Lista działów » Technika » Oświetlenie


Oświetlenie LED do akwarium roślinnego



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



Armek napisał(a):Nie żartuj, na roślinne akwa trzeba liczyć (białego) minimum 40 lm na litr, kolorowe można sobie darować.
U Ciebie powinno być co najmniej 40 diod 1 W.


Skoro tyle potrzeba, to czemu moje roślinki rosną i gałęzatka prawie co wieczór, pływa sobie po powierzchni?Podpowiem ci diody kolorowe.
Radził bym jednak przeczytać ten wątek.

grzeniu 73 napisał(a):Mam :) Pisz na priva to Ci podeśle.Nie wiem ,czy można tu reklamować konkretne firmy.Jako,ze trochę bawię sie elektronika to zrobiłem sobie kompletny sterownik do tego.Jednak można to zrobić na przysłowiowa pajęczynę. Jeżeli umiesz robić sobie sam płytki PCB to mogę dac ci kompletne rozwiązanie na 6 driverów.


A czy dało by rade Żebyś mi podesłał?

teqnix
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 17 gru 2013, 22:25

Chciałbym podzielić się swoim projektem pokrywy LED i zapytać Was o zdanie na ten temat.

Akwarium:112l (80dł x 35szer x 40wys).

Pokrywę wykonałem w całości sam. Są to dwie pleksy 1,5m nałożone na listwy ramiarskie (takie do obrazów). Wysokość LED od tafli wody około 6cm. Między pleksami taśmy LED w odcinkach 60-70cm (łącznie 5m taśmy 4,8W/m = 24W + 6,4m taśmy 2,4W/m. obie taśmy to 6500K i jakieś dwa odcinki 70cm cieplejsze). Razem to około 40W. Na górnej pleksie, gdzie przyklejone są taśmy jest folia aluminiowa jako odbłyśnik. Dolna pleksa pełni rolę ochronną przed wilgocią. Diody chodzą mi już od 8 miesięcy i żadnych problemów nie mam, pleksa lekko się nagrzewa. (Do wczoraj było ich około 25W)

Czy nie przesadziłem z tym oświetleniem?
Czy można świecić samymi zimnymi 6500K? Czy trzeba by pomieszać z cieplejszymu?

dawidof78
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 15 paź 2013, 21:43
Miasto: Łódź

"Czy nie przesadziłem z tym oświetleniem?
Czy można świecić samymi zimnymi 6500K? Czy trzeba by pomieszać z cieplejszymu??

Ogólnie nie przesadziłeś i w sumie jestem ciekawy jak rosną Ci gatunki(jakie). Ogólnie do pełni szczęścia brakuje widma w zakresie barw czerwonych i niebieskich, ale mniej wymagające rośliny dają radę na samym zimnym świetle.

Mieszać barw i kolorów nie trzeba, wszystko zależy od Ciebie i Twoich upodobań co do wyglądu baniaka.

Dadario
Stały bywalec

Posty: 330
Dołączył: 27 lut 2014, 20:44

Roślinki jakie posiadam to:

Ludwigia - dokładnie nie wiem jaka - 10-15 cm od dna ma się raczej kiepsko (glony - czarne nitki). Po za tym trochę powykręcana i ma jakieś plamki (odbarwienia). W górnych partiach wygląda ładnie.

Hygrophilia wąskolistna - pół akwaarium (cały gąszcz w górnych partiach). Ma się całkiem nieźle. W zacienionych miejscach traci liście. (Chyba to normalne). Starsze liście mają też plamki jakby z braku potasu, ale to już inny temat..

Moczarka wąskolistna - Rośnie ładnie, wiją się przy powierzchni, mają do metra długości.

Wąkrótka białogłowa - starsze liście troszkę dziur, poza tym ładnie wygląda.

