Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Start akwarium 30 litrów.



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



22 paź 2015, 21:04 Start akwarium 30 litrów.  (#1)  

Witam wszystkich,

z góry przepraszam jeśli wybrałem nie ten dział lub w niewłaściwy sposób zadam pytanie, ale to mój pierwszy temat na forum i tym samym proszę o wyrozumiałość.

Jestem początkującym akwarystą. Od roku próbuję swoich sił z różnym skutkiem. Posiadam w tej chwili akwarium 125 litrów odziedziczone od znajomego. Niestety nie idzie mi zbyt dobrze, ponieważ na podłoże mam sam żwir, a nie potrafię zbytnio nawozić słupa wody i akwarium lekko podupada.

Jednak moje pytanie jest inne, związanie z zakładaniem nowego akwarium. Chciałbym odpalić akwarium 30l, które będzie można powiedzieć akwarium przejściowym dla pozostałości obsady przed finalnym restartem akwarium głównego 125 litrów.

Wymiary: akwarium 40x25x30cm
Filtr: Aquael model Fan-Mini plus, wkład standardowa gąbka
Grzałka: Aquael 50W
Oświetlenie: pokrywa standardowa, świetlówka 5W 2700K
Podłoże: substrat JBL Aqua Basis plus 2,5l, na to warstwa czarnego bazaltu

W związku z tym, że chciałbym, aby tym razem popełnić jak najmniej błędów, mam kilka pytań:

1. Czy taka filtracja jaką podałem wystarczy, żeby akwarium sprawnie funkcjonowało?
2. Wiem, że mam mało światła. O ile należało by je zwiększyć, żeby nie mieć problemu z glonami?
3. Czy jeśli używam substratu należy dodatkowo dodać kulki torfowo-gliniane czy pałeczki nawozowe?
4. Jakie roślinki polecicie do tak małego akwarium? Ogólnie koncepcja jest taka żeby było dużo roślin i jak najbardziej zielono.
5. Czy przy starcie akwarium mogę użyć wody z akwarium 125 litrów? Czytałem też gdzieś, że aby przyśpieszyć cykl dojrzewania akwarium można umieścić na jakiś czas filtr w starym akwarium i umieścić dodatkowo woreczki ze starą ceramiką na wylocie filtra już w nowym akwarium.
6. Jakie nawozy polecacie na tak małe akwarium? Czy na przykład taki prosty nawóz Tropical Aqua Plant?

Jeśli macie jeszcze jakieś wskazówki, podpowiedzi, sugestie, które mogą mi się przydać będę bardzo wdzięczny.

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam - Marcin.

burkinafaso
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 16 sty 2015, 20:38

22 paź 2015, 21:58 Re: Start akwarium 30 litrów.  (#2)  

Kup akwarium 50-80, a nawet 112 co masz jest ok.
Małe akwaria jak to 25l są bardzo trudne w prowadzeniu. Poczytaj o nawożeniu, poczytaj o starcie akwarium, zobacz w galerii jakie ludzie mają akwaria i spróbuj zrobić podobne po prostu.....

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

22 paź 2015, 23:45 Re: Start akwarium 30 litrów.  (#3)  

burkinafaso napisał(a):Niestety nie idzie mi zbyt dobrze, ponieważ na podłoże mam sam żwir, a nie potrafię zbytnio nawozić słupa wody i akwarium lekko podupada.


