Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Nowe 160l po 13 latach przerwy.



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



26 paź 2019, 22:45 Nowe 160l po 13 latach przerwy.  (#1)  

Witam.

Po 13 latach przerwy z akwarystyką zamierzam wrócić do tego pięknego i fascynującego hobby i postawić nowy zbiornik 160l lub ewentualnie 200l, czyli taki standard 100x40X? cm.

Z uwagi na fakt, że swoją wiedzę budowałem jeszcze dość dawno na starym forum SRWiA w okolicach połowy poprzedniej dekady, a jak wszystkim wiadomo troszkę się od tamtego czasu zmieniło mam kilka pytań.

Poprzednie akwarium miałem w stylu holenderskim. Tj typowy roślinniak 200l z trawniczkiem, drugim i trzecim planem. Rośliny miałem jak na tamten czas dość wymagające. Nie pamiętam szczerze już co tam było ale rosło bardzo dobrze.
Obsada rybna jak to w holendrze ograniczała się do neonów, czerwonogłówek, jakiś tam pielęgnic, krewetek AMANO (wyjątkowo modnych w tamtym czasie), itd.

Za oświetlenie: służyła przerobiona pokrywą AQUAELA na świetlówkach t8 4x30W z odbłyśnikiem w postaci wyklejonego wnętrza pokrywy srebrną folią. Heh :D ciekawe kto jeszcze pamięta te czasy ? Świetlówki już nie pamiętam ale były jakieś Philipsy i chyba Sylvania.

Za filtrację: robił 2x EHEIM 2213 z ceramiką+gąbki.

Co2: było podawane z butli, kupionej w sklepie w/w forum. Bez komputera PH.

Nawozy: wiadomo jak na tamte czasy Tropica była nr. 1, ADA dopiero zaczynała raczkować na polskim rynku.

Podłoże: z tego co pamiętam miałem jakieś od Rataja.

Tak więc jak na tamte czasy po kilku przeróbkach i wielu godzinach na forum i w książkach, akwarium rosło dobrze. Niestety życie, a raczej brak czasu zmusił mnie do rezygnacji z tego pięknego zainteresowania jakim jest akwarystyka. Po tych 13 latach przerwy obudziłem się z letargu i stwierdziłem, że czegoś mi w życiu brak. Eureka.

Niestety dużo się zmieniło. W tamtych czasach oświetlenie LED służyło co najwyżej jako oświetlenie nocne, na topie było HQI. Filtry były takie same jak w 1990 roku, komputer PH był w cenie Poloneza a za podłoże w akwarium najlepiej służyła ziemia wykopana w ogrodzie.

Tak więc mam kilka pytań.

Po pierwsze:
- światło. Planowałem do 160 l wybrać pokrywę z 4x39T5 ale jak czytam o tych nowych LED to sam nie wiem. Kiedyś wystarczyło przeliczyć W/L i było wiadomo. Oczywiście lumeny i temperatura itd. Ale kiedyś wyznacznikiem Był W/l. Jak to jest w dzisiejszych czasach ? Zależy mi na dobrym oświetleniu aby nie bawić się w żadne przeróbki, dokładanie nie wiadomo czego itd. Nie chce HQI bo to demolka w domu i rachunki za prąd kosmiczne. Zupełnie nie znam się na technice LED. Dla mnie te wszystkie lampy LED wyglądają jak samoróbka porównywalna z przerobieniem wymienionej wyżej pokrywy. Wygląda to jakoś odpustowo. Oczywi ście nie chcę tu nikogo obrazić i może to jest ta nowa droga w akwarystyce, ale te landrynki na zdjęciach troszkę rażą. Naprawdę w czasach jak kończyłem przygodę z akwarystyką technika LED była na poziomie kamienia łupanego.
W akwarium zależy mi na tym aby hodować rośliny nawet te najbardziej wymagające, i nie chcę by się okazało, że światła jest mało. :shock:
Chętnie poznam opinie co do tego, czy warto zamienić T5 na LED i ogólnie z czym się to LED je ?
Ogólnie chciałbym mieć naprawdę dobre oświetlenie w zbiorniku bo zamierzam aby był to zbiornik high-tech. Gubię się niestety w nowinkach technologicznych typu oświetlenie LED (35 lat na karku :oops:
). Zależy mi na estetyce, ilości światła i jakości światła oraz aby nie brakowało go dla nawet najbardziej wymagających roślin. Tak więc sky is the limit ! Jeśli jakaś belka LED jest lepsza od świetlówek to proszę o podpowiedź. Tzn. "CENA NIE GRA ROLI". Wiem, że na świetle nie ma co oszczędzać. :)

-Filtracja: Hm nie wiem co ? Eheim profesionnel 2073 350l. Czy lepiej jakieś bardziej budżetowe opcje ?
W moim poprzednim baniaku chodził 2x eheim 2213, ale to filtr z poprzedniej epoki.

-Co2 wiadomo. Obecnie będzie butla co2 z komputerem PH. Cokolwiek by to zmieniło będzie lepiej.

