Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Akwaria i szafki


Restart akwa 25l - prośba o porady w dalszych działaniachWybór szkła, zestawy i szafki pod akwarium. + nowy temat

Witam

Akwarystyką zajmuję się od bardzo dawna opierając się na własnych doświadczeniach oraz informacjach znalezionych w internecie, zapewne popełniając przy tym szereg błędów, dlatego efekty jakie osiągałem do tej pory nie były zadowalające: glony, gnijące rośliny itd. Oczywiście próbowałem wyszukiwać informacje na własną rękę, ale im więcej for przeryłem tym bardziej ogłupiały jestem, ponieważ każdy podaje inne informacje (niekiedy zupełnie sprzeczne). I tak, jedni piszą, że np. potas powinno się podawać zaraz po restarcie. Znowu w innym miejscu ktoś pisze, że potasu nie powinno się podawać w ogóle w takim zbiorniku, ale można podać trochę makro bo tam K również jest. Jedni piszą, że carbo w płynie powinno się podawać razem z potasem, no to znowu drudzy piszą, że carbo nie powinno się podawać po restarcie, albo podawać tylko carbo bez potasu bo to wystarczy, albo sam potas, po restarcie, albo za jakiś czas, a jeszcze na domiar złego niekiedy pojawia się zupełnie inna opinia, że np. w ogóle żadnych nawozów do tego zbiornika nie powinno się podawać. Jedni piszą, że podawać, drudzy, że nie albo w inny sposób. Mam już kompletny mętlik w głowie od tej ilości informacji, dlatego postanowiłem w końcu poprosić o poradę :(

Wczoraj zrobiłem restart, ponieważ miałem dość dużo glonów, które prawdopodobnie doprowadziły do zniszczenia moczarki, ale też ostro w kość dostały mech china i anubiasy. Poza tym glony nitki opanowały akwarium i coś trzeba było z tym zrobić.

Może tak: zacznę od parametrów akwarium i tego co się w nim aktualnie znajduje:
- akwarium: 25l
- filtr: Aquael FAN Mini
- oświetlenie: 0.3W/l (energooszczędna żarówka na gwincie E14) + odbłyśnik z folii aluminiowej
- temperatura światła: 6500K
- czas świecenia 5-6 godzin przynajmniej na razie
- woda twarda
- ph wody: 7.4 a więc odczyn obojętny
- temperatura wody: 22stC
- żwir: zwykły czarny bazalt
- dekoracje: kilka kamieni i korzeń

Rośliny:
- Anubias Nana
- Mech China
- Egeria Densa (Moczarka argentyńska) - z 7 gałązek
- Limnophila sessiliflora - 9 gałązek
- Gałęzatka (3 kulki)

Zwierzyna:
- póki co brak oczywiście :) Planuję dać z 5 gupików samców

Przeszłość:
Patrząc wstecz mogę stwierdzić, że od zawsze mam problem z roślinami i glonami. Dlatego też zbyt dużo gatunków nie przewinęło się przez moje akwarium w obawie przed ich zgniciem. Oczywiście wiem, że mam słabe oświetlenie więc raczej dopasowywałem rośliny o małych wymaganiach (chociaż i tutaj popełniałem kiedyś błędy). Najczęściej miałem moczarkę argentyńską, która zawsze, po dłuższym czy krótszym okresie, zgniła. Jedyne rośliny, z którymi nie miałem jako takich kłopotów, to Anubias Nana i mech China. Anubisa mam chyba od ponad 10 lat. Na początku miał dość duże liście i rósł. Potem z biegiem lat przycinałem go przy restartach akwa, ponieważ zawsze atakowały go glony. Koniec końców Anubias miał coraz mniejsze liście i obecnie ma małe listki (1 góra 2 cm) zgromadzone na kilku osobnych gałązkach, ale jakoś się trzyma. Mam jednak wrażenie, że w przeciągu najbliższych 1-2 lat zniknie całkowicie.
Mech China mam chyba od 2 lat. Był moment, że dość mocno się rozrósł, ale potem wiadomo: glony i musiałem go trochę oczyścić i powyrzucać mocno zaglonione fragmenty. Obecnie jest go tak z garść.
Jeśli chodzi o obsadę, to miałem już chyba całą dynastię gupików, ale w ilości kontrolowanej, która teraz upadła i nie ma jej wcale. Gdyby zrobić drzewo genealogiczne, to pewnie okazałoby się, że wychowywałem pra-pra-pra-pra-pra wnuczki dawnych ryb, przy czym odbierałem wszystkie porody :D Ale to tak nawiasem.