Niestety rośliny nie bąblują! Parametry wody mam ok (CO2 30-40ppm, stosunki NO3:PO4 10:1 zachowane, Ca:Mg 4:1)

Popatrzymy może potrzebują więcej czasu do przyzwyczajenia się.

dawidof78
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 15 paź 2013, 21:43
Miasto: Łódź

Ogólnie brak bąblowania może być powodem błędami w nawożeniu. Między innymi stąd glony. Ale niestety w tym się dopiero kształcę więc nie odpowiem Ci.
Ogólnie co do pleksi. Moim zdaniem niepotrzebna strata światła i jego rozproszenie. Miałem ostatnio przypadek że taśma zwykła niczym nie zabezpieczona (ip 20) wpadła do wody na 2h...około...i nic...świeciła i dalej świeci bez problemów...jedynym minusem na dłuższą metę mogą być "osady" które zabrudzą diody, ale można je przetrzeć i będzie znowu dobrze...

Dadario
Stały bywalec

Posty: 330
Dołączył: 27 lut 2014, 20:44

Dadario napisał(a):
Armek napisał(a):
Dadario napisał(a):2m taśmy 5730 to naprawdę dużo światła, jednak mają pewną wadę. widmo. brakuje kolorów czerwonego i niebieskiego dla prawidłowego wzrostu roślin, zwłaszcza tych bardziej wymagających. oprócz taśmy dodałbym kilka power ledów o w/w barwach...i powinno być naprawdę dobrze...

Bzdury.
Z mojego doświadczenia kolorowe diody nic nie dają.
Daj białe zimne, ciepłe lub miks obydwóch i będzie OK.


Rozumiem że nie zgadzasz się ze mną. Jednak warto by było swoje tezy poprzeć jakimś szerszym wytłumaczeniem.
Ja swój wpis popieram znajomością podstaw procesów fotosyntezy. Rośliny w toku ewolucji nauczyły się wykorzystywać widma światła w szerokim zakresie. Dlatego w akwarystyce roślinnej wykorzystuje się widma zbliżone do światła słonecznego czyli w zakresach barw czerwonych i niebieskich. Byś może w Twoim akwarium ewolucja postępuje w hipertempie i rośliny rosną bardzo dobrze w zimnej bieli. Trochę bym to porównał do picia wody destylowanej...na chwilę zgasisz pragnienie, ale przeżyć dłużej się na niej nie da.
Dlatego prosiłbym abyś nie oceniał wpisów bez merytorycznego zgłębienia tematu.

Co do "potrzeby" 40 power ledów do takiego akwarium też chyba nie mogę się zgodzić. Przelicznik W/L nie do końca ma tutaj zastosowanie ponieważ diody powerLed są skuteczniejsze niż oświetlenie T5, skuteczniejsze znaczy z tej samej ilości pobranego prądu emitują więcej światła. Nie do końca posiadamy jeszcze wiedzę ile wat w powerledach potrzeba dla prawidłowego wzrostu roślin ale dzięki dosyć łatwej możliwości modernizacji tego oświetlenia można dobrać sobie ilość światła jaka zaspokoi potrzeby roślin i nasze.

Pozdrawiam


Czy Ty wiesz, co to znaczy barwa zimna biała ?? To znaczy, że emituje światło z prawie wszystkich zakresów. Powiedz ludziom, że rośliny wykorzystują widmo czerwone i niebieskie, to wszyscy zaraz montują niebieskie i czerwone świetlówki/diody bo tak będzie lepiej i będą bardziej PRO :D Kurde to co mają powiedzieć Ci biedni ludzie co używają wyłącznie lamp HQI, gdzie landrynkowych żarników, nie ma praktycznie wcale :) Wszystko praktycznie ma widmo białe.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

Miliony lat ewolucji dostosowały roślinki do światła słonecznego. Idealne oświetlenie akwariowe to te, które najbardziej "symuluje" światło słoneczne! Glony też mają swój sens w akwarium, jeśli oczywiście nie jest ich więcej niż roślin.

Co do błędów w nawożeniu, to nie wiem gdzie ten błąd!

