Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Problem z glonami w akwarium



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



RYŚ-ek napisał(a):Nie mogę przejść na nawozy od producentów!!
Nie stać mnie na to.
Przez pierwsze 4 miesiące nawoziłem serią Easy Life i też miałem problemy z glonami.
Także to nie jest problem nawozów to jest problem dawkowania.
Co za różnica czy ja wlej 20ppm potasu Easy Life a 20ppm K2SO4 wyliczonego kalkulatorkiem.
Główna różnica polega na tym, że do 350 litrów trzeba lać tego spore ilości przez co robi się z tego koszt 100zł miesięcznie. Przy solach nawozy makro kosztują cię 3 zł na miesiąc. Plus oczywiście Ferro i Profito z Easy Life, czyli w sumie 33zł.
Dlatego nie dam sobie spokoju z solami.
A z glonami będę walczył tak długo jak będzie trwała WOŚP:)
Dlaczego nikt nie chce zrozumieć, że problem jest z tym podłożem Pro Soli i przenawożeniem fosforu. To podłoże po prosu nie wiadomo: kiedy i ile pochłania tego fosforu. A później nie wiadomo kiedy, ile i jak oddaje ten pierwiastek roślinom!!!! Tu jest pies pogrzebany!
Tu nie chodzi o to czy ja będę lał Easy Life, sole, czy wkładał kapsułki. Tu chodzi o to ile tego lać!
Pozdr


Ja też jak założyłem akwarium na Pro Soilu i używałem soli to tez przegrałem walkę z glonami. Zrobiłem restart i kupiłem całą linię Easy Life i stosuję się do zaleceń producenta a dawki podzieliłem sobie i leję co 2 dzień. I większego problemu z glonami nie mam. Tak, że nie ma co się denerwować tylko uzbroić się w cierpliwość. Koledzy dobrze radzą! Ktoś to napisał jak zrobić nawozy Easy Life z soli. Może spróbuj i zobaczysz efekty. Link:http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/sprzet-do-akwarium/zrob-to-sam/jak-zrobic-nawozy-makro-easy-life-36368.html Powodzenia w walce! 8)

Avatar użytkownika
Pioter83
Stały bywalec

Posty: 384
Dołączył: 01 mar 2012, 20:56
Miasto: Brzeg

Smolarium napisał(a):Dziwi mnie tylko że wszyscy Ci proponują przejście na kapsułki lub na gotowe nawozy
a nikt nie wspomniał o tym że przy takich dawkach przede wszystkim masz za niskie CO2.

KH = 6
PH = 6.8 - 7.2
CO2 = 11 - 28 ppm

Przy takich dawkach ( już pomijając fakt że są rozjechane ) powinieneś mieć minimum 35 ppm.


CO2 jest w wodzie w wystarczającej ilości. Nie trzeba zwiększać jego podaży.

DavyJones


Jeżeli chodzi o CO2, to przez 5,5 miesiąca testowałem PH testami zooleka.
No i wyniki były różne.
Wieczorem zwykle koło 7. Czasami po podmianie pewnie z 7,2. A rano pewnie bliżej 6,8-6,6.
Oczywiście zbiegiem czasu nabierałem doświadczenia i aktualnie deszczownie mam ustawioną poziomo a dodatkowo wylot skimera skierowany jest na wylot CO2, także bąbelki rozpływają się w postaci mgiełki po całym zbiorniku.
Wcześniej deszczownia skierowana była do góry, bo miałem problem z filtrem białkowym na powierzchni wody. Skimer rozwiązał sprawę i wtedy mogłem zmienić ustawienia deszczowni.

