Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie i preparaty


Twardość wody a przyswajalność nawozów i kondycja roślinDozowanie makro- i mikroelementów dla roślin. Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat

Eriocaulony, Toniny to rośliny z miękkich i kwaśnych czarnych wód, rosną bardzo dobrze na podłożach aktywnych, które zmiękczają i zakwaszają wodę. A co w Czarnych wodach amazonki czy akwariach na podłożach aktywnych zakwasza i zmiękcza wodę? Liście, garbniki itp. Więc o taką miękką wodę mi chodzi, nie będę dywagował skąd ta kwaśność pochodzi, czy jest ona prawdziwa czy złudna. Jestem chyba staromodny i z tego co kiedyś się mówiło pamiętam że niskie kH ma wpływ na tempo zmiany pH gdy podaje się CO2. CO2 zmniejsza pH, ale czy o tak generowane niskie pH roślinom chodzi czy o pH wynikające z obecności garbników (kwasów humusowych) tego nie wiem. Przy niskim kH mamy mniej ppm CO2 w stałym pH. Pytając czy glony nie lubią niskiego KH mógłbym wysnuć teorię że skoro niskie KH łatwo powoduje zbijanie pH, którego glony nie lubią to jestem w stanie stwierdzić że glonom może zaszkodzić niskie kH przy zastosowaniu środków zbijających pH. Zgadza się?


Avatar użytkownika

vasteq
Aktywny użytkownik
 
Posty: 576
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

vasteq napisał(a):Zgadza się?

Nie.oldmike
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył: 05 lip 2022, 12:10

A wytłumaczcie mi jeszcze czy dobrze rozumiem artykuł zamieszony na aqualook odnośnie poziomu co2 względem ph i kh oraz błędnym czytaniu tabeli.
Jesli w nocy nie podając co2 mam ph 7 a kh =6 to wg tabeli powinienem mieć 18ppm co2. Ale woda wyrównuje swoją wartość z powietrzem i bez podawania co2 zawsze ma 2ppm (a nie jak w tabeli 18ppm) i by uzyskać odpowiednie stężenie co2 musze dążyć żeby ph z 7 spadło o 1 stopień do 6 i wtedy powinienem mieć odpowiednie stężenie ok 30ppm zgadza się? Czyli ta tabela jest nieaktualna. Oczywiście uwzglednić tez trzeba obserwacje ryb czy nie dostają duszności.Avatar użytkownika

vasteq
Aktywny użytkownik
 
Posty: 576
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

O tej tabeli było już wielokrotnie.
Byli tacy, którzy na podstawie zmierzonych pH i KH twierdzili stanowczo, że mają tyle, a tyle CO2, bo tak pokazuje tabela, chociaż CO2 nie suplementowali. ROTFL!
Jak dla mnie jedynym miarodajnym sposobem określania zawartości CO2 w wodzie są testy kropelkowe, ale przecież nikt rozsądny nie będzie ich wykonywał kilka razy dziennie.
I tu do gry wchodzą przeróżnego kształtu drop checkery i płyny wskaźnikowe.
Niektórzy stosują w swoich akwariach dwa jednocześnie z płynami 20 i 30 mg/l.FoCuS_PL
Znający temat
 
Posty: 1963
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Ok. A czy prawda jest ze przy niższym kH trzeba dawać więcej co2 w stałym pH czy to tez juz nie aktualne? Bo tak wynikało z tabeli. Plyn wskaźnikowy mam. No i wlasnie po nim zauważyłem że zjechalem kh z 5 do 2 i musze dużo co2 dawac żeby zareagowal na zmianę koloru.
No a czemu dwa indykatory co2? Dla sprawdzania poprawności czy któryś z nich nie przekłamuje?
Testy ph stosuje ACQUALAB z tego co czytałem są dość poprawne. Kiedys mialem sondę pH i komputerek ale nie chciało mi się bawić w czyszczenie sond, kalibrację, wymianę plynu bo raz na dwa lata i tak musiałem wymieniać całą sondę na nową


Avatar użytkownika

vasteq
Aktywny użytkownik
 
Posty: 576
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

@vasteq
Ad 1. Jest dokładnie odwrotnie. Im mniejsza twardość węglanowa, tym mniej CO2 potrzeba do zmiany (obniżenia) pH.
Ad 2. Dwa indykatory dla bezpieczeństwa. Podawanie CO2 regulujesz w ten sposób, żeby płyn 20 już zmienił barwę na jasno oliwkową, a płyn 30 był jeszcze zielony. Wtedy masz pewność, że poziom CO2 mieści się w przedziale 20 - 30 mg/lFoCuS_PL
Znający temat
 
Posty: 1963
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

@Vasteq.
https://technologia-wody.pl/posts/2007- ... ac-weglany
Z tego wykresu mam nadzieję, że dojdziesz do wniosku, że więcej niż kh=4 nie warto trzymać w akwa.

