Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Restart akwa 25l - prośba o porady w dalszych działaniach



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



Możesz zostać przy tym babelkowaniu tafli lub założyć deszczownie do filtra na wylot ok 5cm pod taflą w jej kierunku i tez będzie rozbijać. Boczne korzenie beda wystepowac prawdoodobnie dlatego, ze masz jalowe podloze (np tylko zwir), ryb nie ma wiec nie maja co niego czerpac. Puszczaja nitki by czerpac z toni wodnej. Jesli rosliny rosna i zdrowo wygladaja nie ma sie czym martwic.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

zmijka85 dzięki za wszystkie porady. Widzę po dwóch tygodniach, że wszystko fajnie się rozwija.

Niestety są pierwsze problemy. Jak spojrzałem pod pokrywę to widzę, że liście moczarki zwłaszcza od strony światła (czyli od górnej strony) brązowieją. Niektóre stały się też przezroczyste od końcówki liści w stronę łodygi. Pojawiło się to na głównej łodydze. Widać też biały osad, który schodzi np. po potarciu palcami. Co gorsza, na dwóch wierzchołkach moczarki (starsze pędy) pojawiły się glony nitki (z 2-3 nitki), które ściągnąłem od razu palcami.

Ogólnie moczarka puściła dużo młodych odnóg. Na początku wychodziły one dość nieśmiało, a teraz już zrobiły się spore (około 5 cm długości). Na nich póki co brązowienia i przezroczystości nie ma.

Pytanie: czego zabrakło? A może czegoś było za dużo? Może potasu jest za mało w tym nawozie? Z drugiej strony skoro nitki pojawiły się na moczarce to wnioskuję, że było czegoś za dużo.

Pozostałe rośliny: Limnophila rośnie bardzo dobrze - żadnych z nią problemów nie ma i też widzę, że puściła młode odnogi. Gałęzatki ładnie się rozwijają. Jedną z nich kupiłem lekko brązową z jednej strony i widzę, że ta brązowość powoli zanika. Mchy też jakoś sobie radzą, ale szału nie ma (wiadomo - rosną wolno) a anubiasy póki co stoją w miejscu.

W tym tygodniu (środa) zrobiłem tylko jedną mniejszą podmiankę i dałem 1/3 dawki nawozu KPN. Jutro zamierzam zrobić już 20% podmianki i podać 1/2 dawki KNP czyli 1ml. Jako że teraz zaczyna się 3 tydzień po restarcie to zamierzam następną podmiankę zrobić już za tydzień i nie robić jej w trakcie tygodnia.

Jakoś boję się podać pełną dawkę KPN (u mnie 2ml) zwłaszcza, że takie objawy widzę. A może powinienem?

Lipek
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Z nadmiarów nawozów będziesz miał glony z niedoborów w gorszej kondycji rośliny. To tak ogólnie bardzo. Mi się wydaje, że rośliny zwiększyły masę i zapotrzebowanie wzrosło. Jeśli zwiększysz dawkę i problem się pogłębi to podmiana i zejdź do dawki sprzed kłopotów.
Może ci pomoże:
tapatalk_1519328098752.jpeg
(51.18 KiB) Pobrane 1875 razy

Wrzuć zdjęcie z akwarium jak to wygląda.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Dzisiaj zrobiłem tradycyjną podmiankę 20% i postanowiłem nieco zwiększyć dawkę nawozu - dałem 2/3 dawki NPK, czyli u mnie wyszły 34 krople (1.4ml).

Z początku myślałem, że ten brązowy kolor listków moczarki to po prostu jest taki kolor, ale gdy wziąłem listek między palce, to okazało się, że powierzchnia jest chropowata i po potarciu nalot schodzi. Nie mniej jednak brązowe liście potem stają się przezroczyste. Czy to mogą być okrzemki? Gdzieś czytałem, że to normalne zjawisko po restarcie i one znikną po jakimś czasie.

Co gorsza, zauważyłem, że brązowość delikatnie pojawia się również na Limnophili, na 2-3 gałązkach na wierzchołku.

