Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Czy Cyanobacteria killer zabija florę bakteryjną w filtrze?



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witam,
mam pytanie odnośnie stosowania kapsułek Cyanobacteria killer na sinice. Mam ogniska sinic na powierzchni żwirku "ADA La plata sand". Nie mogę się doczytać w opisie na temat owych kapsułek, czy zastosowanie ich nie wpływa negatywnie na florę bakteryjną. Tzn chodzi mi o to, czy nie trzeba po ich stosowaniu rozpoczynać cyklu azotowego od nowa?
Może ktoś z forumowiczów stosował i zna skutki. Mam świeże akwarium i dopiero ustabilizowały się parametry, rośliny bujnęły i nie chcę tego stracić ani ryzykować życia obsady akwarium ponieważ mam krewetki Amano, Otoski i Rasbory Espei.

Avatar użytkownika
shlub
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 03 wrz 2006, 11:59
Miasto: Olsztyn

Nie wiem jak to co masz działa ja osobiście na sinice użyłem sprawdzonego chemiclan i wszystko było ok a sinice znikneły w momencie wiec chemiclan jest bezpieczny nie wiem jak te kapsułki ale podejrzewam ze tez nie maja wpływu

Avatar użytkownika
RB23SMRT
Stały bywalec

Posty: 308
Dołączył: 01 lis 2018, 02:43
Miasto: Kraków

Każdy środek niestety ma - przy kuracjach na sinice czy glony zawsze zalacane jest podawanie bakterii (w trakcie i po zakończeniu kuracji).
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

17 cze 2020, 15:07   (#4)  

Uzupełnienie bakterii byłoby najmniejszym problemem. Natomiast boje się bardziej nagłego skoku związków amonowych lub azotynów w akwarium.

Avatar użytkownika
shlub
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 03 wrz 2006, 11:59
Miasto: Olsztyn

17 cze 2020, 15:13   (#5)  

Rozważam jeszcze możliwość wstrzyknięcia do podłoża wody utlenionej. Podobno tez działa natychmiastowo i nie wybija bakterii w filtrze. Czy ta metoda jest bezpieczniejsza? Może ktoś stosował i doradzi.

Avatar użytkownika
shlub
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 03 wrz 2006, 11:59
Miasto: Olsztyn

shlub napisał(a):Rozważam jeszcze możliwość wstrzyknięcia do podłoża wody utlenionej. Podobno tez działa natychmiastowo i nie wybija bakterii w filtrze. Czy ta metoda jest bezpieczniejsza? Może ktoś stosował i doradzi.
Oczywiście że działa, wodę utlenioną stosuje od lat na krasnorosty i na syfek który gromadzi się przy szybach w podłożu.

Daruj sobie te chemiczne cuda na cyjano jak chemiclean itp. Wszystko zabija biologię .
Z cyjano jak ze wszystkim można walczyć naturalnie, odpowiednie parametry wody i higiena zbiornika i prolem sam się z czasem rozwiązuje.

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

wyczytałem w wątku obok że masz fosfor 0,25, ile podajesz dziennie fosforu?

W większości artykułów piszą że przyczyną sinic jest niski azot co wg mnie jest bullshitem (tzw stosunek Redfielda). Wystarczy poczytać wątki na forum, no3 na poziomie 20 a sinice rosna az milo... Po drugie mam sinice i jak dodam azot (wzrost w wodzie z 1ppm na 10) to one dostają turbo przyspieszenia.

uwazam ze wazniejszy jest fosfor i jego duze stezenie, 0,25 to nie jest duzo ale przy aktywnym podlozu zwykle jest 0 .

pikpok25
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 21 gru 2014, 18:12

Staram się trzymać fosfor na minimalnym poziomie, co dzień mi spada o 0,25 ppm i staram się uzupełniać o tyle. Dziś sprawdzałem ilość fosforu w podłożu AquaArt Substrate II+ oraz w ADA Laplata Sand i ku mojemu zdziwieniu jest tyle samo co na powierzchni. Nie wiem gdzie to wszystko idzie.

A propos azotu. Akwa długo mi startowało, być może z powodu małej ilości azotu - wszystko nowe, może dlatego pojawiły się ogniska sinic, dodatkowo stosowałem purigen. Gdy sinice już się pojawiły to przyrost azotu już ich nie zabija.

