Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Water Boost Complex Plus - TestDozowanie makro- i mikroelementów dla roślin. Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat
Dzięki roślinyakwariowe.pl otrzymałam do testu w/w nawóz.
Docelowo miałam go testować w moim ht 112l.
Podłoże Cal.
Do tej pory zbiornik nawożony był aqua rebell:
macro 6x
micro folgrow 3x
color fe od rataja 2x
Na tym zestawie zbiornik prowadził się całkiem nieźle.

Oświetlenie: 92waty w ledach + dołożony w ramach testu GROLUX 24w (celem wybarwienia diplisa, na samych ledach nie byłam go wstanie wybarwić)

W ramach testu rośliny zostały przycięte dość mocno. Podmiana około 50%
Parametry no3 10, po4 0,25, potas 35, żelazo 0,3 (testy kropelkowe zoolek)
Dawkowanie:
Pierwsze 2 dni : według instrukcji czyli 4xklik (liczone na 100litrów)
Testy po pierwszych 2 dniach wykazały no3 2, po4 0, fe 0,1
Przy przedniej szybie pokazała się sinica co by potwierdzało braki azotu.
Dawka została skorygowana do 6x klik
W międzyczasie po około 3 dniach sypnęło ostro pyłem po szybach i niektórych roślinach, dodatkowo po kilku dniach pogostemon helferi szczyty jasne co by sugerowało braki azotu lub żelaza.
Kolejna sprawa że zbiornik odbijał zwykle po cięciu w ciągu kilku dni, w tym wypadku zostało to przyhamowane.
Po 7 dniach podmiana 30% w dalszym ciągu azot nisko max 5 (skorygowałam dawki do 8x klik) czyli dwa razy tyle co zaleca producent.
Moje spostrzeżenia:
Po tygodniu na dawce 8 klik zakończyłam test, nawóz w moim odczuciu jest dobry ale nie dla zbiorników z taką ilością światła jak mój, wzrost wyraźnie przyhamowany, wysyp pylenia (ty pewnie kwestia dobrania dawki ale nie chciałabym wlewać codziennie tony nawozu do zbiornika) po 7 dniach zwiększonych dawek przeskoczyłam na aqua rebell i z dnia na dzień wszystko wraca do normy.

Z racji tego że posiadam kostkę lt 30l z minimalną ilością światła, na ziemi ogrodowej,a zobowiązałam się do przetestowania nawozu postanowiłam spróbować z nią, (kostki nigdy nie nawoziłam) raz pokusiłam się o kliknięcie żelazem od rataja (spowodowało to piekielny osad typowo żelazowy-przedawkowanie) więc dałam sobie spokój.

Kostka to typowy LT pływają w niej maluchy molinezji (więc niezłe brudasy, karmione dość mocno)
Parametrów tam nie mierzę.
Rośliny przycięłam, mchy wygoliłam, ludwiga w niej była praktycznie zielona, w celu eksperymentalnym wrzuciłam do niej, kilka trudniejszych roślin które teoretycznie przy tym świetle nie powinny rosnąć.
Załączniki
20150807_130838_resized_1.jpg
Kostka przed przycięciem (blibitis wyleciał) rotala i ludwiga skrócona o połowę, mchy zostały przycięte, dosadziłam trudniejsze gatunki
20150807_130842_resized.jpg
20150905_192513_resized.jpg
HT w tym stanie zbiornik praktycznie przez 2 tygodnie nie ruszył na nawozach WB
20150905_192317_resized.jpg
Zbiornik widoczny jest z 3 stron
20150905_192540_resized.jpg
20150905_192158_resized.jpg

Avatar użytkownika

Lali75
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Czyli potwierdza się to co w innym testowanym akwarium :http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/nawozenie-roslin/test-nawozu-water-boost-complex-plus-3w1-65565.htmlwrona56
Stały bywalec
 