Teraźniejszość:
W chwili obecnej akwarium jest czyste, rośliny i dekoracje wyczyszczone, z Anubiasa tradycyjnie pozbyłem się kilku listków, wszystko poukładane, filtr włączony 24h. Nowością w akwarium jest gałęzatka, której do tej pory nie miałem, a podobno jest fosforożerna i pomaga w walce z glonami. Wcześniej nie miałem także Limnophili, która podobno jest łatwa w uprawie (lżejsza forma Cabomby).
Światło w akwa pada bardziej na prawą stronę, dlatego też tam swoje miejsce znalazła nowa moczarka i Limnophila (dość gęsto zarośnięta jest ta część akwarium), a Anubiasy są w lekkim przyciemnieniu po lewej (położone na żwirze i na kamieniach) razem z mchem, który rośnie na żwirze przy kamieniach. Gałęzatka jest mniej więcej na środku przy szybie. Po prawej stronie mam też korzeń i pod nim, w jego cieniu (oraz cieniu od moczarki i Limnophili), jest jeden anubias. Filtr umieszczony po lewej, powoduje ruch tafli wody w stronę lewej szyby, ale nie robi "pralki" - moczarka i Limnophila ruszają się nieznacznie.

Tutaj muszę zaznaczyć, że filtr jest nowy, ponieważ poprzedni (ten sam model tylko starszy) po kilkunastu latach bezbłędnego działania poszedł na zasłużoną emeryturę :D

Do tej pory robiłem podmiany wody co tydzień połączone z odmulaniem - taki standard. Zdarzało mi się podawać Carbo na glony, posiadam też nawóz makro K+P+A oraz nawóz Ferro Tropicala.


Przyszłość:
Generalnie akwarium sobie teraz stoi i chciałbym poradzić się Was co robić dalej żeby tego nie stracić po raz kolejny. Tak jak napisałem na początku, ilość różnych informacji jaką zdobyłem buszując po internecie spowodowała, że aktualnie nie wiem już nic :mrgreen:

Nie mam jakichś wygórowanych wymagań. Po prostu chcę, żeby te mało wymagające rośliny rosły, choćby powoli, ale przede wszystkim żeby nie zgniły i żeby glony nie zaatakowały. Tak jak wspomniałem, moczarka uznawana za łatwą roślinę, zawsze mi gniła więc wnioskuję, że czegoś jej brakowało. Ostatnim razem zaatakowały ją glony nitkowate i padła. Anubiasy z kolei puszczają bardzo długie korzenie, tak jakby szukały pożywienia na dnie. Poprzednio miałem sporo ślimaków i podłoże wydawało mi się dość żyzne, ale Anubiasy wypuszczały liście tylko przez pierwsze dni od restartu, potem egzystowały.

Przede wszystkim potrzebowałbym informacji:
Patrząc na litraż i oświetlenie:
1. Czy w ogóle podawać jakieś nawozy czy same cotygodniowe podmianki wystarczą? (patrząc wstecz - nie wystarczyły)
2. Czy powinienem podawać carbo w płynie? (co ile czasu, w jakiej ilości, czy tylko przez określony czas po restarcie czy później też?)
3. Czy powinienem podawać potas? (i tu znowu: co ile czasu, w jakiej ilości, czy tylko przez określony czas po restarcie czy później też?) - gdzieś znalazłem info, że potasu praktycznie zawsze brakuje
4. Pierwsza podmianka - już tydzień po restarcie czy później?
5. Azot i fosfor: przez przynajmniej miesiąc nie będzie ryb, a to m.in one je dostarczają. Czy powinienem podawać je osobno?
6. Czy pod Anubiasy dać kulki gliniano-torfowe? Czegoś przecież szukały w tym dnie...
7. Co powinienem zrobić dalej w celu utrzymania tego środowiska? Czy są jakieś standardowe działania, które powinno się podjąć przy takich akwariach?

