Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


Dyfuzor i wlot filtra- mit?



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



05 sie 2011, 17:40 Dyfuzor i wlot filtra- mit?  (#1)  

Oglądając ostatnio aranżacje w jednym z salonów akwarystycznych zwróciłem uwagę że we wszystkich zbiornikach dyfuzory ze spiekiem ustawione są pod wlotami filtrów kubełkowych. Dopytując się właściciela o "śmierć biologiczną filtra wywołaną nadmiarem co2 odparł- "Co2 i bakterie? nie widzę związku"

Jak się tak zastanowić poziom co2 w zbiorniku z dużą filtracją jest raczej równomierny a nam zależy na jego stałym podwyższonym poziomie. Fizykiem nie jestem ale nie jestem w stanie uwierzyć że "zaciąganie" przez inlet mgiełki z dyfuzora ma wpływ na populacje bakterii w filtrze- bo różnica pomiędzy poziomem co2 w fltrze a w akwarium nie może być duża bo woda jest w nieustannym ruchu.
Jeżeli gazu były by duże ilości ( co jest niepotrzebne bo rozpuszczanie jest 100%) lub bąbelki byłyby duże (marnotrawstwo) mogło by to spowodować zapowietrzenie filtra ale ze względu na to że unikamy marnotrawstwa i podajemy go niewiele -bo mamy wysoką skuteczność rozpuszczania wydaje się że zapowietrzenie nie jest możliwe.

P.S. w zbiorniku nr 65 IAPLC 2011 też dyfuzor jest(był) tak umieszczony

Co wy na to? zapraszam do dyskusji

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

05 sie 2011, 18:14   (#2)  

Dyfuzor umieszczony w okolicy wlotu filtra to dobry pomysł, jeszcze lepszy to umieszczenie go w okolicy jego wylotu.

Jeszcze inną kwestią jest umieszczenie wężyka CO2 bezpośrednio we wlocie filtra zewnętrznego, w zasadzie w latach 2003-2005 była to szeroko stosowana metoda rozpuszczania CO2, gdyż dyfuzorów CO2...praktycznie nie było na rynku :)

Wraz z modą na szklane dyfuzory ADA, akwaryści zaczęli je stosować, zaczęto obserwować również różnego rodzaju problemy w akwariach, które często przypisywano dozowaniu gazu bezpośrednio do filtra. Czy te obserwacje miały rację bytu?
Ciężko odpowiedzieć bez zmierzenia pH wewnątrz filtra, zdrowy rozsądek podpowiada, że bez sensu byłoby stosować szklane gadżety np. przez Amano skoro ma do dyspozycji wydajne filtry własnej marki.

Akwaryści zaczęli odchodzić od tej metody aplikowania CO2 i okazało się, że część problemów, które raportowali zniknęła. W wyniku poszukiwań coraz lepszych metod rozpuszczania CO2 wprowadzono dyfuzory przepływowe (a w wersji z grzałką - termoreaktory), których zadaniem było efektowne rozpuszczanie gazu bez negatywnego wpływu CO2 na florę bakteryjną filtra.

Podaż gazu bezpośrednio do wlotu ma swoje przykre konsekwencje szczególnie w przypadku stosowania gęstych wkładów filtracyjnych (takich jak np. BIO RIO, Bacteria habitat, wata filtracyjna, ehfisusbtrat), gdzie przepływ wody jest wolniejszy i może dochodzić do akumulowania się pecherzyków gazu w wolnych przestrzeniach przyczyniając się do miejscowego silnego zakwaszenia, co nie sprzyja bakteriom.

Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że regularne dozowanie bakterii do akwarium (np. przy każdorazowej podmianie wody) czy chociażby grzebanie w podłożu (nie zalecane z wielu innych względów ;p) pozwala ten niekorzystny efekt w pewien sposób zniwelować, ponieważ przyczynia się do zwiększenia populacji bakterii w filtrze.

Jeśli chodzi o zapowietrzanie wiele zależy od modelu filtra a także od (na co wielu akwarystów nie zwraca wogóle uwagi)...odległości filtra od akwarium. W moim prywatnym zbiorniku 60x30x36cm, który stoi bardzo wysoko, podawanie CO2 bezpośrednio do wlotu filtra kończy się po kilku dniach zapowietrzaniem się, znacznym spadkiem wydajności a w konsekwencji zatrzymaniem pracy filtra. Niezbyt przyjemna sytuacja gdy często nie ma Cię w domu :-/

Wszystko zależy zatem od samej filtracji, niestety rzadko kiedy akwaryści decydują się na model mocniejszy niż przewiduje producent (zwykła oszczędność), więc nie zawsze jest pole do manewru.

