Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Podłoże


Podłoże Seachem Flourite - podsumowanie



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



Witajcie.
Zwróciliśmy uwagę, że w kilku miejscach przewija się temat naszego podłoża Flourite. Postanowiliśmy zebrać informacje w jedno miejsce i dopowiedzieć trochę od siebie :) Wiemy, że powstał już temat charakterystyka podłoży Seachem, ale pragniemy lekko go rozwinąć w naszym dziale.
Do stworzenia tego tematu zainspirowały nas także informacje docierające do nas od osób mających problem z podłożami aktywnymi. Dostajemy maile z pytaniami czy podłoże Flourite na pewno nie jest aktywne. Odpowiadając od razu – Flourite nie jest podłożem aktywnym. :)
Nie będziemy powielać i wklejać tutaj opisu z etykiety. Ten możecie znaleźć w innych tematach, lub na naszej stronie http://www.seachem.pl. Nie chcemy także niczego nikomu narzucać i mówić, że nasze podłoże jest najlepsze, wyjątkowe i jedyne, które musicie kupić. Wiadomo, że każdy ma inne potrzeby i zwraca uwagę na różne czynniki stanowiące dla jednego korzyści dla kogoś innego wady. Sami oceńcie co dla Was jest zaletą, a co wadą.
Przechodząc do rzeczy. Flourite to bazowe podłoże w naszej ofercie. Do wyboru macie kilka możliwości o różnej kolorystyce, także każdy powinien dopasować je do swojej wymarzonej aranżacji. Właśnie w związku z tym faktem dotarło do nas sporo informacji, że Flourite bardzo podoba się akwarystom wizualnie. Fajna granulacja i możliwość dobrania koloru pozwalają na stworzenie pięknego akwarium.
Chyba najważniejszą zaletą Flourite jest to, że nie trzeba go wymieniać. Powoli i stopniowo, nawet przez lata uwalnia swoje składniki do korzeni. No właśnie! Mikroelementy, które zawiera Flourite sprawiają, ze nie trzeba mieszać go z dodatkowymi żwirkami itp. Flourite samo w sobie jest żwirem na bazie glinki dzięki czemu ma w sobie wystarczające złoża żelaza i innych pierwiastków potrzebnych do ukorzenienia i zdrowego wzrostu roślin. Co lepsze! Dzięki swojej granulacji można je odmulać.
Wracając do pytań „czy Flourite nie jest przypadkiem aktywne”. Osoby zadające to pytanie miały problem z utrzymaniem parametrów wody przy użyciu podłoża aktywnego. Prawdopodobnie okazały się nie być grupą docelową dla takiego podłoża. I dlatego ich następny wybór padał na Flourite.
Sadzenie roślin we Flourite wygląda podobnie jak w żwirze. Dla jednych może być to czasochłonne, szczególnie dla tych, którzy robią to pierwszy raz, ale nie takie rzeczy się robiło! :D Na wszystko są sposoby. Wystarczy podczas sadzenia roślin za pomocą pęsety, po wetknięciu rośliny w podłoże rozszerzyć lekko pęsetę i poruszać nią delikatnie na boki, aby podłoże obsypało korzenie.
Jeśli chodzi o wzrost roślin panuje jednoznaczna opinia, że na Flourite rośliny rosną ciut wolniej niż na innych podłożach. I tutaj już kwestia indywidualna czy sprzedajemy rośliny i zależy nam na ich jak najszybszym wzroście, czy chcemy się cieszyć swoją aranżacją jak najdłużej bez potrzeby częstych przycinek.
Może to banał, ale Flourite jest całkowicie naturalne i nie zawiera w sobie żadnej „chemii” co dodatkowo przekłada się na to, że nie wpływa w żaden sposób na parametry wody. Co za tym idzie zbiornik na Flourite nie wymaga stosowania cyklu regularnych podmian wody na podstawie schematu przyjętego dla innych podłoży. Mieliśmy również pytania jaki cykl podmian stosować przy starcie akwarium na Flourite. Odpowiedz – żaden. Podmian dokonujemy wraz z koniecznością odświeżania wody ze względu na zanieczyszczenia, lub ewentualne inne wymagania obsady akwarium, ale nie ze względu na podłoże.
Kończąc powoli warto wspomnieć o fajnym rozwiązaniu, o którym wie niewiele osób. Opakowanie Flourite posiada wbudowaną siatkę na dnie. Jeżeli otworzymy opakowanie u góry i ostrożnie obetniemy dół to zamienia nam się ono w poręczne sito, które ułatwi przepłukanie podłoża. Jak wiadomo da się bez tego żyć, ale jest to niespotykany i przydatny „bajer” :D
Nie będziemy się więcej rozpisywać bo powiedzieliśmy chyba wszystko. Podsumowanie zostawiamy dla Was. Każdy z Was indywidualnie może sobie wyrobić opinie na temat Flourite, lub może już taką opinie ma.
Tak jak wspomnieliśmy na początku wybór podłoży jest spory, a preferencje dotyczące wyboru każdy ma własne. My mamy nadzieję, że wyczerpaliśmy temat, a ten wpis pomoże Wam wziąć pod uwagę Flourite w trakcie poszukiwania podłoża.
Zostawiamy Was z tym „artykułem” i życzmy miłego weekendu.
Pozdrawiamy!
Załączniki
0493-Flourite-3.5 kg.png
(5.66 MiB) Pobrane 10453 razy
3503-Onyx Sand-3.5 kg.png
(5.89 MiB) Pobrane 10453 razy
3523-Flourite Black Sand-3.5 kg.png
(5.76 MiB) Pobrane 10453 razy
3725-Flourite Black 7 kg.png
(7.83 MiB) Pobrane 10453 razy

