Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Baniak po restarcie i ten sam problem



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



30 kwi 2021, 12:56   (#41)  

Ja czytałem, ale niewiele z tego zrozumiałem ;) Mam zbyt mało wiedzy naukowej, to nie jest łatwa pozycja. Niemniej - jej podejście do światła słonecznego jest bardzo życzliwe, umyślnie eksponuje własne zbiorniki na światło słońca, które jako jedyne jest źródłem naturalnym.
Problem w tym, że mało który forumowicz chciałby, żeby jego akwarium wyglądało naturalnie.
Podobnie jak mało który właściciel przystrzyżonego, wystawowego pudla z kokardką na ogonie chciałby, żeby jego pies przypominał wilka :)
Więc Walstad moim zdaniem opisuje bardziej procesy jakie mają miejsce w naturze (i robi to dobrze), a nie syntetyczny, sztuczny twór, jakim jest aquascaping.

pk77
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 19 lis 2014, 13:29

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
derag0n napisał(a):
Inna sprawa, że moje 250l w ogóle nie jest jeszcze ustawione jeśli chodzi o nawozy, bo na razie sobie leję na pałę i patrzę co się dzieje. Jak na złość nic się nie dzieje negatywnego, ot po prostu rosną rośliny.


To napisz koledze co uważasz odnośnie parametrów i nawożenia.


Wiesz, ciężko tu coś poradzić, bo czynników jest na prawdę wiele. Ale mając 3 zbiorniki, akurat u mnie wszystko jest takie samo, mimo, że kostkę mam na samym żwirku i piasku kwarcowym, a 112l i 250l na aktywnym. Z tymże, wybieram podłoża aktywne bez nawozów, czyli platinium Soil oraz teraz rotala maflora light. Jedyną różnicą jest to, że aktywne wiążą fosfor w podłożu i na początku mocno obniżają pH/kg/gh. Ale ja leję wodę prosto z kranu i dość szybko tracą te właściwości. Po roku parametry na platinium Soil (4 worki 9l w 112l) były takie same jak na żwirku i piasku kwarcowym. Ale fosfor dalej wciągało. Nawet po półtora roku.

Co do nawożenia, moja kranówka ma 6-10PPM Azotu. Wapń jest na poziomie ~100PPM, a magnez 6PPM. Fosforu i potasu brak.
To powoduje, że muszę podawać magnez, fosfor i potas w dużych dawkach, a azotu niewiele. Był tu temat założony przez mnie w sprawie zielonej tropica, ale nie wiem czy przetrwał. Tam przez chyba 2-3 miesiące opisywałem swoje testy z nawożeniem, a robiłem hardkorowe próby. Wszystko kontrolowałem i kontroluję naocznie obserwując rośliny, a z parametrów jedynie kontroluję NO3, żeby za duże nie było.
Czemu używam tropici? Dlatego, że ma w sobie micro, które u mnie dobrze się przyjęło. Mam micro i żelazo od QualDropa, ale bez znaczenia jaką dawkę podawałem miałem ogromny wysyp zielenic. Zaprzestając podawania miałem widoczne braki, a zielona tropica idealnie się tutaj wpasowała. Lecz niestety tak jak pisałem fosfor, potas i magnez muszę podawać dodatkowo, bo bez tego głupoty były, rósł mocno azot w górę, widać było też braki potasu. Pół roku temu z dziennego podawania nawozów przeszedłem na jednorazowe po podmianie, czyli raz w tygodniu. Oczywiście stopniowo, przez dwa-trzy tygodnie podzieliłem dawki na pół tygodniowe, żeby przyzwyczaić rośliny.
Wiem, że tu autor pytał o dzienne dawkowanie czy odpowiednio stosuje..
Nie odpowiem, trzeba obserwować rośliny, czytać i oglądać zdjęcia w necie niedoborów i blokad. A później wprowadzać zmiany i patrzeć co się dzieje. Tylko ja wprowadzałem zmiany i patrzyłem minimum 2 tygodnie. Mimo, że czasami widziałem gorsze efekty z początku. Tu potrzeba czasu.

