Masz konto na Forum?     Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra     
Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Kontrola nawozów przy starcie akwaDozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat
Witam
Akwarium mam od miesiąca. I chciałbym aby ktoś z doświadczonych akwarystów czuwał nad moimi działaniami:) Trochę info poczytałem plus doświadczenie z gupikami i zachciało mi się akwarium roślinnego. Obecnie testuję swoją wiedzę na baniaku 120l później będzie większe jak zdobędę doświadczenie.

Napiszę co i jak robię i do czego zmierzam.
Baniak 120l (100netto) obsadzone roślinnością 1/3 powierzchni z czego połowa to bacopy i krypto aby baniak szybciej wystartował. Najbardziej wymagająca roślina u mnie obecnie to Alternanthera reineckii. Za tydzień zmiana oświetlenia i dosadzę 6 innych roślin aby urozmaicić wygląd.
Ryby już są ok. 35 sztuk z czego największe to 4 żałobniczki, 6 cytrynek a reszta to drobnica do 2cm.

Oświetlenie standardowe 2x18wat w obudowie. Świetlówki wymienione na niby lepsze z akwarystyki ale jak czytałem parametry to mają takie same jak standardowe polskiej produkcji dołączone do obudowy. Wrzuciłem świetlówkę LED 70cm długości na tył 18W. Ale moc to jest wejściowa a ile oddają do akwa to ciężko stwierdzić. Oko ludzie różnie widzi światło. To co mocniej świeci nie znaczy że więcej oddaje światła potrzebnego dla roślin. LED (5630, 7000-8000k, barwa biała zimna).U mnie świeci 3x słabiej niż zwykła świetlówka. Ale reineka nabrała więcej czerwieni od góry i bacopa się do leda zwróciła i od góry nabrała brązu. Więc na razie jest spoko.

Filtracja. Trochę ciulna bo w środki mam Mini"CośTam" ale kręci tak wodą że mi podłoże podrywa:) i kaskada do 100L baniaków z ceramiką i gąbką której w ogóle nie czyszczę. Pełni funkcję domku dla bakterii. Czyszczę tylko gąbki wewnątrz akwa.
Jest jeszcze filtr kubełkowy do akwa 250L ale jego użyję w większym zbiorniku w przyszłości i stoi w szafie nie podłączony.

Mam butlę CO2 ale z tego co czytałem to przy słabym oświetleniu nie zda egzaminu. Na tygodniu do przodu pokrywy dokładam świetlówkę 24w 10000k. A led będzie się złączał pod koniec czasu oświetlenia głównego a wylączał się 1h po wyłączeniu dając efekt zachodu słońca^^. I wtedy podłączę CO

I tu największy problem. GLONY. Na razie po miesiącu wyskoczyły tylko na szybach ale już chcę mieć wszystko pod kontrolą aby nie było ich na roślinach.
Parametry wody jakie mam:
Fosforany na 0mg/l - powinno trochę być bo są potrzebna dla roślin ale jak za dużo to wysyp glonów. Jaki poziom ich mieć i czy z odchodów ryb wystarczy?
PH - 7-7,2 trochę wysokie ale jak dam CO to mi obniży i jeszcze podłoże ma ustabilizować ale nie wiem ile w tym prawdy z tym substratem.
NO3 - 20-30mg/l - powinno być w przedziale 10-20 alby miały rośliny i nie więcej aby się przy okazji glony nie najadły. Poczekam do obsady nowych roślin i podmienię więcej wody.
GH - 8 - z innego baniaka zostało mi ustrojstwo w płynie dla krewetek co podnosi GH - lać to do wody? Albo podmieniać kranówą co ma 12
kH - 2 - tu mam malutko i potrzeba więcej bo przy CO2 kH utrzyma mniejsze skoki PH. Miałem zero i do wody dolewam kranówę co ma 8. Ale stopniowo i to potrwa z tydzień. Czy kH w kranówie 8 i GH 12 jest dobre i wystarczające?

