Lista działów » Sprzęt, technika i akcesoria » Podłoże


Analiza chemiczna substratów aktywnych



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



Zacny materiał, dziękujemy za poświęcony czas, trzeba będzie z tego zrobić osobny artykuł do działu "nawożenie" dla potomnych.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12538
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
No to Kolega macek.g pozamiatał ostatecznie!
:-)

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2864
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

macek.g napisał(a):Witam

Mialem ogolnie zachowac spokoj i nie brac udzialu w tej dyskusji...,ale co tam...,kilka spostrzezen.

W pelni zgadzam sie z Kolega @FoCuS i Kolega Prot.
W ogole sam tytul nosi za soba sporo zamieszania,a tak naprawde jest to tylko analiza wody metoda ICP.

Ogolnie dla laika akwarystycznego,byc moze cos to wniesie...chociaz jak wspomnial Kolega Prot w swoim poscie bedzie zyl w bledzie z taka diagnoza,ze wzgledu na rozne parametry we wlasnym zbiorniku.

Juz czytajac same komentarze pod filmikiem...przemilcze :wink:



Ale ok

Samo badanie ICP
Prowadzacy badanie nie zadal sobie trudu,by na koncu stwierdzic,ze takie wynki maga sie roznic.Dlaczego?
10 lat temu badalem wode fotometrami ,jak rowniez wysylalem probki do ICP (jak pamietam aquaforest takich analiz nie przeprowadzal)
Zawsze robilem badanie fotometrem i zapisywalem wynik,by pozniej porownac ta sama probke z wynikiami z ICP
Kiedy otrzymalem wyniki ,to nieraz budzily one zaskoczenie,gdzie niektore wyniki mocno sie roznily.

Czytajc np. fora morskie ,gdzie ludzie wysylali probki do ICP do 3 roznych firm, nastepnie otrzymywali wyniki ,gdzie czesc pierwiastkow mocno sie roznila,a niektore byly zblizone.
Zrobilem tak samo mierzylem probke wody fotometrem ,nastepnie ta sama wode wyslalem do 3 roznych firm. W Polsce jak pamietam byl to MarineLab, oraz wyslalem rozwniez do bardzo popularnego Tritona oraz do ATI .Rejestrujac sie na ich stronach zaznacza sie,ze jest to probka freshwater. Taka czynnosc powtarzalem kilka razy w roku. Nigdy nie zdarzalo sie tak by wszystkie wyniki byly spojne,a niektore nawet w przyblizeniu,owszem czesc byla zgodna.



(W niektorych badanych pierewiastkach uzywa sie innych krzywych obrazowych (dotyczy to wlasnie roznicy testow NO3 marine-freshwater) redukcji,dlatego rowniez przemilcze test Panow odnosnie kieszonkowego testu NO3 do morskiego w stosunku do testu slodkowodnego i jego porownan i w ogole samego testu na NO3,gdzie jest to jeden z najgorszych testow do mierzenia bez wzgledu na jakiekolwiek urzadzenie.

3-4 lata temu wysylalismy probki wody do analizy na Uniwersytet Cambridge ,celem pomiaru Azotanow za pomoca Sondy ISE czyli jonoselektywnej elektrody i rowniez w uzasadnieniu napisano nam o bledach przy pomiarach tego pierwiastka ze wzgledu na wszelakie zaklocenia anionami i nie tylko ich wielkscia ale tez interakcja miedzy nimi.Czy to bedzie chromatografia jonowa czy tez inna metoda.
Z tego co pamietam bardziej przydatny byłby system chromatografii jonowymiennej (IC / IEC) (wytwarza piki dla wszystkich naładowanych cząstek (jonów) w wodzie, ponieważ faza stacjonarna kolumny utrzymuje różne aniony w analizie przez różne czasy), Chociaż potrzebne byłyby zarówno kolumny wymiany anionowej, jak i kationowej, aby pokryć wszystkie jony, które nas interesują.
Ta interferencja wpływa zarówno na metody kolorometryczne, jak i elektrody jonoselektywne i jest jednym z powodów, dla których biolodzy słodkowodni używają BZT i indeksów biotycznych do szacowania wynikow w strumieniach i jeziorach, zamiast polegać na metodach analitycznych.
Jak rownierz popularna metoda opracowana przez Japonczykow LCC

Dlatego w podsumowaniach Panow, cos takiego warte bylo by podkreslenia,by akwarysta ktory nie ma wiekszej wiedzy,czy tez tym sie nie interesuje ,mial tego swiadomosc,inaczej "lyka wszystko",a wlasnie taki rezultat ma miejsce. Ale w sumie tez nie mam sie co dziwic,gdyz prezentujacy takiej wiedzy rowniez nie posiadaja.

