Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Kostka 30 litrów z mało wymagającymi roślinami - czy warto ?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam,
Pół roku temu zakończyłem przygodę z 450-litrowym Malawi (przeprowadzka i brak możliwości zabrania akwarium ze sobą do mniejszego lokum). Pomimo, że dopiero od kilku miesięcy nie posiadam akwarium już zaczynam się rozglądać za nowym szkiełkiem, ale - z uwagi na warunki lokalowe - znacznie mniejszym.
Ostatnio podczas wizyty w sklepie akwarystycznym w oko mi wpadły niewielkich rozmiarów kostki. Moją uwagę przykuł niestandardowy - jak na akwaria - kształt zbiornika. Zamarzyło mi się takie szkiełko w wersji Optiwhite na wysokiej szafce w kształcie słupka.

Chciałbym założyć taki mini zbiornik z korzeniem w centralnym miejscu oraz z niezbyt wymagającą roślinnością. Na chwilę obecną nie myślałem jeszcze o faunie, ale z uwagi na rozmiar akwarium na pewno będzie to jakaś drobnica w niewielkiej ilości.

Na tym etapie zastanawiam się nad aranżacją zbiornika i planuję - tak jak napisałem powyżej - jakieś niezbyt wymagające rośliny (na początek chciałbym spróbować z roślinkami, które nie wymagają nawożenia CO2 oraz tolerują twardą i zasadową wodę (parametry kranówki: pH 7,2 - 7,3, Twardość ogólna 16). Z dokonanych pomiarów wynika, że stężenie azotanów w wodzie wodociągowej wynosi ponad 30 mg/l.

Czy w Waszej ocenie jest sens startować na takiej wodzie z roślinami ? Oświetlenie mogę dobrać pod kątem obecności roślin.

Filtracja oparta będzie na kuble ze zintegrowaną grzałką tak, aby nie zagracać akwarium sprzętem. Na chwilę obecną nie planuję zakupu filtra RO.

Dziękuję za wszelkie sugestie.

Marcin_M_1977
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 05 mar 2015, 09:37
Miasto: Grota pod środkowym korzeniem











Powiązane tematy
  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3271 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Mało płochwile rybki

    Witam, w swoim akwarium nie miałem szczęścia do odważnych ryb, miałem neona zielonego, czerwonego, zwykłego, teraz bystrzyki amandy i wszystkie prędzej czy później staja się płochliwe. Do akwarium rac...

    Wyświetlenia: 340 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 375L, 150x50x50 Oase czy Hypermax

    Jaki filtr do akwarium 375L, 150x50x50 zastawiałem się nad Oase Biomaster Thermo 850 i Hypermax 4500 ewentualnie jaki inny w podobnym budżecie najlepiej z grzałką.

    Wyświetlenia: 1469 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1197 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1389 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 565 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 060l – Kostka – TenOdtego

    60l – Kostka – TenOdtego Wymiary - 40x40x40 60l Oświetlenie - Jeneca LDJ-400 15W Nawożenie – 1 ml carbo dziennie, 1 ml potasu dziennie, 2 ml micro i 2 ml makro przy podmianie CO2 – bimbrownia na żelat...

    Wyświetlenia: 28299 | Odpowiedzi: 102 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 963 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

    P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

    Wyświetlenia: 776 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • 091l - Kostka Z Badylami 45x45x45

    Hejka Przedstawiam wam moje świeżo co zalane akwarium, na początku chciałbym zaznaczyć, że nie jestem "szpecem" w tej dziedzinie 😎 Coś o samym akwarium ---> WYMIARY:45X45X45 fulloptiwhi...

    Wyświetlenia: 1663 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL i 578 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.