Lista działów » Technika » Oświetlenie


Kalkulator efektywnosci oswietlenia



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



Witam,
Ostatnio natknąłem się na dość przydatny kalkulator do obliczania LUX autorstwa
Daniela Larsson'a AKA DefDac.
http://www.defblog.se/LightCalculator/
jeśli używacie kilka różnych nośników obliczajcie je pojedynczo /oddzielnie i zsumujcie LUXy
jeśli ktoś ma świetlówki nie podane w liście może wysłać dane do autora być może istnieje możliwość dodania do listy

przykładowe parametry LUX
1 lux pełnia księżyca w tropikach
50 lux pokój dzienny
100 lux bardzo pochmurny dzień
320–500 lux oświetlenie biurowe
400 lux wschód/zachód słońca na czystym niebie
1,000 lux pochmurny dzień; typowe oświetlenie w studiu TV
10,000–25,000 lux światło dzienne (nie bezpośrednie)
32,000–130,000 lux światło dzienne (bezpośrednie)

U mnie dla roślin położonych na głębokości 45cm od źródła światła
3x Philips T5 39W/865 HO
1x Philips T5 39W/830 HO
z 40% efekt. odbłyśnika na akwarium 100x40cm wyszło 10460 LUX

w select action spectrum wybierzcie all absorbtion .....

jeśli dobrze się przyjrzycie to to ten sam model świetlówki np. philipsa o temp. 2700k da więcej LUX niż z 6500k a to głównie dlatego ze w 6500k jest dużo widma zielonego niezbyt przydatnego roślinom. jednak żeby nacieszyć oko ludzkie 6500k to wg mnie najlepszy wybór pomieszany może z 3000-3500k co uwydatnia kolorystykę ryb i wspomaga rośliny w czerwone widmo. jak mówią niektórzy proporcje czerwonego i niebieskiego widma w akwarium roślinnym powinny być 2/3 czerwone i 1/3 niebieskie

dodam jeszcze jedno ze kupując świetlówkę typowo dla celów akwarystycznych nie zawsze musi być ona lepsza niż inna świetlówka o podwyższonej efektywności dla T5 HIGH OUTPUT a cena wielokrotnie przewyższa ta nieroślinną czasami nawet 10x.

Avatar użytkownika
DTANK
Zainteresowany tematem

Posty: 186
Dołączył: 02 cze 2011, 14:48
Miasto: Poza krajem

Należałoby dodać, że kalkulator bazuje na badaniach Pana Ivo Busko.

Jednak ja to bym nie patrzył na Luxy, tylko jak już to na PUR, czyli promieniowania użytecznej energii świetlnej, bez żółtego i zielonego, które zostają odbite przez rośliny. Luxy są mało miarodajne.
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

Nie neguję tego co mówisz.
Jeśli jednak spojrzysz Adam na preferencje akwarystów za oceanem to skłaniają się oni bardziej ku naturalnemu światłu czyli temp. 5600-8000k
Europa głównie Niemcy Holandia promują temperatury 3000-5000k i prowadzą silną kampanie tzw. oświetlenia roślinnego głównie ze względu na masową produkcje roślin czy to wodnych czy nadwodnych.
Barwy nie mówią nic o intensywności światła, ale mówią jednak o proporcjach rożnego rodzaju spectrum. Na stronie Hagen'a znalazłem ciekawą informację:

In freshwater tropical environments
with dense overhead jungle growth,
limited direct daylight, mostly filtered by
a rich green canopy, actually makes it to
the water’s surface. From there, aquatic
factors serve to reduce levels even
more. The two main factors are that
water molecules absorb red light while
dissolved organic content absorbs blue
light. The resulting predominance of
green/yellow spectrum makes aquatic
light in these environments quite different
from terrestrial light. Aquatic plants
in these waters have had to adapt to a
different available light spectrum.

