Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Jak Pan Takashi Amano ... ?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



03 lut 2005, 15:47   (#21)  

Aktinidia, naprawde niewazny jest wiek aparatu- kopilem wlasnie (wczoraj)Pentacona Sixa, ktory ma pewnie ze 30 lat, ale to po pierwsze sredni format po drugie ponadczasowa optyka (obiektywy). Przy ciaglym oswietleni rzedu 1W na litr na filmie o czulosci ISO 400 (np rewelacyjny slajd Fuji Provia 400) mozna uzyskac czasy ok1/15-1/30 sekundy dla przyslon ok 2,8-5,6, to calkiem przyzwoite rezultaty.
Co do mocy fleszy- nie jest rzecz w tym, ze taka moc (tysiace wat) wypali wszystko czy tp. rzecz w tym, ze takim swiatlem latwo manewrowac i uzyskiwac bardzo krotkie czasy blysku, ponadto przy duzej mocy flesza mozna dac male przyslony, a tym samym dostac duza glebie ostrosci czego nie da sie praktycznie uzyskac przy ciaglym oswietlaniu, bo silnie wydluzony czas "rozmywa" ryby w ruchu (no chyba, ze ktos chce taki efekt uzyskac- vide pierwsze miejsce w konkursie ADA 2003)
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

04 lut 2005, 00:49   (#22)  

Ja zwróciłem uwagę na co innego w tych akwariach z niigaty, otóż na żadnym nie widać białkowej powłoki z czym ostatnio (przy zakładaniu nowego akwarium otwartego) przychodzi mi się zmierzyć, mimo kaskady chodzącej na full tworzy mi się lekki nalot. Nie wiem czy są tam stosowane jakieś preparaty ADA zapobiegające takim rewelacjom ???
Pozdrawiam
Marcin Pęczek

Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź

04 lut 2005, 03:14   (#23)  

Grzegorz Guzik napisał(a):Co do mocy fleszy- nie jest rzecz w tym, ze taka moc (tysiace wat) wypali wszystko czy tp. rzecz w tym, ze takim swiatlem latwo manewrowac i uzyskiwac bardzo krotkie czasy blysku, ponadto przy duzej mocy flesza mozna dac male przyslony, a tym samym dostac duza glebie ostrosci czego nie da sie praktycznie uzyskac przy ciaglym oswietlaniu, bo silnie wydluzony czas "rozmywa" ryby w ruchu (no chyba, ze ktos chce taki efekt uzyskac- vide pierwsze miejsce w konkursie ADA 2003)


oczywiscie, przy nowych "inteligentnych" systemach nie ma problemu z regulacja blysku, a ponadtto przy uzyciu dyfuzorow rozproszyc swiatlo
kazdy kto mial choc troche do czynienia z aparatem o tym wie

imho problem polaga jednak na dokladnym wykalibrowaniu, znaczy akwarium to nie jest jakis pluszowy misiek czy przypudrowana modelka, tam jest bardzo duzo malych szczegolow, czesto ruchomych i znakomicie odbijajacych swiatlo, co za tym idzie podatnych na przeswietlenia
i teraz ja sobie nie moge wyobrazic pracy na samych feszach, oki jeden gorny czy tylni jeszcze nie ma problemu i to pewnie tylko w wyjatkowych sytuacjach do osiagniecia jakiegos zamiezonego efektu... i byc moze wlasnie to "zamrozenia" wody (cociaz, jezeli sie przyjzec dokladnie to niena wszystkich fotach jest ona do konca zamrozona)

zaleta lamp ze stalym swiatlem jest to, ze latwo i szybko mozna ustawic wszystkie parametry, sa male i przedewszystkim bardzo latwo dobrac odpowiednia barwe
i nie jest prawda to, ze przy nich nie da sie osiagnac ktotkich czasow
sam kiedys focilem na tego typu lampach, co prawda tylko raz akwa, ale wychodzilo:)
a swiatelek bylo 3 i naprawde nie bylo problemu

pozatym, jesli przyjzec sie focie ktora wkleil duch (z tego co pamietam to pochodzi z katalogu ada 2000 concept and products), to wlasnie takie lampy sa tam prezentowane ;)
no i jak widac nie maja tam za dzuzo miejsca na rozstawianie fleszy ;) a w tej dyskuji chyba chodzi o to jak on to robi...
oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze ta fota mogla byc "ustawiana" chociazby z braku jakiegokolwiek parawanu chroniacego przed "zablakanymi reflekasami" :)

pozdro,
tomek

Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat

Posty: 142
Dołączył: 17 gru 2004, 13:56
Miasto: rzym/tarnow

04 lut 2005, 08:40   (#24)  

Maran napisał(a):Ja zwróciłem uwagę na co innego w tych akwariach z niigaty, otóż na żadnym nie widać białkowej powłoki z czym ostatnio (przy zakładaniu nowego akwarium otwartego) przychodzi mi się zmierzyć, mimo kaskady chodzącej na full tworzy mi się lekki nalot. Nie wiem czy są tam stosowane jakieś preparaty ADA zapobiegające takim rewelacjom ???

