Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Oświetlenie


Różnica między lampami białymi A rgb



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



@MałyHeniek: napisz mi jeszcze proszę, czy te tanie taśmy o których wspomniałeś, również nie generują dużej temperatury ? Zauważyłem ogromną różnicę na korzyść RGB, zastanawiam się czy właśnie temperatura to wynik innej konstrukcji led.

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

rafau napisał(a):Dla tego można domniemać, że konstruktor lamp Skylight poszukiwał złotego środka i właśnie przy 79 go odnalazł, kolor czerwony jest intensywny, natomiast reszta, tutaj nie jest przesadnie przerysowana/przekłamana.
To tak nie działa, CRI to wierność oddawania barw, wzorem jest światło słoneczne 100 CRI. Jeśli mocno niższe, to znaczy że któraś składowa/składowe, mocno kuleją. Co nie znaczy, że subiektywnie jest źle. Dla przykładu, przyjemniej się siedzi wieczorem przy nastrojowym, niezbyt intensywnym, ciepłym świetle. Z drugiej strony, pewnie znajdzie się ktoś, kogo nastraja łuk spawalniczy.
Z wykresu tej lampki wynika, że podbity jest czerwony, więc jest przekłamanie. Czy to źle? Niekoniecznie. Czy kolory będą oddawane prawidłowo? Nie :-)

tak, mam intense. Co do temperatury - nie mam pojęcia, sam wiesz, że nie rozumiem fotografii ;) Zerknę przy okazji w info pliku i napiszę.
Chodzi mi o lampę, producent podaje 5000-15000K regulowana. Swoją drogą w jaki sposób?

Co do CRI, wydawało mi się, że jest odwrotnie, patrz zdjęcie od kolegi MalyHeniek , tam CRI 90 poczerwienia rękę, przy 70 jest bladsza.
To zdjęcie to niestety zły przykład, podobnie jak większość dostępnych w sieci. Biorą jedną fotę i zmniejszają/zwiększają saturację/kontrast itp., i podpisują niskie/wysokie CRI. W rzeczywistości, różnica miedzy np. 80 a 95 nie jest tak spektakularnie widoczna.
Najprościej mówiąc, lampa uliczna, taka świecąca na żółto-pomarańczowo, bardzo niskie CRI, tak niskie, że np. czerwony będzie wydawał się brązowy, itd. Wzorcowe CRI, światło słoneczne.

Tu CRI dosyć wysokie, 83.4, ale dwie składowe oddawane są marnie:
CRI-1.png
(149.81 KiB) Pobrane 3333 razy

Tu znacznie lepiej dla całego widma:
CRI-2.png
(155.73 KiB) Pobrane 3333 razy

Avatar użytkownika
das
Zaawansowany użytkownik

Posty: 805
Dołączył: 01 sie 2003, 19:17

Ja już kiedyś zadawałem to pytanie jak była dyskusja o świetle.
Co za różnica czy wyciągasz czerwień roślin lampą czy odpowiednim nawożeniem ?
Dlatego CRI w przypadku akwarystyki jest dość dyskusyjne. Poza tym ze wzrokiem jak ze słuchem, każdy widzi trochę inaczej i co innego nazywa "naturalnym kolorem"
Słońce też nie ma przecież jednej temp. barwowej tylko zmienną wraz z porą dnia.

Może właśnie dlatego są dwie serie, Intense i Natural żeby każdy mógł znaleźć odpowiednią dla siebie.

Mogę to przyrównać do dźwięku bo trochę siedzę w temacie. Jeśli mamy kolumny głośnikowe o płaskiej charakterystyce to dla wielu odbiorców nie brzmią dobrze, wiele osób lubi podbity bas czy tony wysokie. Wynika to również z fizjonomii samego ucha. To co doskonałe na wykresie niekoniecznie równa się doskonałe w odbiorze.

