Witam Wszystkich chciałbym przedstawić plan na zbiornik 30L ,licze na jakieś podpowiedzi z Waszej strony, jakieś porady badź sugestie gdzie dokonać jakiejś zmiany. Sprzęt: Zbiornik : 29x29x35 30L Filtr : jeszcze niewiem ( ale kubełkowy napewno ) Oswietlenie : Chihiros a301 18W 2800lm Podloze : Aqua Substrate II+ dodatkowo żwirek kwarcowy ( 1-3 mm ) Grzalka : Automat 24C CO2 : Zestaw do nano akwarium. Ok a wiec tak chciałbym po nowym roku jak skapletuje w całości sprzet wystartowac z nowym pomysłem na biornik wygladać ma to mniej wiecej tak. Z gory chciałbym powiedziec że akwarystyka interesowalem sie juz od najmlodszych lat a na poczatku tego roku zakupilem sobie zestaw aquaela i probuje metoda prob i bledow stworzyc cos fajnego. Ostatnim czase zbiornik calkiem fajnie sie prezentowal ale blad najprawdopodobniej w nowozeniu doprowadzi do totalnej kleski. Podobaja mi sie zbiorniki nano w dodatku mocno zarosniete i do tego chcialbym kiedys dojsc takze jesli podczas czytania tego posta bedziecie mieli jakies uwagi , propozycje bardzo chetnie wyslucham i sie do nich zastosuje bo z Waszym doswiadczenie moze w koncu uda mi sie ogarnac to bym chcial. Zbiornik bedzie prowadzony w stylu low techa dlatego ze chcialbym sie w koncu nauczyc prowadzic zbiornik do tej pory caly czas walczylem z glonami i to glownie w przewadze zielenic pomimo tego ze robilem testy i w przypadku NPK wychodzilo dobrze to w pewnym momencie glony przejely kontrole i nieudalo mi sie tego juz ogarnac. Dobra zbiornik ma wyglac mniej wiecej tak... Aqua substrate II + ktory caly czas posiadam chcialbym wykorzystac na niego dac warstwe zwiru tak zeby od grubosc podloza z przodu wynosila 5-6cm a z tylu 2-3cm wiecej. Na srodku akwarium polozyc korzen red moor a do niego przykleic jakis mech ( i tu pytanie bo niewiem jaki ) ogolnie w akwarium beda znajdowaly sie rosliny malo wymagajaca tylko zastanawiam sie jeszcze jakie. Napewno jedna z roslin ktora chcialbym posadzic to limnophilia sessiloflora bo wydaje mi sie ze niema duzych wymagan a tempo wzrostu jest bardzo fajne + rogatek bo podobno galancie rosnie i pobiera duzo zwiazkow ktore sa w zbiorniczku. Niewiem jak podejsc do nawozenia ale lowtech raczej zyje swoim zyciem aczkolwiek chcialbym sprobowac podawac co2 z butli ( zestaw do nano ) Swiatlo na poczatek 7h w 4stopniu w skali od 1 do 7.Moze jakies bakterie na start chociaz mysle ze skorzystam ze starego baniaka i 1/3 wody wleje do nowego zbiornika.Jesli ktos sie zastanawia po co substrat chce przykryc zwirem to dlatego ze jest go nie tak duzo jak bym chcial a narazie niechce kupowac nowego pozatym mam jeszcze kulki gliniano torfowe i moze ich troche dodam. Z grubsza tak to ma wygladac takze zapraszam do komentowania i slucha jakby ktos mial cos do dodania. Pozdro
-

