Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Kłopoty z glonami(głównie zielenice), słabe rośnięcie roślin



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witam wszystkich. Niestety mam problem z glonami z którymi nie potrafię sobie poradzić i pomału mam dość. Może ktoś będzie w stanie mi pomóc. Już sam nie wiem co robię źle bo tyle metod pozbycia się glonów próbowalem że już sam się w tym wszystkim pogubiłem. Ale do rzeczy. Problem mam głównie z zielenicami choć dziś przy czyszczeniu akwa zauważyłem krasnorosty na deszczowni tyle że co dziwne nie były na wylocie wody z deszczowni tylko na zatyczce deszczowni. Dziwne to o tyle że krasnorosty lubią prąd wody. Ale problem mam głównie z zielenicami. Akwa stoi od końca stycznia (zmiana ze 112l) i najpierw na kamieniach i szybach miałem zakwit glonów no ale podobno nalot na szybach nie jest aż taki groźny bo jak wyczytałem na forach róźnych świadczyć on moze o dobrych parametrach wody. Ale tych glonów było więcej i więcej. Z czasem pojawiły się też nitki, najpierw tylko czepiały się roślin a ostatnio i kamieni. Ostatnio zmieniałem oswietlenie ( 2 tygodnie temu) i zauważyłem że nitek zrobiło się jakby więcej choć nie wiem czy jakbym nie zmienił oświetlenia to czy ilość nitek też by się nie zwiększyła. Także prośba moja dotyczy pomocy pozbycia się zielenic, bo tych które łapią się roślin to jeszcze idzie się pozbyć ale jak czepiają się kamieni, kokosów i węża od napowietrzania to już przesada lekka. Kilka danych o akwa :
Akwarium 240 l (netto 180-190 l) 120x40x50
Podłoże zwykły żwir o granulacji 3-4mm
Filtracja PennPlax Cascade 200 + JBL CristaProfi 500
Oświetlenie T5 2 x 39 watt (Philips 865 + Narva 860) + 2 x 54 watt (Philips 865 + Philips 965)- oświetlenie działa w godzinach : 11-21 2 x 39 watt + 12-20 2 x 54 watt
Nawożenie Co2 z butli wysokociśnieniowej + dyfuzor + seria nawozów Planta Gainer
Podmiany wody co tydzień 30 litrów (od 3 tygodni czysta woda z osmozy oczywiście z dodatkiem Hydro Mineral PG i Micro PG) wcześniej kranówka.
Z nawozów podaję rano 1 ml Macro i wieczorem 1 ml Ferro+
Obsada :
-2 małe paletki (cztery niestety padły :( )
-40 neonów (innesa + czerwone)
-12 bystrzyków
-4 brzanki wysmukłe
-3 glonojady
-4 kosiarki
-7 kirysów sterbai
-4 krewetki amano
-2 krewetki filtrujące
-20 ? krewetek red cherry (wpuszczałem więcej ale widuję czasem koło 10 sztuk)
Roślinność:
Lotos czewony (bardzo ładnie rośnie)
7 blyx japonicy ( liście brązowe, niezbyt rośnie)
3 Cryptocoryne Wendtii - Zwartka Wendta (dosyć ładnie rośnie)
2 Żabienica Delikatna (praktycznie wcale nie rośnie)
Języcznik australijski (praktycznie nie rośnie, listki pokryte glonami)
Didiplis diandra (praktycznie nie rośnie)
Hygrophila Polysperma Rosanervig - Nadwódka Wielonasienna (bardzo ładnie rośnie)
Roślin przerobiłem naprawdę dużo i praktycznie wszystko pogniło, obsiadały je glony i rośliny marniały.
Parametry wody z dnia 26.04 ( testy zooleku więc ciężko powiedziec jak to jest naprawdę bo różne opinie słyszałem o tych testach)
Gh-17
Kh-11
ph-8
No2-0
No3-10-20
Nh3-0
Po4-0,4-0,8
Test na żelazo-0 choć nie sprawdzałem na innym teście a był okres że dozowałem 10ml Ferro+ dziennie i test też się praktycznie nie zabarwiał.
To chyba tyle, jak będą jakieś pytania to chętnie napiszę byle ktoś mi pomógł bo powoli szlag mnie trafia, wiem że w akwarium nie zmienia się z dnia na dzień ale oby się coś zaczęło polepszać. Pozdrawiam.