Zdaje się że ludzkie oko nie widzi równo wszystkich barw tj, długości fali poszczególnych kolorów co w uproszczeniu znaczy że np światło niebieskie 100luxów będzie postrzegane jako słabsze niż 100 luxów światła zielonego.

W elektroakustyce jest takie powiedzenie: "Parametry nie grają" Mam nadzieje że rozumiecie co mam na myśli.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Rfck napisał(a):Poza tym ze wzrokiem jak ze słuchem, każdy widzi trochę inaczej i co innego nazywa "naturalnym kolorem"
Zgoda, z tym że dźwięki potrafimy zapamiętać, kolorów nie.

Słońce też nie ma przecież jednej temp. barwowej tylko zmienną wraz z porą dnia.
Temat rzeka, oko, a w zasadzie mózg, mocno nas oszukuje.

Może właśnie dlatego są dwie serie, Intense i Natural żeby każdy mógł znaleźć odpowiednią dla siebie.
Fajnie by było, by lampa dawała możliwość dosyć swobodnego ustawiania kolorów, a do tego miała zaprogramowane presety dla najlepszego oddawania barw, wybarwiania określonego koloru/kolorów, itp.

Jeśli mamy kolumny głośnikowe o płaskiej charakterystyce to dla wielu odbiorców nie brzmią dobrze, wiele osób lubi podbity bas czy tony wysokie.
Chyba JBL prowadził takie badania, gdzie wyszło im, że najlepiej brzmiące dla przeciętnego człowieka kolumny, wcale nie są liniowe?

Zdaje się że ludzkie oko nie widzi równo wszystkich barw tj, długości fali poszczególnych kolorów co w uproszczeniu znaczy że np światło niebieskie 100luxów będzie postrzegane jako słabsze niż 100 luxów światła zielonego.
Tak. Najwyraźniej/najintensywniej widzimy światło żółto-zielone, tu mamy najlepszą rozróżnialność kolorów. Odwrotnie jest u roślin, najważniejsze to czerwone i niebieskie.

W elektroakustyce jest takie powiedzenie: "Parametry nie grają".
Chcesz mi powiedzieć, że wpięcie audiofilskiego bezpiecznika w aluminiową inst. el. nie poprawi brzmienia mojego sprzętu? Buuuuu, załamałeś mnie ;-)
A tak serio, wierność oddawania barw, a przyjemność odbioru w danym świetle, to często dwie różne kwestie.
Wyjątkiem imho jest światło słoneczne. W nim rośliny i ryby mają tak pięknie kolory, jakich nie widziałem pod żadnym sztucznym.

Avatar użytkownika
das
Zaawansowany użytkownik

Posty: 805
Dołączył: 01 sie 2003, 19:17

rafau napisał(a):
MałyHeniek napisał(a):Im większe CRI tym większe oddawanie naturalnych kolorów. Moduły ADA mają CRI 90 Sylight 79. Taśma polskiego producenta na diodach SMD 5050 + 3014 OSRAM Cri 80++ (Pobór mocy 17.2 W/m
Strumień świetlny871 lm/m) reszta to indywidualny odbiór każdego oka. Dla tego nie rozumiem fenomenu lampy za 700zł która ma gorsze parametry od taśmy za 50zł