Dodatkowo, od tygodnia używam WEIPRO i sonda utrzymuje mi PH w granicach 6,78-6,9. Komputer ustawiony jest na 6,85. Wygląda na to, że minimalne widełki to 0,6.
Dzięki temu uzyskam większą stabilność CO2.
Jedno co zauważyłem przy takim ciągłym pomiarze PH to to, że jego wartość od kiedy załączy się elektrozawór (6,9) spada bardzo wolno do poziomu 6,78 kiedy CO2 jest odcinane. Zwykle zajmuje to pół dnia. Natomiast po zaprzestaniu podawania CO2, PH z wartości 6,78 do 6,9 rośnie w kilkadziesiąt minut.
To takie moje spostrzeżenie. Wniosek jest taki, że w sumie CO2 pompowane jest non stop z tylko chwilowymi przerwami. Analogiczna sytuacja wydaje mi się, że jest i w nocy, co mnie trochę zaskoczyło. Kiedyś myślałem że skoro rośliny nie pobierają CO2 w nocy, a wręcz produkują go, to dawkowanie CO2 w tym czasie jest niepotrzebne. A tu zaskoczenie. Nawet w nocy PH wody podnosi się.

Avatar użytkownika
RYŚ-ek
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 27 lut 2014, 09:56
Miasto: Brwinów

Witam.
7-mio miesięczna walka z glonami dobiegła końca. To była nie lada przeprawa, w ciągu której straciłem sporo nerwów, ale i zdobyłem sporo doświadczenia.
Piszę tego maila jako podsumowanie wątku a za razem wskazówkę dla osób borykających się z podobnymi problemami.
Dziękuję również wszystkim osobom za ich rady, dzięki którym ostateczna rozprawa z glonami zakończyła się happy end-em.

Poniżej przedstawiam główne przyczyny powstałych problemów z glonami w nowo startowanym zbiorniku na podłożu Pro Soli oraz sposób ich wyeliminowania.
Walczyłem głównie z zielenica nitkowa (długa wata) oraz sinicą.

Za główne przyczyny takiego stanu rzeczy uważam:
1. Przenawożenie fosforem oraz najprawdopodobniej mikro i żelaza, poprzez stosowanie metody EI (Estimated Indeks) od samego startu zbiornika
2. Zbyt częste zruszanie podłoża
3. Za duże podmiany wody przy braku podawania szczepów bakterii
4. Zbyt duże ograniczenie światła do 6 godzin, przy tylko 4 godzinnym świeceniu pełnym zestawem, czyli 0,6W/l

Ad1.
Zacznijmy od tego, że glony pojawiły się najprawdopodobniej dlatego, że zbiornik był przenawożony fosforem. Przyczyną przenawożenia było to, że kierowałem się opiniami przeczytanymi na forach internetowych gdzie przeważa opinia o tym, że podłoża aktywne takie jak Pro Soli, Aqua Substrat czy ADA, wchłaniają fosfor i że trzeba takie podłoże nasycić tym pierwiastkiem przez okres pierwszych kilku miesięcy. Kierowałem się również błędnie tym, że fosfor trzeba trzymać na poziomie około dziesięciokrotnie niższym niż azot i potas. Tak więc skoro azotu i potasu podawałem około 15-20ppm, to dążyłem do tego, żeby testy na fosfor pokazywały chociażby 1-2 ppm. Niestety podłoże wchłaniało ogromne ilości PO4, co powodowało, że testy zooleka na fosfor ciągle pokazywały 0,25 mg/l. Dopiero przy podawaniu 8ppm fosforu testy wskazywały 0,75. No i się dochrapałem. Niestety podawanie tak ogromnej ilości fosforu to główny powód powstania plagi zielenicy nitkowej. Nauczony doświadczeniem uważam, że nie wolno dawkować fosforu, kierując się tym co pokazują testy!!! Testy na fosfor w przypadku podłoża Pro Soli są kompletnie bezużyteczne. To że nie ma fosforu w wodzie wcale nie oznacza że nie ma go w podłożu i rośliny nie pobierają go przez korzenie.

