|
Lista działów » Technika » Podłoże
Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.
| Jak w tytule, ale czy to wypali? Teoretycznie, na 100% wodzie z RO, to Akadama pociągnie mniej niż rok, co raczej nie będzie specjalnie straszne - bo i tak w końcu będę dążył do jak najmiększej wody - a będzie i tak służyć minerałami. Na 2 cm ziemi dam 1 cm keramzytu (warto potłuc?), a pod wzniesienia ze 6 cm i więcej (siatka konieczna, wiem), na to żwirek, ale ile i jakiej granulacji, bo na to pójdą ze 2 cm piasku rzecznego 0,2 - 0,5 mm (nie za miałki?). Żwirek 8 do 12 mm będzie zdecydowanie zbyt gruby? Czy to będzie wystarczająca izolacja dla ziemi? Czy tak cienka warstwa keramzytu nie powinna wypływać? Akwarium 80x35x50.
- szukamiszukam ●
- Zainteresowany tematem
- Posty: 184
- Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35
Jeśli będziesz kierował się zasadą że pierwsza warstwa keramzytu będzie oddzielona o kilka cm od każdej krawędzi i każda kolejna warstwa będzie zasypywać kolejne to powinno starczyć do posadzenia roślin i nie ingerowania już w podłoże. Osobiście nie mam doświadczenia z takim rodzajem podłoża jednak osobiście polecił bym Ci zrobić test keramzytu z octem. Sam posiadam 1/3 wypełnienia substratu keramzytem i stwierdzam że mocno podnosi twardość wody, więc można trafić na jakiś lipny keramzyt budowlany który będzie Ci zmieniał parametry wody.
-
 Matrial ● - Aktywny użytkownik
- Posty: 705
- Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
- Miasto: Poznań
Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - jaką objętość ma na przykład 10 litrów piasku 0,5 mm? Istnieją jakieś kalkulatory, żeby się chociaż zorientować ile trzeba go kupić? Wszędzie ceny z kilogram, a nie za litr... 
- szukamiszukam ●
- Zainteresowany tematem
- Posty: 184
- Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35
Matrial napisał(a):Jeśli będziesz kierował się zasadą że pierwsza warstwa keramzytu będzie oddzielona o kilka cm od każdej krawędzi i każda kolejna warstwa będzie zasypywać kolejne to powinno starczyć do posadzenia roślin i nie ingerowania już w podłoże. Osobiście nie mam doświadczenia z takim rodzajem podłoża jednak osobiście polecił bym Ci zrobić test keramzytu z octem. Sam posiadam 1/3 wypełnienia substratu keramzytem i stwierdzam że mocno podnosi twardość wody, więc można trafić na jakiś lipny keramzyt budowlany który będzie Ci zmieniał parametry wody.
Kerazmyt będę kupował w sklepie ogrodniczym, więc nie powinien być lipny i problemem będzie raczej jego niewielka porowatość. Jest on w formie kulek, które wydają się dość gładkie, często stosowane do storczyków, stąd moje pytanie, czy nie lepiej je potłuc - na forum widziałem keramzyt w kształcie nieregularnym i bardzo mocno porowaty, ale tutaj nigdzie czegoś takiego nie widziałem. Zasmuciłeś mnie tym podnoszeniem twardości wody, podobno keramzyt ma nie zmieniać parametrów? Dlatego chciałem zastosować Akadama, która mocno zbija twardość, bo na początku nie musiałbym polegać tylko na RO. U mnie kranówka ma ponad 35 GH. 
- szukamiszukam ●
- Zainteresowany tematem
- Posty: 184
- Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35
Więc co zamiast keramzytu? Znalazłem ziemię do oczek wodnych, która może być używana w "rolnictwie ekologicznym", co brzmi obiecująco, nie powinno być nieodpowiednich dodatków. Jest za to coś takiego, co nazywa się pouzzolane, a w wikipedii jest przetłumaczone na pucolanę. Według mnie ewidentnie wygląda na lawę wulkaniczną https://duckduckgo.com/?q=pouzzolane&t=vivaldi&iax=images&ia=images Można oczywiście kupić osobno w większej ilości, ale czy to się w ogóle nadaje do odizolowania ziemi? Raz, że bardzo porowate, to i gradacja jest zbyt duża. W takim razie żwir na x centymetrów lawy - właśnie, na ile centymetrów? Skoro nie zmienia ona parametrów (albo bardzo rzadko - krzemiany...), to wydaje się lepszym pomysłem niż keramzyt?
- szukamiszukam ●
- Zainteresowany tematem
- Posty: 184
- Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35
aqua-soil.jpg Podłoże w końcu dostępne w Polsce, czekamy na pierwsze opinie i wrażenia na forum. Link do opisu:
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?cPath=&keywords=aqu... Wyświetlenia: 298 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej... maflora-news1.jpg Na rynku pojawiło się nowe podłoże aktywne dla roślin akwariowych. Występuje ono podobnie jak Amazonia w 2 wersjach: intense - źyźniejszej, dedykowanej do uprawy szybkorosn... Wyświetlenia: 3041 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej... Witam ma ktoś może takie podłoże w akwarium . Jest ono dobre ? Prosiłbym o jakieś info od was czy warto . Screenshot_2022-10-23-16-02-41-180_pl.allegro.jpg Wysłane z 2201117TG przy użyciu aplika... Wyświetlenia: 3488 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej... W niedzielę 2022-10-09 rozpocząłem mini test kilku podłoży. Są to:
1. tropica plant growth substrate
2. ziemia (Kronen dla paproci, dodałem minimalną ilość suszonej gliny)
3. Platinum Soil
4. ControS... Wyświetlenia: 4398 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej... hej planuje nowy zbiornik i chcę zrobić iwagumi. Wiele osób poleca Yokuchi (https://allegro.pl/oferta/yokuchi-jiban-soil-10l-naturalne-podloze-aktywne-13274857410) - ja osobiście robiłem z tego raz ... Wyświetlenia: 1447 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej... | |