Co w skrótowym tłumaczeniu w wodach słodkich tropikalnych molekuły wody absorbują widmo czerwone, a rozpuszczona materia organiczna absorbuje widmo niebieskie. Rezultatem tego jest predominacja zielonego/żółtego widma które czyni światło występujące w tym środowisku całkiem innym od tego na lądzie. Rośliny wodne w tych wodach musiały się przystosować do innego dostępnego spektrum światła.
Jak widzisz co inne źródło to inny przekaz.

Jeśli chodzi o mnie to bardziej skłaniam się to tego co zacytowałem powyżej gdyż:
1.daje to ładny wygląd w akwarium,
2.widmo czerwone w warunkach lądowych w pomieszczeniach bez dostępu naturalnego światła lub jego słabego natężenia nie ginie tak jak ginie wraz z głębokością wody i tak naprawdę to przy świetlówkach i akwarium 50cm głębokim ilość czerwonego widma docierającego do dna jest pewnie niewielka.
3. nawet mając kilka roślinnych świetlówek przez ostanie 2 lata nie zauważyłem wielkiej różnicy wzrostu a nawet powiedziałbym że lepiej sprawdza sie to co mam teraz
4. nawet jeśli założyć że owe roślinne świetlówki z małą ilością zielonego/żółtego widma powodują dużo lepszy wzrost nie należę do osób którym zależy na tym aby co 2 tygodnie ścinać plony w postaci wiadra roślin

PUR,PAR,LUX jak zwał tak zwał
Ja uważam że im bardziej naturalne warunki się roślinom zapewni a to znaczy w dzień światło dzienne mocne, wieczorem i rano słabsze tym lepiej będą rosły,i to samo tyczy się parametrów wody. Studiowałem ostatnio artykuły zawierające parametry wód Amazonki, Orinoko i Rio Negro i powiem wam jedno woda tam jest prawie jałowa a jak mówi sie ze jest dostatek azotanów i fosforanów w porze letniej itp. to mówi sie o wielkościach NO3<5 , K<5 , PO4<0,5, Fe<0,35 Ca<20 Mg<2

Avatar użytkownika
DTANK
Zainteresowany tematem

Posty: 186
Dołączył: 02 cze 2011, 14:48
Miasto: Poza krajem

Konia z rzędem temu kto postawi dwa lub nawet trzy (trzeci oświetlony LED) identyczne akwaria z takim samym podłożem, złożem filtracyjnym, takimi samymi roślinami w takiej samej ilości przy odmiennym oświetleniu i na drodze eksperymentu sprawdzi powyższe teorie.

Avatar użytkownika
Angel
Zainteresowany tematem

Posty: 172
Dołączył: 06 kwi 2010, 22:27
Miasto: OLSZTYN

Co w skrótowym tłumaczeniu w wodach słodkich tropikalnych molekuły wody absorbują widmo czerwone, a rozpuszczona materia organiczna absorbuje widmo niebieskie. Rezultatem tego jest predominacja zielonego/żółtego widma które czyni światło występujące w tym środowisku całkiem innym od tego na lądzie. Rośliny wodne w tych wodach musiały się przystosować do innego dostępnego spektrum światła.


Zgadza się. My jednak mówimy o akwarium nie o naturze, a to wielka różnica. Ja czytając doszedłem do tego, że nie należy porównywać zbiorników akwarystów do rzek czy jezior tropikalnych - po prostu nie da się. I nie mam tu na myśli światła ale wszystkiego, tj. składu wody, podłoża itd. To wszystko różni się tak bardzo, że reguła, która jest pewnikiem, nie ma racji bytu w tym zamkniętym ekosystemie, które prowadzimy w akwarium. Sam o tym piszesz, woda na granicy jałowości a u nas, nierzadko sam fosfor przekracza 2,5 ppm na tydzień. Tam w naturze już nastąpiłby gwałtowny wysyp zielenic z sinicami - u mnie tego brak :wink: No chyba że ktoś zamierza aranżować zbiornik tak jak ten Pan - na miejscu :)

http://youtu.be/X22kKZ98oCY

Akwarium to inny byt, gdzie mieszają się rośliny z wszelkich regionów, pędzone są co2, przekraczające w naturze wszelakie normy. Sama wysokość, w odniesieniu do światła także jest inna, czyli nie za duża. I tu...