Nie mam jeszcze testów na żelazo i potas;/
A z mikro i makro mam takie coś:
"Macro Red" Planta Garden- dodaje azot (ten już chyba mam z NO3), fosfor (tego nie mam), potas (tego też nie wiem ile mam)
Micro Easy-Life ProFito - dodaje żelazo (jeszcze nie wiem ile tego mam) i potas
Dodaję tylko micro bo połowa się dubluje w pierwszym no i nie wiem co z tym azotem. Jakieś rady czy to dawać?

Plan jest taki aby wstępnie utrzymać parametry na optymalnym poziomie przy jak najmniejszej mojej ingerencji aby nie przedobrzyć. Na tygodniu zwiększę oświetlenie to rośliny powinno więcej substancji z wody pobierać i załączę im CO2.
Boję się tylko że coś pójdzie nie tak i wyskoczą glony;/

Jakieś rady co z takim baniakiem robić i na co głównie zwracać uwagę. Zabawa w chemika mi nawet pasuje:) tylko odczynniki się za szybko skończą.

Pozdrawiam i z góry dzięki za dobre rady.
Irek

PS. Jak dosadzę roślin to wrzucę zdjęcia.IroU
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył: 12 sie 2006, 16:45

Najlepsza porada to rozpoczęcie od 1/4 dawek nawozów, które posiadasz.

Jeśli używałbyś pełnej linii znanej marki, łatwiej byłoby rozpocząć nawożenie na gotowych instrukcjach, ale i tak trzeba korygować dawki obserwując rośliny.

Poświęć czas na przeczytanie działu NAWOŻENIE w artykułach - będziesz wiedział niemal wszystko i to za darmo.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11311
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Już trzeci dzień czytam:)
Czekam na dodatkową świetlówkę i włączę podawanie CO2.
Do pełni szczęścia prócz glonów brakuje mi jeszcze testów na potas i żelazo. wtedy będę miał już wszystko zmierzone. Na razie rośliny rosną. Glony się pojawiają na szybach ale nie wiele i punktowo no i niestety niteczki na roślinach ale na razie bardzo mało (na razie zaliczam to na poczet okresu stabilizacji zbiornika)
Nawozy podaję połowę dawki co dwa dni. Na razie obserwacja a później ewentualnie zwiększę. Nie podaję natomiast nawozów co zawierają azot skoro NO3 mam 20-30

Azotanów jak pisałem wcześniej mam 20-30 ale mnie olśniło że mogą być w kranówie.

Nie wiem co i jak z fosforami bo mam je na 0. Możliwe że wchłania je podłoże aktywne i nie wiem czy to dobrze czy źle. Czy rośliny korzeniami z podłoża to pobierają jak nie ma w wodzie?

I w dziale "nawożenie" przy problemach pada coś takiego że można mieć zły stosunek NKP. A jest jakiś uniwersalny że jednego tyle a tyle a innego w stosunku do pierwszego tyle?IroU
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył: 12 sie 2006, 16:45

Wrzuciłem zdjęcia całego akwarium i niechcianego "nowego życia";/

Akwa ma miesiąc więc będą się różne rzeczy działy. No i się pojawiło.
W rogu akwa i dół przedniej szyby. Wyczytałem ze to sinice. I ponoć powstają przy niedoborach azotu w stosunku do wyższego poziomu fosforanów.
A u mnie jest:
NO3- 20-30m/l - czy to właśnie z azotanów rośliny nie pobierają azotu? Jeśli się mylę to co dodać aby uzupełnić azot nie podnosząc NO3?
PO4 - mam na 0. Z kranu dolewam co 3 dni 10l wody z 0.1mg/l fosforanów.

Jak się pozbyć sinic?

Dodam tylko że wczoraj ich nie było a też wczoraj dodałem jedną świetlówkę na przód t5 24w 10000K. Może ona coś nabroiła?
Oświetlam 10/24h. Może zmienić czas naświetlania? Obecnie mam ok. 0.6w/l.

I czy można robić przerwy w podawaniu CO2?
Chodzi o to, że włączam co2 2h po włączeniu światła. I wyłączam jak światło gaśnie. Światło się włącza o 11.00 a gaśnie o 21.00. A są dwa dni w tygodniu, że nie ma komu w domu włączyć co2 (nie mam elektrozaworu). Czy w te dwa dni można CO2 włączyć np. o 5.00 6h przed włączenim światła i żeby chodziło aż do 21.00?