No i nie zrozumiesz fenomenu, skoro sam jesteś w stanie wyprodukować lampę o parametrach zbliżonych lub lepszych od większości oferowanych lamp na rynku :) Patrzysz okiem twórcy, który jest w stanie wytworzyć dany produkt taniej.
Rozumiesz zaś fenomen lamp ADA LED, RGB i zgadzasz się z ich polityką cen ?
Polityka cen produktów ADA jest mocno związana z podejściem Japończyków do swojego rynku a to już głębsza filozofia dla ludzi z europy. Kupiłem sobie solara RGB z pierwszej dostawy do PL bo zobaczyłem jak świeci na żywo i stwierdziłem że to najlepsze światło led jakie widziałem w akwarystyce. Druga sprawa była taka że chciałem zobaczyć co ma w środku i z czego jest zbudowana ;) No i zobaczyłem :mrgreen:
Co do zdjęć CRI ręki które wrzuciłem to ta ręka nie jest przekolorowana tylko po prostu ma taki kolor a światło cri 70 nie jest w stanie wydobyć nam rzeczywistych kolorów dlatego widzimy ją jako bladą. Nie twierdzę że lampy SkyLight są złe i drogie bo producent widocznie je tak wycenił opierając się na cenach innych producentów.Tylko dziwie się że praktycznie nikt nie patrzy na parametry lamp tylko ile osób ma je na instagramie i operają na zdjęciach z internetu swój wybór:D
Teraz przypuśćmy taki scenariusz: Jest gościu który sobie czyta o oświetleniu LED w akwariach (Ja byłem takim gościem kilka lat temu :wink:) i chce kupić lampę do 60cm akwarium:P Wchodzi do castoramy idzie na stoisko z naświetlaczami RGBW i czyta "Lampa LED Oferuje możliwość regulacji barwy oświetlenia z palety RGB+white, co pozwala na dostosowanie barwy do własnych potrzeb. Intensywnie podkreśla kolory w zależności od ustawienia.. No i jakieś tam dane że ma 50w z 3400 lm Cri<80 i jakieś tam duperele. Ale ją odkłada bo stwierdza że to jakieś budowlane światło nie dla roślin :lol: Wraca do domu odpala neta szuka i znajduje "Lampa LED SkyLight Intense jest przeznaczona dla wymagających akwarystów. Oferuje możliwość regulacji barwy oświetlenia, co pozwala na dostosowanie barwy do własnych potrzeb. Intensywnie podkreśla czerwone kolory zarówno ryb i jak i roślin. Emitowanie światło niezwykle korzystnie wpływa na wzrost roślin.Posiada moc 48W i około 3600 lumenów. Współczynnik oddawania barw CRI 79" To jest dla mnie fenomen akwarystyki :wink:
rafau napisał(a):@MałyHeniek: napisz mi jeszcze proszę, czy te tanie taśmy o których wspomniałeś, również nie generują dużej temperatury ? Zauważyłem ogromną różnicę na korzyść RGB, zastanawiam się czy właśnie temperatura to wynik innej konstrukcji led.
Z taśmami ledowymi jest tak że im więcej modułów SDM na metr tym mniejszą temperaturę ma taśma i większą sprawność świetlną np metrowy kawałek taśmy 10w 30led SMD produkuje więcej ciepła niż metrowy kawałek 10w 60 SMD. Zwykłe taśmy RGB mają małą ilość lumenów dla tego najbardziej korzystne są taśmy RGB+white(zimna) lub zmieszanie taśm RGB5050 i np jakiejś na diodach 2216 które mają CRI 90+

Avatar użytkownika
MałyHeniek
Zainteresowany tematem

Posty: 239
Dołączył: 08 sty 2015, 20:46
Miasto: Kraków/Wrocław

[/quote] CRI to wierność oddawania barw, wzorem jest światło słoneczne 100 CRI. Jeśli mocno niższe, to znaczy że któraś składowa/składowe, mocno kuleją. Co nie znaczy, że subiektywnie jest źle. Dla przykładu, przyjemniej się siedzi wieczorem przy nastrojowym, niezbyt intensywnym, ciepłym świetle. Z drugiej strony, pewnie znajdzie się ktoś, kogo nastraja łuk spawalniczy. [/quote]

I to jest ogolnie bardzo dobre podsumowanie,za nim przejde do glebszej analizy,to mozna tutaj podac przyklad znanego z sieci zbiornika Mariana z Rumuni,gdzie od jakiegos czasu zmienil wiekszosc swoich swietlowek na takie o wspoczynniku CRI-80.
Teraz mozemy subiektywnie odnies sie do odbioru takiego zbiornika,mozna rzec ze zbiornik dalej prezentuje sie znakomicie,aczkolwiek w moim mniemaniu,jesli moglbym uzyc...brak jest glebi koloru roslin i to jest oczywiscie subiektywna opinia,ale dla osoby ktora zna zbiorniki Mariana od lat ,to wiem jak wygladal odbior roslin dawniej w zaleznosci od uzycia danych swietlowek z CRI 90.

