Możesz też zalać - czyli standardowo - decyzja po Twojej stronie. Ja osobiście następny restart będę starał się zrobić na sucho.
Z innej beczki - widzę u Ciebie czerwone skały - sam zastanawiam się nad brazylijskim stylem ale właśnie z czerwonymi skałami. Mam obawy co do efektu końcowego dlatego będę śledził Twoje akwarium.
Tu skałka dostępna w składach kamienia do ogrodu Atlas Red - jestem na etapie sprawdzania czy wpływa na parametry wody.
Długowłosą bym wsadzał już "na mokro" - niby przy suchym starcie jest dużo wilgoci ale bałbym się, że zgnije. Możesz wsadzić kilka mniejszych/krótszych jej sadzonek a długie dasz później.
Na filmikach z suchych startów nie widziałem aby ktokolwiek sądził wysokie trawy - zastrzegamy, że nie widziałem wszystkich.
Co do czerwonych skał w akwarium - nie ma tego dużo. Jest trochę co prawda na czerwonej lawie ale nie za dużo.
Ogólnie czerwony, zwłaszcza ta moja "karkówka" może przyćmić rośliny. Większość jednak wybiera odcienie szarości. W niektórych składach kamienia można znaleźć łupek filitowy, który wygląda obiecująco.
Masz rację, nie jest to kopia inspiracji. Chodziło mi raczej o zestaw roślin, który wziąłem jako gotowe rozwiązanie. A hardscape utopiłem w podłożu, no cóż drugi raz będzie lepiej
W prawym górnym rogu trzy kępki właśnie mi chyba zgniły. Czy cały heniek pójdzie w tym kierunku? Co robię nie tak? Foila spożywcza jako przykrywka z odsłoniętym rogiem 2x2x2 cm aby była wentylacja. Każdego dnia raz o 12:00 przed rozpoczęciem cyklu świecenia zraszam wszystko wodą RO. Lampa świeci 8h (chyba pełną mocą)+ 0,5 świt + 0,5 zachód Temperatura w domu 20 st.C
Jakby cały heniek miał iść w tym kierunku to chyba by już zgnił - obserwuj, dla roślin tydzień to nie jest aż tak dużo. Możesz albo zrobić dziurki w folii albo odkrywać akwarium by się trochę przewietrzyło. Utrzymuj wilgotne podłoże - tu link do poczytania:
Jak myślicie sprawdzi się, czy tylko wygląda obiecująco?
Mam obawę,że większość wilgoci z powietrza skropli się na wężyku zanim to powietrze trafi do akwarium.
Możecie mi uzasadnić sensowność zaworu zwrotnego pomiędzy butelką a akwarium? To co się skropli na wężyku nie spłynie zwrotnie do butelki tylko będzie przepychane w górę. Czy o to chodzi? Sam zaworek też będzie skraplał wodę przy przechodzeniu powietrza więc takie to trochę niepojęte
Wykonałem test ww. napowietrzania. Różnica taka, że napowietrzałem słoik w nadziei że wilgotne powietrze skropli się na ściankach. Ale nic takiego się nie stało. Równie dobrze mógłbym wpakować wężyk z pompki prosto do akwarium.
To co zgniło to się to się nie przyjęło i trzeba to usunąć.
Ja przy suchym starcie a kilka ich miałem zawsze robiłem tak że do zbiornika wlewałem.l wodę aby byki te 2-3 cm "pod podłożem"
Sądziłem rośliny, zwilzalem z wierzchu , przykrywalem folia, światło na full 10h i nie ruszałem tego przez 7-14 dni. Żadnego odkrywania pryskiwania w tym czasie .