ery


04 maja 2008, 20:39   (#2)  

Też spotkałem takie problemy według mnie chociaż nie jestem tu ekspertem
to przyczyną może być nawożenie nitki lubią FE , zmiana oświetlenia też pewnie zaburzyła równowagę rośliny muszą się przyzwyczaić do nowych warunków .
Jeśli nawozisz i efekty są marne to może warto odpuścić sobie nawozy tak bynajmniej zalecają fachowcy na początku startu z akwa podobno tylko potas warto dawać .
Zrób jakąś większą podmianę nawet do 50% co kilka dni i czekaj co będzie dalej jednocześnie wybieraj tyle nitek ile zdołasz . Z roślin na glony to mi pomogła różdżyca i moczarka . Szczególnie po moczarce zauważyłem poprawę z nitkami .
Druga sprawa to podłoże masz tylko zwykły żwirek przy okazji ile centymetrów ? a to trochę mało pod żwir warto dać jakieś żyzne podłoże wybór jest duży od firmowych substratów do zwykłej ziemi . Ja wybrałem zwykłą ziemię i rośliny rosną zdrowe . Weź to pod uwagę jeśli będziesz musiał restartować akwa po przegranej walce .

andrzejkowac
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 17 gru 2006, 20:34
Miasto: Bydgoszcz

05 maja 2008, 11:12   (#3)  

Dzięki za odpowiedź, co do podłoża to warstewka jest około 6-7 cm, tak jak pisałem jest to sam żwir ale wkładałem w niego kulki nawozowe te z gliną. Wiem że to nie to samo co specjalne podłoże ale w poprzednim akwa też tak miałem i wiekszych problemów nie było. O nitkach też czytałem że to z powodu nadwyżki żelaza ale czy jeden mililitr dziennie na prawie 200 litrów wody to dużo ?? Może i tak ale może ktoś napisze kto używa nawozów PG jakie daje dawkowanie.

ery


05 maja 2008, 16:56   (#4)  

Witam!
Po pierwsze stawiam na : ph 8. Potężnie!
Po drugie : dałbym połowę światła! Po doprowadzeniu do normalności - o jedną świetlówkę mniej! (trzy)
Po trzecie : tymczasowo nawozy stop!
Przy tym ph 8, świetle i nawozach - to tak wygląda, jakbyś właśnie uprawiał glony.... :?
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

05 maja 2008, 18:37   (#5)  

No właśnie nie wiem o co chodzi z ph, wiem że wodę mam za twardą żeby łatwo obniżyć ph ale mam nadzieję że podmianki na wodę z osmozy dadzą efekt w postaci obniżenia twardości i obniżenia ph. W akwa nie mam nic co by podnosiło ph. W poprzednim akwa (112l) podmianki robiłem na kranówce, twardośc była też na poziomie 18 a jednak ph przy dozowaniu co2 było na poziomie 6,8-7. A teraz dozując co2 nie mogę zjechać z ph. Co do oświetlenia to nie mam możliwości wyłaczenia jednej świetlówki, stateczniki są podwójne ale mogę teraz odłączyć na jakiś czas 2x39watt i zostanie 2x54watt a jak się ustabilizuje wszystko to może zrobić jakiś miks z oświetleniem tzn. może włączać na 3 godziny wszystkie lampy, potem na dwwie godziny wyłaczyć 2x54, potem znów wszystkie na godzinke lub dwie. Co powiesz o takim rozwiązaniu ??

ery


05 maja 2008, 21:53   (#6)  

Z tym "sztywnym" ph : po prostu w pierwszej kolejności sprawdź sam test ph!
Światło : nie kombinuj z wielokrotnością włączeń i wyłączeń, bo to mocno skraca żywot świetlówek. Jedną parę włączaj np.11-17, drugą 15-21. Zauważ ciekawą zależność, że każda para świeci tylko 6 godz. dziennie, tylko 1 raz jest włączana, a Twoje akwa ma aż 3 stany oświetlenia! :) Banalna "sztuczka" , a daje szerokie możliwości. Zakresy czasów są tu oczywiście przykładowe - ale takie bym wypróbował (na wyczucie :) ). Poza tym naśladujesz naturalne narastanie i opadanie natężenia światła. A jak masz ochotę na klimat dżungli równikowej - możesz pośrodku tego czasu nastawić ciemność, co odpowiada 1-2 godz. ulewnego deszczu :P :D ...
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

