Masz konto na Forum?     Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra     
Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne


Holender a biologiaDyskusje ogólnooakwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat

10 kwi 2016, 10:10 Re: Holender a biologia  (#26)  

szarlej

Odpowiedzi na zadane pytanie autor tematu ma w nim aż nadto.

Gdybym ja miał decydować w jego przypadku, pozostałbym przy obecnej filtracji, nie zmniejszałbym jej.


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

10 kwi 2016, 10:27 Re: Holender a biologia  (#27)  

To wszystko nie jest takie proste jak się wydaje:
"Zbiorniki z podłożem glebowym i zdrowymi roślinami (... ) zawansowana filtracja biologiczna nie jes konieczna, a może być nawet szkodliwa. W wiekszych akwariach (150litrów i więcej) wykorzystuję filtry z wkładem filtrującym połączone z zanurzoną głowicą. Są to cylindry o długości ok. 18cm" Diana Walstad "Rośliny w akwarium" str. 172
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2130
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

10 kwi 2016, 10:37 Re: Holender a biologia  (#28)  

Zgadza się, zwróć jednak uwagę że tu nie mamy do czynienia z przypadkiem który opisujesz.

Jako odpowiedz na Twoje pytanie wkleję raz jeszcze to co napisałem na wcześniejszej stronie.

aquamateo napisał(a):Kiedyś Adam W sprowokował nas do ciekawej dyskusji w swoim temacie "Akwarium roślinne bez filtra" (link do tematu poniżej)

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 38501.html

Pamiętając tamte rozmowy, oraz swoje doświadczenia powtórzę:

Filtracja biologiczna jest największym gwarantem stabilności zbiornika i nie można jej przedawkować.
Oczywiście ustabilizowany już biologicznie zbiornik można poprowadzić przy minimalnym udziale urządzeń typu filtr. Nie zmienia to faktu że jest to możliwe tylko w specyficznych przypadkach i że działanie takie oparte jest dużym ryzykiem nagłej zmiany/ zachwiania równowagi, która w przypadku braku buforu jakim jest filtr biologiczny o odpowiedniej pojemności, może łatwo doprowadzić do poważnych problemów.
Dlatego też wyżej napisałem:

"filtracja biologiczna jest nieodzowną i najważniejszą składową dobrego funkcjonowania każdego zbiornika. Możliwość jej przedawkowania nie występuje"


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

10 kwi 2016, 11:49 Re: Holender a biologia  (#29)  

Sytuacja jest dla mnie co najmniej komiczna :mrgreen:
Autor tematu zadaje pytanie, Greek odpowiada, po czym następuje nawał postów, o tym jakim jest on idiotą, mącicielem, jakie głupoty wypisuje - oczywiście totalnie nie na temat :D Ja się dziwię, że tym ludziom nie jest wstyd :)
To może zamiast się męczyć załatwcie temat prościej: stwórzcie osobny temat, w którym wylejecie swoje żale w stosunku do mojej osoby, ostrzeżecie wszystkich żeby mnie nie słuchać, bo "namieszam im w głowach" :D Może też załatwicie, żeby temat został podklejony, dzięki temu wszyscy zostaną ostrzeżeni. Albo lepiej - załatwcie taki zapis w regulaminie: "Zabrania się czytania wypowiedzi użytkownika Greek" :)
Lub też inny, lepszy pomysł: przy rejestracji obowiązkowe zaznaczenie pola: "Zapoznałem się i akceptuję informację, że użytkownika Greek należy się wystrzegać" :D

Nie wiem czy to cały czas ci sami wylewają swoje żale w moim kierunku, czy kiedykolwiek z nimi dyskutowałem (bo mam jakoś tak, że zapamiętuję tylko nicki osób piszących z sensem...), wiem jedynie, że chyba im się nudzi :)

Na pewno polecam wszystkim zapoznanie się z tą stroną: http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... mode=terms
... a konkretnie punktami:
III, 9.
III, 11.
III, 12.
III, 13. - to profilaktycznie do niektórych.
III, 19.

aquamateo napisał(a):Wiesz... jak wiesz co i jak :wink: , to i w roślinniaku bedziesz miał na co oprócz roślin popatrzeć, ale tylko jak wiesz :wink:

Akwarium jako całość jest tylko obrazkiem... jakoś nudzi mnie wpatrywanie się w obrazy :)
Oprócz roślin jest na co popatrzeć - jak mniemam chodzi o ryby? (Chyba, że o super zaawansowaną filtrację za grubą kasę :twisted: ).
Otóż nie bardzo interesuje mnie obserwacja ryb zachowujących się nienaturalnie, wskutek stresu spowodowanego nadmiernym oświetleniem, wysokim stężeniem dwutlenku węgla oraz pierwiastków normalnie w tej wodzie niewystępujących, a także zazwyczaj obsady typu "zupa rybna", dobieranej zupełnie bez uwzględnienia ich wymagań. Dlatego właśnie nie widzę nic ciekawego w obserwacji akwarium roślinnego, zwłaszcza że nie lubię smutnych widoków :|

Bent423 napisał(a):Raczej dużo forumowiczów czeka na to abyś to Ty poparł swoją wiedzę teoretyczną

Jeżeli precyzujesz swoją krytykę to ją popieraj - kwestia kultury wypowiedzi.
Natomiast wiedzy nt. filtracji zwyczajnie nie da się poprzeć zdjęciem, co najwyżej komisyjnym badaniem wody.