I to jest wlasnie to,gdzie od lat akwarysci ucza sie na youtubach itp.A wiedze ktora mozna nabyc jest w zasobach forum,czy innych naukowych artykulach,tylko trzeba poswiecic troche czasu.
A jak sie czyta w komentarzach pod filmem ,ze nigdzie indziej takiej wiedzy nie mozna znalezc,to juz opadaja rece.
Bardzo latwo jest usunac komentarz,jesli ktos napisze jakies merytoryczne sprostowanie i czeka na merytorzyczne odniesienie,a taka sytuacje miala miejsce nie jeden raz.

Ale to nie jest zarzut ,tylko takie spostrzezenie,by czasem pochylic sie glebiej nad pewnym eksperymentem.

Teraz przejdzmy do podlozy

Malo kto sobie zdaje sprawe,a bierze w ciemno wyniki wody w reakcji uzytego w tescie podloza.

Jesli przykladowo kupimy podloze w Czerwcu ,nastepnie kupimy w Pazdzierniku tej samej firmy i bedzie ono z innej parti niz to z Czerwca ,moze sie calkowicie inaczej zachowywac,dlaczego:
Pozyskiwanie gleby odbywa sie raz w jednym miejscu,a raz kilkadziesiat/set/km- metrow dalej .Nastepnie gleba przyjmuje wszelakie skladniki roznej wielkosci w zaleznosci od pory roku ,zasilania pol przez rolnikow , nastepnie poprzez deszcz i wody splywowe na koncu lancuszka przyjmuje je gleba, ktora jest nastepnie pozyskiwana do obrobki.
Tutaj w czesci podlozy w zaleznosci od zmineralizowania moczy sie w mocnym roztworze jonów.

Dlatego nie bral bym w ciemno,ze to samo podloze bedzie zachowywalo sie tak samo,kupione w innym czasie.



Teraz odejde troche od tematu,ale scisle powiazanego z podlozem.

Składniki pokarmowe w glebie występują zarówno w postaci roztworu glebowego (w postaci jonowej), jak i w fazie stałej w wiązaniach: jako sole zaadsorbowane lub zaadsorbowane. zamiennie związane na powierzchni sorbentów mineralnych i organicznych, utrwalone w minerałach ilastych, związane w materii organicznej, w biomasie, w sieci krystalicznej krzemianów. Całkowita zawartość składników odżywczych w glebie jest stosunkowo wysoka i różni się w zależności od gleby. Dostępne składniki odżywcze stanowią tylko niewielką część całkowitej zawartości składników odżywczych w glebie i zawierają tylko od kilku dziesiątych do 1% całkowitej zawartości. Ta niewielka proporcja jest reprezentowana głównie przez składniki odżywcze rozpuszczone w roztworze glebowym, składniki odżywcze związane w sorpcyjnym kompleksie glebowym (CEC) i składników pokarmowych związanych z glebą w słabych związkach rozpuszczalnych w kwasach (H2CO3) lub (NaHCO3). Dopuszczalne składniki pokarmowe są scharakteryzowane jako proporcja (część) dostępnych składników odżywczych, która jest określana przez ich rozpuszczalność w wodzie (a dokładniej w roztworze glebowym), ale także warunki przyjmowania i zdolność pobierania przez rośliny. Pozostałe 99 procent lub więcej wszystkich składników odżywczych w glebie Jest mniej lub bardziej mocno związany w glebie mineralnej, organiczno-mineralnej i organicznej i tworzy "rezerwę" składników odżywczych dla roślin. Stopień, w jakim ta rezerwa jest udostępniana do stanu przyjaznego roślinom, zależy od pH środowiska, wielkości i siły cząstek ich sieci krystaliczne, położenie jonów w sieci krystalicznej i wokół niej, przebieg mineralizacji itp. Reżim nawożeniowy gleb zależy od charakteru sorpcji (glina, próchnica), aktywności mikrobiologicznej i makrobiologicznej w glebie, pH, stosunku wody oraz powietrze w glebie, zawartość makro i mikroelementów oraz stopień rozkładu materii organicznej w glebie. Składniki odżywcze związane przez wymianę jonową z koloidami glebowymi, zwłaszcza składniki odżywcze próchnicy, mogą uzupełnić optymalne stan składników odżywczych w roztworze glebowym.
– prof. dr hab. inż. R Richter