Zwiększyłem czas świecenia z 8 do 10 godzin. Tyle mogę zrobić dla Małego Heńka, jeżeli się rozpuści to następnym krokiem jest wybór roślin o średnich wymaganiach co do światła. Na tą chwilę backup plan wygląda następująco: Trawnik: Micranthemum Monte Carlo lub Marsilea crenata
Dobierając oświetlenie w technologii LED do akwarium należy zwrócić uwagę na: Moc wyrażaną w lumenach na litr wody (lm/l):
10: słabe światło, umożliwiające uprawę wyłącznie cieniolubnych i mało wymagających roślin. Widoczność w zbiorniku będzie dostateczna. 20: dobre oświetlenie, nie wymagające dozowania dwutlenku węgla i obfitego nawożenia roślin. Pozwala uprawiać większość łatwych w uprawie roślin. Widoczność w zbiorniku będzie dobra, ale jasność samego akwarium będzie mało efektowna. 30: bardzo dobre oświetlenie, dedykowane głównie do regularnie nawożonych zbiorników roślinnych, wyposażonych w instalację CO2 i żyzne podłoże. Pozwala na uprawę wielu gatunków roślin, zarówno łatwych w uprawie jak i tych wymagających. Widoczność w zbiorniku będzie bardzo dobra, a jasność akwarium będzie przykuwała uwagę w ciemnych pomieszczeniach. 40 i więcej: bardzo silne oświetlenie, na które decydują się profesjonaliści do zbiorków roślinnych z instalacją CO2, regularnym nawożeniem i żyznym podłożem. Ilość światła wystarczająca do uprawy wszystkich światłolubnych roślin. Widoczność w zbiorniku będzie znakomita, a akwarium będzie prezentowało się efektownie również w jasnych pomieszczeniach.
No i biorąc pod uwagę że wody mam z 80l to mi daje te progowe 30 (lm/l). To jedyna wartość, jaką mogę porównać więc być może ten model lampy jest bardziej pod rośliny o średnich wymaganiach świetlnych.
Chociaż na tej samej stronie dla Heńka podają: Minimalna moc oświetlenia - 1500 lumenów na 100 litrów wody. Więc w moim zbiorniku ma więcej niż minimalnie. Pozostaje wiara w wydłużony czas świecenia.
Aktualizacja. Akwarium wchodzi w 4 tydzień a Mały Heniek do końca tygodnia wyjdzie zupełnie ze zbiornika. W sumie nie wiem gdzie popełniłem błąd, o co chodzi?
A ustawienie lampy mam w ostatnim tygodniu 10h 0,5h na świt i zmierzch. Program predefioniowany red, bo mi się kamole w nim podobają. Wcześniej te same ustawienia na 8h.
A może jest odwrotnie, może Heniek miał za dużo światła?
Wszystko ruszyło ładnie. Potem przy 8h padł środkowy plan. Więcej substratu/skos, woda ze zraszania odpływała poniżej poziomu korzeni. System korzeniowy nie nadąża transportować wartości odżywczych a część zielona sycona mocnym światłem wymaga więcej minerałów z gleby. Efekt taki, że roślina zaczyna gnić od korzeni.
Pozostaje pierwszy plan, większa wilgotność gleby (płycej) i dalej od źródła światła. Heniek się rozkrzewia i wtedy wchodzę ja i podbijam na 10h światła. Pierwszy plan zaczyna gnić od korzeni zupełnie tak jak środkowy plan tydzień wcześniej.
Skrytykujcie lub przyznajcie rację, chcę to zrozumieć.
Filozofii tu raczej skomplikowanej nie ma - jeżeli tak jak pisali przedmówcy utrzymujesz wilgotne, bogate w składniki odżywcze podłoże, masz duzo wilgoci w powietrzu oraz mocne światło to nie powinno być problemów.
Dzisiaj zacząłem układać hardscape w moim nowym baniaku.
Na przedni plan idzie micranthemum monte Carlo natomiast na tył eleocharis acicularis mini.
Dorzucam zdjęcie stanu obecnego.
Porady i krytyka...
Witajcie w ten świąteczny czas :-) Niestety akwarystyka, to jest takie coś, że kiedy ktoś się już zarazi, to zostaje to na stałe w człowieku. Nawet mimo niepowodzeń... Tak jest u mnie właśnie. Po trze...
Witajcie.
Jestem świeżym posiadaczem akwarium od stycznia i 3 restart właśnie się skończył jak zawsze,czyli zgniciem roślin dlatego proszę o pomoc i o wyjaśnienie mi co robię nie tak lub czego brakuje...
Witam,
Postanowiłem założyć pierwsze akwarium. Jako że mam zerowe doświadczenie w tej dziedzinie chciałem się zapytać was akwaryści o parę rzeczy.
Na chwilę obecną chciałem stworzyć akwarium w stylu i...
Witam, to mój pierwszy wpis i prośba o radę. Przymierzam się do założenia małego zbiorniczka gdzie rośliny będą odgrywały główną rolę. Mam 300 litrowe skaliste malawi i trochę mi się nudzi ten mroczny...
Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.
Sklep firmowy
Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktĂłw dostÄpnych wysyĹkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiÄ zuje rezerwacja).