Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Sole potasu kontra testy PH



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



04 paź 2020, 16:53 Sole potasu kontra testy PH  (#1)  

Dzisiaj bezpośrednio po podmianie wody w akwarium i podaniu 10ppm potasu wykonałem test PH. Lekko się zdziwiłem kiedy test pokazał ponad 8 PH. Podejrzewając, że wpływ na ten odczyt miały właśnie sole potasu, wykonałem próbę na wodzie deszczowej. Pierwszy pomiar wody bez dodatku potasu. Pokazał PH 6,2. Po dodaniu sporej ilości ppm-ów potasu drugi pomiar wyskoczył ponad skalę. I teraz zastanawiam się, czy dodawanie potasu do akwarium faktycznie podnosi PH wody, czy tylko fałszuje wynik testu? Z chemii jestem cienki jak sik pająka, więc może ktoś mógłby mi to z grubsza wytłumaczyć?

Dodam jeszcze, że mam potas Aqua Art K+. Nie wiem jaka dokładnie w nim sól występuje, ale po dodaniu do akwarium woda robi się na chwilę mętna.

Kolcobrzuch
Poznaje temat

Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48

05 paź 2020, 12:51 Re: Sole potasu kontra testy PH  (#2)  

Zapewne jest tam KHCO3 lub mniej prawdopodobne K2CO3,z tad tez bezposrednio po dawkowaniu takowe pH ,jeszcze powinno skoczyc do gory rowniez kH .

Tak poza tematem jesli masz np. rozrobione KNO3 lub gotowy markowy nawoz na bazie KNO3,to jesli masz test na PO4 z ciekawosci sprawdz. :wink:

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK











Powiązane tematy
  • Cladophora kontra nadmanganiam potasu

    Cześć, chciałbym przy okazji resetu pozbyć się tego dziadostwa i odkazić akwarium nadmanganianem potasu.Kupiłem saszetkę 5g i nie wiem jakiej dawki użyć. Czy ktoś już stosował coś takiego? Chciałem ro...

    Wyświetlenia: 246 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nadmiar potasu a mineralizator

    Używam mineralizatora Seachem Equalibrium do GH i AquaVitro do KH, problem polega na tym że oba z nich zawierają dużo potasu. Chcąc mieć wartość GH=8 KH=4 mam już potas wg. testu JBLa na poziomie ok. ...

    Wyświetlenia: 1715 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

    Witam. Jakich producentów testy na NO3, PO4, Fe warto kupić (dokładność pomiaru w stosunku do ceny i producenta) a od jakich trzymać się z daleka?. jakie mają zakresy pomiarowe (od ilu do ilu) i na il...

    Wyświetlenia: 162370 | Odpowiedzi: 395 czytaj więcej...

  • TESTY JBL vs Acqua Lab vs Hanna

    Wrzucam bo może kogoś zainteresuje i może ktoś ma podobne wnioski. Właśnie skończyłem robić testy dla PO4, NO3 i FE i poniżej wyniki: test PO4 JBL 0,4 odczyt hanka 0,99 / 1,04 ACQUA 0,8 odczyt h...

    Wyświetlenia: 1745 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Testy wody ACQUALab - opinie

    Cześć Na znanym portalu aukcyjnym zauważyłem testy do badania parametrów firmy ACQUALab. Osobiście ich nie znam a w aukcji w opisie każdy nawet maszkarę przedstawi jako księżniczkę więc chętnie dowiem...

    Wyświetlenia: 12208 | Odpowiedzi: 52 czytaj więcej...

  • zawartosc potasu i kh

    Witam . Posiadam świeżo założone akwarium w stylu iwagumi . Przesiadłem się z holendra na podłożu bazaltowym i substracie na typ iwagumi z podłożem aktywnym . Nigdy takowego podłoża nie stosowałem wie...

    Wyświetlenia: 1021 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Jak pozbyć się potasu czyli mega kumulacja?!

    Witam, mam jak sądzę problem z kumulacją potasu w wodzie i nie mogę się go pozbyć. Macie jakiś pomysł jak szybko obniżyć jego poziom po za podmianami wody które niewiele pomagają? Trochę o akwarium k...

    Wyświetlenia: 4100 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Testy wody przed podmianą czy po podmianie

    Temat rzeka co akwarysta to inne zdanie . Dla tego chciał bym poznać wasze zdanie jak to u was wygląda . Kiedy robicie testy wody ? Przed podmiana czy po podmianie ?

    Wyświetlenia: 1421 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Zwiększenie dawki mikro a niedobór potasu

    Witam . Zbiornik na podłożu master soil 50 litrów netto , 50lumenow na litr barwa 7000k K 18 (po zwiększeniu dawki mikro i zauważeniu niedoborów spadło do 10) Ph6.9-6.3 Gh/kh 8/1 No3 5 Po4 0.2 Ca/mg...

    Wyświetlenia: 12171 | Odpowiedzi: 55 czytaj więcej...

  • Sole Potas

    Witam, mam taki problem a raczej pytanie do bardziej zaawansowanych Mam trochę niedoborów potasu ( generalnie nawóz z akwarium-net się skończył. I teraz pytanie czy mogę poprostu kupić sole k2s04 i...

    Wyświetlenia: 3701 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: MacGyver i 396 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.