Witam drogich akwarystów . Nurtuje mnie pewna kwestia która dla jednych może być banałem , dla mnie nie koniecznie . Mam zbiornik 60 litrów , nie chodzi mi o parametry bo raczej mam książkowe , no właśnie z jednym wyjątkiem po4!
Dozuje 0.2ppm z linii nawozowej qualdrop , niestety jak sprawdzam w podłożu wychodzi mi 0 cały czas .
Pytanie mam zatem w jaki sposób pobrać próbkę wody z podłoża . Czy mam pobrać próbkę z dna podłoża z połowy czy może na styku słupa wody i podłoża żeby badanie było miarodajne .
Pozdrawiam
-

Sawiol
- Poznaje temat
-
- Posty: 69
- Dołączył: 22 paź 2021, 05:18
Przy podłożu jonowymiennym nie da się zrobić miarodajnej próbki. Takie branie w podwórza można sobie wsadzić
-

mazmaciek
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 206
- Dołączył: 05 mar 2020, 23:43
Temat ten powraca co jakiś czas jak bumerang .... jak długo jeszcze  ? Na początek proponuje poczytać co to jest podłoże jonowymienne ,jak działa i po co je ktoś wymyślił . Następnie odpowiedz sobie sam na pytanie po co kupiłeś takie podłoże ? Czy dla tego ze jest "modne ,popularne " czy dlatego ze ci jest potrzebne ? Z doświadczenie mogę ci podpowiedzieć ze przy aktywnym nie maco skupiać się na mierzeniu po4 bo podłoże pochłania je. Rośliny zawsze sobie to po4 z podsłoża pobiorą glony już nie !. Z własnego doświadczenia po4 na aktywnym utrzymuje w granicach 0.25-0,5ppm to nie znaczy ze leje tyle fosforu . Na dobrą sprawę to fosforu nie podaje w cale po za miesięczną korektą . Całe po4 jakie mam w zbiornikach na aktywnym pochodzi z naturalnych cyklów biologicznych czyli co zgnije ,co ryba wydali ,co wpadnie z pokarmem . Pomiary robię tylko i wyłącznie z toni wody i są to pomiary kontrolne raz na 4-6 tyg . Robienie pomiarów z podłoża czy z filtra są .... imho śmieszne zeby dosadniej tego nie określić .
-

akwaAmator
- Znający temat
-
- Posty: 1742
- Dołączył: 03 cze 2016, 15:54
Co masz na myśli mówiąc o robieniu pomiarów kontrolnych z tonu wodnej , domyślam się ma w słupie ma być 0, jeśli jestem w błędzie to mi powiedz . Skoro po4 w podłożu utrzymujesz na 0.25 ppm a nie da się tego zmierzyć to jak jesteś w stanie takie stężenie utrzymac ?
-

Sawiol
- Poznaje temat
-
- Posty: 69
- Dołączył: 22 paź 2021, 05:18
24 paź 2021, 10:32
Re:
(#5)
Sawiol napisał(a):Co masz na myśli mówiąc o robieniu pomiarów kontrolnych z tonu wodnej , domyślam się ma w słupie ma być 0, jeśli jestem w błędzie to mi powiedz . Skoro po4 w podłożu utrzymujesz na 0.25 ppm a nie da się tego zmierzyć to jak jesteś w stanie takie stężenie utrzymac ?
OMG ... Pomiar kontrolny - co jakiś czas aby wiedzieć co jest w zbiorniku ,tak pomiar robię ze słupa wody . I te pomiary nie są dla mnie żadną wyrocznią gdzie ja napisałem ze utrzymuje 0.25ppm w podłożu ... 0,25-0.5ppm utrzymuje w słupie wody . Shit mnie interesuje ile jest po4 w podłożu w filtrze ...
-

akwaAmator
- Znający temat
-
- Posty: 1742
- Dołączył: 03 cze 2016, 15:54
Jak przedmówca, Przy podłożu aktywnym nie robię testów od kilku miesięcy. W słupie wody oprócz mg,ca,k, gh, kh reszta składników praktycznie 0, w podłożu jest pewien poziom i wcale nie bawię się w mierzenie. Normalnie nawożę all in one, roślina pobiera składniki z podłoża a jak chce to przez część nadziemną. A podłoże pewnie też coś wciągnie. Czasami coś zapyli ale praktyka u mnie mówi, weź leniu wlej mi mg bo jest mało. Działa? Działa. Jeśli przesadzisz z jakimś składnikiem a podłoże już jego nie pochłonie masz problem w postaci glona. Bo musi kiedyś oddać nadmiar jeśli nie zostanie pobrane przez rośliny.
Pozdrawiam, Marek
-