2.widmo czerwone w warunkach lądowych w pomieszczeniach bez dostępu naturalnego światła lub jego słabego natężenia nie ginie tak jak ginie wraz z głębokością wody i tak naprawdę to przy świetlówkach i akwarium 50cm głębokim ilość czerwonego widma docierającego do dna jest pewnie niewielka.


...wcale tak nie jest. Na wykresie poniżej widać, że zanikanie czerwonego światła zachodzi od 1 - 2 m. Standardowe 50 cm wysokości, gdzie mamy często jeszcze podłoże z 5 cm i z tyłu 10 cm, zmniejszają jeszcze tą wysokość. Jedynie nieczystość toni wodnej może zahamować w akwarium przenikanie widma czerwonego i niebieskiego, ale na na ile to ciężko powiedzieć - tylko poważny zakwit potrafi pochłonąć 100 % światła.

http://www.nurkomania.pl/nurkowanie_fizyka_swiatlo.htm

I znów jak z wykresu widać, zółty wcale nie dominuje w przenikaniu. Niech sobie Hagen pisze co chce, fakty są takie, iż ostatnia barwa, która zanika to zielony a następnie niebieski. Zresztą ten co nurkował, a choćby oglądał filmy o głębinach morskich, ten wie, że im dalej tym wszystko staje się niebieskie (na fotkach powyżej w linku także to widać).

Obrazek

Warto także przytoczyć tutaj co mówił Takashi Amano gdy poszukiwał idealnego światła(lamp) do swoich zbiorników:

AJ: Czy kolor temperatury to coś, co można zmierzyć ?
TA: Oczywiście, że można. Kiedy robię zdjęcia wewnątrz, na przykład w studio, używam lamp stroboskopowych lub halogenów. Zależy mi wtedy na znalezieniu zbalansowanego źródła sztucznego światła, używam w tym celu urządzenia zwanego miernikiem temperatury barwowej, mierzonej w skali Kelvina (K). Kiedy fotografowałem pod wodą, na Sado, zmierzyłem temperaturę barwy światła pod wodą, w czasie przenikania światła do wody. Wynosiła ok. 8000 K. Dlatego kiedy później robiłem próby z lampami o różnej temperaturze barwowej, doszedłem do wniosku że 8000 K to optymalna wartość dla roślin wodnych.

AJ: Acha, czyli z tego powodu temperatura barwowa NA Lamp wynosi 8000K...
TA: Tak jest. Przedział pomiędzy 7800 a 8000 K wydaje się być najodpowiedniejszy, nie tylko dla rozwoju roślin akwariowych, ale również dla wydobycia ich kolorów.

AJ: Tak więc temperatura barwowa oraz niebieskie światło to kluczowe elementy rozwoju NA Lamp ?
TA: Tak, ale to nie oznacza że czerwone światło jest zbędne. Nie zrozum mnie źle. Nie ma żadnego problemu żeby zmienić temperaturę barwową lampy. Dla przykładu bez trudu podwyższymy temperaturę do 9000 lub 10 000 K.
I tak kiedy temperatura barwowa wzrasta, światło staje się niebieskawe i zaczyna odbiegać od oryginalnego, naturalnego koloru. Oznacza to wahania i równoważenie koloru. Najważniejsze, że kolory wyglądają naturalnie, nieprawdaż ? Obserwując naturę, na przykład rzekę, widać, że działanie światła jest nawet bardziej ograniczone. Bywa, że światło dociera pod powierzchnię tylko przez godzinę dziennie. A rośliny aktywizują proces fotosyntezy jakby tylko na to czekały.

