Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Wkłady filtracyjne - dyskusja



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



23 maja 2020, 22:34 Wkłady filtracyjne - dyskusja  (#1)  

Jakoś nie bardzo znalazłem taki temat poświęcony tylko temu, raczej wyrywkowo w innych tematach była poruszana ta kwestia. Chciałbym porozmawiać na temat wkładów filtracyjnych we filtrach. Zamierzam porobić narurowce przed filtrami jako mechaniki, przez co we filtrach będę mógł pozbyć się gąbek. I myślę co kupić, żeby było dobre, ale też żeby bezsensownie nie przepłacać. W dodatku myślę o większym zbiorniku i większej ilości ryb, więc restart z obecną filtracją.

Obecnie oprócz gąbek i waty mam najtańszą ceramikę Aquaela, 250ml Matrixa i dosypane do pełna wkład eheima dodawany z filtrem.

Matrix jest dobry, ale podobno nawet u dystrybutorów podrabiany (!), no i oczywiście drogi.
Jest teraz rodzimy produkt od QD PrimePore i HyperPore w podobnej cenie co Matrix.
No i wszelakie ceramiki i takie tam.

Lubię dobre i sprawdzające się rzeczy, mogę też dużo zapłacić, ale nienawidzę przepłacać za coś, co nie jest wart swojej ceny.

Jakie macie swoje doświadczenia w tym temacie?

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Z powyżej wymienionych nigdy nie miałem Matrixa.
Mam wkłady Eheima, Aquaela, Sery i chyba JBL - w różnych konfiguracjach bo się z biegiem czasu pomieszały :D
Teraz kupiłem HyperPore i ..... różnicy nie widzę :D
Jak nowy zbiornik się ustabilizuje to filtracja z każdym medium działa poprawnie.
Mam tylko trochę inną filozofię niż ogół co do ułożenia wkładów. Ja mam wszystko pomieszane, na początek leci jakaś gąbka z dużymi oczkami, później pomieszane ceramiki a na koniec wata - i woda kryształ.

Avatar użytkownika
Akaruz
Znający temat

Posty: 1142
Dołączył: 08 kwi 2017, 16:36
Miasto: Kraków

Od lat używam w swoich filtrach stałego zestawu matrix/siporax gąbka ( 30/45ppi ) oraz Lawe wulkaniczną .

I jeśli patrzeć pod kątem wydajność /ekonomia to lawa bije tu na głowę wszystko .
Dla bakterii najważniejsza jest porowatość materiału .

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Ja używam tylko matrixa i teraz kupiłem jeszcze qualdrop hyper pore i prime pore, w unimaxie 700 mam 5 koszy po 3l każdy, od góry
1 : gabka 35 ppi
2 : matrix pomieszany z prime pore i hyper pore
3 : matrix
4 : matrix
5 : poł kosza gabka 35ppi i i wysypany na gąbke matrix
Razem w tym filtrze mam
1L prime pore
1L hyper pore
6L matrix
Do tego jeszcze jest fluval fx6 z oryginalnymi gąbkami i pół litra ceramiki z zestawu
Dziala to wszystko w akwa 756L i woda jest kryształ.
W niedługim czasie kupie jeszcze do fluvala 2 kg maxspect biosphere kulki( podpbno tez jest bardzo dobry)

Avatar użytkownika
tomaszzaq1xsw2
Stały bywalec

Posty: 340
Dołączył: 10 lis 2010, 14:11

Matrix i QD jest w tej samej cenie, ale straszą, że z tym pierwszym są podróbki i to najczęściej w opakowaniach 1l, 2l. Sam już nie wiem co kupić.

Druga sprawa, pod koszami we filtrach eheima jest przestrzeń wielkości jednego kosza. Pewnie to służy wyrównaniu się ciśnień wody. Czy wspypanie tam mediów mocno zaburzy pracę filtra?

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Kupowałem oryginalnie zapakowanego matrixa 2 L i 4 L i nie miałem takiego przypadku, żeby to była podrobka, i szczerze powiedziawszy nie spotkałem się nigdy, zeby gdzieś pisało że są podróbki w oryginalnych opakowaniach, u mnie się sprawdza wyśmienicie.

Avatar użytkownika
tomaszzaq1xsw2
Stały bywalec

Posty: 340
Dołączył: 10 lis 2010, 14:11

Ja z takimi opiniami się spotkałem i sam natrafiłem. Zakupione w jednym z większych sklepów netowych i z naklejkami oficjalnego dystrybutora.
Więcej tutaj: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 44#p552344

derag0n napisał(a):Druga sprawa, pod koszami we filtrach eheima jest przestrzeń wielkości jednego kosza.
Zostawiam jak jest. Znajdowałem tam krewetki, a nawet mniejsze rybki, wpadały przez skimmer. Wszystko żywe. Gdyby to czymś zasypać albo napchać, to wątpię by coś przeżyło.