Poniżej zdjęcia przedstawiające jak to wygląda:

Widok z góry, przy okazji widać osad na tafli wody, o którym mówiłem wcześniej. Dzisiaj było go sporo, ale zebrałem prawie całość przy podmiance
akwa-zdj-01.jpg
(627.64 KiB) Pobrane 1804 razy


Brązowe osady na starych liściach na głównej łodydze i białe na nowych:
akwa-zdj-02.jpg
(713.99 KiB) Pobrane 1804 razy


Limnophila rosnąca obok:
akwa-zdj-03.jpg
(780.92 KiB) Pobrane 1804 razy


Widok od dołu, znów widoczny osad na tafli wody i młode odnogi na moczarce:
akwa-zdj-04.jpg
(765.85 KiB) Pobrane 1804 razy


Tutaj zaznaczyłem te liście które zrobiły się przezroczyste:
akwa-zdj-05.jpg
(737.83 KiB) Pobrane 1804 razy


Jak spuściłem wodę podczas podmianki, to zrobiłem jeszcze jedno zdjęcie od góry:
akwa-zdj-06.jpg
(416.03 KiB) Pobrane 1804 razy

Lipek
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Moim zdaniem jeśli problem jest tylko z moczarką a inne rośliny są wporządku to jest to problem z moczarką a nie z akwarium. Wpisując to co cię dręczy na temat moczarki w wyszukiwarkę to możesz dowiedzieć się czegoś więcej. Pokrótce jeśli temp. w akwarium/lub blisko lustra przekracza 24 stopnie liście mogą się rozpuszczać, moczarka ma zdolności do pozyskiwania węgla z węglanów wapnia (o ile dobrze pamiętam) i może na niej pojawiać się przez to pył, kolejna sprawa (nie wiem ile w tym prawdy) nie powinno się jej przycinać w akwarium a poza nim gdyż wydziela trujące soki hamujące wzrost innych roślin i powodujący zgony u narybku. Nie mam doświadczenia w ich uprawianiu, miałem je w pierwszym akwarium i niewiele kojarzę. O okrzemkach poczytaj w dziale glony, jeśli się pojawiły same powinny ustąpić.
Co do filmu na powierzchni: ustaw wylot filtra by powierzchnia falowała, możesz włączyć napowietrzania czy to na wylocie filtra czy z kostki (np na godzinkę powinno wystarczyć), możesz użyć skimmera.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

To jest problem globalny. Okrzemki (tak myślę, że to one) pojawiły się też na szybie z tyłu (takie brązowe osady), delikatnie na żwirku i kamieniach, nieco na Limnophili, ale najbardziej zaatakowały moczarkę. Moczarka rośnie, boczne odnogi są coraz dłuższe, a na głównej łodydze okrzemki urządziły sobie imprezę. Lekko wyszły też glony nitki na zaokrzemkowanej części moczarki.
Póki co czekam, akwarium dojrzewa, w weekend kolejna podmianka + NPK, tylko zastanawiam się czy jednak nie zmniejszyć dawki (w poprzedni weekend dałem 2/3 dawki), albo rozłożyć ją na dwa dni, np. sobota i środa (sobota po podmiance, środa bez podmianki).

Lipek
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Nawozy można dawać w tygodniowej dawce lub tygodniową podzielić na 2 lub więcej dni. Aakwwarium dojrzewa, jak zwiększysz dawkę to zauważysz czy glonów przybywa. Zawsze można zrobić podmianke i wrócić do dawki z przed kłopotów.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

zmijka85 napisał(a):jak zwiększysz dawkę to zauważysz czy glonów przybywa. Zawsze można zrobić podmianke i wrócić do dawki z przed kłopotów.
Mam problem żeby to jednoznacznie stwierdzić. Za mało, czy za dużo. Limnophila podobno jest azotożerna, a z kolei gałęzatki fosforożerne, czyli może dałem za mało. Ale z drugiej strony glony wyszły więc może rośliny nie zjadły wszystkiego. Chociaż znowu przeczytałem na innym forum, że jak jest za mało azotu i fosforu, to glony też mogą wyjść. I bądź tu mądry :roll:

zmijka85 napisał(a):Pokrótce jeśli temp. w akwarium/lub blisko lustra przekracza 24 stopnie liście mogą się rozpuszczać
Woda ma u mnie 22-23stC i moczarka przy lustrze wody wygląda pięknie, ale już przy podłożu liście są żółte. Oczywiście dociera tam mniej światła.