AJ: Oznacza to, że światło o bardziej niebieskim lub zielonym spektrum jest w stanie dotrzeć do wody w puszczy czy dżungli, prawda ? Ostatnio dodano do linii NA Lamp nowe zielone lampy. Czy różnią się od standardowych modeli jeśli chodzi o kolorowe komponenty ?
TA: Mają nieco więcej zieleni niż poprzednie modele. Upraszczając, barwa roślin akwariowych wydaje się dzięki temu bardziej naturalna. Zieleń i czerwień robią wrażenie naturalnych i wyglądają naprawdę pięknie. Lampa, która zapewnia roślinom naturalny wygląd okazała się być dlań najlepszym rozwiązaniem. Światło, które powoduje że rośliny są zbyt niebieskie lub zbyt czerwone nie jest korzystne.


Jak widać na przykładzie lamp ADA GREEN, Amano ''poszedł'' w stronę słabej stymulacji w jakość odbioru wizualnego.

Żeby nie było na koniec - nie jestem jakimś wyznawcom czerwonej barwy, co to to nie. Uważam tak jak Ty, że temat PUR, PAR, LUX itd jest wyolbrzymiany a rosliny i tak się przystosują. Jednak nie mogę się zgodzić z jednym:

1.daje to ładny wygląd w akwarium,


To kwestia doboru roślin i własnego gustu. Ja na przykład wolę jak mi grolux oświetla zieloną roślinę (wychodzi ciemna zgaszona zieleń, choć to też jest nie za ciekawie), niż 865 (prześwietlone górne liście, zółta ohydna barwa). Tak na marginesie to w kolejnym aranżu zastosuje coś z barwą zieloną - zobaczymy.

Ja uważam że im bardziej naturalne warunki się roślinom zapewni a to znaczy w dzień światło dzienne mocne, wieczorem i rano słabsze tym lepiej będą rosły,i to samo tyczy się parametrów wody. Studiowałem ostatnio artykuły zawierające parametry wód Amazonki, Orinoko i Rio Negro i powiem wam jedno woda tam jest prawie jałowa a jak mówi sie ze jest dostatek azotanów i fosforanów w porze letniej itp. to mówi sie o wielkościach NO3<5 , K<5 , PO4<0,5, Fe<0,35 Ca<20 Mg<2


Powtarzam się ale ja bym nie porównywał rzek do akwarium. Tu poniżej możesz zobaczyć (nie wiem czy nie widziałeś) jak ''pięknie'' wygląda tam roślinność (mało kto chciałby mieć tak zaaranżowany zbiornik):

http://fish.photoshelter.com/gallery/-/ ... RArgzW57s/
http://www.therainbowriver.com/aquatic_plants.html
http://www.aquatic-experts.com/freshwater_plants.html
http://youtu.be/NBuSRK3w0FQ - wszystko od fishfromvenezuela z YT, Amazonia, o której wspominasz.

Oczywiście ma to swój urok, bez dwóch zdań ale w szkle to nie za bardzo.

Konia z rzędem temu kto postawi dwa lub nawet trzy (trzeci oświetlony LED) identyczne akwaria z takim samym podłożem, złożem filtracyjnym, takimi samymi roślinami w takiej samej ilości przy odmiennym oświetleniu i na drodze eksperymentu sprawdzi powyższe teorie.


