Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


ADA nawożenie ?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



14 wrz 2012, 12:30   (#241)  

Dozuje Algin w większych dawkach, wiem, bo używałem wcześniej, że działanie jest szybkie i skuteczne, u mnie jednak, nierozwiązana przyczyna powoduje utrzymywanie nitek.
Jest to 3 podejrzenie co do przyczyny, mianowicie bardzo duże mikrosoria mają dużą gęstość i mega duże korzenie, które dzałają jak gąbka w filtrze, gromadzą mnóstwo detrytusu.
Jak przy podmianie czyszczę te kempy, to zanieczyszczeń jest więcej niż przy dnie.
To powoduje, że są one w "chmurze" DOC, które karmi glony.
Niestety tak mam to wszystko poukładane, że wyjęcie mikrosorium, by je wyczyścić i przyciąć korzenie jest trudne, ale dla zdrowia świata podwodnego i zdrowia psychicznego :-)
muszę to zrobić.

Natomiast wspomnę ponownie, bo efekty z każdym dniem coraz lepsze, mikro lałem zbyt mało, teraz dodaję nieco więcej i zieleń zaczyna razić w oczy.
Trzymałem się opinii, że jak mało makro to i bardzo nisko mikro, ale to zmieniłem.
Pojawiający sie pył i nitki też uważałem za objaw nadmiaru mikro, ale to okazuje się nieprawdziwe.

Nie wiem czy po podniesieniu potasu, czy mikro, ale teraz korzenie w młodych odnogach parvuli i tenellusa są dłuższe i białe!
No i mech wreszcie ruszył dobrze z czerniejącego wychodzi na soczyto-zielony gęsty i taki jak chciałem mieć.

Azot utrzymuję nadal jedynie z obsady i według testu jest cały czas w okolicach 5-10ppm.
Dolewam codziennie potas ok.2-3ppm i fosfor, tak by wraz z deklarowanym testowo azotem tworzył stosunek 6-7:1.

Sinicom natomiast to chyba poza stosunkami nawozów, bardzo zależy na prądzie wody, bowiem u mnie przy przedniej szybie, są w narożniku gdzie strumień mocno rozbija się o szybę.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

14 wrz 2012, 14:34   (#242)  

O rety, jak można wypaść z wątku przez chwilę nieobecności :) No dobra, gdzie zacząć...

AdamA napisał(a):nie nie mam indykatora, obserwuję bąblowanie i mierzę pH
Podaż jest naprawdę duża, bo 3b/s w liczniku JBL, a jak widać nie mam wogóle łodygowców


Masz w wodzie inne czynniki zakwaszające. Garbniki, NO3, etc. W związku z tym nie powinieneś polegać na teście pH. Podaż może być duża, ale rozpuszczanie i dystrybucja mogą być niewystarczające.

Z innej beczki to moim zdaniem nieco przykre jest, że na forum, gdzie promuje się walkę z glonami naturalnymi "spsosobami" znani akwaryści proponują od razu stosować algicydy, oparte między innymi o siarczan miedzi.


Mam nadzieję, że doprowadzimy do zmiany podejścia - uprawa roślin, a nie zwalczanie glonów. Nie można ich zagłodzić, nie można prowadzić "sterylnego" akwarium, trzeba skupić się na tym, co możemy zrobić - zapewnić roślinom dobre warunki rozwoju.

Podaj nam link do analizy nawozów ADA, o którą opierane są powyższe wyliczenia.


Był podawany setki razy, tmaciak podał w tym wątku. Trzeba zapłacić, aby go przeczytać (polecam!), nie można też przekazywać raportu, ponieważ Tom Barr zastrzegł prawa do wyników. Na szczęście autor przywołanego kalkulatora otrzymał pozwolenie na użycie wyników analizy, więc powszechnie korzystamy z nich za darmo.

Do badania użyto spektrofotometru Hach (model DR 2800), każdy parametr skalibrowano w trzech punktach referencyjnych. Próbki zostały rozcieńczone w stosunku: 0, 5, 200, 1000 i 5000. Badanie zweryfikowano drugą niezależną analizą w laboratoriach CLS w Rancho Cordova (http://www.californialab.com/) metodami APHA/EPA dla konwencjonalnych parametrów oraz EPA200 dla metali. Oprócz tego kolorymetr potasowy Hanna został użyty w celu określenia zawartości K+ w Brighty K.

