Do godziny 22:00 w niedzielę przyjmujemy zamówienia na rośliny i ryby z dostawą na wtorek         ZOBACZ KATALOG

Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Akwaria i szafki


Nowe akwarium 160l HT - blaknięcie/brązowienie liściWybór szkła, zestawy i szafki pod akwarium. + nowy temat
Witam wszystkich. Jakiś czas temu zamarzył mi się HT z prawdziwego zdarzenia ale ze średnio wymagającymi roślinami. Jako że moje pojęcie o nawożeniu jak i akwarium na podłożu aktywnym jest znikome, chciałem wypróbować swoich sił na żywym organizmie i nabyć nieco doświadczenia.

Tydzień temu wystartowałem zbiornik 160L na działającym wcześniej filtrze i starej wodzie z akwarium 45L. Myślałem, że użycie starej wody i działającego przez 3 tygodnie filtra ułatwi mi start, ale po trzech dniach NH3 i NO2 skoczyły do toksycznych poziomów więc zacząłem podawać Stability (wcześniej dodałem tylko Bacto Activ na start).

Mam jednak problem z roślinami, których liście zaczęły brązowieć na brzegach, a w przypadku Staurogyne repens zdarzają się przypadki całkowitego wyblaknięcia i opadania. Na razie rośnie jedynie Ludwigia. Szukam wszędzie informacji ale im więcej czytam tym mniej wiem... Obstawiłbym niedobory fosforu ale jak to zmierzyć gdy stosuje podłoże aktywne?

Załączam zdjęcie wyblakniętych, brązowych roślin i mam gorącą prośbę o opinię czy jest się czego obawiać i co mogę tu zrobić. Na chwilę obecną nie nawożę wcale. Mile widziane również krytyczne uwagi co do moich dotychczasowych poczynań ;)

Akwarium 160l (80x40x50 cm)

Filtr Unimax 250 (1l Matrix + 3l Bioceramax 600 + gąbka)

Oświetlenie: 2x Leddy Slim Duo 16W + Leddy Slim 5W (dojdzie jeszcze jedna belka Leddy Slim 32W)

CO2: bimbrownia + reaktor Sera 500 (wkrótce zamienię na butlę).

Podłoże:
16l H.E.L.P. ADVANCED SOIL PLANT
10l lawa wulkaniczna

Flora:

Myriophyllum guyana
Ludwigia super red
Rotala rotundifolia Indica
Alternanthera reineckii 'Mini'
Micranthemum umbrosum 'Monte Carlo'
Pogostemon helferi
Lobelia cardinalis min
Staurogyne repens
Hydrocotyle tripartita Japan
Phoenix moss

Fauna:
7 x Neon czerwony
4 x Kirysek

Parametry (testy Zooleka):

KH 4
GH 8
PH 6,6
NH3 0-1
NO2 1
NO3 <50
PO4 0
K 15-20
Fe <0,1
Załączniki
20190928_150656.jpg
(3.74 MiB) Pobrane 1387 razyYboocs
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył: 28 wrz 2019, 14:51

Siemka,
Co ile robiłeś podmiany licząc od zalania zbiornika?
Czy mógłbyś wrzucić zdjęcie całości zbiornika?

Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9026
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Podmiany robię co drugi dzień po 25%, 100% RO + mineralizator.

Załączam zdjęcia całości.
Załączniki
20190928_162300.jpg
(712.19 KiB) Pobrane 1352 razy
20190928_162311.jpg
(733.45 KiB) Pobrane 1352 razyYboocs
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył: 28 wrz 2019, 14:51

Ja bym poczekał jeszcze z tydzień przed podjęciem paniki. Nie ma tragedii jak na ten moment. Może tylko bym zwiększył wielkość podmian z 25% do 50% z dodatkiem bakterii np. Seachem Stability.

Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9026
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Stability podaję codziennie od czterech dni, natomiast podmiany powyżej 25% są dla mnie ciężkie do wykonania ze względu na wydajność filtra RO (wolę go nie zostawiać uruchomionego jak mnie nie ma w domu, a przez noc narobi mi 35l), ale zacznę je robić codziennie.