Przyłączam się do apelu - ciekawe na ile wzrost i jakość wzrostu byłaby zauważalna.
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

Jak sam wspomniałeś każdy postrzega barwy inaczej.
Jednak nie zgodzę się z tobą ze 865 jest zółta
Dla mnie 6500k jest bardziej bliska dziennemu naturalnemu światłu niż zółtemu. zółte to bardziej 4000-5000k zaś poniżej 4000 to już różowawe, wiem bo przednio miałem JBL Tropic (4000k) i Color (3400k) i Natur (9000k)sumując wszystkie kolor był ciekawy ale mając wszystkie tego samego typu pierwsza dawała ewidentnie zółta barwę druga różowawą a trzecia niebieska. I nie mówię tu o kolorze samej świetlówki ale o efekcie w akwarium. Tak przynajmniej moje oczy to odbieraja. :)
Wiem ze filmy nie oddadzą rzeczywistości wygląda to zbliżone do:
http://www.youtube.com/watch?v=J7xkhv5Bxrk
http://www.youtube.com/watch?v=0kMgRpYVSrk
W moim akwarium światło ma kolor taki jak w linku poniżej. wprawdzie zamiast Aquarelle mam 830 Philipsa. Takie światło dla mnie wydaje się najprzyjemniejsze dla kogoś innego może być zupełnie inaczej.
http://www.youtube.com/watch?v=21jjYshb-X4

co do filmów z rzeczywistości to gro roślin które uprawiamy rośnie na terenach płytkich lub zalewowych i tam przy większym dostępie światła filmy wyglądają już nieco lepiej. Jasne aranżacji Dutch style nie znajdziesz ale i nikt tych roślin nie przycina wiec z wiadomego względu dolne partie nie są w dobrym stanie. Mówiąc o parametrach wody bardziej chodziło mi o to ze nie potrzeba walić nawozów na potęgę żeby wszystko ładnie rosło, natomiast dążenie do estetyki a to co w naturze to juz inna para kaloszy. Pogadać sobie zawsze można :)

Avatar użytkownika
DTANK
Zainteresowany tematem

Posty: 186
Dołączył: 02 cze 2011, 14:48
Miasto: Poza krajem

DTANK napisał(a):Studiowałem ostatnio artykuły zawierające parametry wód Amazonki, Orinoko i Rio Negro i powiem wam jedno woda tam jest prawie jałowa a jak mówi sie ze jest dostatek azotanów i fosforanów w porze letniej itp. to mówi sie o wielkościach NO3<5 , K<5 , PO4<0,5, Fe<0,35 Ca<20 Mg<2


Łooo :o

Tylko weżmy pod uwagę, że tam światła pod wodą jest bardzo niewiele, a roślinność chyba jednak nie tak gęsta i kondycyjnie "inna" jak w naszych szkłach.

Warto się inspirować, ale jednak dopasowywać warunki nawożenia do wielkości światła, a ono u nas jest karykaturalnie duże wobec tego w naturze, ale i wygląd nieco :-) inny naszych podwodnych światów niż w naturalnym środowisku.

Co do światła to kalkulator działa, jednak pewne te same pozycje kilkakrotnie wstawiane dają różne wyniki, nie skrajne, ale jednak różne.
Warto jak AdamW pisał patrzeć na PUR,PAR jasność nie zawsze dużo ma wspólnego z efektywnością wzrostu.

Jako że, jestem zwolennikiem mniejszego natężenia, uważam że 50-70 mikromoli/m2 w akwarium przy dnie to światło w zupełności wystarczające dla większości roślin.
Jak się jednak pobawi liczydłem to "nasze" wyniki wychodzą często w okolicy 100 :-)
a póżniej powielany błąd "1W/l" i pytania na forum kłopotów, o stosunki pierwiastków ...
No ale każdy musi swoją drogę pokonać :-)

DTANK napisał(a):U mnie dla roślin położonych na głębokości 45cm od źródła światła
3x Philips T5 39W/865 HO
1x Philips T5 39W/830 HO
z 40% efekt. odbłyśnika na akwarium 100x40cm wyszło 10460 LUX



Tu ważna informacja na jakej wysokości jest światło, pokrywa, czy lampa?
Według mnie do głębokości awkarium trzeba dodać wysokość na jakiej jest światło, choć co dziwne niewiele to zmienia w liczydle, a gołym okiem w szkle widać, że natężenie spada, po uniesieniu lampy :roll:
Ostatnio edytowano 24 kwi 2013, 15:43 przez AdamA, łącznie edytowano 2 razy

