Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Jak skutecznie zwalczyć krasnorosty?



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



To może ja dodam od siebie coś, o czym było już wcześniej wspominane. Odkąd zamieniłem wylot z plexi, który robił dosyć spory wir w baniaku na szklany Ball Pipe, krasnorosty zniknęły. W tym samym okresie dodałem sporą ilość roślin i usunąłem watę z filtrą. I gdyby nie fakt, że jeden z kamieni jest dosyć mocno porośnięty krasnymi, to pomyślałbym, że coś innego mogło wpłynąć na zanik krasnych - np. dodanie roślin. Jednak na wspomniany kamień jest dokładnie skierowany szklany wylot i ruch wody jest tam dosyć spory - z niego krasne nie chcą zniknąć.

kedzior28
Zainteresowany tematem

Posty: 201
Dołączył: 30 maja 2012, 10:42
Miasto: Końskie

W najbardziej fachowej literaturze za przyczynę powstawania tych glonow podaje sie zanieczyszczona wodę i zbyt mocna cyrkulacje wody.


Zastanowilo mnie bardzo to co kolega napisał powyżej tzn. o dozowaniu CO2 cały czas, nawet po zgaszeniu światla. Wiadomo, że nie zachodzi proces fotosyntezy bez światła i rośliny nie zużywają wtedy CO2 a nawet same go uwalniaja. Wydaje mi sie, że głównym powodem skoku Ph jest nocne napowietrzanie, które wytraca CO2. Może to rzeczywiście jest jakiś sposób - tylko że powinno sie trochę mniej dozowac CO2 w nocy albo przy takim samym dozowaniu znacznie bardziej napowietrzac. Dozowanie CO2 i napowietrzanie - jedno kłóci sie z drugim, bo drugie wytraca pierwsze i jak tu znaleźć równowage?

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

Wszystko to prawda. Trzeba znaleźć równowagę.
1. Cyrkulacja jest potrzebna do dystrybucji nawozów/co2 etc.
2. Napowietrzanie jest potrzebne (choćby przez ruch tafli) dla zdrowia ryb, walki z błoną
3. W roślinnym CO2 też jest potrzebne

Czasem trzeba dać więcej CO2 przy jednoczesnym zaspokojeniu pkt. 1 i 2
:D

Jeśli ustawisz te 3 rzeczy w nieskłóconych proporcjach, zabieranie czegokolwiek na noc - zaburza układ.
Ja gazuje 24h.

Avatar użytkownika
Hooltay
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 15 wrz 2010, 14:08

Ja podaje Co2 od 14 do 21:25 a światło świecę od 15 do 22, nie zauważyłam w moim przypadku żeby takie podawanie co2 miało wpływ na zwiększenie krasnali.... na pewno co zaobserwowałam to to że miałam duży ruch wody w akwa a przy HW-302 nie wiedziałam jak zwolnić jego przepływ, coś pokombinowałam i jest teraz dobrze ( rybki normalnie pływają i się nie chowają za krzaczkami :) ) no i mniej krasnali mam oraz co tydzień wymieniam 20L wody a co kilka dni wleję 2ml gainer carbo.
Na pewno ma u mnie wpływ też na glony to że mam mało rybek jak na ta ilość roślin i przy LT ta ilość rybek nie daje tyle papu roślinką ( ale za kilka dni mam nadzieję przybędzie 10 galaxy )

Avatar użytkownika
Dragonita
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 08 kwi 2012, 12:39
Miasto: Gliwice

U mnie też Co2 idzie godz przed zapaleniem i zgaszeniem świateł zawsze tak było i nie zauważam skoków ph , napowietrzania brak , prócz ruchu tafli wody przy wylocie z filtrów , krasnych też brak .

Avatar użytkownika
pagu
Znający temat

Posty: 1752
Dołączył: 20 wrz 2011, 17:54

To co pisałem wcześniej to nie 10 przykazań :D
Każdy baniak jest inny.
Na brak krasnali wpływa wiele rzeczy np.
A. Systematyczne podmiany (ilość wg potrzeb)
B. Systematyczne odmulanie lub mało ryb
C. Duża ilość roślin
D. Niskie pH
E. Niska twardość
etc. etc.
To z doświadczenia.
Miałem już każdy typ glona - zero restartów.
włącznie z compsopogonem :D

Avatar użytkownika
Hooltay
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 15 wrz 2010, 14:08

win75 napisał(a):Zastanowilo mnie bardzo to co kolega napisał powyżej tzn. o dozowaniu CO2 cały czas, nawet po zgaszeniu światla. Wiadomo, że nie zachodzi proces fotosyntezy bez światła i rośliny nie zużywają wtedy CO2 a nawet same go uwalniaja.