Avatar użytkownika
shlub
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 03 wrz 2006, 11:59
Miasto: Olsztyn

U mnie metody naturalne w walce z sinicami zawiodły, Sprawdzałem ponad pół roku. Podbijanie azotu, obniżanie fosforu, odsysanie itd. Szkoda czasu i nerwów. Kupiłem chemiclean, pomogło, nawrotów brak. Nie zauważyłem zachwiania cyklu azotowego ani negatywnego wpływu na ryby i krewetki.

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

bobi200 napisał(a):U mnie metody naturalne w walce z sinicami zawiodły, Sprawdzałem ponad pół roku. Podbijanie azotu, obniżanie fosforu, odsysanie itd. Szkoda czasu i nerwów. Kupiłem chemiclean, pomogło, nawrotów brak. Nie zauważyłem zachwiania cyklu azotowego ani negatywnego wpływu na ryby i krewetki.
Zgadzam się całkowicie, szkoda czasu na walkę. Kupić chemiclean ustabilizować akwarium i jest ok.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Stosowałem tą kapsułkę od RA - działa jak chemiclean.
Krewetek w akwarium jeszcze nie było, a po biologi nie było widać, żeby się coś złego działo.

Avatar użytkownika
Akaruz
Znający temat

Posty: 1142
Dołączył: 08 kwi 2017, 16:36
Miasto: Kraków

@bobi, nie ma naturalnych metod walki z sinicami, bzdury to i tyle.

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

rafau napisał(a):@bobi, nie ma naturalnych metod walki z sinicami, bzdury to i tyle.
To raczej do akwaAmatora..
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

rafau napisał(a):@bobi, nie ma naturalnych metod walki z sinicami, bzdury to i tyle.
Dla. Ciebie może bzdura dla mnie codzienność.
Jak zajmuje się akwarystyka 20lat nigdy nie użyłem żadnej chemii na sinice czy inne glony a nie raz je miałem i zawsze udało się je pokonać.

Raz kiedyś za namową skusilem się na algen stop co skończyło się wybicem całego zbiornkma krewetek.

Także jak czegoś nie doświadczyłeś to nie pisz że to bzdura, bo bzdurą jest lanie chemii na byle co akwarium bo gdzieś się pokazała okrzemka, gdzieś nitki....

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

@akwaAmator: skąd wiesz, że nie doświadczyłem sinic ? :)

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

rafau napisał(a):@akwaAmator: skąd wiesz, że nie doświadczyłem sinic ? :)

Gdzie ja napisałem ze nie doświadczyłeś sinic ?

Widzę ze czytanie ze zrozumieniem też kuleje .

Od razu wyjaśnię ..Nie doświadczyłeś rozwiązania problemu bez użycia chemii i wypisujesz ze to bzdura .
Jak ktoś w gorącej wodzie kompany to leje chemie i myśli ze po problemie ,u jednego tak będzie ,u drugiego problem wróci za jakiś czas . Tyle się tu pisze i na innych portalach ze przy problemach trzeba usuwać przyczyny a nie skutki . Sinice z niczego się nie wzięły jak je masz w zbiorniku to stworzyłeś im odpowiednie warunki .

Mam nadzieję ze zrozumiałeś .

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Nie bardzo rozumiem drogę usilnie naturalną skoro nie działa, a sinica szpeci zbiornik i sama w sobie jest zapewne bardziej szkodliwa niż np. chemiclean.

Uprawiam sporo roślin tropikalnych oraz ogrodowych i zazwyczaj walczyłem z robactwem naturalnymi metodami, ale po prostu przestały działać i co mam teraz patrzeć jak mi mszyce zżerają drzewka czy użyć środków chemicznych ?
Sinica jest taką s*ką że nie odpuszcza, jest wiele szczepów i niektóre są odporne na wszystko, jedynie chemiclean pomaga, a skoro jest bezpieczny to czemu go nie używać... ?