Avatar użytkownika
Seachem Polska
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 24 mar 2017, 10:13

Dodam od siebie że miałem szczęście oglądać zbiorniki założone na każdym podłożu marki Seachem. Kolorystyka tych podłoży daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Zbiorniki dzięki nim wyglądają bardzo ciekawie, naturalnie a możliwość mieszania ich ze sobą dodatkowo potęguje ten efekt.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

Właśnie założyłem zbiornik 300l na Flourite i zobaczymy co z tego będzie,a oczekiwania są spore :) . Zbiornik typowo roślinny na razie ma 3 tyg więc dojrzewa....
Wiadro 128L
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/akwaria/3660-akwarium-roslinne-emet-brown.html?hitcount=0
Miska 31,5L
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/031l-garden-stone-emet-brown-69259.html
Drum & Bass in your face :)

Avatar użytkownika
Emet Brown
Stały bywalec

Posty: 348
Dołączył: 27 lip 2010, 18:49
Miasto: Puck

Emet Brown napisał(a):Właśnie założyłem zbiornik 300l na Flourite i zobaczymy co z tego będzie,a oczekiwania są spore :) . Zbiornik typowo roślinny na razie ma 3 tyg więc dojrzewa....

Pochwal się za 2-3 tygodnie. Też chciałem spróbować 100 litrów postawić.
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

Podłoża akurat nie używałem i pewnie nie użyję bo cena kosmiczna. Tu potrzeba amerykańskiego portfela a nie biednego polskiego. Znając inne Wasze produkty to pewnie śmiało można go polecić. Jednak według mnie ceny produktów są za wysokie jak na naszą rzeczywistość. Rozumiem, że trzeba to wyprodukować, przetransportować itp. i itd.

pit333
Poznaje temat

Posty: 144
Dołączył: 11 lut 2013, 12:47

Dziękuje za tak obszerne podsumowanie tego podłoża, a także cieszę się, że pojawił się ten wątek. Od pewnego czasu rozważam wykorzystanie Fluorite w planowanej przeze mnie częściowej zmiany aranżacji akwarium.
Kilka miesięcy temu założyłem akwarium na JBL Manado i Aquabasis II. Zwiodła mnie niewysoka cena (mam akwa 240 l) i relatywnie pozytywne opinie. Niestety użytkowanie tego podłoża to koszmar. Być może jestem upośledzony manualnie, ale nie jestem w stanie nic posadzić w tym podłożu, mam dwie pęsety o różnym kształcie i przeważnie roślinki wcześniej lub późnie wypływają. Muszę wiązać rośliny do kawałków lignitu lub używać plastikowych mocowań. Czy dobrze zatem rozumiem, że Fluorite jest cięższe do Manado i lepiej "trzyma" rośliny (tak jak zwykły źwir)?