Bent423 napisał(a):i fotkę swojego akwarium lub filmik jak sobie funkcjonuje.

Jak już napisałem - kto chce ten znajdzie. Ale na forum o roślinach moich akwariów nie będzie :) Zresztą tak jak mówiłem - zdjęcie nie daje żadnej ale to żadnej informacji na temat działania zbiornika.

aquamateo napisał(a):Czytając ten Twój wpis odnoszę wrażenie że niekoniecznie trafnie odnalazłeś właściwe dla siebie forum.

Absolutnie nie. Myślę, że nie dostrzegasz faktu, że nie wszystko co człowiek robi w swoim życiu, musi robić dla swoich korzyści. Ja już pisałem z jakich pobudek na tym forum się zarejestrowałem.

Mam wrażenie, że Wy byście nawet do akwarium roślinnego bez ryb wsadzili filtr, bo przecież biologia jest tak potrzebna :D Jak to kilka dni temu Kolega @rob1979 ładnie ujął:
rob1979 napisał(a):Hmm... a komu ten filtr filtruje wodę? Roślinkom?

Bardzo ciekawe, że we wspomnianym temacie http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 38501.html
... nikt nie odsądzał autora od czci i wiary, a tutaj coś ludziom nie pasuje.

Waszym głównym problemem jest to, że piszę inaczej niż to jest w Waszych utartych od wielu lat aksjomatach, mitach. Jakbym powiedział Arabom, że nie ma Allaha, to działoby się dokładnie to samo. Dajcie już sobie siana i zróbcie tak jak poleciłem Wam na początku posta - przynajmniej przestaniecie już zaśmiecać forum.Anonim 46444
 

10 kwi 2016, 11:54 Re: Holender a biologia  (#30)  

astar napisał(a):To wszystko nie jest takie proste jak się wydaje:
"Zbiorniki z podłożem glebowym i zdrowymi roślinami (... ) zawansowana filtracja biologiczna nie jes konieczna, a może być nawet szkodliwa. W wiekszych akwariach (150litrów i więcej) wykorzystuję filtry z wkładem filtrującym połączone z zanurzoną głowicą. Są to cylindry o długości ok. 18cm" Diana Walstad "Rośliny w akwarium" str. 172Zbiornik jaki opisujesz czyli bez ingerencji w nawożenie, glebę itp. Miałem przez 20 lat i zgadzam się z tobą jest całkowicie możliwe to o czym mówisz . Tylko czasy się zmieniły i w 75% ludzie jeśli stawiają dziś Holendra jest to zbiornik HT. A to o czym piszesz w tego typu zbiorniku się wyklucza ewentualnie będzie dobrze do pierwszego poślizgu.

A co do książki Diana Walstad i cytowania stron to dla mnie marny argument. Jak pisałem wcześniej świat się zmienia i to znacznie nawet w zbiornikach LT.Po tylu latach posiadania LT z wieloma rzeczami się nie zgadam czytając tą książkę.
Mam sporą kolekcję czasopisma ' Akwarium ' pierwsze numery z przełomu lat 70-80 czytając je czasami uświadamiamy sobie, że akwarystyka wkroczyła zupełnie w inny wymiar. Jak wszystko po 45 latach.

Tu masz moje szło na szklanej rurce z koszyczkiem. Filtracja ? Żadna. Wszystko stało ponad 5 lat i było ok postaw na czymś takim Holendra HT.

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... l?p=361938

Ps. Wojna jest wtedy gdy krew się leje. My tu tylko odpieramy atak. :mrgreen:
W postaci mylnego założenia wiedzy zdobytej na innym podłożu ( Hodowla rybek ). Takim który zupełnie nijak ma się do typowego zbiornika roślinnego stawianego w dzisiejszych realiach.

Tu mamy temat Można powiedzieć, że temat napisany przez profesjonalistów w zagadnieniu, które jest tu opisywane.Warto poczytać.
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 54464.html
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5262
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

10 kwi 2016, 12:26 Re: Holender a biologia  (#31)  

Greek napisał(a):
aquamateo napisał(a):Wiesz... jak wiesz co i jak :wink: , to i w roślinniaku bedziesz miał na co oprócz roślin popatrzeć, ale tylko jak wiesz :wink:

Akwarium jako całość jest tylko obrazkiem... jakoś nudzi mnie wpatrywanie się w obrazy :)
Oprócz roślin jest na co popatrzeć - jak mniemam chodzi o ryby? (Chyba, że o super zaawansowaną filtrację za grubą kasę :twisted: ).
Otóż nie bardzo interesuje mnie obserwacja ryb zachowujących się nienaturalnie, wskutek stresu spowodowanego nadmiernym oświetleniem, wysokim stężeniem dwutlenku węgla oraz pierwiastków normalnie w tej wodzie niewystępujących, a także zazwyczaj obsady typu "zupa rybna", dobieranej zupełnie bez uwzględnienia ich wymagań. Dlatego właśnie nie widzę nic ciekawego w obserwacji akwarium roślinnego, zwłaszcza że nie lubię smutnych widoków :|


Tak, wpis dotyczył posiadania zarówno pieknie prowadzonego zbiornika roślinnego w połączeniu z wiekszością dostepnych gatunków ryb, bo jedno drugiemu nie przeczy.