Proszę o szybką odpowiedź bo sinice się nie cierpliwą^^ a coś czuję że mają parcie na rozmnażanie:)
Załączniki
20150723_205649.jpg
Całe akwa
20150723_205658.jpg
Sinice???IroU
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył: 12 sie 2006, 16:45

Nie prościej podawać co2 przez 24h, zamiast ciągle pamiętać o włączeniu/wyłączeniu ?

Tak, rośliny pobierają azot miedzy innymi z no3 z słupa. Fosfor głównie z podłoża przez korzenie. Podłoże aktywne wchłania fosfor. Zazwyczaj pomiar po4 przy podłożu aktywnym jest sfałszowany.

Sinicami się nie martw. Postaraj się je usuwać. Na forum jest kilka tematów jak z nimi walczyć poszukaj.

Avatar użytkownika

salava8
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2437
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Z sinicami powalczę w naturalny sposób. Dam kubełek zamiast gównianych wewnętrznych. Zostawię minicoś tam w środku bo super miesza wodę. Dodam bakterię. Poczyszczę co się tylko da. Podmienię 25% wody i ewentualnie zaciemnię na trochę. Wyłączyłem dodatkowe oświetlenie bo 12h po jej włączeniu wyskoczyły sinice i nie wiem czy to nie przesilenie światła na przednią szybę. Póki wstrzymałem się z CO2 dam mniejsze światło.

Do systemu podawania co2 dodam elektrozawór. CO2 nie chcę podawać przy nie włączonym świetle i bez kontrolo co się dzieje w akwa.


I ciągle czytam a czym więcej czytam to tym mniej rozumiem:)
Niby brak azotu w stosunku do wyższego fosforu powoduje powstawanie sinic. A prawidłowy stosunek tych pierwiastków to 10:1 (przyjmując że azot zawiera się w NO3) a u mnie jest 30:0 ale że przy starcie akwa nie ma jeszcze odpowiednich bakterii co by przerobiły no3 na przyswajalny azot i dlatego choć mam no3 wysokie a sam azot pewnie marny. I dlatego jest mało azotu a fosforu to pewnie nie wiadomo ile bo wszystko zasysa podłoże i testy kropelkowe niczego nie pokazują. Ja tak to widzę jeśli dobrze wszystko zrozumiałem co wyczytałem.

I mam pytanko czy podawanie odżywki w płynie co zawiera azot nie zwiększy mi no3?IroU
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył: 12 sie 2006, 16:45

Co rozumiesz przez:

Do systemu podawania co2 dodam elektrozawór. CO2 nie chcę podawać przy nie włączonym świetle i bez kontrolo co się dzieje w akwa.


Przy zakupie zestawu co2 przeze mnie nie kupiłem elektrozaworu. Od trzech lat podaje co2 24h i wszystko jest git. Skoki pH raczej będziesz miał gdy co2 będziesz ciągle podaż włączał i wyłączał. U mnie pH ciągle jest na stały poziomie 6,5, o każdej porze dnia. Też miałem obawy jak Ty, ale jak zobaczyłem, że wszystko jest ok. To wyrzuciłem z głowy pomysł elektrozaworu.

I ciągle czytam a czym więcej czytam to tym mniej rozumiem:)
Niby brak azotu w stosunku do wyższego fosforu powoduje powstawanie sinic. A prawidłowy stosunek tych pierwiastków to 10:1 (przyjmując że azot zawiera się w NO3) a u mnie jest 30:0 ale że przy starcie akwa nie ma jeszcze odpowiednich bakterii co by przerobiły no3 na przyswajalny azot i dlatego choć mam no3 wysokie a sam azot pewnie marny. I dlatego jest mało azotu a fosforu to pewnie nie wiadomo ile bo wszystko zasysa podłoże i testy kropelkowe niczego nie pokazują. Ja tak to widzę jeśli dobrze wszystko zrozumiałem co wyczytałem.

