Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne


Jak sfotografować akwarium.Dyskusje ogólnooakwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat

27 kwi 2017, 15:32 Jak sfotografować akwarium.  (#1)  


Można czasami usłyszeć czy przeczytać "przepraszam za fotki, ale robione komórką". Z drugiej strony można często zobaczyć zdjęcia ze smartfona nie gorsze od tych z lustrzanki.
IMG_20170419_192505.jpg
Zdjęcie z komórki
Od czego to zależy? Głównie od fotografującego. Aparat fotograficzny to tylko narzędzie i od tego jakie wybierze się ustawienia, jaki założy się obiektyw itd. zależy efekt końcowy. Niezależnie od tego czy robimy zdjęcia lustrzanką, kompaktem czy telefonem komórkowym, zasady fotografowania są takie same. Rożnica jest w możliwościach sprzętu i komforcie pracy. Nie jestem specjalistą od fotografowania akwarium, nie będę więc pisał o przygotowaniu samego zbiornika, myślę że warto co najmniej wyczyścić szkiełko czy usunąć na czas fotografowania termometr z przedniej szyby. Znaczenie ma też pora dnia. Ja np. robię zdjęcia wieczorem przez co unikam odbicia okna w szybie akwarium.
Nie można podać gotowej recepty na dobre zdjęcie, tak jak nie da się podać przepisu na prowadzenie akwarium. Zbyt dużo elementów wchodzi w grę. Postaram się tutaj napisać troche o podstawowych ustawieniach aparatu, które maja wpływ na jakość zdjęcia. Może to komuś przyda się nie tylko przy fotografowaniu akwarium :wink:

Ważne jest ustawienie rozmiaru i jakości zdjęcia (zakładam że robimy zdjęcia w JPG). Warto wybrać jak najlepszą jakość i jak największy rozmiar, nawet jak zdjęcie będzie tylko do publikacji w internecie a nie do druku. Dlatego że po pierwsze bez utraty jakości zdjęcie zawsze można zmniejszyć a nie zawsze powiększyć. A po drugie nigdy nie wiadomo czy nie okaże się że potrzebne będzie taka fotka w dużym rozmiarze.

Kolejna kwestia to tryb fotografowania. Najczęściej używam trybu manualnego (M) czasem tryb preselekcji przysłony (Av) lub preselekcji czasu (Tv), ponieważ używając tych ustawień mam pełną kontrolę nad ekspozycją. Tryb auto doskonale sprawdza się w dobrych warunkach np. w lecie, na wakacjach. W trudnych dla aparatu warunkach, przy dużych kontrastach (różnicach między jasnymi i ciemnymi elementami obrazu) automatyka ma często problem z prawidłową ekspozycją i zdjęcia często są prześwietlone albo niedoświetlone. Tutaj trzeba też zwrócić uwagę na balans bieli (WB) który odpowiada za prawidłowe oddanie kolorów na zdjęciu. Najczęściej używany tryb auto, tak jak automatyczna ekspozycja doskonale radzi sobie w typowych warunkach, przy świetle dziennym. Przy oświetleniu sztucznym albo mieszanym już jest gorzej. Balans bieli przy fotografowaniu akwarium najlepiej jest dobrać ręcznie. Ogólnie rzecz biorąc chodzi tutaj o wskazanie automatyce aparatu jaką temperaturę barwową ma światło przy którym robimy zdjęcie. Jak to zrobić wyjaśnia zwykle instrukcja obsługi :) Sprawa jest prosta przy typowych źródłach światła. Np. przy białych świetlówkach trzeba wybrać "światło fluorescencyjne":
4.jpg
Ustawienia predefiniowane balansu bieli.
(72.2 KiB) Pobrane 9570 razy
A jak znamy temperaturę barwową źródła światła to można ustawić ją w Kelwinach (K). Trudniej jest przy świetle mieszanym. Często jest tak w lampach ledowych, gdzie często wymieszane są diody o różnych temperaturach barwowych: biały zimny, biały ciepły, czerwony, niebieski, FS ... Podobnie jest przy świetlówkach o różnych temperaturach barwowych. Można zdać się na automatykę aparatu i liczyć na to że trafi:
WB.jpg
Różne ustawienia WB
Ale najczęściej wtedy zdjęcia wychodzą zielone, fioletowe, różowe, niebieskie ... No to jak tu ustawić balans bieli? Wtedy pomocny jest często spotykany w trochę bardziej zaawansowanych aparatach fotograficznych tryb ustawiania WB według wzorca. Polega on na wykonaniu zdjęcia białej (lub szarej) powierzchni w takim mieszanym świetle i "wskazanie" automatyce aparatu że ta powierzchnia powinna być biała (szara). Jak to zrobić pokażę na przykładzie lustrzanki Canon (taką mam pod ręką). Trzeba zrobić zdjęcie np. kawałka białego plastiku włożonego do akwarium tak żeby wypełnił on cały kadr:
1.jpg
Zdjęcie białej płaszczyzny
(71.97 KiB) Pobrane 9570 razy
W menu aparatu wybieramy ręczny WB (według wzorca bieli) zatwierdzamy:Trzeba jeszcze ustawić balans bieli na wzorzec:
5.jpg
(100 KiB) Pobrane 9570 razy
i teraz przy takim oświetleniu aparat będzie prawidłowo rejestrował kolory.

