Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Ryby głosu nie mają.. a może jednak?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Czy to możliwe, że ryby, konkretnie mieczyki wydają dźwięki?
Dziś robiłem przeróbki w filtracji i przed chwilą po ciemku w akwa latarką sprawdzałem w szafce czy wszystko jest ok i czy gdzieś nie cieknie. Mimo, że samym światłem po akwa nie dałem to największy samiec weloniasty się wystraszył i wyskoczył. Pech chciał, że za akwarium i jeszcze na podłodze powyskakal aż za szafę. Za nim do niego dotarłem to oczywiście cały się obłożył w kurzu (jak to w niedostępnym miejscu). No więc mówię nie wrzucę takiego do akwa. Trzymając go w ręku szukałem małego pojemnika by wlać trochę wody akwariowej i go oczyścić, a ten skubaniec będąc na dłoni wydał jeden, krótki, głośny dźwięk. Trochę jak miauknięcie, trochę jak pisk/skrzek.

Jak to możliwe? W ogóle się nie trzepał, leżał nieruchomo, w mieszkaniu cisza i ewidentnie to był on. Nawet moja partnerka to słyszała i też była zdziwiona.
Co do..? :D

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Fajna historia, taka nawet całkiem na czasie w kontekście zbliżających się Świąt ;-)

Odnośnie odgłosu, o którym piszesz - miałem kiedyś podobny przypadek z pielegnicą z biotopu Malawi, z tym że ryba miała ok. 17 cm długości i ten odgłos zapewne był bardziej słyszalny, aniżeli w przypadku mieczyka, choć moja Żona będąc w domu go nie usłyszała ;-) Podobnie jak Tobie, nie dawało mi to spokoju i postanowiłem zgłębić ten temat. Natrafiłem wówczas na jakieś opracowanie, z którego wynikało, że ma to związek z oddychaniem i regulacją ciśnienia - pisk jest efektem uwalniania nadmiaru gazu przez otwór gębowy. Gdyby ryby wydawały odgłosy to byłyby one słyszalne również gdy przebywają w środowisku wodnym, a tak nie jest.

Marcin_M_1977
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 05 mar 2015, 09:37
Miasto: Grota pod środkowym korzeniem











Powiązane tematy
  • Fluval FX6 zabił mi ryby

    Witam W grudniu po powrocie do domu z wizyty w szpitalu, odkryłem że filtr Fluval FX6 się zepsuł. Silnik działał pulsacyjnie czyli sekundę działał po czym wyłączał się na 2 sekundy. Całe akwarium szl...

    Wyświetlenia: 612 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Co może dolegać skalarowi

    Witam od długiego czasu próbuje zwalczyć chorobę mojego skalara jak na dołaczonych zdj ale nie skutecznie próbowałem już go leczyć w mniejszym akwarium podając Zoolek Bactocaps C oraz protosolem i nie...

    Wyświetlenia: 482 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Neony Innesa nie pobierają dafni/rozwielitki

    Witam, mam zapytanie, czy to normalne, że Neony Innesa nie chcą jeść dafni/rozwielitki? W zeszłym roku jak założyłem akwarium, zakupiłem dafnię i szklarkę do karmienia Neonków Innesa. Chciałem dawać i...

    Wyświetlenia: 411 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1188 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Glon nie do pokonania

    Witam Tak jak w temacie nie mogę zwalczyć glona widocznego na zdjęciach mimo czyszczenia podczas podmian wody następnego dnia wraca parametry wody w normie , rośliny rosną jednak są bardzo nieestetyc...

    Wyświetlenia: 1818 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Kurz/pył w wodzie, nic nie pomaga.

    Walczę z kurzem/pyłem w wodzie już od kilku dni. Nie wiem co to jest, czy coś wypyliło od lawy czy to jakaś pozostałość po pierwotniakach a może śluzowce zaczynają się rozpadać. Woda jako tako jest c...

    Wyświetlenia: 7857 | Odpowiedzi: 84 czytaj więcej...

  • Jakie ryby do akwarium 60l?

    Jakie ryby do akwarium z brzankami ktorymi jest 6 i jedna molinezja oraz 2 kryskami chcial bym cos jescze dorzucic zeby ladnie to wygaldalo

    Wyświetlenia: 555 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy Szczupieńczyk złoty może być z guppikami?

    Witam, Czy Szczupieńczyk złoty ( jeden lub para) mogą sobie żyć z guppikami? Wyczytałem, że nie jedzą małych rybek ake jednak to drapieżnik. Guppikow mam 6. 3 mniejsze samce i 3 samice. Akwarium 72l....

    Wyświetlenia: 741 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Niskie PH, co może byc przyczyną?

    Witam, Posiadam akwarium 72l które ma ponad 5 tyg. Obsada to 4 gupiki i jeden glonojad. Wpuszczone po zakończeniu cyklu azotowego. Karmione minimalnie. Testy kropelkowe: Kh 3 Gh 12 No2 0 No3 10 Akw...

    Wyświetlenia: 548 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Wybór filtra do 240l. Zmieniać czy nie?

    Cześć. Jako, że jestem w trakcie zmiany aranżacji akwarium (100x40x60h), po głowie chodzi mi zmiana filtra. Obecnie posiadam Biomastera thermo 600 i wydaje mi się, że to nieco za mały filtr do mojego ...

    Wyświetlenia: 1471 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: mar1977, Piotr Baszucki i 406 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.