Dzień po restarcie pojawiła się nowa dla mnie sytuacja: lekkie zmętnienie wody. Domyślam się, że to może być wina nowego filtra - trzeba czekać, aż utworzą się bakterie. Czy to inna przyczyna?

Jeśli ktoś może pomóc, to byłbym wdzięczny :|Lipek
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

1. Jeśli będziesz używał wody kranowej to przy tej roślinności powinna zaopatrzeć ją w mikroelementy. Tu przydałoby się znać parametry kranówki dostępne na stronie wodociągów, Potasu nie zawiera więc powinno się go podawać zaczynając od mniejszych dawek.
2. Z carbo bym zrezygnował, to ono rozpuszcza moczarki, nużańce, rogatki.
3. Powinieneś podawać, jeśli woda jest twarda to więcej, dawkę ustalić obserwując rośliny.
4. Pierwsze podmiany ja osobiście robiłem co drugi dzień w pierwszym tygodniu 20%, dwa razy w tygodniu w drugim i potem raz w tygodniu. Za każdym razem osobiście lałem bakterie (tu opinie są różne).
5. Możesz kupić nawóz Makro na czas gdy ryb nie będzie jakiś mały i tu też zacząć od mniejszych dawek niż zalecane.
6. Pod anubiasy nic nie dawaj, ich się nie sadzi tylko przyczepia do korzenia, kamienia itp, korzenie mają być nad dnem.
7. Światło świeci się od 10 do 14 godzin bo tyle świeci w tropikach, przy słabym świetle tym bardziej. Odczyn wody masz lekko zasadowa. Trochę małe akwarium dla gupikow, może drobniczka jednodniowka byłaby lepszym rozwiązaniem. Poczytaj o niej. Pamiętaj, że rośliny to konkurencja dla glonów, im więcej tym lepiej. Pomysl o kryptokorynie, rogatku.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Dzięki za odpowiedź. Pomyślę nad tym.

1 i 3. Potas podawać przy podmianach wody czy codziennie? Może być taki od AquaArtu?
2. Przed restartem jakiś czas temu carbo w płynie podawałem gdy moczarka była już zaatakowana przez glony. Myślę, że póki co nie będę podawał.
5. Podawać przy podmiankach? Mam nawóz Aqua Plant od Tropicala, który zawiera azot, fosfor i potas. Czy potas pochodzący z tego nawozu wystarczy, czy podać go też osobno?
6. Ta gruba łodyga i korzenie są nad dnem, ale korzenie po jakimś czasie idą pod żwir. Jeden korzeń miał długość około 30cm.
7. A widzisz, gdzieś przeczytałem, że w pierwszym etapie po restarcie powinno być to 5-6 godzin.

Kryptokoryna, rogatek - pomyślę. Czy jak wsadzę jeszcze więcej roślin to ilość, np. mikroelementów im wystarczy?
Ostatnio edytowano 11 lut 2018, 21:50 przez Lipek, łącznie edytowano 3 razyLipek
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Potas możesz zacząć od 1/3 dawki, wg zaleceń jesli podawać jeden klik codziennie to zacząć możesz dawać 1 klik co trzeci dżin itp. Masz kiepskie światło więc i rośliny dużo nawozu nie będą potrzebować, w związku z tym ze go mało to możesz dłużej świecić. Poczytaj o objawach niedoboru i nadmiaru pierwiastków na roslinach, będzie za mało dodasz więcej nawozu będzie za dużo to podmienić wodę., Pamiętaj, że obserwacja i cierpliwośc to podstawa. Zwykle glony korzystają z nadmiarow w akwarium więc powinno im wystarczyć. Uważam, że po wprowadzeniu ryb makro dostarczysz z odchodów i pokarmu a mikro z kranu. Jedyne co bym podawał to potas.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Czyli podawać od razu ten potas przy podmiance, którą zrobię powiedzmy pojutrze? I następna dawka za kolejne trzy dni? Kiedy zwiększyć dawkę? W następnym tygodniu? Docelowo 1 klik codziennie?

Pamiętaj, że obserwacja i cierpliwośc to podstawa.