Trzeba wspomnieć o czułości matrycy (ISO). W każdym aparacie jest możliwość manualnego ustawienia czułości. Warto użyć jak najmniejszej wartości bo wtedy uzyskamy najlepszą jakość zdjęcia (najmniejsze zaszumienie). Najczęściej jednak używamy wyższych wartości ze względu na potrzebę użycia krótszego czasu lub przymknięcia przysłony (np. dla uzyskania większej głębi ostrości), co wymaga większej ilości światła albo właśnie wyższej wartości ISO.

Obiektywy to temat tak szeroki że miejsca tu nie wystarczy. Wspomnę tylko o kilku rzeczach. Przysłona - im mniejszy numer (większy otwór przysłony) tym trzeba mniej światła dla zarejestrowania obrazu, oraz jest mniejsza głębia ostrości. Przy większych numerach (mniejszy otwór przysłony) potrzeba więcej światła oraz jest większa głębia ostrości. Ogniskowa - im mniejsza tym obiektyw ma większy kąt widzenia (szerokokątny), im większa tym mniejszy kąt widzenia (teleobiektyw). Jak np, nie ma miejsca żeby odejść dalej od zbiornika, a chcemy zmieścić cały na zdjęciu wtedy użyjemy obiektywu szerokokątnego. Wadą takich obiektywów jest dystorsja obrazu która powoduje zniekształcenia. Aby tego uniknąć trzeba odsunąć się od akwarium, ale wtedy wychodzi ono na zdjęciu zbyt małe, wtedy można użyć obiektywu z dłuższą ogniskową. Te same zasady obowiązują przy obiektywach zmiennoogniskowych (tzw. „zoom”).

Bardzo przydaje się statyw, nie dlatego że nie można fotografować akwarium z ręki. Można, bo przecież używa się krótkich czasów migawki ze względu na ryby, które są zwykle bardzo ruchliwe. Aby zarejestrowały się bez rozmycia trzeba użyć czasów naświetlania w okolicach 1/100 s. Statyw natomiast bardzo ułatwia ustawienie kadru. Łatwiej wtedy uzyskać zdjęcia proste, nieprzekrzywione i z ładnie i równo pokazanymi liniami zbiornika.

Światło jak wiadomo jest niezbędne do wykonania fotografii, w końcu jest to "rysowanie światłem". Tutaj ważna uwaga: nie fotografujemy akwarium z lampą błyskową! Można użyć lampy skierowanej na sufit ale najlepiej zrobić zdjęcie przy świetle od lamp akwariowych. Uzyska się wtedy ładny efekt oświetlonego zbiornika i przyciemnionego otoczenia. Warto zwrócić uwagę na wysokość lampy nad zbiornikiem. Światło umieszczone nisko, tuż nad taflą wody będzie dawało zdjęcia bardziej kontrastowe z mocniej oświetloną częścią górną i ciemniejszą częścią dolną. Światło umieszczone wyżej daje oświetlenie bardziej równomierne, mniej kontrastowe. Trzeba zwrócić uwagę na kąt świecenia lampy. Belka na T5 umieszczona wysoko będzie świecić w obiektyw bardziej, niż lampa na diodach power led z soczewkami 60 stopni. Wąski strumień światła nie będzie przeszkadzał gdy obiektyw ma założoną osłonę przeciwsłoneczną, ale szeroki kąt świecenia lampy wymaga działania. Przednią soczewkę obiektywu trzeba jakoś osłonić przed takim światłem, można też odsunąć się od zbiornika (teleobiektyw) ważne żeby światło od lampy nie padało bezpośrednio na obiektyw. Mimo wysoko umieszczonej lampy i tak często górna część zbiornika jest zbyt mocno oświetlona. Tutaj można pomóc szary filtr połówkowy. Można także w procesie obróbki zdjęcia dopasować jasność poszczególnych części obrazu.

