Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Szukam porady - akwarium na ziemi



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam
Chciałbym prosić o parę Waszych porad. Otóż w moim akwa 80l mam ziemię ogrodową i żwir. Nawożę rośliny AA green pro, ferro, classic i potas z soli + bimbrownia. Rośliny rosły jak na drożdżach. Co tydzień przycinka przez pół, lekkie nitki, ale walczyłem. I tu mój problem.
Od prawie miesiąca rośliny stoją. Zero wzrostu. Lekko żółte, kruche, tracą liście. Próbowałem różnych metod nawożenia, światła, filtracji i nic. Wszystko jest marne. Dzisiaj jak czyściłem pompę filtra dopiero się domyśliłem w czym problem. Czuć ziemię ogrodową :( jakoś przedostała sie do słupa wody. Rośliny są lekko pokryte tak jakby takim pyłkiem brązowym. Stwierdziłem, że muszę zrobić restart, albo przynajmniej to podłoże wymienić. Z racji małego budżetu chciałbym się Was zapytać czy dalej brnąć w ziemię czy lepiej przejść na pałeczki nawozowe? Szczerze powiem, że trochę się zraziłem tą ziemią :( Chcę przy okazji zmienić aranżację. Z resztą sobie poradzę tylko nie mam pojęcia co robić z tym podłożem. Pozdrawiam

Testy JBL 6w1 (tak wiem):
No3 zawsze ok 20
No2 0
GH 7
KH 6
Ph 6,8 - 7,2 (czasami)

Akwa 80l, światło 0.75, Filtr zewnętrzny dosyć wydajny Diy, ryb ok 30-35.

Victhe
Zainteresowany tematem

Posty: 253
Dołączył: 11 cze 2014, 06:23
Miasto: Kraków

26 paź 2014, 15:17 Re: Szukam porady  (#2)  

Mój kolega miał ten sam problem. Zraził si ew ten sam sposob do ziemi, i teraz jedzie tylko na pałeczkach. Polecam!

beni2407
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 26 sie 2014, 22:37

26 paź 2014, 16:06 Re: Szukam porady  (#3)  

Też tak myślę, bo po ziemi żwir nadaję się tylko na śmieci

Victhe
Zainteresowany tematem

Posty: 253
Dołączył: 11 cze 2014, 06:23
Miasto: Kraków

27 paź 2014, 10:22 Re: Szukam porady  (#4)  

Pisałem Ci w sierpniu, że z tą ziemią będziesz miał kłopoty... Jeśli dostała się do słupa wody to tylko restart moim zdaniem. Jaki masz ten żwirek, gradacja? Nie powinno być problemu z jego wypłukaniem. Dajesz do miski 1/3 żwirku resztę uzupełniasz wodą i mieszasz ręką żwirek w misce. Drobinki ziemi są lżejsze od wody więc wypłyną na powierzchnię. Brudną wodę wylewasz do kibla i dalej płuczesz aż woda będzie czysta. Potem nabierasz kolejną partię żwirku itd. itd. To zajęcie mozolne i uporczywe, ale co to by było za hobby bez odrobiny wysiłku :-)

Daruj sobie chłopaku ten piasek (temat z innego wątku). Żwirek odratujesz, a za kasę, którą miałeś wydać na piasek i pałeczki kup np. JBL Aquabasis Plus. Za jakieś 30zł kupisz worek 2,5 litra i tyle Ci wystarczy.

Jeśli nie chcesz żeby substrat zmieszał Ci się ze żwirkiem, to przykryj go jakąś siateczką z tworzywa sztucznego o gradacji mniejszej niż żwirek. Ja używam moskitiery do okien :D Kupiłem w praktikerze za kilka zł :)


Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

27 paź 2014, 12:35 Re: Szukam porady  (#5)  

problem będzie przy okazji przesadzania roślin i przy paleczkach bo..
a) roślina wrośnie się w siatkę i wyciągniecie jej z korzeniami nie bedzie możliwe
b) nawóz w pałeczkach będzie zawsze nad siatką nigdy nie trafi głębiej

deezidek
Początkujący

Posty: 47
Dołączył: 15 paź 2014, 13:41

27 paź 2014, 12:53 Re: Szukam porady  (#6)  

Podejrzewam, że nie ziemia była problemem tylko Co2. Bimbrownia przy takim nawożeniu plus ziemia i oświetlenie 0,75w/l to trochę nieporozumienie.

