Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


Czy kalkulator CO2 jest wiarygodny?



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



Witam wszystkich

Mam pytanie dotyczące stężenia CO2 w zbiorniku.

Posiadam 2 akwaria 45 litrowe.
CO2 podaję z butli, włączane elektrozaworem, 1 godzinę przed zaczęciem świecenia i wyłączane 1 godzinę przed końcem świecenia.
Oświetlenie: 2 x 18 W na zbiornik: 12 - 22 18W, dodatkowe 18W 16-20. Docelowo mam zamiar świecić pełną mocą przez 6 godzin, 2 godziny 'świtu' i 2 godziny 'zachodu słońca' :)
pH - od 7.4 do 6.8 - wyjaśnienie poniżej
KH - 5
GH - 10

Nawożę codziennie VIMI All in One 3 ml, dodatkowo potas 1 ml / akwa, 1 ml EasyCarbo, kapsułki ferki Stemma i Rosette
Podmiany: 1 raz / tydzień 10l/akwarium
Od samego początku starałem się, żeby była duża masa roślinna.
Obsada: lewe akawarium - krewetki RC (około 15 szt.), otoski 7 szt.
prawe akwarium - bystrzyki amandy 10 szt., amanki 6 szt.

Jako, że akwaria są świeże (założone 3/10/14), po częściowym restarcie (stare podłoże AquaSubstrate II+ i stare filtry), eksperymentuję z ilością dozowanego CO2.
I tu moje pytanie: nie stosuję stałego testu na CO2, ponieważ spotkałem się z opinią, że niekoniecznie jest to wiarygodny sposób badania stężenia tego gazu w akwarium.
Uzywam kalkulatora CO2, który bada stosunek ph do KH.

Problem mój polega na tym, że nie jestem jakoś w stanie osiągnąć 30 ppm. Dodatkowo martwię się, ponieważ dobowo mam duże wahania pH. Badam wodę regularnie od ponad tygodnia, 3 razy dziennie - w momencie załączenia się gazu (wg tego, co przeczytałem na naszym forum, to jest ten moment, kiedy CO2 powinno mieć optymalny poziom), w środku dnia - po 6-7 godzinach gazowania i pełnym oświetleniu oraz natychmiast po wyłączeniu gazu.

Podejrzewałem słabą cyrkulację wody, ale tak ustawiłem filtry, że falują rośliny w całym akwarium (w obu baniakach).
Na pewno wieczorem w jednym akwarium wytrąca mi się więcej CO2, ponieważ bardziej faluje woda (ale ciężko mi już będzie bardziej obniżyć filtr).

Średnio wygląda to tak: rano: pH 7.2 / 7.4, po południu 7.0, wieczorem 7.0, czasem 6.8
Gazuję coraz ostrzej, w lewym akwarium 3-3,5 bąbla/s, w prawym (bardziej stabilnym) 2,5 b/s

Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc - nie wiem, czy takie skoki pH są dopuszcalne i czy dalej zwiększać gaz opierając się jedynie na wynikach z kalkulatora.



Pozdrawiam i dziękuję
Załączniki
20141014_212205[1].jpg
lewe akwa
(1.11 MiB) Pobrane 2456 razy
20141014_212217[1].jpg
prawe akwa
(883.82 KiB) Pobrane 2456 razy

kaceks
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 09 mar 2014, 23:43

ten kalkulator bedzie miał zafałszowany wynik bo masz podłoże aktywne, które zmienia pH. Dlatego w takich sytuacjach stosuje się test stały ze znaną twardością - 4 d kh

Wachania pH nie są dobre głównie dla zwierząt, szczególnie krewetki. Rosliny typowo wodne sobie poradzą bo wiekszość z nich z natury jest przystosowana do takich wachań ( np rogate), aczkolwiek zdażają się wyjątki jakimi są glównie toe rosliny które w naturze rosną w strefie błotnej i są czesciowo wynurzone jak alternathera.

Pethro


Pethro napisał(a): Dlatego w takich sytuacjach stosuje się test stały ze znaną twardością - 4 d kh

Nawet test staly nie jest wiarygodny o czym w sposob fizyczno-chemiczny przedstawil swego czasu zulix.

Nie wiem czy moge wkleic post z innego forum,wiec zacytuje tylko czesc: kto bedzie chcial to skieruje sie bezposrednio do tego tematu.Mam nadzieje ze sie nie obrazi :D



Zbierałem się, zbierałem i w końcu zebrałem.... :)

Mierzenie poziomu CO2 za pomocą testu permanentnego niestety nie jest lekiem na całe zło Świata. Po prostu najczęściej też pokazuje nie to co jest w akwarium. Jakość pomiarów nie jest wcale większa od tabelki zależności kH, pH od zawartości CO2 mimo, że w opisie wszystkim się wydaje, że jest super-hiper.

