Masz konto na Forum? Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra      Zobacz największy wybór ryb i roślin >>

Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne

Identyfikacja żyjątka

Dyskusje ogólnooakwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat

15 lip 2012, 13:58 Identyfikacja żyjątka  (#1)  

Witam
Ostatnio przyglądając się akwarium zauważyłem dziwne żyjątka. Na pierwszy rzut oka ich nie widać gdyż za bardzo nie odróżniają się od bąbli co2 krążących po akwarium. Mają średnica ok 1/2mm są koloru jasnego (może nawet białego), a od ww bąbli co2 różni ich sposób poruszania się; poddają się prądom wody, ale czasem widać nienaturalne skoki taki ok 0,5cm.
Niestety próba uchwycenia ich na zdjęciu spełzła na niczym (albo za słaby sprzęt, albo za słaby fotograf), ale ze względu na ich rozmiar podejrzewam, że tak czy siak byłby problem z ich uchwyceniem.
I tu moje pytanie: co to może być?
Buszowałem po necie i jedyne co mniej więcej pasuje opisowi to małżoraczki, ale te niby są niegroźne i tu mi się przypomniało, że co jakiś czas co niektóra z moich molinezji wykonuje taniec-ocieraniec, ale nie ma innych oznak choroby. Byłbym wdzięczny za jakieś pomysły.

chorda
Poznaje temat

Miasto: Opole

15 lip 2012, 14:29   (#2)  

Malzoraczki lub oczliki.
Malzoraczki to skorupiaki i tylko ryby,slimaki ktore sie zywia takim pokarmem moga je jesc. Inne beda je wypluwac. Zywia sie martwymi roslinami.
Oczliki maja takie wasy i raczej do szyby lub lisci sie przyczepiaja pod prad wody wylapujac mikro pokarm tymi "wasami". Oczliki sa zjadane przez niemal wszystkie rybki.

Te robaczki nie sa szkodliwe ,jednak troche szpeca akwa.
Ja sie pozbylem problemu uzywajac chemii - Schenckenstopp. Preparat zwalczyl malzoraczki, oczliki, slimaki i wyplawka [jestem 2mies po 2kuracjach i nie widzialem zadnego ww robaczka]. Stosowalem 1,5 razy wieksza dawke i wydluzylem kuracje do 1mies. Przez ten czas padly mi z 3 krewetki i 2 gupiki.

Jesli chodzi o obcieranie sie ryb o przedmioty, rosliny to moga byc pasozyty na ciele rybek. Latwo jest wyleczyc rybki z tego problemu. Jest sporo preparatow.

KUBEK188
Zainteresowany tematem

Miasto: Mazury

15 lip 2012, 16:28   (#3)  

Witam,

Również mam w swoim akwa małżoraczki, latają sobie wspólnie razem z krewetkami. Nie zauważyłem aby małżoraczki robiły krzywdę krewetkom. Z innego zbiornika wpuściłem kilka rasbor ( rasbora malculata 5szt. ) i populacja małżoraczków spadła, ale nie na długo, bo po kilku dniach chyba rasbory miały dosyć :P

Wyso
Początkujący

Miasto: Warszawa

15 lip 2012, 17:20   (#4)  

Małżoraczki żywią się detrytusem, resztkami pokarmu i roślin, więc kilkudniowa głodówka u ryb i odmulanie dna powinny wytępić te skorupiaki.
Chemia to ostateczność. Lanie jakichkolwiek preparatów by zwalczyć kilkanaście sztuk małżoraczków uważam za głupotę gdyż w ten sposób niszczy się większość flory bakteryjnej w zbiorniku.
Poza tym małżoraczki nie są szkodliwe a w dodatku ich występowanie to objaw czystej wody i dojrzałego zbiornika.

Anonim 22456

16 lip 2012, 13:02   (#5)  

Na preparacie jest napisane "nie niszczy flory bakteryjnej"... A w zbiorniku bylo ich 100 lub wiecej, wiec to nie jest glupota. A zaczelo sie do kilku.
Lepiej spytac sie dlaczego ktos leje chemie, a dopiero potem krytykowac.

KUBEK188
Zainteresowany tematem

Miasto: Mazury

16 lip 2012, 14:52   (#6)  

KUBEK188, przeczytaj jeszcze raz mój wpis powoli i ze zrozumieniem.
I nie sugeruj się tym co jest napisane na buteleczkach bo różne już bzdury wypisywano.
Każdy preparat chemiczny w jakimś stopniu niszczy florę bakteryjną.

Anonim 22456

Powiązane tematy
  • Problem z identyfikacją niedoboru/nadmiaru

Witam. Na jakie niedobory/nadmiary mogą wskazywać takie liście roślin ? pH=6 GH= 7 CO2= 15mg/l K+ = 10-15 mg/l PO4 = 1 mg/l Ca = 39 mg/l Mg= 10 mg/l Test JBL na NO3 wykazał przedział między 0 a 10 M...

Wyświetlenia: 394 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

• Identyfikacja - robaki w akwarium

Witam Niedawno zauważyłem w akwarium półcentymetrowe różowe robaki o średnicy około milimetra.Występują one na powierzchni podłoża i roślin trawnikowych. Gdy zostaną porwane przez prąd wody mocno się...

Wyświetlenia: 94995 | Odpowiedzi: 94 czytaj więcej...

• Nicienie(?) w podłożu - identyfikacja, czy zagrażają rybom?

Cześć! Proszę o pomoc w identyfikacji tych paskud. najwięcej jest ich oczywiście w podłożu, choć kilka razy widziałem jak pływały w zbiorniku :x Wydaje mi się, że przywlokłem je razem z roślinami p...

Wyświetlenia: 2197 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

• Identyfikacja

Próbuje z pomocą internetu identyfikowac rośliny w moim akwarium ale moge się mylić. Pytanie czy roślina której zdjęcie załaczam to cryptocoryne parva?

Wyświetlenia: 900 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

• Identyfikacja niedoborów lub glonów

Witam, mam problem. Na liściach roślin pojawia mi się białawy osad. Nie potrafię stwierdzić czy to glon czy raczej niedobór jakiegoś składnika. Podpinam zdjęcie zwartki na której najwyraźniej widać mó...

Wyświetlenia: 276 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: MacGyver, marlowe, wgr33 i 174 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.