Wspomniana przeze mnie częściowa zmiana aranżacji wynika z faktu, że w ciągu kilku miesięcy pracy z moim akwarium to co mnie najbardziej "rajcuje" to posiadanie w zbiorniku różnych roślin. Niestety podczas zakładania akwarium wydawało mi się, że korzenie i kamienie to jest to... Teraz po prostu brakuje mi miejsca na rośliny.
W zwiazku z tym zastanawiam się nad częściową zmianą aranżacji czyli usunięciem większości skał (i leżących pod nimi podkładek z plastiku) i wsypanie w to miejsce Fluorite. Chce na razie zostawić Manado ponieważ te rośliny, które już się ukorzeniły rosną bardzo dobrze. Czy myślicie, że takie rozwiazanie może zadziałać? Wydaje mi się, że "pasywność" Fluorite nie wywoła jakiś konfliktów z resztą podłoża.

Avatar użytkownika
pt123
Zainteresowany tematem

Posty: 215
Dołączył: 23 sie 2016, 12:04
Miasto: Kraków

Emet Brow trzymamy kciuki za zbiornik i równie chętnie zobaczymy jak wygląda  Jeśli chcesz prześlij nam fotki z krótkim opisem akwarium na info@seachem.pl to wstawimy je na naszą stronę i fb :)
Pit333 zdajemy sobie sprawę, że nasze podłoże i ogólnie produkty nie należą do najtańszych jeśli chodzi o cenę jednostkową zakupu. Pytanie czy cenę Flourite porównujemy do jakiegoś konkretnego podłoża czy ogólnie jest kosmiczna? Flourite nie jest tanim podłożem, ale nie jest też najdroższym. Dodatkowo tak jak pisaliśmy w pierwszym poście - co zyskujemy za taką cenę? Przede wszystkim to, że nie musimy go nigdy wymieniać :) (reszta korzyści w 1 poście). Niektóre podłoża aktywne przewyższają ceną Flourite, a trzeba je wymieniać np. po 2 latach. Żwir kwarcowy lub ziemia wymagają inwestycji w dodatkowe nawozy do podłoży oraz nie są łatwe w prowadzeniu ponieważ mogą zacząć gnić, co kończy się utratą całej obsady (na Flourite zbiornik jest stabilny).
Jeśli chodzi o ogół naszych produktów to świetnym przykładem jest Prime, którego cena jednostkowego zakupu czyni go chyba najdroższym uzdatniaczem na rynku, ale przeliczając jego wydajność (5 ml na każde 200 litrów), w perspektywie czasu wychodzi bardzo tanio, ponieważ zużywamy go dużo mniej niż innych uzdatniaczy. Tak samo podłoże. Kupując Flourite w momencie zakupu możemy zapłacić więcej w porównaniu do innego podłoża, ale fakt, że nigdy nie musimy go wymieniać może sprawić po czasie, że wydaliśmy mniej :)
Pragniemy, abyście popatrzyli na wydajność naszych produktów i pozostałe korzyści z ich stosowania i wtedy wzięli pod uwagę wydatki w jakiejś perspektywie czasu :) W przypadku naszych produktów zawsze warto porównać cenę jednostkową w stosunku do wydajności, lub innych korzyści jak w przypadku podłoża.
Każdy ma swoje preferencje i kładzie nacisk na co innego. My staramy się pokazać dlaczego warto rozważyć wybór naszych produktów przy zakupach :)
Pt123 Flourite jak najbardziej przypomina grubszy żwir i jest dość ciężkie w masie. Sadzi się w nim rośliny tak jak w żwirze. Jeśli chodzi o zmiany w zbiorniku to tak jak pisaliśmy Flourite nie zmienia parametrów wody, więc Twój pomysł powinien zadziałać. Podoba nam się :)

Avatar użytkownika
Seachem Polska
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 24 mar 2017, 10:13