cob_ra
- Stały bywalec
-
- Posty: 397
- Dołączył: 01 sie 2013, 23:21
- Miasto: Skierniewice
Jedna z funkcji podłoża aktywnego jest strącanie fosforanów i raczej nie ma opcji aby oddało w późniejszym czasie, prowadziło by to do tragedii a tak nie jest. Ile lać fosforu ? To już kwestia indywidualna i potrzeb naszego zbiornika . Jeżeli jest trochę więcej rybek to nie ma potrzeby Oczywiście czasami trzeba jeżeli są problemy które fosfor może rozwiązać Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
-

prot
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 968
- Dołączył: 20 mar 2020, 21:49
Z tego co wiem, podłoże aktywne w naturalny sposób reguluje parametry wody w akwarium obniżając wartość parametrów pH, GH i KH. Jeśli przesadzisz z nawożeniem to się szybciej lub później odbije bo każde podłożę aktywne w pewnym momencie przestanie wchłaniać składniki i zacznie oddawać.
Pozdrawiam, Marek
-

cob_ra
- Stały bywalec
-
- Posty: 397
- Dołączył: 01 sie 2013, 23:21
- Miasto: Skierniewice
cob_ra napisał(a):Z tego co wiem, podłoże aktywne w naturalny sposób reguluje parametry wody w akwarium obniżając wartość parametrów pH, GH i KH. Jeśli przesadzisz z nawożeniem to się szybciej lub później odbije bo każde podłożę aktywne w pewnym momencie przestanie wchłaniać składniki i zacznie oddawać.
Jedna z największych zalet podłoży aktywnych jest stracanie siarczanow które odpowiadają za blokadę molibdenu który transportuje mangan potrzebny do redukcji żelaza do formy przyswajalnej przez rośliny. Dlatego w nawozach mikro tak. ważny jest stosunek żelaza do manganu Po wyczerpania zloza są problemy także z Azotem który jest w synergii z molibdenem Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
-

prot
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 968
- Dołączył: 20 mar 2020, 21:49
Fajnie mieć chemika i biologa w jednym. Ja nie mam czasu na śledzenie tego wszystkiego bo mi to co mam działa i więcej nie potrzebuje. Dla mnie życie rodzinne jest ważniejsze od pierwiastków Ale jak masz możliwość badania każdego pierwiastka znajdującego się w wodzie/podłożu itp. super i dziel się z resztą. Ja piszę to co mam z doświadczenia i cyferki nie zawsze mają oddziaływanie na to co się dzieje, bo przechodziłem przez 20 lat różne zbiorniki i problemów jakiś wielkich nie miałem. A przy podłożu aktywnym mam totalny luz i stosując nawożenie all in one bez testów.
Pozdrawiam,
Pozdrawiam, Marek
-

cob_ra
- Stały bywalec
-
- Posty: 397
- Dołączył: 01 sie 2013, 23:21
- Miasto: Skierniewice
cob_ra napisał(a):Fajnie mieć chemika i biologa w jednym. Ja nie mam czasu na śledzenie tego wszystkiego bo mi to co mam działa i więcej nie potrzebuje. Dla mnie życie rodzinne jest ważniejsze od pierwiastków Ale jak masz możliwość badania każdego pierwiastka znajdującego się w wodzie/podłożu itp. super i dziel się z resztą. Ja piszę to co mam z doświadczenia i cyferki nie zawsze mają oddziaływanie na to co się dzieje, bo przechodziłem przez 20 lat różne zbiorniki i problemów jakiś wielkich nie miałem. A przy podłożu aktywnym mam totalny luz i stosując nawożenie all in one bez testów.
Pozdrawiam,
Popieram i podpisuje się pod tym obiema rękoma. Mam takie same doświadczenia i przemyślenia. Akwarium to nie labo chemiczne, a testy to nie wyrocznia. Im mniej pchasz łapy do akwarium tym lepiej działa...  
-

