Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Filtracja


Co sądzicie o takim sumpie ?Filtry, wkłady, pompy, cyrkulatory, skimmery i grzałki. Odwrócona osmoza (RO) i lampy UV. + nowy temat

10 lut 2022, 21:08 Co sądzicie o takim sumpie ?  (#1)  

Chciałbym pozdrowić wszystkich akwarystów i przywitać się jako nowy członek tego forum.

Mam do Was prośbę o ocenę sumpa jaki został wykonany przez firmę, która składa mi akwarium.
To jest sump do akwarium słodkowowdnego i moim zdaniem jest mocno niestandardowy i mam spore wątpliwości czy on się sprawdzi.

Załączam zdjęcie i rysunek na wypadek gdyby na zdjęciu był problem z rozpoznaniem co gdzie jest.
Firma ma dostarczyć pompę, hydraulikę oraz media (gąbki i ceramikę) i w sumie nie jestem pewny jaki oni mają pomysł, na którym końcu ma być spływ i pompa.

Będę bardzo wdzięczny za waszą ocenę :D
ravm84
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył: 10 lut 2022, 20:59

Moim zdaniem nie potrzebna jest ta dolna przegroda po prawej stronie. Jak włożysz media filtracyjne w środku to woda będzie płynąc nad nimi a nie przez nie. Można by spróbować dodać jakąś przegrodę na środku żeby wymusić przepływ

Avatar użytkownika

Totik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 180
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

No dokładnie mi też ta część nie pasuje najbardziej, zakładam, że "autor" chce tam umieścić ceramikę ale to wygląda jak sump do akwarium morskiego a ta środkowa część to byłaby refugium. Ale czekam na dalsze komentarze. Swoją drogą przeczesywałem internet i znalazłem np że firma Argus robi podobną komorę gdzie woda przepływa górą:
https://www.youtube.com/watch?v=0Ie4y63dBGY
widziałem to na conajmniej dwóch filmach.

Sam nie wiem co o tym myśleć, może tam mają być jakieś media pływające jak np keramzyt albo kształtki kaldnes ?ravm84
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył: 10 lut 2022, 20:59

też mi to bardziej pasuje pod morskie. Np te 3 przegrody po lewej to standard w morskim do usuwania bąbelków powietrza po odpieniaczu. W słodkowodnym raczej nie ma zastosowania. Oczywiście można ten sump dostosować do potrzeb słodkowodnego akwarium. Trzeba tylko trochę pokombinować

Avatar użytkownika

Totik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 180
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

Jak już zacząłem pytać to zadałem pytanie pod filmem z sumpem Argus i jest odpowiedź.
https://youtu.be/0Ie4y63dBGY


ARGUS Aquarium Design&Garden
8 godzin temu
W komorze tej umieszcza się głównie pochłaniacze i biologię, celowo jest to zrobione w ten sposób, aby woda omywała te wkłady z dużą prędkością, jednocześnie nie zamulając ich zbyt szybko. Jednak wrażenie płynięcia wyłącznie górą jest złudne, gdy przez sump przepływa średnio od 6 000 do 15 000 l/h, nie ma mowy o "martwych strefach" bez przepływu, to tylko złudzenie, często podnoszone w pytaniach. Nie ma takiej możliwości przy takich przepływach. Pozdrawiamyravm84
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył: 10 lut 2022, 20:59

6 000 do 15 000 l/h? To jak duże akwarium planujesz?
Z tego co pamiętam zalecenia w morskim to moc pompy obiegowej dobiera się 10x objętość akwarium czyli w tym przypadku było by 600-1500 litrów, w słodkim chyba nie ma potrzeby aż tak dużego przepływu? Ale nie znam się, może faktycznie to zadziała?

Avatar użytkownika

Totik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 180
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

Ja zakładam słodkowodne, komentarz jest od firmy, która robi podobne sumpy do słodkowodnych akwa. Jak dla mnie ten przepływ wody to kwestia mocno umowna bo tu raczej nie możemy mówić ile litrów na godzinę przepływa przez sump, trzeba wziąć pod uwagę jego przekrój (szerokość i wysokość słupa wody w danej komorze). Mój jest szeroki jak na sumpa. Jak dla mnie trudno powiedzieć czy ten mój sump to dobre rozwiązanie i generalnie szukałem informacji o firmie, która mi to składa i nie mają zbyt dobrych opinii (Aquadebo). Czekam aż wszystko skończą (są opóźnienia i to spore, zresztą ludzie też to opisywali) i wtedy ocenię całość. Ten sump da się poprawić samodzielnie, wiem o tym, ale nie po to im płacę żeby potem kombinować.