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

@bobi, przepraszam, miałem na myśli akwaamatora pisząc o bzdurach w walcje z sinicami :)

@akwaAmator: pisząc "doświadczając sinic" miałem na myśli szersze spektrum problemu, nie tylko ich samo wystąpienie. Mniejsza z tym, clue w tym, że masz problem z utrzymaniem emocji na wodzy, jeśli masz problem z agresją, tudzież jakiś inny problem powodujący '' szybki zapalnik'', powinieneś poprosić o pomoc specjalistę, nie jesteśmy na takiej stopie znajomości byś zwracał się do mnie w tak spektakularnie chamski sposób, kultura słowa i szacunek do drugiej osoby to zacna cecha, polecam przemyśleć. Ot i tyle, co chciałem napisać kończąc dyskusję z twoją osobą.

Natomiast wracając do ad remu: @Rfck, trafnie i zgrabnie przedstawiłeś zagadnienie :) Sinica to s**ka ,która nie jest glonem, a bakterią, zaś niesprzyjające jej warunki (dobra fotosynteza?) w akwarium nie sprawią, że bakteria zniknie (całkowicie) niestety, po prostu nie namnoży się odpowiednio by zaowocować w widoczny sposób, co nie znaczy, że jej nie ma. Pierwsze akwarium, które prowadziłem na starej Amazonii uchroniło się od sinic, natomiast kolejne już nie. Od czasu do czasu przy szybach występowały jednostki sinic, które usuwałem mechanicznie, jednocześnie starałem się zachować odpowiednią czystość filtra oraz tzw. "wzorcowe" parametry wody, niestety wracała również jednostkowo. Natomiast po zastosowaniu chemiclean, nie wróciła już nigdy w danym ekosystemie. Co ciekawe, zmieniając aranżację, używając tego samego podłoża, tej samej filtracji, ogniska bakterii już nie zaobserwowałem, można więc wnioskować, że chemiclean radzi sobie z tą bakterią znakomicie. W "nowych" zbiornikach nauczony doświadczeniem przy pierwszym pojawieniu się drobnych ognisk bezzwłocznie implementowałem chemiclean , zawsze z tym samym, pozytywnym skutkiem, zawsze jedną dawkę, nigdy nie stosowałem drugiej dawki zalecanej przez producenta i zawsze było to skuteczne rozwiązanie. Chemiclean jest o tyle bezpiecznym preparatem, że stosując go rozsądnie, nie można zaszkodzić biologii, nie zauważyłem u siebie choćby zawahania parametrów, biologia była zawsze nienaruszona, . Stosowanie wody utlenionej, nie rozwiązuje problemu całościowo, choć faktycznie usuwa ogniska. Tak jak pisał @Rfck, są różne szczepy, możemy mieć szczęście mając sinice, które usuniemy mechanicznie, wodą utlenioną lub innymi metodami, jednocześnie zachowując odpowiednie parametry akwarium nie będą widoczne lub będą pojawiać się sporadycznie, co nie będzie oznaczać, że jako takiej bakterii nie będzie w systemie, możemy mieć również mniej szczęścia i przywlec szczep bardziej odporny i wtedy nie ma zmiłuj, naturalne metody walki nie będą skuteczne.

Ostatnio nabyłem tabletkę z RA, prowdzę akwarium na podłożu tropica, gdzie również jednostki pojawiały się od czasu do czasu, po zastosowaniu tabletki sinica wróciła, ale nie mam pojęcia czy jest to specyfika podłoża, czy też samej technologii zawartej w preparacie.

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

Rozmawiałem jakiś czas temu z kimś kto pracuje w laboratorium, gdzie produkują preparat do usuwania sinic w naturalnych zbiornikach. Okazuje się że są szczepy które uwaga: Mogą pobierać azot atmosfertyczny! nie mówiąc już o tym że sinica pobiera rożne, mineralne formy azotu takie jak jony amonowe i azotanowe, dlatego w wielu przypadkach podbijanie azotu i zerowanie fosforu niewiele pomaga, a sinica się rozwija.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

rafau napisał(a):@akwaAmator: pisząc "doświadczając sinic" miałem na myśli szersze spektrum problemu, nie tylko ich samo wystąpienie. Mniejsza z tym, clue w tym, że masz problem z utrzymaniem emocji na wodzy, jeśli masz problem z agresją, tudzież jakiś inny problem powodujący '' szybki zapalnik'', powinieneś poprosić o pomoc specjalistę, nie jesteśmy na takiej stopie znajomości byś zwracał się do mnie w tak spektakularnie chamski sposób, kultura słowa i szacunek do drugiej osoby to zacna cecha, polecam przemyśleć. Ot i tyle, co chciałem napisać kończąc dyskusję z twoją osobą.