A próbowałeś pałeczek nawozowych lub kulek gliniano torfowych? Całkiem dobrze działają, często są też wykorzystywane kiedy podłoże wyjałowieje po jakimś czasie. Tutaj temat:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Dodatkowo nawożenie makro do wody można stosować wedle zaleceń producenta i modyfikować wedle obserwacji - są tematy z opisem niedoborów i nadmiarów i całkiem łatwo rozpoznać : )

Co do tematu, ja sam walczę z 112l. Gdybym miał mieć 30l, to jako początkujący nie dałbym radę - drobne różnice np. w nawożeniu mogą mocno zmienić parametry w akwa : P

MuminekM
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 07 lip 2015, 11:59

27 paź 2015, 12:20 Re: Start akwarium 30 litrów.  (#4)  

Dzięki za rady, przemyślałem sobie wszystko i zrezygnowałem z robienia nowego, przejściowego akwarium 30l. Fajnie, że pozwoliliście mi pozbyć się klapek na oczach i odwiedliście mnie od tego pomysłu.

Zamiast tego postanowiłem usprawnić swoje akwarium 126 litrów, które było źle zarządzane. Zrobiłem kilka zmian:

1. Akwarium 80x35x45cm, 126 litrów.

2. Oświetlenie 3 x 18W Sylvania T8, świecę po 8 godzin.
-Istnieje możliwość podłączenia 4 świetlówki, zapewne też muszę kupić nowe świetlówki, bo te już są bardzo stare.

3. Filtracja wewnętrzna Aquael mini Fan plus, zewnętrzna 1400 l/h z ceramiką.
-Wiem, że filtr jest za mały, ale mam awarię filtra dopasowanego do zbiornika, na filtr mini założyłem dodatkowo większą gąbkę z grubymi oczkami, ma służyć bardziej jako dodatkowe napowietrzenie. Czy taki mały filtr w połączeniu z filtrem zewnętrznym wystarczy do filtracji takiego zbiornika?

4. Napowietrzacz z dwoma wyjściami do akwarium 120-300l, wydajność 120 l/h.
-Kiedyś miałem problem chyba z przyduchą ryb i kupiłem coś takiego no i tak zostało.

5. Podłoże warstwa żwiru 3-7 mm o grubości 5-6 cm, na to warstwa czarnego bazaltu 1-3 mm, około 1 cm.
-Wiem, że podobno taki duży żwir jest nie zbyt ok przy stosowaniu pałeczek nawozowych, więc stwierdziłem, że chociaż przykryję to bazaltem, który miałem z poprzedniego akwarium, no i oczywiście też chciałem lekko zmienić aranżację zbiornika.

6. Nawożenie podłoża kulki gliniano-torfowe oraz pałeczki nawozowe Biopon rośliny zielone.
-Przeczytałem post o nawożeniu pałeczkami. Na razie stosuję je bardzo ostrożnie i pod rośliny, które już były w zbiorniku. Pod nowe rośliny, wsadzone wczoraj zaaplikuję nawóz w pałeczkach za dwa tygodnie może, chyba nie chce się bardzo spieszyć.

7. Nawożenie słupa wody Planta Gainer Aqua Art Classic, stosowane według zaleceń producenta przy podmianach oraz dodatkowo 1-2 ml dziennie do całego akwarium.
-Na razie kupiłem zestaw wszystkich elementów w jednym, później będę obserwował rośliny i uzupełniał ewentualnie już konkretnymi substancjami. Myślicie dolewać ten nawóz tak jak pisałem dodatkowo do słupa wody?

8. Podmiana wody po zmianach aranżacji około 50% odstana kranówka, teraz raz w tygodniu 30%.
-Wcześniej robiłem duży błąd bo dolewałem tylko wodę tą, która odparowała.

9. CO2 z bimbrowni, jeszcze nie podłączone.
-I tu właśnie nie wiem, co myślicie warto odpalać bimbrownię? Najgorsze jest to, że pracuje nieregularnie i nie mam możliwości odpalania jej w stałych godzinach. Może, że chyba zrobić lżejszy roztwór i mieć odpalone 24h?

10. Parametry wody po większej podmianie.
-jeśli okaże się, że potrzebujecie parametrów wody to mam wszystkie testy i mogę je w każdej chwili dodać.