Myślę, że fachową i wyczerpującą odpowiedź możemy znaleźć w książce Diany Walstad "Rośliny w akwarium, Ekologia roślin wodnych dla akwarystów", fragm. z rozdz. 1 i 6:

Więcej tlenu dla ryb pochodzi prawdopodobnie z powietrza, a nie z fotosyntezy prowadzonej przez rośliny wyższe. A chociaż prawda jest taka, że zdrowe rośliny także wykorzystują tlen ("oddychają" tak jak ludzie) i wydalają znacznie więcej tego gazu w wyniku fotosyntezy, niż pochłaniają przy oddychaniu. Nawet gdy rośliny nie fotosyntetyzują, np. w nocy, usuwają prawdopodobnie mniej tlenu, niż można by się spodziewać, a to dlatego, że wolą wykorzystywać tlen zgromadzony w swoich tkankach, niż pobierać go z wody.
Podczas fotosyntezy tlen szybko gromadzi się w kanałach powietrznych (lacunae), które stanowią ogromne zbiorniki na gaz wypełniające nawet ok. 70% wnętrza rośliny. Tak zmagazynowany tlen wykorzystywany jest przez rośliny do oddychania zarówno w dzień, jak i w nocy. (...)

Zamiast pobierać CO2 tylko za dnia podczas fotosyntezy, niektóre rośliny wodne robią to zawsze, gdy związek ten jest dostępny, szczególnie w nocy. Przekształcają powstający nocą dwutlenek węgla do jabłczanu, który potem w czasie dnia wykorzystują do wytworzenia CO2 potrzebnego do fotosyntezy. Pozwala to roślinom na fotosyntezę w środowiskach, gdzie może brakować dwutlenku węgla za dnia.
Ta strategia nie jest tak powszechna u roślin wodnych, jak u lądowych. (...)

Kiedy stężenie CO2 w wodzie jest stale niskie, niektóre rośliny, głównie tzw. poryblinowe, mogą wykorzystywać dwutlenek węgla powstający w nich samych na drodze oddychania. Roślina magazynuje wydalany CO2 w obszernych kanałach powietrznych (lacunae). Niektóre badane rośliny do fotosyntezy wykorzystują powtórnie 30-40% wytwarzanego dwutlenku węgla.


Warto też dodać, że istnienie CO2 i tlenu w wodzie jest niezależne, tzn. może istnieć jedno i drugie równocześnie w dużych bądź małych ilościach. I tak np. w bardzo dobrze natlenionym akwarium duża zawartość CO2 (np. nagłe wlanie wody gazowanej z butelek) może wywołać natychmiastową przyduchę u ryb. Wówczas nie wystarczyłoby tylko samo dostarczenie tlenu do akwarium (chyba, że przez intensywny ruch tafli wody), ale należałoby zrobić szybką podmianę wody w celu pozbycia się nadmiaru CO2.
Ostatnio edytowano 25 wrz 2013, 10:20 przez Godween, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

No no to się nazywa wiedza! Dzięki.

Avatar użytkownika
Hooltay
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 15 wrz 2010, 14:08

Godween napisał(a):Warto też dodać, że istnienie CO2 i tlenu w wodzie jest niezależne, tzn. może istnieć jedno i drugie równocześnie w dużych bądź małych ilościach. I tak np. w bardzo dobrze natlenionym akwarium duża zawartość CO2 (np. nagłe wlanie wody gazowanej z butelek) może wywołać natychmiastową przyduchę u ryb. Wówczas nie wystarczyłoby tylko samo dostarczenie tlenu do akwarium (chyba, że przez intensywny ruch tafli wody), ale należałoby zrobić szybką podmianę wody w celu pozbycia się nadmiaru CO2.