Małe uwagi do podłoża Flourite Black na podstawie własnego doświadczenia.
Właśnie założyłem akwarium na czarnej wersji tego podłoża użyłem w Glossy Cube 135l
3 opakowania po 7kg.
1. Flourite Black jest dużo drobniejsze niż Dark, czego nie widać na zdjęciach w necie.
najmniejsze ziarna mają ok 1mm. :)
2. Wymaga bardzo długiego płukania, jest bardzo zapylone. Po otwarciu jest wilgotne, więc rzeczywiście było wstępnie płukane, ale to zdecydowanie za mało. Trzeba płukać i to dużo. :(
3. W wersji Black nie ma siateczki na dnie opakowania :( (może w innych jest), bo ta wersja Flourite jest naprawdę drobna. :)
4. Sadzenie roślin zero problemu, idealnie dzięki drobnej fakturze jak w żwirze zdecydowanie lepiej niż w aktywnych. Podłoże jest ciężkie i doskonale trzyma nawet invitro:) Zero wypłynięć. :D
5. Pomimo mocnego płukania następuje jednak zmętnienie wody.
I co gorsze ten pył częściowo osiada na dnie. Podłoże płukałem oddzielnie każdy worek w dużej misce, starając się uzyskać klarowną wodę. po 5-7 zmianie wody w misce nie następuje dalsza poprawa przezroczystości wody, wydaje się być czysta, ale jednak nie do końca. Zmieniałem wodę w misce około 10-12 razy. :(
6. Minęło 20h od zalania tak wygląda poprawa przezroczystości wody. W filtrze 500ml nowego Seachem Matrixa(przepłukany), reszta wkładów ze starego akwarium (500 ml lawy Eheima + gąbki+wata+ Purigen)
PO ZALANIU.jpg
PO ZALANIU
(327.63 KiB) Pobrane 9791 razy
PO 20h.jpg
PO 20h
(473.03 KiB) Pobrane 9791 razy

Widać porawę, ale do ideału daleka droga. :( poczekamy zobaczymy, powinno być dobrze:)
Akwarium zalane RO/kran 50/50. Baktrie AZOO NitriACT + NitriPro (pod podłoże, do filtra i do wody) CO2 + 3kliki Zielona Tropica na start. Dodałem też 1/3 zalecanej dawki VIMI Reminamin.
Niektóre rośliny już bąblują.
To tyle z moich obserwacji. Pozdr.

Avatar użytkownika
Robi68
Zainteresowany tematem

Posty: 243
Dołączył: 01 sty 2016, 15:11

Może troszkę odświeżę.
Jakie wrażenia z prowadzenia zbiornika z tym podłożem? Najbardziej interesuje mnie kiedy zniknęło zmętnienie. :)

Avatar użytkownika
Skajor
Zainteresowany tematem

Posty: 282
Dołączył: 25 sty 2017, 14:51
Miasto: Poznań - Grunwald

Mam miks Standardu z Black'iem, zmętnienie znika szybko, a po korzeniach widać, że rośliny lubią Flourite'a.
Jedyna moja uwaga co do Standardu to granulacja, zbyt ostra i nierównomierna. Gdyby była jak Black, to byłoby super, ideał. W dotychczasowej jednak średnio sadzi się rośliny a i ryby przydenne raczej jej nie kochają.
SNOW PATROL
Obrazek

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

Witam.
Podloze flourite jest naprawde bezproblemowe. Co ja zauwazylem to brak pylenia szyb z czym borykalem sie na innych podlozach. Ja do podloza dodalem tylko na poczatku pokruszone tabletki Flourish i to wszystko (swoja droga trzeba miec dobry mlotek by je pokruszyc). Nawozenie dosc delikatnie. Podmiana raz na 2 tygodnie 30%.
Mi na flourite rosliny rosna tak:

20171122_181725.jpg
6 miesiecy od zalania
(423.45 KiB) Pobrane 7111 razy

Avatar użytkownika
marikfox
Aktywny użytkownik

Posty: 707
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06

Troche odswierze watek.
Podloze jest swietne jednak nie jest wieczne jak podaje producent.
U mnie podloze sprawowalo sie swietnie przez 2 lata (2 aranzacje).
W trzeciej aranzacjii podloze od poczatku zaczelo wydzielac tak masakryczne ilosci fosforu ze nawet przy cotygodniowych podmianach 40% i dwoch woreczkach PhosEx JBL w filtrze nie bylem w stanie zejsc ponizej 3ppm przez kilka miesiecy. Jak sie poddalem to po 2 tygodniach bez podmiany PO4 wynosilo ok 10ppm.
Po 3 tygodniach bez podmiany akwa wyglada tak:

IMG_20190904_150213.jpg
(2.97 MiB) Pobrane 5321 razy


Nie moglem dojsc z czego taki fosfor a nie bralem pod uwage podloza bo duzo forumowiczow twierdzilo ze to podloze to jak zwykly zwirek. Malo co gromadzi i oddaje.
W koncu z braku mozliwosci zrobilem test podloza jak tu:

IMG_20190807_180629.jpg
(2.51 MiB) Pobrane 5321 razy


Podloze wyplukane w wodzie RO i taka woda tez zalane. Po 5 dniach test JBL pokazywal 1ppm.
Podloze jest super i juz zamowilem nowe na restart ale uwazam ze nie nadaje sie na wiele aranzacjii.