11. Temperatura 25-26 st. C.
-Nie wiem dlaczego się waha, ale czasem widzę różnicę 1 max 2 st. C.

12. Flora - wczoraj dokupiłem sporo roślin, żeby zrobiło się znowu zielono. Ilości sztuk czasem są jedynie przybliżone.
- Moczarka argentyńska około 15 sztuk
- Heteranthera zosterifolia około 10 sztuk
- Anubias 2 sztuki
- Nurzeniec olbrzym 1 sztuka
- Kryptokoryna zielona i czerwona 5 sztuk
- Nurzeniec śrubowy 10 sztuk
- Lisi ogon 4 sztuki
- Moczarka wąskolistna 5 sztuk
- Gałęzatka 1 sztuka
- Żabieniece bardzo małe 2 sztuki

13. Fauna - tu niestety jest wszystko źle dobrane, błędne kupowanie nowego akwarysty i dodatkowo część ryb, które dostałem w spadku z akwarium.
Neonki czarne i czerwone, Brzanka odesa, Mszysta sumatrzańska, 3 Kosiarki w tym jedna bardzo duża, Kirysek, 3 Glonojady, Agamix, Otosek.

Proszę was o korekty, porady i tak na prawdę wszystko to co może mi się przydać, żeby wreszcie mój zbiornik wyglądał chociaż w miarę przyzwoicie. Tak jak pisałem na początku jestem początkującym i dość zielonym akwarystą, a może na tą chwilę bardziej posiadaczem akwarium.

Obiecuję, że dziś max jutro prześlę zdjęcia zbiornika. Jeśli temat okaże się pomocny to wrzucę też zdjęcie za jakiś czas, żeby zobaczyć czy akwarium funkcjonuje i czy wreszcie mam ładne, zielone, "żywe" roślinki :)

Jeśli temat nie pasuje do tego działu, to bardzo proszę o jego przeniesienie w odpowiednie miejsce.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

burkinafaso
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 16 sty 2015, 20:38

27 paź 2015, 19:06 Re: Start akwarium 30 litrów.  (#5)  

2. Do tych roślin ( no poza Heteranthera zosterifolia) tyle światła powinno wystarczyć - oczywiście wymiana na jakieś dobre świetlówki zawsze pomoże

3. Jak dla mnie powinno wystarczyć. Dodatkowa filtracja mechaniczna którą robi ten filtr wewnętrzny moze być przydatna przy tej obsadzie ryb

4. Jeżeli dawka Co2 jest odpowiednia, nie mamy przerybienia a np. wylot filtra powoduje ruch wody to nie powinno być problemów z przyduchą. Duże napowietrzanie może wytracać całe Co2 z wody. Warto się temu przypatrzyć - czy napowietrzać nie jest zbędny : )

5. Sam jestem nowy w akwarystyce i zastosowałem ten sam żwir. Podsypałem go później już raczej dla estetyki nieco drobniejszym. Pod połową zbiornika pod żwirem substrat, pod drugą na kulkach gliniano torfowych. Taki misz masz bo była plaża - usunięta już ;). Jakoś to rośnie, a tym roślinom które masz nie powinno to przeszkodzić.

6. Roślina i tak "zszokowana" przeprowadzką, można od razu zaaplikować - będzie wiedziała dokąd nowe korzenie wypuścić ;)

7. Możesz tak stosować - tylko uważaj bo z początku tego mikro może być za dużo (znakiem będzie pewnie wysyp glonów na szybie). Ewentualnie przy niedoborach (dziurach na liściach) dobrze podawać osobno potas. Jakie masz parametry wody? Jak nie masz testów, to warto zajrzeć na stronę internetową dostawcy wody - np. u mnie jest coś takiego, w tabelkach : http://www.pewik.gdynia.pl/woda-dla-cie ... -okolicy-2 . Odkryłem że moja woda pomimo lekkiej twardości jest całkiem ok - tylko muszę dawać 2x dawkę potasu bo jest go mało w wodzie ;) (co oczywiście odbijało się na kondycji roślin)

