Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


Rozpuszczanie CO2 w filtrze



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



24 lip 2014, 15:04 Rozpuszczanie CO2 w filtrze  (#1)  

Witam Szanownych Forumowiczów!

Na początku chciałbym powiedzieć, że jestem tu nowy i z góry przepraszam za wszelkie niedociągnięcia i nieprawidłowości z mojej strony:)

Proszę Was jako profesjonalistów i doświadczonych akwarystów o poradę w pewnej sprawie, która mocno mnie zastanawia. Ale od początku.
Od ok. 2 miesięcy posiadam akwarium 240l, które z założenia ma być (i chyba jest :wink: ) zbiornikiem roślinnym. Posiadam w nim kilkanaście gatunków roślin, min.:
- rotalie,
- bacopy,
- nurzańca,
- wgłębkę,
- gałęzatkę,
- małego i dużego heńka,
- java mossa,
- lotosa tygrysiego itp. itd.
Roślin przybywało w międzyczasie, a zaczynałem od na prawdę skromnych ilości, które przez te 2 miesiące obrosły mi ładnie całe akwarium. Jedynie 3 plan jest słabo zagospodarowany, gdyż wymieniłem limnofilie, która bardzo nie przypadła mi do gustu, na nurzańca i rotalie (jeszcze muszą się rozrosnąć).
Jeśli chodzi o życie to:
- Razbora klinowa w ilości 15szt.,
- Razbora borneańska w ilości 10szt. (przy zastrzyku gotówki wymieniona będzie na 15szt. Razbory galaxy),
- krewetki RC - 20 - 30 szt. (ciągle się mnożą),
- ślimak hellena - 10szt. (będzię z czasem zredukowany do kilku dużych okazów - teraz służy jako liwkidator).
Z ozdób to dwa spore korzenie i odpowiednio przeze mnie spreparowane tyczki bambusa, służące za wzmocnienie piaskowej ścieżki na środku zbiornika.
W akwa funkcjonuje filtr kubełkowy HW 303B z lampą UV (która w zeszłym tygodniu się spaliła - sic!). Na wlocie założony prefiltr z grubej gąbki, a w środku wkłady od dołu:
- gruba gąbka + biobale
- zeolit
- ceramika
Czyli typowy biolog, który świetnie spełnia swoje zadanie. Jednakże kubełek niestety nie spisuje się jako filtr mechaniczny, więc postanowiłem dokupić filtr wewnętrzny Aquael Turbo 1000, który dotrze do mnie jutro. Ma on spełniać 2 funkcje - przede wszystkim wydajny filtr mechaniczny, ale także jako wspomagacz cyrkulacji wody (deszczownia z HW nie spełnia moich oczekiwań).
Rośliny oprócz tego, że funkcjonują w podłożu JBL Manado wraz z substratem z tej samej firmy (bardzo chwalę sobie ten układ), dodatkowo codziennie dostają na dzień dobry CARBON PLUS z firmy Azoo, a co drugi dzień PLANT NUTRIENTS tej samej firmy. Oświetlenie 2x30W - zwykłe świelówki z pokrywy wromaka (będą wymienione jeszcze w wakacje na Flora glo) + oświetlenie z listew ledowych (DIY) o mocy 80W, rozmieszczone na całej pokrywie (w sumie 4m). Muszę przyznać, że pomimo wielu negatywnych opinii na temat ledowego oświetlenia, jestem z niego bardzo zadowolony. Bo jeżeli dobierze się odpowiednio jego barwę, moc i umiejscowi właściwie, to roślinom i rybom absolutnie to wystarcza i nie przeszkadza. Poza PH, które wynosi między 6,5 a 7, nie mierzę żadnych parametrów. Wychodzę z założenia, że najważniejsza jest codzienna obserwacja wizualna zmian w zbiorniku i posiłkowanie się wiedzą doświadczonych kolegów z forum:) Póki co rośliny rosną jak szalone, a ryby mają się wyśmienicie.

