Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Start zbiornika



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



06 mar 2022, 19:08 Start zbiornika  (#1)  

Witam.
Na początku witam wszystkich, jestem tu nowy.
A teraz do setna.
Jest jakiś poradnik co polecacie, jak startować z akwarium?
Aranżacja chyba już jest, woda RO się leje, więc pora coś zasadzic i zalać.


Wysłane z SM-G780F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Siudel
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 05 mar 2022, 09:40

06 mar 2022, 19:18 Re: Start zbiornika  (#2)  

Jakie masz podłoże, ile będzie światła, jak dużo będzie roślin itd..
Niektóre podłoża wymagają na początku kilku podmian inne nie....
Jak będzie dużo światła czyli HT to najpierw świecimy słabiej, przypadku LT od razu można mocniej...
Jak dużo roślin i spore trzeba szybciej nawozić jak invitro i niewiele w dodatku na bogatym podłożu to na początku praktycznie nic...
Sam widzisz, że z informacjami które podałeś nie da rady doradzić....nic nie wiemy...

Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

06 mar 2022, 20:38 Re: Start zbiornika  (#3)  

Dlatego pytałem o poradnik, bo pojecia mam brak ale skoro ktoś chętnie podpowie, to się cieszę.
Lampa narazie jedna taka jak na zdjęciu, ale docelowo mają być dwie.
Podłoże takie jak na zdjęciu, zresztą wszystko takie jak na zestawieniu na zdjęciu.
Roślin myślę że nie będzie bardzo dużo: trawnika trochę, kilka wysokich na trzeci plan, kilka czerwonych roślin, mech na korzeń i kilka tych listeczków czerwonych na korzeniu ludwigia mini.

Trzy korzenie poklejone
Dwa kamienie "kora kamienna"
Trzy kamienie dragon Stone smocza skała

Wysłane z SM-G780F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Siudel
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 05 mar 2022, 09:40

06 mar 2022, 21:07 Re: Start zbiornika  (#4)  

gazownik napisał(a):Jakie masz podłoże, ile będzie światła, jak dużo będzie roślin itd..
Niektóre podłoża wymagają na początku kilku podmian inne nie....
Jak będzie dużo światła czyli HT to najpierw świecimy słabiej, przypadku LT od razu można mocniej...
Jak dużo roślin i spore trzeba szybciej nawozić jak invitro i niewiele w dodatku na bogatym podłożu to na początku praktycznie nic...
Sam widzisz, że z informacjami które podałeś nie da rady doradzić....nic nie wiemy...

Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Akwarium 243l 120x45x45

Wysłane z SM-G780F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Siudel
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 05 mar 2022, 09:40

07 mar 2022, 01:50 Re: Start zbiornika  (#5)  

Na pewno nie przykrywa się podłoża aktywnego piaskiem kwarcowym, no chyba że chcesz go wykorzystać do zrobienia tzw. plaży ( w sensie od spodu do wierzchu sam piasek na wybranej powierzchni)

Lampa , która wybrałeś daje światło białe co będzie skutkować słabszym wybarwieniem roślin, jeśli planujesz druga lampę to rozglądaj sie za lampą RGB.
Wysokość zbiornika - 45cm dobrze wpłynie na dotarcie światła na dno zbiornika - w kontekście trawnika może się to okazać korzystne, widmo RGB także pomaga ;)
Nawożenie na początku bardzo ostrożnie - zazwyczaj w pierwszych dwóch tygodniach podaje się tylko K.
Ilość roślin ( w sensie obsadzenia całego dna) wpływa korzystnie na ewentualny rozwój zbiornika bez wystąpienia problemu glonów , natomiast możesz mieć oczywiście kilka gatunków - to nie przeszkadza. Rośliny łodygowe - ułatwiają start.
Bakterie dobry wybór - też stosuję te konkretne.

Dobrze przemyśl zakup filtra - celuj w filtr o dużym przepływie, absolutne minimum to przepływ 1400/1500 l/h - ja bym wybrał 2000l/h (gdybym wiedział kiedyś to co wiem teraz ;) )
"Just use your imagination." Filipe Oliveira

Bernhard Roth
Zainteresowany tematem

Posty: 245
Dołączył: 09 kwi 2021, 21:46
Miasto: Lusówko k. Poznania

Wspieram stronę kontem Premium

07 mar 2022, 16:31 Re: Start zbiornika  (#6)  

Siudel napisał(a):Jest jakiś poradnik co polecacie, jak startować z akwarium?