Witam
Maran proponuje oczyszczacz powierzchni wody "Fluval Surface Skimmer"..
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1680
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

04 lut 2005, 09:16   (#25)  

Tak jest o wiele łatwiej jest ustawić parametry przy świetle stałym ale dedykowane lampy błyskowe też powinny wystarczyć przy amatorskiej footografii.

labeo


04 lut 2005, 12:10   (#26)  

Sliva: zobacz sobie fotografie jak pan Amano fotografuje na stronie www.vectrapoin.com nie pamietam dokladnie w ktorym miejscu- tam jest 6 fleszy. Mysle, ze Amano wykorzystuje rozne mozliwosci np. doswietla niektore partie tzw spotami. Ponadto to wcale nie chodzi o inteligentne systemy pomiaru itd- po prostu flesze studyjne maja regulowana moc blysku i mozesz np gorne lampy dac na pelna moc a tylne na 1/3 itd- kwestia wielu prob, bawienia sie na polaroidowych ladunkach.. Kiedys Amano wypowiadal sie, ze robi kilkadziesiat zdjec jednego zbiornika i wybiera do publikacji jedno najlepsze- oczywiscie ma takie mozliwosci. Zauwaz jeszcze, ze jesli wykorzystujesz silny flesz to swiatli ciagle (zastane) mozna praktycznie zaniedbac (no chyba, ze swiadomie stosujesz tzw 'fill in' na dluzszych czasach)
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

04 lut 2005, 12:13   (#27)  

Co do oczyszczania powierzchni... Ciekawe, raczej nie miewam na niej osadu przy minimalnym chocby jej ruchu, a rurki amanowskie (Lilly pipe) daja jednak ruch powierzchni wody- mysle, ze Amano po prostu nie ma tego problemu :wink:
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

04 lut 2005, 15:43   (#28)  

Cos nie jestem przekonany czy to są flesze czy lampy dające ciągłe światło. Jeśli zwykłe lampy błyskowe to wyobraźcie sobie co muszą przeżywać ryby podczas takiej sesji zdjęciowej :lol:

RedBaron


04 lut 2005, 16:05   (#29)  

RedBaron napisał(a):Cos nie jestem przekonany czy to są flesze czy lampy dające ciągłe światło. Jeśli zwykłe lampy błyskowe to wyobraźcie sobie co muszą przeżywać ryby podczas takiej sesji zdjęciowej :lol:


no wlasnie tez sie zastanawialem nad tym, ale chyba jednak grzesiek ma racje
moga to byc flesze
chociaz budowa przypomina lampy wyladowcze czy zarowe
http://www.vectrapoint.com/main/photo/foto.html
http://www.vectrapoint.com/main/photo/f ... hor1137024

pozdro,
tomek

Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat

Posty: 142
Dołączył: 17 gru 2004, 13:56
Miasto: rzym/tarnow

04 lut 2005, 23:34   (#30)  

Jak mowie to sa flesze (na zdjeciach z pracowni Amano np sa widoczne generatory mocy)- mocny flesz, zwlaszcza studyjny z tzw pilotem, czyli zarowka pomagajaca ustawic kierunek swiatla (swiatlo ciagle!) daje tak krotki blysk, ze ryby nie zdaza sie zorientowac- wiem, bo robilem zdjecia z dosc silnym fleszem (takim starym ruskim, dopoki mi nie posul elektroniki zwiazanej z gniazdem synchronizacji w moim Nikonie :cry: ... Nowoczesne flesze maja zabezpieczenia)
A budowa...- to sa czasze rozpraszajace, daja 'twardzsze' swiatlo niz softbox
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

05 lut 2005, 00:51   (#31)  

Grzegorz Guzik napisał(a):Jak mowie to sa flesze (na zdjeciach z pracowni Amano np sa widoczne generatory mocy)- mocny flesz, zwlaszcza studyjny z tzw pilotem, czyli zarowka pomagajaca ustawic kierunek swiatla (swiatlo ciagle!) daje tak krotki blysk, ze ryby nie zdaza sie zorientowac- wiem, bo robilem zdjecia z dosc silnym fleszem (takim starym ruskim, dopoki mi nie posul elektroniki zwiazanej z gniazdem synchronizacji w moim Nikonie :cry: ... Nowoczesne flesze maja zabezpieczenia)
A budowa...- to sa czasze rozpraszajace, daja 'twardzsze' swiatlo niz softbox


no wlasnie, z tad moja niewiara w to co mowisz, ja robie reprodukcje i mialem do czynienia z ronyzmi rodzajami swiatel od fleszow fot poprzez wyladowawcze konczac na swiatlach ostatniej generacji robionej pod fotografie cyfrowa
i wiem, ze te skkrztynki nie musza wcale oznaczac generatorow, ja mialem cos podobnego w lekkich lampach wyladowawczych... po prostu, obudowa to byla sama zarowa i gniazdo
a tak miedzy nami, bo tego niezbyt rozumiem, czasze rozpraszajace dajace swiatlo twardsze? od softu? hmm no soft to jest filtr czasza to czasza. imho to juz zalezy tylko od zarowy

Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat

Posty: 142
Dołączył: 17 gru 2004, 13:56
Miasto: rzym/tarnow

05 lut 2005, 01:08   (#32)  

E.. Softbox daje swiatlo miekkie, nie tak glebokie cienie itd (czesto uzywane np przy portrecie), a czasza praktycznie tylko nadaje kierunek (cos mi sie tam zle sformulowalo powyzej.. :oops: ) jak kazdy reflektor
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

05 lut 2005, 20:02   (#33)  

Grzegorz Guzik napisał(a):)Przy ciaglym oswietleni rzedu 1W na litr na filmie o czulosci ISO 400 (np rewelacyjny slajd Fuji Provia 400) mozna uzyskac czasy ok1/15-1/30 sekundy dla przyslon ok 2,8-5,6, to calkiem przyzwoite rezultaty.


O rany, a ja mierząc światło z odległości około jednego metra (całe akwarium w kadrze i trochę -niewiele otoczenia) dostaję wynik 1/15 przy przysłonie f=8 , film ISO 200.
A akwa oświetlone jest tylko 3*18W = 54W + elektroniczne stateczniki + odbłyśniki.
Akwa ma 130 litrów.
No to ile ja mam tego światła w akwa???? :lol: Pomiar aparatem Canon EOS 100 ( napewno daje bardzo precyzyjne wyniki bo używam go nieomalże codziennie. Ktoś tu się myli. :roll:

pagaj5


05 lut 2005, 20:54   (#34)  

Niezupelnie sie myli- to co napisalem to orientacyjne wyniki i zaleza w duzej mierze od tego na co mierzysz. A w gruncie rzeczy od tego jak wiele w akwarium masz partii ciemniejszych i jasniejszych, co bardziej przeswietlasz, czego nie doswietlasz.. Po prostu mierz i pstrykaj
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

05 lut 2005, 21:42   (#35)  

Grzegorz Guzik napisał(a): to co napisalem to orientacyjne wyniki i zaleza w duzej mierze od tego na co mierzysz.


To,że orientacyjne to wiem

A w gruncie rzeczy od tego jak wiele w akwarium masz partii ciemniejszych i jasniejszych, co bardziej przeswietlasz, czego nie doswietlasz.


Mierzyłem z ustawieniem na pomiar światła uśredniony. Chodzi o to że napisałeś, że "przy około 1W na litr" gdybym jeszcze założył film Iso 400 to przysłona byłaby f=16 przy t= 1/15. Czy może to być spowodowane zastosowaniem fajnych odbłyśników oraz dławików elektronicznych ????? Gdyby odpowiedź brzmiała : To jest możliwe to by wyjaśniało moje problemy z glonami .... Poprostu za dużo światła jak na moje umiejętności

Po prostu mierz i pstrykaj


O rany , żebym miał co ( patrz powyżej ) Narazie mogę fotografować glony. W zasadzie też fajne.

pagaj5


05 lut 2005, 21:58   (#36)  

Pisalem na przykladzie akwa o glebokosci 60 cm, jak wiadomo ilosc swiatla docierajaca przez kolejne warstwy wody gwaltownie spada wraz z glebokoscia, wiec byc moze te pomiary sa ok. Jak wiadomo swiatlomierz nie mierzy mocy zarowki tylko ilosc swiatla odbitego od danej powierzchni :wink: A co do glonow.. to nijak sie maja do fotografowania, chociarz.. tez moglbym ladne egzemplarze czasem sfotografowac :lol:
Powodzenia w walce z glonami
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

05 lut 2005, 22:44   (#37)  

Witam

A mi sie udaje zamrozic fale bez zadnego dodatkowego doswietlania :wink:
Załączniki
No i zamrozilem wode ;).jpg
(87.61 KiB) Pobrane 1036 razy

Avatar użytkownika
Tyman
Zainteresowany tematem

Posty: 226
Dołączył: 09 lis 2003, 19:31

05 lut 2005, 22:46   (#38)  

Tyman napisał(a):Witam

A mi sie udaje zamrozic fale bez zadnego dodatkowego doswietlania :wink:


a wykonaj to zdjecie od spodu
bo od gory to jescze nie problem
wystarczy ze dojedziesz do 1/60 sek

Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat

Posty: 142
Dołączył: 17 gru 2004, 13:56
Miasto: rzym/tarnow

05 lut 2005, 22:52   (#39)  

Siemka

Wiem wiem tak dalem ta fote niech sobie kazdy prubujacy zamrozic fale sprubuje pierw od gory a dopiero od dolu zajrzy :wink:

Pozdrowka
Tyman

Avatar użytkownika
Tyman
Zainteresowany tematem

Posty: 226
Dołączył: 09 lis 2003, 19:31











Powiązane tematy


cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: jacekp1 i 384 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.