Takie badanie kosztuje 700$, jeśli chcesz możesz je powtórzyć. Ja wolę zaufać podanym przez TB wynikom, nie ma żadnych powodów, aby w nie nie wierzyć.

Tutaj przydały by się niezależne badania laboratoryjne, które można by skonfrontować z pomiarami przeprowadzonymi przez Toma Barra.


Tom Barr jest niezależny. Nie produkuje nawozów, nie sprzedaje nic poza roślinami z przycinki i wiedzą. W związku z tym nie ma żadnego interesu w tym, żeby jakąś firmę zdyskredytować - zresztą nie czyni tego w swoich artykułach. Badania TB zostały sprawdzone i potwierdzone w laboratorium zewnętrznym na jego własne polecenie.

ale pojedyncze zdjęcie średnio do mnie przemawia


Poszukaj zdjęć zbiorników prowadzonych na EI. Polecam forum ukaps.org

dysponujesz może linkiem z parametrami technicznymi prezentującym start akwarium i jego rozwój w czasie?


To nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Skoro zarzucasz komuś mijanie się z prawdą, kiedy mówi, że prowadzi jakieś akwarium 4-5 lat bez żadnego glona, to Twoim zadaniem jest to poprzeć dowodami :)
Jakie powody ma Twoim zdaniem TB, aby kłamać?

Pytanie ile jednym i drugich zbiorników ma szansę zaistnieć u innych akwarystów? Lepiej byłoby wypracować uśrednione założenia i wspólną metodę - tak jak np. robi to T.Amano.


Ależ taka metoda istnieje i nazywa się estimative index!
Sposób prowadzenia akwariów Amano jest praktycznie taki sam jak EI, tylko nacisk położony jest na podłoże jako źródło składników odżywczych. To, że nie nawozi tak intensywnie wody wynika wyłącznie stąd, że w jego akwariach jest mało światła i nawożenie przez podłoże wystarcza. Było o tym pisane już setki razy.
Rozróżnianie - metoda EI i metoda Amano - dowodzi tylko braku zrozumienia istoty jednej i drugiej.

Tylko proszę mnie nie postrzegać jako fanatyka EI :) Akceptuję skuteczność metod limitujących (PMDD) oraz LT. Tę pierwszą nawet stosowałem przez parę lat z dość dobrymi wynikami.
EI póki co przynosi u mnie dobre efekty, a logika i udokumentowanie tej metody jest jak dla mnie bardzo przejrzyste i sensowne - tylko z tych powodów polecam tę metodę innym.

Chodzi Ci o to, że o poziomie PO4 w słupie wody decydują podmiany wody?
To miałoby sens, przy założeniu że podmieniamy wodę na RO o znanym składzie,
w przeciwnym razie możemy zgadywać.


Śmiem się nie zgodzić - jeżeli mamy kranówkę o znanym poziomie, np. 1ppm PO4, to wystarczy podawać odpowiednio mniejszą ilość nawozu. Dlaczego tylko RO bierzesz pod uwagę?
Tak, podmiany wody decydują o poziomie PO4 w słupie wody. A także apetyt roślin oraz inne źródła tego makroskładnika (odchody). Dzięki podmianom oraz podawaniu stałej, znanej ilości PO4 możemy w zadowalającym przybliżeniu wyliczyć ile tego pierwiastka jest w wodzie - i testy przestają być konieczne.

Generalnie kumulacja trwa tak długo na ile jest to możliwe


Kumulacja w podłożu, ale nie kumulacja w wodzie - tu przeszkadza podmiana.

Czy orientujecie się może czy Tom Barr badał pojemność sorpcyjną któregoś z granulatów akwariowych?


Oczywiście, że tak i o tym też pisano wielokrotnie. W ciągu 18 miesięcy nawożenia EI, Amazonia wchłonęła ponad 50ppm PO4. Nowa Amazonia zawiera 111ppm PO4, stara 155ppm PO4. PowerSand zawiera 160ppm PO4. Resztę wiadomości o badaniu można przeczytać w raporcie "ADA Aqua Soil? and Power Sand? Analysis" dostępnym w płatnej części forum thebarrreport.com
To dowodzi, że przy obfitym nawożeniu w zasadzie nie dochodzi do wyjałowienia podłoży jonowymiennych. W zasadzie wszystkie makroskładniki ulegają kumulacji, zanika za to NH4, który jest problemem w początkowych stadiach startu akwariów ADA (podmiany, podmiany).