Myślę, że za tydzień powinien ruszyć cykl azotowy i zacznę myśleć o nawożeniu, kupiłem nawozy EasyLife, ale przyznam szczerze, że jeszcze nie ogarnąłem jak i ile ich podawać.Yboocs
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył: 28 wrz 2019, 14:51

Yboocs napisał(a):Stability podaję codziennie od czterech dni, natomiast podmiany powyżej 25% są dla mnie ciężkie do wykonania ze względu na wydajność filtra RO (wolę go nie zostawiać uruchomionego jak mnie nie ma w domu, a przez noc narobi mi 35l), ale zacznę je robić codziennie.

Myślę, że za tydzień powinien ruszyć cykl azotowy i zacznę myśleć o nawożeniu, kupiłem nawozy EasyLife, ale przyznam szczerze, że jeszcze nie ogarnąłem jak i ile ich podawać.
Codziennie nie ma sensu podawać bakterii, według mnie. Jeśli chcesz podnieść wodę codziennie to wystarczą mniejsze ilości żeby nie zaburzyć rozwijającej się równowagi.
Z nawozami na początek ostrożnie zaczynając od 1/4 zalecanej dawki przez producenta.
Zresztą to złożone zagadnienie.

Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9026
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Yboocs napisał(a):Filtr Unimax 250 (1l Matrix + 3l Bioceramax 600 + gąbka)
CO2: bimbrownia + reaktor Sera 500 (wkrótce zamienię na butlę).


Unimax nie jest filtrem o mocnym przepływie a Ty go dodatkowo tłumisz reaktorem. Nie masz problemu z odpowiednią cyrkulacją w akwarium?
Samych mediów biologicznych też wg mnie za dużo upchałeś...

Avatar użytkownika

faN
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył: 18 wrz 2016, 09:47
Miasto: Łódź

Co do ilości mediów to nie wydaje mi się, żeby było ich nadto. Są 4 kosze po 1,3l każdy, w jednym jest matrix, w dwóch jest ceramika, a w czwartym gąbka i wata - wszystko włożone na luzie bez ścisku, dodatkowo jest prefiltr w miejscu na lampę UV, który ewentualnie mogę zdjąć.

Problematyczny jest reaktor, który na bimbrowni bardzo dobrze się sprawdza i dopóki nie mam butli to musi zostać. Jak będę miał butlę to z chęcią go zdejmę, bo rzeczywiście z cyrkulacją jest średnio, szczególnie gdy rośliny podrosną - o ile podrosną... na razie mam coraz więcej okrzemków, które ponoć są normą w akwariach z tym podłożem, podmiany wody i trzy otoski niezbyt zmieniają mi sytuację.Yboocs
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył: 28 wrz 2019, 14:51

Yboocs napisał(a):Co do ilości mediów to nie wydaje mi się, żeby było ich nadto. Są 4 kosze po 1,3l każdy, w jednym jest matrix, w dwóch jest ceramika, a w czwartym gąbka i wata - wszystko włożone na luzie bez ścisku, dodatkowo jest prefiltr w miejscu na lampę UV, który ewentualnie mogę zdjąć.

Problematyczny jest reaktor, który na bimbrowni bardzo dobrze się sprawdza i dopóki nie mam butli to musi zostać. Jak będę miał butlę to z chęcią go zdejmę, bo rzeczywiście z cyrkulacją jest średnio, szczególnie gdy rośliny podrosną - o ile podrosną... na razie mam coraz więcej okrzemków, które ponoć są normą w akwariach z tym podłożem, podmiany wody i trzy otoski niezbyt zmieniają mi sytuację.
To miejsce na lampę UV jest ostatnią komorą przed wyjściem wody z filtra do akwarium. Tam ewentualnie mogłeś dać watę jako ostatnie medium filtracyjne.
Prefiltr to pierwszy kosz w głównej komorze.
Ostatnio edytowano 30 wrz 2019, 14:30 przez Krzysztof Radziszewski, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9026
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Przy okrzemkach trzeba pozbyć się nadmiaru krzemianów. Robiąc podmiany zapewne cały czas dostarczasz ich źródło do zbiornika. Spróbuj zastosować jakiś wkład usuwający krzemiany. Powinno ustabilizować sytuacje. U mnie w zbiorniku LT pomogło.Majkel82
Aktywny użytkownik
 
Posty: 626
Dołączył: 05 paź 2017, 09:54

Krzysztof Radziszewski napisał(a):To miejsce na lampę UV jest ostatnią komorą przed wyjściem wody z filtra do akwarium. Tam ewentualnie mogłeś dać watę jako ostatnie medium filtracyjne.
Prefiltr to pierwszy kosz w głównej komorze.