-W dobrze utrzymywanym zbiorniku roślinnym, stężenie dwutlenku węgla równoważone jest przez tlen oddawany w procesie fotosyntezy przez rośliny. Efekt stresu wywołany jego brakiem nie występuje.

-Istniejacy już jakiś czas zbiornik roślinny ( nie w fazie startowej) ma na tyle rozwinietą masę roślinną, by przez nią zapewnić wystarczajaco dużo miejsc w których ryby mogą przebywać również w miejscach zacienionych, co ciekawe najcześciej jednak wybierają te bardziej oświetlone.
Po drugie by prowadzić zdrowy zbiornik roslinny nie potrzeba wcale ogromnej ilości światła.

-Piszesz o pierwiastkach w wodzie nie wystepujących, to prosze wymień mi te które Twoim zadaniem w niej nie występują, oraz te które uwążasz za szkodliwe dla ryb w ilościach jakie normalnie stosuje się z premedytacją :wink: przy uprawie roślin wodnnych.
Czekam z niecierpliwością na Twój wpis w tej sprawie.

- co do zupy rybnej, nie widzę tu argumentu. Misz masz można stowrzyć w każdym rodzaju zbiornika.

Greek napisał(a):
aquamateo napisał(a):Czytając ten Twój wpis odnoszę wrażenie że niekoniecznie trafnie odnalazłeś właściwe dla siebie forum.

Absolutnie nie. Myślę, że nie dostrzegasz faktu, że nie wszystko co człowiek robi w swoim życiu, musi robić dla swoich korzyści. Ja już pisałem z jakich pobudek na tym forum się zarejestrowałem.

Mam wrażenie, że Wy byście nawet do akwarium roślinnego bez ryb wsadzili filtr, bo przecież biologia jest tak potrzebna .


-Z tego co piszesz można wywnioskować że Ty bardzo szlachetny jesteś, a my typowi komercyjni wyszukiwacze zysków.
Wyjaśnij mi zatem proszę, gdzie z pisania na tym forum dla przykładu ja odbieram korzyść.

- a ja odnoszę wrażenie że w swym zacietrzewieniu nie czytasz tego co zostało np. przeze mnie napisane.
Ostatnio edytowano 10 kwi 2016, 12:36 przez aquamateo, łącznie edytowano 1 raz


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

10 kwi 2016, 12:33 Re: Holender a biologia  (#32)  

Zbiornik jaki opisujesz czyli bez ingerencji w nawożenie, glebę itp. Miałem przez 20 lat i zgadzam się z tobą jest całkowicie możliwe to o czym mówisz

Bardzo mi miło :D
Tylko czasy się zmieniły i w 75% ludzie jeśli stawiają dziś Holendra jest to zbiornik HT

A co to ma do rzeczy? To że czasy się zmieniły nie oznacza że zmieniły się procesy biologiczne w naturze. Jedyne co się zmieniło to moda na zbiorniki zaawansowane technicznie które są po prostu modne. W takich akwariach wysoce zaawansowana technika, usiłuje zastąpić procesy zachodzące w naturze. Przy dużym doświadczeniu i wiedzy akwarysty często się to udaje.
Na jakiś czas:
Miałem przez 20 lat

Ile czasu może funkcjonować typowe HT do restartu?
A wracając do tematu wątku, to wydaje mi się że jeżeli autor ma typowe LT to może ograniczyć filtrację biologiczną, jak typowe HT to nie koniecznie. A że w naturze nic nie jest zwykle oczywiste to jest gdzieś pomiędzy jednym a drugim. W takim przypadku trudno będzie coś doradzić. Musisz autorze wątku oprzeć się na własnym doświadczeniu wspomaganym zdrowym rozsądkiem :D
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2130
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

10 kwi 2016, 12:38 Re: Holender a biologia  (#33)  

aquamateo napisał(a):-W dobrze utrzymywanym zbiorniku roślinnym, stężenie dwutlenku węgla równoważone jest przez tlen oddawany w procesie fotosyntezy przez rośliny. Efekt stresu wywołany jego brakiem nie występuje.

Ja nie piszę o stosunku ilości tlenu do CO2, tylko o ilości samego dwutlenku węgla. Nie zachodzi tu żadne równoważenie, zwiększona ilość tlenu (przy prawidłowej wymianie gazowej nie ma prawa takiej być, a nawet jeśli to tylko pod koniec dnia) nie neutralizuje wpływu dwutlenku węgla.

aquamateo napisał(a):-Istniejacy już jakiś czas zbiornik roślinny ( nie w fazie startowej) ma na tyle rozwinietą masę roślinną, by przez nią zapewnić wystarczajaco dużo miejsc w których ryby mogą przebywać również w miejscach zacienionych, co ciekawe najcześciej jednak wybierają te bardziej oświetlone.

Oczywiście... To podobna zasada jakbyś miał oświetlenie tylko w połowie pomieszczeń w swoim domu/mieszkaniu i mógłbyś korzystać tylko z nich bez oświetlenia. Mnie to zakrawa na zamęczanie, ale cóż - na tym właśnie polegają takie zbiorniki.
aquamateo napisał(a):o drugie by prowadzić zdrowy zbiornik roslinny nie potrzeba wcale ogromnej ilości światła.