Czy jest zatem sens stosowania stężenia rzędu 5mg/l i czy 5-krotnie większe stężenie (w stosunku do 1.06mg/l podanego na przykładzie Euchorna crassipes), usuniemy cotygodniowymi podmianami wody? Chyba nie bardzo.


Czasami nie mamy wyboru, bo np. woda do podmian zawiera dużo fosforu. Chodzi o to, żeby się nie bać nadmiaru fosforu, bo nie jest on przyczyną problemów.
Nie warto także rozpatrywać wymagań jednej rośliny w konkretnej kondycji. W akwarium mamy przynajmniej kilka gatunków o bardzo różnych potrzebach i musimy zapewnić im wszystkim odpowiedni poziom składników odżywczych. Trzeba zatem podać tyle, żeby nawet najbardziej "żarłoczny" organizm miał dość.

(trzeba jednak zadać sobie pytanie - czy maksymalny możliwy wzrost w jednostce czasu jest celem - nas akwarystów? Raczej nie i prawdopodobnie o to chodzi też T.Amano - o maksymalnie dobrą kondycję roślin przy relatywnie wolnym wzroście).


Pełna zgoda - między innymi dlatego od dłuższego czasu staram się przekonywać akwarystyczną brać do znacznie mniejszych poziomów oświetlenia niż przyjęło się zalecać. Najedzona roślina rośnie świetnie także w warunkach małej ilości światła (Tropica ma o tym wspaniały artykuł, wielokrotnie przywoływany. Poza tym - ADA).
Podobną kwestią jest też bomblowanie roślin, tak upragnione przez wielu akwarystów roślinnych. Tymczasem jego brak nie wyklucza dobrej kondycji roślin i o tym też warto przypominać.

Zainteresował mnie natomiast poziom absorpcji fosforu w ciągu tygodnia, czy te dane podawał Tom Barr na przykładzie pomiarów w swoich akwariach czy pochodzą z jakiejś literatury?


Oryginalny artykuł o EI podaje te wielkości. 1.2W/l, akwarium 80l, mało ryb - akwarium testowe, nie z literatury. Zalecane jest początkowe przetestowanie tego zużycia we własnym akwarium - w ten sposób uwzględniamy konkretną obsadę roślinną, zwierzęcą oraz ilość światła.

Wielu z Was pisze o stosunku azotu do fosforu. Warto jednak pamiętać, że stosunki składników odżywczych mają znaczenie jedynie wtedy kiedy ograniczamy którymś z nich wzrost roślin. Jeżeli dążymy do nielimitowanego wzrostu, ograniczonego tylko ilością światła (EI), to stosunki pierwiastków nie mają znaczenia.
Wyjaśnienie: http://www.ukaps.org/forum/viewtopic.php?f=11&t=4921
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

14 wrz 2012, 14:50   (#243)  

Kadazan napisał(a):O rety, jak można wypaść z wątku przez chwilę nieobecności :) No dobra, gdzie zacząć...


niedopomyślenia! usprawiedliwienie jest?

Kadazan napisał(a):
AdamA napisał(a):nie nie mam indykatora, obserwuję bąblowanie i mierzę pH
Podaż jest naprawdę duża, bo 3b/s w liczniku JBL, a jak widać nie mam wogóle łodygowców


Masz w wodzie inne czynniki zakwaszające. Garbniki, NO3, etc. W związku z tym nie powinieneś polegać na teście pH. Podaż może być duża, ale rozpuszczanie i dystrybucja mogą być niewystarczające.


z tym węglem to u mnie raczej dobrze :-)



Kadazan napisał(a):Sposób prowadzenia akwariów Amano jest praktycznie taki sam jak EI, tylko nacisk położony jest na podłoże jako źródło składników odżywczych. To, że nie nawozi tak intensywnie wody wynika wyłącznie stąd, że w jego akwariach jest mało światła i nawożenie przez podłoże wystarcza. Było o tym pisane już setki razy.
Rozróżnianie - metoda EI i metoda Amano - dowodzi tylko braku zrozumienia istoty jednej i drugiej.


