Witam, to znowu ja,tym razem pytanie z innej beczki, jakiś czas temu skonstruowałem sobie zewnętrzny reaktor Co2 wg "przepisu" podanego tutaj:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=17522
Wszystko działało git, w sumie dalej "coś tam" działa, natomiast w tym momencie zainteresowałem się kwestią filtra który posiadam.
Mianowicie w tej chwili w moim 240l akwarium posiadam dwa filtry, jeden z nich to tania chińszczyzna kupiona z rok temu na allegro "Jebao 302":
http://www.tropicalfish.istore.pl/sklep ... 848,0.html
Drugi to filtr wewnętrzny turbo 750 aquaszuta:
http://www.allegro.pl/item544845167_544845167.html
Filtr wewnętrzny byłem zmuszony zastosować gdyż ten zewnętrzny nie dawał sobie rady z mechanicznym oczyszczaniem wody z wszelkiego rodzaju zawiesin i drobinek.
Zastanowiłem się teraz nad kwestią jego wydajności w stosunku do reaktora co2, woda w nim przeływając ma omywać gaz i prowadzić do jego rozpuszczania.
Zastanawiam się natomiast (bo nie za bardzo jestem to w stanie zweryfikować), jak bardzo wydajny w rzeczywistości jest ten filtr, i jakie ciśnienie wytwarza w reaktorze.
Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś innego markowego filtra zewnętrznego, natomiast nie wiem czy rzeczywiście jest w tym sens, chodzi mi tu głównie o ciśnienie wody wtłaczanej przez filtr wewnętrzny do reaktora co2 w celu omywania gazu.
Nie da się ukryć iż w tej chwili aby uzyskać spadek ph muszę nastawić butlę na conajmniej 4 bąble na sekundę, z czego i tak część zostaje w górnym odcinku reaktora przez co, co jakiś czas muszę go manualnie odpowietrzyć, bąble zaś wcale nie wirują po reaktorze lecz leca wprost do góry na chwilę zostają omyte po czym i tak zasilają powiększający się bąbel w górnej części reaktora(dodam iż jako dyfuzora używam kostki lipowej, poprzednio był to spiek ceramiczny, ale został zmieniony na kostkę).
Stąd też zastanawiam się nad faktycznym stanem owego fitlra który posiadam i jego użytecznością.
Ktos miał podobny problem, jest mi w stanie coś doradzić?.
-

miktor
-
Ja też mam reaktor zewnętrzny. Nie jest to samoróbka, ale najprawdopodobniej działa podobnie jak Twój. W instrukcji było napisane, że filtr powinien mieć przepływ1000l/h. Mój filtr ma więcej, ale nie używam go na pełnej mocy, więc nie wiem ile ma u mnie. W każdym razie też w górnej części reaktora pojawia się duży bąbel. Tylko że mnie to wcale nie martwi, bo podaję CO2 tylko 12h na dobę, a po odłączeniu CO2 reszta gazu rozpuszcza się i na drugi dzień już nie ma bąbla.
Jeśli podajesz CO2 przez 24h/dobę, może powinieneś odłączać go na godzinę, a nie musiałbyś odpowietrzać reaktora.
-

Trezor
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 785
- Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
- Miasto: Wrocław
-
Ja podaję Co2 -24h na dobę, z tym, że robi to za mnie lajon z sondą, więc ten dwutlenek węgla nie zawsze jest dozowany.
Natomiast napisz mi, czy u ciebie tę bąble lecą prosto do góry ku niebu?:) czy też faktycznie gdzieś tam wirują i latają po reaktorze?
-

miktor
-
U mnie w środku są biobale, więc część zatrzymuje się na nich. Ale generalnie trafiają do góry, gdzie tworzy się bąbel. W każdym razie rozpuszczalność jest 100%, bo nic nie odpowietrzam. A pH uzyskuję dokładnie jakie chcę, bez problemu. Mógłbym spokojnie zagazować ryby.
Ja mam sterownik Skalar i też zastanawiam się czy nie dokupić elektrody pH, żeby sterować CO2. Powiedz mi, jak często kalibrujesz elektrodę i jak często wymieniasz w niej odczynniki?
-

Trezor
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 785
- Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
- Miasto: Wrocław
-
Elektrodę mam "Świeżą" bo w sumie korzystam z niej niespełna 2 miesiące, kalibruję ją w zależności od potrzeby, do tej pory kalibrowałem ją 3 razy, raz na starcie, raz jakiś czas pozniej, i raz dzisiaj dla korekty i sprawdzenia jej prawdomównosci, od czasu do czasy zresztą robię klasyczny test na ph żeby sprawdzić jak bardzo wyniki się różnią ale zazwyczaj - są niemalże identyczne.
Odczynników jeszcze nie wymieniałem, ani elektrolitu, ani płynów kalibrujących, zrobię to kiedy zauważę istotne rozbieżności w wynikach i brak popraw po korektach.
Napiszę ci tak : jest to niesamowicie fajna sprawa, wygodna - idziesz po herbatę do kuchni - patrzysz jakie masz ph w akwarium, wracasz z kolacją z kuchi - dalej widzisz jaki jest stan  - obserwujesz w ciągu dnia jak i po zgaszeniu światła w akwa jak ph spada/rośnie.Wygodne, praktyczne, ale ciut kosztowne.Ja w każdym razie - polecam.
-