8. Podmiany są ważne, zwłaszcza jak masz większą obsadę i podajesz nawozy - pozbędziesz się nadmiarów

9. Co2 to tzw. "super makro" także warto odpalać. Ja mam zrobione żelową bimbrownie i chodzi dosyć stabilnie przez 2 tygodnie (pewnie by pociągnęła i 3-4 ale mam tropiki w mieszkaniu - temp. 25 stopni bez mozliwości regulacji..). Mam 24/h. Polecam ten link:
https://www.youtube.com/watch?v=8Wkb1oE ... Mvh3t1PjIA

10. Ja testy używam głównie przy problemach - u Ciebie pomonitorowałbym ph przy podawaniu co2, oraz wysokośc NH4 lub No3 - dla sprawdzenia czy to co ryby naprodukują uda się zbić podmianą.

11. Wahania 1 stopnia nie są dziwne - grzałka zaczyna grzać dopiero jak temperatura spadnie poniżej granicy - i zanim ogrzeje wodę to minie trochę czasu - stąd lekkie wahania.

12. Dużo łodygowców - uważaj by potem całe nie zarosło :) Ale bez zdjęć trudno ocenić

13. Kosiarki już są duże, ale te glonojady mogą urosnąć do 30 cm ;) U mojego brata na 200l jeden taki potrafi aranżację z kilkunastu kg kamieni całkowicie pozmienić..żadnych szans na rośliny. Sam mam jednego ale odmianę do 12 cm wraz z ogonem. Dlatego uważaj bo zaraz Ci wszystko przerośnie akwarium : )

Myślę, że najwięcej rad będzie po udostępniu zdjęć - będzie widać co poprawić w samym akwarium. Dodatkowo opis zachodzących problemów będzie pomocny ( np. objawy niedoborów u roślin czy opis glonów).

MuminekM
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 07 lip 2015, 11:59

01 lis 2015, 01:02 Re: Start akwarium 30 litrów.  (#6)  

Witam,

wielkie dzieki za odpowiedź i przepraszam, że z takim opóźnieniem, ale praca i choroba nie pozwoliły wcześniej za to się zabrać.

Jeśli chodzi o światło to dadałem 4 świetlówkę 18W. Czyli teraz mam 72W na 126 litrów. Wychodzi 0,57 W\l. Starczy? W przyszłym miesiącu mam zamiar wymienić świetlówki na nowe. Tylko nie wiem jeszcze jakie.

Wczoraj odpaliłem Co2 z bimbrowni na bazie droższy i cukru w procedurze 1 litr wody 400g cukru i 10 g drożdzy. Działa przez 24h. Delikatnie ograniczyłem napowietrzacz i na oko nic złego sie nie dzieje z rybkami.

Jutro robię podmianę wody i przy okazji podaję pałeczki nawozowe pod nowe roślinki. Macie jakies sygestie ile tych pałeczek na takie akwarium można dać?

Zamieszczam zdjęcia zbiornika - wiem, że aranżacja jest bardzo kiepska.

Photo1.jpg
(140.04 KiB) Pobrane 6683 razy


Photo2.jpg
(138.57 KiB) Pobrane 6683 razy


Photo3.jpg
(140.92 KiB) Pobrane 6683 razy


Jeśli chodzi o filtrację to mam ustawioną w taki sposób, że po prawej jest filtr wewnętrzny skierowany w lewo i wejście do filtra zewnętrznego, natomiast poprawej mam wyjście filtra wewnętrznego skierowane w lewo, czyli ściankę akwarium, a pod tym wyjściem ustawiłem CO2. Niestety nie ma zbyt dużego ruchu na powierzchni wody. Czy takie ustawienie jest poprawne?

Z tego co zaobserwowałem Lisi Ogon i Moczarka mają jakieśbrunatne przebarwienia. Zakładam, że to są jakieś braki. Czego to może być niedobór? Jeśli chodzi o glony, to na razie nie zauważyłem.

