Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Filtr narurowy do akwarium roślinnego



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Dziękuję za podzielenie się tymi testami - cenna wiedza. Ile tego mosiądzu w sensie elementów z mosiądzu miałeś procentowo w instalacji ? Wyniki wysoki a robiłeś zapewne podmiany itd. - ile czasu zbiornik na tym pracował zanim zauważyłeś, że coś się dzieje ?

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

W sumie jeszcze mam, bo nie zabrałem się jeszcze za przeróbkę. Mam dwa prefiltry narurowe, do każdego dwa zawory i dwa złączki, do tego reaktor z zaworami i złączkami. Wychodzi więc: 6 zaworów i 8 złączek. Co prawda w akwarium jest około 370 litrów wody, ale jednak ma to znaczenie. A psuć zaczęło się po około dwóch miesiącach od startu - wcześniej co tydzień była duża przycinka, potem zaczęły się słabsze przyrosty, aż stanęło zupełnie (i zaczęło gnić). Oczywiście zacząłem kombinować na nawozami, światłem, kupiłem komputer pH żeby mieć pewność że jest odpowiednio dużo CO2 (wcześniej robiłem to na oko - pH utrzymywało się jakoś koło 6,8).

Co prawda wszystko powyższe mogło mieć wpływ na pogorszenie kondycji roślin, ale myślę że najgorzej zaczęło się dziać gdy zszedłem z pH do około 6.

Na razie nie obwiniam mosiądzu za całe to zło w 100%, bo dopiero będę wiedział to, gdy to wszystko wywalę i wyczyszczę wodę z tego świństwa, jednak jeśli stężenie cynku wynosi 2,5 PPM to coś na pewno nie gra przez to.

esox_2
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 09 maja 2020, 21:12

2 miesiące no no ... bardzo krótko. Sam mam tylko narurowca jako reaktor i przy nim dwie złączki plus złączka na wężyk z CO2. Używam około 6 miesiecy jednak niżej niż 6,5 pH nie schodzę - nie zauważyłem negatywnych efektów ale chyba czas poszukać odpowiedników z tworzywa. Jeszcze raz dziękuję za info.

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

Myślę że przy pH ok 6,0 i plastikowej armaturze rośliny również mogą zacząć mieć problemy ... dla wiekszości chyba za kwaśno

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Czyli jak trzymasz powiedzmy pH na poziomie 6.5 to uwalnianie związków z mosiądzu też jest tyle, że wolniejsze/w mniejszych szkodliwych pierwiastków - natomiast nie zachodzi przy pH >=7.

Chyba, że istnieje jakaś sztywną granica poziomu pH poniżej 7, przy której proces się rozpoczyna.

https://metalltechnik.me/mosiadz/

Cytat na potwierdzenie:
"Mimo, że mosiądz wykazuje sporą odporność na niszczenie, miękka woda, kwaśne pH, środowisko chloru, sprzyjają odcynkowaniu."

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

Cytat jakby wyjęty z mojego akwarium:)