Otóż chemia jest chemią a fizyka fizyką. Nasze "chęci" nie wystarczą aby proces biegł niezgodnie z ich prawami.
Na rysunku przedstawiam dyfuzorek kształt, a'la ADA, ale narysowany tak sobie. Widzimy banieczkę szklaną w której jest wskaźnik pH oraz dyszę doprowadzającą wodę w formie klosza. Pomiędzy dyszą, która jest zalana wodą z akwarium a bąbelkiem zawierającym wskaźnik pH jest uwięzione powietrze. To powietrze jest przekaźnikiem ilości CO2, który został rozpuszczony w wodzie.

Aby zrozumieć zasadę działania indykatora CO2 musimy odwołać się do fizykochemii. Rozpuszczalność CO2 w wodzie jest wprost proporcjonalna do ciśnienia cząstkowego tego gazu w doprowadzanym powietrzu. Jest to tożsame z jego stężeniem w powietrzu. Każdy gaz inaczej się rozpuszcza w wodzie i tę charakterystykę opisuje tzw. stała Henry'ego. Jako, że jest to stała to dla konkretnego gazu (tutaj CO2) możemy przyjąć, że nie zmienia swojej wartości i to nas tu nie interesuje.

Nasze powietrze zawiera określoną ilość CO2. Tłocząc to powietrze możemy osiągnąć stopień nasycenia wody w granicach 0,4 ppm-ów CO2. Powyżej tej wartości CO2 ma naturalną tendencję do opuszczania wody. Niektórzy mówią tu o "wytrącaniu CO2" z wody co jest oczywiście bezsensowne. Użyjmy raczej słowa "ulatnianiu".
Skoro wiemy, że ilość rozpuszczonego CO2 w wodzie zależy od jego stężenia w dopływającym powietrzu to dając czysty CO2 jesteśmy w stanie gwałtownie zwiększyć ilość rozpuszczonego CO2 w wodzie (do ok. 1840 ppm-ów). Oczywiście woda w zetknięciu z powietrzem szybko pozbywa się nadmiaru CO2 i się on ulatnia.

A więc zasada działania tych wskaźników CO2 jest taka:
- woda nasycona CO2 ponad stan znajduje się w rurce dopływowej wskaźnika (w kloszu),
- powyżej znajduje się czyste powietrze a więc zawierające mniej CO2 (powiedzmy, że te 0,4 ppm-y).
- z wody ulatnia się CO2 i wnika w powietrze. Powietrze ma teraz więcej CO2.
- powietrze styka się z czystą wodą w banieczce (i wskaźnikiem pH).
- większe stężenie CO2 w powietrzu to i lepsza rozpuszczalność - mniejsze pH w wodzie w banieczce co wyłapie test pH.

Pokazałem to na rysunku pierwszym. Czerwonymi strzałkami zaznaczyłem przepływ CO2 na początku nasycania wody w akwarium w CO2. Indykator zaznacza się na "super".

Perturbacje
Niestety w życiu nie jest tak prosto jak w teorii. Kształt indykatora powoduje, że dochodzą zakłócenia. Wynikają one z tego, że zwykle w akwarium mamy do czynienia z bąbelkami gazów unoszonymi przez ciecz. Są to:
- bąbelki CO2, często w postaci lekkiej mgiełki, którą pompa roznosi po całym akwarium,
- bąbelki O2, które powstają w wyniku bąblowania roślin.
- bąbelki z podłoża.
- a może i rybki pierdzą :P

Co one powodują?
Aby zrozumieć spójrzcie teraz na rysunek 2. Te bąbelki zaznaczyłem jako białe plamki w wodzie (bez zachowania skali). Bąbelki, które trafią do klosza "siłami natury" znajdą się w rurce łączącej klosz z banieczką. Narysowałem tam, kropeczki, które to symbolizują, chociaż w rzeczywistości, żadnych kropek nie zaobserwujemy. No i co z tego?

dalsza czesc do poczytania na ...

Wahania Ph rowniez nie sa istotne,jesli sa w dluzszym czasie.Wieksze wahania czynimy podczas podmian wody...

Dawniej na forum o tym pisalismy wystarczy znalezc w szukajce.