I mam pytanko czy podawanie odżywki w płynie co zawiera azot nie zwiększy mi no3?


Tak, podając nawóz makroelementowy podniesie Ci się NO3 w akwa.

Może pomogą Ci te tematy:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 16100.html

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 28308.html

Avatar użytkownika

salava8
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2437
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Salava dzięki za linki. W wolnej chwili bardziej się w nie wczytam. Skupię się na tym aby jak najszybciej dość do 10:1 NO3 do PO4.
Muszę dokupić fosfor w płynie i go dolewać bo to co mam w kranówie wchłania mi podłoże.
Mówisz że wyregulować podawanie co2 i zostawić na 24h. Pobadam jak to u mnie będzie z wahaniem ph. Mam trochę ryb i szkoda mi im karuzelę samopoczucia zapodać:)IroU
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył: 12 sie 2006, 16:45

Skupię się na tym aby jak najszybciej dość do 10:1 NO3 do PO4.


Ja u siebie mam NO3 = 20 mg/l. PO4 = niemierzalne, bo mam Amazonie. Podaje Vimi all in One. Nie przejmuje się tym, że PO4 mi na testach nie pokazuje. Nie wydaje mi się, że lanie dodatkowego fosforu na siłę, żeby mięc PO4 = 1 mg/l w słupie wody jest dobrym pomysłem. Twoje rośliny i tak PO4 biorą z podłoża.

Skoro masz sinice to masz za dużo fosforu, można by napisać. Nie będę jednak na temat sinic się, aż tak wywodził bo nigdy z nimi tak naprawdę nie walczyłem. Gdzieś tam zawsze występuje u mnie ich minimalna ilość, ale że jest ich mało to się nie przejmuje.

Mówisz że wyregulować podawanie co2 i zostawić na 24h. Pobadam jak to u mnie będzie z wahaniem ph. Mam trochę ryb i szkoda mi im karuzelę samopoczucia zapodać:)


Może być tak, że jak właśnie zakręcasz CO2 na noc to w nocy pH Ci wzrasta, a rano po uruchomieniu znowu spada. Tylko masz przez to wahania parametrów. U mnie nie występują skoki pH, przez 24h jest takie same. Chyba, że pobór C przez rośliny bilansuje te zmiany... zależy od akwa wszystko.

Avatar użytkownika

salava8
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2437
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków
Powiązane tematy
 • Stężenie PO4 w podmienianej wodzie przy podłożu aktywnym

  Witam. Chciałabym dowiedzieć się, czy dobrze nawożę akwarium fosforem. Mam podłoże aktywne (Platinum soil), które pochłania fosforany, więc ich ilość w słupie wody zazwyczaj wynosi 0-0,25 mg/l. W akw...

  Wyświetlenia: 401 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

 • Czas reakcji na podawanie nawozów

  Jakie macie doświadczenia z czasem reakcji odbudowy chlorofilu od rozpoczęcia podawania nawozów? Zapewne jest to zależne od gatunku, warunków itd. Czy można ogólnie powiedzieć jak to się w akwarysty...

  Wyświetlenia: 298 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Skład markowych nawozów

  Witam Czy orientuje się ktoś z was co popularni producenci nawozów oprócz podstawowych soli dodają do swoich wyrobów? Wiem że to jest tajemnica handlowa, ale może ktoś się orientuje np. czym producenc...

  Wyświetlenia: 735 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

 • Dozownik nawozów - powietrze w wężykach

  Witam, Mam pewien problem z zapowietrzaniem się wężyków w dozowniku Jebao. System zapowietrza się w jakiś tajemniczy sposób. Przy instalacji wężyki były odpowietrzone ( żadnych bąbli). Po powrocie z...

  Wyświetlenia: 804 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Jakich nawozów używacie?

  Cześć, jakich nawozów używacie do swoich akwariów? Jakie polecacie? Nawozy w płynie albo do podłoża? Testowałem linię Aqua art kapsułki i w płynie. Macie coś lepszego? Czy te droższe nawozy różnią się...

  Wyświetlenia: 945 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: marekpb i 179 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.