06 maja 2008, 14:21   (#7)  

Dla pewności sprawdziłem dzis jeszcze żwirek i na occie się nie "zagotował" czyli żwirek powinien być w porządku i nie wpływać na ph. Jutro zbadam ph w pracy bo mam możliwość zbadania ph na profesjonalnym sprzęcie (szkoda że tylko ph).
Co do oświetlenia do do końca soboty zostawie wyłącznie 2x54watt a potem ustawię światło tak jak proponujesz po 6 godzin dziennie tylko jak będzie działało 2x39watt to nie będzie za mało dla roślin ?? Myślę że ustawię 11-17 2x39 watt i 15-21 2x54watt. Co powiesz o takim ustawieniu ?? Czy dać odwrotnie, najpierw 2x54 a potem 2x39 watt ??
I co do nawożenia, jakie dawki stosować ?? Czy macro powinno się lać więcej niż ferro ?? Bo tak jak pisałem ostatnio dawkowałem 1ml macro rano i 1 ml ferro wieczorem, może za małe te moje dawkowanie ?? Aczkolwiek wolałem dawkować mniej niż żeby było przenawożone. Ale czytając różne opinie na temat dawkowania to już sam nie wiem, wiadomo że to zależy od ilości roślin ale jak na butelce jest napisane że stosować 2ml macro na 80 litrów wody a ferro 2ml na 30 litrów to dawki by musiały być dzienne 5ml macro i koło 10 ferro, przyjmując że lałbym połowę dawki to wychodzi gdzieś 3 ml macro i z 5 ml ferro dziennie. Kurde, z tym nawożeniem to największy problem, dawałem 1 ml dziennie i glony wywaliły a przy większym dawkowaniu to nie chcę myśleć co by się działo a glonów hodować nie zamierzam. Jakieś rady ??

ery


06 maja 2008, 19:34   (#8)  

ery napisał(a): Czy dać odwrotnie, najpierw 2x54 a potem 2x39 watt ??

Uważam, że to zależy tylko od oświetlenia zewnętrznego! Sam wiesz, w jakich godzinach masz więcej światła (wtedy słabsze świetlówki).
Generalnie, IHMO, lepiej dać przewagę światła na ranne godz., kiedy po nocy jest więcej CO2 w wodzie.
O nawozach konkretnie się nie wypowiadam, bo to bardzo żmudna droga, którą trzeba przejść samemu głównie! Ciągłe obserwacje i uczenie się na własnym dawkowaniu, własnych błędach.
Osobiście (aby nie dostać "kręćka" albo szału... :P :wink: ) przeszedłem na LT.
Żyję spokojnie, śpię spokojnie ... :lol: (zamiast rozmyślać o nawozach! :wink: )
Jest tyle ciekawszych tematów w życiu, a i troski inne ważniejsze... :wink: :)
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

07 maja 2008, 18:51   (#9)  

romanbyd napisał(a):Jest tyle ciekawszych tematów w życiu, a i troski inne ważniejsze... :wink: :)

No pewnie że jest wiele ciekawszych tematów ale jak władowałem tyle kasy w akwa a teraz mam hodować glony i się nie przejmować to dziękuję :P Narazie po usunieciu nitek, wyłączeniu dwóch świetlówek i zaprzestaniu nawożenia nitek widze że nie przybywa, mam nadzieję że się coś wyklaruję,, mam nadzieję że krasnorostów się nie doczekam chociaż, już wolę z nitkami sie bawić :twisted:
Może koś jednak coś mi doradzi w kwesti nawożenia...

ery


12 maja 2008, 13:12   (#10)  