A.png

B.png

C.png


Sklady podlozy Amazonia- 3 rozne warianty,Tropica soil,oraz substrat Tropica

Amazonia

D.png

Podłoże ADA Aqua Soil Amazonia należy do kategorii gleb lekkich, piaszczysto-gliniastych (zawartość gliny 15%) o wysokiej zawartości węgla organicznego (4%) i wysoka pojemność sorpcyjna (CEC = 27 mM/100g). Ma silnie kwaśny odczyn (pH 4,6) i zawiera bardzo dużą ilość wodoru wymiennego (35 mM/100g). Zawartość przyswajalnych składników pokarmowych (fosforu, potasu, wapnia i magnezu) jest niska. Zawartość żelaza jest średnia (34 g/kg) i odpowiada wartościom powszechnie występującym w większości gleb.

Kolejna Amazonia Powder

E.png

Amazonia uzyta 2-3lata

F.png


Tropica Soil
G.png


Tropica substrat
H.png


Na koniec podlozeAgro ,przeznaczone do roslin wodnych,blotnych
I.png


Na akwarystycznych forach internetowych dość często można natknąć się na twierdzenia, że jeśli poważnie myślisz o uprawie roślin, powinieneś zapomnieć o innych podłożach i zaopatrzyć się w ADA Aqua Soil, która jest dosłownie wypełniona składnikami odżywczymi.

Jeśli porównasz wyniki analiz laboratoryjnych z zawartością składników odżywczych w osadach dennych lub zwykłej rolniczej wierzchniej warstwie gleby, przekonasz się, że większość podłoży akwariowych pozostaje daleko w tyle. Mam nadzieję, że dane te pomogą obalić kolejny mit (o rzekomej wyższości niektórych podłoży akwariowych) i przywrócić panowanie zdrowego rozsądku.

Większość badanych podłoży akwariowych ma stosunkowo kwaśne pH z dużą zawartością kwaśnych jonów H oraz wysoką zdolnością sorpcyjną kationów. Zawartość próchnicy wynosi około 7-12% (wyjątkowo nawet więcej). Dla większości badanych podłoży podobnie: wartość pH (~5), zawartość próchnicy (7-12%), zawartość azotu ogólnego (2-4%) oraz zawartość żelaza ogółem (4-7%). Z drugiej strony, to, co znacznie się różni, to zawartość większości dostępnych minerałów (NH+4+ST3-, p, k, ca, mg, fe, mn).

Podczas gdy ADA Aqua Soil Amazonia i Tropica Plant Growth Substrate mają stosunkowo wysoką zawartość azotu amonowego (odpowiednio 148 i 171 mg/kg N-NH)4+), Podłoże dla roślin wodnych ma stosunkowo wysoką zawartość azotu azotanowego (444 mg/kg N-NO)3-). Może to być korzystne dla obfitszego początkowego nawożenia roślin, ale ryzykowne dla zwierząt, ponieważ można założyć, że te składniki odżywcze będą miały tendencję do stosunkowo szybkiego przechodzenia do roztworu glebowego po zalaniu podłoża wodą a stamtąd do słupa wody. W związku z tym wyższa zawartość azotu mineralnego utrzymuje się zwykle w podłożu tylko przez stosunkowo krótki czas (szacowany na kilka tygodni do miesięcy). Należy dodać, że całkowita zawartość azotu jest również poniżej średniej w porównaniu z osadami wodnymi.

Zdolność wymiany kationów (CEC) jest wysoka dla praktycznie wszystkich badanych substratów, z wyjątkiem substratów podstawowych Tropica Plant Growth Substrate (gdzie jest to "górna pożywka") Podloze dla roslin wodno/blotnych (gdzie jest nawet "bardzo wysoka"). ADA Aqua Soil Amazonia i Tropica Aquarium Soil mają również bardzo wysoką zawartość wymiennego wodoru (H) – wyższa niż pojemność kationowymienna (CEC) – co oznacza, że są bardzo kwaśne i "głodne". W przypadku stosowania w akwarium nastąpi gwałtowny spadek pH (zakwaszenie wody), aż do momentu, gdy większość wodoru zostanie wyparty z podłoża i zastąpiony potasem, wapniem i/lub magnezem, które w przeważającej części nasycają podłoże. Oczywiście proces ten ulega przyspieszeniu przy użyciu twardszej wody o wyższej zawartości jonów K, Ca++2+ lub Mg2+. Najbardziej nasyconym substratem (ponad 80%) jest podłoże podstawowe Tropica Plant Growth Substrate, które również posiada (jako jedyne) lekko zasadowe pH.