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

PUR,PAR,LUX jak zwał tak zwał


O rety... :shock: Proponuję więcej poczytać.

zółte to bardziej 4000-5000k zaś poniżej 4000 to już różowawe, wiem bo przednio miałem JBL Tropic (4000k) i Color (3400k) i Natur (9000k)


Temp. barwowa to średnia. Dwie lampy o tej samej temperaturze mogą świecić całkiem inaczej, dlatego należy rozpatrywać konkretne modele i widma, a nie porównywać jedną liczbę. Vide: NAG Green vs Osram Skywhite albo Aquarelle vs GroLux.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

Aha, przypomniała mi się jeszcze jedna istotna kwestia. Mianowicie to przenikanie i wykresy dotyczą przejrzystych wód, tak gwoli formalności, bowiem przy zmętnieniach jest całkiem inaczej:

http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/777
http://www.kraken.pl/nurk/index.php/Woda
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

AdamW napisał(a):Powtarzam się ale ja bym nie porównywał rzek do akwarium. Tu poniżej możesz zobaczyć (nie wiem czy nie widziałeś) jak ''pięknie'' wygląda tam roślinność (mało kto chciałby mieć tak zaaranżowany zbiornik):

http://fish.photoshelter.com/gallery/-/ ... RArgzW57s/
http://www.therainbowriver.com/aquatic_plants.html
http://www.aquatic-experts.com/freshwater_plants.html
http://youtu.be/NBuSRK3w0FQ - wszystko od fishfromvenezuela z YT, Amazonia, o której wspominasz.

Oczywiście ma to swój urok, bez dwóch zdań ale w szkle to nie za bardzo.



Piękne podwodne krajobrazy.
Zrobiłem restart i chciałem iść w minimalizm, naturalność, mchy, drewno, plaża, gdzieniegdzie trawka ... ale znów wyszło, że masa roślinna duża :(
Także albo LT albo natura akwarystyczna :-) czyli mega wypasiony zieleniak.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

Piękne podwodne krajobrazy.
Zrobiłem restart i chciałem iść w minimalizm, naturalność, mchy, drewno, plaża, gdzieniegdzie trawka ... ale znów wyszło, że masa roślinna duża :(


A nie sądzisz, że taki minimalizm szybko by się znudził :wink:
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

AdamW napisał(a):
Piękne podwodne krajobrazy.
Zrobiłem restart i chciałem iść w minimalizm, naturalność, mchy, drewno, plaża, gdzieniegdzie trawka ... ale znów wyszło, że masa roślinna duża :(


A nie sądzisz, że taki minimalizm szybko by się znudził :wink:


Zależy od doświadczeń wcześniejszych, u mnie odczuwam taką potrzebę.
Także każdemu wedle ...
Taki minimalizm;
Załączniki
0002.jpg
0014.jpg

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

@AdamW

Jak to jest z tym światłem?
Czy np. ciemna(mniej światła widzialnego dla człowieka)świetlówka Groloux bryluje nad 6500k?
Jak rozumiem wykorzystuje więcej widma. Jak to się ma do fotosyntezy? No właśnie, czy widoczna fotosynteza musi zachodzić? Czy to jest symptom prawidłowego wzrostu roślin?

Zadałem to pytanie nie Twoim blogu...
Zamieniłem na chwilę jedną ze świetlówek z Groluxa na 6500k i fotosynteza widocznie zwiększona.
Czy fotosyntetyczny = bąblowanie :?:

Jestem zielony w tym temacie, więc oświećcie mnie proszę :)
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

865 ma bardzo wysoki współczynnik PAR, 2x większy niż Groux tej samej mocy.
Według mnie tak bąblowanie jest efektem intensywnej fotosyntezy.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

Dlaczego o tym piszę, AdamW napisał( o ile dobrze zrozumiałem) w swoim blogu, że pod względem fotosyntetycznym najlepsze są tzw. landryny, grolux, Aquarelle itp.
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

To było takie uogulnienie - od tego jest właśnie ten kalkulator, w którym każdy może sprawdzić jaki chce parametr i wybrać najlepszy. Jeśli 865 ma lepszy PAR od Groluxa tak jak pisał AdamA, tzn. że dla fotosyntezy będzie lepszy 865. I tyle. Nie sprawdzałem każdej świetlówki, bo i po co.