.

:D Nie wiem co bierzesz ale odstaw .... bo nie pomaga .
Czytanie ze zrozumieniem to umiejętność którą nabywają dzieci w 4-5 klasie szkoły podstawowej .
Nic w tym chamskiego nie było ,od taka uwaga do nie zrozumienia przeczytanego tekstu .

Koniec OT

@Rfck Rozmawiałem jakiś czas temu z kimś kto pracuje w laboratorium, gdzie produkują preparat do usuwania sinic w naturalnych zbiornikach. Okazuje się że są szczepy które uwaga: Mogą pobierać azot atmosfertyczny! nie mówiąc już o tym że sinica pobiera rożne, mineralne formy azotu takie jak jony amonowe i azotanowe, dlatego w wielu przypadkach podbijanie azotu i zerowanie fosforu niewiele pomaga, a sinica się rozwija.


Nie róbmy już z akwarystyki czarnej magi i fizyki kwantowej .Nie twierdze ze nie masz racji i tak nie jest ,ale jestem za prostym rozwiązaniem problemu i nie robienia z akwarium koktajlu chemicznego .
Jakoś mi się to sprawdza od lat.... no ale pewnie tylko mi i zbiornikom z którymi miałem styczność .

Pozdrawiam .

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54











Powiązane tematy
  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1378 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

    P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

    Wyświetlenia: 768 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Czy to glon, pleśn czy jakieś bakterie?

    Czy czarna lub szaroczarna plecha, która tworzy się na korzeniu tylko głównie pod spodem i w zacienionych miejscach to jest jakaś pleśn, bakteria czy glon? Uniosłem korzeń lekko do góry, żeby zrobić z...

    Wyświetlenia: 572 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Czy to są glony? Okrzemki?

    Witam, Akwarium zalane 25/11. Dodawane Seachem Stability według instrukcji. Czyli ma prawie 2 tyg. Zauważyłem na roślinach i korzeniu takie brązowe coś. Światło dzienne 6h, potem zachód 50% (plus n...

    Wyświetlenia: 1166 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Czy można stosować Purigen podczas kuracji Blue Exit?

    Witam! Walcze z sinicami i innymi glonami, mam tez podwyzszomny poziom azotu. Chcialem uzyc Purigen https://sklep.roslinyakwariowe.pl/seachem-purigen-100ml-woreczku-p-6386.html , pyt...

    Wyświetlenia: 618 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy to oznaki ze zaraz pojawi się sinica?

    Witam czy takie zabarwienie kamienia to sinica? Był czysty a teraz zaczyna zielenic się z jakiegoś powodu.. w zbiorniku brak glonów. IMG_4538.JPG Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej ...

    Wyświetlenia: 2616 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Kapsułki Brown Algae Killer ze sklepu RA

    https://sklep.roslinyakwariowe.pl/brown-algae-killer-kapsulka-zwalcza-brazowe-glony-brunatnice-p-40930.html Korzystał ktoś? Nic w necie o nich nie słychać, dostępne w sklepie RA

    Wyświetlenia: 3026 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Zakwit wody czy potrzebuje lampy UV?

    Akwarium 182l, w zamierzeniu roślinne, wystartowało 2 listopada na podłożu Tropica Soil i wg intrukcji Tropica. Prowadziło się bezproblemowo od samego początku, aż do 1,5 tygodnia temu kiedy pojawił s...

    Wyświetlenia: 3593 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Cyanobacteria Killer - test kapsułki na sinice

    Zapraszam na filmik o tym jak pozbyłem się sinic w dwa dni dzięki kapsułce na cyjanobakterie: https://www.youtube.com/watch?v=tzhYaeo1MCM A tu filmik o tym czy ta kapsułka działa na czarną odmianę...

    Wyświetlenia: 3904 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • PIerwotniaki w 360L, czekać czy lampa?

    Witam, 3 dni temu założyłem akwarium 360L. Podłoże, to lawa wulkaniczna plus substrat nawozowy Tropica i na to żwirek kwarcowy. Akwarium obsadzone roślinami, oświetlenie pełni Twinstar s-line 92W. P...

    Wyświetlenia: 2383 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: andrzejkowac i 449 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.