Zbadałem też parametry wody. Mam takie testy:
PH 7,8
PO4 1,5 mg/l
NH3 0,0 mg/l
GH 25
KH 7

Mam też tabelkę ze strony Aquanetu o jakości wody. Jakie parametry mam Wam podać, żeby wyciągnać jakieś wnioski?

Jak odczytaćtakie parametry? Mozliwa jest taka różnica między GK i KH? Dokupić jakieś testy?

Ogólnie dziękuje za odpowiedzi izaangażowanie w moje problemy.

Pozdrawiam, Marcin.

burkinafaso
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 16 sty 2015, 20:38

02 lis 2015, 22:46 Re: Start akwarium 30 litrów.  (#7)  

O pałeczka zobacz tu:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 20nawozowe

Jeśli chodzi o światło to nie szalej, teraz dołożyłeś to zobacz jaka jest reakcja i zmień na nowe gdzieś za miesiąc.

Jeśli napowietrzasz to nie musi być ruchu tafli wody, filtry masz za nisko ustawione by taflą ruszało, wylot filtra od 0-2cm od powierzchni wody ustaw i już.

Brunatnienie roślin to brak fosforu.
pH 7.8 dość wysokie, oznacza, że słabo się CO2 rozpuszcza. Jak spadnie pH do 7 to znaczy, że dobrze gazujesz.
Zobacz wykres:



PO4 wydaje się dobrze ale przy twardej wodzie - GH 24 różne rzeczy się mogą dziać. Im woda miększa ~GH 8 tym łatwiej zapanować nad nawożeniem i pH. W twardej wodzie podobno mocniej trzeba nawozić.

Brakuje info o NO3, przy takim PO4 NO3 powinno być 15.
Potas - nie masz testu ale i tak bym nie kupował, dawał bym 25ppm potasu na tydzień.

KH 7 - jest to bufor dla pH. Przy niskich KH łatwo zbić pH do wartości 6 itp - czyli zakwasić wodę - a glony właśnie nie lubią kwaśnej wody.

Różnica raczej nie ma znaczenia tutaj. Przy KH 7 powinno ci się udać zbić pH do 7 przy pomocy CO2 a to jest dobra wiadomość. GH z kolei takie duże mówi, że trzeba bardziej nawozić, nie miałem z tym problemu nigdy bo kupiłem filtr RO i było po problemie.

Dokupiłbym może tylko test na NO3 i trzymał 15 przy tym PO4.

Dokup trochę roślin łodygowych, posadź je z tyłu, pozbądź się tych trawek i czekaj.... na cud :) hehehehe.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

05 lis 2015, 22:56 Re: Start akwarium 30 litrów.  (#8)  

Dzięki za odpowiedź :)

po kolei..

Jeśli chodzi o napowietrzanie to na tą chwilę bardzo ograniczyłem napowietrzacz, ale filtr wewnętrzny cały czas podaje powietrze.

Brunatnienie roślin to brak fosforu.

Niestety nie mam czasu podjechać po fosfor. Może podjadę w poniedziałek. Myśłałem też żeby do Classic Planta Gainer dodać Red Planta Gainer - tam jest fosfor, ale nie tylko.

pH 7.8 dość wysokie, oznacza, że słabo się CO2 rozpuszcza. Jak spadnie pH do 7 to znaczy, że dobrze gazujesz.

Niestety ph nawet nie drgnęło, może max do 7.6. Czyli jak zwiększę co2 to ph zacznie spadać? Tak jak pisałem mam bimbrownię własnej roboty. Czy żeby lepiej gazowała dać po prostu więcej drożdży? Nie wiem też czy w dobrym miejscu ustawiłem wyjście Co2. Ustawiłem je przy wylocie filtra zewnętrznego. Woda jest lekko skierowana w dół i rozbija bąbelki, następnie odbija od ścianki i rusza w głąb akwarium.