Jesli macie dobrze skalibrowana sonde wystarczy zanurzuc w kila miejsc w zbiorniku,tam gdzie jest wiekszy przeplyw,gesta roslinnosc,a zobaczycie roznice... i teraz pytanie czy ryby tam nie wplywaja?
Kazdy pomiar CO2 czy to z kh-ph czy z testu stalego jest z duza(bardzo duza) tolerancja bledu,oczywiscie na podlozu jonowymiennym z wzgledu na wszelakiego rodzaju buforowosc.

Dlatego tez przykladowo na angielskim forum dosc czesta ostatnio metoda propagowana przez znanego na swiecie kolege Clive "Ceg" (zreszta wywiad z Nim przeprowadzony przez spidera jest na forum) mianowicie Profil Ph.

Zaklada on sprawdzenie Ph przed startem CO2 i pozniej przykladowo co godzine podczas pracy az do wylaczenie ,z roznych tabeli ludzie podczas podazy dwutlenku dochodza do 1-1.4 ph wahan wzgledem startu.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

Dzięki za pomoc. Tak myślałem, że to by było zbyt proste, żeby w tak, mimo wszystko złożonym ekosystemie, jak akwarium kalkulator czy test stały mogły wskazywać jednoznaczne wyniki.

Ciekawe, że w trakcie dobowego podawania CO2 wahania wynosiły aż 1 do 1.4.
Przestanę się w takim razie jakoś strasznie spinać, tylko będę obserwował zwierzaki, czy nie przesadzam z gazem.

Jeszcze jedna sprawa - nie bąblują mi rośliny - brać to pod uwagę jako jakiś wskaźnik, że gazu jest mało, czy raczej nic to nie oznacza, jeśli rośłiny rosną?

kaceks
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 09 mar 2014, 23:43

kaceks napisał(a):Ciekawe, że w trakcie dobowego podawania CO2 wahania wynosiły aż 1 do 1.4.



Nie dobowego,a raczej przykladowo 3-4 godz przed zapaleniem swiatla oraz wylaczenia 1-2 przed zgaszeniem.
Nie widza najmniejszego sensu dozowania 24/24


Oczywiscie mozna zamowic sobie "chyba" pierwszy typowo CO2 meter w miare przystepnej cenie

https://www.kickstarter.com/projects/46 ... -aquariums


Sam mialem chec ,ale poczekam na pierwszych krolikow doswiadczalnych :D by wiedziec na jakiej zasadzie w 100% dziala.


Co do bablowania roslin jest to temat ogolnie zlozony,nie ma prostej odpowiedzi,czasami wymiana oswietlenia,dodatkowa podaz mg, Cl,Na,lub balans w wodzie miedzay pierwiastkami,sam czasami,nawet obecnie borykam sie ta "przypadloscia"

Oczywiscie brak bablowania nie jest tragedia skoro rosliny rosna,ale czasami skoro przyzwyczailismy sie to czasami sie teskni :D

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

macek.g Nie mogę znaleźć tego postu, mógłbyś dać link?

Ale jak chodzi w tym tylko o to co zacytowałeś -bąbelki to mimo wszystko swojego testu stałego na razie nie wywale, moze i niedokładny ale w akwarium z kwasnym podłozem i tak dokładniejszy od tabelki kh/pH
a sam dzwon testu i tak od zawsze mam nisko nad podłozem by sie bąbelki niedostały do srodka.
Za to miejsca z brakiem przepływu tak mi się wkodowały w system nawozenia przez EI że w kazdym akwarium mam pralkę :lol:

U siebie CO2 podaje przez całą dobę, w nocy tylko załącza mi się wiatraczek 2 razy na 2 godziny i raz nad ranem, wypracowałem sobie w ten sposób w miare stałe pH

Pethro


Przykladowo testy stale to mam w zbiorniku nawet 2 :D jesen po jednej stronie drugi gdzie indziej i pewnie tez ich nie wywale i rowniez mimo wszystko uwazam ze z dwojga zlego przy podlozu aktywnym wybralbym indyakator :D

Dla czystej nawet ciekawosc mam podpieta na stale sade hydrometu (nie jakis chinski badziew :D )
Przy dobrej podazy gazu doszedlem i nic strasznego sie nie dzialo do poziomu 602ppm CO2, tylke wskazywal wyswietlacz (dokladnie 602pm) sondy kalibrowane zreszta uzywalem jeszcze starszych dwoch i wynik byl podobny. standardowo jest okolo 100ppm,takze biore to przez grube paluchy :D






Linka bezposrednio nie podam ale jak wpiszesz w goglajke

"Czy test permanentny do CO2 jest dobry?" powinno wyskoczyc

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

hydrometr czy sondę pH miałeś na myśli ?