Jeśli porównasz nowe substraty ADA z zastosowanym kilkuletnim substratem ADA , który jest mieszaniną dwóch poprzednich substratów, przekonasz się, że pH i całkowita zawartość próchnicy w tym substracie wzrasta z czasem (prawdopodobnie z powodu stopniowego nasycenia, a także gromadzenia się detrytusu). . Ponadto podłoże to wydaje się być dosłownie "żelazną pułapką" (zawartość całkowitego Fe wzrosła o około 65% w ciągu 2-3 lat).




Obliczanie nasycenia podłoża
CEC = "Potencjalna" pojemność sorpcyjna (tj. pojemność teoretyczna)
Określa się ją poprzez wyparcie całego wodoru wymiennego (H) z cząstek koloidalnych, a następnie zmierzenie jego ilości.
Ilość ta reprezentuje następnie potencjalną zdolność substratu do absorpcji różnych kationów zasadowych (zwłaszcza Na, K, Ca+++2+Mg2+Al3+).

Konwersja mg/kg → mM/kg:

1) określić zawartość substancji w podłożu (mg/kg)
2) określić masę molową substancji (g/mol)
3) podzielić zawartość substancji w podłożu (mg/kg) przez masę molową substancji (MH)

ADA Aqua Gleba Amazonia

Wzór na obliczenie nasycenia: Nasycenie = T(CEC) - H+
Jednak nasycenia nie można łatwo obliczyć w glebach kwaśnych, ponieważ tego typu gleby mają zwykle większą ilość wymiennego wodoru (H) w podłożu. W takim przypadku przybliżone nasycenie substratu można obliczyć jako różnicę między całkowitą pojemnością sorpcyjną (CEC) a sumą zawartości głównego kationy zasadowe obecne w podłożu (K, Ca++2+Mg2+).

CEC (całkowita zdolność absorpcji) = 269 mM/kg (26,9 mM/100g)

W CEC liczy się tylko kationy (K, Ca)+2+Mg2+Fe2+/Fe3+NH4+), nie aniony (NO3-PO43-WIĘC42-).

Potas (K) = 66 mg/kg = 2 mM/kg (66 g ÷ 39 g/mol)
Wapń = 348 mg/kg = 17 mM/kg (348 g ÷ 20 g/mol)
Magnez (Mg) = 36 mg/kg = 3 mM/kg (36 g ÷ 12 g/mol) + + +
22 mM/kg (K, Ca+2+Mg2+)
Masa molowa Ca2+ = 40 g/mol (wapń dwuwartościowy)
Masa molowa Ca = 20 g/mol (wapń jednowartościowy)
Wyniki analizy laboratoryjnej podają wartości dla wapnia jednowartościowego (Ca) !
Dlatego zawartość wapnia w podłożu (lub roztworze) nie jest dzielona przez 40 g/mol, ale tylko przez połowę (tj. 20 g/mol)!
To samo dotyczy magnezu. ++

Żelazo (Fe2+/3+) = 34100 mg/kg = 610 mM/kg (34100 g ÷ 56 g/mol)
Azot (całkowity) = 3850 mg/kg = 275 mM/kg (3850 g ÷ 14 g/mol)

Żelazo i azot (nawet nie amoniak) zwykle nie są wliczane do CEC.
Wynik:

Potencjalnie swobodna pojemność sorpcyjna = Całkowita pojemność sorpcyjna (CEC) - Pojemność sorpcyjna nasycona (suma K, Ca, Mg)
Potencjalnie swobodna pojemność sorpcyjna = 247 mM/kg (269 - 22)

Ze wszystkich powyższych danych i obliczeń można wywnioskować, że jest to podłoże kwaśne, nienasycone (głodne), co potwierdzają liczne doświadczenia praktyczne jego zastosowanie w akwariach roślinnych, gdzie gwałtownie zmniejsza twardość wody na kilka tygodni lub miesięcy i jednocześnie ją zakwasza, W rezultacie zmniejsza się również jego zasadowość. Wynika to z faktu, że zawiera stosunkowo dużą ilość substancji humusowych (z większą zawartością kwasów fulwowych), z których uwalnia się do wody duża ilość jonów wodorowych (H) i w ich miejsce zasadowe kationy z wody wiążą się w dużych ilościach (K, Ca++2+Mg2+). Duża ilość jonów wodorowych w wodzie logicznie prowadzi do spadku pH i całkowitej zasadowości (Część jonów wodorowych jest neutralizowana przez wodorowęglany, których stężenie w wodzie spada).