Mnie to inspiruje.
Zamierzam w całe podłoże nawtykać bottomów i ferki i ograniczyć słup wody.
Ze światłem już nie zejdę bo mam teraz 60W czyli <0,4W/l
Problem jedynie w ograniczeniu obsady, która chcąc nie chcąc produkuje mie pierwiastków nieco :-)

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

14 wrz 2012, 15:31   (#244)  

AdamA napisał(a):
Kadazan napisał(a):O rety, jak można wypaść z wątku przez chwilę nieobecności :) No dobra, gdzie zacząć...


niedopomyślenia! usprawiedliwienie jest?


No jest. Delegacja :/

Kadazan napisał(a):
AdamA napisał(a):nie nie mam indykatora, obserwuję bąblowanie i mierzę pH
Podaż jest naprawdę duża, bo 3b/s w liczniku JBL, a jak widać nie mam wogóle łodygowców


Masz w wodzie inne czynniki zakwaszające. Garbniki, NO3, etc. W związku z tym nie powinieneś polegać na teście pH. Podaż może być duża, ale rozpuszczanie i dystrybucja mogą być niewystarczające.


z tym węglem to u mnie raczej dobrze :-)


A skąd wiesz? Bo przecież nie po pH :) Lepiej sprawdzić dwa razy.

Zamierzam w całe podłoże nawtykać bottomów i ferki i ograniczyć słup wody.
Ze światłem już nie zejdę bo mam teraz 60W czyli <0,4W/l
Problem jedynie w ograniczeniu obsady, która chcąc nie chcąc produkuje mie pierwiastków nieco :-)


Ech, a mogłeś dać ziemię, to teraz będziesz na Ferkę i Bottomy kasiorę supłał :D ;)
Polecam koreczki Osmocote.

Co do "nawożenia obsadą", to w HT jest to pewien kłopot. Piki NH4 to najbardziej glonogenny czynnik w akwarium. W pewnym momencie trzeba przestać polegać na obsadzie jako źródle makro, no i filtracja biologiczna staje się kluczowa.
Warto też pamiętać, że to, co produkuje obsada ma formę organiczną, więc można łatwo się pozbyć takiego azotu przez użycie Purigenu.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

14 wrz 2012, 15:50   (#245)  

Kadazan napisał(a):
AdamA napisał(a):nie nie mam indykatora, obserwuję bąblowanie i mierzę pH
Podaż jest naprawdę duża, bo 3b/s w liczniku JBL, a jak widać nie mam wogóle łodygowców


Masz w wodzie inne czynniki zakwaszające. Garbniki, NO3, etc. W związku z tym nie powinieneś polegać na teście pH. Podaż może być duża, ale rozpuszczanie i dystrybucja mogą być niewystarczające.

AdamA napisał(a):z tym węglem to u mnie raczej dobrze :-)


Kadazan napisał(a):A skąd wiesz? Bo przecież nie po pH :) Lepiej sprawdzić dwa razy.



Rośliny bomblują i poza temi nitkami na mikrosorium, to reszta jest zadowolona.
Indykator miałem, ale zbiłem i mnie on prawdy nie pokazywał.
AdamA napisał(a):Zamierzam w całe podłoże nawtykać bottomów i ferki i ograniczyć słup wody.
Ze światłem już nie zejdę bo mam teraz 60W czyli <0,4W/l
Problem jedynie w ograniczeniu obsady, która chcąc nie chcąc produkuje mie pierwiastków nieco :-)


Ech, a mogłeś dać ziemię, to teraz będziesz na Ferkę i Bottomy kasiorę supłał :D ;)
Polecam koreczki Osmocote.

Co do "nawożenia obsadą", to w HT jest to pewien kłopot. Piki NH4 to najbardziej glonogenny czynnik w akwarium. W pewnym momencie trzeba przestać polegać na obsadzie jako źródle makro, no i filtracja biologiczna staje się kluczowa.
Warto też pamiętać, że to, co produkuje obsada ma formę organiczną, więc można łatwo się pozbyć takiego azotu przez użycie Purigenu.