zmijka85 napisał(a):moczarka ma zdolności do pozyskiwania węgla z węglanów wapnia (o ile dobrze pamiętam) i może na niej pojawiać się przez to pył
Zgadza się. Takie zjawisko u mnie występuje. Czytałem, że pojawienie się białego osadu na roślinach jest pierwszym poważnym ostrzeżeniem przed odwapnieniem biologicznym, czyli zjawiskiem niebezpiecznym dla roślin i ryb. Mam się czego obawiać?

zmijka85 napisał(a):kolejna sprawa (nie wiem ile w tym prawdy) nie powinno się jej przycinać w akwarium a poza nim gdyż wydziela trujące soki hamujące wzrost innych roślin i powodujący zgony u narybku
Tylko jak to zrobić? Rośliny zrzuciły "kotwice" w postaci korzeni przybyszowych i musiałbym wyrwać całą gałązkę, a tym samym rozruszałbym podłoże bo one dość mocno się tam uczepiły.

Ogólnie cały czas brązowy osad (glon) u mnie występuje. Wszystkie łodygi moczarki jakie kupiłem w sklepie są już "załatwione". Dopiero liczne młode odnogi są w porządku, choć na niektórych osad brązowy też się uczepił. Nie wiem czy to jest naturalna kolej rzeczy czy nie. Zrobię przycinkę, to tych zaglonionych części się pozbędę.

Limnophila też wypuszcza młode odnogi, ale niestety brązowy osad również na niej osiada w górnych częściach. Ponadto ma też średnią ilość wiotkich liści w różnych częściach.

Nie wiem czym jest brązowy osad. Myślałem, że to okrzemki, ale już sam nie wiem. Okrzemki mają jakiś zapach? Czytałem też, że to wcale nie musi być glon tylko jakiś inny produkt.

Lipek
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Minęło 7 tygodni od restartu. Nie jest dobrze. Limnophila sessiliflora zbrązowiała bardzo i jej rozrost się zatrzymał. Niektóre łodygi zaczęły gnić i się rozpuszczać. Nie wiem co zrobiłem źle. Cały czas w każdy weekend podawałem 1/3 dawki NPK. Moczarka, jak wspomniałem, jest przycięta - stare łodygi wyleciały i teraz są nowe odnogi zasadzone, ale też atakuje je biały i potem brązowy nalot/osad.

Zrobiłem wczoraj podmianę i podałem tylko potas. Dziś obserwuję, że osad na tafli, który miałem przez cały czas, nie pojawił się. Czy mógł być on spowodowany nadmiarem nawozu NPK?

Testowo wpuściłem dwa otoski i widzę, że jedzą te brązowe glony. Zobaczymy co będzie dalej.

W internecie znalazłem zdjęcie limnophili, która jest w podobnym stanie jak moja. Czym jest spowodowany taki jej stan?

b5d1c123fef30274med.jpg
(116.63 KiB) Pobrane 506 razy

Lipek
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Kolejny temat, który czytam na forum pozostał bez odpowiedzi. Wątek urwany w połowie. Mam to samo u siebie. Akwarium dość świerze na podłożu aktywnym.
https://drive.google.com/file/d/18pPsPs ... SKkVW/view

Może ktoś coś podpowie tym razem?

ojciecmajster
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 23 maja 2019, 10:55

ojciecmajster napisał(a):Kolejny temat, który czytam na forum pozostał bez odpowiedzi. Wątek urwany w połowie. Mam to samo u siebie. Akwarium dość świerze na podłożu aktywnym.
https://drive.google.com/file/d/18pPsPs ... SKkVW/view