Z CO2 w rzeczywistości jest tak, że nawet kilka ppm CO2 spokojnie rozpuści Ci węglan wapnia. Wiem bo już butlę z CO2 odstawiłem na dobre. 0,5g CaCO3 dobrze zmiksowane wiertolotem do latte i zmętnienie z węglanu znika po 2h. Gdybym więcej wsypał to pewnie bym nic nie rozpuścił. Może by i się rozpuścił ale gdzieś indziej by się strącił.

Odnośnie mojej odpowiedzi "nie" sprawa jest prosta. Powiedz szczerze co zmieni stężenie 10^−7 mol/l jonów H+ (H3O+ dla purystów) co daje pH=7 a 10^−6 mol/l (ph=6). No lepiej rozpuścisz węglany do nowej równowagi. Ale dojdzie Ci zapewne Ca+ i Mg+. Czy twardość węglanowa ma znaczenie dla roślin? Prędzej Ca i Mg bo zasada "twardsza woda" w znaczeniu tych jonów wymaga więcej nawozu mikro. Ca+ blokuje doskonale Mn+ na wejściu do rośliny. W roślinie blokuje bor.

Co mierzy kolba pH? Nie wiem jak ona się zachowuje przy kwasach organicznych. Moja głupiała jak tą sferę z czymś tam bombardowały fotony. I czy pod coś co może źle wskazywać mam ustawiać nawożenie? Test na twardość węglanową pokaże Ci jony OH- a one z twardością węglanową nie mają nic wspólnego. Przetestuj KOH (kret), dojdziesz do wniosku, że masz jony głownie z węglanów. Ani nie masz Ca/Mg ani HCO3-.

A glony lubią nierównowagę. Są glony związane z PH ale musi być dodatkowy czynnik. Compsopogon wyskakiwał tylko wtedy kiedy miałem zasiarczoną wodę i butla się skończyła. Ph rosło i momentalnie wyskakiwał. Przy siarczanach rzędu 10ppm nie ma problemów. Zakwit kiedy amoniak mi się pojawiał. No ale jak się waliło do akwa KHCO3 to pH pewnie miałem koło 13.

Nie uważam, że niskie pH przed czymś chroni ale kombinuj. Jak się nie miało nawet ślimaka w akwa to szampan z CO2 czasami był w akwa. I żaden glon nie padł ani rośliny nie konsumowały tego CO2. Żeby pochłonąć CO2 to roślina musi się moim zdaniem nieźle napracować.oldmike
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył: 05 lip 2022, 12:10

oldmike napisał(a):Z tego wykresu mam nadzieję, że dojdziesz do wniosku, że więcej niż kh=4 nie warto trzymać w akwa.


Przy akwarium roślinnym mógłbym się zgodzić z takim twierdzeniem.
Jeśli natomiast w zbiorniku miałyby żyć jakieś ryby to już nie do końca.
:-)FoCuS_PL
Znający temat
 
Posty: 1963
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

FoCuS_PL napisał(a):
oldmike napisał(a):Z tego wykresu mam nadzieję, że dojdziesz do wniosku, że więcej niż kh=4 nie warto trzymać w akwa.


