Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Konkurencja pokarmowa - prawda czy fałsz ?



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witam

Choć ryby trzymam od wielu lat (ze 20), to za akwarystykę z prawdziwego zdarzenia zabrałem się jakieś 2-3 lata temu, a za roślinną ponad rok temu. Po wielu eksperymentach, miesiącach walki z glonami i przeczytaniu setek artykułów dochodzę do wniosku, że im więcej zgromadzi się wiedzy - tym mniej sięwszystko kupy trzyma. Postanowiłem więc podzielić się z Wami moimi wątpliwościami - może ktoś pomoże w ich rozwianiu.

1) Podstawowym założeniem uprzywilejowania roślin wyższych w stosunku do glonów jest konkurencja pokarmowa. Z drugiej jednak strony zaleca się trzymanie w akwarium określonych zawartości pierwiastków w słupie wody:

Fosfor - 0,5
Azot 10
Żelazo 0,1

Plus potas, magnez, wapń i reszta mikroelementów. Oczywiście wartości mogą się różnić - ale najczęściej zaleca się takie lub zbliżone.

Teraz pytanie. Jak można tu mówić o jakiejkolwiek konkurencji pokarmowej ? Konkurencji nie ma i nie będzie dopóki chociaż jeden ze składników nie spadnie do zera (lub będzie bliski tej wartości). Tak długo jak długo jest zapas każdego składnika - tak długo "wszyscy się najedzą".

2) Znane jest twierdzenie, że limitowanie Fosforu jest najlepszą metodą do pozbycia się glonów. Trzymałem kiedyś Fosfor na niemierzalnym poziomie przez kilka miesięcy. Rośliny zaczęły już wykazywać jego braki - a glony dalej nie zanikały, co najwyżej lekko spowolniły. Jeżeli glonom do życia tak bardzo był potrzebny Fosfor, to dlaczego nie potrafiąc go magazynować nie pozdychały ? Rośliny były tak wygłodzone, że jak podnosiłem Fosfor do 0,5 - po kilku godzinach jego poziom spadał do zera. Można więc wnioskować, że jakakolwiek ilość Fosforu zostałaby natychmiast wyłapana z wody przez głodne rośliny - a zatem można przyjąć, że istotnie w wodzie go nie było. Możliwe są dwie opcje:

a) Glonom Fosfor nie jest potrzebny w ogóle (to raczej mało prawdopodobne)
b) Potrafią wykorzystać fosfor w innej postaci niż rośliny
c) Potrafią magazynować fosfor i dzięki temu przeżyć

Za punktem b i c przemawiałoby to co znalazłem na "http://www.sciaga.pl/tekst/17474-18-obieg_fosforu"

"Fosforany nieorganiczne stanowią pożywienie dla glonów, które mogą je nie tylko przyswajać w procesie fotosyntezy, ale także magazynować. O ile przyswajanie fosforanów przez rośliny lądowe trwa kilkadziesiąt dni, o tyle glony wodne przyswajają fosforany w ciągu minut."

i drugi:

"Glony mogą pobierać fosforany, gdy ich stężenie w wodzie jest bardzo małe. Dodatkowo mają zdolność gromadzenia fosforanów w swoich komórkach w postaci polifosforanów, a następnie wykorzystywania ich w okresach niedoboru."

"http://wta.org.pl/pliki/artykuly/artykul_pokarmowe.html"

Wynikałoby z tego, że nawet jeśli zmierzone przez nas fosforany organiczne są na poziomie zerowym, to z innych źródeł (odpady organiczne) fosfor może być z powodzeniem odzyskiwany - a glony oprócz tego, że potrafią fosfor magazynować, to jeszcze w przypadku niedoborów - często skuteczniej go wyłapują.

Jak więc naprawdę wygląda to w praktyce - bo teorii jest tyle, że głowa boli, w dodatku jedna wyklucza drugą...

Zapraszam do dyskusji

Pozdrawiam
dev

devoratus
Poznaje temat

Posty: 80
Dołączył: 18 lip 2007, 18:38

19 cze 2008, 19:20   (#2)  

Witam!

Bardzo ciekawy post. Osobiście czesto nad tym zagadnieniem się zastanawiałem. Również miałem mętlik w głowie odkąd "nastawiłem" się na rośliny w akwarium nazwijmy go "hodowlanym".

Nie jestem i pewnie nie będę ekspertem, ale co do fosforu po wielu miesiącach obserwacji powiem krótko: nie przyśpieszał [przy poziomie 2-3ppm] ani nie zwalniał rozoju glonów przy poziomie 0.25-0.5ppm w moim akwarium.

Jedyną rzeczą, co do której jestem pewien, że ma znaczący wpływ na glony to żelazo w słupie wody [podkreślam - w moim akwarium] Każde dodanie żelaza = przyrost glonów.
Diana Walstad pisze w swojej książce, że to właśnie żelazo limituje glony i w tej kwestii zgadzam się z nią całkowicie.

Założyłem kilka tygodni Low-Tech`a, nie leję nawozów i rośliny mają się całkiem dobrze. Jedyne glony jakie zaobserwowałem, to zielone punkty na szybach w umiarkowanej ilości

Odkąd przestałem lać [czasem bez umiaru] żelazo do mojego Rio180 akwarium zaczęło wyglądać lepiej. Regularnie podaje tabletki pod korzenie i jestem zadowolony...