Może ktoś coś podpowie tym razem?
Może odpowiedz padła, może autor sam do niej doszedł a może zrezygnował z danej rośliny. Radzę założyć osobny wątek, powrzucac wyraźne na ile się da zdjęcia i opisać zbiornik jak najdokładniej https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 30717.html
Każde akwarium jest inne i nie zawsze te same przyczyny powodują ten sam problem.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów











Powiązane tematy
  • Akwarium - restart i pomoc

    Witajcie, szukam pomocy odnosnie restartu akwarium. W skrocie akwarium 40x30x30 bylo ok lecz zaczela sie ospa, rosliny zaczely obumierac, ryby zaczely umierac. Doszedlem do wniosku by zaczac od nowa, ...

    Wyświetlenia: 425 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Wzmocnienie komody Malm (IKEA) pod akwarium. Prośba o pomoc.

    Chciałbym Was prosić o pomoc i rady. Za co już teraz dziękuję. Kupiłem nowe/używane akwarium (75x37x40). Niestety tak się składa, że jedynym miejscem gdzie może ono stać jest komoda z Ikei - Malm. Tak...

    Wyświetlenia: 24517 | Odpowiedzi: 44 czytaj więcej...

  • Spoina w nowym akwarium prośba o o opinie

    Jak w tytule , proszę niech się wypowie ktoś kto się zna czy taka spoina po zalaniu akwarium to powód do obaw czy mogę spać spokojnie ? Czy takie coś kwalifikuje zbiornik do reklamacji? Te kropeczki p...

    Wyświetlenia: 2475 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • tło z mchu 25l

    witam, posiadam akwarium 25l światło 2x po 7W. `Jak zrobić tło z mchu? Jakiego gatunku użyć? czy pistie mogą rosnąć jeśli akwarium ma pokrywę? jak to zrobić krok po krok po kroku by w tej wielkości ak...

    Wyświetlenia: 2391 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Bezproblemowy restart 120l z obsadą

    Hej, przymierzam się powoli do restartu mojego rocznego akwa 120l Przechodzę na podłoże aktywne i tak się zastanawiam jak to zrobić aby mieszkańcy przetrwali. Mam 2 filtry zewnętrzne Eheim 250 mecha...

    Wyświetlenia: 2064 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Obsada akwa 112l

    Witam. Chce się zapytać o obsade do 112l. Nie mam pomusłu więc się pytam[emoji16]

    Wyświetlenia: 3376 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Akwarium 25l

    Zamierzam założyć akwarium 25l profilowane 40x25x25cm na bazie ziemi, rośliny łatwo/średnio trudne w uprawie, bez CO2, czy poniższy zestaw będzie się do tego nadawał? Najbardziej nurtuje mnie kwestia...

    Wyświetlenia: 2410 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Restart akwarium inspiracja

    Cześć Planuje restart mojego akwa 60x30x40. Podoba mi się pomysł jak na obrazku, wiem jakie rośliny, jedyny problem to korzeń bo totalnie nie wiem skąd taki wziąć, jak skleić, i tak samo sprawa podłoż...

    Wyświetlenia: 4306 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Start zbiornika 60 litrów (prośba o porady)

    Witam serdecznie. Za około 2 tygodnie planuje start zbiornika(jestem na etapie kompletowania sprzetów) Zbiornik: 60 litrow 60x30x30 Podłoże: Tropica Soil (doradzone przez iinnego akwaryste) Nawożenie...

    Wyświetlenia: 12102 | Odpowiedzi: 64 czytaj więcej...

  • Eleocharis parvula w świeżym akwarium, prośba o radę

    Dzień dobry wszystkim, Zbiornik 40cmx25cmx30cm, ok 30l, założony 8 dni temu, w trakcie dojrzewania. Podłoże Master Soil. Światło Chichiros a301 plus, na 90% mocy, 8 godzin dziennie. Co2 z bu...

    Wyświetlenia: 5728 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 343 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.