Chodzi o to, że CO2 jest antagonistą tlenu i w dużym stężeniu utrudnia jego przyswajanie.

DavyJones


Czytałem ten temacik uważnie gdyż i u mnie zauważyłem pojawiające się kłęby krasnali choć zapomniałem już jak wyglądają{ nie to żebym za nimi tęsknił},i nagle mnie olśniło.Posiadam dwa jbl 1500 i 900e w akwarium 120l odkręcone na maxa ,większy napędza dodatkowo reaktor.Tydzień temu obydwa jednocześnie wyczyściłem+wymiana wody w akwarium.Za dwa dni zaczęły pojawiać się pierwsze skupiska krasnych.Wniosek jaki się nasuwa to czyste filtry, większy przepływ i krasnale gotowe.Ameryki nie odkryłem ale coś musi w tym być.

vieri
Zainteresowany tematem

Posty: 204
Dołączył: 19 maja 2010, 19:14

Może kilka zdań ode mnie. Może coś się przyda.

Krasnorosty u mnie funkcjonują już od jakiegoś czasu. Zwalczałem je mechanicznie, ale ile można. Postanowiłem zwalczyć przyczyny powodujące krasnorosty.
Po przeczytaniu dostępnych i sensownych postów autorstwa osób o wypracowanej renomie postanowiłem podjąć walkę zanim polegną moje rośliny.

Na początek informacje o krasnorostach z internetu:
Cytat ma charakter informacyjny i zgodnie ze sztuką pisania prac podaje autora: http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/a ... c_2010.pdf

Cytuj:
Krasnorosty są olbrzymią gromadą, liczącą 4,5–5 tysięcy gatunków,o bardzo ciekawej biologii. Żyją głównie w morzach i oceanach. Jak nazwa wskazuje, oprócz chlorofilu zawierają dość dużo innych barwników asymilacyjnych, wśród których specyficzna jest czerwona fikoerytrobilina, pomarańczowa fikourobilina i niebieska fikocyjanobilina. Z tego względu mogą występować na dużych głębokościach, gdzie prócz światła niebieskiego nie dociera już żadne inne promieniowanie. Większość krasnorostów to glony bentosowe, związane z rozmaitymi strukturami obecnymi na dnie. Formy podobne do koralowców, o ścianach inkrustowanych węglanem wapnia lub magnezu, mają znaczenie dla kształtowania wapiennych raf koralowych.Wiele krasnorostów porasta inne rośliny; w tej grupie dominują epifity, ale występują tu także typowe pasożyty. Około 200 gatunków zasiedla wody słodkie. Występują wśród nich organizmy jednokomórkowe,plechowate oraz nitkowate, tworzące krzaczaste kolonie, wśród których najczęstszymi są gatunki z rodzaju Compsopogon, Audouinella i Chantransia. Jedne porastają ścianki zbiorników, korzenie i kamienie, inne rosną na roślinach, częstokroć wnikając w ich tkanki. Wszystkie są niepożądane w akwariach. Zjadają je słodkowodne krewetki i glonożerne ryby, wśród których najefektywniejsze są tak zwane kosiarki – żyjące w słodkich wodach Indonezji i Tajlandii ryby Crossocheilus siamensis z rodziny karpiowatych, oraz widoczny na fotografii glonojad syjamski (Gyrinocheilus aymonieri). Jednakże wśród tych, tak niepożądanych, gości jest jeden, który stanowić może piękną ozdobę każdego akwarium. Ten glon to plechowata, krwistoczerwona – tworząca na kamieniach „krwawe plamy” – hildenbrandia rzeczna (Hildenbrandtia rivularis). Do naszych akwariów trafiła w latach osiemdziesiątych z rejonu Koszalina za pośrednictwem jednego z tamtejszych akwarystów. Aktualnie występuje w krajowych akwariach; jej spory przenoszone są bezwiednie razem z roślinami i rybami. W Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną, figuruje też na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.Najczęściej spotykana jest w czystych (gatunek wskaźnikowy), szybko płynących,chłodnych strumieniach Pomorza i Mazur. Nieliczne stanowiska ma także w Polsce centralnej i południowej, m.in. jedno w masywie Ślęży, inne w Tatrach i Beskidach.