Ubot73 napisał(a):Jest jeszcze jedna składowa.., ilość ryb w danym akwarium a co za tym idzie ilość związków które dużo trudniej i ciężko czasem kontrolować..
Często tu pokazują ludzie akwaria typowo roślinne z pomijalną ilością (i wielkością) ryb która żyje w danym zbiorniku..
A dla większości akwarystów ryby są bardzo ważne, a często najważniejsze w akwarium..
I wtedy pojawiają się problemy.
Nigdy nie byłem i nie będę zwolennikiem "zupy rybnej" w akwarium, ale rozumiem też ludzi dla których 300L akwarium z 20 szt, Neonków wygląda trochę pusto i smutno, bez względu na to jak piękne są rośliny..
A propos światła i słońca w akwarium to zajrzyjcie do dowolnej (dobrej) książki o akwarystyce..
Tam na pewno też to jest poruszane.
To nie jest moja teoria.., tylko ktoś to kiedyś sam wielokrotnie sprawdzał (jeszcze kiedy nie było internetu..) i potem pisał dla innych w podręcznikach i książkach o akwarystyce.


112l miałem przerybione. 30 mieczyków, 3 Gurami mozaikowe, 20 rodostomusów, 11 Amano, 70 Sakur, 10 otosków.
Po prostu się mieczyki namnożyły, dlatego też ich już nie mam w ogóle.
W każdym razie efekt był tylko jeden, azot miałem powyżej 40. I moim sposobem było to kompensowanie niebotyczną dawką fosforu. I działało, musiało.


Żeby nie było, wstawiam zdjęcie tego zlikwidowanego już zbiornika. Pierwsze lepsze, na tel przy sobie mam zdjęcie ostatnie z 21 marca tego roku (mieczyki na widoku).
Ono było z początku prowadzone jako HT, ale nie chciało mi się co tydzień wycinać dwóch dużych misek roślin (reszta zdjęć).
Wystawione na światło słoneczne, przerybione, nie raz nie dwa wyrywałem rośliny i miałem bagno. Nigdy nie miałem problemu z atakiem glonów, raz z krasnorostem, ale sobie z nim poradziłem i już nie wrócił.

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

A ile Tropici podałeś tygodniowo?

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Tropicę podaję dopiero od pół roku. Wcześniej tylko i wyłącznie linia QD, czyli to co było prowadzone pod HT.
Testowałem różne dawki, 10, 20, 25 ml tygodniowo. Ostatecznie podawałem 10ml na wzgląd dużego azotu przez przerybienie. W kostce 27l podaję 1,5 dawki na ten litraż, czyli 4ml.

We wszystkich zbiornikach robię co tydzień 50% podmiany.

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Żeby nie było, wstawiam zdjęcie tego zlikwidowanego już zbiornika. Pierwsze lepsze, na tel przy sobie mam zdjęcie ostatnie z 21 marca tego roku (mieczyki na widoku).
Ono było z początku prowadzone jako HT, ale nie chciało mi się co tydzień wycinać dwóch dużych misek roślin (reszta zdjęć).
Wystawione na światło słoneczne, przerybione, nie raz nie dwa wyrywałem rośliny i miałem bagno. Nigdy nie miałem problemu z atakiem glonów, raz z krasnorostem, ale sobie z nim poradziłem i już nie wrócił.


O ile mnie wzrok nie myli to na drugim zdjęciu na kamieniu, widać piękny zielony glon.. :wink:
Ale rozumiem że to dla Ciebie nie są jeszcze glony, a rośliny i tak są zdecydowanie bardziej (dla mnie aż za bardzo..) widoczne i w dobrej kondycji..
Dla mnie to zdecydowanie za dużo roślin, ale co kto lubi w akwariach.
Widzisz ja znam takich co by już ten kamień szorowali lub "polewali" Carbo żeby usunąć z niego glony, ale rozumiem że innym to w zasadzie nie przeszkadza - mi w zasadzie też.
Sam wolę bardziej zrównoważone akwaria, gdzie ani dekoracje ani glony czy rośliny i ryby nie przytłaczają pozostałych swoją "masą".
I wtedy jest bardziej ok, i nawet pewna ilość glonów jest estetyczna..
Wodom Cześć!

