Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


20 powodow dla ktorych warto zmienic filtr wewnetrzny na kubelkowy



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



1. Wielokrotnie wieksza pojemnosc filtracyjna. Pojemnosc filtracyjna = wieksza ilosc zwierzat, ktore mozan trzymac akwariu i lepsza jakosc wody. Filtry wewnetrzne ktore spotykamy w sklepach znakomicie spelniaja swoja funkcje jako dodatkowe filtry mechaniczne - sa zbyt malo wydajne aby stanowic glowny filtr - serce akwarium.
2. Krystalicznie czyta woda. Dzieki mozliwowsci zastosowania wkladow takich jak wata filtracyjna - moznesz wyeliminowac z akwarium najdrobniejsze zawiesiny i osiagnac krystalicznie czysta wode w akwarium.

3. Doskonale napowietrzanie wody poprzez ruch przy powierzchni wody, ktory jest o wiele wydajniejszy niz proces napowietrzania wody stosowana w filtrach wewnetrznych.
4. Cicha praca Filtr kubelkowy jest cichy - nie przenosi drgan i nie rozbija powietrza na drobne pecherzyki co czyni je najcichszymi filtrami akwarystycznymi. Mozesz dodatkowo zastosowac deszczewnie w celu jeszcze lepszego napowietrzenia wody (zbedne w akwarium typowo roslinnym)
5. Brak blony bakteryjno-bialkowej na powierzchni wody.  Dzieki mozliwosci zastosowania skimmera pozbedziesz sie blony bakteryjnej na powierzchni wody.
6. Mozliwosc zakwaszenia wody. Jesli masz twarda i zasadowa wode mozesz zmienic jej parametry umieszczajac w filtrze torf (wloknisty lub granulat - zobacz przyklady)
7. Mozliwosc podlaczenia lampy UV. Dzieki filtracji zewnetrznej i zastosowaniu wezy - mozesz podlaczyc lampe UV w celu szybkiego wyeliminowania glonow np. zielonego zakwitu wody. Nie uzyskasz tego w zadnym filtrze wewnetrznym, nawet tym, ktory zawiera wbudowane, malo wydajne diody UV.
8. Oszczednosc miejsca w akwarium - filtr kubelkowy mozesz ukryc w szafce pod akwarium lub w meblach znajdujacych sie w poblizu zbiornika.  Po co zabierac miejsce w akwarium, ktore w calosci powinno byc zarezerwowane na wystroj. Im mniej elementow technicznych w srodku akwarium tym lepiej!
9. Estetyka - dzieki filtrom kubelkowym mozesz zamontowac szklany wlot i wylot wody dzieki czemu w Twoim akwarium nie bedzie widoczne elementy techniczne! Wiecej o szklanych akcesoriach przeczytasz tutaj.
10. Wydajne ogrzewanie. Dzieki zastosowaniu filtracji zewnetrznej mozesz zastosowacgrzalke przeplywowa i wyeliminowac grzalke z wnetrza akwarium! (Brak ryzyka poparzenia delikatnych ryb i krewetek lub zbicia grzalki np. kamieniem w akwarium)
11. Oczyszczanie wody z chemii. Dzieki zastosowaniu wkladow z weglem aktywnym mozesz usunac z wody nadmiar nawozow oraz leki i preparaty po zakonczonej kuracji lecznicznej dla ryb. W filtrze wewnetrzym jakikolwiek wklad weglowy bedzie mial zbyt mala powierzchnie wody by skutecznie usunac preparaty chemiczne z wody. Wklady weglowe mozesz obejrzec tutaj
12. Naturalne leczenie ryb. Dzieki duzej pojemnosci filtracyjnej w filtrzekubelkowym mozesz umiescic liscie Ketapang, ktore wplywaja na sluz ryb eliminujac choroby skorne takie jak plesniawka czy ospa rybia. Liscie Ketapang znajdziesz tutaj.
13. Skuteczna eliminacja glonow. W filtrze kubelkowym mozesz zastosowac wklady pochlaniajace fosforany, dzieki czemu uniemozliwisz glonom odzywianie sie i powstrzymasz plage glonow. Przyklady wkladow pochlaniajacych fosforany znajdzieszhttp://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/filtracja/wklady-filtracyjne/usuwanie-fosforanow-c-25_44_568.htmltutaj.
14. Wieksza bezawaryjnosc. Filtry wewnetrzne zuzywaja sie srednio po 3-5 latach, natomiast filtry zewnetrzne pracuja bez problemu ponad 10 lat!. Wybieraj sprawdzone marki takie jak Eheim lub Hydor.
15. Dostep do czesci zamiennych. Filtry wewnetrzne posiadaja elementy, ktore czesto ciezko wymienic na nowe. Wtedy nagle okazuje sie, ze musisz kupic nowy filtr, poniewaz producent nie dostarcza elementow wymiennych lub produkuje ich na tyle malo iz sa praktycznie niedostepne. W przypadku filtrow zewnetrznych nowe modele nie powstaja tak szybko i czesci zamienne sa dostepne bez problemu.

16. Rzadsze czyszczenie. O ile filtr wewnetrzny musisz czyscic co tydzien - filtr kubelkowy czyscimy co 6-9 miesiecy. Zawdziecza sie to duzej pojemnosci filtracyjnej i sprawnej filtracji biologicznej - pozyteczne bakterie zamieszkujace filtr rozkladaja czastki organiczne wzbogacajac wode w pierwiastki niezbedne dla wzrostu roslin.
17. Wydajniejsze dozowanie CO2. Stosujac filtr kubelkowy mozesz zamontowac dyfuzor przeplywowowy CO2 i rozpuszczac dwutlenek wegla e 100% skutecznoscia. Przyklady dyfuzorow przeplywowaych znajdziesz tutaj.
18. Nowoczesne technologie. Filtry kubelkowe sa naszpikowane najnowoczesniejszymi wynalazkami akwarystycznymi - termofiltry (filtry z wbudowana grzalka), filtry pulsacyjne (automatycznie dotleniajace bakterie zamieszkujace filtr), czujniki poziomu zabrudzenia, wbudowane lampy UV - wszystko po to aby zapewnic Ci maksymalna wydajnosc i jak najlepszy efekt dekoracyjny Twojego akwarium.
19. Wygoda i indywidualna konfiguracja. Dzieki mozliwosci zastosowania dowolnych wkladow filtracyjnych (w roznych filtach mozna stosowac wklady od roznych producentow) masz 100% wplyw na jakosc wody w Twoim akwarium i rodzaj oraz kolejnosc zastosowanych wkladow filtracyjnych.
20. Ekologia. Filtry zewnetrzne posiadaja ekologiczne glowice napedowe, dzieki czemu uzyskuja pobor mocy zblizony do filtrow wewnetrznych przy ponad 200-krotnie wiekszej wydajnosci filtracyjnej!
Jeszcze sie zastanawiasz? Obejrzyj filtry kubelkowe oraz zapoznaj sie z recenzjami tych produktow [url=http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/filtracja/filtry-zewnetrzne-c-25_62.html]kliknij tutaj.
[/url]
Popros o bezplatna porade w wyborze filtra do Twojego akwarium - kliknij tutaj.