Posty: 423
Dołączył: 16 gru 2011, 15:03
Miasto: Raszyn

Czekam aż mi się odpalą światła, wstawię zdjęcia i HT jestem z powrotem na rebellu) wszystko momentalnie ruszyło, cześć szybkorosnących wyleciała bo zaczynam go kształtować, będzie widać różnice, w HT w czwartek (bo tak robię podmiany) ostro przycięłam jedynie dipisa. Pyłu w HT brak rośliny ruszyły z kopyta, diplis 4ry dni po cięciu odbił. zanim wróciłam do rebella zrobiłam podmianę, jedną dawką uzupełniłam mikro (folgrow x 4, fe x 5, macro x10)
Natomiast HT mnie zaskoczył, stosuje tam jeden klik:
wszystko rośnie jakby szybciej, rotala i ludwiga zaczęła się wybarwiać, nawet glosia przy tej ilości światła nie padła. Brązowego pyły od przenawożenia jakby brak, to co było zostało po ostatniej wpadce.
Zakładam więc że nawóz ten się nadaje do zbiorników z małą i średnią ilością swiatła (tu po korekcie)
musi być zwyczajnie słabo skoncentrowany, zastanawiam się ile musiałbym lać do HT myślę że co najmniej 3 krotne dawki.
Załączniki
20150916_094949.jpg
LT po półtorej tygodnia na WB (widać tam szczepkę glosi, nie padła rośnie ale powoli, reszta jak widać hydrocotyle japan rośnie całkiem niezle
20150916_103107.jpg
HT po powrocie do aqua rebell w ubiegły czwartek cięłam.
20150916_103129.jpg
20150916_103204.jpg

Avatar użytkownika

Lali75
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Moje wnioski na tą chwilę:
Być może za szybko na HT się poddałam ale?
- testy i zbiornik wskazywał żebym musiała lać go dużo więcej (więc jest mało ekonomicznym rozwiązaniem przy tej ilości światła)
- zbiornik w miarę się ustabilizował i chciałabym go zacząć kształtować.
- dla małych zbiorników z mniejszą ilością światła może to być naprawdę dobry nawóz (zresztą sam producent poleca go do zbiorników max 100l)
- duży minus za brak składu nawozu (w moim odczuciu jeśli producent nie ma nic do ukrycia, podaje skład nawozu na butelce zresztą nie tylko nawozu) tu tego nie ma :( chciałabym wiedzieć ile czego tam jest, czym jest cheatowane, być może niektórych to nie obchodzi bo rośnie, ale ja należę do tej grupy która nie kupiłaby produktu bez składu na butelce.

Avatar użytkownika

Lali75
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Zbiorniki LT żyją swoim życiem i jeśli są prowadzone bez nawożenia z odpowiednią dobraną obsadą która zapewnia makro nawożenie staje się zbędne. Zachowanie rozwagi z światłem i dobranie pod nie roślin zapewnia posiadanie takiego zbiornika przez lata bez ingerencji ze strony nawożenia. A próby ingerencji prowadzą do różnego rodzaju huśtawek pod postacią wysypu glonów. Dla mnie test takiego nawozu na zbiorniku LT to trochę jakby zaczął podawać odżywki dla sportowców emerytowi w wieku 75lat i oczekiwał przyrostu masy mięśniowej. Mam kostkę 25l prawie od 2 lat LT i od roku podaję co tydzień 1 kliknięcie mikro ADA STEP 2 i na tym kończy się całe nawożenie. Wszystko rośnie swoim tempem ale rośnie, zero glonów. Makro jest z obsady No3= 20 Po4 jest nie wykrywalne mimo to nie ma żadnych braków na roślinach ani glonów. Myślę, że podając taki nawóz do mojego LT bardzo szybko bym rozregulował ten zbiornik.

