Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Nawozy Seachem i Brightwell Aquatics



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



21 maja 2012, 12:28   (#76)  

Kadazan napisał(a):
A w jakich nawozach tworzy się osad (których producentów)? Czy taki nawóz jest nadal w sprzedaży, czy go odsyłacie do dystrybutora?


Przejdź się po sklepach i zobacz :)


No przecież właśnie pytam w sklepie :)

Ostatnio ktoś pisał na forum, że zakupił w jakimś sklepie nawóz z osadem, który okazał się innym nawozem przelanym do firmowej butelki znanego producenta.
A potem ludzie piszą, że nie ma podróbek :) Pomysłowość Polaków nie zna granic.


Jak to się ma do wcześniejszego stwierdzenia, że w japońskim nawozie nie ma osadu? Czy niejapońskie nawozy to zawsze podróbki rozlewane nad wanną? Czy może w żadnym nawozie, żadnego producenta nie ma osadu, chyba że jest podrabiany? To dość istotna różnica.

Ponownie namawiam do zastanowienia się nad celowością emocjonalnej dyskusji o nawozach (każdych), ponieważ najprawdziwsze tezy w tym wątku już napisano:

- w przypadku prawidłowego prowadzenia i nawożenia, skutek jest taki sami bez względu na markę, czy sól nawozu.
- występowanie problemów z glonami jest podobne przy prowadzeniu baniaka gotowcem marki X, Y, Z.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

21 maja 2012, 13:32   (#77)  

Dokladnie Panowie po co te emocje,zgadzam sie w 100%z z w/w cyt. niewazne jakie to beda nawozy,jedna osoba bedzie zadowolona z nawozu X a 50 osob prowadzacych na takich samych nawozach bedzie miala wieczne problemy.

Naprawde przez dlugi okres,ktory zajmuje sie akwarystyka roslinna stosowalem rozne nawozy z lepszym i gorszym skutkiem,stosowalem Ferke kiedy w Polsce znikoma ilosc osob o niej slyszala,stosowalem rowniez nawozy Ady,gdzie jak pamietam zostalem zrugany kilka lat temu za to ze zakupilem w/w nawozy w HK :lol: za duzo nizsza cene.

Obecnie prowadze zbiornik na solach tylko makro,a mikro podaje gotowca,ba chyba z 10 specyfikow Ady lezy sobie w szafce i czeka i wcale nie pisze ze z nich nie skorzystam w przyszlosci.

Jak Kadazan wspomnial wazniejsze sa inne czynniki a nizeli marka nawozow. Niech kazdy bedzie zadowolony i kupuje jakie chce.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

21 maja 2012, 14:36   (#78)  

- w przypadku prawidłowego prowadzenia i nawożenia, skutek jest taki sami bez względu na markę, czy sól nawozu.
- występowanie problemów z glonami jest podobne przy prowadzeniu baniaka gotowcem marki X, Y, Z.


Nie no nie róbcie sobie jaj.

To już nie pamiętacie ile było problemów u ludzi z krasnorostami np. po felernej partii Planta Gainer Ferro + ???
Poczytajcie archiwum forum sprzed kilku lat.

Jeśli już sobie przypomnieliście - dalej uważacie, że skutek jest taki sam bez względu na markę? Zawsze są firmy, które zaliczają wpadki i takie, które stać aby tych wpadek unikać. Tak było jest i będzie. A wpadki jakie by nie były zawsze są do wyeliminowania, tak samo jak zmieniono PG Ferro+.

Nie próbujcie sprowadzać wszystkiego do jednego mianownika bo to bez sensu.
Powiem więcej, nie ma w ogóle takiej potrzeby, naprawdę!
Bo potem wychodzą niesnaski i wzajemny brak zrozumienia. Robią się jakieś obozy low-tech/high-tech ADA/reszta świata, gotowce/sole itd. Wszystko jest pięknie do pierwszego zakwitu wody, potem życie weryfikuje forumowe poglądy ;p I to szybciej niż nam się wydaje :)

Nawozy różnią się składem, stężeniem, proporcją składników, jakością produktów konserwujących i dodatkami takimi jak chelaty i hormony. Koniec kropka, nie ma co nad tym dywagować.