Ale do sedna moi Państwo. CO2! Oprócz wspomnianego już wcześniej CARBON PLUS z Azoo, stosuję nawożenie z bimbrowni (od samego początku), która idzie 24/7. Jako dyfuzor zastosowałem stary dobry kawałek lipy w strzykawce! Wylot dyfuzora jest schowany z tyłu akwarium przy tylnej szybie, jak na obrazku poniżej. Jak widać woda w akwarium krąży w kółko, gdyż deszczownia jest skierowana w taki sposób z ukosa, że popycha wodę w prawo na dół przy przedniej szybie (w kierunku wlotu filtra), a przy tylnej szybie w lewo do góry, co powoduje popychanie bąbelków CO2 w stronę deszczowni, która kieruje je w dół i tak w kółko. Jednakże odnoszę wrażenie, że CO2 nie rozpuszcza się właściwie w wodzie, gdyż bąbelki wylatujące z dyfuzora lecą tak jakby w 3 różnych grupach z różnymi prędkościami (jak na jednym z obrazków niżej). Dodatkowo na kolejnym zdjęciu pokazane jest, że wody w zbiorniku mam na tyle dużo, że częściowo wzmocnienia wzdłużne są w niej zanurzone. Dzięki czemu bąbelki, które "podróżują" szybciej ku powierzchni, zatrzymują się pod wzmocnieniem. Zastanawia mnie czy one się dzięki temu rozpuszczają w wodzie czy nie?
I teraz moje główne pytanie! Powiedzcie mi szanowni Państwo czy jeżeli ustawił bym dyfuzor zaraz pod wlotem do filtra (bądź kubła, bądź wewnętrznego, który będzie jutro w zbiorniku), tak żeby bąbelki były wciągane bezpośrednio do filtra, to czy będzie on spełniał rolę reaktora CO2? Tak na chłopski mój rozum biorąc, przecież skoro dwutlenek trafiałby powiedzmy do kubełka, który jest hermetycznie zamknięty, tam przelatywałby wraz z wodą przez wszystkie wkłady, to czy przypadkiem nie rozpuści się on w wodzie i zostanie wyrzucony wraz z nią z deszczowni? Powiedzcie mi czy mój tok rozumowania jest dobry czy za przeproszeniem gadam głupoty? Dodatkowym atutem jak dla mnie było by to, że nie było by widać bąbli w zbiorniku, które dla mnie są reliktem przeszłości i średnio mi się podobają:)

Wybaczcie mi tak obszerny elaborat mimo tak prostego pytania, ale chciałem uniknąć wszelkich dodatkowych pytań o zbiornik i warunki w nim panujące. A poza tym jako, że jest to jeden z moich pierwszych postów, chciałem niejako się "przedstawić" wraz ze swoim "sprzętem" :lol:

Z góry serdecznie dziękuję za Wasze odpowiedzi i wszelkiej maści porady. Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością!
Artur.
Załączniki
Akwa z opisem.jpg
Ogólny obrys akwarium
(1.94 MiB) Pobrane 1658 razy
akwarium z boku.JPG
Prędkość i wielkość bąbelków CO2
(1.47 MiB) Pobrane 1658 razy
zbierające się CO2.jpg
Zbierające się na wzmocnieniach bąbelki
(2.25 MiB) Pobrane 1658 razy

Avatar użytkownika
chozi
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 28 maja 2014, 21:21
Miasto: Cieszyn

Opowiem jak jest u mnie. A zatem wylot z prawej strony (bez deszczownicy - dla mnie jest bez sensu w roślinnym) skierowany na przednią szybę a w drugim rogu (lewym) zaciąga śmieci. Z lewej mam również (czyli po przeciwległej stronie) dyfuzor co2 a nad nim skimmer eheima (który też zaciągnie jakieś bąble i wydmucha na akwarium).
Układ się sprawdza. Bąble są w toni wody i będą zawsze jednak wydaje mi się że są takich samych rozmiarów. (jeżeli ma to znaczenie). W sumie możesz dać dyfuzor pod filtrem wewnętrznym, ale i tak pewnie będzie "bąbelkował". Amano i wielu innych akwarystów też stosuję układ wylot a dyfuzor po przeciwległej stronie. Ale obawiam się że strzykawka to za mało na taki zbiornik i z czasem zakupisz butlę i reaktor lub podobny wynalazek.

Anonim 35279


Oczywiście, że będzie butla z czasem, tylko na sam start tego zbiornika poszło ok. 1200zł ze wszystkim co tam się teraz znajduje. A mając 4 kobiety w domu - z czego 3 poniżej 10 roku życia, to na prawdę trzeba patrzeć na każdy grosz... ;) Żona by mnie ukatrupiła, gdybym choć złotówkę więcej włożył na start... A co do samej deszczowni, to ze wszystkich sprawdzonych możliwości, takie rozwiązanie w moim akwarium sprawdza się najlepiej. Próbowałem wszystkiego, włącznie z opcją jaką masz u siebie (sam wylot z filtra bez deszczowni, skierowany na przednią szybę). Niestety u mnie to nie przejdzie z prostej przyczyny: ze względu na grubość węży z zestawu HW, nie mam możliwości skierować wylotu lekko ku dołowi. Te węże są tak toporne i grube, że zawsze szpanują wylot ku górze, co powoduje niesamowity ruch powierzchniowy. A póki co nie widzi mi się rozbierać całego układu filtrującego i ich zmieniać - może przy następnym czyszczeniu kubełka za jakieś pół roku... Póki co deszczownia jest skierowana ukośnie w prawo i lekko w dół co powoduje taki ruch wody jak na obrazku w moim wcześniejszym wpisie, bez wzburzania powierzchni.
A co do samego CO2 jeszcze, to jak u Ciebie jest z bąbelkowaniem roślin? Bo między innymi z tego względu próbuję znaleźć dobry sposób dystrybucji dwutlenku w swoim akwarium, na miarę moich możliwości. Bo widzisz, jak już wcześniej wspominałem zbiornik wystartował ok. 2 mies. temu, CO2 z bimbrowni jak i to w płynie jest od samego początku (dzień w dzień), rośliny rosną jak głupie, a ja albo jestem ślepy, albo mam za mało czasu, ale jeszcze ani razu nie widziałem żeby którakolwiek bąbelkowała...