Krasnorosty upodobały sobie miejsca o dużym przepływie wody, tzn. wszelkie wyloty wody z filtra oraz w nurcie wody na roślinach.

Podmiany:
a) 11% (tj. 10l z 80) raz na tydzień.

Nawożenie:
1) No3
Od jakiegoś czasu pomimo nawożenia kno3 (z myślą o no3) notowałem notorycznie stężenie no3<10mg/l lub 0. Celem było no3=20mg/tydzień. Zadziwiające. Zweryfikowałem obliczenia z kalkulatora, tzn. Rozpuszczam 37,3g w 200ml wody i dawkując dziennie 2ml powinienem teoretycznie (nie uwzgl. zużycia przez rośliny) mieć w akwarium stężenie na poziomie 20mg/l. Jednakże tak nie było. Podejrzewałem testy sery o wadę. Wykonałem test w akwarium. Wynik 0-10mg/l. Kolejny test na nawozie ze słoiczka. Wynik 25mg/l. Zauważyłem, że słoik jest nieszczelny i część soli wytrąca się wokół nakrętki. To może obniżać stężenie no3 w słoiczku. Dodam, że wlałem jednorazowo 3xdawkę tygodniową (tj. 42ml, czyli 60mg/l no3). Efektem tego jest zbliżony odcień testu do 20mg/l, aczkolwiek typowego koloru dla wartości stężenia powyżej 20mg/l nie uzyskałem. Sporządziłem nowy nawóz w lepszej butelce (bardziej szczelnej).

2) Po4
Od kiedy mam test na po4 jbl notowałem wartości stężenia po4>1,8mg/l. Można dokładniej określić stężenie po4 używając wody destylowanej, czego nie zrobiłem (zrobię). Pomimo podmian po4 jest znacznie powyżej 1,8mg/l. Jako przyczynę wysokiego po4 mogę wskazać:
a) Zbyt małe i nieregularne podmiany, tj. 10l na tydzień lub dwa. Czasem wcale.
b) Przekarmianie ryb i krewetek spiruliną, pokarmem suszonym i żywym. Zawsze zostawiałem coś na dnie dla krewetek.
c) Po czyszczeniu węży od filtra czasem dmuchało mi resztkami do akwarium dając pewnie zastrzyk po4.
d) Wyczytałem, że ceramika, którą mam we filtrze gromadzi po4 do pewnego momentu a później oddaje potężne dawki fosforu do akwarium. Nie wiem cz to prawda.


3) Mikro Easy life profito.
Dawkowałem 1,5ml/dzień. Efektem były zielenice punktowe. Wyczytałem, że przedawkowanie mikro jest tego przyczyną. Ograniczyłem do 1ml/dzień.

4) Żelazo
Testu nie mam, ale w oparciu o wyliczenia z mikro uzupełniam niedobór żelaza chelatem do 0,42mg/l.

5) Bimbrownia
Jest. Działa 9 dzień. Od dwóch dni non stop, tj. 24h. Wydajność 2,5bąbla/sekundę, 24h. Spodziewałem się zahamowania krasnorostów. Początkowo przyspieszyła wzrost roślin (2-3cm dziennie) do czasu spadku do 0 no3. Tak przypuszczam. NO3 zablokowało wzrost roślin.

6) Twardość
GH i Kh ok. 18. W kranie jest 12. Nie mam muszli i wapieni. Coś z nawozów (Mg?) zatwardza wodę.

Na początek poczyniłem:
1) Odstawiłem fosfor. Monitoruję jego poziom.
1a) Wracam do podmian i zwiększam ilośc wody podmienianej do 20l z 80l. Podmieniłem 50% wody.
2) Zwiększam no3, a tym samym potas. No3 ma być 20mg/l. Mam na uwadze proporcję no3:po4 10:1.
2a) Podmieniłem 50% wody.
3) Leje chemię - easy carbo w ilości 3-5ml dziennie na liście z krasnorostami.
4) Żywym pokarmem już nie karmię od kilku tygodni.
5) Nie odmulam dna i nie wyciągam martwych roślin - to pewnie jest przyczyna wysokiego stężenia po4. Wyciągnąłem martwe części roślin. Nie odmulam dna bo ciężko to robić w akwarium z ziemią i siatką.
6) Usunąłem lemna minor, która podobno jest dobry sorbentem no3.
7) Dałem wywar z zielonej herbaty wg przepisu: 1 łyżka stołowa na 250ml wody, parzona 30min. Podana dawka 2x125ml w odstępie 12h ze wzgl. na poczynioną obserwację ryb.
8) Po wyczyszczeniu węży zmieniłem kierunek przepływu oraz intensywność. Poprzednio ze wzgl. na mały przepływ miałem kożuch bakteryjny na tafli.