Wiele czynników decyduje o przyswajalności minerałów przez rośliny, ma na to wpływ zarówno jakość zastosowanego nawozu jak i warunki fizykochemiczne panujące w akwarium.

Mineralne żywienie roślin to specjalistyczny kurs, wręcz cała gałąź wiedzy związanej z fizjologią roślin, w ramach której przeprowadza się sporo doświadczeń i poznaje różne rodzaje pożywek o składzie opracowanym konkretnie pod efekt, który chce się uzyskać. To nie jest mit, tylko rzetelna wiedza uniwersytecka.


Tak jak już wyjaśniliśmy prawdopodobnie nigdy nie poznamy wszystkich różnic między nawozami firm X lub Y, chyba, że ktoś pokusi się o badania, ale jak widać chętnych brak lub ktoś tam działa ale odpłatnie. Nie ma porządnych wyników z niezależnego laboratorium i dopóki nie będzie to możemy sobie dywagować do końca Świata a głoszenie komunałów nic nie wnosi.

- w przypadku prawidłowego prowadzenia i nawożenia, skutek jest taki sami bez względu na markę, czy sól nawozu.
- występowanie problemów z glonami jest podobne przy prowadzeniu baniaka gotowcem marki X, Y, Z.


Ponadto a przede wszystkim:
skąd osoba, która postanawia założyć zbiornik roślinny ma wiedzieć na czym polega prawidłowo prowadzony i nawożony zbiornik?
Każdy na początku swojej drogi stosuje się na zapisów na etykiecie, to jest podstawa działania i tutaj wychodzi klasa nawozów.

Skoro dla kogoś są to różnice mało istotne - tym bardziej nie widzę sensu męczenia tematu. Bo po co?

Najważniejsze jest wstrzelić się z danym nawozem w dane akwarium, lub wypracować sobie metodę prowadzenia akwarium, która współgra z danym sposobem nawożenia.
Ew. skorzystać z czyichś sprawdzonych rozwiązań. Koniec kropka, po co ta cała zbędna filozofia?

Np. w galerii roslinyakwariowe.pl w Krakowie zamiast dywagować stawia się akwaria i pokazuje za pośrednictwem artykułów, filmów i postów na forum jak prowadzone są takie zbiorniki od startu aby osiągnąć taki a nie inny efekt.
Jeśli komuś to odpowiada to korzysta z tego, jeśli nie to robi po swojemu.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12285
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

31 maja 2012, 23:27   (#79)  

odnośnie serii Seachem, na opakowaniach Fluorish i Iron podane są zalecane dawki co odbiega, według mnie, od całej lini nawozowej gdzie także Trace jest podawany a o nim jest bardzo cicho. Większość tematów jest o Iron i Fluorish. Proszę zerknąć na stronę producenta.
http://www.seachem.com/support/PlantDoseChart.pdf
sam także mam zamiar wypróbować taką opcję jak skończę z TPN-em.
Stały bywalec
360l-roślinne

polakko 78
Poznaje temat

Posty: 148
Dołączył: 07 maja 2010, 16:58
Miasto: Pilaszków, okolice Ożarowa Mazowieckiego

01 cze 2012, 11:45   (#80)  

Seachem to kompletna linia do prowadzenia zbiorników roślinnych,

w skład tej linii wchodzą nawozy, podłoża, mineralizatory, bakterie itd ....

warto dodać że firma produkuje również świetne testy

To co z całej serii wybierzemy do prowadzenia naszego zbiornika zależy od nas samych lub od potrzeb zbiornika .

Można używać "podstawowego" zestawu jak i według potrzeb rozszerzać go o przydatne dodatki.