PS. akwarium ma mieć ok 650L bruttoravm84
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył: 10 lut 2022, 20:59

Normalnie przez sump przepływa dokładnie tyle wody co wypompuje pompa obiegowa. I tu musisz się zastanowić jaki przepływ chcesz mieć, żeby nie było pralki w akwarium. Nie znam się aż tak na sumpach żeby napisać jaki przepływ będzie prawidłowy. Patrząc na filtry kubełkowe do podobnego litrażu to zwykle mają ok 1200 l/h, nawet jakby to pomnożyć 2x to 2.5 tys l/h wydaje się być sensownym przepływem.
Przegroda po prawej jest niższa niż ta po lewej, może rzeczywiście będzie to działać? Trzeba by sprawdzić, albo może ktoś ma taki sump i mógłby się wypowiedzieć?
A co i jak planujesz w środku umieścić?

Avatar użytkownika

Totik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 180
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

Pralka w akwarium (?) Zastanawiam sie po pierwsze co to własciwie znaczy a po drugie nigdy nie widziałem takiego akwarium.
Ktoś tutaj wspominał że a roślinnym nie potrzeba dużego przepływu? A nie jest to tak że w roślinnym potrzeba większego bo jest mnóstwo rzeczy który z jedej strony owy przpływ zakłócaja a z drugiej potrzebują być obmywane wodą ?Hultaj
Stały bywalec
 
Posty: 459
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Mi chodzi o to z jaką prędkością przepływa woda przez sump. W cienkiej rurce 5000L/h płynie szybciej niż np w dużym sumpie. Im szybciej woda przepływa tym bardziej będzie się mieszać w tej przegrodzie gdzie woda płynie górą nad mediami, tak to przynajmniej rozumiem z komentarza frimy Argus. No i teraz im większy przekrój sumpa tym wolniej ta woda płynie. Albo inaczej, masz pompę o wydajności X litrów/h i w komorze o przekroju X woda przepływa 2 razy szybciej niż w przekorju 2 razy X. Dlatego moim zdaniem sama wydajność pompy to za mało żeby powiedzieć czy taka komora się sprawdzi i tak samo mówię, że ten komentarz jaki otrzymałem też jest bardzo umowny. Ja mam dostać pompę 5000L/h i nie wiem czy to dużo czy mało. Liczę na to, że znajdzie się ktoś na forum kto spotkał się z takim właśnie rozwiązaniem. Co do pralki w akwarium.. to też chyba da się regulować średnicą wylotu, większy wylot równa się mniejsza prędkość wody na wyjściu. W akwa planuje pielęgnice (skalary, ramierezy i być może paletki), ze dwa korzenie i umiarkowaną liczbę roślin.
No nic, chyba dowiem się sam jak to uruchomię...ravm84
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył: 10 lut 2022, 20:59

@Hultaj, jest pewna granica jeżeli chodzi o to z jaką prędkością woda krąży w akwarium, tak dla roślin jak i ryb. W książce Diany Walstad jest mowa o kilku centymetrach na sekundę (i to jest właśnie prędkość wody) ale jak to dokładnie zmierzyć ? Chodzi o to, że trzeba z umiarem ;)ravm84
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył: 10 lut 2022, 20:59

ravm84 napisał(a):jest pewna granica jeżeli chodzi o to z jaką prędkością woda krąży w akwarium, tak dla roślin jak i ryb. W książce Diany Walstad jest mowa o kilku centymetrach na sekundę (i to jest właśnie prędkość wody) ale jak to dokładnie zmierzyć?
Faktycznie... Może 2*długość + 2*szerokość (albo 2* głębokość) to droga wody? Prędkość wypływu wody z rurki wypływowej filtra da się obliczyć (liczyłbym z przekroju rury wypływowej, nie dyszy).
Przykład: akwarium 80*45*45h o obwodzie 250 cm, wydatek filtra 600 l/h czyli 10 l/min czyli 0,15 l/sek = 150 cm3/sek, przekrój rurki 20/26mm to 3,14 cm2 -> prędkość wypływu około 50 cm/s, ale średnio dla akwarium rzędu 0,07 cm/s.
[nazwałbym to "metodą skorygowanego kształtu", czyli liczę przepływ wzdłuż pojemnika o długości równej obwodowi naszego akwa i o przekroju dającym taką samą pojemność w litrach) - założenie dla wlotu i wylotu na tym samym końcu akwa]
Wygląda jak po dwóch piwach :)j666
Aktywny użytkownik
 