Przy akwarium roślinnym mógłbym się zgodzić z takim twierdzeniem.
Jeśli natomiast w zbiorniku miałyby żyć jakieś ryby to już nie do końca.
:-)

Nie zakumałem. Prawie 80ppm CaCO3 daje ponad 40ppm jonów HCO3-. Malawi to to nie jest a na neonki to chyba za dużo.
@Vasteq cały czas krąży wokół CO2 i pH. Są mocniejsze kwasy od kwasu węglowego jeżeli to pH jest problemem. Już widziałem lanie HCl na podłożu i nie był to dobry pomysł moim zdaniem.oldmike
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył: 05 lip 2022, 12:10

@oldmike
W sumie oglądając rośliny vasteqa w necie powinienem z bardzo dużym prawdopodobieństwem założyć, że ryb nie hoduje :-)
A co do pH, kwasów, CO2, myślę, że przy uprawie roślin bez żadnej fauny można "walić" CO2 do naprawdę wysokich poziomów, a pH ewentualnie (jeśli jeszcze potrzeba) zbijać za pomocą kwasów humusowych, ale kwasu solnego tudzież innych wynalazków bym nie polecał.
:-)FoCuS_PL
Znający temat
 
Posty: 1963
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

FoCuS_PL napisał(a):...ale kwasu solnego tudzież innych wynalazków bym nie polecał.
:-)

Ja bynajmniej tego nie polecam. Jedyny kwas który wlewam do akwa to ortofosforowy. I tylko dlatego, że mi szybciej odmierzać strzykawką ciecz i zrobić nawóz niż na wadze bawić się w miligramy.

Jeżeli @Vasteq podejrzewa, że brużdżą mu węglany to istnieją sole z anionami typu azotany, fosforany, siarczany, chlorki. Fluorków nie polecam. Bufora węglanowego nie ma i można kombinować z kwasem węglowym.
Jeżeli jest wymagane niższe pH to trzeba zastosować mocniejsze kwasy.
Jeżeli chodzi o kwasy humusowe to ja nie widzę ich zastosowanych w akwach gdzie toniny rosną bezproblemowo. Wizualnie brudzą wodę więc może dlatego?
Własne doświadczenia mają wartość najwyższą. Więc trzeba kombinować no i najlepiej wyciągać prawidłowe wnioski.oldmike
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył: 05 lip 2022, 12:10

A co w takim razie zawiera się w podłożach aktywnych, które mocno zmiękczają wodę? Czyżby nie kwasy humusowe? A woda klarowna.
Chciałem powrócić jeszcze do pomiaru CO2 poprzez płyny wskaźnikowe. W jednym z droższych płynów przeczytałem:
Niektóre niedrogie płyny konkurencyjne nie mają twardości płynu skalibrowanej do 4 dKH. Dlatego mogą pokazywać niedokładne wyniki i zmieniać kolor na zielony przy stężeniu CO2 innym niż 20-30 mg/l. Wskaźnik (i tu podana firma, nie wiem czy mogę pisać) jest skalibrowany do 4 dKH, dlatego możesz polegać na jego dokładności.


Jak to rozumiecie? Przy niskich dKH tanie płyny pokażą mi głupoty?
No i teraz doczytałem że płyn (przynajmniej ten drogi skalibrowany do 4 dKH) pokazuje różne kolory przy różnych poziomach:

W każdym akwarium kolor niebieski oznacza niską zawartość CO2, ciemnozielony 20 mg/l, jasnozielony 30 mg/l, a żółty nadmiar CO2. W akwarium z roślinami, poziom CO2 powinien utrzymywać się w zakresie 20-30 mg/l.


Więc zastanawiam się czy dwa indykatory jest sens stosować. Chyba że ktoś ma problem z odróżnianiem barw. Ale wtedy można żonę zawołać by dokładniejszym, damskim okiem oceniła ;)

Ryby na szczęście jeszcze żyją, żyły nawet przy PO4 = 7 i NO3=50 :P Ale w sumie teraz obniżyłem twardości pod Eriocaulony i nawet nie zastanowiłem się nad tym czy im to pomoże. Mam Razbory Espei, Razbory Borneańskie, jakieś bystrzyki, zbrojnika, Bocję i otoski. Do zdjęć muszę je odganiać bo wchodzą w kadr ;)


Avatar użytkownika

vasteq
Aktywny użytkownik
 
Posty: 576
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

vasteq napisał(a):Chciałem powrócić jeszcze do pomiaru CO2 poprzez płyny wskaźnikowe. W jednym z droższych płynów przeczytałem:
Niektóre niedrogie płyny konkurencyjne nie mają twardości płynu skalibrowanej do 4 dKH. Dlatego mogą pokazywać niedokładne wyniki i zmieniać kolor na zielony przy stężeniu CO2 innym niż 20-30 mg/l. Wskaźnik (i tu podana firma, nie wiem czy mogę pisać) jest skalibrowany do 4 dKH, dlatego możesz polegać na jego dokładności.