 
Czytaj węcej »

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Zdecydowanie wkradł się błąd w punkcie:
20. Ekologia. Filtry zewnetrzne posiadaja ekologiczne glowice napedowe, dzieki czemu uzyskuja pobor mocy zblizony do filtrow wewnetrznych przy ponad 200-krotnie wiekszej wydajnosci filtracyjnej!


Horendalna liczba.

brk


brk napisał(a):Zdecydowanie wkradł się błąd w punkcie:
20. Ekologia. Filtry zewnetrzne posiadaja ekologiczne glowice napedowe, dzieki czemu uzyskuja pobor mocy zblizony do filtrow wewnetrznych przy ponad 200-krotnie wiekszej wydajnosci filtracyjnej!


Horendalna liczba.


Rzeczywiście, w artykule jest błąd, powinno być 20-krotnie.

Przykład:
Filtr zewnętrzny: JBL greenline e1501
Moc: 11W
Pojemność: 6100ml (6.1l)

Filtr wewnętrzny Hailea BT-700
Moc: 10W
Wymiary: 13x9.5x2.3cm - o odjęciu miejsca na silnik posiadamy około 230ml pojemności filtracyjnej

6100/230 = 26x większa pojemność filtracyjna

Jeśli do tego weźmiemy możliwość zastosowania 2 koszy filtracyjnych z materiałami o różnej granulacji - przepaść w wydajności filtracyjnej jest jeszcze większa.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Post w większości jest tendencyjny.Napisałeś ten post jakby filtry wewnętrzne nie nadawały się kompletnie do niczego.A tak nie jest.
Punkty:2,3,4,5,6,11,12,13 dotyczą również filtrów wewnętrznych.Nie wiem dlaczego do porównania użyłeś chińskiego,kiepskiego filtra.Porównajmy z Aquaelem Turbo 500 i 1000.
Turbo 500 - 4,4W + 250ml na media sypkie+ gąbka(czyli ok.0,5l pojemności filtracyjne)j- co przy dedykowanym akwarium wystarcza w zupełności.Miałem taki zestaw wiec wiem co mówię.
Turbo 1000 - 11W + 625ml na media sypkie + gąbka(ok.1,3l pojemności filtracyjnej) -śmiało można używać do akwariów 120l
Do tych filtrów można wkładać dowolne media regulując tym samym "chemię" w akwarium.

Punkt 9 jest dyskusyjny bo czy elegancko wyglądają zaglonione szklane rurki?
No chyba ,że ktoś lubi je często czyścić ,wtedy rzeczywiście wyglądają ładnie.
Ja osobiście wolę akwarium oglądać niż notorycznie czyścić elementy wyposażenia.
Ale co kto lubi :D

Punkty 14,15 i 20 są oczywistą nieprawdą ,gdy rozważamy filtry normalnych producentów.No i nie mówmy o ekologii skoro do akwariów wlewane są litry najróżniejszej chemii 8)
Nie zapomnijmy również o podstawowej zalecie filtrów wewnętrznych -nigdy nie zaleje mieszkania.
W akwariach LT i MT filtry wewnętrzne wystarczają w zupełności nawet do olbrzymich baniaków.Są też na rynku filtry wewnętrzne Juwela ,gdzie wszystkie bambetle można schować i nie widać w akwarium kompletnie nic...no i ma funkcje skimera.
Filtry kubełkowe są ok,ale bardzo często są po prostu niepotrzebne.No i są jeszcze kaskady.

Avatar użytkownika
matoole
Poznaje temat

Posty: 95
Dołączył: 03 lut 2014, 00:07

matoole napisał(a):Post w większości jest tendencyjny.Napisałeś ten post jakby filtry wewnętrzne nie nadawały się kompletnie do niczego.A tak nie jest.


Po pierwsze:

Nigdzie nie użyłem takiego sformułowania.
O tym iż filtry wewnętrzne nadają się również do akwariów roślinny podkreślałem wielokrotnie chociażby na tegorocznej prelekcji zjazdu KMRW (warto było być aby wyrobić sobie zdanie o moich poglądzie na temat a nie w oparciu o pojedyncze tematyczne opracowania).

Zwróć uwagę iż artykuł dotyczy konkretnego tematu:
"20 powodow dla ktorych warto zmienic filtr wewnetrzny na kubełkowy"
i spełnia wymogi tego typu opracowania zarówno pod względem stylistycznym jak i obszerności treści. Niestety nie stanowi on rozwlekłej rozprawki (to inna formuła stylistyczna), której zapewne każdy by oczekiwał. To temat na obszerne wypracowanie, gdybym użył w niej całej posiadanej wiedzy i licznych przykładów mogła by powstać nawet książka, większość czytających odpuściła by sobie po kilku stronach czytania (bo komu chce się czytać, każdy lubi wiedzę "w pigułce").

Definicja artykułu tendencyjnego: http://sjp.pwn.pl/sjp/tendencyjny;2577874.html
Tytuł artykułu: "20 powodow dla ktorych warto zmienic filtr wewnetrzny na kubełkowy"
Skoro temat jest określony, artykuł nie będzie traktował o zaletach filtrów wewnętrznych ani na żaden inny temat, nie brzmi on "porównanie zalet filtracji wewnętrznej i zewnętrznej", trudno więc takich treści po nim oczekiwać.