Brakuje info o NO3, przy takim PO4 NO3 powinno być 15.

Niestety jeszcze nie dokupiłem testu.

Potas - nie masz testu ale i tak bym nie kupował, dawał bym 25ppm potasu na tydzień.

Kupiłem K+ Planta Gainer. Stosuję według zaleceń czyli 3 ml na każde 10 litrów podmienianej wody plus na wzmocnienie 1 ml na każde 40 litrów wody codziennie. Jak odczytać te 25 ppm na tydzień? Czy tak jak stosuję jest ok?

GH z kolei takie duże mówi, że trzeba bardziej nawozić, nie miałem z tym problemu nigdy bo kupiłem filtr RO i było po problemie.

U mnie w mieście można kupić wodę RO w sklepie akwarystycznym. Warto jakbym zaczął robić podmiany taka wodą?

Dokup trochę roślin łodygowych, posadź je z tyłu, pozbądź się tych trawek i czekaj.... na cud :) hehehehe.

Roślinki łodygowe zamówiłem u znajomego. A dlaczego mam się pozbyć trawek? :) Jest tak źle, że trzeba czekać na cud?

Ogólnie dodałem w niedzielę więcej pałeczek nawozowych. Rośliny niestety jak stały tak stoją, przynajmniej mi się tak wydaje. Nie rośną. Brunatne zrobiły się tylko lisie ogony, zdecydowanie nie są już zielone. Jedyną rośliną, która rośnie ładnie to kryptokoryny, trawki, rogatek wąskolistny.

Czy powinienem zwiększyć podawanie nawozów tych Classic? Dokupić coś innego?

Tak na prawdę czekam na cud..

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

burkinafaso
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 16 sty 2015, 20:38

05 lis 2015, 23:18 Re: Start akwarium 30 litrów.  (#9)  

Witam
Z pałeczek nawozowych Biopon bym zrezygnował , są miękkie i szybko się rozpuszczają , jest parę przypadków na tym forum że po ich użyciu nastąpił atak glonów . Lepiej według mnie użyć pałeczek nawozowych uniwersalnych zielony dom , są twarde i tak szybko się nie rozpuszczają jak biopon . A jak masz gruby żwirek , to nie pomoże Ci aplikacja pałeczek nawet na same dno akwarium , bo i tak pałeczki będą ci zasilać słup wody. Też je używałem mając zbyt gruby żwirek , i nie mam dobrych wspomnien z ich używania :( , za to z pałeczek nawozowych zielony dom jak najbardziej pozytywne :D . Po aplikacji pałeczek niestety trochę trzeba poczekać na efekty, a jak długo , to już zależy od bardzo wielu czynników.
pozdrawiam Bent

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

Potas wdg. zaleceń producenta i powinno być OK.

Niestety ph nawet nie drgnęło, może max do 7.6. Czyli jak zwiększę co2 to ph zacznie spadać?

PH powinno spaść, nie wiem jak przygotowałeś bimbrownię, ale zobacz sobie np na youtube jak powinna gazować, co około 10 dni zacier trzeba robić od nowa, przepis "1410", poszukaj ;)

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

Witam,

zrobiłem testy na NO3. Wychodzi, że jest na poziomie 20 mg/l.
Czy taki poziom jest ok? Czy w takim razie nie ma braków fosforu?

A może polecicie jakiś preparat co zwiększy poziom fosforu? Byłem w dwóch sklepach akwarystycznych i nie za bardzo mieli co polecić, przynajmniej tak mówili sprzedawcy.

matu napisał(a):przepis "1410", poszukaj

Tak, tak oczywiście korzystam z tych proporcji. 1 litr wody 10 g drożdży i 400 g cukru. Teraz, żeby lepiej gazowała zwiększyłem ilość drożdży do około 20 g - reszta tak samo.