Parametry wody z 09.09
Gh-13
Kh-8
ph-7.4
No2-0
No3-20-40 (test zooleka, pierun wie co za kolor)
Nh3-0
Po4-0.1
Ogólnie to podniosły się azotany (chyba, tak mi się wydaje) i spadły fosforany, nie nawożę już ponad tydzień, światło zmiejszone pracują tylko 2 świetlówki o mocy 100 watów mimo to dalej inwazja nitek, nie wiem co dalej czy zacząć nawożenie czy nie, gdzieś czytałem że ktoś zwiększył ilośc nawozów i nitki mu znikły ale nie wiem czy nie zaszkodzę, w lotosie się zaczęły dziury robic więc mu już brakuje nawożenia. Co radzicie ??

ery


12 maja 2008, 16:35   (#11)  

Trzymałbym bez nawozów dalej, a nitki możesz łatwo wybierać ręcznie, mechanicznie.
Lotosowi możesz dać np. kulkę (-ki) nawozową w korzenie!

Parametry wody z 09.09
- raczej z 09. 05... ?
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

13 maja 2008, 19:05   (#12)  

Ok, wstrzymam się jeszcze z nawożeniem i zobaczę co się będzie działo, a nitek tak łatwo się nie wybiera niestety, zwłaszcza tych w roślinach :(

ery












Powiązane tematy
  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1381 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Glony z waty na liściach roślin

    Witam Mam 3 tygodniowy zbiornik 112 L. Podłoże mam aktywne Controsoil. Nie nawoziłem jeszcze(ale miałem takie zapędy) bo producent zaleca czekać 4 tygodnie aby podłoże się uaktywniło. Niestety pojawi...

    Wyświetlenia: 526 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe

    Witam. Mam problem z zielenicami punktowymi jest ich sporo na liścich roślin które na bierząco usuwam. Są też codziennie na szybach, tu już działam skrobakiem. Mój baniak to standard 240l oświetlany 8...

    Wyświetlenia: 1914 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Czarne glony, których nie da się pokonać (zielenice?)

    Witam. Nie mogę pozbyć się z akwarium czarno - brunatnego osadu, który wyniszcza mi rośliny. Zakładam że są to zielenice. Co mógłbym zrobić żeby się tego pozbyć, biorąc pod uwagę, że próbowałem już ...

    Wyświetlenia: 11393 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Akwarium 200L zielenice

    Witam serdecznie Prowadze sobie od 3 msc akwarium rosline praktycznie do 2 msc było bez problemów od msc mam problem z zielenicami punktowymi, akwarium jest prowadzone ala lowtech beż co2 i nawozów j...

    Wyświetlenia: 4443 | Odpowiedzi: 35 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe i krótkie nitki - uporczywy problem

    Od ok dwóch miesięcy nie mogę ustabilizować kwestii zielonych glonów w zbiorniku. Nie mam na szczęście żadnej plagi, ale zielenice upierdliwie pojawiają się i ustępują, chociaż z grubsza nic nie zmien...

    Wyświetlenia: 3723 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Glony na dolnych partiach roślin

    Witam, mam problem z glinami na roślinacha mianowicie to co widać na zdjęciu. Nie chcę podawać parametrów wody bo stosowałem już różne proporcje i za każdym razem jest to samo. Może ktoś miał podobny ...

    Wyświetlenia: 10342 | Odpowiedzi: 50 czytaj więcej...

  • Zielenice na Anubiasie

    Witam. Mam zielenice punktowe na anubiasie i w małych ilościach na szybie, do tego zauważyłem na 2 liściach u bucephalandy jak by połowa liścia wchodziła w odcień żółtawy jak by im czegoś brakowało. D...

    Wyświetlenia: 2128 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zielenice czy inne dziadostwo?

    Do tej pory nie panikowałem.Myślę: zbiornik świeży, tak musi być. Ale czy na pewno musi? Problem pojawił się po 1) pierwszym podaniu mikro lub 2) zarybieniu zbiornika. Niestety zbiegło się to w czasie...

    Wyświetlenia: 2083 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Długie słabe nitki - do zwalczenia czy restart

    Cześć. Po niespełna miesiącu czasu od startu pojawiła mi się istna plaga glonów, a konkretnie długich słabych nitek. Porosły niemal całe akwarium i niemożliwe jest ich całkowite usunięcie mechaniczne....

    Wyświetlenia: 2144 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: jacekp1, Jakub90210, piksel123 i 417 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.