Po drugie:

Materiał był opublikowany w dziale "Dla początkujących", czyli m.in tych, którzy kupują gotowe zestawy z małymi chińskimi filtrami w środku i nie mają jeszcze pojęcia o zakresie filtracji w akwarium.

Jeśli masz ochotę zawsze możesz przygotować własny artykuł, z chęcią udostępnię go wszystkim akwarystom przeglądającym dział artykuły.

Dodam, że powyższe opracowanie zostało opublikowane w lipcu 2009 roku (na bazie dostępnych w tym czasie modeli filtrów i aktualnej ich jakości), od ponad 6 lat jesteście obaj pierwszymi osobami, które wyraziły chęć rozbudowania tej tematyki lub jakiekolwiek zainteresowanie nią.

Zachęcam do aktywnej publikacji, sam jeden nie opracuję całej akwarystyki i nie zdołam poruszyć wszystkich tematów, które są możliwe do realizacji.

Nie chciałbym jednak, aby w moim kierunku wymierzane były zarzuty pisania nieprawdy. Zniechęca mnie to do jakichkolwiek dalszych publikacji, dyskusja na argumenty jak najbardziej, różne punkty widzenia również, ale z szacunkiem do dyskutantów.

Czekam na opracowanie, na pewno będzie wartościowym dodatkiem, najlepiej jak opublikujemy go obok "20 powodów" aby każdy mógł zapoznać się z różnymi punktami widzenia. Mam nadzieję, że wyniknie z tego coś fajnego a nie skończy się jak zwykle ;)

Możesz też podrzucić link do opisu swojego akwarium, rzucimy okiem jakie masz w nim filterki i ocenimy ogólną kondycje akwarium i zamieszkujących je roślin.

Zachęcam też do zapoznania się z treściami pozostałych artykułów nt. filtracji:
Filtracja w zbiorniku roślinnym - podstawy:
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... innym.html

Filtracja w akwarium roślinnym:
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... innym.html
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Z mojej strony mogę tylko napisać, iż byłem zdziwiony tylko tą liczbą wydajności filtracyjnej, choć pewnie to była literówka ;) Według mnie artykuł jest świetny. Sam korzystam z filtracji wewnętrznej, lecz wszystko wskazuje na to, że dzięki powyższemu artykułowi w bliskiej przyszłości zainwestuję jednak w filtr zewnętrzny.

Pozdrawiam

brk


Piotr napisał(a):Nie chciałbym jednak aby w moim kierunku wymierzane były zarzuty pisania nieprawdy. Zniechęca mnie to do jakichkolwiek dalszych publikacji, dyskusja na argumenty jak najbardziej, różne punkty widzenia również, ale z szacunkiem do dyskutantów.
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... innym.html

Myślę,że wypunktowane przeze mnie odpowiedzi to nic innego jak dyskusja na argumenty ... i nie widzę w moim poście braku szacunku.Może mi go wskażesz?
A tekst jest tendencyjny bo jak możesz sugerować ,że punkty 2,3,4,5,6,11,12,13 dotyczą tylko kubełków.Punkty 14,15 i 20 są nieprawdą.Punkt nr.9 jest dyskusyjny.
Czyli 11-12 powodów z 20 ,które wymieniłeś to nie do końca fakty,a przecież temat postu jednoznacznie wskazuje ,że o faktach będzie mowa :wink:]

Piotr napisał(a):Możesz też podrzucić link do opisu swojego akwarium, rzucimy okiem jakie masz w nim filterki i ocenimy ogólną kondycje akwarium i zamieszkujących je roślin.


Moje rozwiązanie filtracji jest już tutaj opisane w temacie "DIY -Szklany filtr wewnetrzny".
Oczywiście gdybym mój sposób filtracji miał porównywać do Twoich 20 punktów to podobieństw byłoby więcej niż 12 ,ale napisałeś na wstępie:" Filtry wewnetrzne ktore spotykamy w sklepach(...)" wiec uszanowałem Twój wątek i ze swoją filtracją się nie wychylałem
Piotr napisał(a):Nigdzie nie użyłem takiego sformułowania.
O tym iż filtry wewnętrzne nadają się również do akwariów roślinny podkreślałem wielokrotnie chociażby na tegorocznej prelekcji zjazdu KMRW (warto było być aby wyrobić sobie zdanie o moich poglądzie na temat a nie w oparciu o pojedyncze tematyczne opracowania)

Wybacz,ale odnoszę się do tego co napisałeś i co wciąż jest wypunktowane ,a nie do tego co powiedziałeś kiedyś.

Jeżeli ten temat ma służyć akwarystom poszukującym swojej metody filtracji to myślę ,ze takie punktowanie jest jak najbardziej merytoryczne.W moim temacie o szklaniaku też wynikła dyskusja.W końcu o to przecież chodzi.

Avatar użytkownika
matoole
Poznaje temat

Posty: 95
Dołączył: 03 lut 2014, 00:07

matoole napisał(a):A tekst jest tendencyjny bo jak możesz sugerować ,że punkty 2,3,4,5,6,11,12,13 dotyczą tylko kubełków.Punkty 14,15 i 20 są nieprawdą


Chyba się nie rozumiemy.
Tendencyjnosć artykułu stosujesz jako zarzut a przecież przedstawiłem ścisłą jego definicję.
Taki miał być, taka jest formuła tekstu, jak można mieć pretensje o to, że niebo jest niebieskie :)

Podobnie jak artykuł o wyższości automatycznych dojarek nad ręcznym dojeniem krów będzie tendencyjny ponieważ porusza taki a nie inny temat.

Nadal byłbym ostrożny w zarzucaniu pisania nieprawdy. To bardzo poważny zarzut.
Czym innym jest dyskusja i przekazywanie swojego punktu widzenia a czym innym oskarżanie autora artykułu o kłamstwo (czy teraz rozumiesz dlaczego zwróciłem na to uwagę?).

Nie wiem czy próbowałeś kiedykolwiek zorganizować komuś części zamienne do filtrów wewnętrznych. Są albo niedostępne, albo filta już się nie produkuje, albo "nie wiemy kiedy będą" ewentualnie "powinny być w centrali" i zwykle nie ma.
Sprawdź tę kwestię a szybko zmienisz zdanie na ten temat gdy zniszczy Ci się nietypowa przyssawka do filtra, ułamie wieczko wirnika lub spali silnik ewentualnie ułamie podwieszka do zawieszania filtra na krawędziach akwariów. Obrazek w katalogu z numerem a realna dostępność to 2 różne kwestie, które weryfikuje rzeczywistość. Ja sobie tych rzeczy nie wymyślam tylko bazują na swoim wieloletnim doświadczeniu.

