Witam wszystkich - tych majsterkujących i tych oglądających.
Jako, iż na podstawie moich mniej lub bardziej udanych schematów i konstrukcji kilku majsterkowiczów zbudowało swoje lampki a sam zaczynałem z zerową wiedzą, to aby nie szukać po całym forum w różnych tematach - wrzucać będę wszystko do jednego wątki. A co tam, najwyżej będzie jeden długi tasiemiec niczym "Moda na sukces" ...tzn Moda na DIY
A zatem przedstawiam Wam moją twórczość radosną - zabawa kabelkami, diodami, lutownicą i puszką sprayu.
Na początek dość skromnie. Wymyślone nazwy SLIM Plus - SLIM - bo miała być cienka a Plus bo z dodatkowym chłodzeniem w postaci radiatorów z ceowników SLIM Plus 35 oraz SLIM Plus 74
Slim Plus 35 - 30W światło białe 6500/8500K pół na pół oraz 6W Fullspectrum Slim Plus 74 - 60W światło białe 6500/8500K pół na pół oraz 12W Fullspectrum
Zasilacz od laptopa - Zasilacz uniwersalny, ładowarka laptop Wyciągnięty z plastikowej obudowy i przełożony do puszki z aluminum. Regulacja jasności poprzez zmianą napięcia na wyjściu - przetwornica LM2596. Jako driver a właściwie to ogranicznik prądu - LM317 z rezystorem Zasilacz dla mocniejszej lampki wyposażony w dodatkowy radiator.
Obserwuje od dłuższego czasu Twoje porady w zakresie budowy lamp ledowych udzielanych różnym forumowiczom. Chyba też dla niejednego z nich zbudowałeś taką lampę na zamówienie? Zawsze jednak bez nuty tajemniczości, skrywania czegoś dzielisz się swoimi umiejętnościami i wiedzą w tym zakresie z innymi. Skromność i chęc bezinteresownego dzielenia się swoim doświadczeniem z innymi to bardzo rzadka i ceniona cecha. Choć ja nie bazuję jeszcze na oświetleniu led w moich akwarystycznych poczynaniach i wciąż męczę poczciwe T5, to i tak z zainteresowaniem będę przeglądał Twój temat. Kto wie może kiedyś się do Ciebie zgłoszę
Zawsze jednak bez nuty tajemniczości, skrywania czegoś dzielisz się swoimi umiejętnościami i wiedzą w tym zakresie z innymi. Skromność i chęc bezinteresownego dzielenia się swoim doświadczeniem z innymi to bardzo rzadka i ceniona cecha.
Tego nauczyła mnie mama...
Chyba też dla niejednego z nich zbudowałeś lampę na zamówienie.
Nie każdy ma umiejętności i jakiś garaż czy warsztat albo "szwagra" żeby samemu zbudować. Ci co mają takie możliwości to zbudowali własne lampki z dostępnych materiałów typu radiator z metra cięta, polutowali kabelki według moich schematów i są w pełni zadowoleni.
Nawet jeden taki co pierwszy raz trzymał lutownicę w ręku zbudował lampkę na sterowaniu Arduino zmotywował mnie, żeby w końcu samemu spróbować poskładać takie sterowanie. Oto efekty:
Uważam, że ten Gość to niestety wymierający gatunek człowieka, których do niedawna było masa. Od pewnego czasu w akwarystyce następuje pewien zastój spowodowany nabieraniem w usta wody (głównie przez komercję) przez ludzi, którzy mają większe pojęcie w pewnych sprawach przez co tworzą się pewnego rodzaju tabu w niektórych dziedzinach akwarystyki.
Pełen szacun dla Ciebie za to, że nadal Ci się chce! Czapki z głów!
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!
Myślałem nad tym. Zbliżoną ale pod względem podobnych zastosowanych diod tzn. - ciepła 3000K - zimna 8000K - niebieska - soczewki 90stopni
Kwestia doboru odpowiednich typów diod - najbardziej popularne są XP-G (miałem) a tam są XT-E (nie miałem)
Kolejna kwestia to czy robić tak samo "ciasno" czy trochę szerzej je porozstawiać. 300W to ma podzielone na 6 modułów. Ale jak dasz za duże odstępy miedzy diodami to barwa się nie wymiesza dobrze.
Bo zapewne pisząc "zbliżoną" masz na myśli barwę światła a nie kształt obudowy.
Marcin, 300W żyletkę można czasami wyrwać u nas za nie dużą kasę ale w wersji morskiej a same moduły dostępne są bez problemu w USA. Nie wiem czy polski dystrybutor posiada luzem pyłki ale na upartego zawsze można też przelutować same diody
Osobiście najchętniej to bym tą moją lampę przerobił tak aby móc nią sterować sygnałem 0-10V z poziomu mojego kompa (mam wolne 4 kanały pod to). Są też dostępne bajery innych firm pozwalające sterować tą lampą np. po WiFi czy BT ale koszt kosmos.
