Witam Szanownych Forumowiczów,
Przeczytałem już wielu materiałów na temat słabości tradycyjnej metody określania zapotrzebowania na światło naszych zbiorników roślinnych (Watów/litr) i tak sobie myślę:
- Stare przeliczniki W/l w czasach żarówek mające jeszcze jakiś sens dzisiaj już przestają być adekwatne
- Trudno znaleźć jakiś sensowny kalkulator oświetlenia, nie bazujący na W/l (np.
http://www.defblog.se/LightCalculator/ ma niestety małą bazę źródeł światła i często nie znajdziemy tam tego co znajdziemy w sklepach. Nawet na tym serwisie kalkulator oświetlenia ale już od jakiegoś czasu jest niedostępny
- Pomiary PAR (o PUR już nawet nie wspominając) zwłaszcza u mniej zaawansowanych (i zamożnych) akwarystów dysponujących jednym lub kilkoma zbiornikami są praktycznie niewykonalne
- Zestawy świetlówek proponowane przez sprzedawców oświetlenia trudno ocenić i porównać a poza tym mogą być dobierane tendencyjnie pod kątem zapasów magazynowych.
- Wielu akwarystów zakładających nowe zbiorniki staje przed mrowiem różnych kombinacji oświetlenia i chcąc nie chcąc powtarza te same błędy które popełnili już inni bo nie znajduje dobrej podstawy doświadczeń innych na której mogliby się oprzeć.
Sam mam podobne problemy:
Mam standardowych wymiarów 240l które muszę doświetlić i nie wiem jak bo kombinacja: 1 x 54W
Sylvania Grolux T5 + 1 x 54W Narva Cool Daylight uniemożliwia wyhodowanie jakiegokolwiek trawnika.
Mam też standardowych wymiarów 60l które chciałbym zmienić w roślinniak i zupełnie nie wiem ile i jakich świetlówek wybrać.
Dlatego myślę, strasznie przydałyby się tabele opisujące jakie oświetlenie typowych zbiorników zdaje egzamin.Wtedy zamiast pytań pod hasłem "Pomocy jak oświetlić moją 112l" itp. wystarczyłoby zajrzeć do tabel. aby dowiedzieć się jakie kombinacje świetlówek stanowią minimum, jakie pozwolą na hodowlę większości gatunków a jakie już pozwolą na cieszenie się bujnym trawniczkiem na samym dnie.
O ile coś na początek w zakresie kolorystyki już się znajdzie (
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/akwarium-technika/oswietlenie/1318-najpopularniejsze-kombinacje-swietlowki-akwarystyczne-t5-t8.html ) o tyle w zakresie SKUTECZNOŚCI nie znalazłem jeszcze żadnego zestawienia.
Nie mam możliwości dokonać takich testów samemu bo z radością podzieliłbym się wynikami, dlatego mam prośbę o szczyptę Waszych doświadczeń w tym zakresie.
Ponieważ miałoby to stanowić dobry start skupiłbym się na świetlówkach T5, mimo, że pewnie nie najekonomiczniejszych w eksploatacji i nie stanowiących najnowszego trendu ale stosunkowo najpopularniejszych i najdostępniejszych do tych zastosowań.
Z tego samego powodu skupiłbym się też tylko na typowych wymiarach zbiorników.
Myślę, że można przyjąć za standard dla roślinniaków dodatkowe nawożenie mineralne (bez względu na metodę) oraz nawożenie
CO2 to byłyby właściwie jedyne warunki wstępne.
Pozdrowienia