Kwestia awaryjności: porównaj modele filtrów produkowane i dostępne w 2009 roku (czyli czasie publikacji artykułu) i sam oceń. Uwaga: sprawne działanie serwisu, który musi nadrabiać błędy produkcji nie są argumentem na bezawaryjność jak to często ma miejsce na forach. Zwróć też uwagę na to jakie filtry są najczęściej kupowane i sam oceń. Połowa najpopularniejszych "liderów sprzedaży" ląduje na śmietniku.

Zawsze możemy użyć argumentów, że seria Fan czy Turbo jest ok, ale to jedynie promil wśród modeli dostępnych na rynku i niestosownym jest na tej podstawie budowanie całościowego kontrargumentu i tym samym zarzucanie pisania nieprawdy.
Nie bez przyczyny na filtry wewnętrzne nie uświadczymy gwarancji 3 lub 5 lat jak w przypadku filtrów kubełkowych. O czymś to świadczy i nie trzeba zaawansowanej dedukcji by znaleźć na to odpowiedź.

Pytanie czy chcemy mieć w akwarium roślinnym potworka w postaci filtra wewnętrznego Turbo z rozbudowaną filtracją?

turbo.jpg
(373.99 KiB) Pobrane 13254 razy


Ekologia to argument nieprawdziwy? Przelicz moc pomp na powierzchnię filtracyjną i oceń, który sprzęt jest bardziej ekologiczny na jednostkę powierzchni lub pojemności, którą filtruje. Analogicznie Hammer powinien być ekologiczny tak jak autobus. Ale tak nie jest, choć pali tyle samo - przewiezie znacznie mniej osób i do tego bez bagażu.
Pomijam już całkowicie fakt używanych materiałów i stopnia ich recyklingu - informacje o tym znajdziemy zawsze na opakowaniu, warto przyjrzeć się im w sklepach (choć i tak 99,9% osób nigdy nie zwraca na to uwagi - z tego też względu jest to też punkt wymieniony jako ostatni, nie jako pierwszy).

Pamiętajmy, zawsze łatwo znaleźć jest przykład, który będzie odstępstwem od reguły i w ten sposób można dyskutować w nieskończoność. Mimo tego, że na filtrze wewnętrznym da się utrzymać ładne akwarium roślinne (sam tak robiłem przez bardzo wiele lat), nadal uważam iż filtry zewnętrzne mają dużo niezaprzeczalnych zalet i jeśli miałbym nieskrępowany wybór - nie miałby z nim problemu.

Nadal namawiam do przygotowania artykułu, wyzwaniem byłoby skłonienie posiadaczy kubełków do ich wymiany na filtr wewnętrzny.

Moje rozwiązanie filtracji jest już tutaj opisane w temacie "DIY -Szklany filtr wewnetrzny"


Wiem o tym :) Sam osobiście wyróżniłem Twój materiał na stronie głównej Serwisu i podzieliłem się z nim w newsletterze z prawie 60.000 subskrybentów po to aby każdy mógł się z nim nieskrępowanie zapoznać i poszerzyć swoją wiedzę nt. możliwych sposobów filtracji.

Dla przypomnienia:
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... trzny.html

Tylko musisz wziąć pod uwagę iż artykuł "20 powodów" w dziale "Dla początkujących" dotyczył raczej gotowych rozwiązań dostępnych w sklepach. Opcje "custom" filtracji nie były w nim brane pod uwagę, pamiętajmy, że filtr zewnętrzny też można rozbudować np. o dodatkowe prefiltry i opracować system o potężnych możliwościach filtracyjnych. Z tym, że nikt na początku swojej drogi z akwarystyką się w to raczej nie bawi - to działka dla zaawansowanych.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Tendencyjny znaczy stronniczy.Jak stronniczość może być zaletą postu?
Co się zaś tyczy punktów 14,15 i 20 -czyli tych nieprawdziwych.
pkt 14 - kto widział/posiada filtry wewnętrzne starsze niż 10 lat ręka w górę.Ja podnoszę pierwszy.Jest ich cała masa.
Wszyscy wiemy ,że kiedyś sprzęty robiono solidnie ,na lata.Niby czemu wewnętrzny miałby psuć się częściej?Przecież to nie ma sensu.
pkt 15-Nie ma problemu z częściami zamiennymi.Dlaczego te same firmy produkujące filtry miałyby dostarczać części zamiennych do kubełków ,a do wewnętrznych nie?
Przecież to absurd.Kupując filtr normalnego producenta mamy także pełen zapas części zamiennych.
Jak będziesz jakichś potrzebował to dam ci namiary :mrgreen:
pkt 20 -Co ma powierzchnia filtracyjna do ekologii? Jeżeli będę do roboty jeździł Manem to będę bardziej ekologicznie niż gdybym jeździł Passatem?
Akwarium 63l napędzane pompką 5W jest mniej ekologiczne niż napędzanie kubłem 11W?Przecież to się kupy nie trzyma.Ile trzeba zużyć materiału ,żeby wyprodukować wewnętrzny ,a ile na kubełek?
No i rzecz najważniejsza,jak można mówić o ekologi wlewając do akwarium chemię w czystej postaci ,a następnie do środowiska? Chcesz być ekologiczny to prowadź akwaria LT -na naturalnych produktach.
Naprawdę,nie bądźmy hipokrytami.
Filtry kubełkowe są ok ,nikt nie ma wątpliwości.Natomiast nie są lepsze o te Twoje 20 punktów.
Miało być o filtrach kupnych i tylko takie porównywałem do 20 słynnych punktów

Avatar użytkownika
matoole
Poznaje temat

Posty: 95
Dołączył: 03 lut 2014, 00:07

matoole napisał(a):Tendencyjny znaczy stronniczy.Jak stronniczość może być zaletą postu?