akwaAmator
- Znający temat
-
- Posty: 1742
- Dołączył: 03 cze 2016, 15:54
O jakich testach wy mówicie ? Mam na K i Ca i Mg Gh i Kh jak zmieniałem wodę na ro Na mikro nie ma testów tylko na Fe któregi nie mam i chyba na miedz którego też nie mam Ja nie badam wody To co w wodzie nie znaczy że w roślinach Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
-

prot
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 968
- Dołączył: 20 mar 2020, 21:49
Skoro piszesz o pierwiastkach itp. to chyba podpierasz się testami/badaniami laboratoryjnymi wody? A teraz piszesz, że masz K, Ca, Mg, Gh, Kh, to skąd wiesz jakie masz Po4, No2, No3, Nh3/4 i pozostałe? Piszesz o szczegółach a nie masz podparcia w rzeczywistości? Skąd wiesz jaki jest mangan w wodzie? Do tego wypadałoby zrobić badania. Lejąc kranówkę+ro już zmieniasz parametry i jeśli chcesz wiedzieć konkretnie i się wypowiadać rób badania i podpieraj się nimi.
Wiem, że dzwonią, ale nie wiem w którym kościele.
Pozdrawiam, Marek
-

cob_ra
- Stały bywalec
-
- Posty: 397
- Dołączył: 01 sie 2013, 23:21
- Miasto: Skierniewice
Wszystko widać na roślinach Braki blokady przenawożenie Nadmiary żelaza magnezu itd... Wymieniać można wszystko Myślisz że kolorki w teście ci prawdę powiedzą 50 mg Azotu w wodzie a rośliny mówią że mają braki Azotu Fizjologia roślin to nie testy kropelkowe Nie jestem ekspertem i sie nadal uczę co mówią rośliny Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Ostatnio edytowano 24 paź 2021, 18:51 przez prot, łącznie edytowano 1 raz
-

prot
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 968
- Dołączył: 20 mar 2020, 21:49
Sam wcześniej piszesz o pierwiastkach. A teraz zmieniasz zdanie? Kolejny raz napiszę, i nie tylko tu bo wcześniej czytałeś na podworaku. Testów nie robię od miesięcy. Ja obserwuje rośliny i nie wnikam czy manganu jest tyle, czy żelaza tyle, a może miedzi za dużo. Rośnie jest dobrze to co mam robić?
Pozdrawiam, Marek
-

cob_ra
- Stały bywalec
-
- Posty: 397
- Dołączył: 01 sie 2013, 23:21
- Miasto: Skierniewice
cob_ra napisał(a):Sam wcześniej piszesz o pierwiastkach. A teraz zmieniasz zdanie?
Nie rozumiesz Dam przykład dolne liście zaczynają żółknąć całe chyba nam problem z Azotem Plamy przezroczyste na liściach Pewnie chlorki fosfor powinien pomóc Kropki na liściach chyba nam zero fosforu albo mikro albo trzeba podnieś potas Pyli mi szyby głównie to za dużo żelaza a za mało manganu albo też sprawa N-P Można wymieniać i wymieniać Zauważyłeś że mówię cały czas o pierwiastkach Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
-

prot
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 968
- Dołączył: 20 mar 2020, 21:49
A widzisz pyli szyby a u mnie mało mg? Miałeś tak? Ja widzę, czego moim rośliną brakuje. Ale pisząc o pierwiastkach konkretnych to trzeba się podeprzeć testami lub badaniami jak twierdzisz. Zasięgnij wiedzy u Marceli. Może ona Ci wyjaśni.
Echhh dolne liście żółkną, na każdej roślinie czy wybranym gatunku, bo u mnie w 2 gatunkach na prawie 70 w akwarium to był objaw niskiego mg masz jakieś wytłumaczenie?
Rób co chcesz i działaj dalej. Nie mam czasu na spędzanie godzin na forach i dyskutowanie. Dzieci wołają do zabawy.
Pozdrawiam gorąco. Marek
Pozdrawiam, Marek
-

