Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


dyfuzor



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



04 mar 2009, 18:44   (#21)  

No tak mi się wydawało że deszczownica nie jest dobrym rozwiązaniem mimo że mam ją 2-3 cm pod powierzchnią wody. Tak czy inaczej jest za blisko powierzchni wody.

Jeśli chodzi o to urządzenie dodatkowe przy filtrze to dla mnie nie wykonalne, nie mam miejsca w szafce.

Tak myślałem o długiej drodze bąbelka i rozpuszczenia go a jak by tak zainstalować szklany dyfuzor pod wejściem do filtra(kubełka). Długa droga bąbelka i zmielenie przez głowice. Chyba też widziałem taki post parę dni temu ale nie jestem pewien.

A jeszcze mnie przekonuje wersja szklanego dyfuzora umieszczonego tak żeby woda z filtra chwytała bąbelki i jeszcze pchała je w dół.

otek
Zainteresowany tematem

Posty: 216
Dołączył: 22 lut 2009, 15:44
Miasto: Warszawa

04 mar 2009, 22:42   (#22)  

@ Kadazan

To nie taki dyfuzor jaki przesłałeś w linku. Tamten jest większy i sprawniejszy :D widziałem... i mogę poręczyć, że jest warty uwagi i swojej ceny. Błędne jest również założenie, że CO2 się wytrąca. Kierując się Twoim rozumowaniem - dyfuzor narurowy nie ma sensu jak deszczownia. Deszczownia lepiej rozprowadzi wodę a gdyby CO2 się wytrącało, to widziałbyś to gołym okiem. To co jest mikro, jest już wyłapywane przez rośliny. Kolega ma deszczownię pod wodą więc nie ma się co martwić. Oczywiście bez obrazy Kadazan :)

Plut3k


04 mar 2009, 23:11   (#23)  

Ja Ci polecam dyfuzor podłączany do węża za filtrem z linka który podał Plut3k

http://www.allegro.pl/item563911352_dyf ... _zewn.html

Mam go podłączonego do classica 2215 z deszczownią umieszczoną pod wodą.

Dobrze rozpuszcza co2

Przy kH 8 zbija mi ph do 6.6 przy 1bąblu/s w akwa 140l. :)

Avatar użytkownika
Marlon
Zainteresowany tematem

Posty: 227
Dołączył: 20 wrz 2008, 16:38

05 mar 2009, 11:56   (#24)  

Plut3k, niestety nie mogę się zgodzić z tym, co napisałeś. Domyślam się, że ciągle masz na myśli to urządzenie:

Obrazek

Wygląda jako tako, ale jest stanowczo za duży - przecież ukrycie tego będzie koszmarem! No i żadna drabinka nigdy nie zbliży się wygodą i efektywnością do dyfuzora zewnętrznego. Po pierwsze - występuje okres wyślizgania - zanim bąbelki zaczną się swobodnie przesuwać. Po drugie - do drabinki wchodzą ślimaki. Po trzecie - drabinka zarasta glonami, bo jest wystawiona na działanie światła. Nie wspominam już, że wydajność jest ograniczona - nie można puścić za dużo gazu. Popytaj ludzi, którzy dali się nabrać na takie urządzenia.

Błędne jest również założenie, że CO2 się wytrąca. Kierując się Twoim rozumowaniem - dyfuzor narurowy nie ma sensu jak deszczownia. Deszczownia lepiej rozprowadzi wodę a gdyby CO2 się wytrącało, to widziałbyś to gołym okiem.


Nie, nie, nie! Deszczownia nie ma sensu w akwarium roślinnym generalnie. Nie ważne jaką metodę rozpuszczania gazu wybierzemy. W akwarium roślinnym HT potrzebujemy duży przepływ, ale łagodny strumień wody. Stąd wynalazek typu lily pipe, który to gwarantuje. Zauważ, że filtry dedykowane do akwariów roślinnych nie mają deszczowni w wyposażeniu (np. Eheim Ecco, ADA SuperJet). O szkodliwym wpływie wartkiego strumienia wody na przebieg fotosyntezy przeczytasz też u Diany Walstad - polecam!
Błędem jest też założenie, że wytrącenie gazu widać gołym okiem. Wymiana gazowa zachodzi na drodze dyfuzji i z definicji jest niewidoczna. Podobnie jak nie zauważysz rozpuszczonego CO2 w wodzie, tak samo nie zauważysz CO2 wracającego do powietrza.