Oczywiście, tylko tutaj cały czas piejecie o 'hajtekach' ;)

aquamateo napisał(a):-Piszesz o pierwiastkach w wodzie nie wystepujących, to prosze wymień mi te które Twoim zadaniem w niej nie występują, oraz te które uwążasz za szkodliwe dla ryb w ilościach jakie normalnie stosuje się z premedytacją :wink: przy uprawie roślin wodnnych.
Czekam z niecierpliwością na Twój wpis w tej sprawie.

Oczywiście, że w śladowych ilościach występują najprawdopodobniej wszystkie pierwiastki stosowane przy nawożeniu - bez biologicznego znaczenia. A w akwarium zwiększacie ich stężenia do nienaturalnych wartości. Najsmutniejsze, że największe wzięcie w rośliniakach mają gatunki, wymagające bardzo niskich przewodności :(

aquamateo napisał(a):co do zupy rybnej, nie widzę tu argumentu. Misz masz można stowrzyć w każdym rodzaju zbiornika.

Oczywiście, że tak - z tym że w akwariach na forum widuję takie najczęściej. A najbardziej smuci fakt, że jest tak mimo tego, iż robią to ludzie zdający się poważnie podchodzić do hobby.Anonim 46444
 

10 kwi 2016, 12:53 Re: Holender a biologia  (#34)  

Greek napisał(a):Sytuacja jest dla mnie co najmniej komiczna :mrgreen:
Autor tematu zadaje pytanie, Greek odpowiada, po czym następuje nawał postów, o tym jakim jest on idiotą, mącicielem, jakie głupoty wypisuje - oczywiście totalnie nie na temat :D Ja się dziwię, że tym ludziom nie jest wstyd :)
To może zamiast się męczyć załatwcie temat prościej: stwórzcie osobny temat, w którym wylejecie swoje żale w stosunku do mojej osoby, ostrzeżecie wszystkich żeby mnie nie słuchać, bo "namieszam im w głowach" :D Może też załatwicie, żeby temat został podklejony, dzięki temu wszyscy zostaną ostrzeżeni. Albo lepiej - załatwcie taki zapis w regulaminie: "Zabrania się czytania wypowiedzi użytkownika Greek" :)
Lub też inny, lepszy pomysł: przy rejestracji obowiązkowe zaznaczenie pola: "Zapoznałem się i akceptuję informację, że użytkownika Greek należy się wystrzegać" :D

Nie wiem czy to cały czas ci sami wylewają swoje żale w moim kierunku, czy kiedykolwiek z nimi dyskutowałem (bo mam jakoś tak, że zapamiętuję tylko nicki osób piszących z sensem...), wiem jedynie, że chyba im się nudzi :)

Na pewno polecam wszystkim zapoznanie się z tą stroną: http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... mode=terms
... a konkretnie punktami:
III, 9.
III, 11.
III, 12.
III, 13. - to profilaktycznie do niektórych.
III, 19.

aquamateo napisał(a):Wiesz... jak wiesz co i jak :wink: , to i w roślinniaku bedziesz miał na co oprócz roślin popatrzeć, ale tylko jak wiesz :wink:

Akwarium jako całość jest tylko obrazkiem... jakoś nudzi mnie wpatrywanie się w obrazy :)
Oprócz roślin jest na co popatrzeć - jak mniemam chodzi o ryby? (Chyba, że o super zaawansowaną filtrację za grubą kasę :twisted: ).
Otóż nie bardzo interesuje mnie obserwacja ryb zachowujących się nienaturalnie, wskutek stresu spowodowanego nadmiernym oświetleniem, wysokim stężeniem dwutlenku węgla oraz pierwiastków normalnie w tej wodzie niewystępujących, a także zazwyczaj obsady typu "zupa rybna", dobieranej zupełnie bez uwzględnienia ich wymagań. Dlatego właśnie nie widzę nic ciekawego w obserwacji akwarium roślinnego, zwłaszcza że nie lubię smutnych widoków :|

Bent423 napisał(a):Raczej dużo forumowiczów czeka na to abyś to Ty poparł swoją wiedzę teoretyczną

Jeżeli precyzujesz swoją krytykę to ją popieraj - kwestia kultury wypowiedzi.
Natomiast wiedzy nt. filtracji zwyczajnie nie da się poprzeć zdjęciem, co najwyżej komisyjnym badaniem wody.

Bent423 napisał(a):i fotkę swojego akwarium lub filmik jak sobie funkcjonuje.

Jak już napisałem - kto chce ten znajdzie. Ale na forum o roślinach moich akwariów nie będzie :) Zresztą tak jak mówiłem - zdjęcie nie daje żadnej ale to żadnej informacji na temat działania zbiornika.

aquamateo napisał(a):Czytając ten Twój wpis odnoszę wrażenie że niekoniecznie trafnie odnalazłeś właściwe dla siebie forum.

Absolutnie nie. Myślę, że nie dostrzegasz faktu, że nie wszystko co człowiek robi w swoim życiu, musi robić dla swoich korzyści. Ja już pisałem z jakich pobudek na tym forum się zarejestrowałem.