Posty: 609
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

To nie jest takie proste raczej :D Po prostu trzeba z rozsądkiem. W takim zbiorniku na wylocie strumień wody będzie węższy i "szybszy", potem to się rozpływa i zwalnia a potem są różne dziwne zawirowania itd. Także w jednych miejscach woda płynie szybciej a w innych wolniej.
Ale schodzimy z tematu tego postu ;)ravm84
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył: 10 lut 2022, 20:59

Zostawmy DW w spokoju. Ona traktuje o innych zbiornikach i z pewnością nie bierze pod uwagę ani sumpów ani roślin wymagających itp. Więc w taki przypadku akurat ta Pani nie jest autorytetem.
Prośze o definicję określenia "umiar"Hultaj
Stały bywalec
 
Posty: 459
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Hultaj napisał(a):Proszę o definicję określenia "umiar"
Wyczytałem, że prędkość wody przez media filtracyjne powinna wywoływać na powierzchni tych mediów przepływ turbulentny (celem lepszego natlenienia i dostarczenia bakteriom nitryfikacyjnym na powierzchni tych mediów składników odżywczych), niż laminarny
(na powierzchni roślin w akwarium wolałbym chyba przepływ laminarny, niż turbulentny - ale mogę być w błędzie).j666
Aktywny użytkownik
 
Posty: 609
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

Ale np ADA sprzedaje wyloty zakłócające laminarnośc przepływu więc .. hmm

A co z tym umiarem ?Hultaj
Stały bywalec
 
Posty: 459
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Hultaj napisał(a):A co z tym umiarem?
Nie widziałeś pralki? Ja zobaczyłem, gdy wsadziłem falownik 800 l/h do akwa 98 l - woda się wylała :P.j666
Aktywny użytkownik
 
Posty: 609
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

12 lut 2022, 19:20   (#18)  

Panowie.. czy ta dyskusja dalej dotyczy tematu pytania ? Pytałem o sumpa i tą niestandardowa komorę, czy ktoś miał z czymś takim do czynienia. Nie wiem czy przeciętny hobbysta zawraca sobie głowę co to jest przepływ turbulentny czy laminarny, prędkości przepływu itd. dla mnie umiarkowany przepływ to kiedy nie mamy "pralki" w akwarium, jak ktoś wyżej to ujął. Delikatny ruch wody, który nie powoduje kołysania roślinami. Ale nie o akwarium pytam tylko o sumpa ;)ravm84
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył: 10 lut 2022, 20:59

#funflik i #marlowe
Do nich dwóch skieruj pytania o sumpa.

Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
gazownik
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2913
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

12 lut 2022, 20:10 Re:  (#20)  

ravm84 napisał(a):Pytałem o sumpa
Mogłbyś dać jeszcze jedno zdjęcie z innego ujęcia?j666
Aktywny użytkownik
 
Posty: 609
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

Wprawdzie jestem przed budową mojego sumpa ale ten wydaje sie brdzo sensowny . Wybrano tutaj metodę , którą też biorę na poważnie pod uwagę (przedział techniczny i ta zapora ja poprzedzająca .
Nie wydaję sie żeby media ze środkowej komory były niedostatecznie płukane . Moim zdaniem nic nie szkodzi jak różne partie mediów będą płukane z rózną prędkością . Nawet dostrzegam jakies niewielkie zalety .Hultaj
Stały bywalec
 
Posty: 459
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Dodałem więcej zdjęć ;)
Załączniki
20220213_200816.jpg
20220213_200743.jpg
20220213_200806.jpg
20220213_200816.jpgravm84
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył: 10 lut 2022, 20:59
Powiązane tematy


Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...


Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 110 gości

Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.