Kolega ma deszczownię pod wodą więc nie ma się co martwić


Deszczownia produkuje wiele małych, bardzo mocnych strumieni wody. Jak już pisalem powyżej, to nie jest optymalne rozwiązanie. A swoją drogą - powierzchnia wody w akwarium roślinnym powinna poruszać się w minimalnym stopniu w czasie dnia, a być mocno zmącona w nocy.

Oczywiście bez obrazy Kadazan


Ależ ja się nie obrażam :) Cieszę się, że mogłem co nieco wyjaśnić.

Jeśli chodzi o to urządzenie dodatkowe przy filtrze to dla mnie nie wykonalne, nie mam miejsca w szafce.


Wielka szkoda! W takim razie pozostaje zastosowanie dyfuzora ze strzykawki lub ze spiekiem (podobna wydajność) pod wlotem do filtra zewnętrznego. Wydajność powinna być bardzo dobra. Sprawdź tylko, czy filtr się nie zrobi głośniejszy.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

05 mar 2009, 21:39   (#25)  

Dzięki wam za wasze opinie zamówiłem szklany dyfuzor i spróbuję go zamontować pod rurką zasysającą wodę do filtra i posłucham. :)

Ps. Jak na razie atakują mnie okrzemki (chyba) więc liczę na pomoc CO2.

Jeszcze raz dziękuje

otek
Zainteresowany tematem

Posty: 216
Dołączył: 22 lut 2009, 15:44
Miasto: Warszawa

05 mar 2009, 23:08   (#26)  

Na mój rozum po części masz rację, nie będę już tego rozkładał na czynniki pierwsze bo nie ma sensu :) Kadazan nie wątpię w Twoją wiedzę na temat akwarystyki :) bo sama liczba postów i przeczytanie wymienionej przez Ciebie książki jest moim celem :) a co do dyfuzora ceramicznego to czy poleciłbyś 40 PRO od aqua artu? Lub w cenie do 100zł co innego kupić?
Pozdrawiam :)

Plut3k


06 mar 2009, 14:25   (#27)  

Kadazan nie wątpię w Twoją wiedzę na temat akwarystyki bo sama liczba postów i przeczytanie wymienionej przez Ciebie książki jest moim celem


Liczba postów nie świadczy o wiedzy! Pamiętaj! :) Do podobnych wniosków o ruchu wody i dwutlenku węgla dojdziesz po lekturze ww. książki.

a co do dyfuzora ceramicznego to czy poleciłbyś 40 PRO od aqua artu?


Ze względów pragmatycznych nie polecam dyfuzora ze spiekiem ceramicznym, chyba, że nie będzie alternatywy, albo naprawdę się na to uprzesz. Te dyfuzory sprawdzają się równie dobrze jak śmiesznie tania lipa w strzykawce, a są mniej odporne na uszkodzenia (szkło). Skoro chcesz go użyć, to warto przykleić go pod wlotem do filtra, tak samo jak z lipą.
Ponad wszelką wątpliwość - jeśli masz kubełek, to rób (termo)reaktor zewnętrzny. Kwota 100zł, którą przeznaczyłeś, spokojnie wystarczy także na wersję termo. A jeśli musisz rozpuszczać CO2 w akwarium to zastanów się nad zrobieniem lub kupnem mieszalnika. Możesz też wykonać "dzwon wspomagany". Rozdzielasz powrót wody z kubełka i połowę wody skierowujesz do podłużnej rurki z tworzywa. Do tejże rurki doprowadzasz dwutlenek. Woda przelatuje przez pęcherz gazu i go rozpuszcza. Niestety zajmuje to dużo miejsca w zbiorniku.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

07 mar 2009, 22:52   (#28)  

podepnę sie pod temat aby nie zakładać nowego

Mam taki pomysł na dyfuzje CO2 ale nie wiem czy to zda egzamin :roll: . Otórz zakupiłem trójnik który wygląda tak jak na zdjęciu.