Jak to rozumiecie? Przy niskich dKH tanie płyny pokażą mi głupoty?
No i teraz doczytałem że płyn (przynajmniej ten drogi skalibrowany do 4 dKH) pokazuje różne kolory przy różnych poziomach:

Zdaje się, że te płyny do drop checkerów to nic innego jak zwykły test kropelkowy na Ph. Przez użycie odpowiedniej wody o zadanym Kh w płynie będzie on zmieniał kolor na zielony i żółty. Zależności możemy wyznaczyć z tej tabelki, która pokazuje poziom CO2 w zależności od Kh i Ph. Więc ten opis to zwyczajny chłyt marketingowy, bo żeby płyn wskaźnikowy miał sens musi mieć odpowiedni poziom KH.
Gdzieś chyba nawet na tym forum był temat jak zrobić samemu płyn wskaźnikowy z testu na Ph.


Avatar użytkownika

Totik
Stały bywalec
 
Posty: 306
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

vasteq napisał(a):
Więc zastanawiam się czy dwa indykatory jest sens stosować. Chyba że ktoś ma problem z odróżnianiem barw. Ale wtedy można żonę zawołać by dokładniejszym, damskim okiem oceniła ;)No to może zamiast dwóch, jeden dwukomorowy?
Załączam fotkę z jednego ze sklepów - nazwy ani linku celowo nie podaję.
A jeśli chodzi o rozróżnianie kolorów, skupiłbym się raczej na porównywaniu dwóch płynów niż polegał na żonie ;-)
Załączniki
Indykator dwukomorowy.JPGFoCuS_PL
Znający temat
 
Posty: 1963
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Ale cena tego dwukomorowego powala. Czy te płyny faktycznie w kh niższym od 4 mogą pokazywać głupoty?


Avatar użytkownika

vasteq
Aktywny użytkownik
 
Posty: 576
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

Totik napisał(a):Zdaje się, że te płyny do drop checkerów to nic innego jak zwykły test kropelkowy na Ph.


Nie zdaje się tylko tak właśnie jest.
Nie zmienia to faktu, że stosowanie jest więcej niż zasadne, a robienie go samemu pozbawione sensu, skoro za niedużą kwotę można kupić gotowy.
I na koniec taki link: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C ... motymolowyFoCuS_PL
Znający temat
 
Posty: 1963
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

vasteq napisał(a):Ale cena tego dwukomorowego powala. Czy te płyny faktycznie w kh niższym od 4 mogą pokazywać głupoty?


Owszem, reakcja wskaźnika zależna jest od KH wody.
Rzuć okiem na załącznik - pochodzi z testu CO2 ze stajni JBL.
Załączniki
JBL_CO2.JPGFoCuS_PL
Znający temat
 
Posty: 1963
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Czyli reasumując kolor zawsze pokazują taką samą ilosc co2 (żółty powyżej 30mg/l, ciemnozielony 20mg/l) ale to jakie mamy ph wynika juz z danej wartości kH.
Ale ten jbl z tego co widze ma właśnie pomiary powyzej 4kH a u mnie jest 2, wiec chyba mi się nie sprawdzi


Avatar użytkownika

vasteq
Aktywny użytkownik
 
Posty: 576
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

Może komuś się przyda
https://rotalabutterfly.com/co2-ph-calculator.php

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio edytowano 24 maja 2023, 10:59 przez prot, łącznie edytowano 1 razprot
Znający temat
 
Posty: 1571
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

vasteq napisał(a):Czyli reasumując kolor zawsze pokazują taką samą ilosc co2 (żółty powyżej 30mg/l, ciemnozielony 20mg/l) ale to jakie mamy ph wynika juz z danej wartości kH.
Ale ten jbl z tego co widze ma właśnie pomiary powyzej 4kH a u mnie jest 2, wiec chyba mi się nie sprawdzi

Nie wiem czy piszemy o tym samym. Pytasz o KH płynu wskaźnikowego czy o KH w akwarium? To jakie masz Kh w akwarium nie powinno mieć wpływu na płyn w drop checkerze - one są oddzielone od siebie.