Ad2.
Plaga zielenicy nitkowej obrastała całe powierzchnie roślin w przeciągu kliku dni od podmiany. Doprowadzało to do tego, że już po trzech dniach nitki miały długość 5-7cm, a po tygodniu były to tumany zielonej waty które sięgały 20-30cm. Aby usuwać te plechy glonów wyciągałem delikatnie rośliny z korzeniami i obmywałem je z glonów w zlewie pod kranem. Operację taką wykonywałem tylko na 1/3 części wszystkich roślin po to żeby ograniczyć zruszanie podłoża. Niestety glony bardzo szybko odrastały i zwykle taką czynność na kolejnej partii 1/3 roślin musiałem wykonywać za 4-5 dni. Pomimo bardzo delikatnego wyciągania roślin, podłoże jednak było zruszane a nowo posadzone czyściutkie roślinki, bardzo szybko obrastały glonami, bo zanim zdążyły się ukorzenić sromotnie przegrywały walkę z glonami. Po kilku miesiącach ciągłego wyciągania i czyszczenia pod kranem okazało się że taki sposób walki z glonami jest nieskuteczny, a ciągłe zruszanie podłoża powodowało uwalnianie się mikro i makro elementów co wręcz szkodziło roślinom a pomagało glonom. Także wniosek jest prosty – Absolutny zakaz grzebania w podłożu, wyciągania roślin!!!


Ad3.
Za kolejny swój błąd uważam zbyt duże podmiany wody. Zasugerowany tym, że przy nawożeniu EI należy robić duże tygodniowe podmiany, zwykle robiłem 30-40% podmiany wody, przy każdym cyklu czyszczenia roślin, a więc co około 4-5 dni. Powodowało to wyjaławianie wody. Również na forach internetowych naczytałem się, że nie ma żadnego sensu podawania szczepów bakterii, bo to nie jest możliwie, żeby w takiej zamkniętej na rok-dwa lata butelce rozwijały się jakiekolwiek bakterie. Sprzedawanie takich specyfików to tylko zwykły marketing i biznes. Uważam, że jest to nie prawda. Wydaje mi się, że podawanie bakterii szczególnie przy takich dużych podmianach świeżej wody jest pomocna jak nie konieczna. Podmiana wody w tak dużych ilościach wydaje się również zbyt przesadzona.

Ad4.
Stosowanie zaciemniania i ograniczania światła jako środek w walce z glonami nie do końca jest skuteczny z tego względu, że ogranicza to również w ogromnym stopniu fotosyntezę roślin. Jest niedopuszczalne, żeby roślina dostawała tylko przez 4 godziny optymalnej ilości światła.


A teraz przedstawię w chronologiczny sposób czynności jakie pomogły mi wygrać walkę z glonami.