- Nawożenie, wg. wskazań testów. I tu pytania jakie najlepsze i najdokładniejsze ?

-RO czy warto ? Poprzedni zbiornik leciał na kranówie. Jak było ? Było lepiej. Raz dobrze innym razem, żle. Ale nigdy nie jest tak dobrze by nie mogło być lepiej. Czy warto ?

-Podłoże. Jakie jest w chwili obecnej naj-naj-naj ?

Szkoda, że nie mam zdjęć swojego starego zbiornika. Wiem, że w dzisiejszych czasach wszystko jest sky-is-the-limit. Tak więc Ja też szukam rad, co by założyć akwarium 160-200l, tak by to było sprawnie, szybko, łatwo i przyjemnie. :)

Wiem, że tak się nie da.

Ale jak już pisałem "sky is the limit".


Proszę o odpowiedź tych wszystkich, którzy naprawdę pasjonują się akwarystyką holenderską. :*

MATEZ
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 26 paź 2019, 19:02

Hej

Nieco ci odpowiem i podpowiem :)

Światło
: Pierwsza kwestia to czy zbiornik otwarty czy z pokrywą ,ja jestem wielkim zwolennikiem otwartych zbiorników bo według mnie nie dość ze prezentują się lepiej to łatwiej je się obsługuje ,a przykryć można je zawsze ładnie dociętą szybą nakrywkową i niic nie szpeci szkła tak jak plastikowa pokrywa .

Jeśli planujesz zbiornik roślinny w stylu holenderskim to idź w t5 taka belka 4x39W spokojnie ci starczy .Jeśli ma to być zbiornik towarzyski to szedł bym w ledy i belkę chihiros .

Opcja 3 to belka własnej produkcji z diod powerled lub pasków ale nie zawsze się sprawdza pod względem dobranej barwy itp itd .


Filtracja Do takiego szkła starczy ci spokojnie filterek pokroju jble902 ,ikola 400/600max dobre sprawdzone konstrukcje no ale jak chcesz eheima to twoja wola ale czy jest sens płacić kilka setek więcej za logo?

-Co2 wiadomo. Obecnie będzie butla co2 z komputerem PH

Butla jak najbardziej ale komp ph ?... imho zbędny wydatek z powodzeniem możesz sobie ustawić dozowanie co2 tak ze przez całą dobę bedziesz miał nie mal stały poziom . JA podaję co2 24/24 ph 6,5-6,7 w ciągu doby .

Nawożenie, wg. wskazań testów


Nawożenie wedle potrzeb ,testy to dodatek który ma potwierdzić lub rozwiać twoje wątpliwości co do braków /nadmiarów .
Ja używam ZOOLEK a raczej używałem bo obecnie to testy robie raz na 1-2 miesiące .
Wielu poleci ci JBL .

-RO czy warto ?

Tak warto jeśl chcesz iść w holendra z roślinami wymagającymi to bez ro raczej nie pojedziesz . ja RO to dobry mineralizator.
RO rozwiązuje wszystkie problemy z wodą warto zainwestować .
-Podłoże. Jakie jest w chwili obecnej naj-naj-naj ?

ADA AMAZONIA :)
Z aktywnych to jeszcze bdb Tropica soil ,Help Advance (Ale chyba wycofuje się z rynku PL bo coś problem z dostępnością ostatnio ). Dark soil ,ISTA ,Platinum soil

Z substratów podżwirowych to JBL aquabase plus ,Tropica substrate , aquaforest ,ziemia ogrodowa ... a na to żwir 1-3mm lub piaseczek do piaskownic i będzie jak ta lala


Tak więc Ja też szukam rad, co by założyć akwarium 160-200l, tak by to było sprawnie, szybko, łatwo i przyjemnie.

Szybko i łątwo to się zbiera wodę podłogi jak ci akwarium puści :mrgreen: ,także bez pośpiechu przemyśl wszystko i zaplanuj . Najgorsze co można zrobić w akwarystyce roślinnej to źle dobrać podłoże i cały misterny plan idzie w piz.... :D

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Podpinam się do tematu odnośnie światła. Również będę startował po nowym roku z akwa 200L. Marzeniem jest stworzyć Holendra ale na roślinach średnio wymagających. Dotychczas w obecnym akwa (112l) miałem przerobione pokrywa pod belkę własnej roboty z ledami 8500k i FS. Przelicznik to około 0.7W/L. Problem był taki iż światło było zbyt blisko tafli wody i strasznie szybko parowala mi woda, 10 litrów w ciągu tygodnia. Bez grzałki temperatura wody 21-22 stopnie. W nowym akwa chce belkę podwieszana zrobic bądź stelaż na akwa zachowując zbiornik otwarty. Pytanie brzmi jaka powinna być optymalna wysokość belki od lustra wody? Oczywiście będę to dalej ledy własnej roboty. I czy ktoś ma doświadczenie w produkcji takich belek? Dobra praktyka jest mieszać barwy ledow 8500k i 5500k? Oraz jaki przelicznik W/L? Obecnie co2 podaje 24/24 i w nowym zbiorniku będzie tak samo.