Brightwell Aquatics prowadzi podobną "politykę" co Seachem, jednak jak na razie nie mają w dorobku swojego podłoża tak jak konkurent.
Patrząc na rozwój akwarystki roślinnej, powstanie takiego to kwestia czasu
Załączniki
s1.jpg
(14.85 KiB) Pobrane 1884 razy
s2.jpg
(15.06 KiB) Pobrane 1884 razy
s3.jpg
(15.41 KiB) Pobrane 1884 razy
s4.jpg
(13.79 KiB) Pobrane 1884 razy
s5.jpg
(14.36 KiB) Pobrane 1884 razy
s6.jpg
(14.35 KiB) Pobrane 1884 razy
s7.jpg
(13.97 KiB) Pobrane 1884 razy
s8.jpg
(17.15 KiB) Pobrane 1884 razy
s9.jpg
w niektórych przypadkach też może się przydać
(29.44 KiB) Pobrane 1884 razy
s10.jpg
(22.43 KiB) Pobrane 1884 razy
s11.jpg
jedna z opcji dostępnych podłoży tej firmy
(23.16 KiB) Pobrane 1884 razy

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

01 cze 2012, 12:17   (#81)  

Warto dodać, że podłoży Seachem robi kilka rodzajów i poza kolorem różnią się one składem, a ich zawartość jest znana i można ją sobie porównać.

Co prawda na razie nie mam, żadnego zbiornika opartego na tym podłożu, ale mam jeden zbiornik prowadzony na pełnej lini preparatów Seachem i jestem zadowolony z nich.

Pozdrawiam,
Marcin
Załączniki
seachem_porownanie.jpg

Avatar użytkownika
Marcin Wnuk
Stały bywalec

Posty: 437
Dołączył: 10 sie 2003, 14:58

01 cze 2012, 12:43   (#82)  

mcten napisał(a):Warto dodać, że podłoży Seachem robi kilka rodzajów i poza kolorem różnią się one składem, a ich zawartość jest znana i można ją sobie porównać.



tak jest kilka rodzajów podłoża tej firmy, ważnym plusem jest właśnie jej transparentność w każdym z dostępnych produktów.

szczegółowy skład, opisy i porady w stosowaniu można w każdej chwili wyczytać na ich stronie

www.seachem.com

Na to właśnie zwracałem uwagę na początku tego tematu.

Dobrze że coraz więcej firm idzie w tą właśnie stronę, przykładem może być Rataj, który również nie kryje swoich "tajemnic"

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

18 sty 2013, 09:09   (#83)  

aquamateo napisał(a):Brightwell Aquatics prowadzi podobną "politykę" co Seachem, jednak jak na razie nie mają w dorobku swojego podłoża tak jak konkurent.
Patrząc na rozwój akwarystki roślinnej, powstanie takiego to kwestia czasu


Postanowiłem odświeżyć temat w związku z ukazaniem się na stronie Brightwell Aquatic propozycji podłoży tej firmy.

Plant Substrate
Rio Cafe-M
Rio Cafe-F
Rio Cafe-XF
Rio Escuro-M
Rio Escuro-F
Rio Escuro-XF

Jak widać także i ta firma dostrzegła sens pójścia w kompleksowy zestaw akwarystyczny dodając do bogatej oferty swych nawozów także i podłoża.

Ciekawe jak ta nowość będzie spisywać się w praktyce i ilu sympatyków sobie zyska.

Moim zdaniem firma Brightwell Aquatic jest jeszcze mało znanym a przez to niedocenionym producentem na naszym krajowym rynku
Załączniki
florin_volcanit_rioescuro-xf_tech.jpg
(18.23 KiB) Pobrane 1799 razy