Avatar użytkownika
Ubot73
Poznaje temat

Posty: 70
Dołączył: 06 kwi 2021, 13:47
Miasto: Grudziądz

Ten zielony nalot to nic innego jak zielenice. Pisałem czym to było spowodowane w tym samym poście.
Co do zbyt dużej masy roślin, też zaczęło mi to przeszkadzać i dlatego nowe akwa jest już zrobione zupełnie w innym stylu. Można je tu znaleźć na forum, 250l - Towarzyski mix.

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

derag0n napisał(a):Ten zielony nalot to nic innego jak zielenice. Pisałem czym to było spowodowane w tym samym poście.
Co do zbyt dużej masy roślin, też zaczęło mi to przeszkadzać i dlatego nowe akwa jest już zrobione zupełnie w innym stylu. Można je tu znaleźć na forum, 250l - Towarzyski mix.

I to aktualne bardzo mi się podoba - jest równowaga 8)
Wodom Cześć!

Avatar użytkownika
Ubot73
Poznaje temat

Posty: 70
Dołączył: 06 kwi 2021, 13:47
Miasto: Grudziądz

Panowie wasza dyskusja jest trochę bezcelowa. Nie samym światłem glony żyją. Potrzeba także innych składników odżywczych.
Ubot73 napisał(a):Ale może się mylę, jak pisałem nie mam jej i nie czytałem..

Radzę przeczytać, bo to świetna książka. Często niedoceniana przez tych co jaką HT, bo traktują ją jak przepiśnik na LT. Dużo tracą.

Co do tego co piszę Diana to nie mam tej książki pod ręką, więc napisze z pamięci jakie były główne punkty przedstawionego rozumowania.
1. Żeby mieć akwarium z ładnymi roślinami bez glonów, musimy zahamować rozwój tych ostatnich. Jest to trudne zadanie, bo rośliny wyższych mamy jedynie kilka gatunków w akwarium. Glonów jest mnóstwo różnych, radzących sobie różnie w różnych warunkach, więc prawie zawsze znajdzie się taki, który będzie sobie lepiej radził niż nasze pożądane rośliny.
2. Do rozwoju, i rośliny, i glony potrzebują w przybliżeniu tych samych składników odżywczych. Jeżeli odetniemy glonom dostęp do jednego z nich, zahamujemy ich wzrost.
3. Tym czym mogą wygrać rośliny wyższe z glonami, to ich budowa. Glony są zmuszone pobierać składniki odżywcze ze słupa wody. Rośliny wyższe mogą je pobierać z podłoża oraz, w przypadku rośliny pływających, z powietrza.
4. (Tu już wchodzi w grę kwestia dotycząca LT. Zapewne w HT sprawa jest bardziej skomplikowana.) Diana zauważa, że dobrym kandydatem an czynnik limitujący wzrost glonów jest dostępność żelaza.
5. Warto skorzystać też z pomocy roślin pływających. Mają nieograniczony dostęp do tego czego zazwyczaj brakuje roślinom pod wodą - dwutlenku węgla.

Co do światła dziennego to Diana zachęca do wystawiania akwarium na jego działanie. Ma ono widmo zbliżone do tego, które oświetla rośliny w warunkach naturalnych. Nie jest to raczej kluczowa kwestia w jej metodzie.

Odnosząc to do bieżącej dyskusji. W akwariach kolegów, które są oświetlone światłem słonecznym, zapewne inny czynnik limituje rozrost glonów. Jest też druga możliwość (raczej hipotetyczna). Jeżeli światła słonecznego jest dużo, pozwala ono roślinom wyższym na efektywną fotosyntezę i konkurowanie z glonami. Gdy jest go mniej glony wygrywają.

Podsumowując, koledzy pokazali, ze nie zawsze światło słoneczne ma zgubny wpływ na akwarium. Z drugiej zaś strony nie prowadzi to do wniosku, że ograniczenie światła słonecznego w przypadku akwarium kolegi nie przyniesie poprawy.

Ubot73 napisał(a):To nie jest moja teoria.., tylko ktoś to kiedyś sam wielokrotnie sprawdzał (jeszcze kiedy nie było internetu..) i potem pisał dla innych w podręcznikach i książkach o akwarystyce.