Teraz moja wątpliwość. Jeżeli gaz będzie wchodził do węża od filtra to zanim wyleci z wodą do akwa rozpuści sie czy nie. Czy trzeba zastosować coś dodatkowego oby rozdrabniać bąbelki na mniejsze przed dostaniem sie gazu do węża z wodą :?:
Załączniki
Trójnik.JPG
Czy to się nada
(114.18 KiB) Pobrane 974 razy
Dążyć do doskonałości, uczyć się od najlepszych

Moje skromne 40 litrów ;> http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=25208

Avatar użytkownika
marti
Stały bywalec

Posty: 346
Dołączył: 14 gru 2008, 23:11
Miasto: Szczecin

09 mar 2009, 10:43   (#29)  

Kadazan ma rację w sprawie porównania spieków i lipy. W zasadzie różni je cena. jeżeli nie możesz ze względu na miejsce zastosować reaktora z filtra narurowego pomyślcie może nad takim wynalazkiem jak Tornado(ok 110 PLN) albo Acuamedic 1000 (ok.250) (oba w ofercie sklepu) są mniejsze od narurowego a możeie je włożyć do bańki lub zamocować na szybie z tyłu lub boku. Rozpuszczalność chyba 100%.

Loniek
Poznaje temat

Posty: 90
Dołączył: 21 maja 2008, 12:26
Miasto: Legionowo











Powiązane tematy
  • Jak podłączyć dyfuzor JBL taifun proflora do fx6

    Witam, jestem nowy na forum, ale może ktoś mi pomoże. Otóż zakupiłem JBL proflora taifun inline 19/25 ( nie pomyślałem wcześniej, żeby sobie zmierzyć wąż z filtra fx6) i chciałbym to sensownie połączy...

    Wyświetlenia: 287 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jaki dobry dyfuzor przepływowy?

    Witam, do tej pory używałem reaktora z filtra narurowego, ale chciał bym spróbować dyfuzora przepływowego, może ktoś używa, albo mogli byście coś polecić ? Dyfuzor na wąż 16/22.

    Wyświetlenia: 1060 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Dobry i cichy dyfuzor CO2

    Używam u siebie w akwarium dyfuzora CO2, który kupiłem bardzo dawno temu w sklepie RA. Był on produkcji RA i jest całkiem spoko bo daje bardzo ładną mgiełkę z gazu. Niestety ma jedną wadę - strasznie ...

    Wyświetlenia: 811 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Dyfuzor przepływowy JBL

    dyf1.jpg JBL przygotował kolejną nowość dedykowaną dla akwarystów roślinnych. Tym razem będzie to dyfuzor przepływowy (z wymiennym spiekiem) dostępny na 3 różne średnice węży filtracyjnych... Czy...

    Wyświetlenia: 21313 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Dyfuzor CO2 ProGrow Even Flow

    https://www.youtube.com/watch?v=0zkb9A9bUsA Nowość z wbudowanym licznikiem bąbelków.

    Wyświetlenia: 15368 | Odpowiedzi: 43 czytaj więcej...

  • Reaktor CO2 z filtra narurowego czy dyfuzor przeplywowy

    Jestem w trakcie powrotu do akwarystyki po kilku latach przerwy i wyjezdzie z Polski. Chcialbym zapytac jaki jest obecnie najbardziej optymalny sposob dozowania CO2? Kilka lat temu probowalem pierwsz...

    Wyświetlenia: 2526 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Tropica CO2 Diffuser 3-in-1 (Dyfuzor 3w1)

    Mój nowy dyfuzor Tropica CO2 Diffuser 3-in-1 moczony przez kilka dni w wodzie, świeżo zainstalowany w akwarium i lecą z niego tylko takie duże bąble. Sprzedali mi jakiś wybrakowany egzemplarz? https:...

    Wyświetlenia: 2290 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Dyfuzor do filtra zewnętrznego co2? Identyfikacja

    Podejrzewam że jest to dyfuzor, tylko za bardzo nie wiem gdzie dokładnie się to montuje (wewnątrz akwarium czy poza) i po co jest to sitko... ma wejście na mały wężyk, 2 wejścia/wyjścia na węże 12/16...

    Wyświetlenia: 2787 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 112L dyfuzor czy reaktor ?

    Hej, Jak w temacie. Przymierzam się do kupna zestawu co2 i zastanawiam się który z powyższych wybrać. Gdzieś przeczytałem, że reaktor raczej jest wskazany przy dużych przepływach w filtrze, co przy m...

    Wyświetlenia: 8090 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Dyfuzor przepływowy ?

    W nowym akwarium chcę się pozbyć dyfuzora szklanego na rzecz dyfuzor przepływowego poza akwarium. Rozważam samoróbkę opartą na korpusie narurowym jak na zdjęciu poniżej korpusy_grupa.jpg lub gotowe ...

    Wyświetlenia: 7244 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 342 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.