Mam wrażenie, że Wy byście nawet do akwarium roślinnego bez ryb wsadzili filtr, bo przecież biologia jest tak potrzebna :D Jak to kilka dni temu Kolega @rob1979 ładnie ujął:
rob1979 napisał(a):Hmm... a komu ten filtr filtruje wodę? Roślinkom?

Bardzo ciekawe, że we wspomnianym temacie http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 38501.html
... nikt nie odsądzał autora od czci i wiary, a tutaj coś ludziom nie pasuje.

Waszym głównym problemem jest to, że piszę inaczej niż to jest w Waszych utartych od wielu lat aksjomatach, mitach. Jakbym powiedział Arabom, że nie ma Allaha, to działoby się dokładnie to samo. Dajcie już sobie siana i zróbcie tak jak poleciłem Wam na początku posta - przynajmniej przestaniecie już zaśmiecać forum.

Czekałem na konkretną odpowiedz podparta jakąś fotką niestety post dość długi oparty był o słodkie żale. Bo jak się nic nie ma to tylko to pozostaje. Normalnie, aż się wzruszyłem. Łezka poleciała :mrgreen: Dobrze, że siedziałem czytając te wypociny. :D

Jeśli ktoś kto rejestruje się na forum o tematyce - Zbiorniki roślinne i dekoracyjne.
I pisze takie rzeczy. Dodając wypowiedz w tym stylu cytuje.

Akwarium jako całość jest tylko obrazkiem... jakoś nudzi mnie wpatrywanie się w obrazy :)

To o czym my tu mówimy. Ktoś kto posiadałby prawdziwego Holendra nigdy nie napisałby takiej głupoty. Bo prawdziwy Holender jest wycinkiem natury a nie obrazkiem. Dla mnie w dzisiejszych czasach są paradoksy w akwarystyce jest nim Zbiornik Naturalny dla mnie to obrazek ale nie Hollender. A dlaczego ludzie nie posiadają Holendrów? Bo potrzebna jest ogromna wiedza co do chemii wody, nawożenia, obycie z roślinnością, techniką i najważniejsze potrzeba dużo poświęconego czasu na opiekę nad zbiornikiem. W sumie nawarstwia się to do tego stopnia, że wielu ludzi zalewa szkło dobiera parametry wody sypie garść rzęsy i ma akwarium z rybkami wypisując potem głupoty o tym o czym nie ma pojęcia.

Astar to nie oszukiwanie natury tylko zabezpieczenie się tak aby jej nic nie zachwiało. Czy zmiany na przestrzeni lat mają znaczenie ? Myślę że w przypadku Holendra HT tak. Wystartuj dziś Syrenką w rajdzie na równi z Subaru Impreza :) i staraj się jej dorównać.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5262
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

10 kwi 2016, 13:06 Re: Holender a biologia  (#35)  

Wtrącam swoje 3 grosze ;)

Każdy niech robi jak uważa o ile jest to poparte własnymi doświadczeniami.

Użytkownika Greek znam z innych for i co do obsad to ma pojęcie potrafi dobrać obsadę pod parametry nie mnie oceniać czy jego miejsce tutaj na forum ma sens wiadomo o co nam tutaj chodzi= rośliny.

Ja mam taką radę zamiast się przekomarzać bez sensu bo ile ludzi tyle zdań niech raz ktoś założy holendra na jakimś wewnętrznym filtrze i pokaże, że da się a może i nie i wszelkie dyskusje nie będą miały sensu ;)

Aż mnie korci postawienie HT z filtrem wewnętrznym zobaczymy następny mój projekt taki będzie co prawda nie z holendrem na początek, ale z czymś innym a o spostrzeżeniach na pewno napiszę, albo inaczej zaprezentowane akwarium samo się obroni :)

Pozdrawiam i więcej luzu panowie :)

Avatar użytkownika

87Brad87
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2159
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska

10 kwi 2016, 13:24 Re: Holender a biologia  (#36)  

Greek napisał(a):Ja nie piszę o stosunku ilości tlenu do CO2, tylko o ilości samego dwutlenku węgla. Nie zachodzi tu żadne równoważenie, zwiększona ilość tlenu (przy prawidłowej wymianie gazowej nie ma prawa takiej być, a nawet jeśli to tylko pod koniec dnia) nie neutralizuje wpływu dwutlenku węgla.


- Jedynym przypadkiem w którym dozowanie Co2 ma realny wpływ na zdrowie ryb jest ten w którym jego podawanie nie jest wprost proporcjonalne do tego ile tlenu mogą w tym czasie wyprodukować rośliny. Występuje wtedy efekt przyduchy.
Zdarza się to marginalnie, tylko przez brak doświadczenia akwarysty.
Na marginesie efekt przyduchy spowodowany brakiem tlenu może równie dobrze wystąpić w zbiorniku biotopowym.

Greek napisał(a):Oczywiście... To podobna zasada jakbyś miał oświetlenie tylko w połowie pomieszczeń w swoim domu/mieszkaniu i mógłbyś korzystać tylko z nich bez oświetlenia. Mnie to zakrawa na zamęczanie, ale cóż - na tym właśnie polegają takie zbiorniki.


