Masz konto na Forum? Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra      Zobacz największy wybór ryb i roślin >>

Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne

Jak spowolnić baniak (wzrost roślin)

Dyskusje ogólnooakwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat
Pytanie może niedorzeczne, ale od zacznijmy od początku:

Zbiornik 150x50x50 kupiłem w okazyjnej cenie i przeniosłem do niego zawartość mojej poprzedniej 240-tki:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56396.html
Stare podłoże - półroczna ziemia i bazalt przykryłem warstwą świeżego bazaltu, wetknąłem dwie paczki koreczków osmocote dla roślin wodnych i nieco ponad miesiąc temu wystartowałem z dojrzałymi filtrami, częściowo starą wodą i dość dużą obsadą roślinną:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56947.html
Oświetlam 2x54W przez 12h i 2x54W + 2x20W przez 6h
Nawożę makro z soli - azot i potas codziennie do słupa wody, fosfor strzykawką do podłoża podczas podmian. CO2 z butli 24/7, mikro nie podaję, gdyż nie widzę braków.
I teraz problem - mam zbyt szybkie przyrosty roślin. W zasadzie musiałbym robić przycinkę dwa razy w tygodniu. Chciałbym więc w miarę bezpiecznie spowolnić nieco metabolizm roślin. Obniżenie dawek nawozowych wywołuje niemal natychmiast pył na szybach, światła nie mam za wiele jak na ten litraż, a zielsko i tak bąbluje w kwadrans po odpaleniu pełnego oświetlenia.
Woda ma duże wahania pH 6,6 rano do 7,0 pod wieczór, KH 5

3promile
Aktywny użytkownik

11 wrz 2013, 08:12 Re: Jak spowolnić baniak?  (#2)  

Dawaj mniej co2

Georgi
Początkujący

11 wrz 2013, 08:29 Jak spowolnić baniak?  (#3)  

Po zmniejszeniu CO2 wyskoczyły krótkie nitki, więc ten pomysł odpada.

3promile
Aktywny użytkownik

11 wrz 2013, 08:45 Jak spowolnić baniak?  (#4)  

Zmniejsz swiatlo i po klopocie:)

nanocube
Początkujący

11 wrz 2013, 09:10 Jak spowolnić baniak?  (#5)  

A moja rada jest taka.Czym wyższe pH tym MNIEJ NIEZWIĄZANEGO CO2 I MINERAŁÓW Z NAWOŻENIA.Czyli mimo dodawania CO2 i minerałów ich przyswajanie przez rośliny spada.Bo np.CO2 przy wysokim pH występuje już w formie małoprzyswajalnej przez rośliny.

krzych4120
Zainteresowany tematem

11 wrz 2013, 11:17 Jak spowolnić baniak?  (#6)  

Obrazek

AdamW
Znający temat

Miasto: Gdynia

11 wrz 2013, 13:05 Jak spowolnić baniak?  (#7)  

Procesy biologiczne roślin steruje oświetlenie. W metodzie nawożenia limitującego i nie limitującego nawozy, ostatecznie wszystko limituje światło i próba spowolnienia roślin limitująca bardziej nawozy a nie światło jest bardzo niebezpieczna. Masz 3 opcje - podniesienie wyżej lampy, redukcja świetlówek, redukcja czasu oświetlenia. Ja bym wybrał tą pierwszą i trzecią opcje i powinno być optymalnie.

mprusek
Zaawansowany użytkownik

Miasto: Kraków

11 wrz 2013, 13:24 Jak spowolnić baniak?  (#8)  

3promile napisał(a):mikro nie podaję, gdyż nie widzę braków.

3promile napisał(a): Obniżenie dawek nawozowych wywołuje niemal natychmiast pył na szybach

jak obniżasz mikro ?

slawek64
Poznaje temat

11 wrz 2013, 13:51 Jak spowolnić baniak?  (#9)  

3promile napisał(a):I teraz problem - mam zbyt szybkie przyrosty roślin. W zasadzie musiałbym robić przycinkę dwa razy w tygodniu. Chciałbym więc w miarę bezpiecznie spowolnić nieco metabolizm roślin.