Początek 26.01.

27.01 Po 1 dniu pojawiło się jeszcze więcej krasnorostów oraz punktowe glony na przedniej szybie. Chyba im pomogłem. Czekam 7 dni, bo min tyle trzeba aby akwarium chemicznie zareagowało na zmiany.
28.01 Ingerencja w parametry wody, tj. podałem no3 i wyrównałem poziom do 10-25mg/l (raczej 25mg/l).
29.01 Kontrola no3 i po4. No3 10-25mg/l, Po4 pomimo podmiany 50% wody nadal znacząco powyżej 1,8mg/l. Dla porównania test na po4 na wodzie z kranu. Wynik wg testu jbl wynosi: <0,05. MWiK nie bada zawartości po4 w wodzie kranowej. Zaczynam się przyglądać ceramice w filtrze. Mam zamiar wyczyścić gruntownie ceramikę, ale dopiero 02 lutego. Postuluję do zmniejszenia po4 w akwarium. Krasnorosty nadal szaleją i mają się dobrze pomimo carbo prosto na liście.
02.02 Przeczytałem jeszcze raz dotychczasowe obserwacje i określiłem cel do którego dążę, czyli:
cel: obniżenie poziomu po4 do wartości mierzalnych (<1,8mg/l), najlepiej do 1,0mg/l
sposób: częste podmiany: 1 raz w tygodniu 50%, 1 raz 30 % wody w tygodniu. Mam nadzieję, że nie zachwieję równowagi biochemicznej wody w akwarium.
Ponadto trafiłem na opis DOC. Przeczyszczę zeolit w filtrze oraz przepłuczę (wodą z akwarium) gąbki.
03.02 Dziś podmiana 40l wody z 80l. Czyszczenie ceramiki, biobali (wyjałowienie w 100 st. C). Mam nadzieje, że pozbędę się w ten sposób zgromadzonych pierwiastków makro. Filtr wypłukany w wodzie z akwarium (delikatnie). Flora ulegnie odtworzeniu. Rośliny rosną. Wraz z nimi krasnorosty. Chociaż mam wrażenie, że przystopowały.
05.02 Dziś zauważyłem na brzegu liścia jasnoczerwone krasnorosty, po dotknięciu odpadły. Jest to efekt lania carbo na liście. Ruszyła bimbrownia (b. intensywna). Po4 nie mierzyłem ale po podmianie powinno drastycznie spaść. Rośliny rosną jak szalone, nie bąblują.
06.02 Podmiana 20l z 80l wody. cJutro pomiar po4. Widać zahamowanie przyrostu krasnorostów. Punktowe glony - zielenice same zniknęły z przedniej szyby po ograniczeniu dawkowania mikro. Czyżby 1ml/dzień to za dużo ?
07.02 Dziś test na po4. Wynik to 0,6-0,8mg/l. Zadziwiające, po raz pierwszy mam wynik w granicach mierzalnych testu. Wnioskując po proporcjach no3:po4, to no3 powinienem mieć między 6-15mg/l. Rośliny rosną, nie bąblują. Krasnorosty nie przybywają, być może ich ilość się zmniejsza. Elocharis acicularis po 2 mies. stagnacji wypuścił kilka nowych źdzbeł.
09.02 Dziś potężna przycinka roślin. Wyrywałem nurzańca z ziemi. Zobaczymy czy nastąpi skok po4. Krasnorosty nie przybywają, ale są rejony gdzie jeszcze występują. Zmieniłem system dystrybucji co2. Teraz wylot z filtra rozprowadza bąbelki po całym akwarium. Dolałem 5l wody.
12.02 Krasnorosty nadal są. Nie rosną. Kupiłem kilka roślin po 1,5 zł w opłakanym stanie. Po kąpieli w kwasku cytrynowym wrzuciłem do akwarium - to będzie bioindykator innych glonów. Po4= 0,8mg/l, no3= 10-25mg/l. Proporcje prawie dobre.
Wyjeżdżam na 6 dni, podałem sześciokrotną dawkę dziennych nawozów.
18.02 Nie było mnie 6 dni. Rośliny kupione jako bioindykatory pozbyły się glonów i wystrzeliły w górę. Inne rośliny urosły znacznie. Lotos po kilku miesiącach stagnacji rośnie. Niestety krasnorosty także zaatakowały. Nie trzymają się już tak dobrze powierzchni liści ale są. Zrobiłem przycinkę roślin powierzchniowych i nie tylko. Dziś także przeczytałem artykuł o glonach: metody-kontrola-glonow-czy-uprawa-roslin-tom-barr-t17812.html. Artykuł otworzył mi oczy.
Cytuj:
Jednak możemy dokonać takiej samej eksterminacji poprzez redukcję światła, lub poprzez dobrą stabilność CO2. Generalnie, akwarysta odkryje więcej użyteczności i sukcesów doglądając światła, CO2 i oczywiście roślin. Składniki pokarmowe są raczej łatwe do dozowania/podawania itd. Rośliny zaadaptują się do niższych lub wyższych poziomów, tak samo jak do CO2, tak długo jak ich dopływ będzie stabilny.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń mogę powiedzieć, że walcząc z krasnorostami połowiczny efekt, tzn. zahamowanie lub częściowy zanik glonów można osiągnąć stosując:
-czyszczenie filtra
-zielona herbata
-podmiany wody, choć myślę, że nie wskazane bo destabilizują parametry akwarium. U mnie miały usunąć DOC.
-Co2 - jego rola jest dość istotna, aczkolwiek brak możliwości kontrolowania dawki co2 przy bimbrowni może przysparzać glonów.
-Utrzymanie stosunku Njęzor na poziomie 10:1. U mnie było 22:1. Mam kosmiczne zapotrzebowanie na N.
Rosnące rośliny zwalczają wzrost glonów - To stwierdzenie w przypadku krasnorostów jest nieprawdziwe. U mnie rosną rośliny dobrze wraz z krasnorostami.