Czy naprawdę oczekujesz w artykule o temacie:
"20 powodow dla ktorych warto zmienic filtr wewnetrzny na kubelkowy"
kompleksowego opracowania wad i zalet filtracji wewnętrznej i zewnętrznej?
Tłumaczę Ci 3ci raz, że nie nie to było tematem artykułu i przytoczyłem inne opracowania poruszające temat szerzej.


matoole napisał(a):Co się zaś tyczy punktów 14,15 i 20 -czyli tych nieprawdziwych.
pkt 14 - kto widział/posiada filtry wewnętrzne starsze niż 10 lat ręka w górę.Ja podnoszę pierwszy.Jest ich cała masa.


Cały punkt brzmi:
"14. Wieksza bezawaryjnosc. Filtry wewnetrzne zuzywaja sie srednio po 3-5 latach, natomiast filtry zewnetrzne pracuja bez problemu ponad 10 lat!. Wybieraj sprawdzone marki takie jak Eheim lub Hydor."

Zapraszam serdecznie na Młyńską w roli "wolnego słuchacza", ocenisz sam na podstawie uwag osób odwiedzających sklep. Można spokojnie prowadzić statystyki zarówno pod względem rodzajów filtracji jak i konkretnych marek.

matoole napisał(a):Wszyscy wiemy ,że kiedyś sprzęty robiono solidnie ,na lata.Niby czemu wewnętrzny miałby psuć się częściej?Przecież to nie ma sensu.


Kiedyś tzn. kiedy? Chyba 30 lat temu.
Frania mojej babci działa do dziś, ja mam już 3cią pralkę z kolei.
Pominąłeś całkowicie mój argument dotyczący gwarancji oferowanej przez producentów - jakby tego argumentu w ogóle nie było.

Wejdź na Allegro, kup do celów eksperymentalnych 5 najczęściej kupowanych filtrów.
Odezwij się do mnie za 3-5 lat i wtedy wrócimy do rozmowy i oceny przydatności artykułu w skali globalnej.

Ponadto filtry dokładane do ekonomicznych zestawów to najgorsze badziewie mające za zadanie sztucznie podbić atrakcyjność takiego zestawu. Do produkcji tych filtrów stosuje się najgorszej jakości plastiki i pompy, podobnie zresztą jak do tanich pomp cyrkulacyjnych.

A nikt do kogo był skierowany artykuł nie kupi na starcie wypasionego zestawu Juwela za 3000zł. Tym bardziej filtra bioflow za 300zł - każdy normalny człowiek popuka się w głowę. To kwestia marginalna, z której nagle zrobił się kluczowy kontrargument.

Oczywiście są też dobre filtry wewnętrzne np. Eheim - warto przejrzeć akwaria w dziale "Nasze akwaria" - łatwo je policzyć na palcach jednej ręki, ponieważ ich cena nie odbiega tak znacząco od filtrów kubełkowych.

matoole napisał(a):pkt 15-Nie ma problemu z częściami zamiennymi.Dlaczego te same firmy produkujące filtry miałyby dostarczać części zamiennych do kubełków ,a do wewnętrznych nie?
Przecież to absurd.Kupując filtr normalnego producenta mamy także pełen zapas części zamiennych.
Jak będziesz jakichś potrzebował to dam ci namiary :mrgreen:


Chociażby dlatego, że cykl życia modeli wewnętrznych jest krótszy. Czy śledzisz nowe wersje filtrów, które wychodzą cyklicznie?

Jest problem z częściami zamiennymi i jest to faktem.
Nikogo nie interesuje oczekiwanie miesiącami na sprowadzenie przez dystrybutora części od producenta z Niemiec. A częściami do filtrów wewnętrznych dostępnych 'ad hoc' duzi gracze nie zaprzątają sobie głowy bo to lichy zarobek nieadekwatny do wydatków ponoszonych na ich magazynowanie. Większość osób i tak prędzej kupi nowy filtr za 40zł niż komplet przyssawek za 7 + 15zł wysyłką. Bądźmy realistami i nie upiększajmy rzeczywistości. Gdyby było to taki złoty i bezproblemowy interes na rynku mielibyśmy na pęczki specjalistów od części zamiennych, a nie ma ani jednego.

Bardzo chętnie rozpocznę współpracę z osobą, która da słowo iż taka dostępność istnieje.
Ale z uwagi na to iż wiele już słyszałem i czytałem a realia okazują się całkiem inne za każdy brak będę potrącał karę umowną w wysokości 200%. Do tej pory żaden z dostawców "gwarantujących" dostępność na takie ustalenia nie przystał. I to byłoby w zasadzie wszystko na ten temat.


matoole napisał(a):pkt 20 -Co ma powierzchnia filtracyjna do ekologii? Jeżeli będę do roboty jeździł Manem to będę bardziej ekologicznie niż gdybym jeździł Passatem?
Akwarium 63l napędzane pompką 5W jest mniej ekologiczne niż napędzanie kubłem 11W?Przecież to się kupy nie trzyma.Ile trzeba zużyć materiału ,żeby wyprodukować wewnętrzny ,a ile na kubełek?


Przeczytaj uważnie to co napisałem wcześniej.
Jeśli muszę wyjaśnić: autobus to analogia pojemności filtracyjnej i możliwość zastosowania dodatkowych opcji.

matoole napisał(a):No i rzecz najważniejsza,jak można mówić o ekologi wlewając do akwarium chemię w czystej postaci ,a następnie do środowiska? Chcesz być ekologiczny to prowadź akwaria LT -na naturalnych produktach.


Odpowiedz mi proszę jaką "chemię" wlewasz do akwariów, która nie powstała na naturalnych produktach. Czy znasz jej wpływ na środowisko naturalne i skalę tego zjawiska?
Lub prościej - w jaki sposób produkt będący np. nawozem różni się składem od efektów stosowania ziemi doniczkowej skoro i tak trafiają do jednej zlewni przyczyniając się do eutrofizacji wody?

I dlaczego ostatni 20 punktów, najmniej ważny z punktu widzenia szarego człowieka okazuje się jednym z 3 koronnych punktów naszej dyskusji?

matoole napisał(a):Naprawdę,nie bądźmy hipokrytami.
Filtry kubełkowe są ok ,nikt nie ma wątpliwości.Natomiast nie są lepsze o te Twoje 20 punktów.


