Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Akwarium ale nietypowo



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



10 sie 2013, 21:56 Akwarium ale nietypowo  (#1)  

Naście lat u mnie w domu nie było akwarium. Jak popatrzyłem co się od tego czasu zmieniło, to nie wiem co wybrać. Wybór sprzętu jak i zwierząt oraz roślin jest olbrzymi i po tygodniowym czytaniu mam już mętlik w głowie i nie wiem co warto zakupić :roll:

Przymierzam się do akwarium o długości 60 -70cm długości, z pokrywą na dwie świetlówki. Maksimum to 80 cm długości ale bardziej wolałbym mniejszy zbiornik. Wysokość sądzę że około 40cm. Kolor jasny pokryw widzę że też można kupić.

Parę godzin szukałem czy można zakupić pokrywy w których byłyby dwie świetlówki a do tego posiadałyby wbudowany filtr. Nie będę może nic sugerować a zadam pytanie: czy coś takiego jest warte zainteresowania? Pomyślałem że wtedy filtr wewnętrzny nie psułby mi widoku w akwarium :? Tylko czy tak można jeśli chodzi o prawidłowy jego rozwój i życie?
Z tego co znalazłem to Aqua Nova oraz Aquael posiadają takie akwaria w swojej ofercie. Chciałbym założyć akwarium słodkowodne jak najbardziej ciche. Jak to obecnie jest możliwe?

Podobają mi się akwaria roślinne. Ryb wcale albo najwyżej kilka drobnych ryb jak neonki to chyba wszystko co bym w nim widział. Zafascynowały mnie mchy czy inne tzw trawniki. Nie ukrywam że także rak chodzi mi po głowie ale nie wiem czy to by się udało połączyć, bo nie mam wiedzy czy istnieje jakiś spokojny gatunek, który wszystko by w akwarium poprzycinał po swojemu Wink Więc przyjmuję za cel akwarium roślinne.

Zastanawiam się czy warto zainteresować się oświetleniem led. Czy oprócz oszczędności energii i żywotności coś zyskuję? Może lepiej jednak dobrać odpowiednio kolor świetlówek?

Czy warto zakupić jakiś gotowy zestaw którejś z firm (juwel, aquel i inne) czy jednak lepiej coś "poskładać"? Budżet dostosuję do wymagań akwarium jakie sobie wymarzyłem w relacji ceny wobec jakości jaki dany sprzęt oferuje.

Przepraszam za taką ilość pytań ale po tygodniu googlowania zwyczajnie potrzebuję pomocy praktyków.

Avatar użytkownika
Tenenberg
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 10 sie 2013, 21:52
Miasto: Lublin

10 sie 2013, 22:57 Akwarium ale nietypowo  (#2)  

Jezleli chcesz zajac sie akwarystyka na powaznie to kup akwarium najwieksze na jakie sobie mozesz pozwolic. W duzym baniaku latwiej o stabilizacje. Jezeli chcesz uprawiac wymagajace rosliny chcesz miec trawnik itd. to bierz od razu amazonie bo inne substraty jej nie dorownuja. Pokrywe mozesz kupic razem z akwarium ale jak myslisz o roslinnym baniaku to odrazu trzeba bedzie dolozyc swiatla. Filtr bierz zewnetrzny i nie kombinuj nic z wewnetrznymi idt. Filtr zewnetrzny ma bardzo duza pojemnosc filtracyjna bakterie maja sie gdzie zagniezdzic. W oswietlenie led sie nie pakuj narazie bo drogo wychodzi. Jesli masz jeszcze jakies pytania to smialo pisz.

Avatar użytkownika
czosnek20053
Znający temat

Posty: 1098
Dołączył: 07 kwi 2011, 18:54
Miasto: Strzelce Opolskie

11 sie 2013, 11:16 Akwarium ale nietypowo  (#3)  

Myślę, że na początek zbiornik 100-150l będzie dobry. Jest na tyle duży, że coś już tam będzie można zrobić (aranżacje z kamieni, korzeni, nawet przyzwoite mizube) ale na tyle mały że koszta nie powalą na kolana.