Takie argumenty, że ktoś wiele razy sprawdzał nie mają większego sensu. Kiedyś lekarze myśleli, że upuszczanie krwi pomaga, bo ktoś wiele razy kiedyś sprawdził. Jeżeli nie było to zrobione zgodnie ze sztuką (metodą naukową) to takie "teorie" mają wartość co najmniej dyskusyjną.

MacGyver
Stały bywalec

Posty: 316
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

Wpuściłem amano , dzisiaj odkryłem akwarium już po dwóch dniach i już widać sporą poprawę.
Póki co salon trzymam ciemny i świece 7 godzin świetlówkami.
Po dwóch tygodniach jeśli będzie dobrze to odsłonie kotary z okien i sprawdzę u siebie tą teorię - jeśli bedzie gorzej to podziele się wnioskami :)

Furyan
Poznaje temat

Posty: 120
Dołączył: 02 paź 2020, 17:31

I pomyśl o zwiększeniu dawki Tropica Specialised chociaż do dwóch klików dziennie.
Po zaciemnieniu warto by było zrobić 50% podmianę.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

A ja nie jestem przekonany czy to dobry pomysł z tym Tropica Specialized Nutrition w przypadku sporej obsady ryb. Nie jestem znawcą w tematach nawozów ale znalazłem taki opis do tego nawozu:

Złożony nawóz zawierający żelazo, mangan i kluczowe mikroelementy. Zawiera również fosfor i azot, dzięki czemu nadaje się również dla wymagających roślin, ale jego zastosowanie w akwariach z rybami jest rozważane w takich akwariach, polecamy Tropica Premium Nutrition.
Bo podobno może też powodować przy takiej obsadzie wzrost glonów..
Ale tu koledzy pewnie będą wiedzieć więcej na ten temat.
Wodom Cześć!

Avatar użytkownika
Ubot73
Poznaje temat

Posty: 70
Dołączył: 06 kwi 2021, 13:47
Miasto: Grudziądz

znajomy ma baniak na tym samym podłożu tropica soil + co2 + świetlówki T5 i leje 1-2ml tropici dziennie - nie widziałem lepiej wybarwionych roślin , jak z obrazka , sztos!

Furyan
Poznaje temat

Posty: 120
Dołączył: 02 paź 2020, 17:31

A ilość i wielkość ryb u niego jest podobna jak u Ciebie?
Bo rozumiem że wielkość zbiornika jego i Twojego ta sama..
Wodom Cześć!

Avatar użytkownika
Ubot73
Poznaje temat

Posty: 70
Dołączył: 06 kwi 2021, 13:47
Miasto: Grudziądz

Furyan napisał(a):znajomy ma baniak na tym samym podłożu tropica soil + co2 + świetlówki T5 i leje 1-2ml tropici dziennie - nie widziałem lepiej wybarwionych roślin , jak z obrazka , sztos!
Zapytaj znajomego jakie ma pH.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

01 maja 2021, 09:32   (#55)  

Nie powie mi bo nie używa testów... nigdy nie miał problemów z akwarium. Wlewa tylko tropice i jakis kolega wysyła mu własnej roboty mineralizator i " wszystko samo rosnie". Fakt był to baniak roslinny - ryby dopiero wpuscił kilka tygodni temu a tak miał same krewetki.

Furyan
Poznaje temat

Posty: 120
Dołączył: 02 paź 2020, 17:31

Furyan napisał(a):Nie powie mi bo nie używa testów... nigdy nie miał problemów z akwarium. Wlewa tylko tropice i jakis kolega wysyła mu własnej roboty mineralizator i " wszystko samo rosnie". Fakt był to baniak roslinny - ryby dopiero wpuscił kilka tygodni temu a tak miał same krewetki.
To ma marginalne znaczenie, bo nie masz przerabiania.
Postawa to pH, twardość, zawartość CO2, oświetlenie i do tego dobierasz nawożenie.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

01 maja 2021, 10:34   (#57)  

Tak wygląda jego baniak.
Kiedys podjade do niego z testami to sprawdze wartosci.
Załączniki
20210314_131020.jpg

Furyan
Poznaje temat

Posty: 120
Dołączył: 02 paź 2020, 17:31

No to niestety ale "ni jak" nie możesz porównywać tych dwóch akwariów.
A co za tym idzie to że u niego Tropica Specialized Nutrition jest ok, to niestety nie znaczy że u Ciebie też będzie..
Wodom Cześć!

