Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Technika CO2


Pomoc w identyfikacji.Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposobu rozpuszczania gazu. Pomiar CO. + nowy temat

12 lip 2015, 02:22 Pomoc w identyfikacji.  (#1)  

Witam
Jak nazywa się ta rybka? Co to za gatunek?
Załączniki
IMG_20150711_161626.jpgdiabeł
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył: 27 sie 2014, 15:42
Miasto: Głogów

12 lip 2015, 09:44 Re: Pomoc w identyfikacji.  (#2)  

Wydaje mi się,że to Babka.

Twoja jest kolorowa a moja - fotka niżej

Bardzo dziwnie pływa jakby skokami a Twoja jak się porusza? :P
Załączniki
sm 024.JPG
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz


Avatar użytkownika

tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

12 lip 2015, 09:56 Re: Pomoc w identyfikacji.  (#3)  

To ryba znajomego ale też pływa skokami i leży na długich lisciach. czym się żywi ?diabeł
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył: 27 sie 2014, 15:42
Miasto: Głogów

12 lip 2015, 10:05 Re: Pomoc w identyfikacji.  (#4)  

Moja skubie glony ale nie jest typowym glonojadem.Jak była głodna to wzięła się i wyczyściła liść Bolbitisa ale nie od razu,na raty.Lubi polować na płatki,które daję Bystrzykom Amandy a jeżeli nie złapie to szuka czegoś na żwirkowym dnie.

Miałem dwie ale ta mniejsza została zdominowana przez większą i padła.Wydaje mi się,że nie lubi konkurencji w małych zbiornikach (mój ma 72l. i się przeganiały.Tak samo mogę napisać o Przylgach - też były dwie i takie samo zachowanie - obie padły ale w dłuższym odstępie czasu.Mała po 4 m-c od założenia a druga 1 m-c temu.)
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz


Avatar użytkownika

tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

12 lip 2015, 10:36 Re: Pomoc w identyfikacji.  (#5)  

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam.diabeł
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył: 27 sie 2014, 15:42
Miasto: Głogów

12 lip 2015, 10:45 Re: Pomoc w identyfikacji.  (#6)  

Witam prawdopodobnie to szczupienczyk tak myslę

Avatar użytkownika

Goseba 71
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył: 12 lip 2015, 10:14

12 lip 2015, 11:30 Re: Pomoc w identyfikacji.  (#7)  

Bardzo popularny i sam często kupowałem ten gatunek:

Szczupieńczyk karłowaty:

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje płytkie wody wolno płynących strumieni leśnych, przybrzeżnych bagien, obszarów zalewowych na terenie Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się torpedowatym pokrojem ciała o żółto beżowym ubarwieniu z czterema poprzecznymi, nierównej grubości, czarnymi pręgami, które w części przechodzą przez płetwę odbytową i grzbietową. Płetwa grzbietowa znajduje się tuż przy ogonie. Płetwa ogonowa przypomina swoim kształtem płomień z wydłużonymi jej środkowymi promieniami (u samca promienie te są znacznie wydłużone). Kolorystycznie wydłużone promienie są pomarańczowe, obrzeżone na niebiesko. Natomiast zewnętrzne promienie są koloru czerwono niebieskiego. Pozostałe płetwy są niebiesko czerwone. Ubarwienie wszystkich płetw może być inne, ponieważ istnieje w naturze kilka odmian barwnych (np. żółta, czerwona, niebieska). Tęczówka oka jest niebieska. Samica jest mniejsza, mniej kolorowa. Samiec może pochwalić się dodatkowo wydłużonymi promieniami płetw grzbietowej i odbytowej.

Usposobienie

Jest to cicha i nieśmiała ryba, która daje się łatwo zastraszyć większym i silniejszym gatunkom. Nie wymaga trzymania w stadzie, ale ładnie się prezentuje w większej grupie około 6 osobników (jest luźno związana z grupą i raczej wszystkie ryby pływają osobno). Lubi wisieć pod pokrywą z pływających roślin, szczególnie o wiszących korzeniach. Za współtowarzyszy dobieramy jej inne podobnych rozmiarów i równie spokojne gatunki: mikrorazbory, pielęgniczki karłowate, kiryski, inne szczupieńczyki, proporczykowce, krewetki.