Sunortas
Początkujący

Posty: 25
Dołączył: 11 lis 2015, 15:28

Jeśli cena nie gra roli koledze Matez to w kwestii oświetlenia nic lepszego od ADA Solar nie znajdzie i napewno będzie pewny zadowolenia z wydanych pieniędzy.
Jak nie szaleć to napewno szedł bym w strone renomowanych ale tańszych producentów Vivid, Maxpect albo Chihiros. Mi osobiście chodzą po głowie lampy Nuniq również warte uwagi uważam.
Z drugiej strony skoro kolega "wychował się" na świetlówkach i zna ich wartość nie ma co na siłę iść w "nowe" Tym bardziej, że choćby patrząc na przykład forum jedne z najładniejszych hollendrów są na świetlówkach :)

Majkel82
Aktywny użytkownik

Posty: 626
Dołączył: 05 paź 2017, 09:54

Cześć,
i jak postępy z uruchomieniem akwa? Też przymierzam się do powrotu do akwarystyki po 10 latach :)
Sporo się zmieniło w tym temacie od ostatniej mojej wizyty na forum :roll:
Zastanawiam się jaki filtr wybrałeś i dlaczego seria Eheima 2213 to dla Ciebie przeżytek? Jednak to prosta , sprawdzona konstrukcja ;)

Avatar użytkownika
Qba.
Zainteresowany tematem

Posty: 152
Dołączył: 14 sty 2005, 13:45
Miasto: Jaworzno











Powiązane tematy
  • Nowe akwarium- woda

    Będę zakładał nowe akwarium, 112l. Mam pytanie odnośnie wody. Czy mogę ułożyć wszystko w środku, zrobić nasadzenia i wlać wodę z kranu, a następnie dodać uzdatniacz? Potem oczywiście poczekać z wpuszc...

    Wyświetlenia: 452 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium - jaki zestaw akwariowy wybrać

    Cześć Chcę kupić nowy zestaw i wybrałem: Juwel Rio 180 Juwel Rio 240 Opti set 200 Proszę o poradę czy warto i które.

    Wyświetlenia: 4908 | Odpowiedzi: 50 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium 300L.

    Cześć, Sprawa wygląda tak, że 2 lata temu musiałem zlikwidować swoje 200l akwarium ze względu na przeprowadzkę. Teraz jako że już znajduje się w docelowym miejsc planuje znowu wrócić do akwarystyki. ...

    Wyświetlenia: 4397 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Nowe zestawy akwariowe Opti z giętego szkła w ofercie Aquael

    male-280322.png OptiBent Set to kompletne, bogato wyposażone zestawy akwarystyczne z filtracją, grzałką oraz oświetleniem. Są gotowe do zakupienia w wersji... Zobacz więcej: https://www.roslinyakw...

    Wyświetlenia: 2392 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium - proszę o opinie

    Przygotowuje się do założenia nowego akwa. Wymiary 45x45x45. Próbuję już coś na sucho ułożyć, proszę Was o opinie, podpowiedzi, sugestie...

    Wyświetlenia: 3890 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Akwarium 160l Manflora by sahani

    Start Akwarium 7.10.2021 : Baniak : 80*40*50 wys. (130 litrów netto.) Podłoże : Manflora Intense 20 litrów. Oświetlenie : Razor Maspect 120R 160W 3 kanały. Woda: RO + Vimi , ( potem Vimi all in one)...

    Wyświetlenia: 4993 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Powrót po latach Juwel Lido 120 - pytania

    Dobry wieczór, Po latach przerwy od akwarystyki, którą porzuciłem na rzecz terrarystyki wracam do tego wspaniałego hobby. Nieplanowo zakupiłem od znajomego używany zestaw Juwel Lido 120 i od t...

    Wyświetlenia: 15431 | Odpowiedzi: 64 czytaj więcej...

  • Nowe Hobby akwarium

    Witam po dłuższym namyśle i edukacji czas na praktykę i założyłem akwarium. Na początek kilka danych o nim Akwarium prostokątne o pojemności 112 l Pokrywa z tworzywa sztucznego Oświetlenie LED 16 W ...

    Wyświetlenia: 9842 | Odpowiedzi: 32 czytaj więcej...

  • Powrót do akwarystyki po wielu latach

    Cześć, Małżonka zażyczyła sobie zwierzaka w wynajmowanej kawalerce, a że odpadają wszystkie z łapami, to padł pomysł, że wrócę do akwarystyki. Myślę nad 30-40L - mam 2 połączone regały z ikei 27x60...

    Wyświetlenia: 1672 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Po latach wracam do akwarystyki :), kilka pytań :)

    Witam Po burzliwym etapie mojego życia i depresjii wywołanej przez partnerkę której sumienie było tak czyste jak Ada Amazonia podczas płukania wrzątkiem, postanowiłem nie załamywać się i wykorzystać ...

    Wyświetlenia: 8052 | Odpowiedzi: 36 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: MacGyver, Piotr Baszucki i 476 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.