1. Dwa i pół miesiąca temu zaprzestałem zruszania podłoża, czyli wyciągania roślin z korzeniami!!! I to był pierwszy mały kroczek.
Glony nitkowe usuwałem za pomocą węża do spuszczania wody podczas co 4-5-cio dniowych podmian wody. Po miesiącu można już było zauważyć pewną poprawę. Jednak nie była to jakaś spektakularna zmiana. Glony nitkowe ciągle rosły, jednak sporo wolniej.
2. Po 5 dniach Zwiększyłem oświetlenie do 9h.
3. Po tygodniu od zwiększenia oświetlenia zauważyłem niedobory pierwiastków w postaci chlorozy międzyżyłowej. Zwiększyłem K,N i Fe. Niestety po dłuższym czasie obserwowania nic to nie pomogło
4. Następnie zrobiłem pomiary laboratoryjne i okazało się że w kranie mam tylko 3ppm magnezu przy 96ppm CaCO3. No to zacząłem podawać 12ppm Mg w solach. Też chyba nic nie pomogło, ciągle utrzymywała się chloroza międzyżyłkowa a glony nitkowe rosły sobie już w miarę stabilnie jednak ciągle musiałem je co 5 dni usuwać przy podmianach wody.
5. W międzyczasie zaczęła się zwiększać plaga sinicy – pewnie od tego że zwiększyłem ilość światła. Próbowałem ją zwalczać Femanganem Special, węglem w płynie oraz usuwając w sporych ilościach z podłożem. Niestety bakteria ciągle wracała. Doczytałem, że przyczyną sinicy jest nadmiar fosforu w stosunku do azotu. Zwiększyłem więc trochę podawanie azotu a zmniejszyłem fosforu. Jednak ciągle nic nie pomagało. No to znowu naczytałem się na forach, że woda utleniona jest tania i dobra na te sprawy. Więc za pomocą strzykawki i igły zaaplikowałem 60ml wody utlenionej bezpośrednio na sinicę. Efekt był wspaniały. Sinica najpierw się zapieniła a później zniknęła. Niestety to nie koniec historii. Po tygodniu sinica wróciła z tą samą siłą a może i większa. No to zaaplikowałem drugą dawkę 40ml. Pomogło na 4 dni. Wtedy zakupiłem buteleczkę 100ml i zaaplikowałem po raz trzeci. Sinica się zapieniła porządnie. Rozkruszając wręcz w pył część granulatu. I co najgorsze po tygodniu znowu wróciła!!!! Wniosek jest jeden woda utleniona działa na sinicę tylko doraźnie!! A co gorsze prawdopodobnie zabija również pożyteczne bakterie. Całkowicie odradzam jej stosowanie. Co ciekawe padła mi stopniowo ławiczka mikro razbor galaxy w ilości 12 sztuk – zdychały po sztuce co 2 dni. Nie wiem, może dostały choroby gazowej od tego gazowania sinicy?
6. W końcu stał się cud. 4 tygodnie temu doradziłem się u jednego forumowicza na prywatnych mailach a następnie potwierdziłem te rady w specjalistycznym sklepie akwariów naturalnych w Warszawie i ZAPRZESTAŁEM PODAWANIA FOSFORU, MIKRO i ŻELAZA!!!!
7. Kolejną radą do której się zastosowałem po dwóch dniach to podanie TETRA ALGIN POND!!!! Po dwóch godzinach od zaaplikowania tego środka glony nitkowe po prostu osiwiały. Hurraa! Po kilku dniach powolutku się odradzały po to żeby po dwóch tygodniach było ich trochę, ale nie była to już plaga. Zaaplikowałem jeszcze raz ALGIN POND i od miesiąca glonów już nie ma. Wniosek jest prosty – TETRA ALGIN POND jest rewelacyjny na zielenicę nitkową.
8. Następnie trzy dni od podania pierwszej dawki ALGIN POND wyczyściłem filtr kubełkowy, zmieniłem fizelinę i włożyłem do filtra WĘGIEL AKTYWNY i zacząłem stosować BAKTERIE w potrójnych dawkach. Myślę, że to był bardzo dobry krok w kierunku odświeżenia wody, oczyszczenia jej z związków organicznych i przywrócenia flory bakteryjnej.
9. Dwa tygodnie temu po dwóch tygodniach zacząłem podawać mikro i Fe w połowie zalecanej dawki
10. W tym samym czasie podałem czterokrotną dawkę WĘGLA w PŁYNIE firmy Aqua Art. I co ciekawe sinica przestała się rozwijać. Kolejny cud. Jeszcze 2-3 miesiące temu jak podawałem węgiel w płynie w podobnych dawkach nie widziałem poprawy. Natomiast teraz sinica zatrzymała się w jednej chwili. Może miały na to wpływ dodatkowo węgiel aktywny, dużo bakterii, wyczyszczenie filtra oraz zaprzestanie podawania fosforu. Tak czy inaczej, głównym czynnikiem był zapewne węgiel w płynie!! Co ciekawe przy ogólnej poprawie warunków w akwarium molinezja zaczęła zjadać resztki sinicy, która wcześniej jej absolutnie nie smakowała.
11. Tydzień temu do zbiornika wróciły wszystkie korzenie i kamienie, którego 4 miesiące temu musiałem powyciągać bo totalnie zarastały glonami i sinicą. Zacząłem również podawać fosfor w ilości 0,7ppm.