NO3=10 ppm
PO4= 1 ppm
Fe= 0,2 ppm
K= Niewiem (podaję nawóz, który nie ma na opakowaniu zawartości K), ale daję o 50% więcej niż zalecane.
CO2=30-40 ppm

dawidof78
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 15 paź 2013, 21:43
Miasto: Łódź

Hej Uszy

Radiator który zastosowałem ma tylko 140 mm szerokości ale diody zastosowane maja kat świecenia 120-140 stopni . Diody będą znajdowały się 7 cm nad lustrem wody , ale cala belka bez problem możne być podniesiona .
Diody zamontowane są w 2cm odstępach .
Do swojego oświetlenia wykorzystałem 4 led drivery.
2x 36w 350ma – pierwszy zasila 21x1W diod białych , drugi 28x1W białych
2x 12w 350ma – pierwszy zasila 6x1W diod niebieskich drugi 6x1W czerwonych
Diody zakupiłem od chińczyków “no name” :) z polecenia kolegi który takie same diody ma w swoim akwarium i jest bardzo zadowolony .
Wczoraj poskładałem wszytko razem i przetestowałem lampę pod katem temperatury . Po 8 godzinach pracy lampy na full radiator nagrzał się do 36.5 stopni .
Wiec jestem bardzo zadowolony z tego ze nie potrzebuje wentylatorów do chłodzenia .
Diody czerwone i niebieskie są zamontowane tylko w środkowym rzędzie i myślę ze to wystarczy na oświetlenie całego akwarium . Pamiętaj ze ja posiadam akwarium profilowane i na środku jest 40cm a po bokach tylko 30cm .

Myślę ze za miesiąc zaleje akwarium woda i posadzę roślinki . (wszystko jeszcze planuje )
Wtedy zdam pełną relacje z pracy oświetlenia .

Poniżej parę fotek
Załączniki
IMAG1595.jpg
Obudowa na zasilacze
IMAG1599.jpg
Widok z góry
IMAG1602.jpg
IMAG1604.jpg
Wszystkie diody zapalone
IMAG1606.jpg
Widok od spodu (czekam jeszcze na pleksie)

Avatar użytkownika
Puszek19
Poznaje temat

Posty: 116
Dołączył: 14 kwi 2009, 11:43

maslo nie wiem czy ta uwaga była do mnie czy nie...jednak postaram się odpowiedzieć.
Fakt zimne biało światło to dosyć szeroki zakres widma jednak jest raczej "ubogi" w piki czerwone i niebieskie, które w znaczny sposób wzmacniają fotosyntezę. Zauważ, że świetlówki również używa się podbijające te pasma. Przykładem jest popularny Grolux- ludzie którzy używają potwierdzą że widać lepszy wzrost roślin.
Z tego co wiem nawet HQI wspomagane jest często świetlówkami w barwach "pro roślinnych". W Ledach również warto jest zastosować takie barwy...

Dadario
Stały bywalec

Posty: 330
Dołączył: 27 lut 2014, 20:44

Przy diodach czerwonych i niebieskich zbiornik wygląda dużo lepiej nież na samych białych. Posiadam diody power led 1W w większości 6500K od czerwca zeszłego roku i wczoraj dołożyłem 4x1W czerwone 650-660 nm oraz niebieskie 4x1W 440-450 nm. Wrażenia wizualne są świetne... Wszystko jest takie bardziej wyraziste i przejrzyste...

speed_k
Stały bywalec

Posty: 385
Dołączył: 27 mar 2010, 08:23

Dobrze jest też dodać kolor pomarańczowy, widziałem że dostępne są już power ledy w tym kolorze.

Avatar użytkownika
_VIPER_
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 16 gru 2013, 18:27
Miasto: Łódź

Zabiorę może głos, ponieważ również mam do czynienia z ledami dosyć mocno.
Co do tych pomarańczowych - może już nie przesadzajmy , co z tych diod miałoby być użyteczne? Być może składowa czerwona, no nie wiem.
Osobiście powiem tak, nie stosowałem diod kolorowych - typu niebieskie czerwone, ale stosowałem diody i dalej stosuje o barwie neutralnej, zimnej i superzimnej (12000K). Z tego co zanotowałem - przy połączeniu diod neutralnych i superzimnych zaobserwowałem wzrost roślin i ich mocniejsze krzewienie się. Mogło być to spowodowane składowymi widma diody 12000K - dioda praktycznie świeciła na niebiesko, ale raczej nieporównywalnie mocniej niż dioda niebieska. Tak mech jawajski zareagował na taką diodę, po raz kolejny wkleję mój filmik:

Obecnie natomiast testuje lampkę, tylko z diodami zimnymi 6500K. Z tego co widzę to kolory są naturalniejsze, natomiast co do wzrostu - w moim odczuciu jest lepiej i czasem notuję bąbelkowanie, co może być spowodowane słabym nawożeniem :)
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mrgibbass
Aktywny użytkownik

Posty: 607
Dołączył: 09 sty 2014, 11:25
Miasto: Kraków

Jeśli dodałeś mech dopiero do wody to dąży do wyrównania ciśnień i ochrony przed utratą cennych związków odżywczych. Wątpię, że bąbelkuje od diody :?