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

Witam
Ten wątek dawno nie byl poruszany i nie wiem czy dobrze robie odswierzajac go :) Aktywnie zajmuje sie akwarystyka od jakis 9 miesiecy i w tym czasie mialem do czynienia i easy livem i z aqua artem.I powiem tak i przy jednym i przy drugim zawsze mialem i mam jakies niedobory albo nadmiary czasem wieksze czasem mniejsze ale jednak zawsze cos bylo nie tak.Pewnie przyczyną jest woda na jakiej bazuje a mieszkam na wyżynie krakowsko-częstochowskiej wiec moda ma specyficzne parametry.Jesli o sole chodzi chyba jeszcze jestem za "zielony" zeby bezpiecznie je stosowac,wic szukam dalej optymalnych dawek albo raczej Seri nawozów.I czytając ten temat poważnie zacząlem sie zastanawiac nad Seachem lub Brightwell. A i chętnie poslucham rady bardziej doświadczonych akwarystów czy jeśli juz sie zdecyduje na którąśz tych marek to ktorą wybrac i początkowo ja zacząc ich stosowanie.Czy drastycznie odstawic stosowane do tej pory nawozy i przejsc na nową marke czy robic to stopniowo ?

Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
bielu1985
Stały bywalec

Posty: 484
Dołączył: 21 lis 2012, 13:59
Miasto: Ogrodzieniec

Wspieram stronę kontem Premium

Bez znaczenia na które z tych dwóch firm nawozy się zdecydujesz, przy użyciu obydwóch systemów możesz udanie poprowadzić swój zbiornik.
Ważną kwestią w każdym systemie nawozowym jest dbałość o to by nadmiarem jednego pierwiastka nie blokować innych. chyba że zakładamy że nasz zbiornik poprowadzimy metodą EI. Równie istotnym jest to w jakim czasie po podaniu nawozu określamy dzięki testom niedobory.
W przypadku np. żelaza z mierzeniem jego zawartości warto poczekać przynajmniej miesiąc od startu dozowania tego pierwiastka obojętnie jakim nawozem żelazowym. Zanim określimy testem jego niedobór warto obserwować rośliny niż chaotycznie uzupełniać prawdopodobny brak. Jest to o tyle istotne, że w przypadku wspomnianego żelaza rośliny są w stanie magazynować je w sobie i pomimo niskiej jego zawartości w wodzie, mogą rozwijać się prawidłowo.

Obydwie firmy zasługują na uwagę. Obydwie posiadają nawozy wysokiej jakości. Obydwie nie mają tajemnic przed klientem podając skład oraz bardzo precyzyjne dane względem nawożenia, w końcu obydwie na swoich stronach służą wzorcowym wręcz wsparciem.
Nawozy obydwóch firm posiadają wysokie "stężenia" co przekłada sie na ekonomie przy ich stosowaniu.
Mogą być zarówno uzupełnieniem dla nawozów innych firm jak i samowystarczalnym systemem opartym na swoich produktach.
Mnie odpowiada w nich również to że obydwie firmy rozdzielają nawozy np. azot osobno a fosfor osobno, według mnie daje to prowadzącemu na nich zbiornik większą kontrolę i możliwość odpowiedniej reakcji.
Dlatego też jeszcze inna firma jak np. Easy Life przez ten fakt przypadła mi do gustu, bo działa podobnie.

Nie ma tak naprawdę znaczenia jaką marką nawozimy własny zbiornik, można łaczyć produkty wielu z nich ( osobiście tak właśnie prowadzę swoje zbiorniki ) a kryteriami którymi możemy się kierować przy ich wyborze powinna być ich jakość, wygoda i ekonomia.

Jeżeli chcesz zacząć swą przygodę z którymś z tych dwóch, proponuję Brightwell - jest troszkę łatwiejszy w precyzyjnym dozowaniu od Seachem ponieważ ich nawozy posiadają wygodne kropelkomierze :wink:

pozdrawiam

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

Zauważyłem z opisów nawozów Seachem, że jest jeszcze jedna amerykańska firma, produkująca m.in. nawozy dla roślin wodnych, a są one bliźniaczo podobne w składzie i dawkowaniu do Seachem, myślę tu o Microbe-lift.