Mozna rowniez uzyc przykladow z zycia jesli widzimy osobe na przeciwko siebie z bliska ,dostrzegamy glebie koloru jego ubioru,odcienie itp.
Kolejny przyklad to zastosowanie w obecnych TV "szerokiej palet barw" w skrocie WCG

( interesuje sie rowniez tematyka audio-video :wink: ) z tad tez taki troszke inny przyklad.

W skrocie mozna powiedziec:
Im wyższy wskaźnik CRI światła, tym dokładniej oddaje kolor obiektu w świetle dziennym.

eee.PNG
(257.38 KiB) Pobrane 2117 razy


To, co dokładnie mierzą wartości CRI, to dokładność oddawania kolorów dla światła w porównaniu z czarnym promiennikiem o podanej wartości znamionowej K. Słońce jest oceniane na około 5780 K; Jeśli masz świetlówkę o mocy 5780 K, aby uzyskać 100 punktów w skali CRI, musi ona podświetlić obiekt w 100% wizualnie, podobnie jak to robi nasze Słońce 5780 K.

Z dawnych forumowych czasow poszukiwalismy wlasnie takich swietlowek,czyli bliskim 6000K .
Popularne na tamte czasy byly to swietlowki: Narva biovital chyba 5800 oraz swietlowka Giesemann Midday 6000K.


Światło o wartości 100 CRI przy wartości znamionowej 5780 K oświetli obiekty znacznie inaczej niż światło o wartości 100 CRI przy wartości znamionowej 2700 K. Aby to wykazać; pamiętasz czasy, kiedy żarówki były jeszcze używane?

Standardowa żarówka ma wskaźnik K około 2700 tys. Ze względu na tę definicję techniczną wszystkie żarówki mają domyślnie 100 CRI - jednak renderują obiekty w wizualnie (nieatrakcyjnym) odcieniu żółtawym.

W tym celu indeks CRI nie jest szczególnie przydatny dla hobbystycznych aplikacji akwarystycznych. Istnieje wiele lampek, które dają atrakcyjne odwzorowanie kolorów i świetnie nadają się do uprawy roślin, ale mogą mieć niski wskaźnik CRI. Podobnie światło o wysokim CRI może faktycznie wyglądać nieatrakcyjnie; ze względu na sposób obliczenia ma niewielką wartość do celów oświetlenia akwarium.

Akwaryści są generalnie bardziej zainteresowani żywymi kolorami o wysokim nasyceniu kolorów. Wiele świateł może mieć niski wskaźnik CRI, ale zapewnia bardzo atrakcyjne wizualne zabarwienie; moja własna oprawa LED poniżej ma tylko CRI 78, ponieważ ogólne spektrum jest dosc czerwono / niebieskie. Pozwala to jednak produkować bardziej żywe odcienie czerwieni i fioletu. Wiele innych osób i ja uważamy, że odwzorowanie kolorów jest atrakcyjne.


Podsumowujac ,nie mozna sie sugerowac fenomenem danego zrodla swiatla z wzgledu na "CRI" a bardziej na wlasnie funkcjonalnosc danej lampy.
Osobiscie dla mnie w dzisejszych czasach,brak ingerencji w dostosowanie pod wlasny odbior, doboru koloru ,to wielki minus.
Oczywiscie dla czesci osob ma znaczenie rowniez wyglad danej lampy i w takim przypadku przykladowa lampa ONF prezentuje sie zacnie w stosunku do Skylight.
Aczkolwiek nie widzialem na zywo jednej lub drugiej.