Akwarium

Dobrze czuje się w niskich i długich zbiornikach – nie wymagają wysokiego poziomu wody. Konieczne są za to rośliny pływające (szczególnie gatunki o wiszących korzeniach), podłoże wzbogacone warstwą torfu, światło rozproszone. Wymagany jest także minimalny przepływ z filtra. Można zrezygnować z jego użycia, wówczas musimy regularnie co 3-4 dni podmieniać minimum 50% wody oraz czyścić dno z materii organicznej. Pamiętajmy również o przykryciu akwarium – rybki lubią skakać.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Istnieje kilka metod na rozmnażanie tych ryb – równie skutecznych. W wystarczająco dużym, zadbanym, z odpowiednimi parametrami wody i mocno obsadzonym akwarium ryby rozmnażają się same, bez żadnej ingerencji człowieka. Jednak, jeżeli chcielibyśmy osiągnąć lepsze rezultaty, najlepiej jest hodować je w osobnym zbiorniku. Woda w nim powinna być miękka, kwaśna (pH=5,5), o temperaturze 26-28˚C. Światło powinno być słabe, konieczny jest jakiś nośnik tarła (rośliny pływające o drobnych liściach, rośliny pływające z wiszącymi korzeniami lub mopy) oraz dodanie torfu do filtra. Przed przystąpieniem do tarła ryby obficie karmimy żywymi pokarmami. Pod wieczór przenosimy do akwarium hodowlanego samca i 2 samice. Tarło będzie się odbywało codziennie (na dobę składanych jest około 20 jaj) przez kolejne dwa tygodnie. Jaja są lepkie i samoczynnie przyklejają się do zastosowanego nośnika ikry. Teraz mamy do wyboru, czy odławiać ikrę codziennie i przenosić do małych pojemników z wodą (z każdego dnia osobny pojemnik o poziomie wody 1-2 cm), czy rodziców karmić normalnie przez okres całego tarła i odłowić ich po skończonym dziele, a jaja pozostawić do wylęgu. Ikra wrażliwa jest na psucie (grzybieje), dlatego codziennie należy ją przeglądać i usuwać mętne, pokryte kłaczkami ziarna. Wylęg następuje po 10-15 dniach (zależy od temperatury wody) i od razu przystępujemy do karmienia narybku. Początkowo pożywienie powinno być najmniejszym z możliwych dostępnych pokarmów dla narybku. Narybek rośnie raczej wolno i jest bardzo delikatny.


Stiphodon sp. (babka):

Stiphodon sp.
Systematyka :

Rząd
Okoniokształtne Perciformes
Rodzina
babkowate Gobiidae.

Występowanie :

Azja –

Wielkość :

Przeważnie rosną w zależności od gatunku 3 – 6 cm.

Dymorfizm płciowy :

Jak u wszystkich ryb z tego rodzaju samce lepiej wybarwione.

Woda :

Przede wszystkim dobrze natleniona i czysta pod względem związków azotu, te ryby żyją w strumieniach i są na to dosyć wrażliwe, dlatego podmiany powinny być duże i częste. Odczyn powinien być zasadowy, chociaż podobno niewielkie chwilowe obniżenie pH poniżej 7,0 nie stanowi dla nich zagrożenia. Jednak w naturalnym środowisku nie ma co obniżać odczynu.
twardość 5 – 11°dH
pH 7,0 – 8,0
temperatura 22 – 25°C

Akwarium :

Niektórzy twierdzą że nadają się do tak zwanych kostek z krewetkami bo zajmują obszar 15x15cm, ciekawe, to chyba są uwiązane na łańcuchu. Jeszcze lepsi specjaliści wrzucają je do akwariów typowo roślinnych, tragedia.
Z tego co ja obserwuję, to te ryby nie siedzą w miejscu, zasuwają sobie po całym akwarium, jak duże by nie było. Dlatego moim zdaniem powinno być większe niż zalecane, najważniejsza jest powierzchnia dna, więc długie i szerokie co najmniej 80x40 cm, oczywiście o wiele lepsze jest większe. Urządzone generalnie na podobieństwo strumienia, czyli piasek o granulacji 1mm, to do kopania i wszelakiej wielkości gładkie kamienie. W jednym rogu akwarium trzeba umieścić coś do wytwarzania nurtu wody, może to być np. głowica Aqua Szut T-HEAD 750 lub falownik. Oświetlenie bardzo jasne, w naturze występują w płytkiej wodzie, tak żeby glony bardzo dobrze rosły. Najlepiej ustawić je tak aby świeciło do niego słońce. Potrafią wyjść poza akwarium, dlatego lepiej przykryć.