AdamA - no ten minimalizm, pokazany na fotkach to taki ''wypasiony minimalizm'' :)
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

AdamW napisał(a):To było takie uogulnienie - od tego jest właśnie ten kalkulator, w którym każdy może sprawdzić jaki chce parametr i wybrać najlepszy. Jeśli 865 ma lepszy PAR od Groluxa tak jak pisał AdamA, tzn. że dla fotosyntezy będzie lepszy 865. I tyle. Nie sprawdzałem każdej świetlówki, bo i po co.


Grolux jest raczej mało wydajny i ciemny, ale mocno podbija czerwone światło, więc rośliny go lubią.
Duży PAR w takiej samej mocy mają Aquastar, Aquarell.


AdamW napisał(a):AdamA - no ten minimalizm, pokazany na fotkach to taki ''wypasiony minimalizm'' :)


no wypasiony, nienaturalny ten minimalizm, ale ryby widać i mają jak się przemieszczać :-)

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa


Temp. barwowa to średnia. Dwie lampy o tej samej temperaturze mogą świecić całkiem inaczej, dlatego należy rozpatrywać konkretne modele i widma, a nie porównywać jedną liczbę. Vide: NAG Green vs Osram Skywhite albo Aquarelle vs GroLux.


Nie zgadzam się z tobą w tej kwestii.
No właśnie średnia i ta średnia musi w dobrym przybliżeniu dać oferowana przez producenta temp. barwowa, inaczej to nie ma sensu. A ile w danej świetlówce jest jakiego widma to już inna sprawa. Jeśli temp. jest 6500k to taka będzie. mogą być pewne różnice w "Ra" wiadomo droższa będzie miała wyższe "Ra" ale tak czy siak ta z temp. 6500k nie będzie świecić jak ta z 3400k bez przesady. Subtelne roznice zawsze beda.

Co do Philips Aquarelle to czy aby to nie 10000k - więcej niebieskiego widma głębsza penetracja czyli im większa zadamy głębokość w kalkulatorze to większy wynik wyjdzie w porównaniu z innymi?

tak czy siak ja i tak preferuje te z 5000-7000k nad landrynkami

Avatar użytkownika
DTANK
Zainteresowany tematem

Posty: 186
Dołączył: 02 cze 2011, 14:48
Miasto: Poza krajem

Bardzo ciekawy temacik.
Przeczytałem być może mało uważnie temat bo wiąż nie wiem która barwa jest lepsza dla naszych roślin.
Czy znajdzie się ktoś kto mi to wytłumaczy?.
Warto również wspomnieć jaki wpływ ma barwa światła na rozwój glonów w naszym akwarium.
Żaden system nawożenia nie gwarantuje sukcesu ,wszystko zależy od twojej wiedzy.
tao.

Avatar użytkownika
tao
Znający temat

Posty: 1359
Dołączył: 16 mar 2012, 10:44

tao napisał(a):Bardzo ciekawy temacik.
Przeczytałem być może mało uważnie temat bo wiąż nie wiem która barwa jest lepsza dla naszych roślin.
Czy znajdzie się ktoś kto mi to wytłumaczy?.
Warto również wspomnieć jaki wpływ ma barwa światła na rozwój glonów w naszym akwarium.

Tao, nie odpowiem Tobie na pytanie, bo sam oczekuję odpowiedzi...