Avatar użytkownika
Jelcyn1
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 04 lip 2013, 18:28

27 paź 2014, 23:48 Re: Szukam porady  (#7)  

deezidek napisał(a):problem będzie przy okazji przesadzania roślin i przy paleczkach bo..
a) roślina wrośnie się w siatkę i wyciągniecie jej z korzeniami nie bedzie możliwe
b) nawóz w pałeczkach będzie zawsze nad siatką nigdy nie trafi głębiej


a) Owszem, korzenie wrosną w siatkę natomiast przy przesadzaniu należy je odciąć możliwie najniżej. Przy wyrywaniu z siatką czy bez substancje dostaną się do słupa wody.
b) Minimum 4cm żwirku nad siatką to wystarczająco głęboko dla pałeczek, kapsułek czy kulek.

Nie twierdzę, że siatka to idealne rozwiązanie, ale pozwalające uniknąć sytuacji, w której znalazł się autor wątku, tzn. wymieszania się ziemi czy też substratu z podłożem.

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

A czy w tym wątku oprócz założyciela tematu miał ktoś kiedyś zbiornik na ziemi czy po prostu pisze żeby sobie pisać i teoretyzować?

Ja mam już 4ty zbiornik na ziemi z "Biedronki" nie płukanej, preparowanej itd. Wyjęta z worka wsypana na dno zbiornika przyklepana na to moskitiera i żwir, piasek i inne takie tam... Ale jak znam życie to że mamy glony takie czy inne to nawożenie zbiornika, światło i stosunki nawozów.

Nikt nie zapytał kolego jaki ma poziom PO4?
Bimbrownia i 0,75W/l troszkę za dużo i to ciągle zmieniające się PH ze skrajności w skrajność.
A ile kolega ma związków CHSK Teścik kosztuje grosze a bardzo wiele wyjaśnia.
A ziemia w początkowej fazie zbiornika zawsze będzie się przedostawać do zbiornika.
Jest kilka tematów doświadczonych ludzi w dziedzinie zbiorników prowadzonych na ziemi ogrodowej na tym forum wystarczy poszukać, poczytać, zapytać.
Pozdrawiam wszystkich...

speed_k
Stały bywalec

Posty: 385
Dołączył: 27 mar 2010, 08:23

Miałem chyba ze 4 zbiorniki na ziemi ogrodowej z bazaltem w tym jeden z oświetleniem 0,7 w/l bez CO2, bez nawożenia. 70-80% powierzchni to masa roślinna. Rosło wolno, ale gęsto i zdrowo. Nie twierdzę, że ziemia to zły substrat. Twierdzę jedynie, że bywa kłopotliwy. Ziemia jest lekka i lubi wypływać spod żwirku zatem warto czymś ją przykryć. Problem jest też przy restarcię -bród, smród i jeszcze raz brud.

Ziemię ostrożnie bym polecił, ale tylko do LT, które ma stać długo bez restartu i w którym się mało grzebie.

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Jak się czyta takie głupoty to nie sposób nie zabrać głosu. Z braku czasu odpiszę krótko.

Po pierwsze akwarium na ziemi nie oznacza że jest to LT.
LT to sposób prowadzenia akwarium której jednym z elementów jest takie podłoże. Holendrzy od lat 70-tych poprzez lata 80-te prowadzili akwaria roślinne zwane "holenderskimi" właśnie na takim podłożu. Akwaria były w doskonałej formie utrzymywane przez lata i miały się doskonale.
Takim przykładem może być mój zbiornik z tamtych lat
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/konkursy-i-galerie/aranzacja-akwarium/zbiornik-alarmowca-8022.html

Następną głupotą rozpowszechnianą na tym forum to siatka rozdzielająca podłoże to tylko w Polsce stosowany wymysł . Dlaczego w takim razie nie stosujecie siatek w podłożach aktywnych w technologii ADY czy innych firm. Holendrzy nigdy tego nie stosowali i w rozmowie z nimi o tym właśnie tak to nazywali.

Przyczyną przedostawania się ziemi jest nie właściwa gradacja żwirku na podłoże czy wręcz co jest niedopuszczalne bazaltu.