Idąc tym tokiem rozumowania formułując stwierdzenie zgodne z zasadami logiki filtry zewnętrzne są lepsze o 0 punktów, czyli w każdym punkcie gorsze.

Masz prawo do własnego zdania, nie mam nic przeciwko temu,
cieszę się, że jesteś zadowolony z filtrów Turbo czy każdego innego (są np. świetne do regałów z rybami na sprzedaż). Na upartego można do filtra wewnętrznego podpiąć zewnętrzną lampę UV (sam tak robiłem w nagłej potrzebie) i jeśli tylko komuś odpowiada efekt estetyczny takiego rozwiązania - niech będziesz szczęśliwy i żyje w błogim spokoju.

Jednak ja z kolei mam swoje zdanie i nie polecę z czystym sumieniem filtra wewnętrznego tam gdzie będzie możliwość zamontowania kubełka z powodów wymienionych w artykule.

matoole napisał(a): Gorszego zdjęcia filtra wewnętrznego nie znalazłeś?Aquael Turbo i Juwel Bioflow wyglądają trochę inaczej.No ale czego ja się mogłem spodziewać ,przecież sam napisałeś ,że "taka jest formuła tekstu" -czyli tendencyjna


Wpisz proszę w wyszukiwarkę google "filtr turbo" i zobacz jakie zdjęcia otrzymasz na pierwszej pozycji (wyniki mogą się nieznacznie różnić jeśli jesteś zalogowany na koncie google). Następnie odpowiedz sobie jaka jest zasadność twojego zarzutu w moim kierunku.

Do filtrów Bioflow oraz systemów wmontowanych w akwaria Juwel nie odnosiłem się w artykule w ogóle. W akwarystyce roślinnej nie są to rozwiązania cieszące się popularnością (i nigdy nie były), na tyle mocno iż wielu akwarystów decyduje się na ich usunięcie razem ze spoiną mocującą je do ścian akwarium. Z przyczyn oczywistych.

Z przykrością zauważyłem iż z braku konkretnych argumentów zaczynasz przekraczać cienką linię pomiędzy bezwzględną chęcią posiadania racji za wszelką cenę a szacunkiem do dyskutanta.
Wybacz, ale ja na takim poziomie nie będę prowadził dalszej dyskusji.
Ani mój w tym interes ani wątpliwa przyjemność.

P.S. Mimo wszystko nadal czekam na Twój artykuł nt. przewagi filtracji wewnętrznej nad zewnętrzną lub inny wybrany przez Ciebie temat. Im bardziej "tendencyjny" tym korzystniej dla tematu, nie oczekuję rozprawy na 10 stron A4.

Jeśli jesteś przekonany do swoich racji - warto podzielić się wiedzą i dać innym możliwość "wypunktowania" miejsc, w których nie masz racji.
Ale bez obaw - nie pozwolimy aby ktoś zarzucił Tobie kłamstwo, bo to urąga jakiejkolwiek powadze kulturalnej dyskusji.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Bardzo fajny temat, zachęca do kupowania kubełków niż zabawy w kaskady czy inne imitacje filtrów.
Np. jak można na pat mini napisać, że nadaje się do akwariów 20-120l? hehehehehehehe
Już w 25l miałem kubełek, teraz w 52l też.
Zawsze kupowałem używane Fluval 103 a teraz Eheim 2213. Ceny takich kilkuletnich są naprawdę dobre. Inni wolą z kolei wydać te 200-400 zł i mieć spokój i gwarancję na lata.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

A ile filtrów przeszło przez moje ręce,to szkoda gadać i pisać ale z artykułem się zgadzam,jest w nim sporo racji.

Ja nie wyobrażam sobie aby w moich akwariach były filtry wewnętrzne!.
Dlaczego?. A no.....

W porównaniu do zewnętrznych,to wielka przepaść,która dotyczy m.in. braku możliwości włożenia innych mediów filtracyjnych niż te oryginalne dostarczone przez producentów.
Wiadomo,że te malutkie filterki np.Claro 300 mają tylko gąbeczkę i nie da się nic więcej do środka wsadzić.
Przyznaję,że używałem takich ale w końcu postawiłem na zewnętrzne i nie mam zamiaru do nich wracać.Jedynie do czego służą,to jako ala skimery lub cyrkulatory.Mam na chodzie dwie Tetry,w tym jedną 700NEW i zaglądam do nich tylko wtedy gdy znacznie spadnie przepływ,średnio x2/rok.Czasami pomaga też przeczyszczenie węży i rurek ale to jest czysta "przyjemność",choć trochę nerwów kosztuje.I przede wszystkim wygoda!.
Jeżeli chodzi o media,to np. Matrix,który raz kupiłem (3l.) nie wymieniłem ani razu i po przepłukaniu w wodzie z podmianki śmiało mogę włożyć z powrotem.

Minusami wewnętrzych jest:
- pobór prądu nieadekwatny do wielkości,np. wspomiany Claro - 4 lub 4,5W gdy taki chiński Rasun CY-20 bierze "tylko" 3W a ma dużo większą pojemność filtracyjną i miejsca dla bakterii.Mam dwa takie filterki ale chodzi tylko jeden (drugi jest przeznaczony na części zamienne).
- mało miejsca na media lub brak możliwości rozbudowy - mówię o tych najmniejszych dostępnych na rynku.Choć dla majsterkowiczów nie ma rzeczy niemożliwych....ja do nich nie należę.
- Zajmują "trochę" miejsca w akwarium i przez to psują estetykę,tak jak dodatkowy acz niezbędny gadżet - skimer Eheima.Oczywiście jest możliwość ukrycia ich za roślinami ale zmniejsza się przez to ich skuteczność filtracji (czyt. wciągania syfu).Mam Tetrę IN600 i jest to prawdziwy 8W klamot.Teraz służy w 112ce jako filtr pomocniczy i wypełniony jest zeolitem.Z czasem - myślę że za dwa góra trzy tygodnie go wyjmę jak tylko wszystko będzie grało i dobrze rosło!.
- Częstsze czyszczenie.

To tylko niektóre wady ale jeżeli ktoś ich używa,to mi nic do tego. :D
Takie jest moje skromne zdanie!.