Pierwsza sprawa którą trzeba rozważyć to Low-tech czy High-tech. Poczytaj o tym więcej a w skrócie: LT jest nastawiony na minimalny koszt i ilość czasu włożoną w opiekę, wadą jest ograniczona pula roślin którą można tam uprawiać (zazwyczaj mchy, microsoria, bolbitisy, zwartki, żabienice). Trawnik z mchu też się da ;)
HT to dużo oświetlenia, dużo CO2 (butla), dużo nawozów, dużo kosztów, dużo opieki (podmian, przycinania roślin) oraz właściwie brak ograniczeń na gatunki jeśli chodzi o warunki, wiedza potrzebna do ich pięknego wyglądu to już coś innego.

Filtr, jeśli Cię stać, wybierz w każdym przypadku zewnętrzny kanistrowy. Lepiej wygląda, lepiej działa i czyszczenie co kilka miesięcy.

Jak się zdecydujesz w którą stronę idziesz to pomożemy dalej co do zestawu itd.

Avatar użytkownika
Inekane
Stały bywalec

Posty: 363
Dołączył: 24 sty 2012, 21:09
Miasto: Bolesławiec

11 sie 2013, 11:41 Akwarium ale nietypowo  (#4)  

A ja nieco inaczej: radzę zbiornik 60 cm, to taki standard, wychodzi naprawdę niedrogo całość, poza tym nie trudno go potem utrzymać. Radzę też gotowe nawozy, jest to prostsze niż sole, szczególnie jak masz mało czasu; wiem, że dla wielu osób sole to nie trudność, ale abyś się nie rozczarował z czasem i nie zarzucił tego hobby, to poczytaj wpierw mój wątek o solach:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 45538.html

Cieszę się, że startujesz i życzę dobrej zabawy z akwarystyką.
Pozdr Godween :)

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

15 sie 2013, 11:32 Akwarium ale nietypowo  (#5)  

Wszystko zależy od tego co chcesz mieć, i zasobu kieszeni.Miałem podobny dylemat,zastanawiałem się i im dlużej to trwało i im wiecej czytałem tym wiekszy mętlik w głowie/ co nie znaczy ,że nie trzeba poczytać, ba nawet wskazane :D /a ,że miało to być moje pierwsze akwarium więc tym bardziej się stresowałem. W końcu wybrałem Tanganike I nie żałuje.Specyfika tego biotopu to raz, dwa ,wydaje mi się ,że niezbyt wygórowane koszty założenia i utrzymania to dwa/ poza zakupem ryb/, baniak od 40-50L już może być,choć wiadomo że im większe tym lepsze zwłaszcza w Tandze W zasadzie największym zakupem było akwarium i filtr a to, akurat zawsze jest potrzebne w akwarystyce, reszta jak kamienie, piach , muszle to drobnica finansowa, roślin mało,oświetlenie nie za mocne,nie trzeba całej tej chemii itd,woda twarda a w naszych kranach raczej jej przewaga.. Jest tylko jedno ale - trzeba ten biotop lubić, inne zachowania ryb , roślinność nie powala na kolana, ryby nie zawsze kolorowe/ dotyczy zwłaszca mięsojadów/coś za coś. TIM SZEL wybór należy do Ciebie.

jagoo
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 25 wrz 2012, 18:39
Miasto: Poznań

15 sie 2013, 12:12 Akwarium ale nietypowo  (#6)  

Całkowicie się zgadzam z tym co napisał Godween.

Oświetlenie- dwie świetlówki T5 24W, Co do podłoża i nawożenia możesz zacząć od Rataja.
Najważniejsze, to nie próbuj wymyślać akwarystyki od nowa, idź za śladem już sprawdzonych rozwiązań.
Najgorsze co można zrobić to kupić 300 litrowe szkło i sole, a brak kasy na porządną ilość roślin na start - duże ryzyko niepowodzenia i związane z tym koszty. Z dużym akwarium to można startować z Tanganiką lub czarną wodą.
Trzeba być przygotowanym, że coś nie wyjdzie i trzeba będzie zrobić restart.
W akwarium 50 - 60 litrów wystarczy 4- 5 pudełek in-vitro i kilka koszyczków z roślinami rozetowymi. W ten sposób masz dobrą ilość roślin na start.
Małe akwarium też może być piękne, ale dobrze utrzymane!
Powodzenia :)

Avatar użytkownika
kichnu
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 04 sty 2011, 20:09
Miasto: Mosina











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 289 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.