Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


Interpretacja wynikow testow PH/KH



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



Witam! W moim akwa dozuje CO2 z butli przez atomizer 24h/dobe. Co2 podkrecalam stopniowo przez kilka dni, poniewaz za pierwszym razem, gdy mocniej podkrecilam ryby plywaly pod powierzchnia. Test staly CO2 rano jest zolty/limonkowy, po poludniu robi sie bardziej zielony, aczkolwiek przy atomizerze, z racji mgielki CO2 w akwa, nie jestem pewna czy warto sie nim kierowac. Zrobilam zatem testy na PH i KH wody z akwa, aby ustalic poziom CO2 z tabeli.

Wyniki testow wyszly mi nastepujaco:

1) Woda swieza z akwa (nieodgazowana):
- PH - 6.8
- KH - 15°
Poziom CO2 z tabeli wychodzi mi, az 72ppm.

2) Kranowka:
-PH - 7.6
-KH - 10°


Zeby zobaczyc czy spadek PH w wodzie z akwa jest wywolany obecnoscia CO2 zostawilam fiolke z testem na jakies 30 min, aby CO2 sie ulotnilo i PH zmienialo sie, az doszlo do poziomu takiego samego jak w kranowce, czyli PH = 7.6.

Powtorzylam zatem pomiar KH dla odstanej 30min wody z akwa i dostalam wynik KH=9°. Wiec znowu zmierzylam KH dla wody prosto z akwa delikatnie mieszajac podczas miareczkowania i znowu mam wyzej - KH=16°.

Moje pytania sa nastepujace:

1) Czy to normalne, ze w wyniku dozowania CO2 zmienia nam sie KH? Wiem, ze to twardosc weglanowa, wiec teoretycznie tak, ale nigdy nie spotkalam sie, aby ktos o tym kiedys wspominal, stad nie jestem pewna.
2) Czy oceniajac poziom CO2 w akwarium powinnam sie kierowac wynikiem testu KH uzyskanym z nieodstanej wody, prosto z akwa - czyli KH ok 15° czy raczej wynikiem, ktory mam dla wody z akwa odstanej 30 min o
,,normalnym poziomie" CO2, czyli KH = 9?

Wprawdzie ryby zachowuja sie normalnie, ale mam calkiem spora mgielke w akwarium i nie wiem, czy zmniejszyc dozowanie, jesli wynik jest 72-57 ppm (KH = 14-15 z wody z akwa nieodstanej). W przypadku wody odstanej KH =9 pH= 6.8 daje mi CO2 na poziomie 49 ppm, a wiec w miare OK.

Dziekuje za uwage i serdecznie prosze o pomoc :)
Ostatnio edytowano 02 mar 2014, 13:16 przez Bulion, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika
Bulion
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 01 maja 2013, 03:57
Miasto: Coignieres

CO2 raczej nie zmienia wartości KH. Nawet jeśli są to minimalne zmiany a nie takie jak u ciebie. Podejrzewam, że jakieś skały podbijają ci KH o te 5 stopni.
Tabelka do przeliczania wartości CO2 na podstawie pH i KH podobno jest niezbyt dokładna. Mogą być w wodzie substancje zkłócające odczyty ph i KH co spowoduje błąd w wyliczeniu CO2.
Ja nie stosuję stałego indykatora i w sumie tą tabelką jakoś się posiłkuję. Ale najważniejsza jest dla mnie kondycja roślin i zwierząt. Gazu dawać tyle by ryby się nie poddusiły a na roślinach nie było widać braków.
Trzymaj CO2 jak masz, ewentualnie możesz dawać ciut mniej i obserwować rośliny. Lub zakup test stały CO2 i będzie jasne.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

Dzieki matu za szybka odpowiedz. Test staly mam, ale rozprowadzam CO2 za pomoca atomizera i z tego co widze czesc tej drobnicy babli laduje mi w bance od testu. Jako, ze tam mam H20 KH=4, a w akwa znacznie wyzsza, to pewnie ta dyfuzja CO2 i ustalanie rownowagi nie zachodzi w obie strony, tak aby wynik byl miarodajny.

W akwa mam kika sredniej wielkosci "seiryu stone", nie wiem jak one sie zachowuja, a raczej ich teraz nie wydobede z podloza.