Pozdrawiam.
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

roslinyakwariowe.pl napisał(a):
matoole napisał(a):No i rzecz najważniejsza,jak można mówić o ekologi wlewając do akwarium chemię w czystej postaci ,a następnie do środowiska? Chcesz być ekologiczny to prowadź akwaria LT -na naturalnych produktach.


Odpowiedz mi proszę jaką "chemię" wlewasz do akwariów, która nie powstała na naturalnych produktach. Czy znasz jej wpływ na środowisko naturalne i skalę tego zjawiska?
Lub prościej - w jaki sposób produkt będący np. nawozem różni się składem od efektów stosowania ziemi doniczkowej skoro i tak trafiają do jednej zlewni przyczyniając się do eutrofizacji wody?

Chyba nie chcesz mi wmówić ,że tą całą chemię uzyskano w procesie naturalnej ekstrakcji na jakiejś ekologicznej farmie?
Nie.Wyprodukowano to w zakładach zajmujących się chemią,które produkują całe tony odpadów poprodukcyjnych.Skądś trzeba brać materiał do produkcji tej chemii -przecież z powietrza to się nie bierze.No to trzeba pokopać w ziemi,użyć ciężkiego sprzętu spalającego tony ropy itd.itd.
Proponuje jednak szersze spojrzenie na problem ,a nie tylko spoglądanie przez pryzmat pięciu tafli szkła w akwarium.
Nie oszukujmy się,każdy kto do akwarium wlewa chemię przyczynia się zasyfiania naszego środowiska już na etapie kupowania chemicznych specyfików.
Mówienie w takim wypadku o ekologii jest co najmniej dziwne.

roslinyakwariowe.pl napisał(a):P.S. Mimo wszystko nadal czekam na Twój artykuł nt. przewagi filtracji wewnętrznej nad zewnętrzną lub inny wybrany przez Ciebie temat. Im bardziej "tendencyjny" tym korzystniej dla tematu, nie oczekuję rozprawy na 10 stron A4

Jaja sobie robisz? Wypunktowanie Twoich "rewelacji"wystarczy.Nie odczuwam potrzeby misji i walki z Twoją logiką "im post bardziej tendencyjny tym lepiej dla tematu" - to jakaś parodia.
Proponuje ci w takim razie napisać 100 prawd objawionych na wszystkie główne tematy i zlikwidować to forum.

@tomaszsu75,tak można dyskutować.Wymieniłeś wady i ok.Brakuje mi tylko listy wad kubełka.
Resun CY-20 i 3W? Proponuję sprawdzić porządnym miernikiem.

Avatar użytkownika
matoole
Poznaje temat

Posty: 95
Dołączył: 03 lut 2014, 00:07

Jak już wspomniałem wcześniej, w takiej formie nie będę prowadził dyskusji.
Nadal nie rozumiesz, że można prowadzić dyskusję w innym tonie, ale widocznie celem nadrzędnym nie jest merytoryka - a ja takiego sposobu dyskusji jaki zaproponowałeś nie akceptuję ani w realu ani na forum publicznym - przyjmij to proszę do wiadomości.
To nie jest forum pudelek.pl

Chodzi Ci teraz wyłącznie o obrażanie mnie,
nie chcesz poświęcić czasu na merytoryczne opracowanie, zatem i ja nie będę go tracił na wyprowadzanie Cię z błędu. Swoimi "rewelacjami" jak to określiłeś, i "prawdami objawionymi" będę się dzielił z tymi, którzy mają ochotę na ich czytanie i szanują moją pracę a swoje uwagi potrafią prezentować w sposób kulturalny i bez zbędnej zawiści.

Każdy ma prawo do publikacji własnego artykułu, jedni z tej formy korzystają, inni nie.
Nie wykazujesz ochoty na opracowanie merytoryczne (tendencyjne, nietendencyjne, rozprawkę czy jakąkolwiek inną formę literacką), więc nie liczę na to, że sięgniesz po literaturę, poświęć więc choć odrobinę czasu i dowiedz jak produkuje się nawozy zanim zajmiesz głos w tej sprawie.

Skądś trzeba brać materiał do produkcji tej chemii -przecież z powietrza to się nie bierze


Wystarczy jednym palcem klikając w pierwszy lepszy artykuł dostępny bez wychodzenia z domu:
http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/Conten ... 0Kowal.pdf

i zobacz jak Twoje "kopanie" ma się do sposobu pozyskiwania np. azotu, który jest głównym składnikiem nawozów makroelementowych. Nie wierzę, że przeczytasz ten artykuł więc od razu odpowiem - tak azot do produkcji nawozu bierze się dosłownie z powietrza.

I to byłoby w zasadzie na tyle. Dziękuję za uwagę.

p.s.
Jestem tylko bardzo ciekaw czy taką samą misję "ekologii" stosujesz w codziennym życiu, zakupach żywnościowych, doboru źródła pochodzenia warzyw, transporcie MPK itd. że ostatni punkt artykułu stał się dla Ciebie sztandarem.
Szczerze wątpię, że zasilasz rodzinną kuchnię produktami z przydomowego ogródka uprawianego na kurzaku i kąpiesz się raz w tygodniu nie używając detergentów.
Nie trawię form "oszołomstwa" na tym punkcie.

Proponuje ci w takim razie napisać 100 prawd objawionych na wszystkie główne tematy i zlikwidować to forum.


Jest wiele osób, które o tym wręcz marzą. Wszystkie serdecznie pozdrawiam.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

matoole

Co do filterka....

Podałem wartość z opakowania a ile tak naprawdę ciągnie - nie wiem,miernika nie mam!. :(
Na dalekowschodnich stronach spotkałem się informacją,że 5W.Mniejsza o to :!: . :roll:

Najważniejsze jest to,że jest na pewno dużo lepszy (wiecej "miejsca" dla wszystkich grup bakterii) od takiego,np. dwugąbkowego filtra AquaNova NSF004 na pompkę (wcześniej taki był zainstalowany w moim krewetkarium).Faktem jest,że krewetki lubią przesiadywać na gąbce i na niej żerować ale jeszcze ich nie mam.A jeśli dojdzie do ich zakupu,to z pewnością coś założę na wlot (prawdopodobnie shrimp protector). :wink:

Mam jeszcze szczepki fajnego mchu i niewielką ilość mini Pelii (na powierzchni pływa już rzęsa) :)

8)
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

Prowadzisz dziwną retorykę.Wypowiedzi poparte argumentami traktujesz jako atak personalny.
Wklej proszę cytat z mojej wypowiedzi ,która cie obraża bo nie nadążam.