Avatar użytkownika
das
Zaawansowany użytkownik

Posty: 805
Dołączył: 01 sie 2003, 19:17

derag0n napisał(a):straszą, że z tym pierwszym są podróbki
Ciekawe, czy macie doświadczenie z Siporaksem odważanym z dużych opakowań (u sprzedawców z a. i o. wychodzi wtedy po trzydzieści parę złotych za litr). Niedawno kupowałem Siporax w oryginalnych litrowych pudełkach na niemieckim amazonie, sporo promocji się tam trafia na wkłady Sera (np. dodatkowe -10% na wyjściu za 4 pudełka), nawet z wysyłką wychodzi taniej niż w PL.
Wrzuciłem tego Siporaksu 5 litrów do kubełka, ceramika to jednorazowy wydatek nie zepsuje się nigdy aż do naszego znudzenia się hobby. Możliwe, że gąbki dałyby taki sam efekt biologiczny (akurat importerowi oryginalne się skończyły, a nie chciało mi się kombinować z cięciem bloków gąbek samemu do kształtu koszy), ale na pewno po jakimś czasie zaczęłyby przytykać przepływ filtra wymuszając częstsze czyszczenie (otwieranie kubełka).
Mam też trochę odłozonej ceramiki zwykle dodawanej do różnych filtrów, Siporax ma ewidentnie inną powierzchnię rurek ceramiki, i na oko i w dotyku - bardziej szorstką, chopowatą, porowatą, coś jak drobniuteńki pumeks.

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]











Powiązane tematy
  • 6 letnie wkłady filtracyjne

    Hej, Jako, że wracam do Hobby mam pytanie bo znalazłem dużo starych rzeczy i stąd moje pytanie czy są przeterminowane, czy nadają się jeszcze do użytku, czy lepiej może nie ryzykować i kupić nowe. T...

    Wyświetlenia: 739 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Wkłady ceramiczne Neo Media

    52-200323.jpeg Poszerzyliśmy naszą ofertę o nowe wkłady ceramiczne Neo Media. Są one dostępne w trzech odmianach: PURE, SOFT i HARD a ich cechą charakterystyczną jest opcja korekty pH i twardości w...

    Wyświetlenia: 1571 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Wkłady do filtra zewnętrznego, Aqua 120L

    Cześć, To mój pierwszy post więc na wstępie chciałbym się przywitać :) Chciałbym zasięgnąć Waszej, drodzy użytkownicy tego forum, wiedzy a mianowicie, otrzymałem od kolegi filtr zewnętrzny HW-302 mark...

    Wyświetlenia: 874 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Media filtracyjne

    Jakie Media filtracyjne polecacie do filtra ultramax 2000 , 2 kosze to będą gąbki aquaela a 3 kosze nie wiem czym najlepiej wypełnić . Zawsze stosowałem sama ceramikę , tanią . Teraz chciałbym coś poz...

    Wyświetlenia: 3282 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Torf w woreczku na wkłady filtracyjne lub w pończosze

    Dzień dobry, Tak jak już pisałem w innym poście dzisiaj mam problem głównie z Microsorum. Planowałem zakup mineralizatora RO. Przyjrzałem się jednak dokładniej liściom Anubiasa. Jest to jedyna obecni...

    Wyświetlenia: 1235 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Eheim Professinel 4+ wkłady

    Kupiłem Eheima 4+ Professionel 600 sugerując się dobrymi opiniami posiadaczy. Jeszcze go nie uruchomiłem, natomiast jakość wykonania na pierwszy rzut oka dość mocno odbiega od JBL e901, którego kiedyś...

    Wyświetlenia: 2901 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Media filtracyjne

    Witam posiadam filtr eheim 350 T 4+ Przepływ wody 1050litrow akwarium 128l Pytanko tam wchodzi po 2litry do każdego koszyka ale posiadam trochę więcej matrixa czy mogę go dac więcej jak wejdzie do ko...

    Wyświetlenia: 1389 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Ultramax 2000 jakie wkłady do mech/bio.

    Witam, Zazwyczaj korzystałem z dwóch filtrów jeden do filtracji biologicznej i mechanicznej. W takim układzie nie ma problemu z ułożeniem wkładów. Teraz w nowym 360L akwarium chciałbym mieć tylko je...

    Wyświetlenia: 2531 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Jakie wkłady do filtra Oase Biomaster Thermo 850

    Hej, wracam po 15-latach do akwarystyki. Zbiornik pusty już stoi 110x45x45 Optiwhite. Lampa będzie pewnie Chihiros LED WRGB II 90, ale jeszcze muszę pomyśleć. Bedzie sporo roślin, CO2, podłoże akty...

    Wyświetlenia: 2028 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Woreczki na media filtracyjne

    Mam takie pytanie, które mnie dzisiaj naszło. Czy jest sens używać woreczków na media filtracyjne do ceramiki typu sera siporax, czy pumeks, które są na tyle ciężkie że nie wypłyną? Czy woreczki na me...

    Wyświetlenia: 1865 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Bent423, Matrial i 397 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.