Zaczynam myśleć o keramzycie w filtrze. Pomysł zaczerpnięty zhttp://forum.superakwarium.pl/krasnoro ... 10218.html.
Kolejnym krokiem będzie ustabilizowanie Co2. Będzie to chyba niemożliwe. Przyglądam się świetlówkom w akwarium. Wyeksploatowane świetlówki nie emitują odpowiednich fal świetlnych i mogą przyczyniać się do powstania glonów.
20.02 Rośliny stoją. Zielony osad z włoskami na szybie (ledwie widoczny). Krasnorosty pokryły prawie wszystkie rośliny. Zaczynam podejrzewać przedawkowanie mikro. Leje carbo w dawce w ilości 4,4 ml. Bimbrownia kończy się. Zakupiłem keramzyt. Wygotowałem go i rozdrobnię. Zastanawiam się nad wkładami filtracyjnymi. W piątek kolejne zmiany opisane dziś.
23.02. Odstawiłem carbo, bo daje efekt mizerny i nie zwalcza przyczyny krasnorostów. Wymieniłem 2 z 3 koszy na keramzyt, prawie 3l. W jednym koszu dałem ceramikę i biobale. Przepłukałem filtr. Po polanie 3 dni temu liścia kryptokoryny carbo widać efekt. Krasnorosty zrobiły się czerwone, białe i odpadają. Kupiłem 3 kosiarki jako metoda pośrednia.
Aktualne parametry to:
GH 16 (14 kran)
KH 16 (18 kran)
PH 6,5 (kran 7)
no3 10mg/l
po4 1,2mg/l