mariusz87sk
- Poznaje temat
-
- Posty: 147
- Dołączył: 10 lut 2019, 23:32
mariusz87sk napisał(a):Witam Wszystkich chciałbym przedstawić plan na zbiornik 30L ,licze na jakieś podpowiedzi z Waszej strony, jakieś porady badź sugestie gdzie dokonać jakiejś zmiany. Sprzęt: Zbiornik : 29x29x35 30L Filtr : jeszcze niewiem ( ale kubełkowy napewno ) Oswietlenie : Chihiros a301 18W 2800lm Podloze : Aqua Substrate II+ dodatkowo żwirek kwarcowy ( 1-3 mm ) Grzalka : Automat 24C CO2 : Zestaw do nano akwarium. Ok a wiec tak chciałbym po nowym roku jak skapletuje w całości sprzet wystartowac z nowym pomysłem na biornik wygladać ma to mniej wiecej tak. Z gory chciałbym powiedziec że akwarystyka interesowalem sie juz od najmlodszych lat a na poczatku tego roku zakupilem sobie zestaw aquaela i probuje metoda prob i bledow stworzyc cos fajnego. Ostatnim czase zbiornik calkiem fajnie sie prezentowal ale blad najprawdopodobniej w nowozeniu doprowadzi do totalnej kleski. Podobaja mi sie zbiorniki nano w dodatku mocno zarosniete i do tego chcialbym kiedys dojsc takze jesli podczas czytania tego posta bedziecie mieli jakies uwagi , propozycje bardzo chetnie wyslucham i sie do nich zastosuje bo z Waszym doswiadczenie moze w koncu uda mi sie ogarnac to bym chcial. Zbiornik bedzie prowadzony w stylu low techa dlatego ze chcialbym sie w koncu nauczyc prowadzic zbiornik do tej pory caly czas walczylem z glonami i to glownie w przewadze zielenic pomimo tego ze robilem testy i w przypadku NPK wychodzilo dobrze to w pewnym momencie glony przejely kontrole i nieudalo mi sie tego juz ogarnac. Dobra zbiornik ma wyglac mniej wiecej tak... Aqua substrate II + ktory caly czas posiadam chcialbym wykorzystac na niego dac warstwe zwiru tak zeby od grubosc podloza z przodu wynosila 5-6cm a z tylu 2-3cm wiecej. Na srodku akwarium polozyc korzen red moor a do niego przykleic jakis mech ( i tu pytanie bo niewiem jaki ) ogolnie w akwarium beda znajdowaly sie rosliny malo wymagajaca tylko zastanawiam sie jeszcze jakie. Napewno jedna z roslin ktora chcialbym posadzic to limnophilia sessiloflora bo wydaje mi sie ze niema duzych wymagan a tempo wzrostu jest bardzo fajne + rogatek bo podobno galancie rosnie i pobiera duzo zwiazkow ktore sa w zbiorniczku. Niewiem jak podejsc do nawozenia ale lowtech raczej zyje swoim zyciem aczkolwiek chcialbym sprobowac podawac co2 z butli ( zestaw do nano ) Swiatlo na poczatek 7h w 4stopniu w skali od 1 do 7.Moze jakies bakterie na start chociaz mysle ze skorzystam ze starego baniaka i 1/3 wody wleje do nowego zbiornika.Jesli ktos sie zastanawia po co substrat chce przykryc zwirem to dlatego ze jest go nie tak duzo jak bym chcial a narazie niechce kupowac nowego pozatym mam jeszcze kulki gliniano torfowe i moze ich troche dodam. Z grubsza tak to ma wygladac takze zapraszam do komentowania i slucha jakby ktos mial cos do dodania. Pozdro
Witaj, ponownie  , Ogólnie plan wygląda nie źle, ale trzeba coś sprecyzować. Podłoże, żwirek ok, a pod niego nie bardzo zrozumiałem. Piszesz o substracie co jak najbardziej przykrywa się żwirkiem czy podłożu-soil, który nie jest zazwyczaj przykrywany bo nie ma takiej potrzeby. Mech na korzeniu, ok, ale pomysł również o jakimś Microsorium np. Narrow leaf lub Trident. Regularny ma dość szerokie liście i będzie za duży do tak małego zbiornika. Do tego możesz dołożyć Anubis Petit, Bucephalandra (różne odmiany). Z oświetleniem za wysoki poziom, wystarczy 2, góra (ale uważam, że to już za wysoko) 3 z 7 dostępnych. Z nawożenia jeśli będziesz używać kranówki to tylko potas. Chyba tyle na razie.
-

Krzysztof Radziszewski
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 9037
- Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
- Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
-
Substrat Aqua II + taki mam obecnie a jesli chodzi o CO2 to tez moze byc podawany z butli?
-

mariusz87sk
- Poznaje temat
-
- Posty: 147
- Dołączył: 10 lut 2019, 23:32
mariusz87sk napisał(a):Moze jakies bakterie na start chociaz mysle ze skorzystam ze starego baniaka i 1/3 wody wleje do nowego zbiornika.
Moim zdaniem woda niewiele Ci pomoże, gdyż bakterie nitryfikacyjne siedzą raczej w podłożu, ew. w złożu filtracyjnym filtra który masz w "starym" zbiorniku. W twoim przypadku spróbowałbym rozwiązać temat jeszcze inaczej. Mając nowy filtr kubełkowy z ceramiką (Matrix/cokolwiek innego) podpiąć go na pewien okres czasu do starego zbiornika (przy założeniu, że prawidłowo działa w nim cykl azotowy) tak aby zaszczepić biologię. Aby wspomóc ten proces można dolać bakterii do starego zbiornika. W tym czasie ogarniasz nowy zbiornik i jak masz wszystko gotowe - zalewasz wodę, przenosisz filtr i profilaktycznie możesz wlać ampułkę bakterii, ew. przelać część wody ze starego zbiornika.
-