W akwarium stabilnie, ale zauważyłem, że rośliny powoli ruszają ze wzrostem. Lisie ogony nadal brunatne, tylko nowe liście są zielone. Od nowego miesiąca zacznę podmieniać świetlówki.

Od dziś też zaczynam robić podmiany 40 litrów wody tygodniowo w proporcji 1 : 1 kranówka : woda RO. Dobry pomysł?

burkinafaso napisał(a): jest parę przypadków na tym forum że po ich użyciu nastąpił atak glonów . Lepiej według mnie użyć pałeczek nawozowych uniwersalnych zielony dom

Ok, dzięki za uwagę. Teraz już zaaplikowałem Biopon, jak będę uzupełniam, to poszukam Zielony Dom. Póki co nie widać glonów i mam nadzieję, że tak pozostanie :)

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam, Marcin

burkinafaso
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 16 sty 2015, 20:38

burkinafaso napisał(a):Witam,

zrobiłem testy na NO3. Wychodzi, że jest na poziomie 20 mg/l.
Czy taki poziom jest ok? Czy w takim razie nie ma braków fosforu?

A może polecicie jakiś preparat co zwiększy poziom fosforu? Byłem w dwóch sklepach akwarystycznych i nie za bardzo mieli co polecić, przynajmniej tak mówili sprzedawcy.


Taki poziom NO3 jest OK. Teraz musisz wstrzelić z PO4 około 2mg/l.
Do wyboru do koloru:
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/nawoze ... _1819.html

Avatar użytkownika
grzesio764
Stały bywalec

Posty: 382
Dołączył: 10 maja 2012, 13:01

burkinafaso napisał(a):Taki poziom NO3 jest OK. Teraz musisz wstrzelić z PO4 około 2mg/l.

Właśnie zrobiłem test na PO4 i jest na poziomie lekko ponad 1,5 mg/l.

Czy na przykład żeby zwiększyć PO4 wystarczy trochę więcej karmić rybki?
Czy dodatkowo kupić jednak jakiś preparat fosforowy?

No chyba dobra wiadomość jest taka, że po podmianie wody kranowej w proporcji z wodą RO 1:1, zwiększeniu gazowania CO2 oraz podawaniu potas PH zaczęło spadać i w tym momencie mam 7.4, przy stałym poziomie KH 7.

Widzę, że wszystkie zmiany jeśli już są zachodzą bardzo wolno, czyli cierpliwość, cierpliwość i jak to już zostało wcześniej napisane cud, no może trochę cudu.. :)

Mam jeszcze jedno dodatkowe pytanko. Dziś rano padł mi w akwarium neon. Bałem się, że jest za dużo CO2 i dlatego zrobiłem testy. Wychodzi na to, że CO2 nie jest za dużo. Rybki wyglądają bardzo zdrowo, więc dziwi mnie fakt, że jedna padła. Nie było po niej widać, żadnych symptomów choroby.

Myślicie, że neonek mógł paść ze starości? Gdzie szukać przyczyny jak nie widać zmian na zmarłej rybce? Czy może po prostu tak czasem bywa i się ty nie przejmować?

Pozdrawiam i dzięki!

burkinafaso
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 16 sty 2015, 20:38











Powiązane tematy
  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 75 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3266 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2076 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 798 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 373 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 252 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Tutorial ADA - zakładanie akwarium 120cm

    https://www.youtube.com/watch?v=852CI18Bv7Y Zapraszam do obejrzenia. Opis zbiornika: Autor: Naru Uchida Akwarium: ADA Cube Garden 120x50x50cm Oświetlenie: Solar RGB x 2 (8,5h na dobę) Filtracja:...

    Wyświetlenia: 344 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 658 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Serwis akwarium - relaks z Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=rmGng5y_dS0 Zapraszam do obejrzenia i chwili reklaksu :)

    Wyświetlenia: 236 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 444 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL i 587 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.