Wiem. Ja już obserwuję od 15 lat :mrgreen:


------
Aha, jeszcze nie napisałem o dwóch rzeczach, może będą istotne:
1. Ponieważ moczarka nie musi być zasadzona w podłożu, to wymyśliłem taki sposób, że użyłem dwóch plastikowych koszyczków, w którym są sprzedawane rośliny, i zasypałem je poziomo w żwirze przy tylnej ścianie akwarium w taki sposób, że kawałki z ich otworami wystają. I w te dziury delikatnie wetknąłem gałązki moczarki, dzięki temu trzymają się bez problemu. W podobny sposób posadziłem Limnophilę. Użyłem do tego trzeciego koszyczka rozciętego na pół i też wetknąłem go w żwir. Jednak kilka gałązek Limnophili posadziłem bezpośrednio w żwirze robiąc otwory.
2. Długo kombinowałem nad sposobem wyciszenia filtra. Wisi od na plastikowym stelażu z uchwytem. Wpadłem na taki pomysł, że wyciągnąłem z uchwytu przyssawki i podłożyłem między uchwyt a ścianę akwarium odcięty kawałek gąbki akwarystycznej, którą kupiłem w sklepie. Sposób działa świetnie. Mam nadzieję, że ten kawałek gąbki nie wpłynie negatywnie na rośliny, bakterie, glony itd?Lipek
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Z tym dzieleniem dawki dałem przykład. Przeczytaj co producent zaleca i to sobie podziel. Dawkę zwiększają puki widzisz ze jest ok. Myślę że na początek wystarczy do dawki zalecanej przez producenta. Tydzień to minimum obserwacji by zwiększać. Każdy sposób jest dobry jeśli się sprawdza. Pamiętaj, że nie jestem zawodowym akwarystą. Nie mam zamiaru cię pouczać a wyłącznie wypowiadam swoje zdanie oparte na własnym doświadczeniu, wciąż zdobywanej wiedzy i obserwacji. Forum to takie zbiorowisko ludzi o wspólnym zainteresowaniu gdzie możemy się tym wszystkim dzielić i starać wzajemnie pomagać.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Ok, dzięki. Mniej więcej już wiem co robić.

Ale muszę wrócić do pytania o azot i fosfor. Mam to:
Czy mogę to podawać? Jest w tym też potas. Czy wystarczy jak potas podam w tym preparacie, czy mam go kupić osobno (np. Aqua Artu)? Po miesiącu jak wejdą jakieś ryby, to wiadomo, że potas będę musiał podawać osobno bo azotu i fosforu już nie będę dawkował.
Załączniki
kk_tropical_aquaplant_30_main.jpg
(25.82 KiB) Pobrane 1976 razyLipek
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Ten aquaplant zawiera chyba mikro a to mamy z kranu. Na początek możesz kupić np Macro Green aqua art (zawiera azot, fosfor, potas) a gdy wpuścisz ryby przejść na sam potas.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Nie. AquaPlant zawiera azot, fosfor i potas, czyli podobnie jak Macro Green od AquaArtu, tyle że jest w mniejszej buteleczce.Lipek
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

To ok. Pomyliłem z innym preparatem.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Ok.

To jeszcze jedno pytanie. Jeśli mówimy o 1/3 dawce K przy podmianie wody, to to się przelicza na ilość wody w akwarium czy na ilość wody podmienianej?

To samo pytanie dotyczy nawozu K+P+N.Lipek
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Pierwszą dawkę możesz przeliczyć na wodę netto w akwarium. Jeśli chodzi o produkt aqua art potas to na opakowaniu dawkowanie dotyczy wody podmienianej. Nie wiem co jest napisane na opakowaniu nawozu który ty posiadasz. Jeśli nie jest to uszczegolowione to przyjąć bezpieczniej jest na ilość wody podmienianej. Potem w miarę zwiększania dawki będziesz sam widział. Myślę, że nawóz Makro pierwszą 1/3 dawkę (o ile producent nie zaleca inaczej) podaj na ilość wody w akwarium. Po tygodniu jeśli jest ok podaj 2/3 dawki zalecanej, w drugim tygodniu podaj pełną dawkę. Jeśli rośliny będą zdrowe możesz przy niej zostać lub dołożyć o 1/3 dawki. Jak zaczniesz wpuszczać ryby to możesz przejść na potas. Znów zaczynając od 1/3 dawki. Ogólnie powolne wprowadzanie nawozów daje okazję na szczegółowa obserwacje roślin. Sam wiesz co zmieniasz i widzisz jaki to ma wpływ na nie. Poza tym jest forum. Zawsze można zapytać wrazie niepokoju. Możesz poczytać również: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... entow.html
Poprzednio wspominałeś, że pojawiały się glony. Może tak jak mi pozwoli Ci pewne mechanizmy zrozumieć kolejny artykuł :https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalczanie-glonow/658-przewodnik-glony-w-akwarium.html
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Dzięki za linki. Gdzieś już je widziałem, ale przejrzę raz jeszcze.