Mamy swietnie opisane artkuly w sieci i to na jednej stronie poswieconej akwarystyce przez znana osobe w swiecie akwarystycznym odnosnie swiatla,CO2 itd
Czesc tekstow jest wlasnie zaczerpnieta z w/w zrodla.

Juz poza tematem ,jesli w majac rok 2020 i dalej wrecz brniemy z oporem maniaka w przypadku np. CO2 do obliczen z tabelki CO2/pH...no to co tutaj mozna powiedziec..,3-5 lata temu osoba zasluzona dla akwarystyki roslinnej pisala: 95% dalej nie rozumie podstaw w zakresie CO2,lub zasad pobieralnosci skladnikow odzywczych przez rosliny,ale to sa rozwazania na inne tematy,sorrki za taki pozatematowy wybryk :wink: .

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

Zgadzam się z tym co napisałeś, szczególnie ten fragment:
macek.g napisał(a):Akwaryści są generalnie bardziej zainteresowani żywymi kolorami o wysokim nasyceniu kolorów. Wiele świateł może mieć niski wskaźnik CRI, ale zapewnia bardzo atrakcyjne wizualne zabarwienie; moja własna oprawa LED poniżej ma tylko CRI 78, ponieważ ogólne spektrum jest dosc czerwono / niebieskie. Pozwala to jednak produkować bardziej żywe odcienie czerwieni i fioletu. Wiele innych osób i ja uważamy, że odwzorowanie kolorów jest atrakcyjne.


O tym właśnie wspomniałem, nie zawsze niskie CRI oznacza nieatrakcyjny odbiór wizualny, ale Ty opisałeś to lepiej :)

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Bardzo ciekawy wątek. W szczególności moją uwagę zwrócił aspekt oddawania kolorów przez belkę Skylight. Tak się składa, że stosunkowo niedawno taką nabyłem (80H Intense). Nie mogę się wypowiedzieć w kwestii czysto praktycznej, ponieważ start mojego zbiornika został opóźniony z przyczyn niezależnych od mojej osoby. Niemniej - zainwestowałem w to oświetlenie ze względów czysto subiektywnych :)

Oto one (jeśli ktoś uzna, że ten punkt niesie jakąś wartość):

1) Oddawanie barw jest w moim odczuciu immersyjne - użyłem tego słowa z pełną premedytacją, ponieważ jaskrawe, przekontrastowane kolory, nie pozwalają mi się zrelaksować :) Wydawało się, że akwaria ze Skylight są dla mnie jakoś bardziej łaskawe (obserwacje na żywo) :)

2) Podoba mi się wykonanie (solidna stal) a także projekt nóżek (nie ma możliwości strącenia belki do wody i można zalać szkło pod rant bez obawy o wylaną wodę jak podejdzie jakiś paproch).

3) Rozmiar (80 cm) idealny na długość akwarium (80 cm), bez obaw o doświetlenie boków.

4) Optymalna moc.

5) Dodatkowy plus za zabezpieczenie wszystkich elementów przed wodą (niby oczywiste, ale jednak nie zawsze...)


Minusem jest dotykowy kontroler. W mojej ocenie jest delikatnie mówiąc nietrafiony.

Jest jeden "przycisk". Krótkie naciśniecie odpowiada za on/off. Dłuższe przytrzymanie to rozjaśnianie/ściemnianie. Pomijam fakt, że (jak dla mnie) powinno być odwrotnie. Dlaczego? Całkowity brak kontroli nad tym, o ile zwiększamy moc. Dopóki trzymasz, belka się rozjaśnia. Brak wyraźnych poziomów. Jest nawet tak, że jak sobie stopniowo rozjaśniam, to zanim dojdę do poziomu maks, ona przy kolejnym naciśnięciu się ściemnia i zabawa od początku.