Po trzecie dlaczego w akwarium na ziemi nie można stosować CO2 czy silnego światła .
Ten zbiornik 350 litrów brutto miał 320 W oświetlenia (3x70W HQI i 2x54W T5 ) i miał podawane CO2 .

Jeszcze jedna głupota powtarzająca się na tym forum to wielkość filtracji . W tym akwarium pracowała pompa 1500 l/h (czyli 4-ry razy całe akwarium na godzinę ) i pralki nie było tylko trzeba wiedzieć jak takie rzeczy robić a nie pisać że nie wolno.

Avatar użytkownika
alarmowiec
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 30 cze 2003, 08:01
Miasto: Poznań

Próbuje przejść na LT, światło wyłącze dodatkowe i zostanie na 0.55, nawozy odejdą, co2 to się zobaczy. Z tego co już wyczytałem to wszystko jest dobre wszystko jest złe :D każdy ma swoje doświadczenia i poleca co innego. :) W zamyśle ma być to LT po kosztach więc albo pałeczki albo substrat, zastanowię się jeszcze :)

Victhe
Zainteresowany tematem

Posty: 253
Dołączył: 11 cze 2014, 06:23
Miasto: Kraków

Wszystko wiem tylko jedno pytanie? Sam o tym mało czytałem i mało wiem więc nie chce się wybierać z motyką na słońce. Otóż ten rzeczny żwirek mam gradacji 2-6 do przesiania dopiero. Jest o tyle fajny, że przypomina ceramike, strasznie porowaty. Ten który odzyskam jest to taki bardziej krzemowy+bazalt gradacja 2-3. Czy jakoś to łączyć? Mieszać? Czy warstwy? ;) Wybaczcie, że tak męczę Was, ale chce to zrobić raz a dobrze :) Wczoraj zajeło mi to 6h i póki co sama aranżacja stoi :) Pozdrawiam :P

Victhe
Zainteresowany tematem

Posty: 253
Dołączył: 11 cze 2014, 06:23
Miasto: Kraków

Pozwole sie podlaczyc :) Mam pytanie czy jest sens eksperymentowac w akwa na ziemi z woda RO + JBL Aquadur+ ? I czy jechac tylko na jednej lampie 18W 4000K, czy zostawic druga (Sylvania Aquastar) ? Parametry mam w miare dobre, akwarium 72L i kilka rybek. Z CO2 zrezygnowac i tym samym z nawozenia? Rosliny nie rosna zbyt szybko, pojawilo sie troche glonow. Stezenie zelaza wynosi gora 0,1mg/l a NO3 bylo 0, teraz 10. PO4 = 1mg/l. Moze dodanie wegla aktywnego do filtra by pomoglo? Rowniez mam troche tych dziwnych bezowych pylkow na lisciach i plywajacych w toni, drobna gabka na wlocie na to nie pomaga, boje sie dac przeplywu na 600l/h ze wzgledu na szantrasje, ale nie wiem czy to jest glowna przyczyna ich wzrostu. ;)

Avatar użytkownika
Mechanic
Poznaje temat

Posty: 116
Dołączył: 31 paź 2008, 00:09
Miasto: Łódź

alarmowiec napisał(a):...Następną głupotą rozpowszechnianą na tym forum...

Niekoniecznie wszyscy na naszym Forum rozpowszechniają głupoty - nie wrzucaj wszystkich do jednego worka.
alarmowiec napisał(a):Przyczyną przedostawania się ziemi jest nie właściwa gradacja żwirku na podłoże czy wręcz co jest niedopuszczalne bazaltu.

I to jest to, co zawsze powtarzam - wierzchnia warstwa powinna być drobna. To samo się tyczy pałeczek nawozowych...
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz











Powiązane tematy
  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 143 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3268 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2076 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 799 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 374 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 253 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Tutorial ADA - zakładanie akwarium 120cm

    https://www.youtube.com/watch?v=852CI18Bv7Y Zapraszam do obejrzenia. Opis zbiornika: Autor: Naru Uchida Akwarium: ADA Cube Garden 120x50x50cm Oświetlenie: Solar RGB x 2 (8,5h na dobę) Filtracja:...

    Wyświetlenia: 345 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 658 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Serwis akwarium - relaks z Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=rmGng5y_dS0 Zapraszam do obejrzenia i chwili reklaksu :)

    Wyświetlenia: 236 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 444 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL, kondraath, Matrial i 569 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.