Zapewne znajdą się zwolennicy i takich i takich rozwiązań, pozostaje zadać sobie pytanie: czy ponowne nabicie butli za kilka miesięcy jest droższe niż wymiana wirnika na nowy ;)

Co do umieszczenia dyfuzora w okolicy wlotu filtra - nie widzę przeciwwskazań, jednak jak już wspomniałem na początku posta, jeszcze lepiej gdy jest on umieszczony w okolicy jego wylotu.
Wszak to rośliny potrzebują wolnego CO2 w wodzie, nie gąbki czy ceramika :)


p.s. podobny wątek był już poruszany kilka dni temu [b]<a href="http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=39405">tutaj</a></b>
Zapraszam do dyskusji :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

05 sie 2011, 18:36   (#3)  

Dla zainteresowanych rozwiązaniem dystrybucji CO2 wewnątrz filtra wewnętrznego polecam ten wątek:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... highlight=

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

05 sie 2011, 18:50   (#4)  

czytając forum zauważam często 2 spostrzeżenia akwarystów dotyczące tego tematu:
1)przeklęte bąbelki ganiające po zbiorniku (póki się w nie nie wpatrywałem nie przeszkadzły mi- a teraz przeszkadzają
2) zakwaszenie skutkujące osłabieniem "biologii" filtra lub nawet zagładą bakterii filtra

Pierwszy argument skutecznie działa na minus mojej kostki lipowej (poza tym ma same zalety. Drugi argument nie trafia do mnie. Jeżeli chodzi o bezpośrednie sąsiedztwo uwięzionego "pęcherzyka" CO2 to ok może tam miejscowo być dużo rozpuszczonego co2 -lecz dalej chyba nie- w końcu woda w filtrze to ta sama co w akwarium w dodatku stale "goniona" dookoła. Ten wymuszony ruch wody (przy umieszczeniu dyfuzora pod wlotem) pozwala bardzo sprawnie rozpuścić Co2 co skutkuje tym że musimy go mniej podać.

Inną sprawą jest wrażliwość na hipoksję bakterii w filtrze myślę że poziom co2 i pH musiałby być ekstremalnie wysoki by wyrządzić szkodę względnym beztlenowcom a szybciej taką hipoksję odczuły by ryby(w zbiorniku) niż wybilibyśmy bakterie w zbiorniku)-

Poza tym powierzchnia możliwa do zasiedlenia przez bakterie w zbiorniku jest pewnie kilka razy większa niż w najbardziej porowatym medium(wyjątek-bardzo małe zbiorniki)

Jest jeszcze jedna zaleta takiego położenia dyfuzora: tzn wszystko jest w jednym kącie akwarium i łatwo nam to zamaskować więc możemy użyć najbrzydszej kostki lipowej o skuteczności kilka razy wyższej niż dyfuzory ze spiekiem.

Uprzedzając konkluzje o dyfuzorach narurowych- wiem że istnieją i jestem za jak najbardziej

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

05 sie 2011, 19:18   (#5)  

W przebiegu procesu nitryfikacji wyróżnia się cztery obszary, w których obserwuje się wyraźny wpływ stężenia substratów i pH na efektywność procesu:
obszar całkowitej inhibicji procesu wskutek obniżenia pH poniżej 5,0 (zakwaszenia produktami reakcji I etapu (azotynami w postaci kwasu azotowego (II)),
obszar całkowitej inhibicji procesu wskutek nadmiernego stężenia amoniaku cząsteczkowego i pH > 7,7,
obszar inhibicji utleniania azotynów (NO2­-),
obszar pełnego przebiegu nitryfikacji dla pH 5,5 - 7,5, przy zawartości azotu amonowego < 50,0 mgNH4/L)

źródło:
Wąsowski J.: "Wybrane wysokoefektywne procesy w technologii uzdatniania wody" Materiały konferencji "Zaopatrzenie w wodę miast i wsi"; Poznań 1992

Optymalne pH dla procesu nitryfikacji w wodzie to 5.5-9, w osadach: 7.5-8.5.
podstawowe pytanie dyskusji to czy w filtrze w ogóle dochodzi do ekstremalnie niskich wartości pH (niższych niż podane)?