Avatar użytkownika
chozi
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 28 maja 2014, 21:21
Miasto: Cieszyn

Aby rośliny "bąbelkowały" trzeba spełnić wiele czynników. Odpowiednie widmo i moc światła, kompleksowe nawożenie, zawartość co2 itd. Na forum był temat o bąblowaniu roślin (dział artykuły na stronie głównej ... chyba). Najważniejsze aby rośliny dobrze rosły, miały właściwy kolor ogólnie aby były zdrowe a bąblowaniem bym się nie przejmował. U mnie bąbluje tylko Hydrocotyle tripartita sp. japan i Hemianthus micranthemoides (duży heniek) u innych roślin nie zauważyłem tego efektu. Rośliny są zdrowe i zielone, rosną i to chyba najważniejsze. Miałem filtr HW .... szybko go sprzedałem, ale i są zadowoleni akwaryści 8)

Anonim 35279













Powiązane tematy
  • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

    Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

    Wyświetlenia: 234513 | Odpowiedzi: 411 czytaj więcej...

  • SODASTREAM Reduktor CO2

    Witam, mam butle SODASTREAM, podłączoną pod reduktor od ISTA CO2-foto 1. przez przejściówke TR 21*4, 5/8-18UNF, foto 2. I teraz pytanie? 1- co byście mi za reduktor polecili jakiś inny do tej butli. ...

    Wyświetlenia: 1046 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nowość Aqua-art - reduktor CO2 do butli SodaSystem

    sodastream1.jpg Zapraszam do zapoznania się z nowością w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/reduktor-butli-sodasystem-p-49196.html Kto z Was używa systemu SodaStream z butlą 500g? Jesteśc...

    Wyświetlenia: 752 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Generator CO2 Ziss II - regulacja

    Nie wiem, czy ktoś tu miał generator CO2 Ziss na kwasku cytrynowym? Chodzi mi o regulację tego urządzenia. Producent pisze, że kropelka ma spadać raz na 11 minut. Zastanawiam się, czy mogę przepływ wy...

    Wyświetlenia: 981 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • CO2 na drożdżach w wersji Dennerle

    Całkiem zgrabnie to wygląda. https://www.youtube.com/watch?v=nTgWr8I3gPM

    Wyświetlenia: 316 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ARKA CO2

    https://www.youtube.com/watch?v=R9WX0GBm6cA Link do opisu w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?keywords=Zestaw+CO2+ARKA&search_in_description=0&inc_subcat...

    Wyświetlenia: 311 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Trudność w ustawieniu stałej ilości podawanego CO2

    Cześć, od dłuższego czasu walczę z ustawieniem odpowiedniej ilości Co2. Wcześniej wymieniałem już na gwarancji reduktor - okazało się, że uciekał gaz na zegarach i wymienili mi na nowy. Teraz mam wraż...

    Wyświetlenia: 504 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak sprawdzić instalację CO2 czy jest szczelna?

    Witam Jakie macie sposoby na sprawdzenie szczelności instalacji CO2? Wczoraj nabiłem butlę a dzisiaj jest pusta. Zastanawiam jak sprawdzić reduktor bo mam podejrzenia że to na nim się ulatnia gaz. Jes...

    Wyświetlenia: 2375 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Kupić CO2 czy oświetlenie

    Cześć, mam pytanie otóż mam w akwarium rośliny wymagające, i zastanawiam się czy najpierw kupić butle Co2 czy zrobić lampe DIY dla roślin. Oświetlenie aktualne to dwie tuby jedna Biała druga z światł...

    Wyświetlenia: 686 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomoc w złożeniu zestawu co2

    Mam butlę CO2 6kg, mam Reduktor XRS 150 bar 2 zegary butla-CO2-duza.jpg reduktor.jpg i mam to (elektrozawór?) 4.jpg czy dobrze myślę że jedyne co mi brakuje to zaworek precyzyny? Oczywiści...

    Wyświetlenia: 1307 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 328 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.