Po bardzo dobrych doświadczeniach z produktami ADA, następnie Rataj, planuję w najbliższej przyszłości wypróbować kombinację następujących nawozów: Seachem (N,P, Iron, Equilibrium), ADA (Amazonia, Bright K) i Micro-lift (B&G All In One, Special Blend). Według mojej intuicji wybrałem to, co najlepsze z tych trzech firm, choć zwolennicy systemów pewnie radziliby pozostać przy jednej linii, no ale to takie nowe doświadczenie, które zapewne niebawem uda mi się rozpocząć.

Ktoś napisał, że są drogie. Otóż nie są. Ich wydajność przewyższa konkurencję. A nieśmiertelny temat soli... pomijając kwestię ogromu wydatków naprawiania akwarium po błędach w nawożeniu przez mniej doświadczonych oraz temat czystości soli nawozów rolniczych: już dawno zeszliśmy z drzew ;) albo jak kto woli - wyszliśmy z piwnic :D

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08











Powiązane tematy
  • Seachem Purigen gdzie ulokować

    Witam ! Gdzie mam włożyc woreczek z Seachem Purigen [100ml] w filtrze eheim professionel 4+ 350. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam

    Wyświetlenia: 6631 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Ankieta: Sera Siporax VS Seachem Matrix

    Kto z Was używa jednego lub drugiego wkładu biologicznego wymienionego w temacie?

    Wyświetlenia: 4084 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Nawozy

    Akwarium 54l Óswietlenie: 1x Aquael leddy d&n 7W oraz 1x Aquael leddy d&n 10W w sumie 31 lumenów/l Podłoże: darksoil Nawożenie co²z bimbrowni Roślin: tylko monte carlo, Bucephalandr kilka Alte...

    Wyświetlenia: 957 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Seachem Matrix ciekawostka.

    Cześć, borykałem się bardzo długo z wysokim potasem w swoim zbiorniku (60-75 K). Czytałem, pisałem i każdy wykluczał media w filtrze. Coś mnie tknęło o zrobiłem test mediów. I ku mojemu zdziwieniu pot...

    Wyświetlenia: 574 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l nawozy

    Witam w akwarium mam wodę kran jakie nawozy kupić rośliny mało i średnio wymagające czy kupić makro i mikro razem czy osobno pierwiastki jeśli tak to jakie azot potas fosfor żelazo i co jeszcze? Czy n...

    Wyświetlenia: 668 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Nawozy Chihiros ZETA - nowość

    404957949_745755957587525_524890179965328233_n.jpg 405257046_745755747587546_2612388788113651239_n.jpg Firma Chihiros zapowiedziała wypuszczenie swojej linii nawozów - ZETA. Czekamy na dostępnoś...

    Wyświetlenia: 395 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Nawozy firmy 2hr Aquaristic - ATP Sky i ATP Complete

    Witam. Pomyślałem że przetestuje u siebie produkty Denisa Wonga czyli mineralizator Apt Sky i nawoz Apt Complete. Jezeli chodzi o mineralizator to przy ustawieniu gh na 7,5 daje on 36ppm wapnia, 10,5...

    Wyświetlenia: 761 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nawozy GT AQUA - nowość

    6-280921.jpg Do oferty sklepu dołączyły nowe nawozy marki GT Aqua. Są one przeznaczone dla roślin wodnych hodowanych w akwariach dekoracyjnych. Nawozy zawierają kluczowe składniki dla rozwoju zdrow...

    Wyświetlenia: 3187 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Jebao DP... źle dawkuje nawozy

    Witam Kupiłem dozownik nawozów JEBAO DP-5. Po odpowietrzeniu i kalibrowaniu dozownik źle odmierza dawki. Musiałem zastosować zaworki przeciwzwrotne ponieważ cofał mi się płyn. Dawka nastawiona/dawka p...

    Wyświetlenia: 17509 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Seachem Matrix nietypowe opakowanie

    Czy spotkał się ktoś z was z takim opakowaniem? IMG_4254.JPG Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

    Wyświetlenia: 1961 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 588 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.