-Przyznam że Twoja logika coraz bardziej mnie zaskakuje.
W naturalnym środowisku cień też nie występuje na całej powierzchni akwenu w którym występują ryby. Ryba zatem zmuszona jest by przemieszczać się pomiędzy zarówno obszarami zacienionymi jak i nasłonecznymi.

Greek napisał(a):Oczywiście, że w śladowych ilościach występują najprawdopodobniej wszystkie pierwiastki stosowane przy nawożeniu - bez biologicznego znaczenia. A w akwarium zwiększacie ich stężenia do nienaturalnych wartości. Najsmutniejsze, że największe wzięcie w rośliniakach mają gatunki, wymagające bardzo niskich przewodności :(.


Żeby Ci nie pomagać zostawię ten Twój wpis bez odpowiedzi z mojej strony.
Jak ochłoniesz, zatrzymaj się na dłużej przy nim i zastanów się na ile posiadasz realnej wiedzy na ten temat.

Lubię gdy ktoś pisząc i wypowiadając się w danym temacie jako argumenty przytacza rzeczy sprawdzone.
Nie lubię natomiast swobodnego potoku słów i myśli nie popartych niczym konkretnym, mało tego w wielu przypadkach przeczących zdrowemu rozsądkowi i logice.
Konwersacja z Tobą zaczyna mieć dokładnie taki niechciany i nudny przebieg, bo z dużą dokładnością jestem w stanie przewidzieć co mi odpiszesz.
A broniąc się przed niewiadomo czym piszesz bezmyślnie co Ci do głowy przyjdzie, dyskusja w takim przypadku staje się nurząca.
Dlatego kończę udział w tym temacie.


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

10 kwi 2016, 14:03 Re: Holender a biologia  (#37)  

Astar to nie oszukiwanie natury

Nie napisałem że to oszukiwanie tylko:
wysoce zaawansowana technika, usiłuje zastąpić procesy zachodzące w naturze

I nadal twierdzę że w procesach zachodzących w przyrodzie nic się nie zmieniło. Zmieniła się tylko moda w akwarystyce. Zbiornik typu HT stwarza sytuacje jakie raczej nie występują w naturze. Dostępność CO2 (podczas gdy w wodach słodkich jest go zazwyczaj niedobór) i duża ilość światła powoduje szybsze przyrosty roślin, co wymusza nawożenie, kontrolę parametrów wody, zwiększenie filtracji, częstsze podmiany wody itd. Ale to wszyscy wiedzą.
zabezpieczenie się tak aby jej nic nie zachwiało

To właśnie te działania powodują zachwianie równowagi biologicznej w zbiorniku.
Wystartuj dziś Syrenką w rajdzie na równi z Subaru Impreza :) i staraj się jej dorównać

Wystartuj Subaru Imprezą z zadbaną Syrenką w konkursie zabytkowych samochodów :D Nie da się porównywać dwóch różnych rzeczy.
Każdy akwarysta ma inne doświadczenia. Jak widać po temperaturze dyskusji większość upiera się przy swoim zdaniu i nie jest wykluczone że każdy ma rację :shock: bo przecież każde akwarium jest inne, można osiągnąć podobne efekty idąc rożnymi drogami - trzeba się z tym pogodzić.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2130
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

10 kwi 2016, 14:14 Re: Holender a biologia  (#38)  

Greek napisał(a):Natomiast wiedzy nt. filtracji zwyczajnie nie da się poprzeć zdjęciem, co najwyżej komisyjnym badaniem wody.

Oczywiście, że się da.maniak344
Stały bywalec
 
Posty: 470
Dołączył: 26 lis 2014, 16:46
Miasto: Gorlice

10 kwi 2016, 14:22 Re: Holender a biologia  (#39)  

maniak344 napisał(a):
Greek napisał(a):Natomiast wiedzy nt. filtracji zwyczajnie nie da się poprzeć zdjęciem, co najwyżej komisyjnym badaniem wody.

Oczywiście, że się da.


Znam tego użytkownika z innego forum :D
Doceniam jego pasje jaką jest zamiłowanie do ryb. Ale jeśli ktoś pisze takie rzeczy i wiem co posiada to darujmy sobie tą cała zabawę w dyskusję. Leży pacjent na stole operacyjnym u patomorfologa. :lol: Pisał prawdę posiada kilka zbiorników. Są bez problemu dostępne w internecie.
180x55 Bocje
80x35 Indie
75x30
40x25 Lab
32x19 Sałaciarnia

Powiedz jak można odnosić się do wiedzy wylewanej przez Greeka na tym forum patrząc na te zdjęcia :?: :!: Ja kończę dyskusję w tym temacie. Co miałem powiedzieć to powiedziałem. Reszta forumowiczów niech sama oceni jak to wygląda w praktyce u Greeka.