the_leech
- Poznaje temat
-
- Posty: 84
- Dołączył: 15 sie 2018, 16:04
Ok a powiedz mi jak sprawdza sie u Ciebie to co2 w kostce?
-

mariusz87sk
- Poznaje temat
-
- Posty: 147
- Dołączył: 10 lut 2019, 23:32
Prawdę mówiąc nie wiem. Nie mam glonów, ale nie wiem czy to zasługa tego, że dawkuję CO2, oświetlenia czy jeszcze czegoś innego. Patrząc na niektóre akwaria pokazane w galerii podziwiam jak rośnie Eleocharis Parvula i jakie piękne trawniki można przy jej pomocy stworzyć licząc, że kiedyś i mnie uda się takowy posiadać.
-

the_leech
- Poznaje temat
-
- Posty: 84
- Dołączył: 15 sie 2018, 16:04
Apropo po zrobieniu nowego baniaka chcialbym kupic sobie krewetki red cherry i tu moje pytanie czy potrzebna bedzie gabka na wlot wody do filtra?
-

mariusz87sk
- Poznaje temat
-
- Posty: 147
- Dołączył: 10 lut 2019, 23:32
25 gru 2019, 22:04
Re:
(#8)
mariusz87sk napisał(a):Apropo po zrobieniu nowego baniaka chcialbym kupic sobie krewetki red cherry i tu moje pytanie czy potrzebna bedzie gabka na wlot wody do filtra?
Małe krewetki są bardzo małe więc mogą być wciągnięte przez filtr 
-

Marduk666
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 288
- Dołączył: 29 paź 2019, 13:22
- Miasto: Jarosław
the_leech napisał(a):Prawdę mówiąc nie wiem. Nie mam glonów, ale nie wiem czy to zasługa tego, że dawkuję CO2, oświetlenia czy jeszcze czegoś innego. Patrząc na niektóre akwaria pokazane w galerii podziwiam jak rośnie Eleocharis Parvula i jakie piękne trawniki można przy jej pomocy stworzyć licząc, że kiedyś i mnie uda się takowy posiadać.
A jak masz ustawione podawanie tzn ile babelkow podajesz?
-

mariusz87sk
- Poznaje temat
-
- Posty: 147
- Dołączył: 10 lut 2019, 23:32
-

the_leech
- Poznaje temat
-
- Posty: 84
- Dołączył: 15 sie 2018, 16:04
Jeśli masz substrat to definitywnie powinien być przykryty żwirkiem minimum 4cm warstwą. Jeśli masz używany w tej chwili filtr to możesz go użyć w nowej aranżacji i pomoże przy cyklu azotowym. Stara woda również bo i w niej są bakterie. Nie tylko na podłożu i dekoracjach. Dodawanie bakterii do nowej aranżacji również jest wskazane. Jeśli krewetki to gąbka jest wskazana na wlot filtra.
-

Krzysztof Radziszewski
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 9037
- Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
- Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
-
Dzieki za info teraz wiem gdzie popelnilem wczesniej blad od razu powinienem przykryc substrat jakas warstwa zwiru...ale przy nowym starcie bedzie dokladniejsze akwa
-

mariusz87sk
- Poznaje temat
-
- Posty: 147
- Dołączył: 10 lut 2019, 23:32
A co myslicie o filtrze ikola 450 bo po rozejrzeniu sie znalazlem taki i wydaje mi sie ze bylby wporzadku.
-

mariusz87sk
- Poznaje temat
-
- Posty: 147
- Dołączył: 10 lut 2019, 23:32
Moim skromnym zdaniem zrobi ci pralkę w akwarium, chyba, że mocno ograniczysz przepływ.
Ostatnio edytowano 02 sty 2020, 22:39 przez the_leech, łącznie edytowano 2 razy
-

the_leech
- Poznaje temat
-
- Posty: 84
- Dołączył: 15 sie 2018, 16:04
Czyli co sugerujesz mniejszy? A moze przy tym filtrze jest jakas regulacja i tym to ogarne
-

mariusz87sk
- Poznaje temat
-
- Posty: 147
- Dołączył: 10 lut 2019, 23:32
mariusz87sk napisał(a):Czyli co sugerujesz mniejszy? A moze przy tym filtrze jest jakas regulacja i tym to ogarne
Do 30L wystarczy albo Eheim Classic 2211 lub Hydor 10 (ten ma zawory) albo kaskada z przepływem ~200L/h.
-