Analogia samochodowa:
Nawozy to benzyna, CO2 to olej, światło to pedał gazu. Im bardziej wciskasz gaz, tym więcej benzyny spalasz i szybciej jedziesz. Olej potrzebny jest zawsze.
Czyli: zmniejszasz ilość światła, rośliny rosną wolniej i potrzebują mniej nawozów. CO2 nie ruszaj!

Wyłącz część świetlówek, albo w miarę możliwości podnieś je wyżej nad zbiornikiem. Usuń odbłyśniki, jeśli masz.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Toruń / Bydgoszcz

11 wrz 2013, 15:07 Jak spowolnić baniak?  (#10)  

Ten temat był już kiedyś poruszany:
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... arium.html

Jeśli chodzi o oświetlenie - nie możemy zapominać, że roślina nie jest martwym ogniwem słonecznym,
posiada wiele mechanizmów, które pozwalają jej zarządzać ilością absorbowanego światła i ma to miejsce zarówno na poziomie morfologicznym jak i komórkowym a w szczególności genowym jeśli dany czynnik jest eksponowany długotrwale.

Zapominamy, że priorytetem dla rośliny jest wzrost i sukcesywne zajęcie danej niszy na ile pozwalają na to warunki zewnętrzne. Rośliny w zależności od rodzaju a często nawet gatunku wykazują różne tempo wzrostu w różnych warunkach. W naturze rośliny zajmują określone siedliska i np. niektórych gatunków nie spotkamy nigdy w wodach twardych i na odwrót. Wszystko zależy od zakresu tolerancji specyficznego dla danej grupy roślin.

Dlatego poszukiwanie złotego środka w postaci recepty na wolny wzrost roślin w sensie ogólnym nie ma najmniejszego sensu.
Są gatunki, które po prostu rosną wolniej a są takie, które charakteryzują się szybkim metabolizmem - i w niesprzyjających warunkach najpierw będą utrzymywały tempo wzrostu kosztem mechanizmów włączanych w tzw. warunkach stresowych. A gdy w końcu granica tolerancji (a ma ją każdy gatunek) zostanie przekroczona - roślina zacznie marnieć. Dlatego właśnie spektakularne przykłady mają najkrótszy okres życia.

Może nam się udać utrzymywać przez jakiś czas rośliny określane jako "wymagające" w warunkach słabego oświetlenia - ale ostatecznie i tak roślina wypadnie z naszego zbioru po jakimś czasie jeśli nie zapewnimy jej wymagań życiowych zapisanych w jej genach.

Zapewne wielu z Was obserwuje, że w akwariach np. na systemie ADA rośliny, nawet te wymagające rosną umiarkowanie szybko. To zauważalne gołym okiem i bardzo proste do wyjaśnienia.
W aranżacjach tego typu stosuje się układy kilkugatunkowe, nie ma silnej konkurencji pomiędzy grupami roślin, rzadko kiedy zagłuszają się nawzajem.

Natomiast w zbiornikach typu holenderskiego o bardziej zwartym układzie roślinnym nie jest to już takie proste. Szczególnie jeśli ograniczymy oświetlenie - zauważamy jeszcze szybszy wzrost roślin powodowany intensywną konkurencją o dostęp do światła: wydłużone międzywęźla, blaszki liściowe o większej powierzchni, opadanie dolnych liści.

Musimy pamiętać również, że CO2 dosyć skutecznie kompensuje słabsze oświetlenie. Dzieje się tak, ponieważ roślina ponosi mniejsze koszty energetyczne na pobranie i wykorzystanie podstawowego budulca jakim jest węgiel - szczególnie,że występuje w formie wolnej, rozpuszczonej w wodzie. Z drugiej strony jest też pewien haczyk - wolny CO2 równie intensywnie wykorzystują glony.

Dlatego w toku ewolucji wiele grup roślin wyższych posiada mechanizmy umożliwiające sprawne przyswajanie węgla z form związanych i w ten sposób uzyskują przewagę.