Piotr napisał(a):i zobacz jak Twoje "kopanie" ma się do sposobu pozyskiwania np. azotu, który jest głównym składnikiem nawozów makroelementowych. Nie wierzę, że przeczytasz ten artykuł więc od razu odpowiem - tak azot do produkcji nawozu bierze się dosłownie z powietrza.

Twój cytat wyżej jest klasycznym przykładem manipulacji faktami -tylko azotu używasz? Nieee.
Fosfor,potas ,żelazo,mangan, cynk, miedź, bor, molibden, krzem, tytan, kobalt, aldechyd itd.itd. tez bierzesz z powietrza?

Piotr napisał(a):p.s.
Jestem tylko bardzo ciekaw czy taką samą misję "ekologii" stosujesz w codziennym życiU

Spieszę ci przypomieć ,ze to TY wyskoczyłeś z ekologią:
Piotr napisał(a):20. Ekologia. Filtry zewnetrzne posiadaja ekologiczne glowice napedowe, dzieki czemu uzyskuja pobor mocy zblizony do filtrow wewnetrznych przy ponad 200-krotnie wiekszej wydajnosci filtracyjnej!

Ja tylko zwróciłem uwagę na fakt,że mówienie o ekologii używajac jednocześnie w akwarium chemii,która jak wiemy z powietrza nie pochodzi, jest co najmniej dziwne i ja takiej logiki nie rozumiem 8)

Avatar użytkownika
matoole
Poznaje temat

Posty: 95
Dołączył: 03 lut 2014, 00:07

Ja już wyczerpałem swoje zdanie w tym temacie.
Nie pomoże nawet miesięczna dedukcja i kolejne próby bicia piany w wiadomym celu.

Dziękuję za dyskusję i pozdrawiam.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Więc ja napiszę swoją przygodę z filtrami .
Zacznę od wewnątrznych
Akwarium 80L filtracja Fluval u3 . Filtr w miarę ok
W środku gąbki plus 5 krążków ceramiki
Czyszczony był co 2 lub 3 tygodnie bo się zapychał.
Po kilku miesiącach odmawial pracy, wirnik się zacinał po każdym czyszczeniu trzeba było nim poszarpać żeby ruszył .
Kolejny filtr wewnętrzny to Juwel bio flow 6.0
jemu nic nie mogę zarzucić tylko wielkie gabaryty .
Duża pojemność na wkłady filtracyjne
Możliwość zamontowania grzałki we wnętrzu filtra .
Ciągnie z góry i z dołu wiec brak błony białkowej na tafli .
Dostępność części zamiennych ogromna .
Z tego filtra wewnętrznego byłem bardzo zadowolony .
Teraz obecnie używam zewnętrznych. Od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem Eheima professional 3 350
Jestem bardzo zadowolony
wcześniej używałem Fluvalow 405 i 205 w każdym z nich musiałem smarować uszczelkę jeżeli tego nie zrobiłem ciekły .

Avatar użytkownika
krystian1500
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 24 sie 2014, 22:19











Powiązane tematy
  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 788 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Ankieta: jakiej firmy filtr posiadamy w naszych akwariach

    Na forum bardzo często padają pytania jakiej firmy filtry są godne polecenia. Pomóżmy początkującym oddając głos w ankiecie nt. marek posiadanych przez nas filtrów. Ponieważ wielu z nas posiada wię...

    Wyświetlenia: 32136 | Odpowiedzi: 61 czytaj więcej...

  • Aquael Turbo Mini - nowy filtr wewnętrzny Aquaela

    aquael-turbo-mini-news.jpg Zapraszam do zapoznania się z opisem nowości Aquaela: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/aquael-turbo-mini-320l/h-filtr-wewnetrzny-akwarium-1080l-p-49327.html

    Wyświetlenia: 375 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Aquael HYPERMAX - nowy filtr zewnętrzny

    hypermax.jpg Wątek w którym będziemy zbierać informacje o nowym modelu filtra: Aquael Hypermax. Link do sklepu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr-aquael-hypermax-4500-przedsprzedaz-p-47006...

    Wyświetlenia: 20625 | Odpowiedzi: 60 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny do 43l (spośród najpopularniejszych ma

    Cześć. Stoję przed wyborem filtra do nowo zakładanego akwarium. Powiedzmy, że koszt nie gra roli, ale musiałbym wyrobić się do 500 zł ;) Do takiego akwarium pasują chyba najmniejsze filtry z serii ró...

    Wyświetlenia: 693 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny

    Witam wszystkich , jaki polecacie filtr zewnętrzny do akwarium , żeby był wydajny a nie głośny ? Mam akwarium 100l . Dziękuje za odpowiedzi Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslin...

    Wyświetlenia: 869 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Filtr Aquael turbo 500 a włóknina.

    Witam, Mam sporo pylkow w wodzie, zwłaszcza jak dotknę roślin to się tego dużo wydobywa z podloza. Mam aktywne a na nim żwirek choć przez dosadzanie to wylazł aktywny trochę na zewnątrz. Mam filtr A...

    Wyświetlenia: 291 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Filtr zewnętrzny do 125L

    Witam! Jaki filtr zewnętrzny polecacie do akwarium 125L? Posiadam Juwel Rio 125L. Chciałbym do niego również podpiąć sterylizator EHEIM UV Reeflex 500. Posiadam z poprzedniego akwarium Tetra 1000 E...

    Wyświetlenia: 712 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • jaki niski filtr wewnętrzny do paludarium

    Szukam czegoś co zapewni filtrację w paludarium, w którym poziom wody będzie wynosił 5-6 cm. Jednocześnie woda nie może spadać z góry i hałasować. Czy są jakieś sensowne gotowce, czy będę musiał sam ...

    Wyświetlenia: 161 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • k1 i filtr narurowy

    Witam podlaczylem filtr narurowy do filtra zewnetrznego z k1 ,[ male doswiadczenie] podpiolem powietrze i nic ,gdy go wylaczylem powietrze lecialo zastanawiam sie czy dobrze wszystko podlaczylem al...

    Wyświetlenia: 565 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 380 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.