Obrazek

Lotos na zdjęciu z 13.06 jest już 2 razy większy dziś [19.06] W czasach gdy lałem nawozy ten sam lotos nie rósł praktycznie wcale :!: Znakomita lekcja dla mnie!
Wszyscy o tym trąbią w około, żeby oszczędnie z nawozami i to jest chyba klucz do sukcesu...prosty, ale baaardzo przydatny.

A fosforowi dam spokój........

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

01 lip 2008, 15:52   (#3)  

ja ze swoich obserwacji odnosząc się do tez zawartych w książce D.W. mogę powiedzieć że w sytuacji takiej gdy utrzymuje się w sztuczny sposób steżenie konkretnych makro i mikro w słupie wody walka z glonami na zasadzie "wyplenić do zera" to walka z wiatrakami co nie znaczy ze konkurencja to mżonka.

natomiast faktem jest że niejako zaroślinniając maksymalnie baniak i dbając o ich dobrą kondycję można utrzymać glony na poziomie, który jest do zaakceptowania - tzn. raz na jakiś czas trzeba przejechać po szybie kartą magnetyczną - tak jest przynajmniej w moim przypadku.

w moich baniakach jakoś nigdy nie mialem obfitych plag glonów. nie widziałem jeszcze "w realu" krasnorostów i zielenic w postaci nitek. kiedyś dawno temu mialem trochę sinic na wylocie z kaskady i tylko tam - usunąłem je gąbką i o nich zapomniałem.

właściwie tylko ostatnio zawitał do mojego świerzaka (225L) na bazie bardzo żyznego podłoża DIY zakwit i włączyłem filtrację z prefiltrem z waty którą dość często wymieniałem. nawrzucałem na taflę pistii i po tygodniu było po kłopocie.

za to od zmiany wystroju w 45L (jakieś pół roku temu) i znacznego przerzedzenia w nim roślin goszczą u mnie na tylnej szybie zielenice w postaci nalotu, który nadał tłu bardzo ciekawy wygląd.

nigdy nie bawiłem się w żadne zaciemniania baniaków, częste podmiany wody, kombinacje ze zmianą barwy światła, lanie niewiadomoczego do baniaka.

czyli wnioskując konkurencja jako taka występuje na pewno ale nie ogranicza się ona tylko i wyłącznie do tego kto się szybciej naje i nie zostawi nic do żarcia drugiemu. na pewno znaczenie ma też alleopatia, której zresztą Diana poświęciła cały rozdział, a której niewielu z nas było przedtem świadomym i nie tylko na linii frontu rośliny wyższe - glony, ale też pomiędzy różnymi gatunkami roślin.

zresztą Diana pisząc o konkurencji podkreśla co tak na prawdę na nią wpływa- przede wszytkim nawożenie do podłoża, dostęp do co2 znad powierzchni tafli itd. a zagłębiając się w jej konkretne porady widać że czasami korzysta z kilku środków zaradczych na raz by ograniczyć wysyp paskudztwa w baniaku.

szymonw












Powiązane tematy
  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1387 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

    P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

    Wyświetlenia: 768 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Czy to glon, pleśn czy jakieś bakterie?

    Czy czarna lub szaroczarna plecha, która tworzy się na korzeniu tylko głównie pod spodem i w zacienionych miejscach to jest jakaś pleśn, bakteria czy glon? Uniosłem korzeń lekko do góry, żeby zrobić z...

    Wyświetlenia: 574 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Czy to są glony? Okrzemki?

    Witam, Akwarium zalane 25/11. Dodawane Seachem Stability według instrukcji. Czyli ma prawie 2 tyg. Zauważyłem na roślinach i korzeniu takie brązowe coś. Światło dzienne 6h, potem zachód 50% (plus n...

    Wyświetlenia: 1169 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Czy można stosować Purigen podczas kuracji Blue Exit?

    Witam! Walcze z sinicami i innymi glonami, mam tez podwyzszomny poziom azotu. Chcialem uzyc Purigen https://sklep.roslinyakwariowe.pl/seachem-purigen-100ml-woreczku-p-6386.html , pyt...

    Wyświetlenia: 619 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy to oznaki ze zaraz pojawi się sinica?

    Witam czy takie zabarwienie kamienia to sinica? Był czysty a teraz zaczyna zielenic się z jakiegoś powodu.. w zbiorniku brak glonów. IMG_4538.JPG Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej ...

    Wyświetlenia: 2624 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Zakwit wody czy potrzebuje lampy UV?

    Akwarium 182l, w zamierzeniu roślinne, wystartowało 2 listopada na podłożu Tropica Soil i wg intrukcji Tropica. Prowadziło się bezproblemowo od samego początku, aż do 1,5 tygodnia temu kiedy pojawił s...

    Wyświetlenia: 3606 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • PIerwotniaki w 360L, czekać czy lampa?

    Witam, 3 dni temu założyłem akwarium 360L. Podłoże, to lawa wulkaniczna plus substrat nawozowy Tropica i na to żwirek kwarcowy. Akwarium obsadzone roślinami, oświetlenie pełni Twinstar s-line 92W. P...

    Wyświetlenia: 2389 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Czy to gałęzatka?

    Witam, czy to ze zdjęcia to jest gałęzatka? To dziadostwo opanowało mi cały trawnik. Strasznie ciężko się tego pozbyć, bo wplecione niemiłosiernie między źdźbła Eleocharisa… Z resztą, to co wyciągnę p...

    Wyświetlenia: 2015 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Glon czy sinica?

    Cześć. Potrzebuję pomocy w klasyfikacji. Co to jest glon czy sinica?

    Wyświetlenia: 1567 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 368 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.