Greek przestań się kompromitować :!: :(
Załączniki
akwarium 1.jpg
Autor zdjęć "Greek"
akwarium 2.jpg
Autor zdjęć "Greek"
akwarium 3.jpg
Autor zdjęć "Greek"
akwarium 4.jpg
Autor zdjęć "Greek"
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5262
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

10 kwi 2016, 14:38 Re: Holender a biologia  (#40)  

Weder, dzięki za zdjęcia. Greek, niestety się nie postarałeś. Chyba też skończę dyskusje w tym wątku.
Ostatnio edytowano 10 kwi 2016, 14:40 przez maniak344, łącznie edytowano 1 razmaniak344
Stały bywalec
 
Posty: 470
Dołączył: 26 lis 2014, 16:46
Miasto: Gorlice

10 kwi 2016, 14:39 Re: Holender a biologia  (#41)  

Jeśli to są jego ,że tak powiem "zbiorniki" to ja dziekuje.
Kompromitacja na całego.
Powiedzenie które mówi
" Krowa która dużo ryczy mało mleka daje"
W tym przypadku się sprawdziła .

Avatar użytkownika

dadors
Znający temat
 
Posty: 1075
Dołączył: 26 maja 2013, 10:12
Miasto: Iława

10 kwi 2016, 14:41 Re: Holender a biologia  (#42)  

dadors napisał(a):Powiedzenie które mówi
" Krowa która dużo ryczy mało mleka daje"
W tym przypadku się sprawdziła .

Zgadzam się w 100%maniak344
Stały bywalec
 
Posty: 470
Dołączył: 26 lis 2014, 16:46
Miasto: Gorlice

10 kwi 2016, 14:49 Re: Holender a biologia  (#43)  

W tym przypadku ilość (postów) nie przekłada się na jakość.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2130
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

10 kwi 2016, 15:07 Re: Holender a biologia  (#44)  

Ostatnie zdanie, ponieważ muszę odnieść się po prezentacji zdjęć.

Zbiorniki przedstawione powyżej to zbiorniki imitujace w jakimś stopniu, bardziej lub mniej udolnie biotopy danych gatunków ryb. Z tego co na nich widać żaden z nich nie posiada dużej obsady ryb. W takim przypadku nieduża filtracja w zupełności wystarcza.
Nie należy odczytwywać ich jako pewnika braku wiedzy uzytkownika @Greek, bo o tym nie stanowią.

Natomiast jego niedociagnięcia w niektórych tematach w których występuje w roli eksperta widać we wcześniejszych małoprzemyślanych wypowiedziach, o czym pisałem post wyżej.

Dobrego tygodnia wszystkim i pozdrawiam


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

10 kwi 2016, 15:17 Re: Holender a biologia  (#45)  

Zal to czytac

Avatar użytkownika

michalakwa
Zainteresowany tematem
 
Posty: 280
Dołączył: 19 gru 2015, 23:55
Miasto: Bournemouth

10 kwi 2016, 15:19 Re: Holender a biologia  (#46)  

michalakwa napisał(a):Najlepiej to " Nie ruszac go**a bo smierdzi"


Takie wpisy są nie do przyjecia ! Zastanów się dwa razy zanim coś podobnego bedziesz kiedyś chciał komuś napisać

p.s
Dobrze ze zmieniłeś


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

10 kwi 2016, 15:24 Re: Holender a biologia  (#47)  

Tak jak poprzednik ostatnie słowo.

Ten temat idealnie odzwierciedla nam to czym jest wiedza teoretyczna bez praktyki.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5262
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

10 kwi 2016, 19:18 Re: Holender a biologia  (#48)  

weder napisał(a):Bo prawdziwy Holender jest wycinkiem natury a nie obrazkiem.


Że co?! Co do czorta ja czytam?!
Oooj, do tej pory byłem spokojny, ale napisanie czegoś takiego to jak danie mi w twarz i spokoju nie zachowam. Wypisujesz człowieku takie brednie, takie kłamstwa, takie farmazony, że mam wrażenie, iż włosy mi siwieją na głowie. Akwarium holenderskie jest totalnie nienaturalnym akwarium, zupełnie oderwanym od realnego świata. Jest takim samym wycinkiem natury jak akwarium z kolorowym żwirkiem i zameczkiem - czyli żadnym!

I naucz się czytać całe wypowiedzi, bo ja Twoje czytam i nie musisz powtarzać w każdej tego samego, z kolei Ty nie czytasz zdaje się w ogóle.
Dobrze, że wreszcie wykazałeś się resztkami sprytu i potrafiłeś znaleźć tych kilka zdjęć.
Tylko do jutra, godz. 12.00 zdjęcia znikają, bo prezentujesz nie swoją pracę. Możesz je sobie rozsyłać prywatnie.


aquamateo napisał(a):- Jedynym przypadkiem w którym dozowanie Co2 ma realny wpływ na zdrowie ryb jest ten w którym jego podawanie nie jest wprost proporcjonalne do tego ile tlenu mogą w tym czasie wyprodukować rośliny. Występuje wtedy efekt przyduchy.

Oczywiście to całkowita bzdura, tworzysz jakieś teorie, niemające nic wspólnego z rzeczywistością. Przykro mi :(

aquamateo napisał(a):-Przyznam że Twoja logika coraz bardziej mnie zaskakuje.
W naturalnym środowisku cień też nie występuje na całej powierzchni akwenu w którym występują ryby. Ryba zatem zmuszona jest by przemieszczać się pomiędzy zarówno obszarami zacienionymi jak i nasłonecznymi.