cob_ra
- Stały bywalec
-
- Posty: 397
- Dołączył: 01 sie 2013, 23:21
- Miasto: Skierniewice
cob_ra napisał(a):A widzisz pyli szyby a u mnie mało mg? Miałeś tak Pozdrawiam gorąco. Marek
Nie ma takiej możliwości aby ci pylily szyby od Mg Wiesz co się stało ? Zablokowakes magnezem żelazo i przestało pylic Pozdrawiam Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
-

prot
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 968
- Dołączył: 20 mar 2020, 21:49
A wiesz, ja nie podaje każdego pierwiastka oddzielnie tylko all in one. Mam zrobić testy w labolatorium i pokazać? Nawet testy kropelkowe nie są dokładne, ja widzę bez testów i zareagowałem. A może za dużo dałem mineralizatora vimi? A może za mało? Zrób przelew za koszt badania. Tylko dziś jest tak jutro inaczej bo 70 gatunków roślin i każdy ciągnie inaczej..... . Możemy pogadać, jak z jednego biotopu są rośliny i jest szansa, że pobierają podobnie składniki z podłoza, że słupa a może co2 i światła...... Edit, ale jak miałem zablokować fe skoro w słupie jest nie wykrywalne? No i co z tymi 2 gatunkami na 70? I jeszcze jedno pytanie, Ludwigia White mam kilka gałązek 2 są fajne reszta słaba karłowata jakby popalone stożki tak jest od tygodni. Co Twoja szklana kula stwierdzi? Podobnie z Pantanal. Słucham.
Ostatnio edytowano 24 paź 2021, 19:35 przez cob_ra, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam, Marek
-

cob_ra
- Stały bywalec
-
- Posty: 397
- Dołączył: 01 sie 2013, 23:21
- Miasto: Skierniewice
Kolego z całym szacunkiem ale pylenie to nie sprawa Mg Możemy się nie zgadzać Miłego wieczoru Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
-

prot
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 968
- Dołączył: 20 mar 2020, 21:49
Możemy się zgadzać, ale słucham w takim razie odpowiedzi na kolejną cześć mojego postu, bo z Twoich wypowiedzi, rozumiem, że znasz odpowiedź na wiele problemów. Może przedstawisz mi w tym temacie?
Pozdrawiam, Marek
-

cob_ra
- Stały bywalec
-
- Posty: 397
- Dołączył: 01 sie 2013, 23:21
- Miasto: Skierniewice
cob_ra napisał(a):Możemy się zgadzać, ale słucham w takim razie odpowiedzi na kolejną cześć mojego postu, bo z Twoich wypowiedzi, rozumiem, że znasz odpowiedź na wiele problemów. Może przedstawisz mi w tym temacie?
Zadałeś mi bobu ta Ludwigia biała  Masz piękne akwarium i oczywiście też chcesz aby pięknie rosła Wszystko pewnie ma światło co2 Podłoże nawozy Nie znam recepty aby zawsze dobrze rosła Mówi się że to mutacja genowa Na pewno wiesz więcej ja nigdy jej nie widziałem na żywo Wracając do wcześniejszej wypowiedzi braki Mg są bardzo rzadkie . Widziałeś roślinę wodna w której stwierdzono na 100% brak Mg ? Rzadkość Wszystko jest zależne od siebie i można się pomylić co faktycznie się stało Jaki masz stosunek Ca-Mg 4-1 Miałbyś np 8-1 i nie byłoby braków Mg Ps Badasz może przewodność ? Jaka masz Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
-