Powtorze jeszcze te swoje pomiary za tydzien, chociaz dzisiaj testowalam po 2x, aby miec pewnosc (zboczenie zawodowe:D) Co2 podnosilam stopniowo, zeby sie ryby do nowego PH przyzwyczaily. Sa zwawe i zachowuja sie normalnie przy tej ilosci CO2, ktore podaje. Mam mala sodowke z tym atomozerem w akwa, wiec juz wiecej nie bede podkrecac. PH jest OK -6.8. A zatem tak zostanie. Rosliny ruszyly i babluja, az mi mech wyrosniety sie oderwal od korzenia i zostalo tylko to, co bylo przyrosniete.

ps. Jestes jak dotad jedyna osoba, ktora odpowiada na moje posty na forum, a zatem dzieki raz jeszcze i najlepszego!:)

Avatar użytkownika
Bulion
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 01 maja 2013, 03:57
Miasto: Coignieres

Heh, tak akurat wyszło ;)

Mam w szafie 2 atomizery - bo tak jak u ciebie - ta woda sodowa jakoś nie za bardzo mi odpowiadała. Przesiadłem się na reaktor z filta narurowego - i jestem w 100% zadowolony. :) :) :) zero mgiełki , bąbli itp....


http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... rmoreaktor

Chyba właśnie wina kamieni z tym KH. Ja mam filtr RO więc parametry mam jakie chcę. Używam mineralizatorów by trzymać KH i GH nisko. Obecnie mam KH2 i GH koło 6-8. Pod krewetki takie parametry trzymam....

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

No wlasnie tak myslalam z tym KH, ale zastanawia mnie jedno: dlaczego zmienia sie wraz ze spadkiem poziomu CO2 w probce? Powtorze jeszcze pomiary, bo zagwostka spora to dla mnie jest:)

Zastanawialam sie nad reaktorem, ale mam JBL Cristal Profi e901 i mimo, ze mam tylko 96l brutto, to w akwa mi pralki nie robi, a chodzi na full. Teraz bede zmieniac szafke, bo podstawa pod akwa mi sie nie podoba ze wzgledu na zainteresowanie mojego 14 miesiecznego synka wszelka chemia i osprzetem, wiec moze sprobuje z reaktorem- teraz bedzie go gdzie ,,ukryc", a ze mam ciagle problem z blona bialkowa, to planowalam tez kupic skimmer/filtr Skim 350 Eheima wiec ewentualny spadek cyrkulacji wody w akwa po podlaczeniu reaktora nadrobilabym tym.

Wode w kranie mam tragiczna: nie dosc, ze twarda, z duza iloscia wapnia, to na dodatek skacza w niej azotany i tak wraz z poczatkiem wiosny (w FR kwitnie juz np. rzepak:)) i zapewne rozpoczeciem nawozenia przez rolnikow, azotany mi nagle skoczyly z jesiennej wartosci 5ppm na ok. 40 ppm. Wiekszosc moich problemow z glonami i wzrostem roslin zaczelo sie po przeprowadzce i zmianie wody wlasnie. Wiec pewnie na RO tez sie bede musiala skusic, chociaz wiem, ze bardziej doswiadczeni ,,zawodnicy" poradzli by sobie bez tego. Moje podloze to Amazonia New, chlonaca nadal fosfor i hmmm nie wiem, jak bedzie z tym wymuszonym restartem przy takim poziomie azotanow w wodzie do podmian. Z pewnoscia natomiast przetestuje te moje kamienie kwasem.

W sumie to tak troche ,,przerost formy nad trescia" z tym moim akwa, bo jest ono zdobyczne, z porysowanym szklem, w pokrywie bylo tylko 18W T8, filtr byl wewnetrzny panelowy, ktory nic prawie nie dawal - wymontowalam i zastapilam kubelkiem, nowa pokrywa 56W. Niemniej frajda z baniaczka jest, nawet jesli nie wszystko uklada sie tak jak powinno, a aranzacja bardzie przypadkowa niz przemyslana. Bawie sie dalej, a jak ogarne lepiej z czym ta hodowle roslin wodnych sie je, to pomysli sie nad czyms lepszym/wiekszym - na razie jest poligon doswiadczalny:)

Avatar użytkownika
Bulion
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 01 maja 2013, 03:57
Miasto: Coignieres

Hehehe, początki jak prawie u każdego akwarysty. Patrząc na to co się dizeje u ciebie z parametrami wody, aż prosi się o zakup filtra RO. Do tego mineralizator i można robić akwa na spokojnie. :)

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 354 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.