Avatar użytkownika

Totik
Stały bywalec
 
Posty: 306
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

Totik napisał(a):
vasteq napisał(a):Czyli reasumując kolor zawsze pokazują taką samą ilosc co2 (żółty powyżej 30mg/l, ciemnozielony 20mg/l) ale to jakie mamy ph wynika juz z danej wartości kH.
Ale ten jbl z tego co widze ma właśnie pomiary powyzej 4kH a u mnie jest 2, wiec chyba mi się nie sprawdzi

Nie wiem czy piszemy o tym samym. Pytasz o KH płynu wskaźnikowego czy o KH w akwarium? To jakie masz Kh w akwarium nie powinno mieć wpływu na płyn w drop checkerze - one są oddzielone od siebie.

Święte słowa, prawie.
Nie ma wpływu, a nie nie powinno mieć.

Edit
Teraz ja biere czipsy i będę czytał o dystrybucji CO2 w akwa. ;-)oldmike
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył: 05 lip 2022, 12:10

Chodzi mi o to ze przy danym kolorze płynu np. żółtym mam zawsze powyżej 30ppm, a to jakie pokazuje on pH zalezy od kH w akwarium (to co pokazuje grafika JBL).

Ale grafika też pokazuje poprawne pomiary od kh 4 i wyżej a u mnie jest 2. Czyli?? Płyn u mnie nie pokaze poprawnej wartości CO2?
Potwierdzało by to co znalazlem w opisie jednego sklepu ze ich plyn jest skalibrowany do dkH 4 a inne nie.


Avatar użytkownika

vasteq
Aktywny użytkownik
 
Posty: 576
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

Ta grafika JBL pochodzi z tego testu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/testy ... 31673.html
Ja to rozumiem tak: jeśli masz w akwarium 4dKH a test pokazuje kolor zielony to niby to wskazuje że masz 20 CO2 i Ph=7.
Czyli jeszcze raz - checker sprawdza Ph płynu wskaźnikowego który ma ustalone KH np. 4. Płyn zabarwia się ponieważ CO2 z wody akwariowej przedostaje się do checkera i rozpuszcza się w płynie.
Teraz trick JBLa polega na tym że jak ci wyznaczy poziom CO2 a znasz Kh w akwarium to możesz wyliczyć też Ph - ale jest to bardzo zgrubne i może być zafałszowane przez wpływ innych czynników (np. podłoże czy garbniki)
Wszystko to opiera się o tą tabelkę pokazującą zależność Ph-Kh-CO2.
A odpowiadając krótko na twoje pytanie - chcecker powinien pokazać prawidłowo poziom CO2 ale nie pokaże ci jakie masz Ph w zbiorniku.


Avatar użytkownika

Totik
Stały bywalec
 
Posty: 306
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: KryspinówPowiązane tematy
 • Testy wody ACQUALab - opinie

  Cześć Na znanym portalu aukcyjnym zauważyłem testy do badania parametrów firmy ACQUALab. Osobiście ich nie znam a w aukcji w opisie każdy nawet maszkarę przedstawi jako księżniczkę więc chętnie dowiem...

  Wyświetlenia: 8766 | Odpowiedzi: 52 czytaj więcej...

 • Dozownik nawozów Chihiros

  1news-40123.jpeg Z przyjemnością przedstawiamy nowość w naszej ofercie - dozownik płynów Chihiros. Dzięki niemu łatwo i wygodnie możesz rozwiązać kwestię regularnego podawania nawozów i... Czytaj w...

  Wyświetlenia: 648 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • O twardości wody w akwarium - tego nie wiedziałeś

  Zapraszam do obejrzenia, udziału w ankiecie i dyskusji. Fajnie omówione najważniejsze kwestie związane z twardością wody. https://www.youtube.com/watch?v=kWz0O9jx33k Zapraszam do poczytania artyku...

  Wyświetlenia: 778 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Parametry wody kranowej - ocena

  prośba o ocenę pod kątem zawartości microelementów, czy czegoś nie jest za dużo itp. Woda I kw. 22.pdf będę wdzięczny za opinie

  Wyświetlenia: 494 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Testy wody przed podmianą czy po podmianie

  Temat rzeka co akwarysta to inne zdanie . Dla tego chciał bym poznać wasze zdanie jak to u was wygląda . Kiedy robicie testy wody ? Przed podmiana czy po podmianie ?

  Wyświetlenia: 825 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 115 gości

Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.