Tropica ma poradnik i ma też aplikację na telefon, którą odpalasz przy starcie i podpowiada ci co kiedy robić. Ja używałem przy starcie i nawet się sprawdziło
https://tropica.com/en/guide/

Możesz też obczaić ten poradnik:
https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... otowo.html

Avatar użytkownika
Totik
Stały bywalec

Posty: 459
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

07 mar 2022, 19:10 Re: Start zbiornika  (#7)  

Bernhard Roth napisał(a):minimum to przepływ 1400-1500 l/h, ja bym wybrał 2000 l/h gdybym wiedział kiedyś to, co wiem teraz
Podziel się wiedzą ;).

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]











Powiązane tematy
  • Podłoże aktywne, dark start, Parametry

    404622316_1417099819015305_317101251705529617_n.jpg Witam, Utworzyłem wątek, aby prosić was o pomoc w sprawie mojego akwarium. Akwarium 120x50x50 ilość wody 220 litrów zalane metodą dark start 17 gru...

    Wyświetlenia: 693 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Dobór oświetlenia do zbiornika

    Witam Dawno mnie tu nie było w sensie dodania wątku :) Planuję założenie zbiornika o wymiarach 130 dł x 45 szer. i 50 wys. szkło opti. Chciałbym poznać Wasze propozycje odnośnie oświetlenia - będzie ...

    Wyświetlenia: 929 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Start akwarium a nawożenie

    Cześć, Podsyłam poniżej garść informacji nowo wystartowanego baniaka z prośbą o pomoc/porady: Zbiornik 100x40x40 Podłoże to AF Natural Substrate ok. 2 cm, przysypany AF Lava Soil. Do tego trochę piask...

    Wyświetlenia: 4503 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Chłodzenie zbiornika za pomocą chłodziarki

    Cześć, nie znalazłem żadnego tematu związanego z chłodzeniem zbiornika chłodziarką i tu mam do was pytanie, Interesuje mnie w zasadzie wszystko gdyż nie są to małe pieniądze ^^ - hałas - pobory pr...

    Wyświetlenia: 291 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Start akwarium ...woda

    Część Może głupie pytanie ale skąd bierzecie wodę destylowaną na start akwarium? Kupujecie czy jakoś zbieracie z własnego filtra RO? Będę startował z 240 litrami i się zastanawiam skąd wziąć tyle...

    Wyświetlenia: 413 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Start 112L na contr soil.

    Witam. Wystartowałem wczoraj akwarium 112L na podłożu aktywnym contrsoil. Jako że to moje pierwsze akwarium na podłożu aktywnym to potrzebuje pomocy w starcie i w rozpoczęciu nawożenia... Światło mam ...

    Wyświetlenia: 2202 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Obsada zbiornika 90x45x45

    Część, Zbiornik dojrzewa, a ja się zastanawiam nad obsadą do mojego baniaka, wiem, wiem sprawa indywidualna, ale mam kilka typów i może kogoś wypowiedz mnie przekona do danego gatunku. Styl jaki star...

    Wyświetlenia: 1401 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Oświetlenie zbiornika 90x45x45

    Cześć. Baniak postawiony 3 dni temu Aranżacja: Iwagumi Oświetlenie: SkuLight Aqi-80 Intense Sterownik: SkiLight Wifi Roślinność: Eleocharis, Hemiantus Skala: Dragon Stone Narazie pale na 80% mocy i ...

    Wyświetlenia: 945 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Filtracja SUMP w garażu oddalonym o 20m od zbiornika

    Witam wszystkich, jestem akwarysta od lat. Jak dotąd zbiorniki 50-100 roślinne HT. Buduje dom w , którym będzie stał już większy zbiornik w salonie około 500 l. Już na etapie wybierania projektu domu ...

    Wyświetlenia: 1987 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • 060l - Fresh Start - Adrenalino

    Cześć, przedstawiam swój pierwszy zbiornik po wielu latach przerwy: Litraż(rozmiar): 50x30x40 60L Oświetlenie: Aqualed SMD 5630 50cm Filtracja: Filtr Kaskadowy HBl-701 Gąbka, węgiel, BioCeramika Naw...

    Wyświetlenia: 1690 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Bent423 i 411 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.