Na AquaPlancie jest napisane, że dawkowanie to 10ml/100l wody każdorazowo przy podmianie wody, więc nie jestem pewien której wody to dotyczy: akwariowej czy podmianowej.

Jeżeli 10ml na 100l wody w akwa, to u mnie wychodzi 2ml bo zakładam, że w 25l akwa mam samej wody jakieś 20l. Z tego 1/3 dawki to ok. 0,7ml i rozumiem że tyle podać przy każdej podmianie nawet jeżeli ma ona miejsce co drugi dzień w pierwszym tygodniu po restarcie?

Jeżeli dawkowanie dotyczy wody podmienianej (ok 20% czyli jakieś 4l) to ilość będzie jeszcze mniejsza - 1/3 dawki w tym przypadku wychodzi mi 0,13ml czyli jakieś 3 krople nawozu. Dobrze to policzyłem?Lipek
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Przy tak stezonym nawozie, by nie bawić się w jego rozcieńczanie kup sobie strzykawke dla cukrzyków w aptece (insulinowa), w niej 1ml jest podzielony na
100 części. Tylko igłę obetnij tuż przy strzykawce bo może sprawiać trudności przy nabieraniu.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Witaj, mam podobny litraż. Miałem problemy z roślinami i glonami. Napiszę Ci zatem co ja zrobiłem z pomocą tego forum - m. in. z pomocą : zmijka85 oraz bendek1x (wielkie dzięki), a Ty wyciągniesz sobie wnioski. Akwa miało 2 lata, nie robiłem restartu, świecę 8 h, podaje potas zgodnie z zaleceniem producenta, raz w tygodniu mikro, nie odmulam, podmieniam wodę raz w tygodniu 1/3, czyszczę filtr, karmienie raz dziennie i przede wszystkim kupiłem i dosadziłem dużo roślin z akwarium low tech. Pomogło.Yatzec
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 19 wrz 2015, 13:35

Dzięki za porady.

Aktualnie jestem na etapie, że we wtorek i dzisiaj zrobiłem podmiankę, ale mniejszą niż zwykle i przy każdej dodałem 0.7ml makro (P+K+N) - czyli 1/3 dawki w przeliczeniu na 20l wody akwariowej. Póki co wszystko jest ok, obserwuję co się będzie działo. Z Limnophili wychodzą takie cienkie jakby korzenie i niektóre już dotarły do podłoża. W przyszłym tygodniu (okolice środy) zrobię już tylko jedną podmiankę ale dam 1/2 dawki i będę dalej obserwował. Potem podmianka co weekend. Oby się to wszystko nie posypało :)

Yatzec napisał(a):raz w tygodniu mikro
Czyli mikro z wody kranowej nie wystarczyło? Jaka była tego przyczyna? Zaobserwowałeś jakieś efekty niedoborów na roślinach, posiadasz rośliny, które tego po prostu wymagają, czy podawałeś tak profilaktycznie? Dzięki za odp.Lipek
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Lipek napisał(a):Dzięki za porady.

Aktualnie jestem na etapie, że we wtorek i dzisiaj zrobiłem podmiankę, ale mniejszą niż zwykle i przy każdej dodałem 0.7ml makro (P+K+N) - czyli 1/3 dawki w przeliczeniu na 20l wody akwariowej. Póki co wszystko jest ok, obserwuję co się będzie działo. Z Limnophili wychodzą takie cienkie jakby korzenie i niektóre już dotarły do podłoża. W przyszłym tygodniu (okolice środy) zrobię już tylko jedną podmiankę ale dam 1/2 dawki i będę dalej obserwował. Potem podmianka co weekend. Oby się to wszystko nie posypało :)

Yatzec napisał(a):raz w tygodniu mikro
Czyli mikro z wody kranowej nie wystarczyło? Jaka była tego przyczyna? Zaobserwowałeś jakieś efekty niedoborów na roślinach, posiadasz rośliny, które tego po prostu wymagają, czy podawałeś tak profilaktycznie? Dzięki za odp.
Mam filtr/zmiękczacz wody na całej instalacji w domu, który wyjaławia wodę, ale też ją zmiękcza.Yatzec
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył: 19 wrz 2015, 13:35

Rozumiem. Dzięki.