Na chwilę obecną woda jest krystaliczna a glony pod całkowitą kontrolą. Mam nadzieję że w końcu będę mógł się cieszyć pięknem akwarystyki a nie tylko walką z glonami.

Avatar użytkownika
RYŚ-ek
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 27 lut 2014, 09:56
Miasto: Brwinów

Załączam zdjęcia akwarium po wygranej walce z glonami


Obrazek

Obrazek

Avatar użytkownika
RYŚ-ek
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 27 lut 2014, 09:56
Miasto: Brwinów

Wiesz co , czytam Twój post i jak byś opisywał moje akwarium z tym że mam na podłożu ADY , spróbuje twoich doświadczeń zastosować u mnie może pomogą , co prawda mam problem tylko :-))) z sinicą . Gratuluję udanej zwycięskiej walki z glonami.

wrona56
Stały bywalec

Posty: 423
Dołączył: 16 gru 2011, 15:03
Miasto: Raszyn

Gratulacje RYŚ-ek. Akwarium wygląda całkiem całkiem. Zlikwidowałbym ten szaniec po lewej stronie. :)

DavyJones


Gratuluję!!!Uporu, wiedzy i odwagi do "postawienia" się bardziej doświadczonym użytkownikom. A zazdroszczę zdobytego doświadczenia bo ja niestety jestem właśnie w tym samym momencie...nitki...nitki...wszędzie nitki...

Dadario
Stały bywalec

Posty: 330
Dołączył: 27 lut 2014, 20:44

Do Rys. Napisales ze zrezygnowales z podawania fosforu i micro i zelaza?a czy nie chodzilo ci o makro?

wierch
Początkujący

Posty: 18
Dołączył: 17 maja 2008, 22:46

Świadomie napisałem że zrezygnowałem z fosforu, mikro i żelaza. Podawałem tylko azot, potas i magnaz

Avatar użytkownika
RYŚ-ek
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 27 lut 2014, 09:56
Miasto: Brwinów

Bardzo pomocny temat do walki z glonami,
gratulacje! ;)

mateos11
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 20 kwi 2014, 14:05











Powiązane tematy
  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1018 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1321 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 962 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prośba o ocenę parametrów w celu walki z glonami

    Witam was. Od blisko 3 miesięcy walczę z wszelkiego rodzaju glonami nitkowatymi, niestety bezskutecznie. https://photos.app.goo.gl/7MSk4k5NnHxp82bH7 Akwarium 112l, duża obsada roślin. Ok 25 ryb - neo...

    Wyświetlenia: 1956 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 513 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

    Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

    Wyświetlenia: 1123 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4360 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Krasnorosty w akwarium - co robić dalej

    Witam, pisze bo już moja wiedza się skończyła, nie mam pojęcia co zrobić dalej. . . Opis akwarium: 240x70x60h + sump 240x60x50h (zalany do 35cm) - łącznie ponad 1300l wody w obiegu. Flora: Anubiasy,...

    Wyświetlenia: 21948 | Odpowiedzi: 202 czytaj więcej...

  • Sekrety walki z glonami - woda utleniona

    http://www.youtube.com/watch?v=geFDaOhCphA Zapraszam do zapoznania się z doświadczeniami autora filmu.

    Wyświetlenia: 80075 | Odpowiedzi: 87 czytaj więcej...

  • Jak wygrać z glonami?

    Witam, od jakiegoś czasu jestem aktywnym "czytającym" forum - analizuję wpisy, starając się wdrożyć je w swoim zbiorniku. Do takiego działania zmusza mnie sytuacja w moim akwarium, a mianow...

    Wyświetlenia: 5319 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kamil piputa, Niepohamowany i 481 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.