Nie no nie żałuję, że mam Amazonię.
A Ferkę mam i bottomy też jeszcze, bo kiedyś tam nabyłem i nie stosowałem.
A co do NH4 to tak właśnie myślę, by wpiąć purigen, bo rozstać się z obsadą trudno, a to napewno pomoże w niewielkim przerybieniu i jego konsekwencjach, a i w dozowaniu azotu pomoże.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

14 wrz 2012, 19:59   (#246)  

Taki mały przerywnik z mojej strony w Waszej zażartej dyskusji :wink:

Kadazan napisał(a):Tom Barr jest niezależny. Nie produkuje nawozów, nie sprzedaje nic poza roślinami z przycinki i wiedzą.


Wszystko się zgadza, jako ciekawostkę dodam jedynie, że oprócz roślin z przycinki całkiem dobrze handluje również korzeniami, jestem posiadaczem jednego z nich.

Co do samego T. Barr-a to muszę przyznać że zarówno rozmowa z nim jak i sam zakup wspomnianego "drzewa" z jego bogatej kolekcji były czystą przyjemnością.

Życzyłbym wszystkim sprzedającym jak i kupującym w dziale giełda tak wysokiej kultury osobistej i zdrowego podejścia w relacjach międzyludzkich.

W mojej rozmowie z nim, opowiedziałem mu o naszym forum i o tym jak wiele osób w Polsce interesuje się tematyką akwarystyki roślinnej.
Na pytanie czy chciałby kiedyś odwiedzić nasz kraj w związku z np. jakimś wydarzeniem akwarystycznym ( np. zlot KMRW) odpowiedział że o oczywiście tak.

Wyobrazcie sobie jak wiele ciekawych rzeczy można byłoby się dowiedzieć na żywo, znacznie ułatwiłoby to prowadzenie dalszych dyskusji tego typu na naszym forum.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

24 wrz 2012, 14:19   (#247)  

Po przeszło tygodniu kilka spostrzeżeń dla zainteresowanych.
Nitki na M.Trident odeszły, dokładnie wyczyściłem pod kranem, obciąłem zainfekowane liście i rośnie zdrowo.
M.Pteropus duże nitki na wykończeniu, jest zdrowo i zielono.
Pyl na szybach dopiero po tygodniu, nieprzesadny, choć mogłoby go nie być wogóle.
Świecę 78W, a od dziś schodzę na 60W jak na zdjęciu.
Rośliny ogólnie rewelacja, zieleń piękna.
Eleocharisy po przycięciu rosną zdrowo. mikrosoria znów muszę przerzedzać, bolbitis się pcha na plan pierwszy.

Zmniejszyłem minimalnie CO2 z 3 na 2,5b/s, ale usprawniłem cyrkulację.
Zacząłem lać dawno nie używany EC.
Solidnie mielę powierzchnią w nocy.
Natomiast nawożenie jednak wymagane większe, mimo obsady wlałem;
N 8 ppm
P ok.1,5-2
K ok.25
Mg 4
Mikro Fe ok.0,15ppm

trochę niestety w tych wyliczeniach się pogubiłem, jednak mniej-więcej tak to wygląda.

Po zmniejszeniu światła zejdę nieco z N i P zobaczę ile roślinom do pięknej zieleni wystarczy.
Załączniki
60W II.jpg
(629.18 KiB) Pobrane 745 razy
Ostatnio edytowano 27 wrz 2012, 14:02 przez AdamA, łącznie edytowano 2 razy

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

26 wrz 2012, 14:35   (#248)  

Czy macie jakieś wytłumaczenie, dla tak zamontowanych dyfuzorów i wylotów ?

http://www.youtube.com/watch?v=p1PIw_4NyR0&feature=plcp

Wszystkie 3 b.duże szkła mają dyfuzor z tej samej strony co wylot, w dodatku obok :roll:

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

26 wrz 2012, 16:47   (#249)  

Woda z wylotu porywa bable i rozprowadza po akwa...? :) NO chyba innego powodu nie ma, sam tak mam u siebie. W sumie, czy jest to az tak istotna roznica w sposobie dystrybucji gazu (indykator u mnie jest lemonkowy, wiec wydaje sie, ze powodow do przelozenia dyfuzora w inne miejsce nie ma).