Myślę, że najwięcej w tym temacie dowiemy się na tegorocznym zlocie KMRW, kwestia bakterii w filtrze będzie poruszana przez dwóch prelegentów, będzie okazja podpytać o szczegóły osoby które zgłębiły ten temat pod kątem naukowym :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

06 sie 2011, 10:17   (#6)  

uproszczając trzeba by "Lajona wrzucić do wlotu a po całej przejażdżce wodnym rollercosterem zapytać go jak było (kwaśno)" . Kusi mnie by się wybrać na zlot- tylko z czasem krucho.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38











Powiązane tematy
  • Jak podłączyć dyfuzor JBL taifun proflora do fx6

    Witam, jestem nowy na forum, ale może ktoś mi pomoże. Otóż zakupiłem JBL proflora taifun inline 19/25 ( nie pomyślałem wcześniej, żeby sobie zmierzyć wąż z filtra fx6) i chciałbym to sensownie połączy...

    Wyświetlenia: 287 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jaki dobry dyfuzor przepływowy?

    Witam, do tej pory używałem reaktora z filtra narurowego, ale chciał bym spróbować dyfuzora przepływowego, może ktoś używa, albo mogli byście coś polecić ? Dyfuzor na wąż 16/22.

    Wyświetlenia: 1061 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Reaktor z korpusu filtra narurowego

    Witam wszystkich po długiej nieobecności. Od wielu lat do rozpuszczania CO2 używam korpusu filtra narurowego. To już mój trzeci filtr, a zmieniam z powodu rozszczelnienia spwodowanego degeneracją two...

    Wyświetlenia: 1640 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Dobry i cichy dyfuzor CO2

    Używam u siebie w akwarium dyfuzora CO2, który kupiłem bardzo dawno temu w sklepie RA. Był on produkcji RA i jest całkiem spoko bo daje bardzo ładną mgiełkę z gazu. Niestety ma jedną wadę - strasznie ...

    Wyświetlenia: 811 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Dyfuzor przepływowy JBL

    dyf1.jpg JBL przygotował kolejną nowość dedykowaną dla akwarystów roślinnych. Tym razem będzie to dyfuzor przepływowy (z wymiennym spiekiem) dostępny na 3 różne średnice węży filtracyjnych... Czy...

    Wyświetlenia: 21318 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Dyfuzor CO2 ProGrow Even Flow

    https://www.youtube.com/watch?v=0zkb9A9bUsA Nowość z wbudowanym licznikiem bąbelków.

    Wyświetlenia: 15377 | Odpowiedzi: 43 czytaj więcej...

  • Reaktor CO2 z filtra narurowego czy dyfuzor przeplywowy

    Jestem w trakcie powrotu do akwarystyki po kilku latach przerwy i wyjezdzie z Polski. Chcialbym zapytac jaki jest obecnie najbardziej optymalny sposob dozowania CO2? Kilka lat temu probowalem pierwsz...

    Wyświetlenia: 2528 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Tropica CO2 Diffuser 3-in-1 (Dyfuzor 3w1)

    Mój nowy dyfuzor Tropica CO2 Diffuser 3-in-1 moczony przez kilka dni w wodzie, świeżo zainstalowany w akwarium i lecą z niego tylko takie duże bąble. Sprzedali mi jakiś wybrakowany egzemplarz? https:...

    Wyświetlenia: 2290 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • reaktor sera na wlocie filtra ?

    Jakiś czas temu wywaliłem z akwa drugi kubełek który napędzał reaktor sera co2 i podłaczyłem bezposrednio do głównego filtra, ale po montażu zaobserwowałem znaczny spadek przepływu. Pomyślałem o monta...

    Wyświetlenia: 1733 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Dyfuzor do filtra zewnętrznego co2? Identyfikacja

    Podejrzewam że jest to dyfuzor, tylko za bardzo nie wiem gdzie dokładnie się to montuje (wewnątrz akwarium czy poza) i po co jest to sitko... ma wejście na mały wężyk, 2 wejścia/wyjścia na węże 12/16...

    Wyświetlenia: 2787 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 349 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.