Pethro


Sonda Ph:

A tutaj komputer :

Gorny prawy rog wartosc CO2 tak mnie jwiecej jest przez caly czas,tak jak wspomnialem bywaly czasy kiedy dochodzilem do 600 przez dlugi czas bylo 300ppm,obecnie standardowo.Wnioski sami mozemy sobie wyciagnac przy aktywnym podlozu
Załączniki
-erh-aqc5af2a02299e6b71a7b2c1e53ad9b893_800_530__pl.jpg
(7.44 KiB) Pobrane 1839 razy
zdjecie.jpg
(270.78 KiB) Pobrane 2286 razy

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

Ta tabelka była dobra pare lat temu jak mało kto miał aktywne, teraz można o niej zapomnieć :P

Nasz czescie zawsze jest sposób na przyduche by ustaliś górną granice CO2, jednak najstarsze metody to najpewniejsze metody :lol:

Pethro


Pierwszy raz widzę taki regulator co2 czy ktoś może spotkał się z czymś podobnym.https://www.kickstarter.com/projects/46 ... aquariums/ jeżeli by to działało to był by to koniec problemów z pomiarem co2. Ponieważ zarówno testy jak i pomiar ph i przeliczanie na co2 nie są wiarygodne zawsze w akwarium jest coś co zakwasza wodę i nigdy nie wiemy ile. Przy długo nie czyszczonym filtrze wynik może być bardzo zafałszowany.Ciekaw jestem czy ten miernik jest już dostępny i za ile ?

lesniowka
Poznaje temat

Posty: 90
Dołączył: 31 gru 2012, 18:47











Powiązane tematy
  • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

    Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

    Wyświetlenia: 234552 | Odpowiedzi: 411 czytaj więcej...

  • SODASTREAM Reduktor CO2

    Witam, mam butle SODASTREAM, podłączoną pod reduktor od ISTA CO2-foto 1. przez przejściówke TR 21*4, 5/8-18UNF, foto 2. I teraz pytanie? 1- co byście mi za reduktor polecili jakiś inny do tej butli. ...

    Wyświetlenia: 1049 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nowość Aqua-art - reduktor CO2 do butli SodaSystem

    sodastream1.jpg Zapraszam do zapoznania się z nowością w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/reduktor-butli-sodasystem-p-49196.html Kto z Was używa systemu SodaStream z butlą 500g? Jesteśc...

    Wyświetlenia: 752 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Generator CO2 Ziss II - regulacja

    Nie wiem, czy ktoś tu miał generator CO2 Ziss na kwasku cytrynowym? Chodzi mi o regulację tego urządzenia. Producent pisze, że kropelka ma spadać raz na 11 minut. Zastanawiam się, czy mogę przepływ wy...

    Wyświetlenia: 981 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • CO2 na drożdżach w wersji Dennerle

    Całkiem zgrabnie to wygląda. https://www.youtube.com/watch?v=nTgWr8I3gPM

    Wyświetlenia: 316 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ARKA CO2

    https://www.youtube.com/watch?v=R9WX0GBm6cA Link do opisu w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?keywords=Zestaw+CO2+ARKA&search_in_description=0&inc_subcat...

    Wyświetlenia: 311 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Trudność w ustawieniu stałej ilości podawanego CO2

    Cześć, od dłuższego czasu walczę z ustawieniem odpowiedniej ilości Co2. Wcześniej wymieniałem już na gwarancji reduktor - okazało się, że uciekał gaz na zegarach i wymienili mi na nowy. Teraz mam wraż...

    Wyświetlenia: 504 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak sprawdzić instalację CO2 czy jest szczelna?

    Witam Jakie macie sposoby na sprawdzenie szczelności instalacji CO2? Wczoraj nabiłem butlę a dzisiaj jest pusta. Zastanawiam jak sprawdzić reduktor bo mam podejrzenia że to na nim się ulatnia gaz. Jes...

    Wyświetlenia: 2376 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Kupić CO2 czy oświetlenie

    Cześć, mam pytanie otóż mam w akwarium rośliny wymagające, i zastanawiam się czy najpierw kupić butle Co2 czy zrobić lampe DIY dla roślin. Oświetlenie aktualne to dwie tuby jedna Biała druga z światł...

    Wyświetlenia: 686 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomoc w złożeniu zestawu co2

    Mam butlę CO2 6kg, mam Reduktor XRS 150 bar 2 zegary butla-CO2-duza.jpg reduktor.jpg i mam to (elektrozawór?) 4.jpg czy dobrze myślę że jedyne co mi brakuje to zaworek precyzyny? Oczywiści...

    Wyświetlenia: 1308 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 439 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.