esox_2
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 09 maja 2020, 21:12

Dziękuje Wam wszystkim za odpowiedzi. Czyli jednak moje przeczucie odnośnie narurowca było prawidłowe, że to może nie być takie super rozwiązanie dla większych zbiorników roślinnych jakby się mogło wydawać.
Nie pamiętam już teraz dokładnie jakie przed laty miałem pH w zbiorniku z dyfuzorem CO2 z narurowca - musiałbym odgrzebać jakieś notatki, ale na pewno nie takie niskie. Dlatego pewnie sam wcześniej tego nie zaobserwowałem.
Jednym słowem dzięki Wam może zostane kolejną osobą która porzuci wszelkie obawy i się przekona do sumpa :) Ale to jeszcze daleka droga do podjęcia decyzji.
Filtracja hamburska - całej tylnej ściany nie chciałbym zajmować - nie będzie to typowe helenderskie więc rosliny z tyłu nie będą pod samą taflę wody na całej długości tylnej szyby więc by było widać gąbke.
Czyli alternatywą dla sumpa by były pewnie 2 kubełki. Jak pod względem hałasu to się porównuje? Lata temu przewineło mi się kilka filtrów - Tetra EX1200, Fluval 400 i Eheim 2073. Pamiętam moje pozytywne zaskoczenie po odpaleniu Eheima jak on cichutko pracuje w porównaniu do tych dwóch poprzednich - co prawda miał on chyba z nich wszystkich najmniejszy przepływ, więc może też to było powodem. Wiem że odpowiednio ustawiając poziom wody w kominie i tak żeby delikatnie woda przelewała się rewizją idzie znacznie wyciszyć sumpa. Jednak nigdy na żywo nie widziałem żadnego sumpa i nie wiem jak to faktycznie jest. Plusem przy wewnętrznym kominie jest to że mógłbym dostawić akwarium całkiem do ściany - przy kubełkach musiało by być odsunięte na minimum 2cm.
Na jakimś filmiku z GreenAqua widziałem rozwiązanie mieszane - przepusty przez dno zbiornika i to wszystko podłączone do kubelka. Przy takim rozwiązaniu trochę bym się obawiał o bezpieczeństwo. Czy przypadkiem podczas jakiś prac w zbiorniku by nie było możliwe wyłamanie tego z dna. Przy takim rozwiązaniu bym się zastanawiał czy i tak by nie zrobić komina żeby osłaniał te rurki. Oczywiście taki komin by musiał być z otworami, żeby woda w nim nie stała. Kolejną zaletą sumpa jest możliwość łatwej automatycznej dolewki/podmiany wody. Jednak dla mnie to nie do wykorzystania zaleta ponieważ w miejscu gdzie ma stać zbiornik nie mam ani kanalizy, ani wody. I nie ma tam możliwości doprowadzenia bez kucia posadzki. Kolejny plus to stały poziom wody w akwarium - odparowana woda zmienia tylko poziom wody w ostatniej komorze sumpa.
Natomiast przy kubełkach nie muszę się martwić wentylacją szafki.

Także na chwile obecną widze kilka plusów na rzecz sumpa. Ale jeszcze muszę się zagłębić w temat. Bo może tu też nie jest tak kolorowo jakby mi mogło się wydawać.
Jakie jest wasze zdanie.

P. S. nie wiem czy tematu nie trzeba by zmienić na coś w rodzaju 'Filtracja w zbiorku ca. 500L' skoro sam odbiegam od tematu - narurowca.

Jeszcze raz dzięki za poprzednie wasze odpowiedzi

FPawlak
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 26 wrz 2010, 18:55

Obawy o przeloty przez szkło w dnie zbiornika są absolutnie nieuzasadnione ( w sumpie to niby jak to rozwiążesz)
Mam kilka zbiorników - jeden bez podłaczenia w dnie (klasycznie) i nigdy więcej takiego rozwiązania . Zupełnie nie rozumiem dlaczego podłączenie do przez dno nie jest standardem.
W kazdym zbiorniku jest automatyczna podmiana mimo braku sumpa lecz w zbiorniku klasycznym jest najbardziej skomplikowana - nie to że jakiś kosmos ale stosując 3 dziury w dnie jest to banała nad banałami .
Sump to moim zdaniem same problemy . Największy to hałas - jakoś nie spotkałem bezgłosnego sumpa . Spuszczanie wody do sumpa czyli otwartego zbiornika umiejscowionego pod akwarium to dopiero hardcore (w porównaniu z innymi metodami filtracji)

W kwestii automatycznej podmiany i ew. kucia posadzki - ja zrealizowałem podmianę w oparciu o węzyk 10mm w listwie przypodłogowej - łacznie jakieś 14mb. Raz spełniał rolę spustu a następnie dolewki .

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Nie chodzilo mi o sam przepust. Tylko dluga dzwignie jaka sie zrobi z rurkimod wlewu/wylewu. W kominie ona jest oslonieta. Mozliwe ze przesadzam nad wyrost. W takim zbiorniku szklo bedzie grube wiec pewnie zeby to wylamac to pewnie trzeba by sie niezle natrudzic.
Z wezykiem to dobra rozkmina. Niestety po drodze mam drzwi balkonowe do samej ziemi :(