Krzysztof Radziszewski
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 9037
- Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
- Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
-
Mam kaskade fzn2 ale chcialbym zmienic na kubełek
-

mariusz87sk
- Poznaje temat
-
- Posty: 147
- Dołączył: 10 lut 2019, 23:32
Każdy z filtrów ikola posiada możliwość ograniczenia przepływu. Tutaj masz fajny artykuł o tych filtrach - https://akwarystykatradycyjna.wordpress ... row-ikola/ (nie jestem pewien czy dla pojemności koszy podane sa prawidłowe wartości). Uważam, że do Twojego zbiornika maksymalny filtr to ikola 250 (chyba, że w niedalekiej przyszłości planujesz zmianę zbiornika na większy)
-

the_leech
- Poznaje temat
-
- Posty: 84
- Dołączył: 15 sie 2018, 16:04
mariusz87sk napisał(a):Mam kaskade fzn2 ale chcialbym zmienic na kubełek
No to do 30L nie pakuj filtra na zbiornik 100 czy 200 litrowy.
-

Krzysztof Radziszewski
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 9037
- Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
- Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
-
the_leech napisał(a):Każdy z filtrów ikola posiada możliwość ograniczenia przepływu. Tutaj masz fajny artykuł o tych filtrach - https://akwarystykatradycyjna.wordpress ... row-ikola/ (nie jestem pewien czy dla pojemności koszy podane sa prawidłowe wartości). Uważam, że do Twojego zbiornika maksymalny filtr to ikola 250 (chyba, że w niedalekiej przyszłości planujesz zmianę zbiornika na większy)
Własnie dlatego mysle o czymś wiekszym bo niedlugo bede robil sobie szafke pod akwarium i gabarytowo moze ona ogarnac wiekszy zbiorniczek a moze jak w koncu uda mi sie ogarnac jakis fajny zbiorniczek to z czasem pomysle o zmianie na wiekszy.
-

mariusz87sk
- Poznaje temat
-
- Posty: 147
- Dołączył: 10 lut 2019, 23:32
Hmmm i tu mam teraz problem bo juz sam niewiem co wybrac
-

mariusz87sk
- Poznaje temat
-
- Posty: 147
- Dołączył: 10 lut 2019, 23:32
Apropo takie pytanko jaki mech byscie polecili i na co go przykleic?
-

mariusz87sk
- Poznaje temat
-
- Posty: 147
- Dołączył: 10 lut 2019, 23:32
Skoro myślisz o większym baniaku to ok, może i warto kupić większy filtr. Ale być może zostawisz kostkę jako drugi baniak i wtedy warto by mieć mniejszy filtr do niej. 
-

Krzysztof Radziszewski
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 9037
- Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
- Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
-
mariusz87sk napisał(a):Apropo takie pytanko jaki mech byscie polecili i na co go przykleic?
Jeśli mech to christmas moss i może być na kamieniach jak i korzeniach.
-

Krzysztof Radziszewski
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 9037
- Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
- Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
-
Wszystkie 3 podane filtry są dobre. Eheim nie ma zaworów. Hydor i ikola mają. Najwięcej prądu pobierze Ci Hydor - 10W, najmniej Eheim - 5W. Najlepszy przepływ ma ikola oraz najlepszą cenę. Zaletą ikoli jest możliwość dokupienia części.
-

the_leech
- Poznaje temat
-
- Posty: 84
- Dołączył: 15 sie 2018, 16:04
-
Witam wszystkich.
Planuje dla syna założyć kosteczkę z krewetkami i roślinami i mam parę pytań odnoście sprzętu i roślin.
Planuje kupić;
Prostokątne Aquael 30 l 29 cm x 29 cm x 35
Szyba z wycięciem Aq...
Wyświetlenia: 1064 | Odpowiedzi: 8
czytaj więcej...
-
Dostępny pod koniec roku.
IMG_7171.JPG
Wyświetlenia: 1784 | Odpowiedzi: 0
czytaj więcej...
-
Trafia w moje ręce lampa długości katalogowo 102 cm o bardzo dużej mocy LED ( 114 wat, ale regulowane co 3-4% mocy ) i dużym PAR, co powoduje objawy akwariozy ;-). Obecnie mam mniejsze akwarium odkryt...
Wyświetlenia: 2557 | Odpowiedzi: 4
czytaj więcej...
-
Mój nowy projekt to zbiornik otwarty, dzięki któremu chce poprawić warunki wilgotnościowe w domu (mam bardzo suche powietrze). Akwarium posiada wzmocnienia wzdłużne i trzy poprzeczne, co bardzo obniża...
Wyświetlenia: 9175 | Odpowiedzi: 22
czytaj więcej...
-
Witam, zakładam zbiornik jak w temacie a , że dopiero rozpoczynam przygodę z akwarystyka prosiłbym o parę porad. Wybrałem podłoże żwirek kwarcowy, pod do chce dać kulki gliniano-torfowe. Roślinki będą...
Wyświetlenia: 2703 | Odpowiedzi: 9
czytaj więcej...
|
|
|