Nasunęły mi się jeszcze pytania o węgiel i żelazo. Czy powinienem je podawać do tego akwarium (teraz, później czy nie, bazując na obserwacjach)?

Gdzieś przeczytałem, że rośliny nie skorzystają z żelaza w kranówce, ponieważ jest ono utlenione (jakoś tak). Żelazo odpowiada za barwę zieloną roślin, a mi moczarki zawsze bledły po jakimś czasie.

Węgiel. Znalazłem informację, że jest go wystarczająca ilość przy małym oświetleniu (<0.5w/l), tylko, że ja nie mam ryb, więc pytanie czy może go zabraknąć? Tak jak napisałem, od czasu do czasu włączę na ~20min napowietrzanie bo mi tafla wody lekko mętnieje, a bąbelki powodują, że staje się ładna i czysta. Z kolei bąbelki powodują wytrącanie CO2 z wody więc nie wiem czy sam sobie nie szkodzę, choć to raptem 20 min napowietrzania :(
Mam jeszcze trochę węgla w płynie, ale nie podaję, tym bardziej, że - jak zmijka85 pisałeś - rozpuszcza moczarki (nawiasem mówiąc w jakich dawkach tak się dzieje?)

Dzięki za odpowiedzi.

Wcześniej nie napisałem, że zmętnienie wody, o którym wspomniałem w pierwszym poście i które pojawiło się dzień po restarcie, ustąpiło 2 dni później. W chwili obecnej nadal wszystko jest w porządku (tydzień po restarcie). Moczarki zaczęły wypuszczać korzenie - nitki z różnych miejsc (podobnie jak Limnophila).Lipek
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Jeśli chodzi o żelazo to nie pomogę, nie zagłębiałem się w nawożenie tym pierwiastkiem przy kranówce. Węgla przy małym oświetleniu wystarcza. Napowietrzanie bąbelkami jest mało efektywne, lepiej ustawić wylot filtra tak by tafla wody falowała. Jeśli oczyszczasz ją 20 min dziennie to nie ma to znaczenia dla zawartości czegokolwiek w akwarium. Zjawisko wytracania węgla ma znaczenie dopiero nawożąc nim z butli co2. Nie wiem w jakich dawkach Carbo rozpuszcza moczarke (napewno w zalecanych), nie testowalem mniejszych. Poprostu zaprzestalem go podawać gdyż dla mnie ma więcej minusów niż plusów. Zmetnienie w początkowej fazie dojrzewania akwarium jest naturalne.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Jeżeli chodzi o filtr, to tak mam właśnie ustawiony wylot, że tafla wody faluje. Mimo to tafla po jakimś czasie staje się taka jakby była na niej warstwa czegoś w rodzaju... nie wiem... benzyny (z tego co czytałem, to jest to normalne, jakieś bakterie itp). Rozbijam ją bąbelkami - trwa to koło 20 minut, dwa, góra trzy razy dziennie, ponieważ nie chcę by cokolwiek przysłaniało światło.

Teraz martwi mnie coś innego. Wspominałem o korzeniach-nitkach, które zaczęły wychodzić z moczarki w różnych miejscach. Zjawisko nie jest dla mnie nowością bo zawsze tak miałem. Podobnie, ale w dużo większej skali, jest na Limnophili (tu nie mam doświadczenia, ponieważ mam tę roślinę pierwszy raz) - z prawie każdego węzła, z którego wychodzą liście, zaczęły wyrastać cienkie nitki korzeniowe, które idą w dół. Nawet z węzła, który jest na samej górze rośliny. Wygląda to tak jakby roślina czegoś szukała. Czy to jest normalne? Znalazłem różne informacje na ten temat, ale najczęściej ludzie piszą, że to przez brak jakiegoś składnika w wodzie, np. azotu, fosforu. Tylko, że ja je podałem: 1/3 dawki KNP dwa razy w ciągu tego tygodnia i jutro zamierzam podać kolejną taką dawkę lub może nawet 1/2. W czym może tkwić przyczyna? Czy jest się w ogóle czego obawiać?