Do testu zalewa się nowe szkło z roślinami ( koszyk, in- vitro ) podaje gaz, prowadzi się zbiornik jak typowe HT. Wtedy możemy coś powiedzieć o nawozie a stosowanie go w istniejącym LT mija się z celem. Bo prawdziwe LT lepiej będzie sobie radziło bez niego niż z nim.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5264
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Być może masz rację, też prowadziłam sporo lt-ów w swoim życiu, w moim ht nawóz się nie sprawdza prawie 100wat w ledach + 24w t5 do dla niego dużo za dużo. Może w Ht 0,6 wata/litr by się sprawdził u mnie nie jest dużo za dużo światła.
Co do LT w tym sęk że producent na opakowaniu nie podaje do jakiego typu zbiorników to nawóz, opis lakoniczny ogólny a nawóz w moim odczuciu przeznaczony dla ogółów
A prawdę mówiąc ogół akwarystów nie jedzie na zbiornikach 1 wat na litr, nie podaje gazu, nie ma wpakowane na każdym centymetrze roślin. Od taki nawóz z węglem w płynie dla każdego. Ponieważ taki się będzie sprzedawał. I czy to typowy LT czy zbiornik na żwirze wzbogacany kulkami i innymi wynalazkami, ten nawóz się tam sprawdzi.
Mój lt jest trochę inny, poza tymi maluchami które są od niedawna nie było w nim nic poza 5 red chery, więc wszystko co było do niego dostarczane dostarczała ziemia.
Teraz powiedzmy że jest produkcja i no3 i po4 bo 12 maluchów pływa, ale wcześniej praktycznie był jałowy.
Tak czy siak potestuję go do końca, jeśli sprawdzi się tam sprawdzi się również w większości polskich akwariów.

Avatar użytkownika

Lali75
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Minęło kolejnych kilka dni, już mogę potwierdzić to co pisałam wcześniej, nawóz sprawdza się w mojej kostce czyli zakładam że sprawdzi się w większość akwariów ogólnych, w moim odczuciu do HT się nie nadaje, jest za mało wydajny i za słabo skoncentrowany. W kostce rośliny rosną nawet zaczęły się wybarwiać.
Załączniki
20150917_190409.jpg
20150917_190404.jpg

Avatar użytkownika

Lali75
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11
Powiązane tematy
 • Który test, No2 czy No3, wyznacza poziom azotu w wodzie?

  Witam Jako że z chemii w podstawówce byłem noga więc mam pytanie. Którym testem, No2 czy No3 oznacza się poziom azotu w wodzie? A może czymś innym o którym nie wiem? Prosze o pomoc.

  Wyświetlenia: 1505 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

 • Jaki test na potas

  Jaki wybrać? Zooleka? JBL? Jakiś inny? Z drugiej strony z tego co czytam to ten JBL liczy tylko wartości potasu w wodzie słodkiej do 15mg/l :( Trochę za mało. Test zooleka właśnie mi się skończył i ni...

  Wyświetlenia: 6144 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

 • Intermag plus, problem!

  Otóż mam taki problem z nawożenia, po paru dniach od rozcieńczenia na dnie pojemnika tworzy się zawiesina po wymieszaniu jest ok ale znowu dzieje się to samo..... Dozuje poprzez dozownik więc nie ma k...

  Wyświetlenia: 590 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • Test JBL na PO4, brak wyniku na skali.

  Hej, Mam szybkie pytanie, robię test JBL na PO4 i wynik mam taki jasny żółty. I tu jest problem ponieważ skala idzie od takiego białego-szarego przez odcienie jasno-niebieskiego po ciemny niebieski. ...

  Wyświetlenia: 1735 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

 • Test Zoolek Fe - fakty

  Witam. Nadszedł czas na ocenę wiarygodności testu ZOOLEK Fe do oznaczania stężenia żelaza w wodzie. Zasada testu polega na tworzeniu barwnych związków kompleksowych (prawdopodobnie z użyciem jakiegoś...

  Wyświetlenia: 4966 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...cron

Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: mkrzeminski i 148 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.