Najłatwiejsza metoda na spowolnienie metabolizmu roślin: obniżenie temperatury w akwarium,
co ma bezpośredni wpływ na wiele kluczowych szlaków metabolicznych i optymalne środowisko do działania enzymów. Jeśli jakiś enzym wykazuje największe powinowactwo w zakresie temperatur: 24-28st C. to przy temperaturze 22 stopnie nie będzie już działał tak wydajnie. Rośliny nie są organizmami stałocieplnymi i oprócz kilku wyjątków nie są w stanie regulować temperatury wewnątrz tkanek.

Równocześnie niższa temperatura spowolni wzrost glonów.
Pozostaje kwestia doboru ryb do takiego akwarium - dlatego tak jak wspomniałem na początku - nie ma złotego środka. Natura nie zna kompromisów.

-- ----- ----
Zwróćmy uwagę na jeden ważny fakt - opis akwarium założyciela wątku:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56947.html

Jeżeli data publikacji wątku pokrywa się z faktyczną datą założenia akwarium to zbiornik ma około miesiąca.
W tym czasie tak szybkie przyrosty to normalna sprawa. Szczególnie iż wykorzystano sadzonki, które przy skracaniu zindukowano do wzrostu. Rośliny otrzymały bodziec, który miał wpływ do gospodarkę hormonalną, co napędziło ich zapotrzebowanie i sposób wzrostu.

Czas to również czynnik, który ma znaczenie w naszej dyskusji.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

11 wrz 2013, 15:26 Jak spowolnić baniak?  (#11)  

To wszystko prawda i się zgadzam. Obniżenie temperatury wody to też bardzo dobry sposób o ile nie odbije się na zdrowiu fauny. Nie można przegiąć z obniżaniem czasu świecenia ale 12h to wydaje mi się bardzo długo. 10h świecenia powinno wystarczyć każdej roślince, ja świecę 8-9h i jest ok.

mprusek
Zaawansowany użytkownik

Miasto: Kraków

mprusek - 12 godzin to długość dnia na równiku, to po pierwsze. Po drugie to jest zbiornik dekoracyjny - oświetlony wygląda bardziej dekoracyjnie, niż wygaszony ;)

Piotr Baszucki - Nie ogrzewam zbiornika, a wręcz przeciwnie, wentyluję mechanicznie, żeby utrzymać temperaturę w granicach 24-25 stopni. Przy mojej faunie to minimum. Co do "wieku" baniaka, to ten szybki wzrost zaczął się mniej więcej dwa tygodnie temu. Większość roślin z wyjątkiem rzecz jasna epifitów przesadzałem ze starego zbiornika razem z korzeniami; jedynie pierwszy plan z sadzonek.

Kadazan - Nie mam odbłyśników, a na zbiorniku jest pokrywa ze względu na koty, więc podwieszanie odpada. Uważam, ze mam i tak niewiele światła w porównaniu z wieloma zbiornikami prezentowanymi na tym forum. Pełne światło działa tylko 6 godzin.

krzych4120 - nie bardzo łapię - mam podnieść pH?

3promile
Aktywny użytkownik

BTW zbiornik zapowiada się bardzo ładnie (pozwolę sobie wkleić zdjęcie).

Aż szkoda przy nim eksperymentować jeśli udało się złapać punkt zdrowego wzrostu roślin. Warto okupić jego wygląd większym zaangażowaniem w formowanie roślin (nawet 2x w tygodniu) aby utrzymać ten atrakcyjny wygląd.

Obrazek
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Niee no tak to wyglądało w zeszłym tygodniu. Dosadziłem kilka gatunków, poprzycinałem w sobotę, a dzisiaj jest sroda i wygląda to tak:

Obrazek

Najbardziej upierdliwe są przyrosty Pogostemona i Polygonum, ponieważ hamują obieg wody.