Ogólnie patrząc na cały ten tydzień, widzę, że moczarka i Limnophila trochę urosły i poszły w górę. Jedna gałązka moczarki rośnie pod coraz większym kątem bo doszła do tafli wody i się lekko położyła.Lipek
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Możesz zostać przy tym babelkowaniu tafli lub założyć deszczownie do filtra na wylot ok 5cm pod taflą w jej kierunku i tez będzie rozbijać. Boczne korzenie beda wystepowac prawdoodobnie dlatego, ze masz jalowe podloze (np tylko zwir), ryb nie ma wiec nie maja co niego czerpac. Puszczaja nitki by czerpac z toni wodnej. Jesli rosliny rosna i zdrowo wygladaja nie ma sie czym martwic.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

zmijka85 dzięki za wszystkie porady. Widzę po dwóch tygodniach, że wszystko fajnie się rozwija.

Niestety są pierwsze problemy. Jak spojrzałem pod pokrywę to widzę, że liście moczarki zwłaszcza od strony światła (czyli od górnej strony) brązowieją. Niektóre stały się też przezroczyste od końcówki liści w stronę łodygi. Pojawiło się to na głównej łodydze. Widać też biały osad, który schodzi np. po potarciu palcami. Co gorsza, na dwóch wierzchołkach moczarki (starsze pędy) pojawiły się glony nitki (z 2-3 nitki), które ściągnąłem od razu palcami.

Ogólnie moczarka puściła dużo młodych odnóg. Na początku wychodziły one dość nieśmiało, a teraz już zrobiły się spore (około 5 cm długości). Na nich póki co brązowienia i przezroczystości nie ma.

Pytanie: czego zabrakło? A może czegoś było za dużo? Może potasu jest za mało w tym nawozie? Z drugiej strony skoro nitki pojawiły się na moczarce to wnioskuję, że było czegoś za dużo.

Pozostałe rośliny: Limnophila rośnie bardzo dobrze - żadnych z nią problemów nie ma i też widzę, że puściła młode odnogi. Gałęzatki ładnie się rozwijają. Jedną z nich kupiłem lekko brązową z jednej strony i widzę, że ta brązowość powoli zanika. Mchy też jakoś sobie radzą, ale szału nie ma (wiadomo - rosną wolno) a anubiasy póki co stoją w miejscu.

W tym tygodniu (środa) zrobiłem tylko jedną mniejszą podmiankę i dałem 1/3 dawki nawozu KPN. Jutro zamierzam zrobić już 20% podmianki i podać 1/2 dawki KNP czyli 1ml. Jako że teraz zaczyna się 3 tydzień po restarcie to zamierzam następną podmiankę zrobić już za tydzień i nie robić jej w trakcie tygodnia.

Jakoś boję się podać pełną dawkę KPN (u mnie 2ml) zwłaszcza, że takie objawy widzę. A może powinienem?Lipek
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Z nadmiarów nawozów będziesz miał glony z niedoborów w gorszej kondycji rośliny. To tak ogólnie bardzo. Mi się wydaje, że rośliny zwiększyły masę i zapotrzebowanie wzrosło. Jeśli zwiększysz dawkę i problem się pogłębi to podmiana i zejdź do dawki sprzed kłopotów.
Może ci pomoże:
tapatalk_1519328098752.jpeg
(51.18 KiB) Pobrane 1875 razy

Wrzuć zdjęcie z akwarium jak to wygląda.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Dzisiaj zrobiłem tradycyjną podmiankę 20% i postanowiłem nieco zwiększyć dawkę nawozu - dałem 2/3 dawki NPK, czyli u mnie wyszły 34 krople (1.4ml).

Z początku myślałem, że ten brązowy kolor listków moczarki to po prostu jest taki kolor, ale gdy wziąłem listek między palce, to okazało się, że powierzchnia jest chropowata i po potarciu nalot schodzi. Nie mniej jednak brązowe liście potem stają się przezroczyste. Czy to mogą być okrzemki? Gdzieś czytałem, że to normalne zjawisko po restarcie i one znikną po jakimś czasie.