Zauważyłem, że ulubione widma to:
AdamA preferuje Osram Skywithe i barwy podobne(np. Freshwater)
AdamW preferuje landrynki - czyli wręcz przeciwnie.

Wspólny mianownik?
Obaj mają wzorowe zbiorniki.
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz











Powiązane tematy
  • Wymiana oświetlenia do Kostki 30l

    Witajcie - mam dylemat i może Wy mi pomożecie w doborze wsymiany oświetlenia do kostki poniżej. Obecnie mam Aquaela Leddy Slim 16W Sunny + Plant ale musze kombinowac aby było nad aklwarium bo jest za...

    Wyświetlenia: 892 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Prośba o poradę z doborem oświetlenia

    Drodzy, zwracam się do Was z prośbą o wsparcie, bo chyba utknąłem w martwym punkcie. Zbiornik Aquael Optiwhite o wysokości 50 cm (realnie od podłoża do powierzchni wody jest jakieś 40 cm). Początkowo...

    Wyświetlenia: 574 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Dobór oświetlenia do zbiornika

    Witam Dawno mnie tu nie było w sensie dodania wątku :) Planuję założenie zbiornika o wymiarach 130 dł x 45 szer. i 50 wys. szkło opti. Chciałbym poznać Wasze propozycje odnośnie oświetlenia - będzie ...

    Wyświetlenia: 950 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Zmiana oświetlenia 240L

    Przymierzam się do zmiany oświetlenia. W moim odczuciu, to co posiadam jest "takie sobie". Generalnie mimo teoretycznie wystarczającej mocy/lumenów do litrażu - 54 lm/l. Wzrost roślin, jest ...

    Wyświetlenia: 320 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomoc w ustawieniu oświetlenia

    Witam wszystkich. Proszę o pomoc w ustawieniu oświetlenia. Zbiornik 200litrow został obsadzony od podstaw tydzień temu. Lista roślin: Reineckii Mini (in-vitro) Rotala rotundifolia RED (in-vitro)o...

    Wyświetlenia: 1914 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Jak rozkminic sterownik oswietlenia?

    Mam kpl lampa na power LED i oryginalny 4-kanałowy sterownik ( 24 V ) połączone wtyczką DB-9. Chciałbym mieć możliwość podłączenia i sterowania tej lampy z TC421/420 ( więcej funkcji ), ale nie mam op...

    Wyświetlenia: 3721 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Moduł oświetlenia LED LEDDY TUBE PLANT 6W 8000K AQUAEL

    Kompletuje akwarium. Sześciokątne akwarium 30l. Czy lampa zawarta w temacie wątku będzie optymalna do roślin średnio wymagających?? Podłoże zakładam aktywne. Filtr to jeneca xp-07 filtr kaskadowy 500l...

    Wyświetlenia: 1251 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • wymiana oświetlenia

    Witam Potrzebuję porady w związku z wymianą przejściem z oświetlenia HQI na ledy.Ale po kolei Jak jest. wymiary akwarium 180x60x60 powiedzmy typowy roślinniak. Akwarium oświetla Lampa 2x80W t5 i 3x150...

    Wyświetlenia: 1253 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Wybór Oświetlenia do Akwarium w Stylu Nature

    Witam Stoję przed wyborem oświetlenia do klasycznej 90 czyli 90x45x45 Zastanawiam się nad Chichirios Wrgb II 90 lub 2x Chichirios Wrgb II Slim Cena podoba, aranżacja będzie w stylu Ryuboku. Co byśc...

    Wyświetlenia: 1607 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Pytanie odnosnie oświetlenia Aquael Module Retrofit

    Witam. Tak jak w temacie chodzi o oświetlenie Aquael Module Retrofit zamierzam wymienić moje stare świetlówki t8 2x18x na oświetlenie led i zastanawiam się nad zakupieniem 2 - 3 tego typu tub ledowych...

    Wyświetlenia: 7515 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: apofis i 145 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.