Znowu gromadzi się po4 i jest mało no3. Od razu podałem 20mg/l no3 i zwiększam tygodniową dawkę do 60mg/l. Chyba niedobór no3 powoduje te krasnorosty.
27.02 Dawkuję 60mg/l no3 tygodniowo (38mg/l K). Póki trzymam no3 na poziomie 20mg/l no3 (wg testów) krasnorostów nie przybywa. We filtrze jest keramzyt.
03.03 Wygrywam z krasnymi. Nie wiem czy jest to wina keramzytu czy pilnowania parametrów wody.
07.03 Dziś pierwszy raz widziałem jak bąblują rośliny. Brak przyrostu krasnorostów. Zbijam gh wody. Czyżby walka wygrana.
15.03 Zauważyłem spadki po4. Teraz jest 0,6-0,8mg/l. Niewłaściwe stosunki Buddy'ego i Redfielda. Wkroczyły zielenice. Kosiarki skosiły resztki krasnorostów. Rośliny wypuszczają nowe liście. Walkę z krasnorostami wygrałem.

Podsumowując: UTRZYMUJĄC ODPOWIEDNIE STOSUNKI POMIĘDZY STĘŻENIAMI PIERWIASTKÓW W AKWARIUM JESTEŚMY W STANIE POZBYĆ SIĘ KRASNOROSTÓW BEZ CHEMII!

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

Czy krasnorosty są "zaraźliwe" w tym sensie, że możemy je nieopatrznie przenieść z jednego zbiornika do drugiego?
Dostałem od koleżanki sporo anubiasów, z których parę ma ewidentnie resztki czarnych pędzelków na liściach (głównie na krawędziach liści). Trzymam te dwa anubiasy w kwarantannie, ale neritina zebra nie była nimi zainteresowana i amano również nie wydają się ich ruszać. Kwarantanna na kranovicie, ale moge lać RO, lecz bałem się o "czyścicieli" - z podobnej przyczyny nie wpuszczam tam otosków, są dla mnie cenniejsze od liści roślin.
Czy zaciemnienie 1-2 tygodniowe pomoże? Anubiasy nie zejdą? Zaciemnić na kranówce czy na RO?

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

Zatrzymaj filtry, strzykawką z carbo polej zarażone liście pod wodą, poczekaj parę minut (10), odpal filtry. Po kilku dniach pędzelki zrobią się jasne/białe i znikną.

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

W kwarantannie ad hoc (duży szklany słój) nie mam filtra, wyciągnąłem nieco nad powierzchnię wody jeden z zaglonionych listków anubiasa i polałem wodą utlenioną, glony nie zmieniły koloru, po jakimś czasie zauważyłem za to białe drobne kropki na liściu. Może to jednak zielone, a nie krasnorosty?

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

Rozrób carbo z wodą 1 do 4, wyciągnij anubiasy i całe opsikaj zamgławiaczem- po tygodniu możesz powtórzyć-znikną.
Wstawienie anubiasów do akwarium niczego złego nie spowoduje, zarodniki glonów są praktycznie w każdym akwarium a do szczęścia potrzebne im są warunki..
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

j666 napisał(a):W kwarantannie ad hoc (duży szklany słój) nie mam filtra, wyciągnąłem nieco nad powierzchnię wody jeden z zaglonionych listków anubiasa i polałem wodą utlenioną, glony nie zmieniły koloru, po jakimś czasie zauważyłem za to białe drobne kropki na liściu. Może to jednak zielone, a nie krasnorosty?


Żeby upewnić się czy to krasnale,musiałbyś potraktować je alkoholem. Pod jego wpływem krasne zmieniają kolor na czerwony.

Avatar użytkownika
nuendo
Stały bywalec

Posty: 328
Dołączył: 10 lis 2015, 20:02
Miasto: Wrocław

gazownik napisał(a):Rozrób carbo z wodą 1 do 4, wyciągnij anubiasy i całe opsikaj zamgławiaczem- po tygodniu możesz powtórzyć-znikną.
Wstawienie anubiasów do akwarium niczego złego nie spowoduje, zarodniki glonów są praktycznie w każdym akwarium a do szczęścia potrzebne im są warunki..


Taką operację zrób poza mieszkaniem, na przykład na balkonie...
Ten aldehyd to niezłe świństwo, którego oparów lepiej nie wdychać.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2526
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

FoCuS_PL napisał(a):
gazownik napisał(a):Rozrób carbo z wodą 1 do 4, wyciągnij anubiasy i całe opsikaj zamgławiaczem- po tygodniu możesz powtórzyć-znikną.
Wstawienie anubiasów do akwarium niczego złego nie spowoduje, zarodniki glonów są praktycznie w każdym akwarium a do szczęścia potrzebne im są warunki..