Co gorsza, zauważyłem, że brązowość delikatnie pojawia się również na Limnophili, na 2-3 gałązkach na wierzchołku.

Poniżej zdjęcia przedstawiające jak to wygląda:

Widok z góry, przy okazji widać osad na tafli wody, o którym mówiłem wcześniej. Dzisiaj było go sporo, ale zebrałem prawie całość przy podmiance
akwa-zdj-01.jpg
(627.64 KiB) Pobrane 1804 razy


Brązowe osady na starych liściach na głównej łodydze i białe na nowych:
akwa-zdj-02.jpg
(713.99 KiB) Pobrane 1804 razy


Limnophila rosnąca obok:
akwa-zdj-03.jpg
(780.92 KiB) Pobrane 1804 razy


Widok od dołu, znów widoczny osad na tafli wody i młode odnogi na moczarce:
akwa-zdj-04.jpg
(765.85 KiB) Pobrane 1804 razy


Tutaj zaznaczyłem te liście które zrobiły się przezroczyste:
akwa-zdj-05.jpg
(737.83 KiB) Pobrane 1804 razy


Jak spuściłem wodę podczas podmianki, to zrobiłem jeszcze jedno zdjęcie od góry:
akwa-zdj-06.jpg
(416.03 KiB) Pobrane 1804 razyLipek
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 11 lut 2018, 17:59

Moim zdaniem jeśli problem jest tylko z moczarką a inne rośliny są wporządku to jest to problem z moczarką a nie z akwarium. Wpisując to co cię dręczy na temat moczarki w wyszukiwarkę to możesz dowiedzieć się czegoś więcej. Pokrótce jeśli temp. w akwarium/lub blisko lustra przekracza 24 stopnie liście mogą się rozpuszczać, moczarka ma zdolności do pozyskiwania węgla z węglanów wapnia (o ile dobrze pamiętam) i może na niej pojawiać się przez to pył, kolejna sprawa (nie wiem ile w tym prawdy) nie powinno się jej przycinać w akwarium a poza nim gdyż wydziela trujące soki hamujące wzrost innych roślin i powodujący zgony u narybku. Nie mam doświadczenia w ich uprawianiu, miałem je w pierwszym akwarium i niewiele kojarzę. O okrzemkach poczytaj w dziale glony, jeśli się pojawiły same powinny ustąpić.
Co do filmu na powierzchni: ustaw wylot filtra by powierzchnia falowała, możesz włączyć napowietrzania czy to na wylocie filtra czy z kostki (np na godzinkę powinno wystarczyć), możesz użyć skimmera.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: RzeszówPowiązane tematy
 • Wzmocnienie komody Malm (IKEA) pod akwarium. Prośba o pomoc.

  Chciałbym Was prosić o pomoc i rady. Za co już teraz dziękuję. Kupiłem nowe/używane akwarium (75x37x40). Niestety tak się składa, że jedynym miejscem gdzie może ono stać jest komoda z Ikei - Malm. Tak...

  Wyświetlenia: 20696 | Odpowiedzi: 44 czytaj więcej...

 • Spoina w nowym akwarium prośba o o opinie

  Jak w tytule , proszę niech się wypowie ktoś kto się zna czy taka spoina po zalaniu akwarium to powód do obaw czy mogę spać spokojnie ? Czy takie coś kwalifikuje zbiornik do reklamacji? Te kropeczki p...

  Wyświetlenia: 2034 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • tło z mchu 25l

  witam, posiadam akwarium 25l światło 2x po 7W. `Jak zrobić tło z mchu? Jakiego gatunku użyć? czy pistie mogą rosnąć jeśli akwarium ma pokrywę? jak to zrobić krok po krok po kroku by w tej wielkości ak...

  Wyświetlenia: 1968 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Bezproblemowy restart 120l z obsadą

  Hej, przymierzam się powoli do restartu mojego rocznego akwa 120l Przechodzę na podłoże aktywne i tak się zastanawiam jak to zrobić aby mieszkańcy przetrwali. Mam 2 filtry zewnętrzne Eheim 250 mecha...

  Wyświetlenia: 1691 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Obsada akwa 112l

  Witam. Chce się zapytać o obsade do 112l. Nie mam pomusłu więc się pytam[emoji16]

  Wyświetlenia: 2816 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...cron

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktĂłw dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 71 gości

Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.