Avatar użytkownika
Mazur
Zainteresowany tematem

Posty: 203
Dołączył: 15 cze 2012, 19:54
Miasto: Wrocław

Gdybyś więcej poczytał nie pisałbyś głupot, kolor pomarańczowy jest potrzebny na równi z niebieskim patrz specjalistyczne świetlówki do roślin np firmy sera, w naturze jest również obecny a więc teoretycznie im szersze spektrum tym lepiej..

Avatar użytkownika
_VIPER_
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 16 gru 2013, 18:27
Miasto: Łódź

Jakis czas temu w programie galileo mowiono o testowaniu oświetlenia LED na roślinach w pomieszczeniu testowym (ciemna)były wyłącznie ledy niebieskie i czerwone w ilościach 2 niebieskie na 5 czerwonych jakis doktor stwierdził ,że to najlepsze spektrum dla nich .Rośliny pochłaniaja je w 100% stając sie przy tym czarne dopiero po włączeniu normalnego światła (świetlówki ) przybierały kolor zielony . Moim zdaniem pomarańczowy nie zaszkodzi ale nie jest niezbędny dla roślin .

Avatar użytkownika
discuss
Poznaje temat

Posty: 100
Dołączył: 18 lut 2012, 11:49

Rośliny pochłaniają poza czerwonym i niebieskim także żółty i pomarańczowy w mniejszym stopniu ale jednak więc jeśli nie szkodzi a może pomóc dlaczego nie dać troszkę i tego koloru..

Avatar użytkownika
_VIPER_
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 16 gru 2013, 18:27
Miasto: Łódź

_VIPER_ napisał(a):Gdybyś więcej poczytał nie pisałbyś głupot, kolor pomarańczowy jest potrzebny na równi z niebieskim patrz specjalistyczne świetlówki do roślin np firmy sera, w naturze jest również obecny a więc teoretycznie im szersze spektrum tym lepiej..

Bez urazy, ale to nie są żadne głupoty. Gdybym więcej poczytał - a skąd wiesz że nie czytałem? Druga sprawa co mi z tego wszystkiego czytania, teoretyzowana, skoro ja sobie najnormalniej w świecie testuje różne rozwiązania :) Testowałeś takie diody, że twierdzisz, że są one niezbędne, albo że rośliny dobrze na nie reagują? Poddałem tylko pod wątpliwość zastosowanie diod pomarańczowych, nie wykluczyłem definitywnie możliwości ich zastosowania, czego najwyraźniej zrozumienie przyszło Ci z trudnością :) Ciekaw jestem jak wygląda spektrum takiej diody. Na dniach mam zamiar wziąć diody, które posiadam na analizę widma na uczelni, ale na razie czekam w kolejce do aparatu :D
Jednak takie właśnie pisanie, że teoretycznie coś powinno być dobre to mnie przepraszam, ale rozwala. Pokaż mi żelazny argument, wtedy owszem przyznam Ci rację i przyznam się do błędu, bo jak na razie nie widzę żadnej głupoty w mojej wypowiedzi.

Mazur napisał(a):Jeśli dodałeś mech dopiero do wody to dąży do wyrównania ciśnień i ochrony przed utratą cennych związków odżywczych. Wątpię, że bąbelkuje od diody :?

Natomiast co do mchu - siedział on w słoiku 3 dni, ponieważ wyciągnąłem go z akwarium, teraz dałem już siostrzeńcowi. Faktem jest natomiast, że wymieniałem mu wodę dzień wcześniej. Zareagował tak na diodę właśnie wydaje mi się :) Lecz ręki nie dam uciąć i może rację masz Ty.