Taką operację zrób poza mieszkaniem, na przykład na balkonie...
Ten aldehyd to niezłe świństwo, którego oparów lepiej nie wdychać.
Proszę Cię....
Robiłem to wielokrotnie w domu i wszystko było ok
Aldehydu używają w szpitalach i nie wynoszą sprzętu do dezynfekcji przed budynki...
Jest trujący to fakt, trujący jest alkohol, trująca jest większość barwników spożywczych...wiele rzeczy jest trujących tylko do tego potrzebna jest odpwiednia dawka...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

@gazownik
Rób, jak sobie chcesz, Konstytucja nie zabrania...
Mniej odważnym polecam zapoznanie się z MSDS tej substancji.
Wnioski pozostawiam czytającym.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2526
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

FoCuS_PL napisał(a):@gazownik
Rób, jak sobie chcesz, Konstytucja nie zabrania...
Mniej odważnym polecam zapoznanie się z MSDS tej substancji.
Wnioski pozostawiam czytającym.
Karta charakterystyki to płyn 100%. W sprzedaży do akwarium stosuje się 2.5%...napisałem aby ten 2.5% rozrobić z wodą w stosunku 1 do 4...fakt stężenie zabójcze....
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13











Powiązane tematy
  • Jak wywołać zielony zakwit?

    Panowie drodzy. Pytanie jak w temacie. Czy macie jakieś doświadczenia i możecie polecić skuteczny sposób na szybki zielony zakwit? Pytam, bo nie jest tak łatwo wyhodować taki glon jak się chce :)...

    Wyświetlenia: 739 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 650 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

    P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

    Wyświetlenia: 837 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Krasnorosty w akwarium - co robić dalej

    Witam, pisze bo już moja wiedza się skończyła, nie mam pojęcia co zrobić dalej. . . Opis akwarium: 240x70x60h + sump 240x60x50h (zalany do 35cm) - łącznie ponad 1300l wody w obiegu. Flora: Anubiasy,...

    Wyświetlenia: 22387 | Odpowiedzi: 202 czytaj więcej...

  • Jak wygrać z glonami?

    Witam, od jakiegoś czasu jestem aktywnym "czytającym" forum - analizuję wpisy, starając się wdrożyć je w swoim zbiorniku. Do takiego działania zmusza mnie sytuacja w moim akwarium, a mianow...

    Wyświetlenia: 5480 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Plaga okrzemek - jak pomóc roślinom

    Cześć. Moje akwarium nawiedziła plaga okrzemek. Zbiornik ma 5 tygodni więc jest relatywnie świeży, przy czym ja swoim niedoświadczeniem dodatkowo tą plagę wzmocniłem, gdyż: - W drugim tygodniu zmieni...

    Wyświetlenia: 1183 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Krasnorosty na mchu

    Witam,mam problem z krasnorostami na mchu. Znacie jakieś metody zwalczania go bez uszkodzenia mchu? Ręczne usuwanie nie wchodzi w grę. Lać carbo na niego i czekać, aż mech urośnie żeby wyciąć go, czy...

    Wyświetlenia: 2083 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Restart - Krasnorosty - Bucephalandry

    Witam. Zaniedbałem niestety ostatnio moje akwarium. Trochę mi się znudziła tez aranżacja i planuje nowe życie dla niego. Rośliny dam nowe , ale chętnie zostawiłbym cenne bucephalandry. Strasznie się c...

    Wyświetlenia: 1932 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Krasnorosty w nowym akrarium.

    Witam, może ktoś miał podobny problem. Mam problem z krasnorostami po restarcie akwarium. Akwarium 96L na podłożu Tropica. Nawozy podaję co drugi dzień, plus Co2. Roślinki rosną bardzo ładnie, nowe l...

    Wyświetlenia: 721 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Kilka wskazówek jak zapobiegać glonom

    https://www.youtube.com/watch?v=lvjnChJSJvE Fajnie przygotowane opracowanie Zenona, warto obejrzeć.

    Wyświetlenia: 1200 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 356 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.