miktor
-
Planowałem już to rozwiązanie od dłuższego czasu. Odstraszała mnie nie tyle cena, co właśnie te kalibrowanie. Jeśli mówisz, że w ciągu 2 tygodni kalibrowałeś elektrodę, to dla mnie za dużo. Raz na miesiąc, może byłoby akceptowalne. W po ustaleniu CO2, pH wydaje się całkiem stabilne, ale może w końcu zdecyduję się na tą elektrodę.
-

Trezor
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 785
- Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
- Miasto: Wrocław
-
Kalibrowałem elektrodę nie dlatego że musialem, tyko dlatego że chciałem, więc tak naprawdę mogłem jej wogóle nie kalibrować:).
Po za tym sama kalibracja zajeła mi może z 10 minut..?.Jest to banalnie proste i mało wymagające zajęcie  .
-

miktor
-
Kilka dni temu wykonałem taki reaktor, dla testów podkręcił dość mocno CO2 (nie mam ryb w akwarium).
Po kilku godz. zrobiło się takie coś:
http://www.youtube.com/watch?v=hdsJqDWkcos
Sam się mocno zastanawiam jaka jest maksymalna wydajność takiego reaktora.
Pewne jest to że nie ma żadnych strat i CO2 rozpuszcza się w 100%.
Nie wiem jakie mam stężenie CO2 w wodzie bo testy się pokończyły, ale roślinkom na pewno pasuje bo pięknie bąbelkują 
-

Maguczi
- Początkujący
-
- Posty: 12
- Dołączył: 03 maja 2004, 09:28
- Miasto: Rzeszów
To moze inaczej..zastanawia mnie jaki wpływ ma wydajnośc filtra podczepionego do takiego reaktora, i jaki wpływ może mieć drugi filtr zamontowany w akwarium na zawartość co2?,, zakładam ze co2 dosyć szybko ucieknie z wody jesli dobrze ją napowietrzyć, a działanie dwóch filtrów daje wzmożony ruch toni wodnej a więc wzmożoną wymianę Co2 = o2?..
-

miktor
-
U mnie wydajność filtra spadła o ok. 1/3
Jeżeli podajesz CO2 to mija się z celem jednoczesne napowietrzanie, rośliny w tym czasie produkują wystarczającą ilość tlenu, oraz powoduje to również duże straty w CO2.
Jeżeli masz dwa filtry i nad filtrację (pralkę  ) które bardzo falują tafla wody w akwarium to również będą spore straty w CO2. Wyloty filtrów należy ustawić w taki sposób aby nie poruszały roślinami, oraz tylko lekko (wcale) falowała tafla wody.
-

Maguczi
- Początkujący
-
- Posty: 12
- Dołączył: 03 maja 2004, 09:28
- Miasto: Rzeszów
-
Proszę o wskazówkę odnośnie rozprowadzania co2 w zbiorniku.
Podaję ok 1,5 - 2 B/Sek, 24h, dyfuzor NEO (póki co ładnie działa bez przebić), umieszczony niedaleko wypływu ze skimmera, poniżej strumien...
Wyświetlenia: 450 | Odpowiedzi: 6
czytaj więcej...
-
witam chciałbym sie zapytać czy ktoś z was korzysta z tej butli co2 i czy ta butla ma zaworek przeciwzrotny po slyszalem ze ponoć to 3w1 ze niby ma wbudowany kolo reduktora
zerkniecie jak sadzicie ?...
Wyświetlenia: 819 | Odpowiedzi: 7
czytaj więcej...
-
Panowie prośba do was.
Zakupiłem butle co2 5l niby nowa możecie mi powiedzieć do kiedy jest legalizacja na tej butli? Zaznaczę ze butle kupiłem od aquario oni twierdzą ze na butli jest jej data produk...
Wyświetlenia: 3922 | Odpowiedzi: 21
czytaj więcej...
-
Witam Szanownych Forumowiczów. Może ktoś z Was posiada generator co2 z butlą ze stali nierdzewnej 2l na kwasek i sodę. Mam taki zestaw od kilku tygodni i wydaje mi się że bardzo szybko schodzi CO2 z b...
Wyświetlenia: 504 | Odpowiedzi: 3
czytaj więcej...
-
https://www.roslinyakwariowe.pl/images/miniaturki/thumb-fp-dzwon-co2-3635b757aa95ea4a306c82b6f2e38c08.jpg
Nowość w ofercie - szklany dzwon CO2 firmy Plantis. Dzięki temu estetycznemu rozwiąza...
Wyświetlenia: 687 | Odpowiedzi: 1
czytaj więcej...
|
|
Rośliny
Zwierzęta
Ładowanie...
Ładowanie...
|