wkamil
Poznaje temat

Posty: 113
Dołączył: 17 lip 2012, 08:08

27 wrz 2012, 12:13   (#250)  

Poza zbyt małym dozowaniem mikro, obserwuję jeszcze jedno postępowanie, które miało wpływ na słabszą zieleń.
Mianowicie cały tydzień po podmianie dozowałem niewielkimi dawkami codziennie makro i mikro. W momencie gdy rośliny nabierały pełni sił, przychodził czas podmiany i wypłukiwałem stabilny poziom.
Rośliny niedożywione, zostawały poddane kolejnej fazie nawożenia małymi dawkami.
Teraz pozwoliłem na 10 dniowy cykl, rośliny po tygodniu wyglądały fenomenalnie.
Podmiana i uzupełnienie wraz z wielkością podmiany, czyli 40% składników pokarmowych.
Stan roślin po podmianie super.
Świecę 60W/162l widoczne na zdjęciu;
Załączniki
front.jpg
(220.72 KiB) Pobrane 617 razy

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

27 wrz 2012, 12:25   (#251)  

AdamA napisał(a):Poza zbyt małym dozowaniem mikro, obserwuję jeszcze jedno postępowanie, które miało wpływ na słabszą zieleń.
Mianowicie cały tydzień po podmianie dozowałem niewielkimi dawkami codziennie makro i mikro. W momencie gdy rośliny nabierały pełni sił, przychodził czas podmiany i wypłukiwałem stabilny poziom.
Rośliny niedożywione, zostawały poddane kolejnej fazie nawożenia małymi dawkami.
Teraz pozwoliłem na 10 dniowy cykl, rośliny po tygodniu wyglądały fenomenalnie.
Podmiana i uzupełnienie wraz z wielkością podmiany, czyli 40% składników pokarmowych.
Stan roślin po podmianie super.
Świecę 60W/162l widoczne na zdjęciu;


Ze względu na cenne spostrzeżenia zawarte w tym wątku, oraz konsekwencję w doświadczeniach, myślę, że dobrze byłoby go przykleić :)

Adam, akwarium wygląda super!
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

27 wrz 2012, 12:33   (#252)  

Kadazan napisał(a):
Adam, akwarium wygląda super!


e tam ciągle coś trzeba poprawiać, grzebać, rośliny rosną inaczej niż to uzgadnialiśmy :-)
Ale przyznam, że już mogę czasem posiedzieć i się pogapić zamiast nurkować, mierzyć i moczyć rękawy, co mnie irytuje niemiłosiernie.

Prawdę pisząc to marzy mi się taki lajcik same korzenie mchy jak Yutaka Kanno, ale ciągle mi to wszystko zarasta.
Załączniki
Y.Kanno.jpg
(577.18 KiB) Pobrane 624 razy
2008NO14.jpg

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

27 wrz 2012, 13:01   (#253)  

AdamA napisał(a):Mianowicie cały tydzień po podmianie dozowałem niewielkimi dawkami codziennie makro i mikro. W momencie gdy rośliny nabierały pełni sił, przychodził czas podmiany i wypłukiwałem stabilny poziom.


Przy Twoim dozowaniu nawozów, spokojnie mógłbyś je podawać po prostu w całości po podmianie. Ja od pewnego czasu dozuję 3 razy w ciągu tygodnia, ale chyba po restartach wrócę do starego "reżimu" -> 2/3 po podmianie, 1/3 po 4 dniach od podmiany... mniej pracy, efekty takie same :)
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.

tmaciak
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

27 wrz 2012, 13:38   (#254)  

AdamA napisał(a):
Kadazan napisał(a):
Adam, akwarium wygląda super!


e tam ciągle coś trzeba poprawiać, grzebać, rośliny rosną inaczej niż to uzgadnialiśmy :-)
Ale przyznam, że już mogę czasem posiedzieć i się pogapić zamiast nurkować, mierzyć i moczyć rękawy, co mnie irytuje niemiłosiernie.

Prawdę pisząc to marzy mi się taki lajcik same korzenie mchy jak Yutaka Kanno, ale ciągle mi to wszystko zarasta.