Avatar użytkownika
Ubot73
Poznaje temat

Posty: 70
Dołączył: 06 kwi 2021, 13:47
Miasto: Grudziądz

Pewnie , każdy baniak jest inny dlatego testuje różne warianty.
Po dwóch dniach ciemni + carbo x4 widać sporą różnice.
A kwestie zasłon przetestuje na bank.
Ps w jaki sposób najlepiej wybarwić rośliny ? Więcej światła ? Mam dwie belki superfish każda po 53 waty i jakieś 3700 lumenów i świece nimi 7-8h dziennie + mam dodatkową belke aquael plant 32 watt 2200 lumenów ale póki co mam ją wyłączoną bo bałem się że bedzie za duzo światła.

Furyan
Poznaje temat

Posty: 120
Dołączył: 02 paź 2020, 17:31

Cieszę się że moja rada pomaga.. :wink: , Carbo radzę trochę (stopniowo) zmniejszać..
A jeśli już dajesz to używaj strzykawki i staraj się aplikować punkowo - w największe skupiska i obszary z glonami - efekt będzie szybszy i bardziej widoczny.
Dla roślin, ich wzrostu i wybarwienia na pewno bardziej wskazana będzie ta belka Aquel plant.
Superfish chyba raczej bardziej są zrobione dla podkreślania kolorów ryb niż pod rośliny..
Może jednak A.Plant włączaj przynajmniej na 5-6h/dzień, (a najlepiej na cały czas świecenia...) i jeśli to możliwe jedną z tych Superfish na krótszy czas, tj. jakieś 4-5h/dzień. (wtedy gdy najczęściej jesteś przy akwarum..)
Ale może koledzy coś więcej podpowiedzą o lampach, ja tu nie za bardzo się znam..
Wodom Cześć!

Avatar użytkownika
Ubot73
Poznaje temat

Posty: 70
Dołączył: 06 kwi 2021, 13:47
Miasto: Grudziądz











Powiązane tematy
  • Zepsułem sobie akwarium - bo zrobiłem sobie sam lampę LED

    Witam serdecznie, no piszę w sprawie swojego akwarium, takie nie za duże: szerokość - 72 cm , głębokość - 37cm, wysokość - 40cm, szkoło 5mm. wszystko było ok do czasu aż wymieniłem swoje świetlówki 4...

    Wyświetlenia: 712 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1016 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1320 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 962 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Neon simulans problem

    Drodzy koledzy. Poradźcie. Nie mam pojęcia dlaczego moje simulansy spędzają całe dnie w ukryciu. Wcześniej w tym akwarium funkcjonowały towarzysko ze srogą liczbą narybku kakadu. Imprezowały wręcz...

    Wyświetlenia: 355 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Problem z roślinkami

    Witam Akwarium 240 lirtrow,2 filtry jbl e-1502. Oświetlenie luwela 1 x led naturę 6500K 21W, 1 x led Day 9000K 21W + sinkor wrb 6000K 40W. Podłoże zwykły żwir. Woda podmieniana co tydzień na ro w ilo...

    Wyświetlenia: 843 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami - nawożenie

    Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

    Wyświetlenia: 18446 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami

    Witam, Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość . Od pewnego czasu rośliny zaczęły ginąć . Normalnie się rozpuszczać. Akwarium 60l, uruchomione rok temu. Parametry wody : NO3: 60 NO2: ...

    Wyświetlenia: 496 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4359 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Filtr RO problem z buczeniem

    witam, Mam taki problem, mianowicie co jakiś czas zaczyna mi buczeć pompa w filtrze RO, tak sądze, że to ona, bo dźwięk sie niesie, pomimo, że wyciągnę wtykę z gniazda ona i tak buczy, nie rozumiem ja...

    Wyświetlenia: 1355 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kamil piputa, Mąteusz179 i 392 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.