Podsumowujac
Jak wspominalem,nie warto przywiazywac jako pewnik kupionego worka podloza w danym okresie z kupionym w innym okresie.Mialy miejsce w histori rozne doswiadczenia akwarystow i ich relacje o inaczej zachowujacym sie podlozu tej samej marki.
Co do Panow z kanalu ,jesli chodzi o Pana Lukasza,sam powiedzial o sobie ze jest technologiem wody,i w tym aspekcie moze sie wypowiadac scislej,w pozostalych kwestiach jest raczej amatorem i nalezy samemu pozyskiwac wiedze
Pamietam z ciekawosci ogladalem odcinek o wkladach biologicznych i jaki w/g niego jest najlepszy i czekalem ,majac juz na ten temat nabyta wiedze,potwierdzil tylko to co wiedzialem o weglu aktywnym
Drugiego z Panow przemilcze
Wiedza oraz usuwanie merytorycznych komentarzy jest....
Tak jak Piotr napisal jesli sie tak tytuluje wlasne tresci a potem ma sie pretensje,ze ktos sie tak odnosi...coz dodac.
Ogolnie obawiam sie co wniosa kolejne filmiki,i jak kolejni ogladajacy beda "chwytali" jako pewnik pewne formuly bez zadnego sprawdzenia we wlasnym zakresie,no ale niestety tak dzisiaj wyglada wiedza, wlasnie z Facebokow,Youtubow itp.
Szybko, bez weryfikacji.

Kto chce niech czyta ,kto nie chce,nie musi :wink:

Ps.
Duzo pisania ,wiec jakies pomylki ort,stylistyczne itp moga miec mijsce.


Podłoże Tropica, to jedno z najmniej żyznych podłoży aktywnych, więc tu się nie zgodzę. Najbardziej żyzne, Maflora Intense, pózńiej ADA, Maflora Light, Yokuchi, później Tropica.
Jak dla mnie tamten test słaby, bo nie badano NH4, a to w zasadzie najważniejszy czynnik jak chodzi o żyzność. Czasem mam wrażenie, że dokonano takiego wyboru podłoży i metodologii, żeby Yokuchi wypadło dobrze, bo czemu nie ma Amazonii, czemu nie ma Maflory intense? Jak założyłem klientowi zbiornik na Yokuchi, to w dwa tygodnie po starcie, NO3 było już niemierzalne, gdzie na innych podłożach to trwa dwa do trzech miesiecy.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3003
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

@macek.g : o jakiej wersji amazonii piszesz ? ta zmieniała się latami, opis najbardziej pasuje mi do starej/klasycznej. Są jakieś badania/testy nowych wersji ?

rafau
Znający temat

Posty: 1242
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

@macek.g tekst rakieta. Dzięki. Jeżeli RA może zrobić z tego artykuł, byłoby świetnie-zostanie dla akwarystów poszukujących wiedzy.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1843
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

@macek.g tekst rakieta. Dzięki. Jeżeli RA może zrobić z tego artykuł, byłoby świetnie-zostanie dla akwarystów poszukujących wiedzy.

@rafau przeczytałeś tekst macka, czy przeleciałeś? Luz-to nie zaczepka. Z przedstawionych argumentów (w mojej skromnej ocenie) wynika m.in, że Twoje pytanie nie ma większego znaczenia w ujęciu globalnym.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1843
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Panowie-przepraszam za te duble. Ostatnio nie mogę napisać nic na forum bez kłopotów technicznych i nie mogę się zebrać, by napisać do RA w tej sprawie (ale chyba już czas).


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1843
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

AquaMolitor napisał(a):@rafau przeczytałeś tekst macka, czy przeleciałeś? Luz-to nie zaczepka. Z przedstawionych argumentów (w mojej skromnej ocenie) wynika m.in, że Twoje pytanie nie ma większego znaczenia w ujęciu globalnym.
Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium


Macek wkleil screeny "d.png, e.npg" itd. ciekaw byłem, która z wersji amazonii była "mierzona. (klasyczna, II, new. nowa, v2). Nie odnoszę się tym pytaniem w żaden sposób do całości artykułu. Usatysfakcjonowany ?

rafau
Znający temat

Posty: 1242
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

prot napisał(a):Tak z ciekawości się zapytam
W której miejscowości w Polsce jest produkowane podłoże aktywne Yokuchi ?

Dongguan lub Zhejiang

rafau
Znający temat

Posty: 1242
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

To gdzieś w centralnej Polsce?

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 863
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Znalazłem :)



Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2214
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian rośliin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: BATERIA i 69 gości

Copyright © 2001-2025 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.