W kwestii regulacji barwy - trzeba sobie albo dokupić drugi taki kontroler, albo przepiąć ten od ściemniania w inne złącze (w zestawie jest tylko jeden).

Jest też taki ficzer (pewnie czytaliście w notce reklamowej), który mówi, iż światło w tej belce penetruje tkanki głębokie roślin i umożliwia pełną fotosyntezę roślinom przysłoniętym przez inne (brzmi trochę jak apple bubble, ale będę miał okazję sprawdzić - chyba).

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

AquaMolitor napisał(a):ponieważ jaskrawe, przekontrastowane kolory, nie pozwalają mi się zrelaksować :) Wydawało się, że akwaria ze Skylight są dla mnie jakoś bardziej łaskawe (obserwacje na żywo) :)
Jak zbiornik już wystartuje, to daj znać jakie wrażenia ze światła.

Minusem jest dotykowy kontroler. W mojej ocenie jest delikatnie mówiąc nietrafiony.

Jest jeden "przycisk". Krótkie naciśniecie odpowiada za on/off. Dłuższe przytrzymanie to rozjaśnianie/ściemnianie.

W kwestii regulacji barwy - trzeba sobie albo dokupić drugi taki kontroler, albo przepiąć ten od ściemniania w inne złącze (w zestawie jest tylko jeden).
Nietrafiony to faktycznie delikatnie powiedziane. Powinno być odwrotnie, jak sam napisałeś. Lampa wydaje się ciekawa, dobrze zrobiona, a wyszło że jej obsługa to porażka. Przy tej cenie to ewidentna wpadka, imho.

Jest też taki ficzer (pewnie czytaliście w notce reklamowej), który mówi, iż światło w tej belce penetruje tkanki głębokie roślin i umożliwia pełną fotosyntezę roślinom przysłoniętym przez inne.
Co to takiego konkretnie?

Avatar użytkownika
das
Zaawansowany użytkownik

Posty: 805
Dołączył: 01 sie 2003, 19:17

Jest też taki ficzer (pewnie czytaliście w notce reklamowej), który mówi, iż światło w tej belce penetruje tkanki głębokie roślin i umożliwia pełną fotosyntezę roślinom przysłoniętym przez inne.
Co to takiego konkretnie?[/quote]


Nie wchodziłem w temat, bo brzmiało mi jak mumbo-jumbo. Ma to jakiś związek z operowaniem spektrum, widmem światła czerwonego, co faworyzuje rośliny nad glony. Projektant belki ponoć badał temat wnikliwie. Nie widziałem tych badań i przyjętej metodologii, więc póki co odkładam to na półkę z marketingiem.

Jak odpalę zbiornik, podzielę się zdjęciem (uprzedzam tylko na zapas, że nie będzie to aranżacja nawet w połowie tak dobra jak Wasze).

Co do wspomnianej wpadki z kontrolerem - moje dotychczasowe rozeznania na gruncie sprzętu akwarystycznego pokazują, że nie ma (niestety) produktów idealnych. Nierzadko też właściciele wychwalanych produktów nie chcą się do pewnych rzeczy przyznać (psychologia zna już to zjawisko od dziesiątek lat). No bo kto głośno powie, że akwaria od Ady się wyginają, czy np. seria pro 4 Eheima jest wykonana z odpustowego plastiku a zębatki od regulacji przepływu pękają na potęgę. Kto powie, że ścianki zewnętrzne i drzwi od szafek glossy są wykonane z tektury a nie mdf? :D

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

AquaMolitor napisał(a):Nierzadko też właściciele wychwalanych produktów nie chcą się do pewnych rzeczy przyznać (psychologia zna już to zjawisko od dziesiątek lat).
Niestety to prawda. Ja nie mam problemu z przyznaniem się do błędu :-)

No bo kto głośno powie, że akwaria od Ady się wyginają,
Im cieńsze szkło tym bardziej dizajnersko, itd ;-) Swoją kostkę zamówiłem ze szkła 8 mm, choć wszędzie w tym rozmiarze dają tylko 6. Też nie lubię jak mi się szkło wygina.

czy np. seria pro 4 Eheima jest wykonana z odpustowego plastiku a zębatki od regulacji przepływu pękają na potęgę.
Nie jestem fanbojem marek, lubię produkty sprawdzone i w miarę niezawodne. Mam eheimy, ale czwórek u mnie się nie zobaczy.