3promile
Aktywny użytkownik

3promile dokładnie to miałem na myśli czyli podniesienie pH.Doradzam ostrożność i na początku nie przekraczanie 7.5*pH.Wszystkie rośliny potrafią wykorzystywać CO2 w postaci niezwiązanej ale ilość niezwiązanego CO2 w akwarium jest tym mniejsza im wyższe jest pH więc przy wyższym pH rośliny będą miały ograniczony dostęp do podstawowego budulca tkanek jakim jest węgiel.Pamiętaj że nie ma złotego środka na Twój ,,problem'' i zmuszanie roślin do czegoś czego nie mają zakodowanego w genach może skutkować nie tylko spowolnieniem wzrostu ale też może być przyczyną obumierania tych gatunków które nie potrafią wykorzystywać CO2 związany w jonach wodorowęglanowych.

krzych4120
Zainteresowany tematem

Jak nie chcesz skracac swiecenia to swiec dalej 12h ale za to możesz zmniejszyc to dodatkowe oswietlenie zamiast 6h to np. swieć 3h troche to zwolni rosliny ale nie wiem czy na tyle zebys ty byl z tego zadowolony.

czosnek20053
Znający temat

Miasto: Strzelce Opolskie

A to wszystko na "nieakwarystycznym" :wink: podłożu.
U siebie też nie mogłem sobie poradzić z za szybkim wzrostem, po części się poddałem, bo przeszedłem na zielsko wolniej rosnące, zmniejszyłem oświetlenie+skrócenie czasu, śladowe mikro, pozostał aldehyd i co2.
Rozumiem Ciebie, cyrkulacja spada, zielsko ładnie wygląda tylko w pewnym momencie - później jest albo przerośnięte, albo ostrzyżone... I nie długo można się pocieszyć aranżacją którą chcieliśmy osiągnąć.
Z drugiej strony w holendrze cięcie to norma...
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

msnolan
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Pisz

Dołączyłem się do dyskusji bo sam miałem kiedyś ten problem,na początku się cieszyłem i rozdawałem rośliny na prawi i lewo,ale ile można ,szlag mnie trafiał i metodą prób i błędów znalazłem złoty środek zmniejszyłem czas oświetlenia zbiornika do 8 godz. stosując przerwę w oświetleniu w godz.11.00 12.00.Tak mam ustawione wyłączniki czasowe, a są aż trzy,gdyż oświetlenie jest załączane stoniowo i tak samo wyłączane.Problem przestał istnieć,kondycja roślin wzorcowa.

redkoto
Początkujący

Powiązane tematy
  • 054l - Wyspa - Marcin Habernal - A Jak Akwarium

Jedna z wielu aranżacji które stworzyłem ale jedna jedyna do której chętnie wracam wspomnieniami :D Dane Techniczne: Akwarium: 60x30x30; Filtracja: Aquael Turbo 500 + Dodatkowy "chińczyk&...

Wyświetlenia: 1402 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

• Jak preparować korzenie i gałęzie?

preparowanie2.jpg Zapraszam do zapoznania się z moim opisem procesu preparowania korzeni i gałęzi w celu wydobycia faktur, usłojenia oraz zwiększenia trwałości i dezynfekcji przed umieszczeniem mat...

Wyświetlenia: 19225 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

• Plantacja roślin na balkonie

https://www.youtube.com/watch?v=_lE5mi_sakc

Wyświetlenia: 1217 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

• Marnienie roślin

Witam. Mam akwarium 215 litrów. Od jakiegoś czasu mam problem z roślinami. Mianowicie dziury, nekroza i chloroza. Nie mam pojęcia co się dzieje. 3 miesiące temu podałem końską dawkę mikroelementów. Ca...

Wyświetlenia: 2582 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

• Jak obniżyć potas bo rośliny marnieją

Witajcie, od ponad tygodnia walczę z parametrami wody bo rośliny przestały rosnąć, rozpadają się, zanikają, mają dziury itd. Tragedia. Parametry miałem gorsze trochę ale jeden problem nadal zostaje ...

Wyświetlenia: 1357 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 123 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.