Co to za akwarystyka bez moczenia rękawów. :)
Zbiornik masz niesamowicie klimatyczny, bardzo podoba mi się ta różnica poziomów na pierwszym planie.
I tyle konstruktywnego wniosę w niniejszy wątek. :wink:

marhaba
Poznaje temat

Posty: 77
Dołączył: 15 wrz 2010, 13:10
Miasto: Kraków

27 wrz 2012, 14:05   (#255)  

tmaciak napisał(a):
AdamA napisał(a):Mianowicie cały tydzień po podmianie dozowałem niewielkimi dawkami codziennie makro i mikro. W momencie gdy rośliny nabierały pełni sił, przychodził czas podmiany i wypłukiwałem stabilny poziom.


Przy Twoim dozowaniu nawozów, spokojnie mógłbyś je podawać po prostu w całości po podmianie. Ja od pewnego czasu dozuję 3 razy w ciągu tygodnia, ale chyba po restartach wrócę do starego "reżimu" -> 2/3 po podmianie, 1/3 po 4 dniach od podmiany... mniej pracy, efekty takie same :)


to prawda poza mikro, mógłbym to podać na raz z podmianą, ale czy to korzystniej nie wiem.

Może się zbiorę i wywalę te mikrozoria, a z tyłu zrobię viviparę.
Wogóle to wszystko przerośnięte już.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

05 paź 2012, 13:39   (#256)  

Kolejny tydzień obserwuję szkło i wreszcie dochodzę do opcji gdzie azot i fosfor w zbiorniku z jakąś widoczną obsadą ryb, można lać w dawkach symbolicznych.
Nacisk na CO2 odpowiednie (ilość, cyrkulacja) + spory K i dopasowane mikro z reguły mieszczące się w przedziale 0,15- 0,3 Fe .

Podstawą staje się obserwacja i intuicyjne działanie, choć poparte własnymi doświadczeniami.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

05 paź 2012, 22:07   (#257)  

Śledzę Twój wątek i wiele sam się uczę. Ale to ostatnie Twoje zdanie, Adamie jest właściwie kluczem Twoich sukcesów:

Podstawą staje się obserwacja i intuicyjne działanie.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

07 paź 2012, 23:26   (#258)  

Mimo iż powycinałem kilka garści zieleniny, to patrząc na poprzednie zdjęcie tego nie widać.
Ogólnie jest trochę lżej.

Zmieniłem mikroelemnetowe nawożenie z uwagi na znużenie Intermagiem.
Zakupiłem Ferkę Aqualitizer i podlewam zgodnie z sugerowanym zaleceniem.
Azotu wlałem w ciągu tygodnia 4-5ppmów, fosforu niecałe 2, potasu powyżej 20-u.

Z zamiarem ograniczenia jeszcze bardziej wzbogacania pierwiastkami wody, wsunąłem w podłoże ferkęi bottomy.
Ogólnie podoba mi się, choć jakieś dłuższe nitki na mikrosoriach są.
Załączniki
9.jpg
(343.49 KiB) Pobrane 491 razy

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

06 lis 2012, 13:19   (#259)  

No ... i z tym niskim nawożeniem, nie mam efektów adowskich :-)
Wygląda na to, że te wielkie mikrosoria i bolbitis chłoną N mocno i obsada tego nie zaspokaja, a te 5ppm KNO3 na tydzień może być mało.
Zieleń bywała lepsza, bardziej soczysta, "mięsista".
Kondycja roślin dobra do bardzo dobrej trochę brakuje.
Tabletki ferki może jakiegoś szału nie robią, ale parvula bardzo szybko odbija po przycięciu i widać po zieleni, że braków wielkich nie ma.
Świecę cały czas mało tzn. 2x39W/160l

Efekty może byłyby lepsze, gdyby stosować odpowiednią RO, tak by KH i GH było na tym "idealnym" poziomie, a ja leję kranówę i KH 6, a GH 15 jest w szkle.
Załączniki
90 I.jpg
(151.62 KiB) Pobrane 430 razy

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

13 maja 2013, 20:18 ADA nawożenie ?  (#260)  

Czy zbiornik jeszcze istnieje? Jakich używałeś świetlówek ostatnio? Pisałeś, że świecisz tylko dwoma...

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: lesniowka, marcinnr, Piotr Baszucki i 454 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.