Avatar użytkownika
marikfox
Aktywny użytkownik

Posty: 707
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06

I znajdź tu idealne podłoże :((

Avatar użytkownika
DarekSlim
Zainteresowany tematem

Posty: 259
Dołączył: 24 lis 2011, 01:14

DarekSlim napisał(a):I znajdź tu idealne podłoże :((
Żwirek? Naturalny barwiony na czarno. Nic nie wchłonie i używasz aż Ci się znudzi. Choć tu na forum są osoby, które uważają i z powodzeniem używają podłoża Benibahi.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

No i właśnie żwirku takiego używam :) ale z czasem tez pojedyncze ziarenka potrafią zrobić się białe i brzydko to wygląda. No i teraz mam akwarium tylko na żwirku bez substratu pod spodem i rośliny rosna słabiej niestety pomimo tabletek nawozowych.

Avatar użytkownika
DarekSlim
Zainteresowany tematem

Posty: 259
Dołączył: 24 lis 2011, 01:14











Powiązane tematy
  • Na górze żwir na dole podłoże?

    Witam mam pytanie a mianowicie. Jestem w posiadaniu podłoża aktywnego"JBL Mando" już zdążyłem się przekonać że jakość podłoża jest dośč średnia a dokładnie problem jest taki że lubi wypływać...

    Wyświetlenia: 361 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne Chihiros Aqua Soil - nowość

    aqua-soil.jpg Podłoże w końcu dostępne w Polsce, czekamy na pierwsze opinie i wrażenia na forum. Link do opisu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?cPath=&keywords=aqu...

    Wyświetlenia: 968 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zmiana/dodanie podłoże w istniejącym akwarium

    Witam Od ~miesiąca stałem się ponownie (po dłuuuugiej przerwie) posiadaczem akwarium (80x35x24, panoramiczne 102l), niestety jak to zwykle bywa najpierw się robi potem myśli :( Tzn, akwarium robiłem t...

    Wyświetlenia: 2332 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Ziemia ogrodowa vs podłoże tropica

    Witam akwaryści, Zamierzam założyć nowe akwarium, tradycyjnego low techa z mało wymagającymi roślinami. Zostało mi doradzone, aby tym razem zrezygnować z ziemi ogrodowej jako podsypki pod żwir i zamia...

    Wyświetlenia: 820 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Controsoil podłoże aktywne

    Witam ma ktoś może takie podłoże w akwarium . Jest ono dobre ? Prosiłbym o jakieś info od was czy warto . Screenshot_2022-10-23-16-02-41-180_pl.allegro.jpg Wysłane z 2201117TG przy użyciu aplika...

    Wyświetlenia: 5468 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Podłoże Maflora - nowość na rynku

    maflora-news1.jpg Na rynku pojawiło się nowe podłoże aktywne dla roślin akwariowych. Występuje ono podobnie jak Amazonia w 2 wersjach: intense - źyźniejszej, dedykowanej do uprawy szybkorosn...

    Wyświetlenia: 4188 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Podłoże do Iwagumi

    hej planuje nowy zbiornik i chcę zrobić iwagumi. Wiele osób poleca Yokuchi (https://allegro.pl/oferta/yokuchi-jiban-soil-10l-naturalne-podloze-aktywne-13274857410) - ja osobiście robiłem z tego raz ...

    Wyświetlenia: 2362 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne - w czym może mi pomóc

    Cześć Chciałbym zasięgnąć pomocy nt. podłoża aktywnego i jego ewentualnego zakupu. Do tej pory stosowałem w akwarium substrat DIY (pumeks, akadama, lawa, troche torfu) przykrytego żwirem kwarcowym. St...

    Wyświetlenia: 2459 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Podłoże do kostki 30l dla bojownika

    Czy ktoś z was używa podłoża Rotala Maflora Light Powder albo Controsoil Powder? Widzę, że kilka osób o nich wspomniało o nich na forum, ale jednoznacznej opinii nie będącej recenzją producenta nie zn...

    Wyświetlenia: 1181 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne - czas przechowywania

    Kupiłem 9L podłoża tropica soil. Wykorzystałem ze 4L. Czy ta reszta w zawiązanym worku poleży rok-półtora bez utraty właściwości? Wysłane z mojego SM-G990B przy użyciu Tapatalka

    Wyświetlenia: 584 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 187 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.