Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Wielkość membrany RO



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



21 lut 2019, 12:10 Wielkość membrany RO  (#1)  

W akwarystyce stosuje się w filtrach RO membrany o wielkości 75-100 gpd. Duży odpad wody, długi czas uzyskania wody RO, ale gwarancja, że woda ma małe zasolenie. Sam stosuje membranę 75 gpd. W wodzie kranowej posiadam dużo krzemianów i dzięki RO pozbyłem się problemu. Niestety gromadzenie 80-90 litrów wody to uciążliwy proces. Trzeba by zastosować membranę o dużej wydajność. Chciałbym się zapytać, czy ktoś z Was stosuje membrany np. 300 gpd i więcej? Membrana 75 gpd ma wydajność do 280 L/24h, 300 gpd do 1135 L/24h, a 400 gpd do 1512 L/24h. Pozostaje kwestia zasolenia otrzymywanej wody. Czy uzyskana woda z membran o dużych wydajnościach wciąż nadaje się do akwarium?

wojtacho
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 12 lip 2013, 22:20

Wspieram stronę kontem Premium

21 lut 2019, 12:42 Re: Wielkość membrany RO  (#2)  

wojtacho napisał(a):W akwarystyce stosuje się w filtrach RO membrany o wielkości 75-100 gpd. Duży odpad wody, długi czas uzyskania wody RO, ale gwarancja, że woda ma małe zasolenie. Sam stosuje membranę 75 gpd. W wodzie kranowej posiadam dużo krzemianów i dzięki RO pozbyłem się problemu. Niestety gromadzenie 80-90 litrów wody to uciążliwy proces. Trzeba by zastosować membranę o dużej wydajność. Chciałbym się zapytać, czy ktoś z Was stosuje membrany np. 300 gpd i więcej? Membrana 75 gpd ma wydajność do 280 L/24h, 300 gpd do 1135 L/24h, a 400 gpd do 1512 L/24h. Pozostaje kwestia zasolenia otrzymywanej wody. Czy uzyskana woda z membran o dużych wydajnościach wciąż nadaje się do akwarium?
Zasolenie wody z takiego filtra powoduje żywica zastosowana do zmiękczania wody przepływającej przez nią. Jeśli szukasz wydajnego filtra tak by nie zasalał wody, to szukaj takiego by jego membrana miała jak największą wydajności/wskaźnik przefiltrowanej wody. Innym wyjściem jest spięcie dwóch lub trzech filtrów o mniejszej przepustowości i zastosowanie pompki zwiększającej ciśnienie.
Co do pytania o zasolenie wody i zastosowanie w zbiorniku roślinnym, to jest wiele przypadków osób używających takowej ze zmiękczacza z problemami, bo KH jest dość wysokie, a GH 0. Do tego dochodzi wysoki poziom sodu, gdzie w zbiorniku słodkowodnym jest nie wskazany.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

21 lut 2019, 15:57 Re: Wielkość membrany RO  (#3)  

Dobrym pomyslem jest tez zastosowanie pompy podnoszacej cisnienie wody do RO

waldimaszewski
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 02 maja 2018, 15:28











Powiązane tematy
  • Filtr RO3 modyfikacja -dwie membrany

    Dzisiaj w końcu zmodyfikowałem swoją instalację RO korzystając z faktu ze musiałem wymienić prefiltry ... Modyfikacja polegała na dołożeniu 2 membrany 75gpd aby zaoszczędzić na odpadzie wody . Co mi ...

    Wyświetlenia: 4746 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Upgrade filtra RO i schemat montażu drugiej membrany

    Drodzy koledzy, drogie koleżanki. Czynię przymiarki do rozbudowy mojego filtra RO. Aktualnie jest sedymentacja - węgiel - membrana 75GPD - demi. Chciałbym zmniejszyć odpad (aktualnie jest 1:5/1:6 w...

    Wyświetlenia: 10520 | Odpowiedzi: 50 czytaj więcej...

  • Jak zmierzyć wielkość świetlówki. I czym się różni T5 od T8

    Tak jak w temacie.

    Wyświetlenia: 820 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Wydajność L/h a wielkość akwarium

    Witam Mam małe pytanie. Posiadam nowe akwarium 112l i filtr wewnętrzny made in china 600l/h. Jeśli założę Filtr również wewnętrzny przypuśćmy Hanza 1000l/h to nie zrobi się efekt pralki? Jak to mo...

    Wyświetlenia: 887 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Chihiros doctor Super a wielkość akwarium

    Mam akwarium o wymiarach 120 x 50 x 45 (czyli brutto 280 litrów). Toczę walkę z zielenicami i na razie wszystkie metody stabilizowania nawożenia i parametrów nie dają efektów. Nieśmiało zaczynam rozw...

    Wyświetlenia: 1286 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Wielkość akwarium a CO2

    Witam. Mam akwarium 30 litrów i rośliny jak cacomba i rogatek po kilka sztuk, 1 moczarka, żabienica, kryptokoryna krauterii, nadwódka wielonasienna, hydrokleja. 5 Amano, 5 otosków i bojowni. Mam akw...

    Wyświetlenia: 2906 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Wielkość świetlówek

    Cześć, mam problem nigdzie nie mogę znaleźć rozmiaru świetlówek do pokrywy diversa 120x40, a nie mam dostępu do nich, żeby zobaczyć.. Załączam zdjęcie.

    Wyświetlenia: 5015 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Filtr RO bez membrany

    Czy możliwe jest podłączenie filtra odwróconej osmozy jedynie z filtrami sedymentacyjnym i węglowym aby woda, która wyjdzie była zupełnie miękka i bez chloru, no3, itp. itd. ??? Załóżmy, że mamy filtr...

    Wyświetlenia: 561 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Wielkość dzwonu

    Witam mam pytanie. czy taki duży dzwon wystarczy na nawiedzenie co2 65l akwarium? Załączam zdjęcie w porównaniu do bateri AA

    Wyświetlenia: 658 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Kubatura kubła a wielkość akwarium

    Oświećcie mnie proszę bo zbłądziłem. Porównuję dwa filtry; Minikani 80, powierzchnia filtracyjna 3,7l, Wydajność: 300 l/h - do akwarium do 80l Hydor 150, pow filtracyjna 3,2l, Wydajność pompy: 700l...

    Wyświetlenia: 2169 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 420 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.