Czas na zrobienie zrobienia zdjęcia. Ja robię tak: ustawiam w aparacie rozmiar, jakość zdjęcia i balans bieli. Nie robię tego gdy fotografuję w trybie RAW, ale o tym napiszę w drugiej części. Aparat ustawiam na statywie w takiej odległości od zbiornika jaka wynika z ilości miejsca, posiadanego obiektywu itp. Na podglądzie na wyświetlaczu aparatu mogę wtedy spokojnie ustalić kadr. Można ustawić się dokładnie na wprost akwarium, np. do zdjęcia konkursowego, można podnieść aparat i pokazać zbiornik od góry,
_MG_5407.jpg
Zdjęcie z góry
można obniżyć aparat i pokazać zbiornik od dołu
_MG_5242.jpg
Zdjęcie z dołu
(ciekawie wyglądają rośliny i ryby odbijające się jak w lustrze od powierzchni wody) Nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić zdjęcie z boku, czy po skosie.
_MG_5243.jpg
Zdjęcie po skosie
Zwłaszcza przy zdjęciach robionych po skosie można uzyskać bardzo rożne efekty, używając obiektywów o różnych ogniskowych. Teraz ustawiam ekspozycję. Używam trybu manualnego. Ustawiam czas naświetlania np. na 1/100 s (przy bardzo ruchliwych rybkach może być potrzebne jego skrócenie, przy spokojnych można go wydłużyć) Dobieram przysłonę tak żeby w najjaśniejszych miejscach (np. liście roślin tuż pod powierzchnią wody) nie były prześwietlone. Wprawdzie wtedy cienie wyjdą ciemne ale to później poprawiam obróbką. Jak nie mogę ustawić potrzebnych parametrów to koryguję ISO. Robię po kilka, kilkanaście zdjęć z jednego ujęcia i później wybieram takie, gdzie np. rybki ładnie zapozowały. Takie zdjęcie prosto z aparatu zrobione w JPG, przy prawidłowej ekspozycji i balansie bieli może już właściwie być użyte:
_MG_9098.jpg
Zdjęcie prosto z aparatu
Ale warto troszkę popracować nad nim w komputerze, efekty będą na pewno lepsze. Ale o tym i o RAW postaram się napisać trochę w najbliższym czasie.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2109
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Bardzo fajnie to opisałeś, brawo za chęci. Dziękuję.


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3091
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Dałeś radę przebrnąć przez całość? :)
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2109
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Oczywiście, że tak. Napisałeś możliwie najprościej o niekiedy najtrudniejszej rzeczy w naszym hobby, czyli sposobie na satysfakcjonującą fotkę finalną.
Jeszcze raz dzięki [OK HAND SIGN]


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3091
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Zrobiłem aranżację, kilka zdjęć i okazuje się, że nie mam zielonego pojęcia jak je robić... a tu z nieba mi spada Twój post. Dzięki, będę ćwiczył wg wskazań:)

Avatar użytkownika

Silveroak
Poznaje temat
 
Posty: 86
Dołączył: 27 gru 2016, 18:44
Miasto: Piaseczno

Powodzenia :-), w razie czego śmiało pytaj.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2109
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Bardzo jasno i zrozumiale napisany poradnik. Jak rozumiem będzie kontynuacja. Może administracja mogłaby przypiąć w odpowiednim miejscu, na pewno znajdzie wielu czytelników.
Dzięki za dobre rady :)

Avatar użytkownika

woronov
Poznaje temat
 
Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

Bravo Astar! Swietny tekst. Po krotkiej wymianie zdan, bardzo mnie naprowadziles jak wykonac lepsze fotki. Dziekuje!