Testowałem obie opcje - przepływ jest większy gdy daje watę w pierwszym koszu, co prawda nie wiem czy szybciej się nie zapcha, ale póki co tak zostawię - wata jest zaraz za gąbką.

Majkel82 napisał(a):Przy okrzemkach trzeba pozbyć się nadmiaru krzemianów. Robiąc podmiany zapewne cały czas dostarczasz ich źródło do zbiornika. Spróbuj zastosować jakiś wkład usuwający krzemiany. Powinno ustabilizować sytuacje. U mnie w zbiorniku LT pomogło.


Podmieniam wodą RO, ale nie wiem czy to cokolwiek daje w przypadku krzemianów, testów na krzemiany nie posiadam. Jaki wkład polecasz na ich redukcję?Yboocs
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył: 28 wrz 2019, 14:51

Stosowałem JBL. Tylko ja zalewałem kranem. Można jeszcze sprawdzić testem jaki jest poziom krzemianów.
Filtr ro problem krzemianów chyba powinien załatwiać?Majkel82
Aktywny użytkownik
 
Posty: 626
Dołączył: 05 paź 2017, 09:54

Na razie nie będę stosował żadnych wkładów na zmniejszenie ilości krzemianów, chociaż okrzemki mam w natarciu doszło też trochę zielenic. Póki co:

- Dodałem do obsady w sumie 6 Otosków i 4 Helmety,
- Dołożyłem kaskadę FZN-1 z działającego akwa na poprawę cyrkulacji,
- Dosadziłem Limnophile Sessiliflore - ona chyba wszędzie będzie rosła,
- Zrobiłem podmiankę 40%.

Prócz podwyższonych azotynów parametry mam w normie (testy zooleka na NO2 to dramat albo ja jestem daltonistą - mogę z nich jedynie odczytać, że jest dobrze albo jest niedobrze, w zasadzie w przypadku NO2 taka informacja chyba wystarcza...).

Teraz czekam co z tego mi wyjdzie, w najgorszym wypadku zaczekam aż zbiornik dojrzeje i zasadzę rośliny ponownie.Yboocs
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył: 28 wrz 2019, 14:51
Powiązane tematy
 • Unikatowa spoina silikonowa w akwarium

  Witam serdecznie, Czy ktos spotkal sie moze ze sposobem klejenia akwarium ktory zaklada odbojniki w silikonie w kazdym rogu akwarium? Przyznam szczerze ze mnie to zaskoczylo i szczerze mowiac nie...

  Wyświetlenia: 567 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Akwarium w zabudowie

  Planuję zabudować wnękę na akwarium. Pytanie techniczne - czy akwarium powinno mieć szybę, by woda nie parowała nadmiernie do wnętrza szafki która będzie nad zbiornikiem (nasiąkanie płyty meblowej, z...

  Wyświetlenia: 760 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • Budowa domu z akwarium 1800l+

  Witam szanowne grono tego forum. Jako że to mój pierwszy post więc się przedstawię. Jestem Mirosław i mieszkam w Radomiu. Pierwsze rybki do domu przyniosłem w wieku 13 lat w słoiku po ogórkach kiszon...

  Wyświetlenia: 5374 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

 • Wybór szafki pod akwarium

  Cześć! Szukam szafki pod akwarium 120x60x60, samo akwarium jakieś 110kg + ok. 350L wody, całość śmiało ponad 500kg. Czy to biurko to wytrzyma? Może umocnienie tyłu by coś dało? Stoi na 4 płytach co ...

  Wyświetlenia: 897 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Akwarium 128l - powrót do akwarystyki, pytania i wątpliwości

  Witam serdecznie! Po dokładnie 20 latach (ot taki jubileusz 😊) przerwy chciałbym wrócić do akwarystyki. Tyle się zmieniło przez ten czas, że proszę o kilka porad związanych ze sprzętem i podłożem. W...

  Wyświetlenia: 1784 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...cron

Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...


Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 140 gości

Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.