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!
pietach napisał(a):Rysuje w CAD, pliki są DXF i z tego wycinają mi laserem. Chcesz szkice czy DXF ?
A wyślij zobaczę jak to wygląda, a jakieś ceowniki stosujesz , soczewki etc? bo jak slim to slim xD dlatego pytam z czego to zrobione i w jaki sposób albo jakieś zdj z etapów roboty (nie te co na forum xD)
Ja też przyłączę się do podziękowań koledze. Dzięki Pietachowi kupiłem lutownicę i złożyłem sobie lampę, wszystko według Jego wskazówek. Nigdy nie odmówił mi pomocy, nawet jak męczyłem głupimi/oczywistymi pytaniami. Bardzo Ci serdecznie dziękuję!!!
Proszę bardzo, polecam się na przyszłość. PS. Nie zawsze szybko odpisuję, czasem czytam posty na telefonie gdzie nie lubię pisać (zacofany jestem) i nie mam wtedy jak zrobić ewentualnego rysunku a potem po prostu mi się zapomina jak siedzę przy komputerze.
Od dawna podziwiam Twoją twórczość i smykałkę do budowania takich projektów. Aż szkoda że wtedy kiedy ja się męczyłem ze swoją lampką nie zakładałeś takich tematów. Z pewnością bym podpatrzył i podpytał trochę.
Tak czy inaczej super projekty, super kolega który wszystkim się dzieli i TAK TRZYMAĆ.
Na polskim portalu aukcyjnym kupiłem zasilacz który i tak przyjechał z krainy ryżem płynącej. Cudów nie ma, kupowałem już kilka różnych rzeczy, głównie fajne zasilacze 24V/6A i 9A. Są nawet dość dobre i starannie wykonane.
No ale tu jest wszystko na widoku. A czego oczy nie widzą tego sercu nie żal. Z racji, że trochę mi się spieszyło a zapasy się skończyły to kupiłem na krajowym portalu zasilacz. Raczej z tych "no name" tańszych bo i tak miał być zamknięty w osobnej obudowie.
Z racji dość głośnego wentylatora, który działał cały czas a nie tylko jak zasilacz się zagrzeje, postanowiłem zerwać plombę gwarancyjną i otworzyć dziada. A w środku mała niespodzianka.
Trochę poturbowany kondensator. Dobrze, że nie było uszkodzenia izolacji wewnątrz bo wybuchający kondensator 1000uF/25V robi fajne bum i smrodek a co dopiero przy kondensatorze na napięcie sieciowe. Wymieniłem oba.
No i jeszcze inna ciekawostka. Naklejka - 300W (24V/12,5A) Płyta główna - napisane 200W Transformator - napisane 250W.
No ale to raczej za mocno nie przeszkadza bo pewnie wersje różnią się tylko ilością końcówek mocy (jest jedna a miejsce są na dwie - dla mocniejszego zasilacza) oraz zworką która robi za rezystor pomiaru prądu.
A oto przedstawiam Wam. Opti Led Plus 120cm 120x30cm Moc około 180-190 W Szacunkowo ze światła białego jest około 15 tys lumenów Soczewki 60stopni Luksomierz pokazuje ciut powyżej 26000 lux z odległości około 60 cm. Lepsze fotki może uda się zrobić w dzień bo nie mam w domu warunków oświetleniowych do dobrych fotek.
Cześć,
Od jakiegoś czasu chodził za mną projekt podświetlanego tła z pleksi. Chciałem uzyskać efekt rozjaśnienia od dołu, bez rozświetlania całej powierzchni równomiernie.
Do zbudowania tła użyłem:
...
Witam serdecznie
Planuję zmontować belkę na power ledach. Przejrzałem wiele forów, łącznie z tym, w poszukiwaniu inspiracji, jednak chciałbym prosić Was o ocenę i podpowiedzi.
Zacznę od początku, c...
Cześć koledzy.
Zamierzam zbudować belkę oświetleniową do akwarium 130x65x60cm opartą o power LED. Poniżej przedstawiam koncepcję i proszę Was o ocenę i podpowiedzi.
O akwarium wiele nie napiszę – d...
Cześć, jako że na forum jestem nowy, to na wstępie chciałbym się przywitać :)
Planuję założyć akwarium 72l 60x30x40 cm. Właściwie to zastanawiam się nad dodaniem kilku centymetrów do długości i głę...
Witam. Zamierzam się do pierwszego roslinnego akwa i mam rozkmine nad światłem. Chce robić belke on off . Wody będzie ok 80 -85 l netto i czy 50 w starczy dla roslin łatwych i średnich oznaczonych w ...
Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.
Sklep firmowy
Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).