Kto powie, że ścianki zewnętrzne i drzwi od szafek glossy są wykonane z tektury a nie mdf? :D
No proszę.
I po to właśnie jest forum, byśmy jako konsumenci wzajemnie się informowali, co warto, a czego nie.
W takim razie niniejszym oświadczam, że zaworek precyzyjny camozzi jest przereklamowany :-)

Avatar użytkownika
das
Zaawansowany użytkownik

Posty: 805
Dołączył: 01 sie 2003, 19:17

Wiecie że ziemia jest płaska nie :D ?
Zdziwiony jestem ugięciem adowych zbiorników bo są z grubego szkła, ale które duże akwarium, bez wzmocnien się nie ugina ?
Fronty z glossy... what :D ? Serio ? Masz fotki ? Musi być to czuć w rękach.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Mam fotki, bo rozebrałem tą szafkę za pomocą młotka (złożyła się jak domek z kart). Z takiej dykty są nie tylko drzwi, ale także ściany zewnętrzne.Oczywiście że tego nie czuć-tak samo jak w tanich meblach IKEA. Przypominam że taka szafka kosztuje 700zł :) Zbiorniki ADA nie są przecież robione z niewiadomo jak grubego szkła. W moim 80x40x40 z szyby 10mm jest ugięcie prawie 2mm-nie widać tego na oko (choć nie wykluczam, że mogło to być wynikiem nieprecyzyjnego wypoziomowania podczas testu szczelności).
Rfck napisał(a):Wiecie że ziemia jest płaska nie :D ?
Zdziwiony jestem ugięciem adowych zbiorników bo są z grubego szkła, ale które duże akwarium, bez wzmocnien się nie ugina ?
Fronty z glossy... what :D ? Serio ? Masz fotki ? Musi być to czuć w rękach.
3afe0a0828fff53eb39695e136a5c0a5.0.jpeg
(55.88 KiB) Pobrane 1817 razy

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

To wygląda jak MDF

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

To nie wygląda ani trochę jak mdf. Pozostałe ściany też rozebrałem - są z mdf. Poza tym płyty mdf nie potargasz :D
Rfck napisał(a):To wygląda jak MDF

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Na zdjęciu przypomina, może to jest taki odpadowy :D ?
Trzeba napisać do Aquaela z pytaniem; Z jakiego materiały wykonana jest szafka.
Glossy jest lakierowane czy to jest okleina glossy type ?

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

31 maja 2020, 17:10   (#37)  

Zwykła okleina. Poszukam, bo gdzieś miałem zdjęcia pozostałych ścian. Cóż, bez względu na nazewnictwo-płyta mdf jest sztywna. Zawartość okleiny ze zdjęcia ma właściwości tektury (to samo, czym wypełniane są tanie meble ikea). W materiałach aquaela jest info, że płyty to mdf. Tak, ale tylko nośne ściany, czyli dwa blaty, plecy i sciany wewnętrzne. Poza tym-chyba trochę zboczyliśmy z tematu ;)

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Trochę tak, ale ciekawy temat zacząłeś :)

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Zapytałem moją koleżankę, która zajmuje się takimi materiałami. Powiedziała że zdjęcie beznadziejne, ale wygląda jak mdf (taka płyta może mieć różne gestości), tylko prawdopodobnie jest to wybrakowany podkładowy materiał. Zatem Rfck miałeś rację. Niemniej-różnica pomiędzy płytami (jak już wspomniałem) jest wyraźnie dostrzegalna.
Rfck napisał(a):To wygląda jak MDF