FPawlak
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 26 wrz 2010, 18:55

Odnośnie głośności sumpa:

viewtopic.php?p=624799#p624799

A tu film na jak na zawołanie:)
https://youtu.be/-yiBIbULxyk

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

@Hultaj mógłbyś proszę dokładniej opisać ten Twój patent na podmiane wody?
Dzisiaj za dnia dokładniej obadałem te drzwi balkonowe - mają jakąś maskownice na dole pod którą może by się udało schować taki wężyk. Rozumiem, że to nie jest żaden automat, tylko ręcznie raz odkręcasz zawór i leci wszystko do kanalizy, a potem po przestawieniu zaworów idzie świeża woda/RO? Czy może razem z wężykiem masz jakiś kabelek schowany? Czy samo odmulanie też robisz za pomocą tego wężyka? Jeśli tak to czy przed nalewaniem wody do akwarium jakieś przepłukanie węża/spuszczenie wody z całej długości? Domyślam się, że w narożnikach (o ile oczywiście masz takie po drodze) masz jakieś kolanka, żeby wężyk się nie zaginał. Przy takim przekroju węża i odległości jaki uzyskujesz przepływ - w sensie ile czasu zajmuje taka podmianka i ile litrów wymieniasz tym sposobem. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy takim rozwiązaniu?

@Bjoan - niby wszystko jest cicho cały czas, ale jednak jak kamerką pokazywał komin to już znacznie było słychać przelewającą się wodę. Tylko na podstawie takiego filmiku to ciężko dokładnie ocenić, bo się ciągle zmienia wzmocnienie mikrofonu i jak nie ma innych dźwięków to może to potęgować efekt. Akwarium będzie otwarte, także nie mogę też liczyć na to, że sama pokrywa coś wyciszy.
Myśle że bardziej miarodajne by były typowe jakieś testy ile decybeli generuje kubełek, a ile komin. Ale tu znowu jest problem, że szafka szafce nie równa i też każda inaczej tłumi.

FPawlak
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 26 wrz 2010, 18:55

Muszą się wypowiedzieć użytkownicy sump-ów. Przelewanie się wody przez grzebień do komina nie jest ciche ale da się to wyciszyć z tego co piszą. Trzeba poszukać ale jedno jest pewne wydajniejszej filtracji nie znajdziesz. Z drugiej strony roślinne to nie Malawi i nie potrzebujesz zerować wszystkich pierwiastków.

Filtry kubełkowe też do cichych nie należą. Nawet jeżeli kupisz zachwalany przez innych nie oznacza to, że ten egzemplarz co Ty kupisz będzie cichy - na forum pełno wątków typu "miał być cichy a chodzi jak traktor". Do tego większe niebezpieczeństwo zalania jak filtr puści - przy sumpie moim zdaniem jest bezpieczniej. A planujesz duży zbiornik.

Niestety każde rozwiązanie ma swoje + i -. I nie ma jedynej słusznej drogi. Do tego każdy chwali swoje rozwiązanie bo jak się sprawdza to po co budować filtrację od nowa na innym sprzęcie.

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

Tak przy okazji ktoś wie jak nisko musi być cynk i miedź, żeby uniknąć problemów ?
Z cynkiem zszedłem do 0,28 PPM, a z miedzią do 0,014 PPM.
Można myśleć o obsadzaniu roślin, czy jeszcze kombinować ?

esox_2
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 09 maja 2020, 21:12


Tak, przeglądałem te artykuły również gdy szukałem odpowiedzi. Link do cynku dotyczy akwarium morskiego, więc nie wiem czy sprawdzi się w roślinnym (zalecane stężenie). Chyba nikt nie robił specjalnie testów na cynk w akwarium roślinnym ?

esox_2
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 09 maja 2020, 21:12

Hmm może zerknij jakie są proporcje w mineralizatorach - powinno wyjść właściwe docelowe stężenie po przeliczeniu.

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

FPawlak napisał(a):po drodze mam drzwi balkonowe do samej ziemi
To spuszczaj wodę na balkon.

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

bjoan napisał(a):Odnośnie głośności sumpa:

viewtopic.php?p=624799#p624799

A tu film na jak na zawołanie:)
https://youtu.be/-yiBIbULxyk
Na filmie widać, że Autor trzyma niski poziom wody w kominie, dlatego jest głośno. Woda spada i robi sporo hałasu. Ja staram się utrzymywać możliwie najwyższy poziom wody, co za tym idzie zupełną ciszę.
Kilka lat temu prosiłem pewna znana firmę o wycenę komina i otworów. Do ceny akwarium trzeba było doliczyć 150 zł. Do tego pompa kolejne 400 zł. Sam sump to najtańsze akwarium ze stosunkowo cienkiego szkła, bo przegrody dobrze wszystko wzmacniają. Wycena sympa 100x30x40 w tej samej firmie to 200zl. Projekt przegród musiałem dostarczyć sam. Do tego kilka rurek. I klej. Ja robiłem wszystko z prostych odcinków, bez żadnych kolanem. Komora zrzutu jest centralnie pod kominem. Powrót zrobiłem z węży 19x27 takich jak w filtrach JBL
Więc wyszło niedrogo. Czyli kilka lat temu za około 850zl można było zrobić filtracje oparta o sump. Jak to dziś wygląda to nie wiem, ale myślę, że żeby kupić dwa kubły dobrej firmy wydasz więcej. Moim zdaniem warto zainwestować w sump jeśli planujesz sporo gratów pobocznych. Sonda pH, dozownik nawozów, grzałka, chłodzenie, automatyczna dolewki. Ta ostatnia jest raczej wymagana, bo jeśli planujesz dłuższe wakacje, to może braknąć wody. Ja swoją zrobiłem z czujnika pływakowego, pompki 12v z Chin, starego zasilacza i przekaźnika od świateł z Poloneza. Całość wyszła może 15zl
Sump ma też inną zaletę. W komorze gąbki znajduje dużo całych i
zdrowych młodych krewetek i narybku.
Wady. Raczej musisz zainwestować w stelaż pod akwarium. No i wielkosc. Na butle CO2 brakło już miejsca pod akwarium. Musi stać obok.

Dark
Zainteresowany tematem

Posty: 247
Dołączył: 22 wrz 2018, 15:08











Powiązane tematy
  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 789 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3157 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Ankieta: jakiej firmy filtr posiadamy w naszych akwariach

    Na forum bardzo często padają pytania jakiej firmy filtry są godne polecenia. Pomóżmy początkującym oddając głos w ankiecie nt. marek posiadanych przez nas filtrów. Ponieważ wielu z nas posiada wię...

    Wyświetlenia: 32139 | Odpowiedzi: 61 czytaj więcej...

  • Aquael Turbo Mini - nowy filtr wewnętrzny Aquaela

    aquael-turbo-mini-news.jpg Zapraszam do zapoznania się z opisem nowości Aquaela: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/aquael-turbo-mini-320l/h-filtr-wewnetrzny-akwarium-1080l-p-49327.html

    Wyświetlenia: 375 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Aquael HYPERMAX - nowy filtr zewnętrzny

    hypermax.jpg Wątek w którym będziemy zbierać informacje o nowym modelu filtra: Aquael Hypermax. Link do sklepu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr-aquael-hypermax-4500-przedsprzedaz-p-47006...

    Wyświetlenia: 20625 | Odpowiedzi: 60 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny do 43l (spośród najpopularniejszych ma

    Cześć. Stoję przed wyborem filtra do nowo zakładanego akwarium. Powiedzmy, że koszt nie gra roli, ale musiałbym wyrobić się do 500 zł ;) Do takiego akwarium pasują chyba najmniejsze filtry z serii ró...

    Wyświetlenia: 693 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Ugięcie szyby w akwarium

    Witam Posiadam akwarium w wymiarze 130 cm (dł) x 50 cm (wys) i 43 cm (szer) o grubości szyby 10 mm ze szkła opti white bez wzmocnień wzdłużnych. Po zalaniu próbnym szczelności różnica pomiedzy zew...

    Wyświetlenia: 743 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny

    Witam wszystkich , jaki polecacie filtr zewnętrzny do akwarium , żeby był wydajny a nie głośny ? Mam akwarium 100l . Dziękuje za odpowiedzi Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslin...

    Wyświetlenia: 869 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Filtr Aquael turbo 500 a włóknina.

    Witam, Mam sporo pylkow w wodzie, zwłaszcza jak dotknę roślin to się tego dużo wydobywa z podloza. Mam aktywne a na nim żwirek choć przez dosadzanie to wylazł aktywny trochę na zewnątrz. Mam filtr A...

    Wyświetlenia: 291 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Filtr zewnętrzny do 125L

    Witam! Jaki filtr zewnętrzny polecacie do akwarium 125L? Posiadam Juwel Rio 125L. Chciałbym do niego również podpiąć sterylizator EHEIM UV Reeflex 500. Posiadam z poprzedniego akwarium Tetra 1000 E...

    Wyświetlenia: 712 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 369 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.