Daję Ci tylko analogiczny przykład, jak to ładnie chcesz zmusić zwierzęta, żeby robiły tak jak Ty chcesz. Tak się akurat składa, że w naturze nawet na nasłonecznionych, otwartych przestrzeniach panuje znacznie większy cień niż w sztucznie oświetlanych akwariach. I to jest właśnie problemem.

aquamateo napisał(a):Żeby Ci nie pomagać zostawię ten Twój wpis bez odpowiedzi z mojej strony.
Jak ochłoniesz, zatrzymaj się na dłużej przy nim i zastanów się na ile posiadasz realnej wiedzy na ten temat.

Uwielbiam, gdy dyskutant przechodzi do tego etapu, bo wiem wtedy, że nie ma już nic "mądrego" do powiedzenia :)


maniak344 napisał(a):Oczywiście, że się da.

Czekam zatem na wskazówki.

Tak w ogóle to bardzo dziękuję za zdania na temat akwariów. Takie opinie ludzi takich jak Wy bardzo mnie cieszą i tylko utwierdzają w tym, że doskonale robię to co robię :)Anonim 46444
 

10 kwi 2016, 19:50 Re: Holender a biologia  (#49)  

Nie denerwuj się bo ci żyłka pęknie :D

Kto miał to zobaczyć to zobaczył te twoje dzieła ( wanna z wodą ) jeden wielki syf i malaria zwłaszcza największy zbiornik.Masz za złe umieszczenie zdjęć ? Sam pisałeś, że wystarczy poszukać więc poszedłem za radą i poszukałem. Świat zobaczył jak to wygląda od strony praktycznej. Ręce opadają do samej pupy. Wstydzisz się własnego szkła? Taki znawca filtrów i biologii w zbiorniku roślinnym. Trochę pokory :? Bo jesteś kozak jakich mało tylko szabelkę ci z ręki wybili. :lol: Piszesz jakbyś się z choinki urwał. Właśnie tym tematem zakończył się splendor i wielkie cedzenie pierdoł Greeka.


Ps. Moja bratanica by cię zawstydziła swoim akwarium a ma 12 lat :lol:
Możesz sobie pisać dalej co ci się żyw podoba w tym temacie. Swoje wiem i powiem to każdemu jak tylko zaczniesz cedzić swoje wzniosłe wywody.

Jeśli chodzi o akwarium roślinne to cienki bolek dla mnie jesteś :mrgreen:
Załączniki
220px-Clown_chili_peppers.jpg
220px-Clown_chili_peppers.jpg (18.62 KiB) Przeglądane 423 razy
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5262
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

10 kwi 2016, 19:57 Re: Holender a biologia  (#50)  

weder napisał(a):
Kto miał to zobaczyć to zobaczył te twoje dzieła ( wanna z wodą ) jeden wielki syf i malaria zwłaszcza największy zbiornik.Masz za złe umieszczenie zdjęć ? Sam pisałeś, że wystarczy poszukać więc poszedłem za radą i poszukałem. Świat zobaczył jak to wygląda od strony praktycznej. Ręce opadają do samej pupy. Wstydzisz się własnego szkła?

Logicznego myślenia Ci chyba brakuje :) Gdyby tak było to czy wrzucałbym zdjęcia do netu i polecał Ci ich szukanie, czym informowałem, że możesz je znaleźć bez problemu? Ale tutaj ich nie będzie. Oj, nie tutaj.
Raczej nikt by mnie niczym nie zawstydził, bo zwyczajnie nie zachwyca mnie zielona, zagazowana kupa :)Anonim 46444
 
Powiązane tematy
 • 063l - Ziemniaczany Holender - dariuszmachander

  Witam wszystkich , bardzo dawno mnie tu nie było. Postanowiłem wrócić z kolejną aranżacja tym razem Low Tech na piasku i ziemi ogrodowej. A tak prezentuje się od specyfikacji technicznej Dane Technic...

  Wyświetlenia: 1987 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

 • 300l - Holender jasny - Mirek

  Witam. Akwarystyką zajmuję się już ładnych parę lat i poza jednym przypadkiem nigdy nie wystawiałem moich zbiorników na forum :) Tamten epizod miał miejsce dawno temu, został zarzucony i od tammtej po...

  Wyświetlenia: 48798 | Odpowiedzi: 482 czytaj więcej...

 • 006l - Holender - Zaba69

  Cześć :D Przychodzę z kolejnym zbiorniczkiem, tym razem 6l. Zalane dzisiaj, narazie nie nawożone (bo nie wiem czym, prosze o pomoc), mam nadzieje ze sie ladnie rozwinie. Litraz - 6,8l Brutto Wymiary ...

  Wyświetlenia: 807 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • 065l - Holender - Tukidydes

  Zbiornik 65l - założony w kwietniu 2018. Oświetlenie:Lampa chihiros led a601 plus - około 8.000 - 9.000 lm. Naświetlanie 10 godzin. Filtracja: kubełek zewnętrzny Jbl cristal profi (wlot filtra ze sk...

  Wyświetlenia: 2499 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

 • Mini Holender 60x30x40

  Witam, planuję od jakiegoś czasu nową aranżację, nie będzie to cudo aquascapingu tylko zwykły roślinniak, jak ja to nazywam "mini holender" :) Podłoże jakie wybrałem to Cal Black Earth 2 x9l...

  Wyświetlenia: 3181 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Karolina, szopcio2008 i 161 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.