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Rfck napisał(a):To wygląda jak MDF


Sam jesteś MDF :D to jakaś pilśnia

Z całej gamy produktów Aquaela znam tylko 3 dobre: przyssawki, zaworki przeciwzwrotne i powerheada 500. Akwaria i oświetlenie to jedna wielka niedoróbka. Nawet pata mini spieprzyli :)

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki











Powiązane tematy
  • ADA AquaSky RGB II

    359491077_656486443179800_465411158185704835_n.jpg Nowy model lampy ze stajni ADA, sterowany za pomocą dedykowanej aplikacji. Szczegóły znajdziecie na stronie ADA: https://www.adana.co.jp/jp/con...

    Wyświetlenia: 743 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Ustawienie rgb na wieczór i poranek

    Witam. Jest jakieś ustawienie które ładnie podświetli akwa, a nie będzie już stresowało ryb w akwarium? Np 5%czerwonego, 0%zielonego, 10%niebieskiego? Jest jakieś optymalne ustawienie na dzień, czy po...

    Wyświetlenia: 1847 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Wrgb2 vs rgb a601 plus

    Rozglądam się za nową lampą. Teraz mam chihiros a601. Czy jest znaczna różnica miedzy wrgb2 a rgb plus? Ta pierwsza jest 2x droższa.

    Wyświetlenia: 2372 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pięciokanałowy sterownik oświetlenia led RGB Controller TC42

    Witam Jako że w moich dwóch akwariach z lampami maxspect razor r420r 160w pojawił się problem niedoświetlonych boków akwarium pomimo zastosowania soczewek po bokach 120st (brak możliwości regulacji w...

    Wyświetlenia: 40474 | Odpowiedzi: 126 czytaj więcej...

  • Rgb kanały oświetlenia

    Witam, chciałbym podpytać w jaki sposób ustawiacie kolory w swoich lampach rgb? Wiedza ogólna bazuje na tym że czerwony wzrost w górę niebieski krzewienie a czy którym pasmem możemy wspomóc wybarwiani...

    Wyświetlenia: 1455 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Jak wymienić kontroler w lampach Chihiros WRGB II, RGB A plu

    Moi drodzy, złe wieści. Skoro Chihiros wrzuca takie filmiki, to chyba jednak lepiej kupić zwykłe z zewnętrznym Commander 1; 4. https://youtu.be/3BSSkaWEcF0

    Wyświetlenia: 1301 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Mieszanie LED RGB z białymi

    Cześć! Jestem na kupnie lamp LED do mojego 79,5 x 45 x 45. Zastanawiam się nad dwiema belkami Chihiros 60cm (nie dłuższe bo pod zabudowę). I teraz mam takie opcje: 2xRGB lub 1xRGB + 1xAPlus (czyli ...

    Wyświetlenia: 4200 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Chihiros RGB Vivid 2

    https://www.youtube.com/watch?v=2IlH964U3ko Wygląda, na to że dziś firma Chihiros zaprezentowała nową/poprawioną wersję Vivid. Na ich stronie, jeszcze nic nie ma na temat tej lampy.

    Wyświetlenia: 8026 | Odpowiedzi: 59 czytaj więcej...

  • English - ADA RGB Solar vs Chihiros RGB (video)

    A short video with some thoughts about the ada rgb solar and the chihiros rgb. https://www.youtube.com/watch?v=s3mCo2h0EIQ

    Wyświetlenia: 8005 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Nóżki metalowe Chihiros z serii A plus oraz RGB

    Witam Mam pytanie odnośnie metalowych nóżek Chihiros z serii A plus oraz RGB (nie mylić ze zwykłą serią która ma szerokość belki 6 cm) - jaki jest ich rozstaw? Chciałbym je wykorzystać w swoim profil...

    Wyświetlenia: 876 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: akwaman, Nestor i 402 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.