Zachowanie :

Najlepiej trzymać grupkę złożoną z kilku osobników, zazwyczaj samce przeganiają się miedzy sobą prężąc płetwy i rozchylając pokrywy skrzelowe, jednak nie robią sobie przy tym żadnej krzywdy. Inne gatunki ryb absolutnie ignorują. Pływają skokami, tak jak pisałem wyżej po całym akwarium. Płetwy brzuszne mają przekształcone w przyssawkę, dzięki temu mogą zbierać glony nie tylko z kamieni, ale też z szyb. Kopią sobie dołki pod kamieniami, gdzie się ukrywają, ale potrafią się też zakopać, dlatego jak pisałem wyżej, najlepszy jest drobny piach. Jako jedne z bardzo nielicznych ryb potrafią do pewnego stopnia obracać łebkiem.

Dieta :

To wyspecjalizowane glonojady, jednak nie zjedzą wszystkich rodzajów glonów, to powinien być ich pokarm podstawowy w akwarium. Dlatego ja sugeruję większe zbiorniki, bo wtedy jest większa powierzchnia do zasiedlenia dla glonów. Jako pokarm zastępczy można podawać spirulinę. W naturze są też zoofagami zjedzą larwy czy skorupiaki jakie znajdą pośród kamieni, ponadto wyłapują z prądu wody niewielkie organizmy. Oraz nekrofagami, częstując się padliną. Dlatego co jakiś czas można im podać żywe lub mrożone, najlepiej drobne pokarmy, mogą to być rozwielitki, oczlik, artemia. Te grubsze i większe jak kryl, wodzień, ochotka, komar, najlepiej pokroić na drobno gdy jeszcze są zamrożone. Można też wrzucić niewielki kawałek rybiego fileta, jednak pokarmy białkowe powinny stanowić tylko niewielki dodatek, podawany raz na jakiś czas.


http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... lonow.html - warto obejrzeć krótki film :)
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz


Avatar użytkownika

tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

12 lip 2015, 12:06 Re: Pomoc w identyfikacji.  (#8)  

diabeł napisał(a):Witam
Jak nazywa się ta rybka? Co to za gatunek?

Stiphodon ornatus

Avatar użytkownika

rafahgd
Stały bywalec
 
Posty: 479
Dołączył: 30 gru 2012, 22:36
Miasto: Möckmühl
Powiązane tematy
 • Początki z co2, potrzebna pomoc

  Witam, chcialbym wystartować z co2, akwarium 112l, oświetlenie RETRO-FIT 2 x 16 W LED (SUNNY 6500k), ph-7,6-7, kh 11 gh 15, chciałbym zejść z twardością tak do 7,2 ile babelkow na sek podawac? I czy m...

  Wyświetlenia: 1178 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • Pomoc przy doborze systemu CO2

  Hej, od około 2 miesięcy posiadam akwarium 91l. Zupełnie nie zadowala mnie wzrost roślin dlatego chciałbym założyć CO2 z butli, ale zupełnie się na tym nie znam, a przerażają mnie te wszystkie urządze...

  Wyświetlenia: 2265 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

 • Pomiar C02, pomoc w ustaleniu odpowiedniej dawki

  Witam, Niedawno zakupiłem zestaw Co2 z butla, ustawiłem go na 1 bąbel na 2/3 sekundy. Dzisiaj zmierzyłem KH i PH i wyszło mi używając kalkulatora ze mam go chyba mocno za mało, czy dobrze to zmierzy...

  Wyświetlenia: 3311 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Prośba o pomoc w doborze sprzętu do CO2

  Witam serdecznie, Zakładam pierwsze akwarium roślinne, po długotrwałej przygodzie z Malawi, Tanganika i Dyskowcami przyszła pora na typowy roślinniaczek. Nie wiem jeszcze dokładnie jaki styl wybiorę, ...

  Wyświetlenia: 461 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Prośba o pomoc w wyregulowaniu butli co2

  Witam, wczoraj zakupiliśmy reduktor do butli, wszystko zostało zmontowane w sklepie rośliny akwariowe. Do wczoraj na butli był rotametr, a gaz wprowadzany do akwarium przez dyfuzor. Dziś włączyliśmy r...

  Wyświetlenia: 6147 | Odpowiedzi: 70 czytaj więcej...Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.