Avatar użytkownika

Crossley
Zainteresowany tematem
 
Posty: 198
Dołączył: 18 lis 2016, 09:16
Miasto: Jelenia Góra

Super poradnik - właśnie taka postawa jest nagradzana Kontem Premium!
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11202
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Dla mnie to są studia jakieś :D jeszcze z 8 x przeczytam to coś ogarnę z tego. Postaram się (jak znajdę trochę czasu ) iść wg instrukcji, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Świetny artykuł dla zielonych jak ja fotografów.korzon
Aktywny użytkownik
 
Posty: 534
Dołączył: 09 paź 2016, 10:17
Miasto: Wałbrzych

Ja jutro zalewam swój pierwszy zbiorniczek po 20 latach:) Rano przeczytam jeszcze raz i ruszam na wojne:D

Avatar użytkownika

Silveroak
Poznaje temat
 
Posty: 86
Dołączył: 27 gru 2016, 18:44
Miasto: Piaseczno

Silveroak napisał(a):Ja jutro zalewam swój pierwszy zbiorniczek po 20 latach:) Rano przeczytam jeszcze raz i ruszam na wojne:D

Jak mi wypali to tez jutro zalewam szkielko :) przy okazju testuje usrawienia aparatu.

Avatar użytkownika

Crossley
Zainteresowany tematem
 
Posty: 198
Dołączył: 18 lis 2016, 09:16
Miasto: Jelenia Góra

Kawa na ławę. Pięknie prosto i ze zrozumieniem. Myślę że jest wielu akwarystów takich jak ja którzy chcieliby za wszelką cenę pokazać innym swoje akwarium w internecie ale zdjęcia które publikują mówiąc wprost "dupy nie urywają".

Z pewnością wypróbuję wskazówki przedstawione przez Ciebie i zobaczymy jaki będzie efekt. Tak czy inaczej dobra robota.

Avatar użytkownika

Matrial
Aktywny użytkownik
 
Posty: 701
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Normalnie szacunek! Zawsze miałem zagwozdkę z tym wzorcem bieli (też mam Canon) a tu w 5 minut i wszytko jasne. Wątek dodałem do śledzenia. Wielkie dzięki.
1000 l w obiegu - akwarium dekoracyjne ogólno-towarzyskie.
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/1000-l-w-obiegu-akwarium-dekoracyjne-ogolno-towarzyskie-70283.html?p=499585#p499585

[youtube]https://youtu.be/ychIILU4k54[/youtube]


Avatar użytkownika

yoyi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 591
Dołączył: 12 sie 2004, 18:25
Miasto: Warszawa

Brawo! Super poradnik. Bardzo przydatny artykuł. Dziękuję! :-)

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Nareszcie ktoś łopatologicznie wyjaśnił problem fotografii akwarium. Nie pozostaje nic innego jak usiąść wieczorem i zacząć zabawę :D