prot
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 968
- Dołączył: 20 mar 2020, 21:49
Nie mam pięknego akwarium. Jest normalne i nic więcej. Nie oczekuje głaskania po głowie. Za stary jestem na to. Są piękne akwaria w wykonaniu ludzi od nas i z zagranicy np. na grupach masterline(mam na myśli holendry) Ja do niech nie dążę bo, bo mnie korci utrzymanie tak dużej ilości gatunków, aby żyły razem i to mi sprawia frajdę. Testów nie robię od wiosny, a nawet jakbym chciał to muszę kupić nowe bo tamte już się skończyły. Pamiętam jedynie, że od startu na mastersoil miałem braki z mg. Pomimo mineralizowania vimi nie byłem w stanie osiągnąć po kilku dniach w miarę przyzwoitego stosunku ca:mg. Pierwsze 2 dni mogły być ok potem kiszka. Ważne, że zbiornik prowadzi się, a że Lobelia ma problemy z dolnymi liściami i po podaniu mg zaczyna się poprawiać.... każdy zbiornik może być inny. Mam problemy z magnezem np w ogrodzie, gdzie po podaniu siarczanu magnezu z ogród start, poprawiła się kondycja np. jodle kalifornijskiej, sośnie wietchorst Schwerinii Fastigiata, Metasekwoi Chińskiej, świerkowi kłującemu 'Hoopsii', nawet rododendron z odmiany z kwiatach białych, który kwitnie 2x w roku poprawił się. Przewodności nie badam, nawet miernika nie kupiłem. Ale są rośliny jak wcześniej pisałem, że nie jestem w stanie dojść o co chodzi, jedną gałążka rośnie książkowo inna słabo, i jak pisałem Pantanal z rośliny pięknej przeobraża się w emersa-taką informacje dostałem. Był pewien problem i dzięki pomocy jednej osoby, która ma kontakt z botanikiem pomogła go rozwiązać, a parametry były książkowe..... Akwarystyka roślinna jest wielka i teoria mija się niestety. Można próbować się podpierać ale są dziwne przypadki.
Pozdrawiam, Marek
-

cob_ra
- Stały bywalec
-
- Posty: 397
- Dołączył: 01 sie 2013, 23:21
- Miasto: Skierniewice
Nie wszystkim roślina da się dogodzić .Wspomniana przez ciebie Lobelia lubi fosfor .Braki potrafi pokazać zielonymi kropkami Aby nie dodawać fosforu za dużo warto zwiększyć potas który też skutecznie pomaga się pozbyć tych glonów Glon na liściach to przeważnie niedobór potasu Pytałem o przewodność bo ta Ludwigia biała lubi bardzo czysta wodę lubi nawozy ale woda powinna być do 200 m/s Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
-

prot
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 968
- Dołączył: 20 mar 2020, 21:49
I tu jest problem, bo zwiększenie potasu popali stożki na White oraz Pantanal, ale jedna gałązka rośnie super a obok ma problemy....To nie tak, że gatunkowi nie pasuje ale poszczególnej gałązce... Jakby to był problem gatunku ok.
Pozdrawiam, Marek
-

cob_ra
- Stały bywalec
-
- Posty: 397
- Dołączył: 01 sie 2013, 23:21
- Miasto: Skierniewice
-
Witam.
Jak w tytule.
Jakie byłoby najlepsze podłoże dla kirysków i otosków ?
Myślałem o takim https://allegro.pl/oferta/zwir-naturalny-czarny-2kg-frakcja-1-3mm-t9-6949752166?utm_source=not...
Wyświetlenia: 1326 | Odpowiedzi: 8
czytaj więcej...
-
Witam,
Ktoś z Was nawozi akwarium tytułowym nawozem?
Nie wiem jak dozować, na opakowaniu napisano jedynie, że "10 ml na 100L podnosi fosfor o 0,4ml/L". Ale jak często go stosować? Trzeba tes...
Wyświetlenia: 356 | Odpowiedzi: 1
czytaj więcej...
-
Cześć!
Mam pewien problem z akwarium w biurze. Akwarium wystartowane około 2 miesiące temu na aktywnym podłożu ADA.
Od około miesiąca miałem problemy z glonami nitkowatymi z które od około tygodnia...
Wyświetlenia: 1698 | Odpowiedzi: 17
czytaj więcej...
-
Witam. Jakich producentów testy na NO3, PO4, Fe warto kupić (dokładność pomiaru w stosunku do ceny i producenta) a od jakich trzymać się z daleka?. jakie mają zakresy pomiarowe (od ilu do ilu) i na il...
Wyświetlenia: 124131 | Odpowiedzi: 387
czytaj więcej...
-
Witam, jakiś doświadczony hodowca roślin wodnych jest wstanie powiedzieć mi dlaczego wszyscy mówią, aby lać No3 i Po4 w stosunku 10:1? za każdym razem kiedy tak robię woda na koniec tygodnia (przed po...
Wyświetlenia: 875 | Odpowiedzi: 5
czytaj więcej...
|
|
Rośliny
Zwierzęta
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...
Recenzje
Ładowanie...
|