Avatar użytkownika
mrgibbass
Aktywny użytkownik

Posty: 607
Dołączył: 09 sty 2014, 11:25
Miasto: Kraków

Wstawiłem kilka interesujących linków odnośnie LED DIY ale najwyraźniej moderator bałwan uznał je za konkurencję dla tutejszego sklepu. :D :D :D
http : // www kropka bmlcustom kropka com /custom-led-strip / tutaj macie fajny przelicznik spektrum światła z wykresami, PAR, lumenami na litr itd. Przyda się przy projektowaniu oświetlenia na LEDach, a niektórzy będą mogli zobaczyć jakie światło dają różne własne kombinacje.
Jak ktoś bedzie zainteresowany to na priv podeślę linnki do forów akwarystyki morskiej z inspiracjami, które można zastosować w roślinnych.

jurand81
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 11 mar 2012, 00:09

mrgibbass - Nie twierdzę, że ledy pomarańczowe są niezbędne, a również przyswajalne przez rośliny stąd wniosek aby uzupełnić widmo i o tę barwę choćby w niewielkim stopniu.
Czerwone i niebieskie mimo iż pożyteczne też przecież nie są niezbędne. Zwykłe 6500k zawiera każdą z tych barw po trochu.

Avatar użytkownika
_VIPER_
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 16 gru 2013, 18:27
Miasto: Łódź

A co w sytuacji gdy nie ma roślin w akwarium? Natomiast światło miało by świecić około 14 godzin i nie dawało mocy wzrostowej dla glonów, jakie ledy zastosować ?

Avatar użytkownika
okno
Początkujący

Posty: 39
Dołączył: 12 kwi 2014, 02:09











Powiązane tematy
  • Tuba led

    Ave Obecnie tuba LED 12w 50cm standardowa lampa pokrywy diversa. Czy wymiana na wrgb przyspieszy rozrost roślinek w 60l akwarium bez CO2 ? Roślinki ponoć proste nie wymagające: Sagittaria Subulata E...

    Wyświetlenia: 628 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Belka LED, rozterki

    Witam Na horyzoncie belka Led która kiedyś chciałem robić a ostatecznie nie doszło do skutku. 1. Zasilacz 24V 2. Palabras leddimmer v6 3. Diody każda grupa danego spectrum jako osobna sekcja do ...

    Wyświetlenia: 2629 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 710 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 503 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zepsułem sobie akwarium - bo zrobiłem sobie sam lampę LED

    Witam serdecznie, no piszę w sprawie swojego akwarium, takie nie za duże: szerokość - 72 cm , głębokość - 37cm, wysokość - 40cm, szkoło 5mm. wszystko było ok do czasu aż wymieniłem swoje świetlówki 4...

    Wyświetlenia: 836 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Oswietelnie LED do 90x45x40 OW

    Hej, Na wstępie napisze, że wracam po kilku latach, chyba 6-7lat do akwarystyki i dużo się pozmieniało jeśli chodzi o oświetlenie, wypadłem z obiegu i potrzebuje dobrych rad. Szukam oświetlenia d...

    Wyświetlenia: 684 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 78950 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Oświetlenie do 80'tki

    Mam dwa akwaria o szerokości 50 i 30 cm jak poniżej. Pojawiła się myśl żeby zastąpić to jednym szkłem 80 cm (112L) Nad większym akwa świeci obecnie Chihiros WRGB II Slim 45 na 76% co daje ~30lm/l . R...

    Wyświetlenia: 913 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Oświetlenie kostki 41l

    Cześć wszystkim. Kompletuje zestaw akwariowy i mam dyleamt z oświetlenie. Kostka 35x3535 - 41l. Wnętrze to dwa średnie korzenie i planuję kilka roślinek pokroju anubias, rotala, glossostigma, ludwigia...

    Wyświetlenia: 556 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie - akwarium holenderskie 530l - Aqualed

    Cześć, Muszę zmodernizować oświetlenie w 530 litrowym akwarium (160cm dł, 60cm wys, 55cm gł). Do tej pory miałem 4x 80W T5. Akwarium holenderskie, gęsto obsadzone, CO2, nawożenie, itp. Akwarium ma z...

    Wyświetlenia: 563 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kondraath, Markwa68, Matiu15 i 175 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.