Avatar użytkownika

pitee
Zainteresowany tematem
 
Posty: 171
Dołączył: 06 mar 2014, 16:25
Miasto: Mińsk Mazowiecki

Obiecany ciąg dalszy - edycja fotografii.
Długo się zastanawiałem w jaki sposób przybliżyć obróbkę zdjęć w komputerze. Bo i temat jest bardzo szeroki i programów do edycji jest ogromna ilość. Program Lightroom którego używam jest przeznaczony tylko do edycji zdjęć (w odróżnieniu do np. Photoshopa w którym można robić ze zdjęciami czy grafiką praktycznie wszystko) ale ma tyle funkcji i możliwości, że na opisanie wszystkiego trzeba książki a nie artykułu. Jest także dużo bezpłatnych programów do edycji zdjęć, także na smartfony. Są programy dołączane do aparatów fotograficznych czy sprzętu, np. taki Adobe Photoshop Elements który jest uproszczona wersją „dorosłego” Ps dostałem w pełnej wersji jako dodatek do skanera fotograficznego. Generalnie jest tego mnóstwo i nie da sie tu wszystkiego opisać. Postanowiłem więc pokazać to na przykładzie programu Lightroom którego używam na co dzień. Zasady podstawowej edycji niezależnie od programu są takie same.
Zacznę od podstawowej kwestii czyli format zapisu zdjęcia w aparacie. Można wybrać JPG albo RAW. JPG to gotowe zdjęcie, natomiast RAW to „surowe” (ang. raw) dane z matrycy, nieprzetworzone przez oprogramowanie aparatu. Rożnica jest taka że JPG jest już gotowym zdjęciem. Jego późniejsza korekta jest możliwa, ale wiąże się z utratą jakości i efekty nie zawsze są zadowalające. Raw umożliwia dowolna modyfikację zdjęcia bez utraty jakości. Np. przy JPG balans bieli trzeba ustawić przed zrobieniem zdjęcia bo później nie zawsze da się coś poprawić, przy RAW balans bieli ustawia się po zrobieniu zdjęcia. Problem jest tylko taki że do edycji RAW potrzebny jest specjalny program. Są dostępne w sieci darmowe programy np. RawTherapee czy Capture NX-D (tylko dla systemu Nikon), posiadacze lustrzanek Canon mają na płytce lub mogą pobrać firmowy program Digital Photo Professional. Jak ktoś chce może kupić komercyjny program typu Lightroom czy DxO OpticsPro Oczywiście te programy umożliwiają także obróbkę plików JPG. Nie będę opisywał osobno edycji RAW i JPG bo w zasadzie są podobne.
Pierwszą część zakończyłem na tym jak zrobiłem zdjęcie:
_MG_9100_1.jpg
zdjęcie przed edycją
Tutaj pokażę co z nim dalej robię. Warto wspomnieć, że aby uniknąć pracochłonnej korekty dobrze jest zdjęcie zrobić jak od razu dobrze skadrowane i prawidłowo naświetlone (nie tak jak moje :wink: )
Otwieram fotkę w programie, wybieram zakładkę edycja i zaczynam od kadrowania:
1.jpg
kadrowanie
Zdjęcie kadruję tak, aby pozbyć się niepotrzebnych elementów ze zdjęcia. Można tutaj także je wyprostować albo obrócić.
Dalej przechodzę do podstawowych ustawień:
2.jpg
ustawienia podstawowe
Na początek balans bieli (WB). Można zostawić jak jest (jak na ujęciu), użyć opcji „automatycznie” albo wybrać pipetkę i znaleźć nią miejsce które powinno być białe i tam kliknąć lewym klawiszem myszki. Można też suwaczkami które są obok tak pokombinować, aż kolory będą nam odpowiadać. Najczęściej trzeba spróbować kilku kombinacji, np. wybrać auto i poprawić suwaczkami. Jak kolor jest ok. to poniżej mamy możliwość poprawić ekspozycję i kontrast zdjęcia. Tutaj też można użyć opcji auto ale zwykle i tak trzeba poprawić ręcznie. Ekspozycję przy prawidłowo naświetlonym zdjęciu nie zawsze trzeba korygować, ale kontrast zwykle tak. Zdjęcia z aparatów cyfrowych są często mało kontrastowe i można tutaj coś poprawić. Następne kilka suwaczków często przydają się przy zdjęciach akwarium, a zwłaszcza dwa pierwsze którymi można rozjaśnić lub przyciemnić zbyt jasne albo zbyt ciemne miejsca.
Kolejna zakładka to szczegóły, tutaj warto pracować na powiększeniu:
3.jpg
wyostrzanie
Tutaj można wyostrzyć zdjęcie i usunąć ewentualne szumy. Trzeba pamiętać że silne odszumianie zmniejsza ilość szczegółów na zdjęciu. Na powiększeniu obrazu lepiej widać wprowadzone zmiany.
Tak w dużym skrócie wygląda podstawowa obróbka zdjęć. Oczywiście można zrobić jeszcze wiele różnych rzeczy, ale to podstawa zwłaszcza przy RAW.
_MG_9100.jpg
zdjęcie po edycji
Jak zdjęcie jest gotowe to można je zapisać. W Lightroomie przy zapisywaniu (właściwie eksporcie) gotowego obrazu można wybrać oprócz formatu (jpg, tiff, png, itd...) w zależności od przeznaczenia także jego rozmiar, rozdzielczość - np. do publikacji w internecie wystarczy 72 dpi, do druku na drukarce atramentowej trzeba wybrać 300 dpi.
Oczywiście to nie koniec możliwości programu ale jak wspomniałem wcześniej nie ma tu możliwości opisania wszystkiego. Warto pamiętać że przy korygowaniu zdjęć (tak jak i w życiu) nie można przesadzać i trzeba uważać z suwaczkami, lepiej mniej niż za dużo. Zbyt silna korekta powoduje że zdjęcia wyglądają nienaturalnie.
Zdaję sobie sprawę, że może to być dla kogoś zbyt pobieżny opis. Lightroom umożliwia np. korektę zniekształceń spowodowanych wadą obiektywu takich jak dystorsja, winietowanie czy aberacja chromatyczna. Można poprawić perspektywę, zmienić wartości poszczególnych kolorów, dodać różne efekty itd. Jak ktoś będzie miał pytania lub wątpliwości to śmiało, w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć. Życzę udanych zdjęć :D
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2109
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Dziękujemy Andrzeju za bardzo pomocny samouczek :)
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika

mirek5566
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4054
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Zawsze do usług :)
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2109
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Szkoda, że przed konkursem Calra tego wątku nie założyłeś[SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND TIGHTLY-CLOSED EYES]
1000 l w obiegu - akwarium dekoracyjne ogólno-towarzyskie.
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/1000-l-w-obiegu-akwarium-dekoracyjne-ogolno-towarzyskie-70283.html?p=499585#p499585

[youtube]https://youtu.be/ychIILU4k54[/youtube]


Avatar użytkownika

yoyi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 591
Dołączył: 12 sie 2004, 18:25
Miasto: Warszawa

yoyi napisał(a):Szkoda, że przed konkursem Calra tego wątku nie założyłeś[SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND TIGHTLY-CLOSED EYES]

Piotrze, przed nami kolejne konkursy :D
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika

mirek5566
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4054
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Nie wyrobiłem się, nadmiar obowiązków...
Ale jak zauważył Mirek, przed nami kolejne konkursy :wink:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2109
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

yoyi napisał(a):Szkoda, że przed konkursem Calra tego wątku nie założyłeś[SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND TIGHTLY-CLOSED EYES]A to widziałeś? :roll: Jest na Forum naprawdę sporo na temat fotografii akwarium, jaki i późniejszej obróbki zdjęć w darmowym programie.
https://www.roslinyakwariowe.pl/galerie ... arium.html
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika

msnolan
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

msnolan napisał(a):A to widziałeś? :roll: Jest na Forum naprawdę sporo na temat fotografii akwarium, jaki i późniejszej obróbki zdjęć w darmowym programie.
https://www.roslinyakwariowe.pl/galerie ... arium.html

Tu na forum jest chyba już wszystko :D
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2109
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Nie wiem jakim cudem ten poradnik mi umknął, jest genialny, dla mnie jako laika w robieniu zdjęć jest bardzo pomocny.

Mam dostęp do wysokiej klasy aparatów marki Canon, ale nie potrafie tego wykorzystać bo zwyczajnie się nie znam na robieniu zdjęć ;)

Zawsze problem dla mnie był w złapaniu ostrości całości akwarium, pojedyncza roślina czy kilka małych kępek jeszcze ok, ale żeby cały zbiornik sfotografować z dobra ostrością nie daje rady


Avatar użytkownika

marlowe
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2093
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45
Powiązane tematy
 • 054l - Wyspa - Marcin Habernal - A Jak Akwarium

  Jedna z wielu aranżacji które stworzyłem ale jedna jedyna do której chętnie wracam wspomnieniami :D Dane Techniczne: Akwarium: 60x30x30; Filtracja: Aquael Turbo 500 + Dodatkowy "chińczyk&...

  Wyświetlenia: 422 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • 126l - Akwarium w MBP Pasym - dominiksz

  Dobry wieczór. Chciałbym przedstawić nasze drugie akwarium biblioteczne Jesteśmy po przeprowadzce do nowej siedziby i poprzednie akwarium z tego wątku https://www.roslinyakwariowe.pl/nowosci/ciekawos...

  Wyświetlenia: 3546 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Helmet w nowym akwarium

  Posiadam bojownika w niewielkim zbiorniku ok. 20l od około miesiąca. Dwa tygodnie temu zakupiłem ślimaka z gatunku Helmet. Ślimak po umieszczeniu w akwarium był aktywny przez może 3 doby, po czym zasn...

  Wyświetlenia: 1720 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • Inspiracja 90cm akwarium (Tropica)

  https://www.youtube.com/watch?v=BUuwPUh8Nko Zapraszam do obejrzenia, podpatrzenia i chwili relaksu :)

  Wyświetlenia: 1762 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Identyfikacja - robaki w akwarium

  Witam Niedawno zauważyłem w akwarium półcentymetrowe różowe robaki o średnicy około milimetra.Występują one na powierzchni podłoża i roślin trawnikowych. Gdy zostaną porwane przez prąd wody mocno się...

  Wyświetlenia: 93849 | Odpowiedzi: 94 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 155 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.